PROVINCIALE ZEEUWSE COURAHT BILT Lagaillarde ging op bevel naar Spanje STAKINGEN IN METAALINDUSTRIE Noodwet oplossing voor toto-probleem Gemeenteclassificatie Zierikzee opgetrokken van A-7 naar A-4 POLITIE EIST MINSTENS 80 GULDEN MEER IN UTRECHT EN AMSTERDAM STAKINGEN IN METAALSECTOR VERWACHT. 203e jaargang - no. 289 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter, Hoofdredacteur W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7.00 p. kw.; Ir. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 8 dec. 1960 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per m.m. Minim, p. advertentie 4.—, Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1.25. „Brieven bureau V3n dit blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vltssingen Walstr. 88-60, tel. 2355 i lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, Grote Markt 2, tel. 6140 '(b.g.g. adv. 5213); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9. tel. 2395, Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zlenkzee. red tel 2425 adm tel. 2094. Betogingen gericht tegen regering Amerika lanceert aardsatelliet Deskundigen van de Amerikaanse luchtmacht hebben woensdagavond een aardsatelliet, „Ontdekker 18" in een baan om de aarde gebracht. Men wil trachten de ruimtecabine, die o.a. menselijk weefsel bevat, te bergen. De satelliet beschrijft een baan om de polen van de aarde. De 135 kilo zware ruimtecabine bevat weefsel van een menselijk ooglid, beenmerg, algen en sporen, bloedlichaampjes en enkele soorten film. Men wil hiermee de gevolgen van straling bestuderen. Eerst na 24 uur na het lanceren zul len pogingen worden gedaan in de nabijheid van de Kawai-eilanden de cabine te bergen. Uitstel beslissing over landbouwproblemen l)e raad van ministers van de E.E.G. heeft woensdag in Brussel besloten de beslissing over de versnelling van bet E.E.G.-verdrag ten aanzien van de handel in landbouwprodukten uit Ie stellen tot de volgende conferentie, die op 19 cn 20 december in de Bel gische hoofdstad zal worden gehou den. Naar wij vernemen heeft mr. Luns, de voorzitter van de ministerraad, tij dens de besprekingen nog zijn teleur stelling en bezorgdheid uitgesproken over de gang van zaken in de land- bouwkwestie. Ook in conferentiekrin gen vroeg men zich af, of voor 39 december de laatste vergadering van dit jaar een uitspraak over de landbouw mogelijk zal zijn. (Van onze Haagse redactie). De centrale van de drie politie organisaties heeft gisteren in een te Utrecht gehouden verga dering zijn standpunt bepaald tegenover de nieuwe salaris- voorstellen van minister Toxo- peus, waarover op dinsdag 13 december liet overleg begint. De centrale is tot de conclusie ge komen, dat de nieuwe voorstel len, waarbij aan de laagst-be- zoldigden, te weten de agenten en wachtmeesters een toeslag van veertig gulden per maand wordt gegeven, onaanvaardbaar zijn. De drie politie-organisatïes blijven bij hun standpunt, dat de salarissen van de laagst-bezoldigden onder het politiepersoneel met 80 gulden per maand dient te worden opgetrokken. De nieuwe voorstellen betekenen, vergeleken met het oude voorstel van minister Toxopeus, voor de laagst- bezoldigden geen verbetering. Het oude voorstel gaf een ongemakken- toeslag eveneens van veertig gulden per maand. De nieuwe voorstellen zijn alleen voor de hogere rangen van belang, omdat voor deze cate- gorieën de toeslagen evenredig wor den verhoogd met als maximum 70 gulden per maand voor adjudanten en rijksrechercheurs. Foto: woensdagmiddag trachtten1 stakende arbeiders van enige metaal- §M industrieën in Amsterdam-Noord hun collega's bij de A.D.M. te bewegenW§ zich aan te sluiten. Onthulling in Parijs: „Ik kom niet terug" De Franse nationale vergade ring liceft gisteren de parlemen tair© onschendbaarheid Nan Pierre Lagaillarde, een der hoofdbelvlaagden in het „proces der barrikaden" ingetrokken naar aanleiding van een door de regering ingediend verzoek. Met 424 stemmen tegen 21 en 55 onthoudingen werd de parle mentaire onschendbaarheid van de voortvluchtige afgevaardig de opgeheven en de weg vrijge maakt voor een arrestatie-be vel. De vergadering stemde kort nadat de hoofdverdediger in het proces der barrikaden, Jean-Louis Tixier-Vig- nancour, uit Madrid in Parijs was teruggekeerd en verklaard had dat Lagaillarde „niet op eigen initiatief uit Frankrijk is vertrokken". De ad vocaat was maandag naar Madrd gegaan om Lagaillarde te verzoeken naar Parijs terug te, keren. Dinsdag avond was hij er op de een of andere wijze in geslaagd contact op te ne men met de voortvluchtige. Bij zijn terugkeer gisteren zei de advocaat op het vliegveld dat Lagaillarde „op hevel" naar Spanje was gevlucht. Op de vraag zich nader uit te spreken antwoordde hij „wij zullen het over enkele dagen weten". In de rechtszaal zei hij: „Ik verklaar voor het tribunaal dat Lagaillarde niet uit vrije wil Frankrijk heeft ver laten". Nadat het lawaai in de zaal dat op deze mededeling volgde, was afgeno men, zette de advocaat van de staat, Bonn helpt V.S. bezuinigen De Westduitse regering heeft een vijf-punten-program bekendgemaakt waarmee zij de ongunstige betalings balans van de Verenigde Staten wil trachten te verbeteren. De vijf punten zijn: 1. betaling van Duitslands na-oorlog- se schuld van 600 miljoen dollar aan de Ver. Staten; 2. vergroting van de invoer van Amerikaanse goederen; 3. grotere aankopen van Amerikaan se wapens; 4. vergroting van Duits lands bijdrage aan de opbouw van de N.A.V.O.; 5. grotere Duitse bij stand aan onder-ontwikkelde landen. België krimpt generaal Gratiën Gardon, uiteen hoe bij de getuigen wenste op te roepen. Hij verzocht zittingen achter geslo ten deuren om „de hoogste burger lijke ambtenaren" zoals de voorma lige gevolmachtigde minister in Al gerije. Paul Delouvrier, en generaals te ondervragen. De verdediger diende onmiddellijk bezwaren in. Na een langdurige beraadslaging be sloot het tribunaal Gardons verzoek voor een verhoor achter gesloten deuren van Delouvrier, generaal Maurice Challe en andere hoge func tionarissen, in te willigen. Zoals te verwachten was op grond van enige uitingen van ongenoegen die zich dc laatste weken hebben geopenbaard in enkele metaalindustrieën als ge volg van de houding der rege ring ten opzichte van de bij het college van rijksbemidilelaars ingediende loonvoorstellen van de vakraad voor de metaal industrie, hebben zich gisteren de eerste dag na het definitief afwijzende standpunt van de re gering, in een aantal metaalin dustrieën protestdemonstraties voorgedaan. Deze betogingen, die, zoals in het merendeel der gevallen met nadruk is medegedeeld, zich niet richten tegen de werkgevers, maar tegen het besluit van de regering, worden door de erkende vakbonden niet ge steund. De vakraad voor de metaal- I industrie waarin werkgevers en I werknemers samenwerken, heeft, zo- j als is gemeld, zijn grote teleurstel- ling uitgesproken over de beslissing der regering en zich bij die beslissing moeten neerleggen. Voor zover bekend is geworden heb ben de uitingen van protest zich voornamelijk voorgedaan in Utrecht en in Amsterdam. In andere centra van de metaalnijverheid bleef het over het algemeen rustig, hier en daar echter, zoals in Krimpen aan de IJssel, lier een deel van de werkne mers sinds gistermorgen tien uur voor de rest van de dag het werk het werk. (u. Utrecht legden in de loop van de morgen de ruim tweeduizend arbei ders van de N.V. Werkspoor het werk uit protest neer. Ook bij de N.V. Koninklijke Staalfabriek Dem- 1 (Zie slot pag. 3 kol. 2) In Schaarsbergen is woensdag een j Kem-penaarpresidente van de oor monument onthuld voor de gevallen logsgravenstichtingbrengt aarde in militairen van de 7-december-divisie. van het ereveld Meuteng Poelo. Foto: mevr. A. G. van Anrooyde A^^W*\V*AVvWvVVVVVVV*WVVVVMVVVVVV\\AAA»WSAAA Recordprijs voor een Frans Hals De in Londen gevestigde Nederlandse kunsthandelaar Leonard Ivoetser heeft gisteren een recordprijs van 182.000 pond sterling betaald voor een onbekende Frans Hals. Het is de „Onbekende ridder", zoals het aan Frans Hals toegeschre ven schilderij wordt genoemd, dat op de veiling van Sotheby's te Londen deze hoge prijs opbracht. Koetser vestigde verleden jaar een record door een Rubens „De aanbidding der drie koningen" voor 275.000 pond sterling te kopen. De prijs die betaald is voor de „Onbekende ridder" is een record voor werken van de Nederlandse meester en de op twee na hoogste die ooit voor een „oude meester" is betaald. Het doek laat het bovenlichaam zien van een man gekleed in een zwart kostuum met mantel, met een witzijden kraag en manchet ten. Het schijnt de tegenhanger te zijn van een ander beroemd werk van Frans Hals „De lachende ridder". Het doek is 72 bij 60 cm groot en is verkocht door majoor David Warde-Aldam, een landeigenaar uit Northumberland. Minister Beerman: Geen ruimere toelating van spijtoptanten De minister van justitie, mr. Beerman, heeft in de Tweede Kamer gisteren veel onvriende lijke woorden moeten aanhoren over zijn toto-beleid. De heer Vrolijk van de P.v.d.A. vroeg wat de minister nu van plan is. Het antwoord van de minister kwam hierop neer, dat ook liij een wetswijziging urgent acht. Hij prefereerde een voorlopige oplossing, een noodwet dus, waarbij zou behoren aan te slui ten een verzoek aan de commis- sie-Wïarda om haar arbeid voort te zetten ter voldoening aan de haar destijds gegeven WENS SMIT-BOLNES IN VERVULLING Smit bouwt zelf complex woningen Half januari begint bouw fabriek Nieuwe kandidaat voor vestiging leger Het college van rijksbemiddelaars heeft beslist, dat Zierikzee zijn gemeen- teclassificatiecijfer voor de metaalnijverheid mag optrekken van A-7 naar A-4. Voor de nïet-ingewijde twee lege begrippen, die hooguit associaties oproepen aan een subtiel spelletje schaak. Simpelweg komt het hierop neer, dat bedrijven uit de metaalnijverheidseetör in Zierikzee drie cent per uur meer mogen gaan uitbetalen, dan thans bet geval is. Reeds lange tijd ijverde het gemeentebestuur van Zierikzee in samenwerking met de directie van Smit-Bolnes N.V. voor een optrekken van de voor Zierikzee geldende classificatie A-7. in Wim Kan is zich druk aan het voor bereiden op zijn radio-optreden op oudejaarsavond. Zelfs als hij fietst in de buurt van zijn woning in Aalsmeerwillen hem wel eens goede ideeën invallen i l)e Belgische senaat heeft gisteren het wetsontwerp aangenomen strek kende tot inkrimping der Belgische strijdkrachten in 1961. Thans moet dit wetsontwerp naar de kamer van afgevaardigden. Het ontwerp van wet waaraan de senaat met 84 tegen 53 stemmen zijn fiat gaf, beoogt een inkrimping der strijdkrachten met 25.000 man, tot een totaal van 122.786 man, alsmede een inkrimping der reserve met 14.000'man, tot een totaal van 11.271 man. Hiermee js een belangrijke wens in vervulling gegaan van de directie der dieselmotorenfabriek Smit-Bolnes N.V., die volgend jaar in Zierikzee gaat draaien. Te Kinderdijk, waar het bestaande bedrijf is gevestigd, geldt namelijk de classificatie A-2. De directie streefde er naar in het nieuwe bedrijf te Zierikzee lonen uit te betalen, die niet of althans zo weinig mogelijk zullen verschillen met die, welke te Kinderdijk aan de werknemers mogen worden gegeven. De letter A is een standaardbegrip uit cla C.A.O. voor-de metaalnijver heid. Uurloon Zou Zierikzee het classifieatiecij- fer A-7 hebben behouden, dan zou het nieuwe bedrijf zijn werkne mers als uurloon het standaard bedrag uit de metaalnijverheid- C.A.O. minus zeven cent mogen uitbetalen. In Kinderdijk met A-2- classificatie zou een zelfde werk gever het standaarduurloon minus twee cent kunnen verdienen. Vijf cent meer dus dan in Zierikzee, hetgeen uiteraard over een lange re periode een belangrijk verschil zal opleveren. 1 Begrijpelijk, dat de directie van Smit-Bolnes met het oog op het even- wicht in het eigen bedrijf en de zuig- kracht van voor de werknemers gun- stiger geclassificeerde gemeenten een optrekken van het Zierikzeese cijfer van groot belang achtte. Zo geldt de nieuwe classificatienorm voor Zie rikzee, A-4, bijvoorbeeld in Middel burg, Vlissingen, Ettën-Leur en ver schillende bedrijven in andere plaat sen in Westelijk Noord-Brabant. Voor Zeeuwsch-Vlaanderen geldt het cij fer A-6. Bergen op Zoom is even eens A-6 geclassificeerd. Breda A-4 en Tilburg A-3. Weerslag I)eze mutatie van de classificatie in de metaalnijverheidssector is ook in andere opzichten bijzonder belang rijk. Elders heeft de ervaring geleerd dat andere sectoren zich hier vaak naar richten. Deze ontwikkeling zal echter moeten worden afgewacht. Twee direct in het oog springende gunstige gevolgen van deze „Zierik zeese mutatie" kunnen voor de zich te vestigen industrie zijn, dat de op Schouwen-Dniveland woonachtige ar beiders minder gauw bereid zullen zijn te pendelen naar elders gelegen industriecentra en dat wellicht ook in overig Zeeland woonachtig zijnde (Zie slot pag. 2 kol. 4) J opdracht teil aanzien van do voetbaltoto. De liberale heer Berkhouwer ver klaarde dat het voor de V.V.D. be langrijker is de bestaande stakets- les weg te nemen geen geldprij zen, geen continuïteit voor de con cessionaris en. geen beperking tot één instelling dan de bestaande toestand te handhaven. De heer Van Doorn van de K.V.P. was eveneens geporteerd voor het wegnemen van de beletselen die de heer Berkhouwer had genoemd. Te gen een noodwet had hij geen be zwaar, maar wel handhaaft de K. V.P., zo zei hij, de wens van aan passing aan de bestaande loterijwet. Voor het overige antwoordde de minister op desbetreffende vra gen, dat hij bij zijn gratiebeleid rekening houdt met „de binding aan het gezin". Hij hoopt dat in 1961 het zes de deel van het nieuwe burgerlijk wetboek over de verbintenissen gereed zal komen. Tot de staatkundig-gereformeerde heer Van Dis, die voor de weder invoering van de doodstraf had ge pleit met het oog op de vele afgrij selijke misdaden van de laatste tijd en die had beweerd, dat de meer- derheid van het Nederlandse volk vóór die wederinvoering is, zei de minister, dat de overgrote meerder heid van het Nederlandse volk niet vóór maar tegen de doodstraf is. Van hem was althans geen weder invoering te verwachten. Alle smeekbeden van de Tweede Ka mer ten spijt blijft mr. Beerman hardnekkig vasthouden aan zijn tot dusver gevoerd beleid ten aanzien van de toelating in Nederland van spijtoptanten en zogenaamde maat schappelijke Nederlanders uit Indo nesië. Van alle kanten had men hem gevraagd zijn toelatingsbeleid te ver ruimen. Van alle kanten, dat wil zeggen door mejuffrouw Ten Broecke üoekstra (V.Y.D.) en jkvr. Wtte- vvaall van Stoetwegen (C.II.) en de heren Daaras (P.v.d.A.), van Doorn (K.V.P.Meulink (A.K.), Van Dis (S.G.P.) en Lankhorst. (P.S.P.). Mi nister Beerman bleef onverzoenlijk. Dat heeft hij woensdag in de Twee de Kamer heel duidelijk laten blij ken. Vandaag krijgen de Kamerleden gelegenheid om op de rede van de bewindsman in te gaan. PLAATSELIJK MIST. Veel bewolking met plaatselijk enige regen en hier en daar mist. Weinig wind, dezelfde temperaturen als gis teren of iets lagere. ZON EN MAAN 9 december Zon op 08.36 onder 16.29 Maan op 22.45 onder 12.20

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 1