BLUE BAND! VvbeL Pieter van Maldegems andere koek Haal snel GRATIS PROFITEER ER VOLOP VAN TOT 31 DECEMBER 1960! Vraag vandaag Uw leverancier om een spaarkaart! ALCOHOL IN HET VERKEER LEVERDE FIKSE STRAFFEN OP HUISMEESTER H. D. C. GEUZE 40 JAAR OP VREDERUST oliehaard PROVINCIALE ZEEUWSE O O U JAN ZATERDAG 10 DECEMBER I960 Advertentie "pIETER J. van Maldegem was eigenlijk voor de kantoorkruk bestemd. Daar zag het althans naar uit, toen hij zich in het begin van de dertiger jaren wat ver veeld onder de dagelijkse be zoekers van de ulo te Kort- gene schaarde. Een char mant instituut, maar Van Maldegem had andere aspi raties. Een dam door het Veerse Gat, dat was andere koek. Die heeft hij nu maar gelegd, op een sluitgaatje van 324 meter na is de zaak voor elkaar. Niet alleen natuurlijk. „Van Maldegem legde de dam door het Veerse Gat" zou in de kringen van rijkswaterstaat een grove vloek zijn, een ba naliteit, die door al het water van Veerse Gat en Zandkreek niet kan worden weggewas sen. De thans 43-jarige heer Van Mal degem, in Geersdijk op Noord- Beveland geboren, is als tech nisch hoofdambtenaar van rijks waterstaat belast met „het dage lijks toezicht" op de aanleg van de Veerse Gat-dam. Het zou in derdaad te weids zijn, hem als de „bouwer" van dit kunstwerk te kwalificeren. leeuwen tij t{a Anderen zetten de eerste schetsen op papier, anderen namen de proeven, anderen werkten de te keningen uit. Maar er is bij zo'n werk altijd wel één bepaalde fi guur, die de spil is van alle be drijvigheid. Die onderhandelt met aannemers, die de stortsteen en het asfalt dirigeert, die de voor raad mijnsteen op peil houdt en de nukken van stroom, wind en water bespiedt. Op het papier en op het werk zelf. Dat doet Van Maldegem, hoog in een Landro ver, maar niet hoog te paard. In die Landrover snort hij over het werk, door het zand en de modder van de dijk-in-aanleg. Hij heeft daar een heimelijk, wat kwajongensachtig plezier in. Nie mand merkt dat. Hij geeft de indruk, wat nors te kijken. Een fictie, opgeroe pen door kordaatheid, con science en een donkeromrande bril. In werkelijkheid is hij bij dit „dynamisch-zijn" een vriendelijk en behulpzaam mens, die een goede geest op het werk even hoog schat als 'goede materialen. Zo kent men Pieter J. van Maldegem, technisch hoofd ambtenaar bij rijkswater staat, belast met het toezicht op de aanleg van de Veerse Gat-dam, voortgekomen uit de rijen der Kortgeense ulo. Tussen Kortgene en het Veerse Gat ligt een heel verhaal, rijp voor advertenties, die zelfstudie, thuis-gemakkelijk-in-de-léunstoel en meer van dat-soort zaken pro pageren. Men zou bijvoorbeeld de kreet „Ik studeerde een half uur per dag en de wereld ging voor mij open" kunnen wijzigen in het veel subtieler „Ik studeerde een half uur per dag en het Veerse Gat ging dicht." Dat halve uur dient gehandhaafd, anders gaat het effect teloor. De waarheid is, dat Van Maldegem i de ulo verliet om zich overdag 1 aan de Goese ambachtsschool in het timmeren te verdiepen en zich 's avonds op een cursus water bouw te storten. Daarna heeft Van Maldegem nog enige tijd ge timmerd. Een timmermans knecht, 's avonds alleen met de boeken en geschriften, die hem de weg wezen naar het diploma „Zeeland" waterbouwkundig op zichter. De vele uren van studie verwaarlozende, dient nu in de advertentie op bescheiden wijze de nieuwe salarispositie van de geslaagde te worden aangestipt. In werkelijkheid ging de wereld nog steeds niet open. Van Malde gem werd volontair en diende zo ongehonoreerd polders en water schappen op Noord-Beveland. Zijn eerste werk van enige om vang was het herstel van een dijkval in de Leendert Abraham- polder bij Kats. Dan begint Van Maldegem een „rondwandeling". Men ziet hem op het eiland Ro zenburg bij een inpoldering van de Domeinen, een inpoldering in Groningen om vervolgens weer in Zeeland op te duiken bij de inpol deringen van het Zuid-Sloe, de Braakman en het Engkwater op Schouwen-Duiveland. Daar hoorde hij het nieuws van zijn aanstelling bij de Veer se Gat-afsluiting. Zo heeft Van Maldegem zich in december van 1955 te Veere gevestigd. Eerst moest daar de werkhaven worden aangelegd. En terwijl in 195S het eerste stuk dijk over de plaat van Onrust werd gelegd, woonde en leefde Van Maldegem in Veere, tussen de bedreigde middenstanders en de vissers, die evenmin opgetogen waren. Toch heeft men Van Maldegem daar niet als de. „boze geest" ge zien. Men bezag de man-in-de- Landrover eerst wel met enige terughoudendheid, maar zijn op treden nam die bedenkingen weg. „Of ik het nu doe of een ander, het gebeurt toch..." was een nuchter argument van de water staatsman, die zich daarbij niet schroomde, de Veerenaren voor te houden, dat het bouwen van een sluis in de dam pok in technisch opzicht op bezwaren zou stuiten, omdat de vaargeul aan de zee zijde van de dam zou verzanden. Van Maldegem verkocht geen doekjes voor het bloeden. „Het is zonde voor Veere zelf" gaf hij toe, „maar het is een algemeen belang." Zakelijke motieven, zon der gehuichel, zonder franje of frasen. Zo werd Van Maldegem in de Veerse samenleving geac cepteerd. Nu gaat het nog om do slui ting. Men zal er in Veere Van Maldegem niet om bejubelen. Wel gunt men hem het succes. Herstel: het succes van water staat. Het persoonlijke succes diene slechts ter animering van de zelfstudie. Terwille van de andere koek. MIDDELBURGSE POLITIERECHTER HIJ ZAL NIET THUISZIJN (Advertentie) Oorlogsdagen vormden moeilijke periode Maandag aanstaande zal de heer H. I). C. Geuze, huismeester van „Vrede rust" te Bergen op Zoom zijn veertig jarig jubileum vieren in deze inrich ting van de Vereniging tot christelij ke verzorging van geestes- en ze nuwzieken in de provincie Zeeland. De jubilaris zal dit feit echter in stil te herdenken. Hij zal dan zo gezegd „niet thuis" zijn. De heer Geuze is eigenlijk al lan ger dan 40 jaar op „Vrederust" werkzaam, maar als de onderbre king vanwege de militaire dienst tijd wordt verrekend zijn de veer tig jaren maandag juist vol. Kort nadat de tweede wereldoorlog uitbrak werd de heer Geuze be noemd tot huismeester van de in richting. Hij volgde toen de heer P. H. de Vroom op. Voordien was hij werkzaam op de administratie van de inrichting. Direct al na zijn benoeming werd hem een zware taak op de schouders gelegd. De Duitse bezetters vorder den een groot deel van de inrichting om haar te gebruiken als marine-la- zaret. Vele patiënten moesten in vil la's in de omgeving van Bergen op Zoom worden ondergebracht. Een en ander bracht vanzelfsprekend veel extra werk met zich mee. Toen de oorlog in alle opzichten een zware tijd voor de heer Geuze waarin hij Bromfiets-„tourrijder" uit Aagtekerke beboet Woensdagmiddag heeft de Middel burgse kantonrechter mr. J. Mooien- btirgh de landbouwer P. uit Melisker- ke bij verstek conform de eis veroor deeld tot twee boeten van 10 subsi diair tweemaal twee dagen. Op 22 ok tober had F. toen hij met zijn brom fiets door Domburg reed, twee ver keersovertredingen gemaakt: bij het afslaan niet tijdig richting aangege ven en bovendien in de bocht niet ge noeg rechts gehouden. De verbalisant, die als getuige werd gehoord, deelde over deze zaak mee, dat de landbouwer deel uitmaakt van een groep jongelui, die 's avonds in de buurt van de Domburgse Markt veel last veroorzaken met hun bromfietsen, ..Zij vliegen door het dorp en wij heb ben niet altijd vat op ze zei de ver balisant. Deze was zelfs, zoals hij ver klaarde, eenmaal gewaarschuwd, om dat één van de jongelui staande op het zadel van zijn bromfiets reed. Proces verbaal had Hij toen niet kunnen op maken. omdat hij er të laat bij was. Hieraan voegde de verbalisant nog toe. dat de landbouwer niet tot de slechtste uit de groep van jeugdige bromfietsberijders, die in Domburg „opereert", behoort. vaak voor hete vuren kwam te staan eenmaal voorbij was, vond hij „Vrederust" ernstig geschonden te rug. Na het herstel volgden de uit breidingen en de verantwoordelijk heid werd groter. Het neurose-cen trum „De Viersprong" te Halsteren werd aan de inrichting toegevoegd. Tot de inrichtingen behoren tuin bouwbedrijven, moestuinen en plant soenen, waarover de heer Geuze ook nog de supervisie heeft. Dit doet hij met genoegen, geen wonder, want dé heer Geuze is uit landbouwkringen afkomstig. De heer Geuze was onder meer direc teur van de zangvereniging en het zangkoor van de christelijke kerk. De laatste jaren is zijn grote hobby het jagen geworden. En ook al wil de heer Geuze zijn ju bileum onopgemerkt voorbij laten gaan, er is toch reden genoeg om het te vieren. Goesenaar bij Hoogerheide met auto over de kop In de beruchte bocht nabij het caté „Het Putse Molentje" tussen Hoo gerheide en Putte is woensdag nacht opnieuw een ernstig ongeluk- gebeurd. Van de richting Putte naderde de heer p. van Liere uit Goes, die met zijn auto op weg was naar Hoogerheide. In de beruchte bocht geraakte hij de macht over zijn stuur kwijt en vloog over de kop. De wagen werd totaal ver nield. De heer van L. liep een ern stige hoofdwonde op. In de nacht van zondag op maan dag reed in deze zelfde bocht een Belgische auto bestuurd door de heer R. uit Antwerpen tegen de bomen. Zijn verloofde, mej. M. uit Eekeren bij Antwerpen, werd le vensgevaarlijk gewond. Zij werd naar het Algemeen Burger Gast huis te Bergen op Zoom vervoerd waar zij woensdagnacht aan de bekomen verwondingen is overle den. 0 De Britse minister van verkeer, Ernest Marples, heeft verklaard dat zijn mi nisterie en de vereniging van autofabri kanten de mogelijkheid in overweging hebben genomen om alle nieuwe auto's met veiligheidsriemen uit te rusten. Hij legde er de nadruk op dat veiligheids riemen alleen dan mensenlevens zouden redden, wanneer zij behoorlijk in de auto zijn verankerd- In onze folder staat beslist de Nobelhaard voor u. f 200 roor rijden in auto onder invloed Dat alcoholgebruik en veilig verkeer vaak een moeilijke combinatie blijkt te zijn ondervonden enkele Zeeuwen die deze combinatie donderdagmid dag door de Middelburgse politierech ter mr. B. S. Sieperda met fikse straf fen gehonoreerd zagen. Een voorwaardelijke gevangenisstraf van twee maanden met een proeftijd van drie jaar, de ontzegging van ae rijbevoegdheid voor de tijd van negen maanden waarvan vijf voorwaardelijk en onder toeziclitstelling van het Zeeuws Consultatiebureau voor Alco holisme, zo luidde het vonnis tegen de IJzendijkse veehandelaar J. L. C. die op 3 september zoveel had gedronken dat hij op onverantwoordelijke wijze door Biervliet reed en daarbij bijna een kind op de weg deed verongeluk ken. Hij was met zijn auto vastge raakt en werd toen aangehouden door leden van het korps rijkspolitie die constateerden dat hij onder invloed Capaciteit netto 12.000 Kcal/uur. Prijs 375.—. VRAAG FOLDER MET ALLE NOBEL MODELLEN AAN N.V. INALFA - VENRAY. Stremming Westsluis Wemeldinge verlengd Als gevolg van vertraging in de uit voering van de herstelwerkzaamhe den aan de Westsluis te Wemeldinge, wordt de termijn van stremming van de scheepvaart door die sluis veiïengd tot en met 4 maart 1961, of zoveel korter als mogelijk of langer dan no dig zal blijken te zijn. Aanvoer in oktober van Zeeuwse stromen De totale aanvoer van de Zeeuwse stromen was in oktober van dit jaar 2.938.997 kg, die een waarde had van 1.688.083,Vorig jaar waren deze cijfers 4.266.183 kg tégen een bedrag van 1.594.659. Er werd ditmaal 302.884 kg haring aan wal gebracht die 'n bedrag opleverden van 95.282 (vorig jaar geen). De garnalenaan- voer voor de consumptie was 166.630 kg, voor 318.491 (vorig jaar okto ber 241.423 voor 356.795). Er was 253.975 kg garnaalnest, datwerd verkocht voor 17.770 (vorig jaar 454.477 voor 31466). De oester- aanvoer beliep 4.830.755 stuks of 415.933 kg, die van de hand gingen voor 1.022.785 (vorig jaar 3.854.303 stuks 323.629 kg, voor 842.547). Er kwamen 1.433.000 kg mossels voor de consumptie aan wal, die werden verkocht voor 151.948 (vorig jaar 2.838.600 kg voor 310.055). Auto na slippartij in de sloot Op de provinciale weg tussen Nieuwvlict en Potjes is woensdag avond een vrachtauto van de N.V. B. uit Breskens bij een slippartij in de naast de weg gelegen sloot terechtgekomen. Een vrachtauto van de fa. van B. uit Arnemuiden. komende uit de richting Sluis, begon bij het afrem men te slippen waardoor deze auto stuurloos werd en tegen de auto van de N.V. B. opbotste met het bovengenoemde gevolg. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. doch beide auto's liepen aanzienlijke schade op. Prins Philippe, het zoontje van prins Albert van Luik en prinses Paola, groeit voorspoedig op. Het lcind is nu acht mnanden oud. De foto toont de kleine prins met zijn trotse moeder. verkeerde. Hij verklaarde slechts en kele biertjes te hebben gedronken, of schoon hij eveneens opmerkte dat hij op de markt was geweest, „een markt met drie café's waarin je in en uit loopt". De wachtmeester W. niet standplaats Souburg verklaarde voor de politie rechter dat hij zekere W. slingerend op de fiets in de Kanaalstraat had aangetroffen. K. verscheen niet ter zitting. Zijn escapade werd conform de eis met 60 of twaalf dagen geho noreerd. Tweehonderd gulden boete, drie maanden ontzegging van de rijbe voegdheid in Nederland drie we-? ken voorwaardelijke gevangenis straf met een proeftijd van drie jaar, zo luidde het vonnis tegen de 30-iarige Belgische busschauffeur P. W. uit"Merelbeke die op 15 ok tober onder invloed van Terneuzen in de richting Sas van Gent reed. Verdachte verklaarde dat hij in Sluis kil een hotel had willen opzoeken om dat verder rijden hem met zo best meer afging; Toen hij' zijn wëgen moest stoppen vanwege een ongeluk dat eerder op de weg had plaatsge vonden viel zijn gedrag de leden' van het korps rijkspolitie op. Bij verstek veroordeelde de politie rechter zekere P. J. de W. die rond het sluitingsuur in een café ruzie zou Hebben gemaakt, en de café-eigenaar met een oierglas zou hebben geslagen. De officier van justitie meende dat het hier om een kwade dronk ging, die hij met 1 week onvoorwaardelijk geho noreerd wilde zien. Het vonnis luidde conform. Kantongerecht Bergen op Zoom Zaak tegen chauffeur uit Kapelle weer aangehouden Voor de tweede maal werd voor het kantongerecht te Bergen op Zoom de aanrijding op de rondweg bij Bergen op Zoom behandeld, waarbij de l>e- stuurder D. L. uit Kapelle was be trokken. Ook deze keer kwam er niet genoeg klaarheid in do zaak, die door de. kantonrechter weer voor onbepaal de tijd werd aangehouden. De officier van justitie eiste tegen L. een geld boete van 50 subs. 12 dagen en wilde zijn rijbevoegdheid voor de tijd van 6 6 maanden intrekken. D. L. had op 6 mei te Roosendaal op de rondweg van Bergen op Zoom naar Roosendaal een vrachtauto met aan hangwagen en een autobus voorbij gereden doch had toen voor een tegen ligger de busbestuurder moeten snij den waardoor deze met zijn voertuig in de berm van de weg terecht was ge komen en in het rijden was gehinderd. De bestuurder van deze autobus die de vorige keer, toen D. L. niet was verschenen en nu werd voorgeleid reeds een relaas van het gebeurde had gegeven bleef bij zijn verklaring dat, toen hij uit de zijweg van Pindorp was aan komen rijden L. nog niet in het zicht was. Hij had 1200 meter ge reden eer hij werd gesneden en aange reden. L. had een aanrijding kunnen voorkomen als hij rustig achter deze vrachtauto met aanhangwagen en de autobus had blijven rijden, want vol gens de buschauffeur reden ze meer dan 50 km. De officier vond het rijden van L. hoogst gevaarlijk. Hij had daarbij nog zeer gevaarlijk gesneden, doch dank zij het kundig sturen van de autobus chauffeur was erger voorkomen. Vol gens de officier was het geen nood situatie, zoals L. wilde voor laten ko men. Maar ondanks dat ging L. pas seren en snijden. Hij vond het een ernstige en foutieve wijze van rijden. Mr. v. d. Hout uit Amsterdam voerde tot de verdediging van L. aan dat de beide voertuigen pas kort op de rond weg reden (zij waren uit: de zijweg gekomen) en van welke manoeuvre L., vooral van de vrachtauto met aan hangwagen hinder had gehad. Dat dit ongeluk 1200 meter na deze weg is gebeurd werd ten stelligste ontkend. >e raadsman vond de opgelegde in trekking van het rijbewijs te zwaar. Hij vroeg,een geldboete te eisen. Over de afstand van het punt van aanrij ding met de weg, waaruit de auto s waren gekomen, ontstond een me ningsverschil tussen de verdediger en de Kantonrechter, waarom deze de zaak aanhield voor onbepaalde tijd voor een nader onderzoek.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 18