PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT SCHIETPARTIJEN IN ALGERIJE 66 DODEN EN HONDERDEN GEWONDEN Feestend België door staking bedreigd Geen strafvervolging in Baliem-kwestie Antwerpen geeft Zeelandweek' een cultureel tintje BILT 203e jaargang - no. 292 Dagblad, uitgave van de firma Provinc-lale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 12 dec. 1960 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per m.m. Minim, p. advertentie 4.—, Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1.25. „Brieven bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3646); Middelburg, Markt 51, tel. 8841; Goes, Grote Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. adv. 5213); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 2395, Terneuzen, Brouwerijstraat 2Zierlkzee. red tel 2425. adm tel 2094. PRESIDENT DE GAULLE WAAGDE ZIJN LEVEN Censuur belet juist inzicht in vaak chaotische toestanden Zondagavond is to Algiers vernomen dat bij gevechten dit weekeinde in Algerije minstens 66 doden zijn gevallen. Ongeveer driehonderd mensen zijn gewond. Duizenden Algerijnen hebben in de Europese wijke geweld daden gepleegd. Zij haalden auto's omver of vernielden deze en staken winkels in brand. De Algerijnen riepen „Algerijns Algerije", maar ook „Islamitisch Algerije". Toen een Algerijnse knaap was gedood bij relle tjes, begonnen de ongeregeldheden pas goed. President De Gaulle heeft zondag weer zijn leven gewaagd door op een menigte Islamieten toe te lopen, hoewel hem de grootte van de onregelmatigheden bekend was. Hij rekent erop dat negen miljoen Islamieten hem zullen steunen bij het begin januari te houden volksreferenditm. Leden van de veiligheidsdienst keken verschrikt, toen De Gaulle zich tussen de marcherende en juichende Isla mieten begaf. In het verleden hebben vele Arabieren kleine bommen onder hun burnoes verborgen gehouden. De president was binnen enkele ogen blikken door de menigte opgeslokt. Slechts een kepi was nog te onder scheiden tussen de veelkleurige gewaden. Terwijl de vijfduizend Islamieten „Leve De Gaulle" riepen klonk op de achtergrond het afwijzend gefiuit van Eropese kolonisten. Woordvoerders van oppositionele groepen in Algerije waren unaniem van mening dat het plan van -gene raal De Gaulle voor vrede in Alge rije tot mislukken is gedoemd. Sous- telle noemde voor de Amerikaanse t.v. de oplossing van De Gaulle niet realistisch. President Bourguiba van Tunesië zei dat onderhandelingen tus sen De Gaulle en de „Algerijnse rege ring" van Ferrat Abbas geen zin hebben. Ferrat Abbas, eveneens voor de camera's gehaald, betoogde dat de Franse regering op capitulatie uit is. Hij bevestigde dat de strijdkrach ten spoedig hulp zullen krijgen van de Sowjet-Unie en communistisch China. Hij beschuldigde fel de wes terse landen. Censuur Hoewel het aantal doden al flink genoeg is, slant men vooralsnog erg sceptisch. Van zondagavond zo» uur af was de censuur verscherpt. Woe dende mohammedanen zonden vele Europeanen heblien vermoord. Reuter sprak al van honderd doden aan Eu ropese zijde. Iu Beleourt zou hevig worden gevochten. Europeanen zou den het vuur hebben geopend op dui zend mohammedanen, die voor onaf hankelijkheid betoogden. Onder de betogers bevonden ztcli ook vele, in het wit geklede gesluierde vrouwen. Men zegt dat er zes regi menten parachutisten naar Algiers zijn gezonden, maar zekerheid be staat er niet. De vrouwen die in Algiers betoog den. liepen zaterdagavond te hoop, voortdurentd een hoog „joe, joe, joe" roepend, zoals eeuwenlang in de dorpen in het Atlas-gebergte is gedaan om de Arabieren sa men te roepen. De mohammeda nen hadden moed gevat, omdat zij in de aanwezigheid van De Gaullè een bewijs zagen dat er een eind komt aan een honderdjarige over heersing der „colons". Veel werd de kreet „Djezair djezair" (Alge rije is Algerijns) gehoord. De door het „Franse front voor Alge rije" in Algiers uitgeroepen sta- king was volledig. Het openbare vervoer was totaal verlamd. In de wijk Diar el Mahpoel riepen, kleine Algerijnse groepen „Euro pese moordenaars |lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllll|l Onmiddellijijk na de uitreiking j§ H van de Nobelprijzen van dit H jaar, is ter ere van de win- naars een groot banket in Stockholm gegeven. Op de foto ziet men prinses |i Birgitta van Zweden, die door de winnaar van de literatuur- prijs, Saint John Perse, naar n de tafel wordt geleid. In Oran was de toestand zondag rus tig. In allé bladen stond 's morgens de oproep van generaal Vezinet, die zaterdag voor de radio had aange spoord de orde te bewaren. Reis gaat door Geruchten dat De Gaulle zijn reis door Algerije zou onderbreken, zijn onjuist genoemd. Ondanks de schiet partijen, die uit vrijwel alle plaatsen worden gemeld, heeft hij te kennen gegeven het reisprogramma af te werken. De aartsbisschop van. Al giers heeft zijn parochianen verzocht thuis te blijven. „God veroordeelt on rechtvaardig geweld, Hij wil samen werking en vrede", zo zei de kerke lijke gezagsdrager. Men vermoedt dat Salan in Spanje zondag kans heeft gezien een onder houd met Lagaillarde te hebben. President De Gaulle heeft op het Spaanse staatshoofd een beroep ge daan niet toe te staan dat Spanje wordt gebruikt als springplank voor een revolutie. In zeven Franse steden zijn razzia's gehouden, waarbij drie honderd ultra's werden gearresteerd. De drie Fransen van het barricaden- proces hebben in Spanje asiel gekre gen. FINANCIËLE WANKLANKEN Do communistische regering van Bulgarije heeft aangekondigd het huwelijk van koning Boudewijn van België met Dona Fabiola de Mora y Aragon, te zullen negeren, omdat de Belgische koninklijke familie ex- koning Simeon van Bulgarije heeft uitgenodigd op de bruiloft. Dit incident betekent <le eerste wan klank in de huwelijksfeesten in BeL gië. In diplomatieke kringen werd de vraag opgeworpen of nu ook Roe menië. de bruiloft zal negeren, om dat ex-koriing Michael is uitgeno digd. Behalve deze diplomatieke pro bleempjes, staat België voor een veel ernstiger kwestie. De sterke socia listische partij heeft een staking uit geroepen die 'moet worden gehouden op de dag voorafgaande aan de hu welijksplechtigheid. De stakingoproep is uitgegaan als protest van de socialisten te gen een verhoging van de belas tingen, tot een bedrag van 10 mil jard franc. De actie van de so cialisten is echter niet tegen de huwelijksplechtigheden gericht, maar een politieke campagne te gen de sociaal-christelijke en de liberale partij. De socialisten heb ben aangekondigd geen „wapen stilstand" te zullen aanvaarden in verband met de koninklijke «bruiloft. Zij zijn er' op uit het kabinet van premier Eyslcens te later}, vallen. Oppositie ïn het communistische, blad. „Le drapeau Rouge" verscheen een arti kel, waarin koning Boudewijn ervan werd beschuldigd met zijn huwelijk een extra bedrag van zes miljoen franc te incasseren. Een tien jaar oude wet is hier de oorzaak van. Koning Boudewijn ontvangt jaarlijks een toelage van 36 miljoen franc als vrijgezel. In geval hij zou trouwen, zou de toelage 42 miljoen franc wor den. De communisten wijzen erop, dat de extra 6 miljoen franc ook over 1960 moet worden uitbetaald, ofschoon 1960 na de inzegening nog maar twee weken zal duren. De Hamert weer Nederlands (van onze correspondent) Het: bekende landgoed De Hamert, gelegen onder Wellerlooi, in de Noord- Limburgse gemeente, Berghem, dat het; vorig jaar in Duitse handen over ging, zal voor het grootste deel weder om Nederlands bezit worden. De socialistische pers heeft in de afgelopen week dezelfde opmerking gemaakt. Politieke waarnemers geloven, dat de aanwezigheid van ex-koning Si meon voor de Bulgaren slechts een argument was om geen deel te hoe ven nemen aan de uitvoerige kerke lijke plechtigheden. Ontvangsten Koning Boudewijn en Dona Fabiola hebben hun eerste ontvangst gehou den ter gelegenheid van hun huwe lijk. Zaterdag zijn 3000 leden van 't corps diplomatique, vertegenwoordi gers van het zakenleven, de regering, de pers en anderen ontvangen om 'n dronk uit te brengen op de vorst en zijn bruid. Dona Fabiola heeft intussen de harten der Vlaamse Belgen ge stolen, door in korte tijd zoveel Vlaams te leren, dat zij elke Vlaamse gelukwens in 't Vlaams beantwoordt. Koning Boudewijn vertelde, dat hij Döna Fabiola zelf Vlaams leert. De koning zei, dat zijn verloofde in staat is een niet te moeilijke conversatie ib het Vlaams tè volgen. Hij is er van overtuigd, dat Dona Fabiola binnen enkele maanden vloeiend Vlaams spreekt. TWEE GEWONDEN Uitslaande brand in Den Haag Een zware uitslaande brand heeft zondagavond omstreeks zeven uur in egn groot gebouw aan de Nieuwe Uit leg in de Haagse binnenstad paniek gezaaid onder zijn bewoners, van wie er verscheidenen zaten opgesloten als ratten in een val. De brand is ontstaan vlak bij de in gang van het oude gebouw, waar een kamerverhuurbedrijf is gevestigd. Twee personen, eeh oudere vrouw en een man, zijn naar het ziekenhuis vervoerd, nadat brandweerlieden hen uit hun benarde positie hadden be vrijd met behulp van magyrusladders. Een derde bewoner wist op eigen ge legenheid via een toegeschoven lad der de begane grond te bereiken. Om trent de oorzaak van de brand tast men nog in het duister. Het gebouw honder meter van het ministerie van onderwijs, kunsten en weten schappen heeft centrale verwar ming, maar de gedachten gaan in de richting van een omgevallen pe troleumkachel, die mogelijk als ex tra warmtebron is aangewend. Een van de slachtoffers, een Indische vrouw heeft zware brandwonden op gelopen. Prinses Beatrix doopte schip Op de N.y. scheepswerf en machine fabriek „De Merwede" in Hardinx- veld-Giessendam heeft H.K.H. prin ses Beatrix zaterdag liet motorschip „Prinses Margriet" te water gelaten. Zij trad daarbij op als plaatsver vangster van de prinses, wier naam is gegeven aan het nieuwe vaartuig voor de Oranjelijn te Rotterdam. Pas vrijdagmiddag was bekendge maakt, dat prinses Margriet wegens een lichte ziekte geen gevolg kon geven aan haar voornemen het schip te dopen. De Hardinxveldse werf ontving voor de derde keer in drie achtereenvolgende jaren een lid van ons koninklijk huis voor het ver richten van de doopplechtigheid. De weersomstandigheden waren dit to, a al wel bijzonder ongunstig, want votw liet eerst in dit seizoen sneeuw de)' "'het en het was bijzonder koud. Prinses Beatrix kwam om tien uur per hofauto aan in Hardinxveld Giessendam en werd in het werfkan- toor begroet door de commissaris der koningin in Zuid-Holland, mr. J. Klaasesz, burgemeester A. L. C. Brinkman van Hardinxveld-Giessen- dam en de heren C. Hoenderkamp en A. Veder, resp. directeur van de werf en rederij. Twee etsen van Rembrandt in Haarlem gestolen Een der directeuren van Teylers Stichting te Haarlem heeft zaterdag middag bij de Haarlemse politie aan gifte gedaan van diefstal van twee etsen van Rembrandt uit Teijlers mu seum, welke etsen een waarde heb ben van resp. f 25.000 en f 6000. De diefstal is gepleegd tussen donderdag en zaterdagmiddag. De etsen waren gevat in een van wit karton vervaar digd passepartout. De etsen lagen in de eerste schilde rijenzaal van Teijlers museum onder glazen platen, op een tegen een wand bevestigde tafel. De randen van de platen waren beplakt met linnen plakband. Dit plakbond is verwijderd. De etsen waren niet tegen diefstal verzekerd. Foto boven: demonstranten sleurden in de hoofdstad Al giers auto's dwars over de straat. Foto onder: Kort daarop verschenen tanks, die de stra ten schoonveegdén. Mr. G. W, von Meyenfeldt. de procu reur-generaal in Nederlands Nïeuw- Guinea, beweert m het rapport, dat hij aan de minister van binnenlandse zaken, mr. Toxopeus, over de paci ficatiekwestie in de Baliemvallei heeft uitgebracht, dat de bestuurs ambtenaar mr. K. Gonsalvez ernsti ge fouten zou hebben gemaakt. De procureur-generaal is daarnaast evenwel van mening, dat de verant woordelijkheid voor het optreden van de heer Gonsalvez ligt bij zijn su perieuren, met name bij de resident van Hollandia, mr. F. J. W. Eibrinlc Jansen en gouverneur dr. P. J. Plat- teel. Volgens mr. Von Meyenfeldt zou het daarom niet juist zijn een strafvervolging tegen de betrokken bestuursambtenaar in te stellen. Hij is echter van mening, dat mr. Gon salvez niet in de oude functie dient te worden gehandhaafd. Dit vernam het A. N. P. in kringen, die nauw bij het onderzoek zijn betrokken. De heer Gonsalvez, die zich overi gens van ieder commentaar op deze berichten wilde onthouden, deelde aan het A.N.P. mee, dat hij reeds in juni, voordat deze kwestie aan de orde was, van zijn superieuren de VELE MANIFESTATIES Scheldestad zal boek over deze provincie laten samenstellen De „Zeelandweek" te Antwerpen, die zoals bekend van S tot en met 7 juni 1961 in deze Belgische stad wordt gehoudeu, zal een grootse culturele omlijsting krijgen. De stad Antwerpen zal dit deel van de organisatie voor zijn rekening nemen. Dit verklaarde zaterdagmiddag in het stad huis te Antwerpen dr. K. C. Peters, stadssecretaris en voorzitter van het Antwerpse Comité „Zeelandweek" tijdens een gecombineerde vergadering met loden van het Nederlands comité. De gedachten gaan uit naar een tentoonstelling van Zeeuwse schepen, uitvoeringen door Zeeuwse zang koren, het drukken van een boekje over Zeeland, het doen opvoeren van oen Zeeuws toneelspel door een Zeeuwse toneelvereniging en het inleggen van Flandriaboten tussen Vlissingen en Antwerpen. De ..Zeelandweek" in Antwerpen is zoal3 bekend een expositie met stands van Zeeuwse industrieën, land- en tuinbouw en visserij. De opzet is van commerciële aard. Daar naast zal In de Belgische Schelde stad een culturele manifestatie op touw worden gezet, o.a. met folklo ristische activiteiten als ringrijden en boogsch oten. Ook de stad Ant werpen wi zijne tot het slagen van deze v bijdragen. De gedachten joian uit naar een ten toonstelling iu het Nationale Scheep vaartmuseum over Zeeuwse schepen uit do oudheid tot heden. Aan de expositie zullen lezingen worden ver bonden over de functie van de rivier de Schelde. Met name zal daarbij naar voren komen de natuurlijke band, welke door de Schelde bestaat tussen Zeeland en Antwerpen. Voorts heeft het stadsbestuur van Antwer pen aangeboden het Rubenshuis be schikbaar te stellen voor het houden van uitvoeringen door Zeeuwse zang koren. Ook is de stad Antwerpen voorne mens een ongeveer 70 pagina's tel lend boek over Zeeland, geïllustreerd met foto's, uit to geven. In het bock 'Drollen van do hana van diverse des kundigen artikelen verschijnen over de historie van Zeeland, het Delta plan, het dialect, de klederdracht, de Zeeuwse schepen en de oester- en mosselcultuur. Het boek zal worden gedrukt bij de stadsdrukkerij van Antwerpen. Toneel De Belgen zouden ook dat een Zeeuws tonee een specifiek Zeeuws zou opvoeren tijdens de „Zeeland week Het Zeeuwse comité heeft deze suggestie nog in beraad. Na gegaan zal worden, welke toneel vereniging in Zeeland hiervoor in aanmerking kan komen. Tenslotte zullen Flandria-boten ge durende de Zeelandweek reizen ver zorgen van Vlissingen uit naar Ant werpen. Uiteraard met bezoek aan de tentoonstelling, en eventuele andere attracties. Men denkt met name aan schoolreizen en reizen van personeels verenigingen. De rijksmïddenstands- consulent voor Zeeland, de heer A. Korstanje"' te Goes, die deel uitmaakt van het Zeeuwse Comité, is de cont- tactpersoon voor deze reizen. In verband inet de steeds groeien de organisatie rond de „Zeeland week" hebben de Belgen hun co mité met diverse vooraanstaande leden uit het zakenleven uitge breid. Ook het Zeeuwse Comité heeft er een nieuw lid bij, name lijk mevrouw E. J. v. d. Broeclce- de Man uit Aardenburg, die de culturele aangelegenheden zal be hartigen. mededeling had gekregen, dat hij na afloop van zijn verlof in Nederland in Teminaboean, een onderafdeling- in de vogelkop zou worden geplaatst. Deze mutatie hield geen enkel ver band met zijn optreden in de Baliem vallei. Het is gebruikelijk, dat een bestuursambtenaar na een bepaalde periode wordt overgeplaatst. In het geval van de heer Gonsalvez werd dit gedaan om hem in een van de meest ontwikkelde gebieden gelegen heid te geven zijn ervaring te ver breden. Drie doden De heer Gonsalvez, die na beëindi ging van zijn rechtenstudie als be stuursambtenaar naar Nieuw-Gui- nea vertrok, heeft bij zijn pacifica- tiewerk in de Baliem slechts de- steun gehad van enige Papoea-poli tiemannen. Hij slaagde erin binnen zeer korte tijd een einde te maken aan de voortdurende stammenoorlo- gen, die er voor zijn komst enige duizenden slachtoffers per jaar eis ten. Als erkenning voor zijn verdiens ten werd hij 26 jaar bud benoemd tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Later wei-d hem door enige personen verwe ten, dat hij te ruw en onmense lijk zou zijn opgetreden. Zo werd hem door deze personen ten laste gelegd dat door zijn toedoen drie Papoea's zouden zijn gedood en enige hutten zouden zijn platge brand, zonder dat daartoe de noodzaak aanwezig was. Mr. Von Meyenfeldt is naar aanleiding van deze gebeurtenis naar Nederland gekomen, waar hij de heer Gon salvez enige keren aan een ver hoor heeft onderworpen. De standplaats van de heer Gonsal vez, Wamena, van waar uit hij de Baliem bewerkte, is inmiddels, voor al door zijn toedoen, bezig uit te groeien tot een complete stad, die door het gouvernement onder meer zal worden bestemd als recreatie oord voor de ambtenaren van het binnenlands bestuur. Er werd ook voor een belangrijk deel dank zij de vrijwillige hulp van honderden Papoea's een vliegveld aangelegd. VERWACHT. ZELFDE TEMPERATUREN Verder toenemende bewolking inet later kans op enige sneeuw, over- faand in regen. wakke tot matige wind, overwegend uit westelijke richtingen. Ongeveer dezelfde maximumtemperaturen. ZON EN MAAN 13 december Zon op 08.40 onderl'6.29 Maan op 02.04 onder' 13.57

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 1