Goese K.V.P. besprak gezagscrisis en royement van lid C.W. Vervest Begroting Biervliet was een hamerstuk Zeeuwse Almanak STUDIEDAG OVER GEESTELIJKE VOLKSGEZONDHEID ZEELAND Agenda 2 PROVINCIALE 'AR EU W SR COURANT VRIJDAG 9 DECEMBER 1960 OPENBARE VERGADERING MET ROERIG SLOT Weth. Roose: „Ook andere gemeenten en overheidsinstanties maken fouten" Voor het forum van de K.VJP. te Goes heeft oud-wethouder J. H. Roose donderdagavond in een drukbezochte openbare ver gadering in „Slot Ostende" uitvoerig alle verwikkelingen ge schetst rond de gezagscrisis, in Goes, die zoals bekend bijna een maand geleden heeft geleid tot het ontslag nemen van de drie wethouders. In de „verantwoording van zijn beleid" liad hij kritiek op de werkwijze van de commissie ad hoe uit de ge meenteraad, nam hij stelling tegen de tien pimten uit het rap port, ging hij nader in op het industrialisatiebeleid, belichtte hij de „verschrijvingen" en deed hij een aanval op oud-wethou der J. J. van Melle. Aan het slot van zijn betoog zei de heer Roose om geen vroegtijdige „heiligverklaring" te vragen. „Spaar me een geforceerde motie van vertrouwen. Als ik mis ben geweest zal ik er politiek voor boeten zoals het behoort". Nadat oud-wetlioucler Roose uit voerig de tien punten van het rapport van*de commissie ad hoe had belicht, zei hij: „Hoe we de zaken ook draaien of keren er blijft iets fout". Hij was van oor deel. dat deze fouten niet alleen in Goes zijn gemaakt. „Wat dat betreft ben ik ervan overtuigd, dat vele andere gemeenten en overheidsinstanties aan dezelfde fouten kunnen worden schuldig bevonden. Daarvoor verdient Goes zeker geen bijzondere aan dacht. Door een toevallig samen treffen van verschillende facto ren zijn deze fouten in Goes uit gegroeid tot volkomen onaan vaardbare praktijken, aldus de heer Roose. Over de werkwijze van de commissie ad hoe had de heer Roose weinig goede woorden over. Hij zei de com missie aangespoord te hebben tot een diepgaand onderzoek. De be schuldiging, dat hij de commissie zou hebben tegengewerkt, noemde hij „uit de lucht gegrepen". Een punt, dat de bijzondere aandacht kreeg van de heer Roose was de kwestie van 't industrieterrein zuid west. Hij zeide de vrees te hebben uitgesproken, dat men met een te kort van 50.000 zou komen te zit ten als de voorgelegde plannen zou den worden uitgevoerd. Men heeft zich echter van de waarschuwing niets aangetrokken. De feiten blijven echtèr bestaan. Het thans administratief zichtbaar ge worden tekort bedraagt bijna een bedrag van 51.000,aldus de heer Roose, die eraan toevoegde, dat het nieuwe college van b. en w. thans overweegt om de grondprijzen ge middeld te verhogen met een bedrag van 1,75 per vierkante meter. Ook deed de heer Roose de gang van zaken rond de aula nog eens uit de doeken. Aanvankelijk ge steld op 25.000,later bij bc- sluit van de raad opgevoerd tot f 35.000.bleek de aula niet minder te kosten dan 70.000, „Vanwege het onderzoek door de justitie mag ik deze kwestie niet volledig behandelen", zei de heer Roose. „Echter de wijze waarop personeel en leveranciers in deze affaire betrokken bleken te zijn, overtrof mijn ergste verwachtin gen", vervolgde de heer Roose. „De verschillende manipulaties zijn tegelijkertijd zo geraffineerd en dom van opzet, dat ik er geen woorden voor kan vinden". De heer Roose verklaarde voorts, dat uit een oogpunt van gemeentebelang de tien punten uit het rapport volko men in het niet vallen bij de door hem gesignaleerde kwesties. „Dat is ook de mening van Gedeputeerde Sta ten. Uit het memorandum van dit col lege blijkt dat duidelijk genoeg", al dus spreker. Voorts lanceerde de heer Roose een scherpe aanval op oud-wethouder J. J. van Melle. Hij zei oan. zich niet aan de indruk te hebben kunnen ont trekken, dat het succes, dat hij wethouder Roose heeft gehad bij de industrievestiging de jaloezie van de heer Van Melle heeft opgewekt. Ook uitte de heer Roose kritiek op c gemeente-secretaris, die volgens hem steeds de heer Van Melle ter zijde heeft gestaan. Hij zei verder: „Satellieten van de heer Van Melle hebben kans ge. zien zich door de hoogste autori teiten als vertolkers van de pu blieke opinie te doen aanvaarden. Dat dit een zeer eenzijdige ver tegenwoordiging was, die slechts een gedeeite van het niet voorge lichte publiek achter zich had, speelt geen rol. Zij noemde zich de woordvoerder van do intelli gentsia en de uppèr-ten", aldus de oud-wethouder van de K.V.P. Over de positie van de huidige K.V.P. fractie in de raad merkte hij op. dat deze „oppositie zal voeren." „Wij zullen de leden van het huidige col lege van B. en W. daarbij niet ont zien," betoogde de heer Roose. Naar de mening van de K.V.P.-fraetie in de raad zijn de raadsleden, die in de commissie akkoord hebben verklaard met het rapport, als wethouder on aanvaardbaar." VAN TOT lijfje WATER WIJKT NIET. In en rond Haamstede wil het water nog niet wijken. Nog altyd wordt tiaar met man en macht gewerkt om de waterstand omlaag te krijgen. Zo heeft een dragline in de Jonge Jan Boeije's Weg enkele dammen ver wijderd, waaronder buizen liepen, die de watermassa's niet verwerken kon den. Auto's kunnen zich nog steeds niet wagen op de asfaltweg, die van de Hogezoom naar de lioeve „Gadra" h»opt, want deze weg is nog imuier bedekt met water. GELUID Het geluid reaeert de wereld en de grammofoonplat en-industrie vaart er wel bij. Alles komt op de plaat', er kan geen kip meer kakelenof het wordt voor de toekomst vastgelegd en daarom gaat onze volle sympa thie uit vaar de man, die zoals wij onlangs in een koffiehuis te Goes leerden een plaat heeft doen ma ken met drie minuten stilte. Een geslaagd succesnummer, naar onze mening, dat helaas nog te weinig gedraaid wordt. De stilte is vele mensen te machtig en zo hebben ongetwijfeld ook de lieden gerede neerd, die - - zo lazen wij in het blad „De Auto" een langspeel plaat uitbrachten „van de uitlaat- geluiden van Grand Prix Cars." Je 'kunt er onder meer dit op horen: Het snerpende geluid van een 16- cilinder B.R.M. formule-ragewagen scheurt het dak bijna van uw huis. U meent de lucht van verbrande race-olie te ruiken en U ziet in ge dachten Stirling Moss zijn helm op zetten voor een snelle ronde. U ver geet dat het vertrouwde home de omgeving is, U is terug op het cir cuit in de opwindende sfeer, ver bonden aan een race met de snelste wagens ter wereld Een portie luidruchtige vergetelheid op een langspeelplaat vol uitlaatge- luiden. Wie riep daar om drie minu ten stilte7 In de buurt van do Schouwse Boer en langs de Torenhaan vormt het water ook moeilijk te nemen hinder nissen voor het verkeer. Als een eilandje in het water staat de zelf bedieningswinkel by het Oostenrijk se dorp- GEEN REKENSCHAP. Voor 300 zes weken oude Haam- steedse kippen liep het wateravon- tuur wel bijzonder slecht af: al de ze. dieren, eigendom van do heer De Haan, verdronken namelijk. In middels is hier liet water een wei nig gezakt daar de heer De Haan met zijn personeel zelf een aantal buizen en dammen heeft openge maakt. „Zonder rekenschap tc houden met de mogelijkheid van wateroverlast, zo schrijft onze correspondent, „wer den in deze streek bij de toenemende nieuwbouw op verschillende plaatsen dammen in sloten gegooid". Tijdens de laatste droogtejaren gaf het waterschap Schouwen Duiveland toestemming om de vronen ten wes ten van de Hogezoom niet nieer te delven. Zodoende kon het kostbare wratcr in droge, perioden worden vastgehouden. Mede tengevolge hier van staan nu echter grote landerijen onder water. VERONICA-SUCCES. Met de regelmaat van de klok kun nen we in deze rubriek de successen van de koninklijke muziekvereniging „Veronica" uit Zuidzande bezingen. Ditmaal kan gemeld worden, dat de ze vereniging zaterdag naar Utrecht trekt om op du vergadering van de Koninklijke Nederlandse Federatie van Harmonie en Fanfaregezelschap pen een „ere-diploma" in ontvangst te nemen, „Veronica" heeft deze prijs te danken aan dc lc prijs met lof, die zij dit jaar behaalde m de le afdeling fanfare op een concours in Groede. Met een puntentotaal van 113 was „Veronica" de hoogst geklasseerde in heel Nederland. In een tijdsbestek van 3 jaar is liet de tweede keer, dat „Veronica" dit ere-diplonia in de wacht sleept. Ook in 1958 behaalden de Zuidzandse mu zikanten het hoogste aantal punten over heel Nederland. Kwestie-V ervest Tijdens deze vergadering gaf de heer Ransijn een uiteenzetting over het royement van het raadslid C. W. Ver- vest als lid van de K.V.P. Spreker ging daarbij terug tot een bestuurs vergadering van 25 september 1959, toen reeds werd gesproken over de moeilijkheden, welke waren gerezen tussen de heer Vervest en wethouder J. H. Roose. Spreker betoogde, dat verschillende malen getracht is de partijen tot elkaar te brengen, o.a. tijdens besprekingen met mr. dr. A. J. J. M. Mes en burgemeester J. M. A. C. van Dongen uit Aardenburg. Het heeft evenwel niet mogen baten. Hij wees er verder op,'dat de heren De Valk en Roose waren gehoord, maar dat de heer Vervest dit niet wenste, zolang er geen fractie-regle ment was vastgesteld. In de raads vergadering van 28 juli 1960 heeft de heer Vervest een scherpe aanval gelanceerd op zijn partijgenoot, de heer Roose. Dc heer Ransijn noemde dit een ;,wel-voorbereide, in koelen bloede opgezette aanval, die zonder voorbeeld is." Twee bestuursleden van de Goese K.V.P. woonden deze verga dering bij. Op 5 augustus besloot het bestuur met algemene stemmen de heer Vervest als lid van de K.V.P. te royeren op grond van artikel 64 sub 2 van net Algemeen Reglement K.V.P.: „het afdelingsbestuur is tot royeren verplicht, indien een lid door zijn houding, gedrag of uitlatingen in het openbaar, ernstige nadelen be rokkent aan de partij". Nadat nog het geroyeerde K.VP.-lid C. W. Vervest uitvoerig op de situa tie was ingegaan, waarbij hij de ru zie in de K.V.P. en de gezagscrisis in Goes in één adem noemde, liep het slot van de vergadering uit op storm achtige discussies. De heren Roose en Vervest maakten elkaar daarbij felle verwijten en minder parlementaire uitdrukkingen flitsten over en weer. De voorzitter maakte tenslotte een einde aan deze vertoning door lang durig te hameren. BOEI DEFECT: Schip strandde op de slikken van Ouwerkerk Later op eigen kracht vlot Woensdagmorgen strandde in het Keeten tussen Bruinisse en Omver- kerk het motorschip „Teuna" op de slikken van Ouwerkerk. Het 1000 ton metende vaartuig was van IJmuiden met een lading plaatijzer op weg naar de scheepswerf van „De Schel de" te Vlissingen. Bij afgaand water kwam het schip in 'n slechte positie te zitten. Het in de buurt aanwezige vaartuig „Walrus" van W. A. van der Taks Bergingsbe drijf voer ter assistentie naar de „Teuna", maar daar verzocht men alleen om in de nabijheid te blijven om bij het verslechteren van de posi tie hulp te kunnen verlenen. Later op de dag, bij hoog water, wist de „Teu na" op eigen kracht vlot te komen en kon de reis voortzetten. De vermoede, lijke oorzaak van de stranding is dc verkeerde koers die werd gevaren tengevolge van een defecte gasboei, die inplaats van rood, wit lichtte. Geld en scheerapparaat ontvreemd in Biervliet In de nacht van woensdag op don- dérdag is te Biervliet ingebroken bij de elektricien J. van de Z. in de Oude Stad. De dader(s) wist(en) zich via een raam in de werkplaats toegang tot de woning te verschaffen. Daar werden zowel beneden in de winkel als boven in de woonvertrekken vele voorweroen en kleren overhoop ge haald. vermist worden een elektrisch scheerapparaat en de portemonnees van de heer en mevrouw Van de Z., waarin een aanzienlijk bedrag aan geld zat. De inbraak werd 's mor gens ontdekt. De rijkspolitie stelt een onderzoek in, maar voorlopig ont breekt nog elk spoor. Subsidie Carras-schepen In het voorlopig verslag van de Twee de Kamer over de begroting van ver keer en waterstaat voor 1961 wordt onder meer gevraagd of de minister de bewering juist acht, dat de rege ring door verstrekking van financiële steun bij de verkoop van zogenaamde Carras-schepen feitelijk subsidie heeft verleend aan reders, die onder goed kope vlag varen. IN MIDDELBURG In Zeeland nog altijd wensen Bod op aandelen houthandel Alberts Commissarissen én directie van de N.V. houthandel v/h G. Alberts Lzn. en co. tc Middelburg delen mede, dat hen van de Rotterdanische bank N.V. en de Amsterdamsche bank N.V. na- o mens committenten een bod heeft' Vivaldl-opeva, die er zijn mocht. Ér bereikt tot overname van de aandelen werd daar in Goes na de pauze gemu. van de vennootschap onder voorwaar- siceerd op een inspirerende manier de, dat een naar het oordeel van de en na afloop was er een voor gegadigde voldoend aantal aandeel- Goese begrippen Callas-achtig ap- houders het bod zal aanvaarden. plaus, dat overigens volkomen ver- Het is de bedoeling, dat na overname diend was. Solisten waren Pauline Pi- KUNST Concert Zeeuws Kamerorkest De leden van het Zeeuws Kamer orkest mogen zich vandaag wel uit voerig door „vrienden en magen" ge luk laten wensen: zij zorgden gis teravond voor een uitvoering van een De stichting dienst geestelijke volks gezondheid in Zeeland en de com missie voor de geestelijke volksge zondheid van liet YVit-Gelc Kruis hielden donderdag in het kader van het wereldjaar voor de geestelijke volksgezondheid in het City-theater te Middelburg een studiedag, die ge wijd was aan de geestelijke volks gezondheid in Zeeland. Over dit on derwerp werden inleidingen gehouden door mr. dr. A. J. J. M. Mes, lid van Gedeputeerde Staten van Zeeland, dokter L. J. Hut, psychiater-directeur van de Stichting geestelijke volksge zondheid in Noord-Holland en door dokter S. J. P. Dercksen, directeur van de Hervormde stichting voor geestelijke volksgezondheid In Am sterdam. De studiedag werd onder meer bijgewoond door enkele leden van Ged. Staten en een groot aantal Zeeuwse burgemeesters. Gedeputeerde mr. dr. A. J. J. M. Me3 gaf in zijn inleiding in de ochtend bijeenkomst een overzicht van de ont wikkeling van de geestelijke ge zondheidszorg in Zeeland. De heer Mes memoreerde, dat het werk op dit gebied pas in 1950 in Zeeland daad werkelijk werd aangepakt, toen de Dienst voor de geestelijke volksge zondheid en de Commissie voor de geestelijke volksgezondheid van het Wit-Gele Kruis werden opgericht. Het werkterrein van de Dienst gees telijke volksgezondheid beperkte zich in deze beginperiode eerst tot mid den-Zeeland, maar werd allengs uit gebouwd. De Commissie voor de geestelijke volksgezondheid van het Wit-Gele Kruis bepaalde zich voornamelijk tot Zeeuwsch-Vlaanderen. 3n een slot conclusie zei de heer Mes, dat het werk van de geestelijke volksgezond heid in de afgelopen tien jaar een verheugende ontwikkeling heeft door gemaakt, hoewel er altijd nog wen sen blijven bestaan. Wensen Hiervan noemde de heer Mes onder andere de noodzaak van meer b.l.o.- scholen in Zeeland, de huisvesting, die in bepaalde delen van de provin cie noodzakelijke verbetering be hoeft, terwijl het nazorg- en het rust- huizenwerk verder uitgebouwd dient te worden. Dokter L. J. Hut, psychiater-di recteur van de Stichting geeste lijke volksgezondheid in Noord- Holland sprak vervolgens over „De overheid en de zorg voor de geestelijke gestoorden", waarin de ontwikkeling van zorg voor de geestelijk gestoorden nader werd belicht. Een belangrijk punt noemde dokter Hut, dat omstreeks negentig procent van de geesteszieken zonder krank- zinnigenverklaring in open afdeling worden opgenomen. Verder |belichtte spreker bet grote belang van de na- zorgdienst, de financiële consequen ties van de geestelijke volksgezond heid, de taak en organisatie van de dienst en de verhouding dienst-huis- artsen en specialisten. Een belang- Voor Zeeuws nieuws zie ook dc pagina's 7 en 8. WVWWWVWWiWWWV rijke taak voor geestelijke volksge zondheid zag dokter Hut in een goe de voorlichting. Dokter S. J. P. Dercksen, directeur van de Hervormde stichting voor geestelijke volksgezondheid, sprak tenslotte in de middagbijeenkomst over „Geestelijke gezondheidszorg en maatschappelijk werk", waarin de samenwerking tussen beide organisa ties behandeld werd. Teamwerk Aanbevelenswaardig leek het dokter Dercksen, dat maatschappelijke werksters voor do omgang met gees teszieken ook een klinische oplei ding zouden volgen, terwijl verpleeg sters meer over het maatschappelijk werk zouden moeten weten. Ook leek het dokter Dercksen wenselijk, dat men op het gebied van de geestelijke volksgezondheid meer tot teamwerk zou overgaan, waarbij een socioloog noodzakelijk is. Naar aanleiding van de inleidingen werden uit de vergadering enkele vragen gesteld, waarop sprekers uit voerig ingingen. 's Ochtends waren de deelnemers aan deze studiedag verwelkomd door ds. H. M. Strating, voorzitter van de Stichting dienst geestelijke volksge zondheid in Zeeland. van de aandelen de vennootschap het bedrijf op dezelfde voet en onder de zelfde leiding zal voortzetten. Voor de gewone aandelen wordt een koers van 130 procent geboden, voor de prioriteitsaandelen de daarvoor statuair vastgestelde overnameprijs. Aan het bod is de voorwaarde ver bonden, dat de aandeelhouders bij de aanbieding van hun aandelen onher roepelijk volmacht verlenen om na mens hen te stemmen voor een voor stel tot wijziging van de statuaire bepalingen inzake het stemrecht. Commissarissen en directie, tevens vertegenwoordigende de meerderheid der prioriteitsaandeelhouders, bevelen de aanvaarding van dit bod aan. De aandelen zijn woensdag verhan deld op 105 gedaan/bieden, en op 6 dec. op 100 g.b. Ook verbetering van het Schelderegime? In het voorlopig verslag van de Tweede Kamer over de begroting van Verkeer en Waterstaat voor 1961 wordt gevraagd hoever de onderhan delingen tussen België en Nederland zijn gevorderd inzake de Rijn-Schel- deverbinding. Hierbij wordt verder gevraagd of de hiertoe ingestelde NederlandsBelgische commissie mede tot taak heeft gekregen een verbetering van het Schelderegime te overwegen. In dit verband wordt ook gevraagd of bij de onderhandelingen met België reeds resultaten ztfn bereikt ten aan zien van de afschaffing van de Rijn- vaartpfemies. Welke vorderingen zijn er gemaakt bij de voorbereiding van een Zecha- vennota, is een andere vraag aan de minister. Deze leden wilden ook we ten wanneer deze nota kan worden verwacht en welke stappen er zijn ondernomen om het vraagstuk rond om de Westeuropese zeehavens in onderling overleg tot een oplossing te brengen? Verder wordt gevraagd of de mi nister het niet wenselijk acht de mo gelijkheid te scheppen, dat de dek schuiten zonder speciale vergunning hun economische werkzaamheden zullen kunnen vervullen en dit niet alleen te Amsterdam, maar ook daar buiten, in het bijzonder in de pro vincies Noord- en Zuid-Holland, Utrecht en Zeeland. Voorts wil men weten of dö minister reeds heeft overwogen welke maatregelen nodig zullen worden wegens de te verwach ten ontwikkeling in de duwvaart? Pastoor J. van Mechelen benoemd te Terneuzen De bisschop van Breda heeft pastoor J. van Mechelen uit Breskens be noemd tot opvolger van de op 27 november j.l. plotseling overleden pastoor Jos van Campen te Terneu zen. Pastoor Van Mechelen zal op vrijdag 16 december a.s. zijn plech tige intrede doen te Terneuzen. De nieuwe Terneuzense pastoor werd op 30 september 1906 geboren te Ber gen op Zoom. Op 30 mei 1931 werd hij tot priester gewijd, waarna hij als kapelaan achtereenvolgens stond te Sluis, Ulvenhout, Ginneken en Breda. In 1953 werd hij benoemd tot pastoor van de parochie Breskens. Examens Te Scheveningon slaagde voor het diploma le monteur V.A.M. de heer Iz. A. Risseeuw, te Groede. Mejuffrouw R. Hage uit Scherpenis- so slaagde dezer dagen voor kan- toorstenografe. NA INFORMELE BIJEENKOMST: Niet in overeenstemming met zienswijze van G.S. Als een hamerstuk is woens dagavond de gemeentebegro ting voor 1961 van Biervliet door de gemeenteraad afge daan. De raadsleden achtten het niet meer nodig nog over deze begroting te discussiëren. Reeds op 23 november was dit stuk namelijk in een informele (dus niet openbare) raadsver gadering volledig doorgenomen. In deze informele zitting ant woordden b. en w. direct op de, overigens niet talrijke vragen, die gesteld werden. Deze niet openbare raadszitting, waarin ook nog een aantal andere za ken aan de orde kwamen, duur de ongeveer drie uur. Woensdagavond kwam de gemeente begroting dus in de openbare ver gadering aan de orde. Onmiddellijk stelde de heer A. Dijk (vrije lijst) voor ditmaal de artikelsgewijze be handeling achterwege te laten. „Wat mij betreft is dat niet meer nodig", zo zei hij, „want reeds geruime tijd met de memorie van toelichting. En bovendien", zo besloot hij zeer open hartig, „heeft iedereen in de infor mele bijeenkomst volop gelegenheid gehad vragen te stellen Met deze zienswijze bleken alle ove rige raadsleden het eens: geen arti kelsgewijze behandeling dus, maar wie in het algemeen of over een be- laar en Ank Tamminga-Buthfer, so praan en Bert van 't Hoff, tenor. Zij hebben dit Vivaldi-werkje (La Ninfa e il pastore) uiterst muzikaal vertolkt en daarbij willen we in de eerste plaats mevrouw Tamminga noemen om de eenvoudige reden, dat het voor haar een grotere opgave was dit werk te zingen dan voor de beide an. deren, die de muziek als beroep (en misschien wel als roeping) hebben gekozen. Mevrouw Tamminga paste zich uitstekend aan: zij bleek niet al leen hard te hebben gewerkt op haar partij, maar had het bovendien zover gebracht dat ze kon suggereren, dat het haar alles zonder veel moeite af ging. Knap! Maar deze woorden van lof behoeven de prestaties van de beide andere so listen niet in de schaduw te stellen: Pauline Pilaar zong de rol van Euril- la voortreffelijk, waarbij opvallend was met hoeveel stijlbegrip zij deze muziek benaderde: haar lichte, niet al te forse stem gebruikte zij verant woord en muzikaal. Het was een ge noegen om naar haar te luisteren. Bert van 't Hof leverde artistieke prestaties op gelijk niveau, zodat door dit alles de opvoering van deze opera van muzikaal standpunt uit bezien een evenement werd, waarop men in Goes heus wel trots mag zijn. Merkwaardig overigens: geen van de drie solisten kan men als een ty pische opera-ster aanduiden. Pauline Pilaar is qua stemmiddelen en £n haar optreden eerder een liederenzabgeres dan een prima-donna, terwijl Van 't Hof op het toneel toch eigenlijk een oratorium-zanger is. Maar het stoor de gisteravond niet, alhoewel wij be seffen dat deze vaststelling tegelij kertijd de zwakko kant van deze op voering benadert. De zwakke kant was namelijk naar onze overtuiging, dat deze opvoering in wezen geen opera-opvoering was, maar con gekostumeerd concert. Bij de opera heeft men drie elementen, woord, toon en handeling, en zij wor den tijdens de uitvoering samenge smeed tot één ondeelbaar geheel, waarin zich bovondien decors én kos tuums voegen. En dat nu werd gister avond niet bereikt: er werd gezongen op het toneel en men droeg er op vallende kostuums, cr was gëzörgd voor verantwoorde decors van Inge borg Kurpershoek, maar het was des. ondanks géén opera, maar bleef een gekostumeerd concert. Op zichzelf is dat helemaal niet zo'n ernstige zaak, vooral niet, zoals hier het geval was, wanneer het concert niveau heeft. En dat had het! Er is in deze kolom nog niet gespro ken over het orkest zelf. Welnu, in deze Vivaldi-opcra speelde het bui tengewoon enthousiast en spiritueel. Franqois Olivier toonde dat hij met zijn mensen tot opvallende dingen in staat is. De klankverhoudingen tus sen orkest en toneel waren weliswaar niet altijd even juiqt, maar de oor zaak daarvan ligt waarschijnlijk vooral in het ontbreken van een or kestbak. Do orkestklank gaat recht de zaal in, hetgeen voor de zangers niet altijd even makkelijk bleek. Er werd gisteravond echter nog heel wat meer gedaan dan deze opera. Voor de pauze werd van Stam ge speeld „Cassation", waarbij als pan tomime-dansers optraden Helen Soes man. Peter Lems en Bram van de Hage. Het bleek, dat men choreogra fisch een goede aansluiting met Stams muziek had verkregen, het geen mogelijk voor menigeen een ver duidelijking van de klanken was. De componist hield op verzoek een korte inleiding, waarin hij stelde dat de mu. ziek op zichzelf reeds voldoende zou moeten zijn. Op gevaar af voor een snob te worden versleten moet het ons van het hart, dat we hem daarin gaarne bijvallen: deze muziek heeft geen pantomime nodig, maar heeft recht op do onverdeelde aandacht: Stams compositorische begaafdheid blijkt uit deze compositie daterend van 1948 heel duidelijk. Ons re spect gaat uit naar de'vertolkers: Joosje Voogd, fluit, mevrouw Scherp huis-Voogd, cello, Philip Fey, slag werk en de koorklas van de rijks kweekschool tc Middelburg. Het concert was begonnen met Mo- zarts Divertimento in F. Helaas, het was geen glorieus begin. Een derge lijke kleine strijkersgroep heeft (nog) te weinig verfijning om een zodanig werk op concert-niveau uit te voeren. Wellicht plezierig om er mee te repeteren, maar te weinig af gewerkt om te menen, dat de uitvoe ring nu ook „konzertfahig" zou zijn. En eigenlijk lag het met het concert voor twee cell! in C van Hündel pre cies zo. al werd dit stuk beter ge speeld dat het Divertimento. Me vrouw Scherphuis-Voogd en Co van de Beek waren hier de solisten, twee goed op elkaar ingespeelde cellisten, die hun solo-partij muzikaal en tech nisch uitstekend vertolkten. paald punt een opmerking over de Er was voor dit concert vrii veel bc- begroting wilde maken, kreeg daar- inniïfitellimr de erote zrinl van de srenheiS fnI Prins van Órnnte was bijna geheel genheid maakte echter geen enkel bezet. De solisten kregen aan het slot raadslid gebruik. Met een forse ha- mcrklap kön burgemeester A. P. Kostense dan ook in een recordtijd de vaststelling van de gemeentebe groting bekrachtigen. Men kan dus niet zeggen, dat de gemeentebegroting inderdaad in het openbaar tot vragen en de batten aanleiding heeft gegeven. Bovendien kan nog vermeld wor den, dat in aansluiting op de in formele bijeenkomst geen memo rie van antwoord op de in deze bijeenkomst gestelde vragen is verschenen. Na zulk een infor meel „bcgrotingsouderzoek" is 't gebruikelijk, dat b. en w. een me morie van antwoord uitgeven. De manier, waarop de gemeenteraad van Biervliet dc begroting heeft be handeld, Is niet in overeenstemming met de zienswijze van het provin ciaal bestuur van Zeeland. Uitdruk kelijk heeft dit provinciaal bestuur de gemeentebesturen enkele jaren geleden namelijk herinnerd aan de openbaarheid, waarin de begrotingen geleden ontvingen wij de begroting moeten worden behandeld. een ovationeel applaus terwijl er vele bloemen waren. De K VANDAAG. Middelburg City: Europa bii nacht, 20 uur, 18 jaar: Electro: De dokter van Stalingrad. 19.30 uur, 13 Jaar; Kunst zaal Van Bent hein cn Jutting exposi tie, 9—13 uur; Prov. Bibliotheek: ten toonstelling oude kinderboeken, 10— 12.30 en 13,30—18 uur. Vlissingen Luxor: Ontvoerd achter liet bamboegordijn, 20 uur, 18 jaar; Al- hambra: Totale oorlog. 20 uur, 14 Jaar; Het Anker: bijeenkomst afde ling Vlissingen „Philntelica", 20 uur; Britannia: „Ensemble voor Arbei derskunstkring met „Mijnheer Die en Die", 20 uur- Goes Grand: Totale oorlog, 20 uur, 14 Jaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 2