Kathedraal van Doornik is een fonkelend juweel in de nacht FANATICI VERNIELEN KANTOOR VAN DAGBLAD IN SEOEL OPENBARE DISCUSSIE IN S.E.R. OVER P.B.0. IN APRIL DINSDAG 13 DECEMBER 1960 PBOVINOIALB ZEEUWSE) O O U tt A N Boeket der vijf torens Feestelijke champagne bij een luguber schilderij (Van een onzer redacteuren) Tijdens de vallende schemer bereikten wij Doornik (Tournai) In liet uiterste westen van de provincie Henegouwen en laatste Belgische stad aan de grote weg naar het belangrijke Franse industriegebied om Lille. Doornik met Tongeren de oudste stad des lands, ook een der in de laatste oorlog zwaarst getroffen ste den. Granaten en bommen sloegen hier onzegbaar veel schoons in puin, hels vuur verteerde onvervangbare boekerijen tot as... Slechts door een mirakel, zo vertelde ons de beminnelijke kanunnik Jean Cassart, bleef de vermaarde kathedraal met zijn vijf torens, als een beschermende hand boven de stad rijzend, voor verwoesting gespaard. Het dak brandde al, maar kon worden geblust. den. Later was het koning Clovis, hier geboren, die uit deze plaats ver trekkend Gallië veroverde. Feit, waarom men Doornik graag aan duidt als de plek waar de wieg stond der latere Franse koninkrijken of als eerste hoofdstad van het Wes ten. Lokaal chauvinisme Wellicht, maar feitelijk komt Doornik dit historisch aureool echt wel toe. Haar verleden was groots en be wogen en ook nauw verbonden met de ontwikkeling onzer eigen Lage Landen. Een verleden, nog maals, waarvan de kathedraal de zichtbare, glorieuze apotheose vormt. De kathedraal, zoals zij nu voor ons oprijst is de vierde, welke sinds het jaar 500 op deze plek verrees. De tweede werd door de Noormannen verwoest, de derde in romaanse stijl kwam in de twaalfde eeuw tot stand, waaraan nog' eens honderd jaar la ter het indrukwekkende gotische koor werd toegevoegd. Onvoorstelbaar Waar eens de hertogen van Bour- gondië met hun luisterrijke hofhou ding, Philips de Schone, Jeanne d'Arc, keizer Karei de Vijfde en de befaamde Spaanse koning Philips de Tweede deze illustere kathedraal be traden, bewogen nu1 ook wij ons in minstens nog even eerbiedige be wondering door het inmense schip van de kerlc, waar het licht binnen stroomde door het kleurenvlammend roosvenster en de zich in drie reek sen boven elkaar verheffende ro maanse ramen. Dieper nog kwamen we in het ruim dertig meter hoge gotische koor onder de indruk van de schoonheid, hier zovele eeuwen terug door grotendeels onbekende ambachtslieden en bouwmeesters ge schapen. Door de deels gebrandschil derde glazen vulde de ruimte zich met een onvoorstelbaar stil licht, dat glansde op het grote marmeren hoofdaltaar, wegdoezelde tussen de stijlvolle ltanunnikbanken en in ver re hoeken zijn taak overdroeg aan wijdingsvol kaarlicht, strijkend langs een uit de achtste eeuw da terende muurschildering... Wij spre ken U dan nog niet over de kostbare en unieke voorbeelden van zeer Ook het in klassieke stijl opgetrok ken stadhuis, liggend in een stille intieme tuin, is nog steeds een sinis tere bouwval, waarvan enkele mo numentale brolïken muur getuigen van de vroegere voornaamheid. Er was liier zoveel te herbouwen, te restaureren, denkend slechts aan de reeksen historische gevels aan de Grote Markt, dat het stadhuis nog altijd moet wachten. Uit de toon Dicht erbij ligt het wel in tact zijn de „Museum voor Schone Kunsten", waar burgemeester Casterman ons een welkom toeriep, al vonden wij het wel wat uit de toon vallen er ter verbroedering een feestelijk glas champagne te moeten ledigen, staan de bij een de gehele wand bedek kend, enorm schilderij op zeer realis tische wijze de pestepidemie voor stellend, waardoor Doornik in het jaar 1092 werd overvallen. Toen monsieur Casterman (als particu lier uitgever van de Belgische tele foongids, de bekende kinderstrip „Kuifje", missalen en toeristische folders, derhalve een rijk man en vrij zeker daarom verkozen voor de erepost van burgemeester) was uit gesproken, ontvluchtten wij snel het zo sombere schilderij om in een andere zaal van het museum te: ge nieten van enige der beroemdste doeken van Ed. Manet als diens „Liefdespaar", het tedere doek „Ar- genteuil" en een prachtig zeè-stuk van Monet. Champignons Doch (men vergeve het ons) hier voor trokken wij niet naar Door nik, noch om U te vertellen van de kostelijke champignonschotel, die mon ons voortoverde of over liet bezoek, dat wij omstreeks het middernachtelijk uur brachten aan een der weinige toen nog open zijnde taveernes, waar een jonge neger uit Senegal ons, tus sen de juke-box-klanlftn door wondere verhalen deed. Ons doel in Doornik, hoe zou het an ders kunnen, was de kathedraal. Immers om deze romaans-gothische kerk, zelfs nog iets omvangrijker dan de Notre Dame in. Parijs en de beroemde kathedraal van Chartres, met zijn uniek 83 meter hoog to rencomplex, grandioos juweel der westelijke cultuur, cirkelen zich de historiedraden van de stad zelve. Een verleden teruggaand tot de eer ste helft van de eerste eeuw onzer jaartelling toen de Romeinen er een belangrijk handelscentrum vestig- Achter Doorniks Grote Markt rijst als 'n beschermende hand het boeket der vijf torens van de kathedraal boven de stad. Rechts het sierlijke Belfort, symbool van de vrijheden der burgers. oude religieuze kunst: wandtapijten, een gouden Byzantijns kruis uit de vijfde eeuw bedekt met edelstenen en paarlen, een verguld koperen schrijn uit de dertiende eeuw, waar op met meesterhand zijn aange bracht uitbeeldingen uit het leven van Christus... Alles tezamen ge bracht in de schatkamers van de kerk. Luisterrijk De kathedraal! Zij rees weder om in al haai- luisterrijke pracht voor ons op toen de avond was gevallen en zelfs alle stadslich ten en rumoer aan de Scheldezij- de van het bouwwerk waren uit gebannen. Dit om gebruik ma kend van steeds wisselende bun dels licht uit enorme schijnwer pers, aanflitsend in en buiten de kathedraal, het trotse boeket dei- torens, het massale romaanse transept en de gotische, gebeeld houwde bogen van het noordpor taal een hoofdrol te doen spelen in een subliem klank- en licht spel. Een spel, waarin stereofo- nische geluidseffecten, koorzang, orgel en spreekstèmmen de rij- lte historie van stad en kathe draal uitermate suggestief deden herleven. Hoe U een indruk te geven van het moment, waarop in het diepe don ker plotseling als fonkelende stuk ken levend licht tachtig meter bo ven ons de. kruizen op de torenspit sen zichtbaar werden? Van het ge zang, de gregoriaanse hymnen, die ons deden delen in de vele vreugden, die stad en kerk beleefden? 1-Iet da verend geluid van voorbijtrekkende ruiterstoeten of dé tegen de muren, tussen de torens en in de gebrand schilderde ramen oplaaiende angst wekkend wilde rode gloed op ogen blikken, dat grote branden en oor logen stad en land teisterden? Of van het slottafereel, waarin de ka thedraal nogmaals beschenen door honderden lichtbundels tegen de zwart fluwelen fond van de nacht stond als een uniek, reusachtig lich tend juweel? E.E.G.-commissie: voorzichtig prijsbeleid is noodzakelijk deskundigen is tot de conclusie gekomen dat een krachtige economische ontwikkeling van de gemeenschap niet alleen de grondslag zal leggen voor een dyna misch landbouwbeleid, waardoor de landbouw haar produktievermogen zal kunnen ontplooien in de richting die de ontwikkeling van de vraag aan geeft, doch dat zij tevens aan de in voer een redelijk aandeel zal overla ten. Men dient immers niet uit het oog te verliezen, aldus de deskundigen, dat de conjunctuur binnen de E.E.G. gro tendeels wordt bepaald door de uit- voermogelijkheden voor andere dan landbouwprodukten. Over het geheel genomen bevestigt de studie de me ning dat een over het algemeen voor zichtig prijsbeleid moet worden ge voerd, teneinde de hoofdzakelijke uit de technische vooruitgang en de pro- duktiestijging voortvloeiende ontwik keling niet op kunstmatige wijze te versterken.. Voorts is duidelijk dat uiteindelijk de afzetmogelijkheden voor de landbouwprodukten (met na me voedergranen en rundvlees) zullen worden bepaald door de ontwikkeling van de economie als gèheel. Hillary weet zeker dat de yeti bestaat Sir Edmund Hillary, de bedwinger van de Mount Everest, is de vorige week in de hoofdstad van Nepal aan- gekomen na een expeditie die een jacht was op de „verschrikkelijke sneeuwman". Donderdag heeft Sir Edmund te Katmandoe getoond wat lijj aan sporen van de yreti gevonden heeft. Hillary heeft een botloze leerach tige hoofdhuid, begroeid met ruig bruin haar. een aantal huiden die in kleur en afmetingen uiteenlopen, en een aantal verhalen en legenden ge oogst. Hij zei dat het bestaan van de ver- schikkelijke sneeuwman een feit is en dat hij met de geringe middelen waarvan hij zich tijdens zijn tochten op de Mount Everest meester heeft kunnen maken, op 12 december in Chicago de wetenschap wil overtui gen. De hoofdhuid heeft hij „de scalp van Khumjung" gedoopt, naar de man die hem al jarenlang in zijn bezit heeft, Khumjung Elderman. Deze reist met Hillary mee. J. J. van Doormaal in Groningen overleden Op 86-Jarïge leeftijd is in Groningen overleden de heer J. J. van Doormaal, oud-directcur van de „Friesch-Gro- ningsehe Coöperatieve Beetwortelsui kerfabriek" in Groningen. De heer Doormaal was een van de frondlèggers van de Nederlandse eetwortelsuikerindustrie. In het be gin van zijn loopbaan bouwde hij een beetwortelsuikerfabriek in Italië, in 1909 werd hij directeur van de .beet wortelsuikerfabriek in Sanddaarbui- ten in Noord-Brabant. De „Friesch- Groningsche Beetwortelsuikerfabriek" is in 1913 gebouwd naar een ontwerp van de heer Van Doormaal, onder zijn leiding is de fabriek ook gebouwd. De dagcapaciteit, aanvankelijk 1,8 mil joen kilogram, is door de heer Van Doormaal geleidelijk uitgebreid. De „Friesch-Groningsche" was vele jaren de grootste beetwortelsuikerfabriek van Nederland. De heer Van Door maal was ridder in de orde van Oran- je-NasSau. De begrafenis heeft plaats aanstaande woensdag op de rooms- katholieke begraafplaats in Gronin gen. Een uit de middeleeuwen daterend huis, in het oudste deel van Btoölc- liölm, is afgebrand. Vijf mensen zijn in de vlammen omgekomen. De brandweer heeft nog tien bewoners kunnen redden. Montgomery wil graf in El Alamein Volgens het Egyptische blad „Al Ahram" heeft maarschalk Montgo mery besloten voor zichzelf een graf kelder te laten bouwen in El Ala mein, op de militaire begraafplaats waar de doden van de compagnie in de Libische woestijn rusten. De maarschalk heeft de wens geuit te midden van zijn vroegere strijdmak kers begraven te worden. Papoea vrijgesproken na doden van scheepsofficier De papoea-kok uit Soengeibila, die vorige maand een scheepsofficier in Wewak (Australisch Nieuw-Guinea) met een bijl doodde, werd op een rechtszitting in Wewak vrijgespro ken en op vrije voeten gesteld. De verdediger, Webb, voerde aan dat de kok uit zelfverdediging handelde aangezien de officier hem met een mes bedreigde. IN JUNI IN TWEEDE KAMER Grondige voorbereiding in eigen kring (Van onze Haagse redactie) In april van het komende jaar zal de Sociaal-Economische Raad in het openbaar gaan discussiëren over de vertraging in de ontwikkeling van de Publiekrechtelijke Bedrijfsorgani satie. Deze discussie zal plaatsheb ben aan de hand van een nota, die door de organisatiecommissie van de S.E.R. wordt voorbereid. De organi satiecommissie beraadt zich reeds geruime tijd over de ontwikkeling van de P.B.O., zowel voor wat betreft de vertraging in het tempo van de instelling van nieuwe bedrijfslicha- men als voor wat betreft de functio nering van de bestaande bedrijfsli- chamen. Aanleiding hiertoe is het feit, dat in de laatste tijd weinig resultaten zijn bereikt in het overleg dat gevoerd is in bedrijfstakken van de industrie, waarover de S.E.R. de bewindslieden, die met de zorg voor de P.B.O. be last zijn geweest regelmatig heeft gerapporteerd. Om de leden van de S.E.R. in de gelegenheid te stellen kennis te nemen van de punten, welke de organisatiecommissie zich voor stelt in haar nota te behandelen, heeft de commissie deze punten gegoten in een aantal vraagpun ten, die aan de leden van de raad zijn gezonden, waardoor de dis cussie in april door nader beraad in eigen kring grondig kan wor den voorbereid. De organisatiecommissie zal in fe bruari 1961 haar nota aan de leden van de S.E.R, doen toekomen. Het ligt niet in de bedoeling, dat de S. E.R. in april aan het eind van de discussie over de nota zal stemmen maar wel wil men, dat de leden van de raad zich nu eens openlijk uit spreken over de oorzaken, die naar hun mening de vertraging in de ont wikkeling van de P.B.O. bewerkstel ligen. Ongeveer gelijk met de nota aan de raad, zal de organisatiecommissie 'n rapport, over de trage gang van za ken bij de ontwikkeling van de P.B. O. zenden aan de staatssecretaris van algemene zaken. Zoals bekend hebben verschillen ende Kamerleden tijdens de be handeling van de begroting om een debat gevraagd over de P.B. O. Het ligt in de bedoeling, dat dit debat in juni van het komen de jaar in de Tweede Kamer zal worden gehouden. Agenten van voetbalpools in Haarlem aangehouden Wegens overtreding van de loterij- wet heeft de politie te Haarlem pro ces-verbaal opgemaakt tegen zes Haarlemmers die optraden als agent van de voetbalpools Continental Pooi en Contilotto. Onderzocht wordt of hier geen sprake is van oplichting. De politie twijfelt aan de honafiditeit van de organisatoren. Er werd iede re week een prijs toegezegd van 150.000 maar in werkelijkheid werd slechts eenmaal een prijs van 1000 uitbetaald. Deelnemers aan de pools konden zowel de uitslagen raden van wedstrijden in Nederland als in En geland. Het hoofdkantoor van beide voetbalpools zou in Den Haag geves tigd zijn. Ook in andere plaatsen van ons land werken agenten, die zich belasten met de verspreiding der for mulieren. Weer bemanningsleden van „Oranje" ontslagen Het Nederlandse passagiersschip, „Oranje", is zondag uit Singapore vertrokken, nadat opnieuw een deel van zijn bemanning moest worden vervangen. Toen het schip zaterdag in Singapore aanlegde werden zestig leden van de bemanning ontslagen en aan wal ge zet. Deze werden gevolgd door hon derd anderen, die ontslag hadden ge nomen. Nadat nieuwe bemanningsle den waren aangenomen, vertrok het schip precies volgens het reisschema, een scheepsofficier deelde mede dat de zestig waren ontslagen, omdat zij een wanordelijke troep vormden en er herhaaldelijk gevechten onder hen uitbraken. 'Nog geen twee maanden feleden varen eveneens in Singapore 20 Indonesische bedienden én zeelie den van boord van de Oranje gegaan. Het ging toen om het geschil om Ne derlands Nieuw-Guinea. Mogelijk conferentie over sluiting Spandau Volgens Reynolds News zullen begin volgend jaar vier-niogendheden-be- sprekingen worden gehouden over sluiting van de gevangenis voor oor logsmisdadigers te Berlijn-Spandau. In die sombere gevangenis in de Brit se sector van Berlijn, bevinden zich nog slechts drie top-nazis: Hitiers vroegere plaatsvervanger Rudolf Hess, 67 jaar, de voormalige minister van bewapening Albert Speer, 56 jaar en de vroegere leider van de Hitler- jeugd Baldus von Schirach, 54 jaar. Tienduizend mark voor wie Auschwitz-beul vindt Voör het vatten van de laatste com mandant van het voormalige nazi concentratiekamp Auschwitz, Richard Baer uitFloss in de Palts, is een beloning van tienduizend mark uit geloofd. De openbare aanklager Heinz Wolf verklaarde in Frankfort dat de voor malige SS Sturmbannführer zeer waarschijnlijk nog in leven is en zich verborgen houdt. Óp 21 oktober is een arrestatiebevel tegen de 49-jarige Baer uitgevaardigd. Nieuwe investeringen De directie van de Koninklijke Neder- landsche Hoogovens en Staalfabrieken N.V. en Van Breedband N.V. deelt me de dat met goedkeoiring van de betref fende raden van commissarissen is besloten tot nieuwe investeringen ter opvoering van de produktïecapaciteit. Een groep godsdienstige fanatici heeft het kantoor van Znid-Korea's grootste dagblad bestormd en gro te vernielingen aangericht. Vijftienhonderd agenten hadden ruim een half uur nodig om de ruim zeshonderd aanhangers van de „Olijfboomkerk", uit het gebouw te verdrijven. Zij gebruikten de gummistok en zeventien traangas- bommen en arresteerden 439 per sonen. De rest van de menigte vluchtte. De fanatici hadden zich opgewonden over een foto in het dagblad, van hun leider Pak Tae Soen. De on geveer twee jaar oude foto toonde een „heilig vuur" boven de hoof den van de congregatie van Pak, die zich opwerpt als incarnatie van i Christus. De krant had aan de echtheid van de foto getwijfeld. Zij was verschenen in een artikel uit een reeks over de bevindingen van een wetenschappelijk onder zoek van regeringswege. Een delegatie van dc olïjfboomkerk had de directie van de krant eer der bezocht, en gevraagd een „cor rectie" te willen opnemen onder aanbieding van verontschuldigin gen voor het twijfelen aan de echtheid van de foto van Pak. De fanatici kwamen uit een dorp dat de sekte heeft gebouwd aan de ri- vier de Han op vijftien km van Seoul, De meesten van hen waren vrouwen. ?- die zelf niet aan de demon stratie deelnam, is al eens veroor- cLjkl wegens moord, zwendel en andere onwettige praktijken, sa menhangend met zijn „zending."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 7