PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DE GAULLE VERKORT RONDREIS DOOR ONRUSTIG ALGERIJE Zeeland steekt zich in „kerstverpakking" Socrates-huizen voor 134.306 verkocht GENERAAL CREPINOPSTAND IS MAAR TEN DELE GELUKT DIADEEM VOOR FABIOLA LA0TIAANSE COMMUNISTEN KRIJGEN RUSSISCHE WAPENS 203e jaargang - no. 293 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7.00 p. kw.; Ir. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 13 dec. 1960 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per m.m. Minim, p advertentie 4.—, ■Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 25 cent-per regel met een minimum van 1*25. „Brieven bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vllssingen Walstr. 58-60. tel. 2355 4 lijnen (b.g.g 3508 of 3546), Middelburg, Markt 51, tel, 3841; Goes, Grote Marist 2, tel. 6140 (b.g.g. adv. 5213); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 2395, Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zlerikzee. red tei 2425. adm. tel 2094. AL 81 DODEN EN 1500 GEWONDEN Generaal De Gaulle heeft maandagochtend besloten zijn bezoek aan Algerije te bekorten en dinsdagmiddag naar Parijs terug te keren. Hij zal vandaag niet naar Collo en Phiüppeville gaan en in bet algemeen de grote steden vermijden, maar enkele militaire posten in het Aures- gebergte bezoeken. Aanvankelijk zou De Gaulle woensdag in de Franse hoofdstad terugkeren. De Franse radio-omroep heeft medegedeeld dat bij de ongeregeldheden zondag in Algiers 81 mensen zijn gedood en 1500 gewond. Uit Algiers, waar een strenge censuur is ingesteld, kon geen be vestiging van deze cijfers worden verkregen. klaard dat de bloedige onlusten in Algiers het teken zijn dat het Fran se „koloniale regime definitief de strijd heeft verloren". Abbas, die aan het hoofd staat van de zogenaamde Algerijnse „voorlo pige regering in ballingschap", ver klaarde voorts dat met de plannen van president Charles de Gaulle- om van Algerije een semi-onafhanke- lijke met Frankrijk verbonden repu bliek te maken „het probleem niet is opgelost". „Zij (de plannen) zullen de oorlog doen toenemen", verzekerde hij, er echter aan toevoegend dat hij een „volksoordeel" zou accepteren, In dien de volksstemming onder toe zicht van de UNO zou worden uit gevoerd. velhebber in Algerije, generaal Jean Crepin, heeft bekendgemaakt, dat in de arbeiderswijk van Algiers, Bel- court, de lijken zijn gevonden van versoheidene Fransgezinde moslems. In Oran heeft de leiding van 't „front voor een Frans Algerije be sloten ook na het vertrek van gene raal De Gaulle uit Algerije de alge mene staking en zijn actie voor een Frans Algerije voort te zetten. De actie zal niet worden gestaakt vóór de Franse vlag over die van het F. L.N. heeft gezegevierd. Maandagmorgen was 90 procent van de winkels gesloten. De enkele café's die hun klanten nog bedien den, hebben nu ook hun deuren ge sloten. Door het staken van de bus diensten konden slechts enkele amb tenaren van bet ministei'ie van fi nanciën en van de gas- en elektrici teitsbedrijven hun werk bereiken. Vijfduizend De gehele stadsbevolking con centreerde zich dinsdag in het centrum. Voor het kantoor van het F.A.F. verzamelde zich een zwijgende menigte van ongeveer 5000 mannen, vrouwen en kinde ren. Door verschillende straten trokken optochten van jongelui, met de vlag voorop, onder het sla ken van uitroepon voor een Frans Algerije cn, in enkele gevallen, het gooien van stenen door win kelruiten. Président De Gaulle reed maandag van Bougie naai1 Ain Arrihat. en 'ver telde daar aan Franse officieren op het hoofdkwartier: „Ik stel ver trouwen in 17". Later begaf hij zich per helikopter naar Telergma. Na net noenmaal met legerofficieren daar, begaf hij zich naar Biskra. Intussen heeft het bezoek van De Gaulle aan Algerije aangetoond, dat het leger volkomen trouw is aan de regering en dat het is uitgesloten, dat dit orgaan partij kiest tegen het huidige bewind. De politieke vastberadenheid van het staatshoofd tegenover grote politie ke risico's en zijn persoonlijke moed in omstandigheden die een groot ge vaar voor zijn leven inhouden, heb ben de bewondering van alle Fransen geoogst. Al deze factoren, zo menen zijn functionarissen, zullen de meer derheid te zijnen gunste hij de ko mende volksraadpleging doen toene men. U.N.O.-toezicht De Algerijnse opstandelingenleider „premier" Ferhat Abbas, heeft op een persconferentie in Tunis ver- Is prinses Paolo in verwachting Hofkringen in de Belgische hoofd stad kunnen geruchten, dat in het gezin van prins Albert en prinses Paola opnieuw een blijde gebeurte nis aanstaande is, niet bevestigen. Het bericht zou afkomstig zijn van een ministersvrouw die net Belgi sche prinselijk paar op zijn reis door de Verenigde Staten vergezel de. In de feestelijke sfeer van Brus sel houden do gissingen omtrent een aanstaand tweede moederschap van prinses Paola echter voortdurend De politieprefect van Parijs heeft maandagochtend de inbeslagneming gelast van het conservatieve blad Parisien Liberé, de communistische l' Humanité en de pro-communisti sche Liberation. De inbeslagneming geschiedde met, goedkeuring van het ministerie van binnenlandse zaken krachtens de wet op onderdrukking van pogingen de veiligheid van de staat in gevaar te brengen. Koersdaling De Algerijnse aandelen en de aande len van maatschappijen, die in de Sahara olie winnen, zijn maandag op, de effectenbeurs te Parijs met vijf tot tien procent in koers gedaald na het bloedige weekeinde in Algiers. Andere Franse aandelen volgden dit voorbeeld, maar in aanzienlijk min dere mate. Er is echter geen paniek verkoop ontstaan en de handel was kalm. Handelaren deelden mede, dat de daling niet zo groot is ais werd verwacht. Generaal Jean Crepin, de Franse opperbevelhebber in Algerije, heeft een communiqué uitgege ven, waarin hij zei dat de pogin gen van het Algerijnse bevrij dingsfront om een opstand van het gehele Algerijnse volk te be werkstelligen, slechts ten dele waren gelukt. De New York Times noemt de hui dige rondreis van De Gaulle in Al gerije zijn „grootste gok" en „de dwaasheid van fanatici aan beide kanten van de Algerijnse strijd" heeft de uitslag van zijn eënmans- kruistocht onzeker gemaakt. Van het resultaat van zijn pelgrimstocht hangt, volgens 'het blad, niet alleen de toekomst van Algerije, maar ook die van de vijfde republiek voor een groot deel af.' Het blad, dat de moed van De Gaulle prijst, zegt, dat hij een ernstig fysiek risico en een nog ernstiger politiek risico heeft geno men. Auto in ringvaart, twee doden Gistermorgen omstreeks half vijf is in Zevenhuizen een kleine vracht auto te water geraakt, waarbij twee personen zijn verdronken. De vrachtwagen, die werd bestuurd door dé heer K. Knoop uit Moor drecht, kwam uit de richting Moer- kapelle en reed in de richting Zeven huizen. Even voor de ophaalbrug in Zevenhulzen stopte de auto om de tachtigjarige heer J. vau der Wel, afkomstig uit Zevenhuizen, op te ne men. De heer Van der Wel kreeg een plaatsje tussen de twee anderen, Kort nadat de auto weer in bewe ging was gekomen, reea deze van de rechter- naar de linkerweghelft en vervolgens in de langs de weg lo pende ringvaart. De heer Heijkoop, die aaft de rechterkant zat, wist zich uit de cabine te bevrijden. De andere twee konden echter niet uit de auto komen. De chauffeur heeft nog ge tracht de rechterzijde van de kabine te bereiken, doch zijn voeten waren bekneld geraakt. De heer Van der Wel is vermoedelijk aan een hart verlamming overleden. GROTE BELANGSTELLING OP VEILING (Van een onzer redacteuren) In liet Amsterdamse verkooplokaal Frascati zijn maandagavond dertien beleggingsperceleii geveild uit het bezit van de gefailleerde N.V. Bouw en Handelmaatschappij Socrates. Vijf percelen aan do Valentijnkade, ondergebracht in de Socrates-docli- teronderneming en omvattende vier woonhuizen, bestaande uit een bene denhuis en drie afzonderlijke boven huizen en één perceel bestaande uit een onderstuk en drie bovenhuizen, Dit is het geschenk van het Spaanse I Het is een diadeem met briljanten volk voor Dona Fabiola, dat zij voor en paarlen en verwisselbarestenen haar vertrek naar Brussel door gene raal Franco overhandigd kreeg. die aangepast kunnen worden aan de lcleur van het toilet van de draagster. kocht makelaar C. F. Schopman in .combinatie voor een bedrag van to taal f 134.308. Iu afslag mijnde hij af op een bedrag A an f 2800. Notaris J. V. Tamboer gaf na afloop van de veiling als zijn mening dat het een redelijke opbrengst was. De huizen zijn 'verhuurd voor totaal f 15.090 per jaar. Ze staan op erf pachtgrond (totaal 6 46 ca), met jaarlijks canon van totaal f 1185. Als overige vaste lasten werd voor deze' percelen een bedrag van f 1666,55 per jaar genoemd. De acht percelen a,an de Conrad- straat (totale huuropbrengst f8216 per jaar en totale vaste lasten f 1606,48) werden in combinatie ge kocht door makelaar A. L. Brenning te Amsterdam voor f 44.200, waar schijnlijk ongeveer eenzelfde prijs als de N.V. Socrates ervoor heeft ge geven. Het is een weinig aantrekke lijke groep oude huizen, niet meer dan 51 ca groot. i. Een deel van de op de panden drukkende vaste lasten is achter stallig. De N.V. Socrates verze- kérde dit blok tweemaal tegen brandschade. Eenmaal voor twee honderdduizend gulden en een maal voor f316.800. Makelaar Brenning mijnde de combinatie in afslag af op een prijs van vier duizend gulden. Grote interesse Volgende week zullen nog 12 min of meer belangrijke percelen in de oude stad uit het bezit van de N.V. So crates onder de hamer komen. De belangstelling voor de veiling van maandag was groter dan gewoon lijk. In het faillissement van de N.V. So crates Bouw- en Handelmaatschap pij is thans bepaald dat de schuld vorderingen uiterlijk op 31 december 1960 bij de curatoren mr. C. D. van Vliet en F. Haarbosch moeten wor den ingediend. De verificatieverga dering zal worden gehouden op drie maart 1961. President De Guulle vreest niet. On danks ongeregeldheden en demon straties mengt de Franse staatsman zich in de Algerijnse steden en dor pen tussen de mensenmenigte. Voor kerstfeest overleg over Zuid-Tirol Uit Italiaanse bron is vernomen, dat de ministers van. buitenlandse zaken, van Oostenrijk en Italië nog voor kerstfeest zullen samenkomen, om te trachten het geschil op te lossen inzake de rechten van de Duits-spre kende minderheid in Alto Adige (Zuid-Tirol). De datum van samenkomst tussen de ministers Kreisky en Segni wordt besproken via diplomatieke kanalen. Directe onderhandelingen tussen Ita lië en Oostenrijk, waren aanbevolen door de assemblee der V.N., in een resolutie van 31 oktober. Over de merites der Oostenrijkse klachten was in deze resolutie geen uitspraak Kind gedood door losgeraakt wiel Gistermorgen omstreeks eLf uur is op het Beneden-Oosterdïep in Veen- dam een 'verkeersongeluk gebeurd, waarvan het vijfjarig dochtertje van de familie Doll het slachtoffer is ge worden. Het meisje liep dicht bij de ouder lijke woning op het trottoir, toen het werd geraakt door een wiel, dat van een uit de richting Veendam komen de vrachtauto was gelopen. Het kind, dat ernstig aan het hoofdje werd gewond, moest naar het aca demisch ziekenhuis in Groningen worden gebracht. Daar is het meisje kort na aankomst overleden. De chauffeur van de vrachtauto liep een shock op en werd naar zijn wo ning vervoerd. De vrachtauto is door de gemeentepolitie in beslag geno men voor een nader onderzoek. OOK „TECHNISCHE ADVISEURS" Kapitein Kong Le heeft maandag .meegedeeld dat de troepen van de communistische Pathet Lao zijn op genomen in het garnizoen van Vien tiane. „De soldaten van de Pathet Lao zullen ons helpen de vijand te verpletteren", aldus de kapitein van de parachutisten. Hij had de be schikking over 500 soldaten van het leger van Laos. Maar de Pathet Lao heeft in Vientiane en de omliggende provincie Paksane de beschikking over ongeveer 2000 guerillastrijders. VERSIERINGEN, VERLICHTING, KERSTBOMEN, HULST Dc 20-jani/t ,lit jaar nil c Lucialcöningin als de Vandaag winnaar literatuurSaint-John Perse. Sparregroen, lampjes en feeste lijk verlichte en ingerichte winkeletalages geven aan de donkere dagen voor Kerst mis ook m Zeeland een apart, vriendelijk en gezellig cachet. Zoals de Belgen reeds in de middeleeuwen op pleinen en straten uit takkebossen, houtblokken en boomstron ken hun vreugdevuren deden oplaaien om de komst van kerst aan te kondigen, zo ontsteekt ook Zeeland in deze week zijn „vieren". En al zijn dan iu de Zeeuwse steden de straten niet herschapen in ware lichtzeeën, zoals bij onze zuiderburen, toch heeft men ook hier met elektriciteit, plastic en andere kunststoffen een aparte sfeer gevonden om het winkelend en kopend publiek door de luttele weken lussen sinterklaas en kerst te „loodsen". De middenstanders hebben daarin een niet onbelangrijk aandeel. Zij zijn onmiddellijk aan het werk gegaan. Ijlings hebben zij vorige week alle sinterklazen, zwarte pieten, mijters, schoorstenen van karton, pepernoten en chocolade- Middenstand heeft groot aandeel letters uit hun etalages en vitri nes geveegd. Al deze requisieten hadden hun werk weer voor een jaartje gedaan en verhuisden naar zolder of kelder. Maar op die zelfde vlieringen en in die zelf de kelderhoeken stonden al ande re dozen en kisten klaar. Embal lage, die materiaal bevat, be stemd voor de laatste weken van het jaar: kérstmannetjes, na- maak-hulst, kransjes en boom- versleringen en -veiliclitingen. Etalages weiden voor de metamor fose een' morgen of een middag aan het oog van winkelend» pas santen onttrokken en toonden een halve dag later een „kerstgè- zicht". Twinkelende lichtjes om ringen nu de koopwaar, kerst- groen duikt tussen allerhande ar tikelen op en niet zelden domine ren rijk „behangen" kerstbomen het beeld van een winkelrij. Maar daar blijft het niet bij! Op verschillende punten van de Zeeuwse steden en dorpen wordt het soms vrij kale winterprofiel van straten, pleinen, singels en lanen plotseling „gebroken" door een boom met gezellig blikkeren de lampjes. Motief in Vlissingen Is de middenstands- eentrale op het ogenblik samen met het actiefonds druk bezig aan het uitwerken van een kerst motief, dat rond de mast op het Betje Wolffplein zal worden „ge vlochten". In deze kerstboom zul len lichtjes worden aangebracht, evenals dat het geval is met de twee andere bomen, die in de stad een plaatsje krijgen: in de Paul Krugerstraat en bij de Johannee- kerk in de Bonedljkeelraat. Voor het Bellamypark heeft men een aparte attractie. Daar wordt een (tijdelijke) boom geplant met verlichte paddestoelen, ter wijl in het groen een luidspreker wordt weggewerkt, die muziek zal produceren. De Middelburgse winkeliersorgani saties hebben niet direct een cen traal georganiseerde kerstactie op het oog. Wel zijn er winkel wijken. die het hunne aan de kerstsfeer zullen bijdragen. De Langeviele-Pottenmarkt is er een van. Zoals dat daar ieder jaar gebeurt, zal er ook aan het eind van deze week een kerstboom worden neergezet. Alleen met dit ver schil: de boom wordt nog groter en mooier dan voorgaande jaren. Men heeft hem ditmaal speciaal uit Luxemburg gehaald en ook de voorraad lampjes her?t een aan merkelijke uitbreiding ondergaan, deze manier wil men in Middel burg wedijveren met ar 'ere ste den, die reuzenkerstbomen in hun centra plaatsen. Tot oudejaare- Zie slot pag. 2 kol. 2) Tegenover de 2500 man van de para chutistenofficier staat het leger van generaal Phouki Nosavan, dat thans oprukt naar Vientiane. Phouki No savan is een pro-westerse officier. Maandagochtend was een zending- Russische wapens aangekomen voor Kong Le, de-man wiens staatsgreep van 9 augustus de huidige chaos heeft veroorzaakt. Aan boord van de Iljoesjins die de zending aanvoerden, bevonden zich militairen die men niet kon identificeren. De lading van de vliegtuigen bestond uit mortieren van 120 mm en stuk ken veldgeschut van 105 mm, als mede bijbehorende munitie. De mili tairen zullen waarschijnlijk „tech nisch adviseur" zijn, wier taak het is de mannen van de Pathet Lao en van Kong Le te instrueren over het gebruik van deze wapens. Het ministerie van buitenlandse zaken van Noord-Vietnam heeft de Verenigde Staten maandag be schuldigd van openlijke inmen ging in de toestand in Laos. Deze Amerikaanse interventie doet zeer grote gevaren ontstaan, waarvoor de regering van Noord- Vietnam de ogen niet kan sluiten, aldus de verklaring. RUSTIG WEER Aanvankelijk zwaarbewolkt met hier of daar mist en enige neerslag, later ook enige opklaringen. Dezelfde tem peraturen als gisteren, of iets hogere. Zwakke, veranderlijke wind. ZON EN MAAN 14 december Zon op 08.41 onder 18.29 Maan op 03.15 onder $4,5»

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 1