PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Aankomst De Gaulle in Algerije leidde tot felle demonstraties Blanken niet veilig meer in Stanleystad Sint-Philipsland, eiland der pendelaars TANKS, TROEPEN EN TRAANGAS TEGEN DUIZENDEN BETOGERS URKER KOTTER OVERVAREN WINTER IN EUROPA 203e jaargang - no. 291 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Coulant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 66 cent per week, 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 10 dec. I960 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per m.m. Minim, p. advertentie i.~, Ing'. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1.25. „Brieven bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: VÜsslngen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, Grote Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. adv. 5213); Oostburg, G. F'. dePauwstr. 9, tel. 2395, Terueuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee, red. tel. 2425. adm. tel 2094. Wonderlijk genoeg geen gewonden Hevige straatgevechten tussen „colons" en politie in de grote Algerijnse steden kenmerkten de eerste dag van liet zesdaagse bezoek van president Charles de Gaulle aan Algerije. Maar als bij een wonder bleek, toen de avond gevallen was, niemand ge dood of ernstig gewond te zijn, ondanks de gehele dag voortdu rende ongeregeldheden in de twee grote steden Algiers en Oran. Beide steden zagen legertanks en pantserwagens die tegen het middaguur posities innamen. Tegen die tijd schenen georgani seerde groepen jeugdige kolonisten de bovenhand te krijgen op de duizenden gehelmde politiemannen en hun traangasbommen. haald en op de schouders rondgedra gen onder luid gejuich van betogers. Rondreis President De Gaulle arriveerde met een Caravelle op het vlieg veld bij Tlemcen, 105 km ten zuidwesten van Oran, dichtbij de Marokkaanse grens gelegen. Hij was vergezeld door de minister voor Algerije, Louis Joxe, de mi nister van defensie, Pierre Mess- mer, en de minister van voor lichting, Louis Terrenoire. De Staking was algemeen De jeugdige betogers gingen gister morgen vroeg de straat op in ant woord op de oproep van het „Frans Algerije Front". Gehoorzamend aan een algemeen stakingsparool hielden winkeliers in Algiers, Oran, Bone, Bougie en andere grote steden hun zaken dicht; ondanks dreigementen van de overheid. In Algiers strooiden betogers spij kers op straat waardoor honderden voertuigen tot stilstand kwamen en het verkeer stagneerde. Ook de ban den van trolleybussen moesten het ontgelden, terwijl de bovenkabeis van de trams werden neergehaald. In Algiers wisten betogers een klei ne barrikade op te werpen. Overal in Algiers en Oran trachtten de „co lons" de soldaten aan hun.zijde te krijgen. In de hoofdstad werden en- I kele soldaten uit pantserwagens ge- P.Z.C.-zaterdagnummer Vrage De behandeling van de landbouw begroting in de Tweede Kamer is nogal levendig geweest. De mannen van het „Groene Front" heb ben in de Kamer krachtig gepleit voor de belangen van de boeren op het stuk van de garantieprijzen enz., maar ze hebben daarmee slechts een beperkt succes gehad. Van de ge waagde rond 60 miljoen gulden kwam slechts 15 miljoen gulden uit de bus. Hoe komt het nu, dat de landbouw- specialisten in de Tweede Kamer on- danks hun argumentatie en ondanks .een overvloed van economische ge gevens toch geen gehoor vonden bij de meerderheid van de Kamerleden? De hoofdredacteur van de „Land- bode" is van mening, dat in het verleden door de landbouwers wel eens de fout gemaakt is te- veel te vragen. Het einde was meest al, dat men toch met slechts een klein beetje óf met niéts genoegen moest nemen. Dat heeft voor de toekomst veel be dorven, zoveel, dat men nu voor ern stige argumenten geen gehoor vindt. Ook het feit, dat de agrariërs slechts 15 miljoen van. de gevraagde 60 miljoen krijgen, levert een ern stige verzwakking van de landbouw op. De werkelijkheid is namelijk, dat de niet agrariërs weer minder ge loof zullen hechten aan de landbouw- argumenten. De niet-agrarïërs zijn dan de niet-agrarische Kamerleden, de verslaggevers van de grote bla den, die deze vertoning volgen en de niet-agrarische lezers, die in hun krant opnieuw bevestigd vinden, dat de landbouw dus blijkbaar toch weer overvraagt. Tegenover dit betoog van de „Landbode", moet direct opge merkt worden, dat de landbouw in de laatste maanden zeker geen ..slechte" pers heeft gehad. Alle dag bladen en weekbladen hebben aan dacht geschonken aan wensen van boeren en a.1 is er dan niet overal levendig gepleit voor de agrarische belangen, het was toch stellig niet zó, dat men volstond met een kille afwijzing. Zelfs in het blad van de Nederland se Consumentenbond, waarin men toch nogal eens wil mopperen over de prijzen van de landbouwproduk- ten, werd geschreven toen het over de lagere garantieprijzen ging; „Dat de landbouw niet tevreden is. vinden wij heel begrijpelijk. Wie zou nu niet tegen overheids maatregelen, die een lager inkomen voor zichzelf tot gevolg hebben,'be- zwaar maken." Iets anders is, dat de meeste. Ka merleden en de meeste Nederlan ders zich hebben gedragen als •neu trale toeschouwers bij de' strijd tus sen de minister van landbouw, de heer Marijnen en de leidende land- bouwfiguren. Al die Nederlanders waren vermoedelijk wel nieuwsgierig maar ze waren niet diep ontroerd. Ze ontdekten heel goede argumen ten in de betogen van de landbouw- mensen en ze ontdekten ook heel (Zie slot pag. 3 kol. 1 „VERDRONKEN LAND" is het onderwerp van een uitvoe rige reportage, waarin aan dacht wordt geschonken aan de schade in de Zeeuwse land bouw tengevolge van de over vloedige regenval. Met foto's op pagina negen. Verder in dit 22 pagina's tellende P.Z.C.-zaterdagnum mer: Stemmen uit de kerken (pag. 3); Zeeuwen bij de Del tawerken (pag. 6); „Verdron ken land" (pag. 9); Radio en t.v. plus Films in Zeeland (pag. 11); Dr. Martien de Jong, „een Zeeuwse Brabander en de Hollander Bilderdijk", met het eerste artikel uit een serie over Belgische vorstinnen (pag. 13); Kerken en Maat schappij en feuilleton (pag. 15); letterkundige kroniek en kunst (pag. 17); „Uw pagina, mevrouw!" (pag, 19) en kin derkrant met puzzel en klan ken uit dè ether op. pagina 21. VWWWWVWVWWVWVA' Gaülle vertrok onmiddellijk voor een rondreis door het binnenland. Kreten van „Algerie Frangaise" be groetten hem toen hij in Ain Temou- ehent arriveerde, enkele kilometers van Tlemcen. De kreten waren af komstig van Europese kolonisten van wie er 500Ö in Ain Temouehent wonen. De rest van de bevolking be staat uit 25.000 Algerijnen. Geschreeuw De vijandige kreten kwamen van Europese manhen en vrouwen die enkele meters ver stonden van de auto waarin De Gaulle tussen hen reed. Aanvankelijk negeerde de pre sident het geschreeuw. De kolonel die hem vergezelde, beval de me nigte „vive ,1a France" te roepen, hetgeen de betogers negeerden. In tussen richtte De Gaulle zich tot de plaatselijke gezagsdragers die hem. begroetten. „Deze mensen winden zich vruch teloos op", zei hij, „Het zijn geen Ureten die wij nodig hebben. Wij hebben daden nodig om een broe derlijk Algerije te maken waar de twee gemeenschappen moeten samenwerken voor de welvaart van Algerije". „Vive De Gaulle Toen ging het Franse staatshoofd, tegen het advies van de hem.bege leidende officieren in, op de menigte toe en liep onbeschermd en onge wapend tussen de vijandige „colons", die „Algerie Francaise" riepen. De 70-jarige president begon echter links en rechts handen te drukken en het duurde niet lang of men begon „vive De Gaulle" te schreeuwen. Explosie In Algiers was de toestand gister avond nog gespannen, hoewel de po litie rondzwervende jongelieden kort na het invallen van de avond had weten uiteen te drijven. Om 20.35 uur werd de stilte plotse ling verscheurd door een explosie die de voorstad EI-Biar op zijn grond vesten deed schudden. Het was de derde bom-cxplosie in Algiers in 24 uur. Weekeinde iels kouder H (Van onze weerkundige medewerker). Na de bijzonder zware regen- val van het vorige weekeinde, H is de temperatuur de laatste dagen langzaam blijven dalen, Wij zijn nu op een niveau ge- komen, dat iets beneden nor- M maal ligt voor december. Bo- n H ven. Scandinavië ligt een sterk g hogedrukgebied. waarin veel H sneeuw valt en waar ook stren- n ge vorst, wordt waargenomen. Een deel van deze koude lucht H stroomt via Noord-Duitsland ff s in onze richting, maar gedu- |f rende het weekeinde zal' de temperatuur nog in de buurt e f§ van het vriespunt blijven. Een depressie die van de Alpen via Polen naar het noorden trekt, H veroorzaakt in een groot deel =f van Duitsland sneeuw. Ook in het noordoosten van ons land ff - viel vrijdagavond de eerste f§ natte sneeuw van dit seizoen. Veel verandering zal er in de .ff weersgesteldheid niet komen, ff f§ maar 'of de vorst boven Scan- p dinavië zich na zondag ook naar West-Europa gaat uit- p ff breiden, is nog niet met zeker- beid te zeggen. De mogelijk- heid is wel aanwezig, maar dan f§' zal» het hogedrukcentrum zich p meer naar Zuid-Scandinavië moeten verplaatsen. iiiiiiiii Opa Kostering - 109 - overleden In het Groehe-Kvuissanatorium te Delft, waar hij sinds ongeveer een week was opgenomen in de afdeling voor chronisch zieken, is gistermor gen op 109-jarige leeftijd overleden de heer W. II. Kostering, die niet al leen de oudste inwoner van Delft, doch ook de oudste Nederlander was. Nog op dinsdag 22 november had de heer Kostering opgewekt zijn 109e verjaardag gevierd en er die dag geen doekjes omgewonden, dat hij er wat trots op was, de oudste van het land te zijn. Kort na zijn verjaardag kwam de inzinking, die het noodza kelijk maakte, dat hij in het zieken huis werd opgenomen. De weduwe mevrouw H. SmitMeijering in Ter Apel is thans met haar 107 jaar de oudste van ons land. De Amerikaanse politie heeft een ben de valsemunters opgerold die liet oosten van de Verenigde Staten met ongeveer een- miljoen dollar aan valse 20-dollar- biljetten heeft overstroomd. Ongeveer 300,000 dollar is achterhaald. Zeven per- songn zijn gearresteerd. .De vervalsingen zijn zeer goed, Salamoe stelt ultimatum Brussel vraagt V.N.-bescherming De Belgische minister van bui tenlandse zaken, Wigny, heeft de secretaris-generaal van de V.N., Hammarskjöld, verzocht maatregelen te nemen ter be scherming van het leven en de bezittingen van de in Stanley stad de hoofdplaats van de Oostprovincie in Kongo door plaatselijke Kongolese autori teiten bedreigde Belgen. Het verzoek is gedaan naar aanlei ding van een telegram van de Kon golese commissaris van het district Stanleystad, Bernard Salamoe, aan president Kasavoeboe en kolonel Moboetoe, waarin hij dreigt alle in de Oostprovincie verblijvende blan ken te doèn arresteren en sommigen van hen te zullen laten terechtstél- len. indien Loemoemba niet onmid-. deliijk wordt vrijgelaten. Voorts dreigt Salamoe de gewezen parti culiere secretaris van Loemoemba alle Belgische ondernemingen in de Oostprovincie te „saboteren" in dien de ex-premier niet voor heden- IN HET DUISTER van de vroege vrijdagmorgen voltrok zich op de Westerschelde, ter hoogte van het Oostgat, een scheepsramp. De in Breskens gestationneerde Urker kotter „U.K. 33" (Tjeerd Jaco- ba) werd overvaren door de Zweedse ertsboot „Matarengi", waarbij twee van de vier opvarenden van de kotter verdronken. De met de „U.K. 33" in span varende „UJK. 66" (foto boven) kon de twee overlevenden aan boord nemen en in Vlissingen aan land zetten. Albert Brouwer, een der opvarenden van de „U.K. 66", deed het trieste relaas aan zijn familie, na aankomst in Urk. (Foto onder). Voor liet verslag zie pagina 2. VVWVWVWvVVVVVSA^MAA^VW/ZWAfV'VVVVVAVVVVVVW avond op vrije voeten zal zijn ge steld. Minister Wigny heeft de permanen te vertegenwoordiger van België bij de V.N. opgedragen de aandacht van Hammarskjöld te vestigen op het ernstige gevaar, waaraan de Belgen in de Oostprovincie thans bloot staan. Het opperbevelvan de Verenigde Naties heeft een missie naar Stanleystad gezonden om de toe stand op te nemen. De V.N.-troe pen hebben in Stanleystad een schoolgebouw gevorderd, waarin alle zich bedreigd voelende Euro peanen een onderdak kunnen vin den. Een woordvoerder heeft verklaard dat 75 Europeanen, onder wie een aantal vrouwen en kinderen een toe vlucht hebben gezocht bij de V.N. in Stanleystad, nadat door pro-Loe- moemba leiders een dreigende hou ding tegen de Europeanen was aan genomen. Waar mogelijk zullen troepen van de Verenigde Naties Europeanen uit de diverse delen van de Oostpro vincie naar de hoofdstad Stanley stad begeleiden. De volkerenorgani satie heeft reeds contact opgenomen niet de betrokken diplomatieke mis- sies eu voorzieningen getroffen voor I moesten 60*0 mensen hun huizen ver evacuatie per vliegtuig voor hen die i laten nadat de rivieren buiten hun dit willen. oevers waren getreden. Premier van Laos naar Cambodja uitgeweken De neutralistisehe premier Soevanna Phoema is gisteren met zijn gezin en een aantal ministers per vliegtuig in de stad Pnompenj, Cambodja, aan gekomen. De reden van hun plotselinge ver schijnen hier is nog niet bekend. Aangenomen wordt, dat de situatie in Laos uit de hand is gelopen. Naar verluidt zouden nog meer vluchtelin gen' op weg zijn naar Cambodja. Geheel Europa, van Finland tot Spanje ligt in de ban van de winter. Van overal komen berichten binnen over ijzel- en sneeuwstormen, gladde wegen en.dikke mist, niet temperatu ren om of onder het vriespunt. In Midden- en Zuid-Zwéden zijn ten gevolge van een verblindende sneeuw storm treinen vertraagd, honderden atuomobilisten gestrand en moesten vliegdiensten worden gestaakt. Twee mensen zijn tijdens de storm om het leven gekomen. lil Italië worden drie grenswachten vermist na een sneeuwstorm. Ook hier heerst mist, regen en kou. In Engeland zijn tengevolge van zeer zware mist verscheidene schepen op de Thames in botsing gekomen. Noord-Spanje heeft ook van de kou te lijden, alleen in Zuid-Spanje heer sen sub-tropische temperaturen. In Frankrijk is het al even nat, koud en glad. De hoofdweg van Toulouse naar de Spaanse grens is geblok keerd door sneeuwstormen. In het gebied van Duinkerken en Calais Honderd mannen werken in Rotterdamse havens Sint-Philipsland: een goedmoe dige schildpad-kop aan 't noord westelijke deel van Noord-Bra bant, waar ruim 3100 hectare vruchtbare landbouwgrond ver deeld is over 36 grote boerde rijen. Prachtige, grote bedrij ven, die gemiddeld zo'n slordige tachtig he'ctare meten. Maar de 2100 mensen, die op het eiland en daarmee in de gemeente St.- Philipsland wonen, kunnen er niet allen van eten. Zo werd Sint-Philipsland liet eiland der pendelaars. Ken kwart van de mannelijke afhankelijke beroepsbevolking peudelt-op-de- lange-afstand. liet grootste deel naar Rotterdam, de havens en en kelen naar Zwijndrecht, naar een conservenindustrie. In die Zwijndrechtse conservenindus trie werkt ook een dertigtal meisjes uit Sint-Philipsland. Daarom rijden er iedere dag drie autobussen van Sint-Philipsland naai- Rotterdam en terug'. Een vierde rijdt naar Zwijn drecht. Tachtig mannen uit liet dorp Sint-Philipsland en twintig uit het dorp Anna-Jacobapolder, die gemeen telijk één zijn, werken in de Rotter damse havens. Een deel is onderge bracht bij de „dagploegen". 's Och tends om half zeven start hun auto bus, 's avonds zijn.zij omstreeks het zelfde uur weer thuis. De mannen die nachtdienst doen, vertrekken om half vier 's middags van het schier eiland. Niet gelukkig Drie jaar geleden is die pendel be gonnen en burgemeester L. J. de Jonge van Sint-Pliilipsland is er nog steeds niet gelukkig mee. „I-Iet is niet bevorderlijk voor het gezinsverband", is zijn mening, „de mannen 'zijn hele dagen van huis. Het zou beter zijn, als er hier werk voorhanden was. Maar met de komst van de mechanisa tie was dat afgelopen". Er zou dus werk moeten zijn in Sint- Philipsland. Industrievestiging? Er is weinig kans op. Daarvoor is het be- schrikbare aantal arbeidskrachten juist weer iets te klein. Het is trouwens de vraag, of met een verruiming van de werkgelegenheid op het eiland het aantal pendelaars zou afnemen. In de havens worden goede lonen betaald. Voor de uren, die <je mannen in de bus zitten, krij gen zij ook een vergoeding. Bovendien zeggen velen van de St.-Philipslandse pendelaars: (Zie slot pag4 kol. 1) KORTE PREDIKATIE Wat.... vrecle Keer dm, achter viij! (11 Kon. 9 18). In de Adventstijd spreken wij van de komst van de Vredekoning. Met 't Kerstfeest straks klinkt weer liet: „Vrede op aarde". Het. is de Gezalfde des Heren (Christus beiekent: Ge zalfde), die die vrede brengen moet. Jehu is óók Gezalfde dés Heren. Maar als hem gevraagd wordtof zijn komst vrede is, is zijn veront waardigd antwoordtot driemaal to'e: Watvrede?" De beide eerste leeren zegt hij erbij„Keer om, achter mijDe derde keer vertelt hij, waarom het geen vrede kan zijnin Israël zitten ongerechtigheid en af goderij op de troon. Blijkbaar is er te vroeg naar vrede gevraagd; de komst van de Gezalfde des Heren zal eerst straf moeten brengen. En die straf kómt ook op de derde vraag naar vrede: de pijl uit Jehu's boog treft Joram. Te vroeg naar vrede gevraagd is er misschien ook wel bij de komst van Jezus Christus. Men dacht wellicht: dat is een Gezalfde des Heren; die zal ivel vrede brengen! Mogelijk heb ben ook wij wel eens èn voor onszelf èn voor de wereld erg vlot van Chris tus vrede verwacht, en ontdekt, dat die er nog niet kivam. Was dat mis schien omdat, net als in Israël, er nog afgoderij en onrecht de baas speelden in ons leven of in de we reld Is trouwens heel veel van ons praten over vrede zo tegen Kerstmis niet rijkelijk voorbarig En zouden •toe dan niet beter haast kunnen ma ken om ons om te keren en achter Christus aan tegen onrecht en afgo derij te strijden inplaats van zo haastig naar vrede te vragen? Eerst moeten afgoderij en onrecht neergeslagen worden, en dan pas kan het vrede zijn. Dat betekent waarschijnlijkdat er in de wereld en in ons leven eerst een grote schoon maak zal moeten zijn.' En aan die schoonmaak, aan dat neerslaanv van onrecht en afgoderij hebben wij ach ter Christus aan mee te doen. Daar toe moeten we ons omkeren, ons be keren, en met Christus ons keren te gen de wereld, die de boze machten nog gehoorzaamt en tegen ons eigen oude leven. Pas dan kan het. Kerst lied gezongen worden: Zalig die naar vrede vragen"! Waarde. G. E. Huizing. OOSTELIJKE WIND. Zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen of sneeuw. Zwakke tot matige, langs de Wadclenkust tijdelijk vrij krachtige wind tussen noordoost en oost. Opnieuw iets. lagere tempera-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 1