Aandrang op spoed in wetgeving over schade door Deltawerken Vage toezegging om de oesterkweek te redden Vlissingen deed aanvraag voor extra volume premiewoningen DERTIENJARIGE BEGELEIDT HERVORMD SCH00NDIJKE VRIJD AG 9 DECEMBER 1960 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ONBEVREDIGENDE GANG VAN ZAKEN Structuur waterschapswetgeving nog wel bevredigend te noemen? In het Voorlopig; Verslag- van de Tweede Kamer over de begroting van Verkeer en Waterstaat wordt gevraagd hoe het thans staat met de werk zaamheden van de commissie ex art. 8 van de Deltawet. Nadat het in terimrapport was verschenen, is naar buiten niets meer van deze werk zaamheden gebleken, zo wordt opgemerkt. Ook wordt gevraagd hoe ver de voorbereiding is gevorderd van de door dit artikel voorgeschre ven wet inzake de schade, welke uit de uitvoering van de Deltawerken zal voortvloeien. Gevraagd wordt of hiermede, in verband met de ern stige onzekerheid en ongerustheid in de kringen van hen, die schade zullen lijden, waaronder ook de middenstanders, grote spoed wordt be tracht. waterschappen voor de waterkerin gen te dragen krijgen, zullen nooit uitgaan boven de grenzen, die daar toe in de algemene wet tegemoetko ming in waterkeringslasten worden gesteld". De huidige bewindsman heeft echter blijk gegeven dit stand punt niet te delen. In de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer over de begroting voor 1960 geeft hij te kennen van een algemene bijdrageregeling te willen afzien. Er komt slechts een bijdragewet Deltawerken, die er door een bijdrage in de eenmalige kosten van de Deltawerken voor zal waken, dat de waterschappen niet te zwaar worden belast. De door minister Algera zo zeer geprezen „tweede kering" zal er dus niet komen Is de regering nu wellicht voornemens het subsi diepercentage voor de Deltawer ken te stellen op 100 of ten minste dicht daarbij? In dat geval, maar ook dan alleen, zo menen de Kamerleden, zou een algemene bijdrageregeling kunnen worden losgemaakt van een bijdragerege ling- voor de Deltawerken. Dit zou echter naar de mening van deze leden er niet toe mogen leiden, dat een algemene bijdrageregeling geheel achterwege blijft. Want het kan voorkomen, dat er zoveel voor de waterkering nodig is, dat er voor De onbevredigende gang van zaken niet het tot stand brengen van de bijdragewetgeving, welker uitvoe ring ook nog geruime tijd zal kos ten, deed vele leden de vraag stellen, of de hele structuur van onze hui dige waterschapswetgeving en de fi nanciële aspecten daarvan nog wel bevredigend kunnen worden ge noemd. Naar de mening van deze le den behoort de buitenwaterkering een rijkszaak te zijn, die in principe door de gehele bevolking behoort te worden gedragen, afgezien van even tueel nodige correcties op vermo gensvermeerderingen, die daarvan het gevolg mochten zijn. Gevraagd wordt of de minister deze opvatting kan delen. Ook wordt gevraagd of de minister wil meedelen, welke ge deelten van de buitenwaterkeringen leeds in beheer zijn bij het rijk en ten laste van het rijk komen en bij welke gedeelten met name in het Deltagebied dit in de naaste toe komst het geval zal worden. Hierbij verwezen deze leden naar de situatie in Duitsland, waar de rijksoverheid in hoogste instantie verantwoorde lijk is gesteld en waar het herstel en de verbetering van de buitenwa terkering dan ook in veel sneller tempo heeft plaatsgevonden dan hier te lande. Controle over oevers der Delta-eilanden Dezelfde Kamerleden vroegen bij welke lichamen de controle over de verschillende gedeelten van de oevers der eilanden in het Delta gebied berust. Bestaat er, voor zo ver deze controle in handen van waterschappen ligt, voor deze wa terschappen nog wel voldoende mogelijkheid, mede gelet op de noodzakelijke wetenschappelijke voorbereiding, om deze functie in eigen handen te houden, zo werd verder gevraagd. Zo niet, moet dan niet door wetgevende maatre gelen in de overdracht van dit be heer aan het rijk worden voor zien? Gevraagd werd of niet de hele controle op de zandhuishou- ding voor onze kust reeds in han den van de rijkswaterstaat is. Geïnformeerd werd ook naar de vor deringen van de voorbereiding voor het in te dienen wetsontwerp inzake de bijdragen wegens het onderhoud van niet-planwegen. Bijdrageregeling voor waterschappen bepleit Verscheidene Kamerleden herinner den eraan, dat minister Algera des tijds steeds de indiening heeft aan gekondigd van een algemene wet, die de financiële verhouding tussen rijk en waterschappen zou regelen. Ook werd een bijzondere wet aange kondigd tot regeling van de finan ciële verhouding met betrekking tot de waterschappen. „De lasten", zo verklaarde minister Algera, „die de andere taken geen ruimte meer overblijft. Worden deze waterschap pen aan hun lotovergelaten of is de regering voornemens het pachtbe- leid te wijzigen en doorberekening van deze lasten in de pachtprijzen mogelijk te maken? De minister meent, dat een eventuele subsidiewet de zelfstandigheid van de waterschappen zou kunnen be dreigen. Hoewel dit een belangrijk argument is, kan daarmee echter niet worden volstaan, naar de me. ning van deze Kamerleden. De regering zal dienen te bewijzen, dat het door haar gevoerde beleid ten aanzien van dé grond- en pacht zaken voldoende ruimte Iaat om de waterschapslasten blijvend door de eigenaren te doen dragen. In het an dere geval zal de regering moeten aangeven uit welke bronnen deze lasten anders zullen moeten worden voldaan. Risico in Deltagebied aanvaardbaar geacht Met de verbetering van de veiligheid buiten het Deltagebied wordt, zo me nen vele Kamerleden, weinig voort gang gemaakt. Deze leden wilden aanvaarden, dat binnen het Deltagebied zelf een zeker risico wordt genomen door de bestaande zeewaterkering, af gezien van een aantal „zwakke plaatsen", niet te verhogen boven de hoogte van 1 februari 1953, om dat binnen afzienbare tijd de af- sluitdammen hier voor een afdoen de beveiliging zullen zorgen. Zij zagen echter niet in, waarom met de verhoging op Deltahoogte van de buitenwaterkering buiten het Delta gebied zo weinig ernst wordt ge maakt. Het risico van een nieuwe ramp 'moet zo spoedig mogelijk wor den verminderd. Dit iè alleen moge lijk door verhoging van de dijken tot „Deltahoogte". De leden vragen de minister of deze kan mededelen wanneer dit buiten het Deltagebied overal zal zijn geschied. SPOEDIG BESLISSING VEERSEGAT-PROEF Totaal eindrapport over schaderegeling is niet binnenkort te verwachten (Van onze parlementaire redacteur) „Het streven van de regering is erop gericht, al wat mogelijk en verantwoord is te doen om de oestercultuur voor onder gang te behoeden, verwateren van mosselen na afsluiting der Oosterschelde mogelijk te ma ken en de visserij in de gelegen heid te stellen zich aan te pas sen aan de gewijzigde situatie". Dit zei de minister van land bouw en visserij, mr. Marijnen, p Dit is de Peter Stuyvesuntbokaaldie vanmiddag vrijdagI p P aan het Korte Voorhout 2 te Den Haag zal worden uit- p gereikt, aan de directie-voorzitter van de Kou. Mij. ,,Dc Schel- p f§ de", te Vlissingen. de heer J. W. Hnpke.s. Zoals hekend wordt j§f M deze prijs ditmaal voor de derde maal overhandigd aan drie §j p Nederlandersdie in belangrijke mate hebben bijgedragen tot p H de versteviging van de Nederlands-Amerikaanse betrekkingen p M op het gebied van handel, industrie of onderwijs. Deze Peter p Stuyvesantprijs is een zilveren bokaal naar een oud ontwerp p j§ van de legendarische held en zilversmid Paul Revere. Zij is p beschikbaar gesteld door de William The Silent Foundation p en min óf mevr een tegenhanger van de Willem de Zwijger- p p prijs. Iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiijiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiif donderdag in de Tweede Ka mer bij de behandeling van de afdeling visserij van zijn be groting voor 1961. Hij vervolgde: De binnenkort af te sluiten haven van Veere wordt ver vangen door een nieuwe in Colijns- plaat. Hoewel dit geen eindoplossing is kunnen de vissers uit Veere en Arnemuiden vooralsnog het bedrijf voortzetten en zich aanpassen. Voor de jongeren behoort overschakeling op de kleine zeevisserij tot de mo gelijkheden. De minister heeft er gaarne aan meegewerkt, zo zei hij, dat de bijzondere kredietfaciliteiten, die de visserijnota biedt, tevens van toepassing worden verklaard op de vissers uit liet Deltagebied. Een belangrijk hulpmiddel in de- Kamer wil snelle integratie van landbouw (Van onze parlementaire redacteur). De Tweede Kamer heeft gisteren bij de aanvang van de vergadering zon der hoofdelijke stemming een motie van de anti-revolutionaire mr. Bies heuvel aangenomen, die hij bij de be handeling van de begroting van land bouw en visserij had ingediend. De motie nodigde de regering uit haar beleid af te stemmen op de Europese landbouwintegratie, gelijktijdig met de industriële integratie en er dus op toe te zien dat de landbouw niet wordt onttrokken aan de versnel lingsprocedure, die voor de industrie is vastgesteld. De Kamer verenigde zich zonder hoofdelijke stemming met de begro ting van landbouw en visserij. De C.P.N. kreeg aantekening, dat zij te gen was. Ook keurde de Kamer de begroting van het landbouw-egalisa- tiefonds voor 1961 goed. (Advertentie) ze is, dat krediet kan worden ge geven tot honderd proeent van de bouwkosten van een schip. V isserij-brochure Een bij het ministerie van sociale zaken en volksgezondheid in bewer king zijnde brochure beoogt de Zeeuwse garnalenvissers op be staande mogelijkheden attent te ma ken in geval zij de visserij willen verlaten of een andere vorm van visserij zouden willen aanvatten. De brochure zal de wegen aangeven voor hulp bij omscholing, migratie, kredietvoorzieningen en dergelijke. Over de oeslerproef in het Veer- segat zal de minister binnenkort kunnen beslissen. Op de onlangs gehouden „hearing" van verte genwoordigers van de vrije orga nisaties noemden dezen de proef neming belangrijk. Daarbij is te vens gewezen op het grote be lang van een onderzoek naar het kunstmatig verwateren van mos selen. De vraagstukken van de wettelijke regeling voor tegemoetkoming in schade door uitvoering der Delta werken zijn buitengewoon moeilijk. Hoewel de betreffende commissie van de noodzaak overtuigd is zo spoedig mogelijk met voorstellen te komen, verwachtte de minister niet dat een gehele materie omvattend eindrapport binnenkort kan worden tegemoetgezicn. JONGSTE ORGANIST VAN ZEELAND Kerk nam Arie Karremandrie maanden „op proef" De 13-jarige Arie Karreman uit Oostburg bespeelt sedert enkele weken het orgel van de hervormde kerk in Schoon- dijke. Dat is mogelijk geworden, omdat de kerkvoogdij van die gemeente deze jeugdige organist zijn proefaanstel- ling heeft gegeven voor de tijd van drie maanden. Voor zover bekend is Arie hiermee de jongste organist in Zee land geworden, terwijl er ook in de rest van Nederland weinig jongens van die leeftijd zullen zijn, die tijdens de kerkdiensten regelmatig het orgel bespelen. Arie, die in de eerste klas van de openbare ulo te Oostburg zit en in zijn vrije tijd een ijverig leerling is van de Zeeuwse Muziekschool, is er uiteraard wel een beetje trots op, dat de kerkvoogdij te Schoondijke hem deze gelegenheid heeft geboden. De kans deed zich eind oktober voor, toen de heer M. Zonnebelt, organist werd van de Sint-Baafkerk te Aardenbürg. Daardoor kwam Schoondijke zonder organist te zitten, zodat via een advertentie een vervanger werd gezocht. Degenen, die het orgelspel van Arie reeds kenden, raadden hem aan te solliciteren. Aangezien ook Aries ouders geen be zwaar hadden, werd de sollicitatie in zee gestuurd. De proef lessen waren van dien aard, dat de kerkvoogdij hem een voor lopige aanstelling voor drie maanden bezorgde. Arie, die wel eens op het orgel van de Aardenburgse St.-Baaf had gespeeld, maar dat van Schoondijke niet kende, was aanvankelijk wel wat nerveus, maar na de eerste tonen was hij daar vlug over heen. ,,'t Ging heerlijk", zegt hij nu achteraf, „en wat je daar kunt uithalen". Nu zal dat laatste uiteraard wel beoordeeld worden door ds. P. Brinkman, die enkele dagen voor de kerkdiensten Arie op de hoogte stelt van hetgeen er 's zondags gespeeld moet worden. Dit program ma neemt hij 's zaterdagsmiddags nog eens zorgvuldig door, met zijn muziekleraar, de heer S. Schijve en na diens nuttige adviezen en toelichtingen gaat Arie op de fiets naar Schoondijke om op zijn „eigen" orgel de wekelijkse generale repetitie te houden. Negen jaar Arie ontving zijn eerste algemeen vormend muziekonderwijs toen hij pas negen jaar oud was. Daarna volgde hij twee jaar lang de theoretische harmoniumlessen bij mevrouw A. SchijveRisseeuw te Oostburg. Het meer gevormde onderwijs kreeg hij van zijn huidige muziekleraar, de heer Schijve, via de Zeeuwse Muziekschool. Zeer enthousiast leerling als hij is, verzuimt hij zelden een les. De resultaten zij er dan ook naar, zoals vader Karreman ons met de zorgvuldig bewaarde rapporten van de afgelopen jaren toonde. Arie heeft een zuiver gevoel voor muziek. Het orgel bespelen vindt hij een pracht-hobby. Maar hij denkt niet, dat hij van zijn musiceren een beroep gaat maken. Het toekomstige beroep van Arie ligt na melijk in een heel andere richting. „Bij de spoorwegen", zegt hij heel beslist, „en dan liefst op de internationale treinen". Daar zullen we het dan voorlopig maar bij houden, want tenslotte wordt de overigens bescheiden Arie de 25e december a.s. pas 14 jaar. VOORONDERZOEK BEGROTING 1961 B. en w. willen noodwoningen binnen 3 jaar opruimen Nu de toewijzing van volume voor woningwetwoningen zeer gering is, trachten b. en w. van Vlissingen volume te verkrijgen uit het voor 196'! bescliikbaar te stellen contingent van 5000 van (le 32.500 premiewoningen, waarvoor de mogelijkheid wordt geopend om deze, met een zekere garan tie van de overheid voor te sluiten geldleningen, door woningbouwcorpo raties tot stand te laten brengen. De aanvraag is nog in behandeling-, zo deelt het college mede in zijn memorie van antwoord op de door de Vlis- singse raad bij het op 17 november j.l. gehouden vooronderzoek van de be groting 1961 gestelde vragen. Voor tie uitbreiding van het gemeen telijk belastinggebied, wordt in de eer ste plaats gedacht aan de invoering van een zogenaamde woonplaatsbe lasting. Zolang de mogelijkheid daartoe nog niet aanwezig is. zou verhoging van de straatbelasting kunnen worden bewerkstelligd, even als de invoering van een rioolbe lasting. zo stellen b. en w. verder. Het uiteindelijk op de begroting 1959 geraamde tekort van 57.000 kan worden weggewerkt, doordat als gevolg van een vertragende wer king in de investeringen, minder kapitaallasten op deze begroting drukken dan waarmee uit begro tingstechnisch oogpunt rekening moest worden gehouden. Over de voorbereiding van de plannen voor het uloscholen- complex wordt in. de memorie van antwoord opgemerkt, dat de schetsplannen reeds zijn goedge keurd. Het betrokken architec tenbureau is thans bezig met uitwerking van de definitieve plannen en het bestek. De aanleg van de uitvalsweg, wel ke aansluit op het in zekere zin doodlopende gedeelte van de Pres. Rooseveltlaan, wordt zeer urgent geacht. Het ontbreken van een aan sluiting van de Pres. Rooseveltlaan op de Westsouburgseweg wordt reeds sedert geruime tijd als een ernstig gemis gevoeld. Noodwoningen Uit de raad werd naar de verbetering ting van de Paul sen Keersluis en ook gevraagd van de bestra- 'rugerstraat tus- yan Dishoeck- straat. Hiervoor is het echter o.a. nodig, zo verklaren b. en w. dat de brugwachterswoning en de noodwo ningen aan het begin van de Paul Krugerstraat worden gesloopt. De brugwachterswoningen kunnen ech ter eerst worden afgebroken als aan de overzijde van 't Kanaal vervangen de woningen zijn gebouwd. Met rijks waterstaat zijn reeds onderhandelin gen gevoerd over de verkoop van de bouwgrond. Er is echter een stagnatie opgetreden, omdat daar een bunker staat, waarvan de sloop zeer kostbaar is. Rijkswaterstaat meent dat met een gedeeltelijke af braak kan worden volstaan, indien het onderste deel van de bunker ge bruikt wordt als fundering van de te bouwen brugwachterswoningen. Over de sloop van de noodwoningen in het algemeen, verklaren b. en w. dat aan Ged. Staten is verzocht op zodanige wijze extra bouwvolume beschikbaar te stellen dat allo res terende noodwoningen in "Vlissingen binnen ongeveer 3 jaren kunnen worden gesloopt. In liet Havendorp zijn er momenteel 74 afgebroken, terwijl er In verband met het leg gen van een dijk op Deltahoogte om de Buitenhaven, op korte termijn nog 21 woningen in het Havendorp mceten worden gesloopt. Voor de 12 noodwoningen aan de Singel ten oosten van de Dis- hoeckstraat en de noodwoningen aan de Vredehoflaan en omgeving zijn nog geen concrete plannen. Bij voortduring worden pogingen in het werk gesteld een extra contin gent woningen te verkrijgen voor de wederopbouw van het „Tuindorp." B. en w. hebben de indruk dat aan de plannen voor de nieuwe zeewe ring aan de Boul. Bankert en Evert- sen niet de hoogste urgentie wordt toegekend.- Tot op heden zijn aan het college nog geen plannen ter beoordeling voorgelegd. Wel hebben Ged. Staten een algemeen urgentie- schema voor uitvoering van werken aan zeeweringen van Walcheren be kendgemaakt. Daaruit blijkt dat het onderhavige werk in de periode tot en met 1963 ter hand zal worden genomen. B. en w. verwachten spoedig met de uitvoering van het uitbreidings plan „Paauwenburg" te kunnen be ginnen. Vrouwelijke politie De minister van binnenlandse za ken heeft thans toestemming ver leend om een vrouwelijke politie beambte in Vlissingen aan tc stellen. Pogïugen worden in het werk gesteld om tot zodanige aanstelling te geraken. Verder verklaren b. en w. des gevraagd, dat de politie op ou dejaarsavond, ter voorkoming van 'n te luidruchtige oudejaars- viering, de snrveillance, vooral in de. binnenstad, zal verscherpen. Bovendien zal als reserve nog een aantal ambtenaren voor het verlenen van assistentie op het bureau beschikbaar worden gehouden. Over onderwijszaken delen h. en w. o.m. mede, dat opdrachl gegeven is een plan uit te werken voor een voorlopige huisvesting van de zesde openbare kleuterschool in twee be nedenlokalen van de Bouwen Ewout- straatschool. Daar de terreinen van het zgn. „Rode Dorp" niet in ge meentehanden zijn, is het niet moge lijk in deze wijk een plaats voor een definitieve zesde openbare kleu terschool aan te wijzen, zoals een (Zie slot pag. 8 kol. 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 7