Zuid-Slavië, Ceylon en de V.A.R. trekken zich uit Kongo terug Nog geenszins zekerheid over vestiging tweede staalbedrijf KLANKBORD SPECTACULAIRE BOUW VAN KRAAN IN HARINGVLIET DUITSE PRESIDENT „HEILIGE TAT" IN ARREST V1 DONDERDAG 8 DECEMBER 1960 PROVINCIALE ZEEWSB COURANT 8 Rapport commissie Van Berkum Naast Europoortgebied komen andere plaatsen in aanmerking (Van onze Haagse redactie) Zal er binnen afzienbare tijd bijvoorbeeld over een jaar of vijf in Nederland 'n tweede- hoogoven- en staalbedrijf wor den gevestigd? De sleutel op het antwoord op die vraag moet liggen in een rapport waarvan de Tilburgse hoogleraar, prof. mr. P. P. van Berkum eind vorige week do kort samengevatte conclusie aan minister De Pous (economische zaken) heeft ter hand gesteld. De minister had daarom gevraagd omdat hij vol gende week in de Kamer daarover zeker zal worden onder vraagd bij de behandeling van zijn begroting. De conclusies zijn niet openbaar ge maakt. Wel is over deze conclusies het een en ander uitgelekt, maar tot een uniform duidelijk beeld heeft dat niet geleid. 'In sommige Rotterdamse kringen meent men al hoera te kun nen roepen in de klaarblijkelijke veronderstelling, dat de door prof. Van Berkum aan minister De Pous overlegde conclusies de bouw van eeh hoogoven en staalbedrijf op Rozen burg in het Europoortgebied over een jaar of vijf, de weg vrij zou zijn ver klaard. Volgens goed ingelichte an. deren is deze conclusie echter op zijn minst genomen voorbarig. Daarop wijst ook de reactie in andere Rot terdamse kringen waar men wees op onduidelijkheden in de conclusies van de commissie Van Berkum en te kennen gaf dat als deze onduidelijk heden voortvloeien uit het in stand houden van uitwijkmogelijkheden deze Rotterdamse geïnteresseerden desnoods in het buitenland naar de benodigde financiële steun zullen gaan zoeken. Geen zekerheid Er schijnt inderdaad voldoende grond voor de conclusie dat het rapport van de commissie-Van Berkum aan Rotterdam bepaald niet de zekerheid van vestiging van een hoogoven en staalbedrijf iu liet Europoortgebied zal ver schaffen. De uitgangsstelling voor het gehele complex van conclusies :is niet alleen de thans aan de gang zijnde uitbreidingen van het hoogoven eit staalbedrijf van Hoogovens In IJmuiden tot een capaciteit van 1,9 miljoen ton in 1962 dient te worden voltooid, maar dat lxivendien voor de be drijven te IJmuiden nog een be langrijke verdergaande uitbrei ding van produlïtie dient te wor den verzekerd. Die verdere uitbreiding behoeft ech ter volgens het rapport van de com missie-Van Berkum niet te worden gezien als een factor welke de vesti ging van een tweede groot hoogoven- en staalbedrijf in Nederland op de duur overbodig en zelfs ongewenst zou maken. Zeker zou echter zo'n tweede hoogoven- en staalbedrijf niet binnen vijf jaar In produktie mogen komen, teneinde de uitbouwingsacti- viteiten in IJmuiden niet op ongele gen tijdstppen gevaarlijk te onder mijnen. Niet voltooid Prof. Van Berkum heeft zijn rapport nog niet volledig voltooid. Wel ech ter zijn de drie opdrachtgevers, te weten Hoogovens. Staatsmijnen en de in het Rotterdamse project zeer geïnteresseerde Nederlandse Kabel- fabrieken, in de door hem geleide commissie tot de gemeenschappelijke conclusies gekomen, waarvan prof. Van Berkum minister De Pous nu intussen op dé hoogte heeft gesteld. Dat is gegeven het uiteenlopen van de belangen van de drie partijen een prestatie waarvoor prof. Van Berkum allerwege zeer wordt gepre zen. Volgens onze inlichtingen houden deze conclusies in dat er onge acht de vraag of er een tweede hoogoven- en staalbedrijf in Ne derland dient to worden gevestigd geen bezwaar tegen is om vóór de uiteindelijke beslissing daar over valt, In het Europoortgebied wel reeds een groot ertsoverslag bedrijf te vestigen. Dat wordt eco nomisch verantwoord geacht zelfs indien er tenslotte toch geen tweede hoogoven- en staalfabriek in Nederland zou komen en ook wanneer, indien het er wel komt, dat bedrijf niet in Rotterdams j gebied zou worden gevestigd. Vooral dit laatste is niet van be- i lang ontbloot. Geen geheim Het is allang geen geheim meer dat in de kringen van de regering men er eigenlijk de voorkeur aan zou ge ven als er indien er dan toch een tweede groot Nederland hoogoven- en staalbedrijf zou moeten worden gevestigd, dat. niet in het Rotterdam se havengebied zou geschieden. Van minister De Pous is bij ingewijden bekend dat hij met name Delfzijl als plaats van vestiging van een tweede hoogoven en staalbedrijf gunstig acht om een complex van redenen,, hoewel er zekere bezwaren omtrent de bodemgesteldheid zouden bestaan die door sommigen zwaarder en door anderen als weinig overtuigend wor den beoordeeld. Naast Delfzijl hebben dan echter ook het Sloeplan, Terueuzen en Roer mond sterke aantrekkelijkheden als vestigingsplaats die te bevoegder plaatse wel zijn onderkend en waaraan te meer aandacht wordt ge geven gezien de wenselijkheid van industriële spreiding en een aantal andere factoren samenhangend met het hele complex van vraagstukken voortvloeiend uit de aanpak van ruimtelijke ordening. FIT. Het centraal station van Stock holm heeft er een nieuwe werknemer bij die 9-4 jaar oud is, maar zich nog te jong en te fit voelde om achter de gordijntjes met zijn duimen te gaan zitten draaien. De krasse grijsaard, Johan August Lundin, baarde enig opzien, toen hij zich als werkzoekende aanmeldde bij het Stockholmse arbeidsbureau. „Maar U bent bijna honderd jaar...", zei de ambtenares uit Lundins papie ren opziende. „Nog niet", zei hij. „Ik ben 94, maar kan nog lezen zonder bril en U mag me een proef afnemen als U wilt". Lundin had binnen vijf minuten een baan. Dat hij hiertoe nog in staat is, schrijft hij toe aan de kop heet wa ter en het stuk oud brood die hij elke morgen als ontbijt nuttigt. LILLIPUTTER GEVRAAGD. Bij de arbeidsbureaus in de Amerikaanse, staat Florida werd een rondschrij ven ontvangen van een „grote indus trie" in dezelfde staat. De boodschap luidde: „Gevraagd: een lilliputter. Moet in liet bezit zijn van een bewijs van goed gedrag. Voor tijdelijke werkzaamheden in Californië. Bij nader onderzoek bleek, dat het bedrijf een lilliputter nodig had voor de werkzaamheden in een neuskegel van ruimtevaartuigen. De miniatuurmens die voor dit werk geschikt zou zijn, zou door een ope ning van 25 cm in de neuskegel moe ten kruipen en de binnenkant schoon maken met een pneumatische schuurmachine. Als betaling werd een loon van 3 a vier dollar per uur in het vooruit richt gesteld, GROOTSTE IN NEDERLAND Nodig bij bouw van brug Op het „Kunsteiland" In het Haring vliet wórdt op het ogenblik een vrij spectaculair werk uitgevoerd. Men Is er namelijk bezig met de laatste fase van de constructie van Neder lands grootste brugkraan. De brugkraan zal worden gebruikt bij de bouw van de brug over de spoi-sluis in het „Kunsteiland". De brug zal een onderdeel gaan vormen van de vierenhalve kilometer lange dijk die het Haringvliet gaat afslui ten en die de verbinding gaat vormen tussen Voorne en Putten en Goeree- Overflakkee. Gedeelten van deze betonnen weg moeten met behulp van de reuzen, brugkraan op hun plaatsen worden gebracht. De kraan werd gisteren femonteerd op een zogenaamde fun- atieplaat, die vijfenhalve meter on der zeeniveau ligt. De twee „poten" ieder veertig meter hoog staan overeind en worden met tuien op liun Stakingen in de metaalindustrie Slot van pag1 ka iu de Domstad werd gestaakt. Daar legde het merendeel der arbei ders het werk neer. Stakers ran deze twee bedrijven be gaven zich vervolgens laugs andere metaalindustrieën in Utrecht onf te trachten de werknemers daar uit die bedrijven te halen. Dit gelukte voor een deel. De optocht van circa dui zend stakers slaagde er in arbeiders van de N.V. machinefabriek Stork- Jaffa en van de N.V. Machinefabriek Frans Smulders bij zich to doen aan sluiten. Gezamenlijk ging men ver volgens langs kantoren van metaal bedrijfsbonden. Amsterdam In Amsterdam heeft het overgrote deel van de arbeiders van Verschure en Co's Scheepswerf en Machinefa brieken gisterochtend het werk ver laten. Driehonderd van de vijfhon derd man van Kromhouts Motoren- fabriek legden eveneens het werk neer, evenals circa honderd van de zevenhonderd man van twee bedrij ven van Stork en Co's Apparaten- fabriek in Amsterdam-Noord. Een honderdtal arbeiders van de Amster damse Droogdok Maatschappij heeft na de lunchpauze een korte protest staking gehouden, maar heeft daar na het werk hervat. Bij- C. van der Giessen en Zoons' Scheepswerven N.V. te Krimpen aan de IJssel heeft gistermorgen, het me rendeel van de circa twaalfhonderd man eigen personeel voor de hele dag het werk neergelegd. Bij de Hollandse Constructie werkplaatsen te Leiden hebben gisterochtend ongeveer driehon derdvijftig arbeiders gestaakt, maar in de loop van de middag- zijn zij wederom aan de arbeid gegaan. Driekwart van de onge veer honderdtachtig man perso neel van T. Duijveudljks Seheeps- werf te Opperduit onder Lekker- kerk heeft gisterochtend het werk neergelegd. Voor zover bekend deden zich weinig of geen moeilijkheden voor in metaalindustrieën te Rotter dam en in overige centra. Culturele prijs Arnhem De culturele prijs der gemeente Arn hem (duizend gulden) voor 1960 is toegekend aan de schrijfster me vrouw Henriëtte de Beaufort, dou airière Laman Trip, te Bennekom. Van haar hand verschenen onder meer de literair-historische biogra fieën Gijsbert Karei van Hoogen- dorp Willem de Zwijger en Cornelis van vollehhoven en do roman Dolly- van Arnhem-, plaatsen gehouden. De poten staan 75 meter uit elkaar op een rail. De enorme holle legger van 5.20 meter hoogte en vier meter breedte, die op de beide poten gaat steunen wordt: langzaam omhoog gebracht. Deze zal een veertig meter boven zeeni veau komen. Op de legger bevinden zich twee lieren, de zogenaamde löopkatten. Ieder van hen heeft een draagver mogen van 125 ton en samen zul len. ze dus lasten tot 250 ton kun nen verplaatsen. In de legger zal een machinekamer worden ge bouwd. De brugkraan zal worden gebruikt om negentien enorme platen beton die samen liet wegdek van de brug over de spuisluis gaan vormen, op Straaljagers op Soesterberg in botsing (Van' onz.e correspondent). ~f Met een militair vliegtuig -uit Madrid is dona Fabiola de Mora y Ardgon I in Brussel aangekomen voor haar I huwelijk op december a.s. met i koning Boudewijndie haar verwel- j komüe. j Foto: na de begroeting aan boord van het vliegtuigdalen de koning en- do- I nu. Fabiola, de trap af. i Twee straaljagers van het type Haw ker-Hunter zijn zeer ernstig bescha digd, toen zij bij een gelijktijdige landing op de vliegbasis te Soester berg met elkaar in botsing- kwamen. De vliegers konden bun toestellen ongedeerd verlaten, daar er geen In de Veiligheidsraad van de Ver. o ul0JlAlo ,nt.it vutuiwi, brand, uitbyak. Naties beeft de Sowjetunïe gister- him plaatsf te brengen. Iedere plaat i Dé .beide Hunters zijn zo zwaar be- i avond een resolutie ingediend waar- hrtftff nnn .lil.-f a i-am flot 'all TIÏaI 1a aaa llAVC'lolfl i UI Hall 1 nlïirSK.IOl (I \V0TUt l CPZOCttt ..llf Kongo-resolutie van de Russen weegt 250 ton, heeft een dikte van 1.80 meter en een breedte van 23 me ter. De brug komt achttien meter bo ven zeeniveau. Ze zal een lengte krij gen van ongeveer 1100 meter en zal komen te rusten op pijlers die op afstand van 62 meter van elkaar ko men. schadigd. dat zij niet meer hersteld. ,n -a1n,1I!!'V/ J? verzocht, „de kunnen worden. Zo verloor een der onmiddellijke invrijheidstelling" van vliegtuigen de linkervleugel en liet Loemoeniba te bewerkstelligen. Iiegtuigen de linkervleugel gehele staartstuk. De botsing was het gevolg van een stuk gesprongen band van een landingswiel toen de beide jagers terugkeerden van een oefen vlucht. (Van onze speciale verslaggever). De politie van Mainz (Dtl.) heeft Ar nold Tli. Dreis (59) gearresteerd. De zich ingenieur noemende Duitser, die de laatste tijd van zich heeft doen spreken vanwege zijn presidentschap van de geheimzinnige wereldorgani satie „Die Heilige Tat", waarvoor Soerates-directeur Niek den Besten middels de eerder in Amsterdam ge arresteerde Nederlanders Jansma en Volraat 850.000 gulden op tafel leg den. Dreis is aangehouden omdat hij uit 1956 nog vijf maanden gevangenis straf te goed heeft wegens oplichting van een dertigtal hotels, waar. hij logeerde zonder te betalen. Hij had zich nimmer aangemeld om die straf te ondergaan en; zou misschien ook nooit achterhaald zijn, wanneer de Nederlandse hoofdinspecteur van po litie, H. Molenkamp, niet bijzonder belangstelling voor hem had gehad vanwege de Heilige Tat-arrcstatie in Amsterdam. De heer Molenkamp reisde dezer dagen naar Duitsland om Dreis te kunnen horen over zijn heilige daad-initiatieven. De Duitse politie assisteerde hierbij, isij een routineonderzoek bleek dat deze sinds van de, zomer al met vrouw en kind in een luxueus hotel wonende elektro-ingenieur, nog vijf maanden te goed had. Ten aanzien van „Die Heilige Tat" heeft hij bereids ver klaard, dat het nog geen bestaande organisatie is, maar een in oprich ting, Zijn kennismaking.met Jansma, Volraat en Den Besen dateert van 1959, dus jaren na zijn veroordeling. De raad was op verzoek van de Sow- jetunie bijeengekomen om zich over de toestand in Kongo te beraden. Na een debat van twee uur werd be sloten de verklaring van de Sowjet- I regering na het rapport van Ham- j marskjöld als „spoedeisende maatre- gelen met betrekking tot de recente gebeurtenissen in Kongo" op de agenda te plaatsen. C^root-Brittannië, de Verenigde Sta- ten, Italië en Argentinië hebben woensdag in de Veiligheidsraad een I ontwerp-resolutie ingediend waarin de hoop tot uitdrukking wordt ge- bracht dat vertegenwoordigers van het internationale Rode Kruis toe stemming krijgen overal in Kongo gevangengehouden mensen te onder zoeken. Siamese tweeling overleden Te Johannesburg is dinsdag een Sia mese tweeling overleden, nadat één van de twee "meisjes longontsteking had gekregen. Semakaleng en Diniakatso werden op 28 juli van dit jaar te Odendaalsrus in Oranje-Vrijstaat geboren. Dokto ren hadden de mogelijkheid overwo gen van operatief ingrijpen om de tweeling te scheiden, toen Semaka leng maandag longontsteking kreeg. Gisteren is zij gestorven. Haar zusje stierf enkele minuten later. Het Wereldgebeuren Geen bruiloft Als er in België één man is die naar de kerstdagen verlangt, dan is dat zeker de grootmaar schalk van koning Boudewijn. Want tijdens het kerstfeest zal hij kunnen terugzien op het huwelijk van zijn koning met een Spaanse gravin. Er zullen in deze dagen heel wat brieven bij het Belgische hof komen van mensen die om één of andere reden menen dat zi j toch zeker een per soonlijke uitnodiging voor het feest moeten krijgen. Natuurlijk zullen vele Spanjaarden zich plotseling her inneren eeuwenoude familierelaties te hebben met het huis van Aragon of het Belgische hof. De meeste, zo niet alle, aanvragen om uitnodigin gen zullen in Brussel wel zonder meer in de map „Onbeantwoorde brieven" verdagen. Moeilijker is ech ter het probleem met de officiële Spaanse bruiloftsgasten. Dona Fabi ola is een Spaanse en zij heeft er nooit bezwaar tegen gemaakt dat zij een inwoonster is van het land van Franco. Maar hoffunctionarissen hebben met de ministers van België overleg gepleegd, voor wat de Spaan se invitaties betreft. En men was het êr over eens dat er enkele belangrij ke Spanjaarden zijn die er beter aan doen op de trouwdag, volgende week donderdag, in Madrid dan in Brussel te zijn. Want op de gala-uniformen van deze Spaanse autoriteiten prij ken nog steeds de met hakenkruisen versierde eikenloofbladeren. die Hit- Ier aan zijn dapperste Rusland-krij gers placht te geven. Het zou een pijnlijke ontmoeting worden in Brus sel: ridderkruisdragers tegenover le den van het voormalig Belgische ver zet. Vandaar ook de beslissing: leden van de blauwe divisie, van Rusland soldaten dus, worden uit de bruiloft- stad Brussel geweerd. Zij kunnen volgende week donderdag een wan delingetje in de omgeving van Ma drid maken in gezelschap van de her tog van Alva, die als afstammeling van de hertog die het in 1572 tegen de watergeuzen moest afleggen, bij na vierhonderd jaar later ook is „ver geten" op de lijst van genodigden uit de Spaanse society. De beslissing van het Belgische hof, die weloverwogen en onzes inziens juist is genomen, stelt de figuur van Franco, zijn Faiange en de Spaanse semi-dictatuur aan de or de. De Spaanse regeringschef heeft de tijd mee: zijn strijd tegen de com munisten in de burgeroorlog kan hij in deze tijd van koude oorlog op zijn .politieke debeizijde schrijven. Man nen als de generaal Salan eri Lagail- larde zijn er even welkom en veilig als de Belgische leider der nationaal- söeialisten, de rexist Lcon Degrelle. Daarbij komt nog dat de R.K. Kerk het Franco-regime steunt. Ondanks de opstand enkele jaren geleden lijkt het alsof de deze week 68 jaar ge worden Caudillo vaster in het rege- ringszadcl zit dan ooit enig Spaans' monarch zat. Kritiek is in Spanje, uit den boze. Een hoogleraar die in een Frans blad een mening over Franco gal' die niet strookte met die van de minister van onderwijs, werd de laan uitgestuurd onder het motto. „Spanje erkent geen derde macht." Overleg tussen „neutrale" landen >or de Westeuropeaan telt nog steeds het aan de macht komen van Franco met behulp van in fanterie van Mussolini en luchtmacht troepen van Hitier. Deze heide dicta tors die Franco enkele malen tijdens de oorlog ontmoetten, Iconden het niet zover krijgen dal een SS-divï- sïe „met verlof" in Spanje kon door marcheren naar Gibraltar. In zijn dagboek lucht de Duitse propaganda- minister wel zijn woede op „die Spaanse opgeblazen kikker die op een troon zit, waarop hij geen recht heeft", maar de .„blauwe divisie", de soldaten van Spanje in de strijd te gen Rusland bleven doorvechten en werden herhaaldelijk in de Duitse le- gerberichten met ere genoemd. Onder de druk van de buitenlandse opinie draaide Franco na de Duitse neder laag wat bij naar geallieerde zijde. De Amerikanen waren ook bereid Franco te helpen en de blaüwe-divi- sië-affaire werd vergeten. Even leek het erop, dat de Faiange, de storm troepen van het Franco-regime, zou den verdwijnen, maar deze ingreep zou Franco's „troon" wat wankel doen staan. Dus marcheert de Faian ge weer door Spaanse steden en dor pen. Al of niet getooid met Duitse onderscheidingen. Brussel weigert echter moordenaars van de in 1941 tot 1945 met de geallieerden op le ven en dood samen vechtende Russen in de officiële t rouwstoet op te ne men. Eén ridderkruis, zelfs zonder een eikeblaadje, zou de aanleiding t kunnen zijn voor een tweede Belgi- sche koningskwestie. Telegram van ongeruste Tito Zuid-SIaviö Iieel'fc meegedeeld dat het zijn diplomatieke missie uit Kongo en 't Zuidslavisclie V. N.-personcel in dit land „onmid dellijk" zal terugtrekken. In een nota aan Hammarskjöld wordt voorts geëist dat de Ver enigde Naties „de snelste en meest energieke stappen nemen om de invrijheidstelling van het hoofd van de centrale regering, Patrice Loemoemba en andere gearresteerde leden van rege ring, parlement, openbaar en politiek leven te bewerkstelli gen^ Gisteren heeft ook de Verenigde Arabische Republiek besloten haav bataljon dat bij de V-N.-stvijdmacht in Kongo dienst doet, terug te trek ken. Het Blad Al Ahram. maakte gis terochtend melding van dit besluit en het werd van de zijde van het bureau van president Nasser beves tigd. Volgens de doorgaans welingelichte politiek© correspondent van Al Ah ram wil de V.A.R. haar contingent terugtrekken, omdat „do V.N. onder imperialistische controle is geko men". De V.A.R. zou rnet andere Afrikaanse staten van gedachten wisselen over de positie van hun mi litaire eenheden in Kongo. Ook Ceylon heeft besloten zijn militairen uit <le V.N.-strijdkrach- ten In Kongo terng te trekken, zo is woensdag in règerïngskringen te Colombo vernomen. Ceylon heeft Indertijd een symbo lische eenheid van elf man naar Kongo gestuurd. De terugtrek king van deze militairen houdt i-sfaud iu Kongo", een afkeuring van het beleid van de V.N. in Kongo in. Leden van de conventie volkspartij, de regeringspartij in Ghana, hebben er bij president .Nkroema ook al op aangedrongen de Ghanese troepen in Kongo terug te trekken, zodat zij de basis zouden kunnen vórmen van een Afrikaans opperbevel. Het regeringsgezinde blad „Ghanaian Times" heeft geschreven, dat het op perbevel van de V.N. in Kongo niet langer vrijuit kan gaan wat betreft „de zeer ongelukkige gebeurtenissen" in Kongo. Tito ongerust President Tito van Zuid-Slavië heeft een boodschap gezonden aan presi dent Nkroema van Ghana, president Toere van Guinea, keizer HaUle Se lassie van Ethiopië, premier Nehroe van India, president Soekarno van Indonesië en president Nasser van de V.A.R. over „de uiterst veront rustende ontwikkeling van de loe- GENERAAL FRANCO bijgedraaid....— Nederland behartigt in Ghana Belgische belangen De Nederlandse regering heeft zich bereid verklaard de Belgische belau- gen in Ghana te behartigen, nu de diplomatieke betrekkingeu tussen België en Ghana verbroken zijn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 13