PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Kleurrijk galafeest opende de Belgische koninklijke bruiloft Boudewijns oom Karei antwoordde niet MINISTER onderzoekt verschrijvingen bij de provincie DE GAULLE WEER IN PARIJS; GEEN UITSTEL REFERENDUM 203e jaargang - no. 294 Dagblad, uitgave van de tirma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. do Pagter, Hoofdredacteur W. Leertouwer, Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 68 cent per week, 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 14 dec. 1960 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per m.m. Mlnim. p. advertentie 4.—, Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1.25. „Brieven bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 81, tel. Goes. Grote Markt 2, tflL 6140 (b.g.g. adv. 5213); Oostbürg, G. F. dePauwstr. 9, tel. 2395, Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee. red tel 2425. adm tel 2094. NEDERLANDS VORSTENPAAR OP EREPLAATS Brussel in feesttooi is klaar voor begroeting nieuwe koningin (Van onze speciale verslaggevers) Grootkruisen en tlraagniedailles flonkerden gisteravond in Brussel. Dames en heren ïn avondtoilet, of in kleurrijk ceremo nieel tenue, spoedden zich naar het galadiner en de daaropvol gende receptie, die door de koning der Belgen werden aangebo ren. Zij hadden het rijk alleen, want de grote boulevards waren her metisch afgesloten. Niemand mocht van de moderne ringbanen gebruik maken, behalve de chauffeurs van de bijna geluidloze, glanzende auto's, die de genodigden naar het paleis van Laeken reden. Aan liet banket het eerste deel van deze voor velen zo vermoeiende avond zaten niet alleen koningen en koninginnen aan, maar ook prin sen, prinsessen, hertogen en graven, alsmede tientallen vertegenwoordi gers van staten. Niet minder dan 400 personen waren voor deze feestmaal tijd gevraagd, die ter gelegenheid van het donderdag te sluiten huwe lijk tussen koning Boudewijn en Dona Fabiola de Mora y Aragon was aangericht. Het bruidspaar zelf zat stralend aan het hoofd van de tafel, die door gouden kroonluchters werd belicht. De kristallen glazen en het zware, zilveren bestek, weer kaatsten een flonkering, die. nóg maar weinig mensenogen hebben ge zien. Alles was rijk, warm en koste lijk aan deze dis, waarvan de gan gen slechts werden onderbroken door korte speechjes en heildronken, die staande werden uitgebracht. Onder de ongeveer 60 gasten van koninklijken bloede bevonden zich ook koningin Juliana, prins Bern- hard, co do prinsessen Beatrix en Trene. Allen hadden een ereplaats, dicht bij koning Boudewijn en zijn bruid, en de andere leden van de Belgische koninklijke familie. Ko ningin Juliana droeg een robe van goudbrokaat, terwijl baar hoofd was getooid met «en vonken schietend diadeem. Prinses Beatrix -was gesto ken ïn een japon van Ivoorkleurig satijn en prinses Irene droeg een jurk van blauw chiffon. „Dank U zeer" De receptie, die om ongeveer tien uur begon, en die te middernacht ein- digde, werd bezocht dooi' honderden hoogwaardigheidsbekleders uit bin nen- en buitenland. Aan de-lópende band moest het bruidspaar hand drukken en felicitatiewensen in ont vangst riemen, en converseren met de beminnelijkste glimlach. Frans was de voertaal, doch herhaaldelijk bleek, dat Dona Fabiola goede vor- Duur Maandagavond hóeft de Neder landse Christelijke Radiovere niging een televisieforum uit gezonden, waarin enkele buitenlan ders voornamelijk verbonden aan buitenlandse bladen hun mening °aven over de verzuiling in, het ra dio- en televisiebestel. Hun kijk op deze aangelegenheid was belangwek kend, omdat in het buitenland de verzuiling niet voorkomt. Zij is een specifiek Nederlandse aangelegen heid. Het bleek, dat dc buitenlanders zich goed op de hoogte hadden ge steld van de toestanden bij de Ne derlandse radio en televisie. Zij wa ren in meerderheid tegen de verzui ling en tot eer van de N.C.R.V. en van de forumleider, prof. Diepen horst, moet gezegd worden, dat zij hun bezwaren volledig konden uiten. Niemand zal overigens vernach ten, dat door deze buitenlandse afkeuring van de „verzuiling" nu opeens in Nederland het verlan gen naar een verandering van het bestaande radio- en televisiebestel zal toenemen. Wat dat betreft zal van het forum weinig invloed uit gaan. Maar er is toch één opmer king gemaakt, die nadere bestude ring verdient ongeacht zelfs de vraag of men nu vóór of tegen het huidige bestel is. Het zou jammer zijn. wanneer die opmerking snel vergeten zou worden door het vluchtige karakter, dat een 1 elevisieforum onvermijdelijk heeft. De Amerikaanse deelnemer aan het forum vertelde, dat de nationale om roep in Denemarken beduidend goed koper werkt, dan de Nederlandse omroep met zijn vijf zuilen. De Deense radio brengt een heel goed program vóór een prijs, die per radiozenduur gerekend nauwelijks boven de helft van de Ne derlandse' kosten komt. Dat is nogal een groot verschil eb waar de luisteraars on de kijkers via dc verplichte bijdragen een be duidend deel van de kosten opbren gen. zou liet toch wel aanbeveling verdienen, wanneer een onafhankelij ke instantie eens onderzocht óf de Nederlandse omroep zo duur werkt in vergelijking met het buitenland en als het antwoord voor Nederland ongunstig zou luiden zoy men toch ook wel moeten nagaan waarom die prijs zo hoog is. De betalers van de 'kosten hebben recht op een gedo cumenteerd an tw oor d deringen maakt met de lessen in Ne derlands, die ze van koning Boude wijn krijgt. Het „hoe maakt'U het" en het „dank U zeer" waren niet van de lucht en de harten van de Vlamin gen werden er op slag mee veroverd. Over het gebruik van Frans als voertaal m'oet men in Nederland niet al te gemakkelijk heenstap pen. Voor de Belgen van Vlaamse origine lean dit een voortdurende ergernis zijn, zoals maandag avond nog eens duidelijk is ge bleken. Radioreporter Marcel Grevers, -die voor de Vlaamse ra- Met prins Albert van Luik inspec teert H.M. Koningin Juliana, op Melsbroelc de erewacht. dio in Madrid is gestationeerd, vertelde toen aan de Belgische luisteraars, dat de ambassadeur in Madrid wel eens een voorbeeld aan Dona Fabiola kon nemen. Hij had zijn oproep aan de, Belgen in het Frans gesteld, ook voöl' hét Vlaamse volksdeel. Helikopter M,en zou zonder overdrijving kun nen stellen, dat vrijwel alle middelen van vervoer zijn gebruikt om de ko ninklijke gasten naar het Brusselse, huwelijksfeest te brengen. De me.es-, ten zijn per vliegtuig aangekomen, maar er zijn er ook, die de trein hebben gebruikt, of de Belgische hoofdstad over de weg hebben be reikt. Koning Olaf van Noorwegen en zijn dochter, prinses Astrid de laatste vertegenwoordigers van ko ninklijken bloede, die nog moeten ar-' riveren zullen morgen zelfs per helikopter in Brussel landen. Wie Rusland tijdens de huwelijks plechtigheden zal vertegenwoordigen, was gisteravond nog niet bekend; ook over de naam van de Kongolese afgevaardigde werden nog véle gis singen gemaakt. Precair schijnt de aanwezigheid van (Zie slot pag. 3 kol. 2) Koning Boudewijn verleent gratie Koning Boudewijn heeft ter gelegen heid van zijn huwelijk amnestie-maat regelen afgekondigd, die neerkomen op een vermindering van vier tot zes maanden gevangenisstraf en onder bepaalde omstandigheden van geldboeten. De kwijtschelding van zes maanden geldt vooral voor oud-strijders en verzetslieden, die in aanraking met de justitie zijn gekomen. Van Vlaamse zijde was er bij dc minister van justitie op aangedrongen ook amnestie te verlenen aan politieke delinquenten die uit hun politieke rechten -zijn ontzet; of een toevlucht hebben gezocht in bet buitenland. In hét' amnestie-besluit wordt échter j£ hiermede geen rekening gehouden. - Het Nederlands koninklijk paar en de prinsessen Beatrix H en Irene zijn dinsdagmiddag n naar Brussel gevlogen waar zij morgen het liu/welijk zullen H bijwonen van koning Boude- i| wijn-en Dona Fabiola. Op het vliegveld Meisbroek M ziet men hier van voor naar achter (midden) prinses Bea- s trjx, prinses Irene en prins ff M Bernhard. Naast de prins loopt ff de Belgische ambassadeur in Nederland, baron F. X. van der H Straten Wadllet. s Boudewijn vroeg Fabiola op de achtste juni Door een toeval heeft de ko- H f§ ninklijke bruid van België zich laten 'ontglippen op welke dag koning Boudewijn haar zijn ff aanzoek heeft gedaan. Een af- =t gevaardigde van Zaragossa, hoofdstad, van Arragon, kon uit een opmerking van Dona Fabiola opmaken op welke da- turn het jawoord werd gespro- H ken. Dat moet volgens deze n zegsman de achtste juni zijn geweest, want Dona. Fabiola ff ff vertelde hem, dat zij en haar If familie historisch met Ar ra- gon zijn vergroeid en dat zij gg het huvjelijksaanzoek van ko- n nïng Boudewijn op de feestdag =g gg van de heilige Elisabeth van gg Portugalprinses van Arra- f§ gon, kreeg. Welnu, die feest- Eg gg daci valt op 8 juni, zo zei de ff afgevaardigde van Zaragossa. n iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Sneeuwstormen boven V.S. eisen 180 slachtoffers De hevige sneeuwstorm boven het oosten van de Ver. Staten en de daarmee gepaard gaande verkeers- ontwrïchting hebben 180 mensenle vens geëist. De meeste slachtoffers kwamen om het leven door verkeers ongelukken en hartaanvallen. In het noordwesten van Pennsylvania is de temperatuur gedaald tot 33 graden Celsius onder nul. In Pittsburgh vriest het 18 graden. Adenauer weer op straat Bondskanselier Adenauer heeft dins dag van zijn artsen toestemming gekregen zijn woning te Bonn te ver laten. Adenauer is achttien dagen ziek geweest (tonsillitis en kou) en heeft het advies gekregen vooral de in vloeden van koude en vocht zoveel mogelijk uit de weg te gaan. Adenauer wordt in januari 85. TWEE LEGE PLAATSEN OP BRUILOFT Twee Familieleden van het Bel gische koninklijk paar zullen het huwelijk niet bijwonen: de oom van koning Boudewijn, prins Karei en de 36-jarige broer van Dona Fabiola, Don Jaime de Mora y Aragon. Prins Karei is naar een woordvoer der van het Belgische hof heeft medegedeeld wel uitgenodigd, doch hij heeft geen antwoord gezonden. De 57-jarige oom van de Belgische vorst leidt sinds 1950 een terugge trokken leven in België en hij woont thans in een landgoed aan dè Belgi sche kust. Na de oorlog nam hij een voorname plaats in het Belgische po litieke-leven in, doordat het parle ment hem enkele dagen na dé bevrij ding in: 1944 tot regent benoemde. Nadat zijn broer, koning Leopold III, in 1950 in België was terugge keerd, trok hij zich uit het openbare leven terug. Don Jaime de Mora y Aragon zou volgens berichten uit Spanje geen toestemming zijn verleend naar Brussel te reizen om de huwelijks plechtigheden bij te wonen. Hij stond reeds klaar om in het vliegtuig naar België te stappen, toen hem doorde politie werd medegedeeld dat 't hem was verboden Spanje te verla ten. Een gesprek met Dona Fabiola, IN TOTAAL 118 SLACHTOFFERS President De Gaulle is dinsdagavond van zijn bezoek aan Algerije in Pa rijs .teruggekeerd, één dag eerder dan aanvankelijk het plan was. On geregeldheden naar aanleiding van zijn vijfdaagse rondreis door Alge rije hebben, vólgens officiële cijfers, aan 118 mensen liet leven gekóst. De slachtoffers warén voor de overgrote meerderheid mohammèdanen. In Bone openden Franse militairen voor het eerst het vuur op Europese demonstranten. van wie er twee werden gedood en vijftien gewond. Dit incident deed zich dinsdagmid dag voor, kort voordat De Gaulle toen deze nog in Madrid verbleef, bracht liierin geen verandering. Don Jaime de Mora y Aragon wordt wel beschreven als de „belhamel" van dc familie. Hij is gehuwd met een Mexicaanse filmster en legt zich vooral toe op de beoefening van de lichte muziek.' Bij het vernemen van het verbod om naar Brussel te gaan zou hij hebben gezegd: „Dan ga ik op 15 december naar Parijs om. een ander huwelijk bij te wonen". 0 In .Atlanta, in de Amerikaanse staat Georgia, is een lagere school voor neger- kinderenzwaar beschadigd door een aan slag met. dynamiet.' Door de ontploffing moesten ook. de ruiten van tal van wo ningen in de omgeving, die voornamelijk door negers wordt bewoond, het ontgel den. VERKLARING VAN GEDEPUTEERDE STATEN: MINISTER Toxopeus heeft het voornemen een onderzoek in te stellen naar hetgeen In de pers naar voren is geko men inzake Gedeputeerde Staten van Zeeland (of pro vinciale ambtenaren) en dc befaamde „verschrijvingen" Dit bleek gistermorgen tij dens de eerste vergadering van de winterzittïng van Zee- lands Staten. De eommissa- ris der koningin, jhr. mr. A. F. Cf de Casembroot, legde bij het begin van deze verga dering namens Gedeputeerde Staten een verklaring af, waarin werd gezegd dat het college in deze verschrij vingszaak de grootst moge lijke klaarheid wenst. Het is dan ook met hun instemming, dat zij melding maakten v i het ministeriële voornemen een onderzoek ïn te* stellen. Dit onderzoek immers zal de gewenste klaarheid kunnen verschaffen. Dc eerste zin van de verklaring stelde nadrukkelijk, dat Gedepu teerde Staten de vergadering van gistermorgen een „welkome aan leiding" vonden' voor het afleg gen van een verklaring. Met an dere woorden: Gedeputeerden willen in geen enkel opzicht deze aang-elegenheid aan de openbaar heid onttrekken. Vervolgens ga ven zij een uiteenzetting van de. gebeurtenissen, die de laatste we ken hebben plaats gegrepen rond de verschrijvingen. Gedeputeerden hadden onmiddel lijk een onderzoek ingesteld na dat hun het gerucht bereikte, dat de verschrijvingen bij een provin ciale dienst waarop oud-wet houder Van Melle had gedoeld tij dens oen vergadering van de C.Il.-kicsvereniging te Goes be trekking zouden hebben op de provinciale waterstaat te Goes. Bij dit onderzoek nu kwam een handeling aan het licht, die be gaan was door een ambtenaar van deze dienst, welke handeling naar het voorlopig oordeel van het college als een strafbaar feit moest worden beschouwd. Op grond van .artikel 163 van het Wetboek van Strafrecht hadden Ged. Staten vervolgens aangifte gedaan bij de officier van justi tie. Deze zaak verkeert nu in het sta dium van justitieel onderzoek, zo dat Gedeputeerde Staten verder geen nadere bijzonderheden kon den bekendmaken. Gedeputeerden wilden wel ver melden, dat hun zeer onlangs mededelingen zijn gedaan, die het vermoeden wettigen dat behalve het feit, dat nu wordt onderzocht, nog andere han delingen van gelijke aard door de bewuste ambtenaar zijn be gaan. Zij zullen ook in bet jus- tïcel onderzoek betrokken moeten worden. Inmiddels zetten Gedeputeerde Staten het eigen onderzoek voort en zij zullen ambtelijk die maat regelen nemen, die nodig zullen blijken. ingegaan op de publiekelijk geuite besehuldiging van de heef Van Melle, zonder dat overigens diens naam werd genoemd. Gedeputeerden wil den niet treden in hun oor deel over de uitdrukkelijke weigering van degene, die in het openbaar een provinciale dienst beschuldigde, zo wordt gezegd, maar wel wil den zij met de meeste nadruk vaststellen, dat zij van de bewuste handelingen géén kennis droegen. Evenmin hebben zij toegelaten, laat staan bevorderd dat een sys teem van verschrijvingenin welke zin dan ook. door een provinciale dienst of door provinciale ambtenaren zou worden toegepast. De verklaring eindigde tenslotte met de mededeling inzake het ministeriële voornemen een on- Voorts werd in de verklaring (Zie slot pag. 2 kol5 daar in het vliegtuig naai' Parijs stapte. De parachutisten van het vreemdelingenlegioen die tegen dc Europese betogers optraden,, bescho ten later mohammedaanse demon stranten, van wie er twee wérden gedood en een onbekend aantal werd gewond. De mohammedanen die rie pen om een -„Mohammedaans Alge rije", waren slaags geraakt met Eu ropeanen die „Frans Algerije" rie pen, toen de militairen van het vreemdelingenlegioen tussenbeide kwamen. Behalve in Bone kwam het dinsdag ook in Oran tot relletjes, waar de po litie met behulp van traangasbom- men 2000 Europese jongeren ver spreidde die wilden opmarcheren naar de mohammedaanse wijk. Intussen heersen in Algiers vrees en onzekerheid over de gevolgen van de ongeregeldheden. Anti- Gaullistische Europeanen zijn ge schrokken van de grootscheepse demonstraties in de Kasbjbah, waarbij de vlag van de Algerijnse verzetsbeweging werd meege voerd. Zij vragen zich af, of hun eigen betogingen tegen de zèlf- beschikkingspolitiek van De Gaulle niet een averechtse uitwer king hebben gehad. Anderzijds beweren zij nu, dat uit de de monstraties van de mohammeda nen is gebleken, waarop De Gaul- les politiek moet uitlopen, n.l. een mohammedaans Algerije, waar voor Europeanen geen plaats meer zal zijn. Geen uitstel In Algiers zijn in totaal 600 Euro peanen en mohammedanen aange houden als leider van of deelnemer aan de betogingen. Ruim honderd hebben een boete of gevangenisstraf gekregen voor het plegen van ge welddaden. Dertien Europeanen, voor het merendeel jongeren, worden beschuldigd van het in bezit hebben van wapens of explosieven. In Oran en in Algiers werd dinsdag geleidelijk het werk hervat. Europeanen en mohammedanen wachten nu af wat de volgende stap van De Gaulle zal zijn. Officiële krin gen in Algiers zijn van mening dat het staatshoofd van geen uitstel van het referendum op acht januari wil weten. Zijn medewerkers hebben hem er echter op gewezen, dat men nieu we ongeregeldheden van de Europese bevolking Van Algiers en Oran mag verwachten, als de volksraadpleging in haar oorspronkelijke vorm door gang vindt. NOORDOOSTELIJKE MIND Overwegend zwaar hewolkt met hier of daar wat sneeuw. Temperaturen om het vriespunt tot lichte vorst. Tot matig of krachtig toenemende wind. ZON EN MAAN 15 december Zon op 08.42 onder 16.29 Maan op 0-1,29 onder 14.53

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 1