PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Coevorden levert verwoede strijd tegen het wassende water President De Gaulle vandaag in Algerije Snijbrander „forceerde" toegang technische school Vlissingen BILT MUNITIETJALK UIT DELFZIJL IN ELBE-M0ND GEZONKEN IN UTRECHT WORDT NOG GESTAAKT Interpellatie metaalionen 203e jaargang - no. 290 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. HoofdredacteurW. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 66 cent per week, 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 9 dec. 1960 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per m.m. Minlm. p. advertentie 4.—, Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1.25. „Brieven bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60. tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, Grote Markt 2, tel. 6140 cb.g.g. adv. 5213); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, teL2395, Terueuzen, Brouwerijstraat 2; Zienkzee. red tel 2425. adm tel. 2094. Bevolking en soldaten waken In Duitsland, zouden dijken zijn doorgestoken Bij Coevorden en Gramsbergen wordt een verwoede strijd gele verd tegen het stijgende water. Ruim 200 militairen, vele ge meente-arbeiders, leden van de B.B., waken thans over enkele stadswijken van Coevorden, die door het nog steeds wassende water worden bedreigd. Enkele duizenden bewoners van deze wijken hebben met zichtbare angst gezien hoe de militairen en de arbeiders van gemeentewerken voor hun bedreigde wonin gen dijken hebben opgeworpen van zakken zand en aarde uit hun volkstuintjes. Men wil geen enkel risico nemen in Coevor den, vooral nu het water nog steeds over de Duitse grens het Drentse land binnenbruït. Reeds dinsdag begonnen de moeilijk heden in Coevorden, toen het water van het kanaal Coevorden-Swinde- ren over de meest westelijke kanaal dijk stroomde. Dit gebeurde niet op een plaats die te overzien was. Meer dan 700 meter lang was hier het gapende gat in de kanaaldijk. Nog deze zomer heeft men deze dijk afgegraven. De Drentse Kanaalweg- maatschappij gaf aan aannemers toestemming om de grond hier ten behoeve van een gemeentelijk indus trieterrein af te graven. Dit mocht tot een bepaald peil, waarvoor' de maatschappij zelf de maatstaven aanlegde. Later zou de dijk met bag- germodder weer worden opgehoogd, maar zover is het nooit gekomen. Thans hebben militairen er duizen den zakken zand en planken heen- gesleept. Alles blank Van alle kanten wordt Coevorden door het wassende water be dreigd. De kade. van het water schap Klinkenvlier, een polder tussen de Duitse grens en het Coev orden-V échtkanaa 1 brak door. Er ontstond groot gevaar voor een aantal boerderijen, die langs het kanaal liggen en enkele die midden in de polder staan. De Heidemaatschappij, de B.B. en gemeentewerken legden dijken van zakken zand rond de boerde rijen en maakten ook van enkele transformatorhuisjes zandvestin- gen om te voorkomen dat het elektrisch licht zou uitvallen. De gehele polder staat thans onder water en nog steeds stijgt het waterpeil. Tot nu toe is men er in geslaagd het steeds nog stijgende water ten wes ten van de spoorlijn Coevorden- Bentheim te houden om daardoor de zogenaamde Eendrachtswijk, waar 3000 personen wonen, te beschermen. Men heeft een dijk gemaakt, 'die het water moet tegenhouden, maar de wethouder van openbare werken van Coevorden, de heer Hemel, noemde gisteravond het gevaar nog steeds reeël dat het water de zandzakken- dijk zal bereiken. Nooddijkjes Ook van uit Schoonebeek komt het water nog steeds opzetten. Het wa ter in het Stieltjeskanaal (het ver bindingskanaal tussen het Coevor- den-Vechtkanaal en de Hoogèveense Vaart) blijft nog steeds hoog. Ook de stadswijk Binnenvree in de ge meente Coevorden wordt beschermd door een inmiddels door de talrijke vrijwilligers opgeworpen dijk. Deze maakte men in allerijl van zand en grond uit volkstuintjes. Ook hier is het gevaar nog aanwezig dat het water de dijk zal bereiken. Men werkte hier gisternacht door met be hulp van speciale lichtagregaten, die door de genie zijn aangelegd. Enkele boeren in de polder Klinkenvlier. zijn geheel geïsoleerd. Er zijn in middels maatregelen getroffen om met behulp van platte boten het vee naar droge stallen te vervoeren. Het vele water dat Drente en de kop van Overijsel bereikt komt uit bet hoger gelegen Duitsland. Het ge rucht gaat, dat men in Duitsland dijken heeft doorgestoken om het water af te. voeren. De dienst ge meentewerken van Coevorden deelde gisteravond mede, dat hiernaar in overleg met rijkswaterstaat een on derzoek zal worden ingesteld. Oud-S.D.-er Berends opnieuw op vrije voeten (Van onze Haagse redactie). De oud-S.D.-er Berends is voor de tweede maal door de Nederlandse justitie vrijgelaten. Een jaar geleden kwam hij voor de eerste maal op vrije voeten, nadat hij tweederde van zijn straf (aanvankelijk levenslang, hetgeen later tot 22 jaar werd terug gebracht) had uitgezeten. Het was hem verboden in de provin cies Gelderland en Overijsel te ko men Toen Berends zich niet aan dit verbod hield werd hij weer ge vangen genomen. Thans is hij onder de zelfde voorwaarden weer in vrij heid gesteld. Dit gebeurde zaterdag 3 december, maar donderdagavond 8 december wist o.rn. commissaris J. Oosting van Deventer nog niet dat Berends vrij was. zodat Berends vijf dagen het verbod had kunnen overtreden zon der dat dit zou zijn geconstateerd. Hetzelfde gebeurde overigens bij zijn eerste invrijheidstelling. De inspecteur-generaal van het on derwijs, mr. ir. M. Goote, hanteerde donderdagmiddag in Vlissingen een snijbrander om de gemeentelijke technische school aan de Zuaihoekse- weg in gebruik te stellen. De adjunct directeur van de school, de heer A. ■J. de Vos Bnrchart rechtsassi steerde hem daarbij. (Foto P.Z.C.). I WAARSCHIJNLIJK NA EXPLOSIE Zoon van verdronken kapitein gered De Delfzijlse zeetjalk „Zee meeuw" is woensdagmiddag tussen drie en vier uur vergaan in het mondingsgebied van de Elbe. Vermoedelijk heeft zich aan boord van bet ijzeren schip, geladen met bommen, granaten en andere munitie, een hevige explosie voorgedaan. De onge veer 55-jarige kapitein-eige naar H. August uit Delfzijl is vermoedelijk verdronken. Zijn 26-jarige zoon Johan August heeft urenlang op zee rondge zwalkt en is tenslotte door een Duitse vissersboot opgepikt en naar Helgoland gebracht. Kroesjtsjew beter Premier Kroesjtsjew heeft gisteren de vice-president va de Verenigde Arabische Republiek, maarschalk Abdel Hakimamer ontvangen, aldus bericht liet Sowjet-persagentschap Tass. Maarschalk Amer staat aan het hoofd van een regeringsdelegatie die mo menteel een bezoek aan de Sowjet- Uiiie brengt. Glazenwasser maakt dodelijke val Bij werkzaamheden aan een pand in Den Haag op acht meter hoogte is gistermorgen de 35-jarige glazen wasser H. J. Souer uit Voorburg van zijn ladder gegleden en op straat gevallen. Hij was op slag dood. Hij is daar donderdagmiddag om drie uur in een ziekenhuis opgeno men. De „Zeemeeuw" is een van dc allerlaatste zeetjalken van de oude stempel in Nederland. Uit dit type. schip is later de coaster ontwikkeld. De tjalk met 99 brutoregisterton voer ongeveer drie kilometer ten noorden van boei 11 op de Jade- Emsroute boven de Duitse kust. Kapitein August was bezig met een elektromagneet oude munitie op te vissen uit zee. Hij deed dit werk al jarenlang ook onder de Deense kust. Men heeft zijn zoon, de enige die bij hem aan boord was, nog niet kunnen horen, maar uit de aard van zijn ver wondingen (schaaf- en splintenvon- den) wordt opgemaakt dat zich een explosie heeft voorgedaan, waarna de „Zeemeeuw" snel is gezonken. De 26-jarige zeeman wist zich met een overnaadse reddingssloep te redden. Toen mevrouw Mermuys in de Bel gische badplaats Oostende in een winkel boodschappen deed, heeft de twintigjarige Renee Libotte liet vijf maanden oude dochtertje van me vrouw Mermuysdat buiten in de kin derwagen was achtergeblevenmee genomen. Twee uur nadat de politie was begonnen een oproep op het pu bliek te doen via luidsprekerwagens, kon de kidnapster in haar woning worden gearresteerd en het kindje veilig aan de moeder worden terug gegeven. Foto links: het meisje dat zich aan de ontvoering schuldig maakte. Zij is inmiddels overgebracht naar Sint- Andries bij Brugge voor het onder gaan van een psychiatrisch onder zoek. Foto rechts: de overgelukkige moe der met haar xveergevonden doch tertje. Jimmy Durante gaat trouwen De 67-jarige Amerikaanse komiek met de forse neus, Jimmy Durante, heeft meegedeeld, dat hij na een vriendschap van vijftien jaar en een verloving van één met Margie Little, woensdag aanstaande in New York met haar in het huwelijksbootje zal stappen. Margie is 41 jaar. „Het wordt zo langzamerhand tijd", zei „Schnozzola", „het moet er nu maar van komen". Durante kondigde in november 1958 zijn verloving met Margie Little aan. Hun vriendschap dateerde van 1945. Twee jaar daarvoor was Durantes eerste vrouw van-22 jaar, overleden. Alleen m Utrechtse metaalbe drijven is gisteren nog ge staakt. In Amsterdam en Rot terdam bleef het rustig. De sta llingen in Utrecht deden zich voor bij Werkspoor en Demka. Bij Stork werd normaal ge werkt. Stakende arbeiders pro beerden wel bij de rustige be drijven mede-arbeiders over te lialen het werk neer te leggen. Dit is echter nergens gelukt. De christelijke en algemene metaal- bedrijfsbond hielden gisteren verga deringen in Utrecht. Het bestuur van de Nederlandse Katholieke Me- taalbedrijfsbond „St. Eloy" wil zich eerst beraden over de wijze, waarop de leden het best kunnen worden be naderd. Deze bond heeft wel een cir culaire onder de leden verspreid, waarin wordt aangeraden niet aan zinloze acties deel te nemen. De A. N.M.B.-voorzitter herhaalde tijdens de vergadering het reeds eerder be kendgemaakte standpunt van de bond. dat stakingen niet kunnen worden gesteund, omdat de werkge vers erdoor woredn getroffen, ter wijl de protesten tegen de regering zijn gericht. Politie paraat Referendum op 8 januari De Franse minister van voor lichting Louis Terrenoire heeft gisteren te Parijs medegedeeld dat de Fransen acht januari a.s. zullen worden opgeroepen om zich in een volksstemming uit te spreken over het plan-De Gaulle, om Algerije zelfbestuur te verlenen. De president vertrekt vandaag voor een „inspectie- en informa tiereis" van zes dagen naar Al gerije, waar zich de meest fa natieke Europese tegenstan ders van zijn Algerijnse plan nen bevinden. Minister Terrenoire verklaarde- niét te verwachten dat De Gaulle gedu rende zijn verblijf in Algerije gróte politieke redevoeringen zou houden. Hij zal wel op twintig dezer het Al gerijnse vraagstuk in een toespraak voor de Franse televisie bespreken. President De Gaulle en de rege ring Debré hebben donderdag, na een bijeenkomst van drie uur, die werd gehouden na de rumoerig verlopen vergadering, die de as semblee in de nacht van woens dag op donderdag heeft gehou den, hun uiteindelijke goedkeu ring geschonken aan de voor Al gerije opgestelde plannen. Sterke afdelingen van de republi keinse veiligheidsdienst waren gis teren reeds gestationeerd in Algiers, Oran en in andere grote steden in Algerije. Bovendien waren nog ver sterkingen onderweg voor het 6000 man tellende korps. De Franse regerings-gevolmachtig- de Jean Morin heeft bepaald, dat alle levensmiddelenzaken die zouden sluiten, onmiddellijk zouden worden gevorderd door de militaire over heid. Alle andere winkels die ge hoor zouden geven aan de oproep van de uiterst rechtse Europese groeperingen om voor vierentwintig uur de deuren te sluiten, zuilen als strafmaatregel voor tenminste veer tien dagen en ten hoogste een maand gesloten moeten blijven. Deze maatregelen werden afgekon digd om een dreigende vierentwin tiguur-staking te verhinderen. On danks al deze voorzorg blijven hard nekkige geruchten de ronde doen, dat het verblijf van president De Gaulle in Algerije niet zonder inci denten zal verlopen. IN HANDEN VAN INSPECTEUR. GENERAAL ONDERWIJS Officiële opening van gebouw met symbolische betekenis In Vlissingen is donderdagmid dag de gemeentelijke techni sche school officieel in gebruik gesteld op een manier, dat de vonken er afvlogen! Dat be scheiden vuurwerkje werd ont stoken met een forse snijbran der, die de inspecteur-generaal van het onderwijs, mr. ir. M. Goote, hanteerde. Met assistentie van de adjunct directeur van dc school, de heer A. J. de Vos Burchart forceer de hij zo een stalen balkje, dat de toegang van de ruime, acht- zijdige, bijna cirkelvormige aula naar de praktijk- en theo riehallen van het gebouw ver sperde. Het was een handeling met een symboliek. „Want", zo verduidelijkte de directeur van de l.t.s., de heer J. Moorman later op de middag, „zoals een autogene snijbrander er onder meèr is om het voor de indus trie onontbeerlijke schroot te bewerken, zo 'staat deze school paraat om de „grondstof van leerlingen" tot bekwame vaklie den op te leiden". Er werden deze middag nog vele andere woorden gebezigd over 't technisch onderwijs. Woorden, waaraan telkens voor de gemeen te Vlissingen. een felicitatie, werd. verbonden, omdat nu ruim. drie jaar na de oprichting van de school een permanent gebouw voor technisch georiënteerde jon gelui klaar staat, dat er mag zijn. Aan de Zaaihoekseweg heeft de Scheldestad er thans (officieel) een onderwijsinstelling bijgekre- gen, die hypermodern van opzet is en waarin de ontwerper, ir. A. Rothuizen, mede dank zij de vormgeving in hout van het complex, een sfeer heeft weten te scheppen, die de opleiding extra ten goede zal komen. Dwars dcor het gebouw, waar dage lijks rond 300 leerlingen en 16. leer krachten binnenstappen de school is al enige tijd in gebruik loopt een soort verkeersader. Aan weers kanten daarvan vindt men gesehei den vleugels, waarin de theorieloka len, de werkplaatsen, de directiekan- toren en de gymnastiekzaal zijn on dergebracht, terwijl het geheel uit loopt in een grote, gezellig inge richte aula met rondom glas. Gastheer Daarin nu waren donderdagmiddag, vele genodigden bij elkaar om het moment van de definitieve totstand-, koming van het nieuwe gebouw feestelijk in de annalen van de tech nische school vast te leggen. Het college van b. en w. trad daarbij op als gastheer en als zodanig ook heette burgemeester mr. B. Kolff aan het begin van de middag het gezelschap welkom. Daarbij bepaal de hij zich in het bijzonder tot de vertegenwoordiger van het provin ciaal bestuur, gedeputeerde A. Schout, burgemeesters uit de omge ving. de hoofd-ingenieur directeur (Zie slot pag. 3 ko7,4) (Van onze parlementaire redacteur). De heer Suurhoff van de P.v.d.A., oud-minister van sociale zaken en volksgezondheid, beeft in de gisteren gehouden vergadering van de Tweede Kamer verlof gekregen om de rege ring te interpelleren over de huidige moeilijkheden in de metaalindustrie. De interpellatie zal op woensdag 14 december a.s. worden gehouden. Communistische opstand in Laos bedwongen De neutralistische regering van Laos scheen gisteren een lichte zwenking naar rechts te maken, nadat zij in de afgelopen weken een weinig had „geflirt" met de linkse groeperingen. Zoals gebruikelijk In dit Zuidazïa- tische koninkrijk werd aan deze zwenking de eerste stoot gegeven door het leger. Deze keer was het de commandant van het garnizoen in de regerings hoofdstad, kolonel Koeprasith Abhaj, die een poging tot een opstand door pro-communistische soldaten hard handig de kop indrukte. Bij het ge vecht dat in het oefenkamp Chinaimo ontstond werden twee soldaten ge dood. Premier Soevanna Phoema verklaar de persoonlijk, dat de actie van de garnizoenscommandant volkomen ge rechtvaardigd was geweest. Engeland verlaagt disconto De Bank of England heeft gisteren haar disconto verlaagd van 5' tol 5 procent. Een woordvoerder van de Bank of England zeide dat tot de verlaging was besloten omdat het disconto van 5% procent onnodig hoog was verge- lekenmet de tarieven in andere fi nanciële centra. Hij voegde hier aan toe, dat de verlaging geen wijziging betekende van de regeringspolitiek van beperking in het eigen land. VERWACHT. VEEL BEWOLKING Overwegend droog weer met op vele plaatsen mist of laaghangende be wolking. Weinig wind. Dezelfde tem peraturen als gisteren of =^ts lagere. ZON EN MAAN 10 december Zon op 08.37 onder 16.2» Maan op 23.50 ..onder 12A6

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 1