PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT OVERLEG METAALL0NEN MISLUKT Bij Groningen en Tilburg duurt gevecht tegen het water voort Winstdeling wel acceptabel Abdoel Rahman stopt bemiddelingspoging BILT Ghanese jongens staan in Vlissingen achter de draaibank Vandaag.. VIER DODEN BIJ ONGELUK OP VERKEERSWEG TE SOMEREN 203e jaargang - no. 288 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 13 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 7 dec. 1960 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per m.m, Minim, p. advertentie 4.—, lug. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1.25. „Brieven bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen <b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, Grote Markt 2, teL 6140 <b.g.g. adv. 5213); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 2395. Temeuzen, Brouwerijstraat 2; Z:eriizee. red. tel 2425. adm tel 2094. Regering houdt voet bij stuk Op verscheidene plaatsen in Nederland wordt nog gewaakt te gen het lioge water. Gedeelten van de stad Groningen en het dorp Eelderwolde zullen overstromen wanneer de dijken langs de Scliipsloot in Haren het zullen begeven. Het water in de Schipsloot staat op enkele centimeters na gelijk met de dijk, op zwakke plekken sijpelt het door de dijk. Vrijwilligers zijn bezig om de dijk op kritieke plaatsen te versterken met zakken zand. Het water stijgt nog steeds als gevolg van de grote wa- terhoeveelheden die uit Drente afvloeien. Kanalen kunnen water niet verwerken Het Noordwillemskanaal kan water massa's van de Drentse Aa nauwe lijks verwerken. De Drentse Aa is door de enorme toevloed van water uit Drente buiten zijn oevers getre den. De polder Oosterland groot cir ca 150 hectaren is ondergelopen. Het water staat hier dertig tot vijftig cm hoog. In verband met de benarde situatie zijn gisteravond 100 militairen uit Zuidlaren ingezet om de bedreigde punten met zandzakken te verster ken. Bij de Meerwegbrug te Haren worden waterkeringen aangebracht omdat 't water in de polder te Haren dreigde te stromen. Op sommige plaatsen stonden de tuinen reeds on der water. Het garnizoen te Zuid- laren wordt in paraatheid gehouden om verdere assistentie te kunnen ver lenen. In Tweede Valthermond dreigt een dijkdoorbraak. Op de weg ...is het 60 Jaar geleden, dat de Zuidafrikaanse president Paul Kruger in Den Haag aankwam en zijn intrek nam in 't „Ho tel des Indes" aan de Lange Voorhout. ....is het 125 jaar geleden, dat op het traject Neurenberg- Furth de eerste spoorlijn in Duitsland werd geopend. Loonpolitiek De Nederlandse regering heeft moeilijkheden met de loonpoli tiek oi juister gezegd: met haar loonpolitiek. Zij heeft desujds het stel sel van de geieide loonpolitiek met zijn vaste ioonrondes afgeschaft, om dat dit stelsel veel te star was. Het hield geen rekening met de bewege lijkheid van het economisch leven. Daarvoor in de plaats kwam dc „vrije re loonvorming"', waarbij de klem toon viel op het woord „vrijere" in de betekenis van iets vrijer dan de gelei de loonpolitiek. Geheel vrij was die nieuwe loonpolitiek met, zij was inte gendeel aan vrij straffe spelregels ge bonden. De vrijneid school voorname lijk in het feit. dat men de lonen mocht verhogen in bedrijfstakken, waar een produktiviteitsstijging aan wijsbaar was. In vele bedrijfstakken heeft men zich toen naarstig geworpen op het bewij zen van produktiviteitssUjgingen en men toonde zelfs zoveel ijver, dat er twijfel ontstond aan dc werkelijkheid van de „bewezen' 'produktiviteicsstij- gingen. rjen bekend econoom hcef.t eens gezegd, dat cijfers niet liegen, maar flat helaas leugenaars ook kunnen cij feren. Uileraatd zijn onze Nederland se produkuvilciiüoijreraars geen „leu genaars", maar wanneer in de boven geciteerde uiispraaii dat lelijke woord wordt vervangen dooi het vuendelijke woord „optimisien uan blijft er toch ook nog grond voor twijfel. Behalve twijfel aan de juistheid van het „produklivitoitscrite- riuin" bestond er in. bepaalde be drijfstakken vrij grote ontevredenheid over de wijze, waarop de regering de spelregels toegepast wilde zien. Men verlangde daarom grotere vrijheid voor het bedrijfsleven bij het vast stellen van nieuwe collectieve arbeids overeenkomsten en bij het, „openbre ken" vun bestaande C.A.O.'s Alles bijeen kon er zelfs gesproken worden van een zekere „malaise" in de vrijere loonpolitiek, van een onbe hagelijk gevoel, waarbij de mening postvatte, dat nien toch niet op de goede weg was. Dat kwam tot uiting in de jongste jaarlijkse vergadering van de Vereniging voor Staathuishoud kunde, waar men vrij algemeen onte vreden was over de^e straffe loonpo- (Zie ilot pag. 3 kol. 1) Zandberg-Nieuw-Weerdinge staat het water over een afstund van drie en een halve kilometer on geveer een halve meter hoog. De weg is gisteravond voor alle verkeer gesloten. Drie gezinnen moesten hun woningen verlaten. Het water in deze omgeving steeg gisteravond nog steeds. Maas wast snel De Maas in Noord-Limburg is in het laatste etmaal onrustbarend ge stegen. De was van de rivier bedroeg gisteren in Noord-Limburg ruim 4% centimeter per uur, zodat de peil schaal, die dinsdagmorgen bij de Maashaven te Venlo 15.44 meter plus N.A.P. aanwees, er 's avonds om zes uur 15.92 meter plus N.A.P, aante kende. De lage loskaden in Venlo staan meer dan twee meter onder water. Als gevolg van de ve.le regen is bet rivierwater in de beide laatste dagen zeer snel gestegen, zodat er sedert zondagmorgen meer dan drie meter water is bijgekomen. Even ten zuiden van Tilburg is het riviertje de Leij buiten zijn oevers getreden. Houderden hectaren land zijn hierdoor overstroomd. In aller- Etalagevan een meubelfabriek in een overstroomd gebied bij Voort huizen. De wagen waarop de stoelen staan, is geheel onder water verdwe nen ijl werden woningen ontruimd en die ren in veiligheid gebracht. Een in het overstroomde gebied gelegen wollen stoffenfabriek liep onder water. In Meppel, Borculo, Eibergen en de Gelderse Vallei is het water gister, avond iets gaan zakken. Duel Kroesjtsjew- Mao onbeslist Do Sowjctunie heeft gezegd dat de gedelegeerden op de communistische topconferentie in Moskou in novem ber, liet er over eens waren, dat het militarisme iu West-Duitsland her leeft, en een groot geregeld leger is gevormd onder Nazi-generaals. Op het eerste gezicht lijkt alsof Kroesjtsjew als de overwinnaar uit het ideologische geschil met Mao Tse Toeng te voorschijn is gekomen, maar een nadere bestudering van de tekst leert, dat de Russen op vele. punten iets hebben toegegeven. Blijkens het communistische mani fest zijn er momenteel 36 miljoen in geschreven leden van communistische partijen „werkzaam" in 87 landen. Het communisme werd verklaard tot „de invloedrijkste politieke macht in de wereld". Politieke waarnemers in Moskou en in Londen menen, dat het nieuwe communistisch manifest, in feite geen veranderingen brengt in de commu nistische visie, zoals die werd vastge legd in het manifest van 1957. Een verschil is wel, aldus deze waarne mers. dat het nieuwe manifest in krachtiger bewoordingen is. gesteld en meer zelfvertrouwen ademt. 9 De Turkse autoriteiten hebben beslo ten de Tsjech dr. Dalibor Krutis, het hoofd van liet bureau van de Tsjechoslo- waakse handelsvertegeiyvoordiging in. Iz mir. uit te wijzen wegens „onwettige ac tiviteit". Zijn bureau is gesloten. (Van onze Haagse redactie). De regering heeft de loonvoor- stellen van de vakraad voor de metaalindustrie afgewezen. Dinsdagmiddag heeft een dele gatie uit de ministerraad, be staande uit de minister van so ciale zaken en volksgezondheid, mr. dr. Ch. J. M. A. van Rooy, de minister van economische za ken, drs. J. W. de Pous en de staatssecretaris van sociale za ken en volksgezondheid, de heer B. Roolvinlv, aan een vertegen woordiging van de vakraad mee gedeeld, dat het college van rijksbemiddelaars zich onver kort moet houden aan de alge mene aanwijzing voor de gedif ferentieerde loonpolitiek, waar bij liet tussentijds openbreken van de C.A.O.'s is verboden. Het voorstel van de vakraad om de lonen met ingang van 1 januari 1961 met drie procent te verhogen moet daarom worden afgewezen. Het col lege van rijksbemiddelaars staat ech ter „zeer welwillend" tegenover de voorgestelde winstdelingsregeling, waarbij de z.g. vakraadsuitkerlngen over de jaren 1960 en 1961 van 3 op 4Vo procent worden gebracht. Dé re aring kan, voor wat de metaal-sec. ]t'or betreft, alleen instemmen met een loonsverhoging met ingang van 1 juli 1961, de datum waarop volgens de huidige C.A.O., wijzigingen in de lonen kunnen worden aangebracht. De federatie van werkgeversvakver enigingen in de metaalindustrie heeft, in aansluiting op de mededeling van de regering en na overleg met de vakraad, haar leden gewezen op de mogelijkheid de extra uitkering over 1960 op korte termijn bij wijze van voorschot uit te betalen. (Zie slot pag. 3 kol. 5) Dinsdag is het beraad tussen de regering en de vakraad me taalindustrie in Den Haag voortgezet. Aan het einde van de vergadering hield minister Van Rooy in aanwezigheid van staatssecretaris Roolvink een persconferentie in liet ministerie van sociale zaken. Onderstaande foto werd tijdens deze persconferentie gemaakt. Achter de tafel rechts de minister met naast hem de staats secretaris. W*V\*VVV*VAVVVVWVWV\\*>A/\*WVVVVWVVVWVVVV Wegens reacties in Indonesië Premier Tenkoe Abdoel Rah man van Malakka heeft giste ren in het Maleise parlement verklaard, dat hij zijn bemidde lingspogingen in het Nederlands -Indonesische geschil over West Nieuw-Guinea heeft gestaakt „wegens de vijandige houding van de Indonesische pers en sommige Indonesische leiders". Hij zei door de houding van de Indo nesische pers te zijn herinnerd aan een anekdote over de oude Ford-mo dellen. Kopers mochten een Ford kie zen in elke kleur zolang deze maar zwart was. „Zo schijnt de houding van de Indonesische pers ten opzich te van West -Irian te zijn", voegde Rahman eraan toe. De tenkoe die zo juist was terugge- Duitse treiler valt op personenauto Op de weg van Someren naar is gisteravond een verkeersongeluk gebeuld, dat aan vier mensen het leven heeft gekost. Omstreeks zes uur reed een Duitse treiler, die op weg was in de richting Someren, door nog onbekende oorzaak tegen een boom. De aanhanger van de trei ler drukte in zijn vaart de trekker dwars over de weg. De treiler kan telde vervolgens en kwam neer op een personenauto, waarin vijf men sen zaten, vier werden op slag ge dood. De vijfde werd ernstig ge wond. De chauffeur van de treiler, K. W. H. uit Bottrop, bleef onge deerd, zijn bijrijder werd niet ernstig gewond. De vier omgekomenen zijn de eige naar/bestuurder van de personenauto, A. F. J. van Bussel, 38 jaar, gehuwd, wonende te Leende, J. Thijssen uit Leende, de 35-jarige J. Hoogmoet uit Valkenswaard en het achtjarig zoon tje van de bestuurder. „EXPERIMENTEEL" VAKONDERWIJS VAN „DE SCHELDE" Afrikaans kwintet zong in jeugddienst „KOMT ALLEN TEZAMEN..." Met diepe, donkere stemmen zongen vijf Ghanese jongens zondagavond in een jeugd dienst van de Vlissingse her vormde gemeente dit ad- ■ventslied. Zij vormden daar 'n kwintet en telkens bij het re frein, vielen de gemeentele den de jongens in dit gezang- met de Engelse tekst bij. Een week tevoren zou het nog niet bij dit vijftal opgekomen zijn, zich zo met de jeugd van Vlis singen op het kerstfeest voor te bereiden. Spontaan hebben enkele kerkelijke jeugdorganisaties iu de Schelde- j stad hun Afrikaanse gasten ont vangen. Zeven jongens tussen .18 1 en 22 jaar, die uit hel zonnige Ghana naar het nu zo extra water rijke Zeeland zijn gekomen om in een half jaar tijd bij de Koninklij ke Maatschappij „De Schelde" de nodige technische bekwaamheid op te doen. Ervaring, waarmee zij straks als machine-drijver op een van in Vlissingen te bouwen vrachtsche pen voor de „Black Star Line" hun beste beentje kunnen voorzetten. Nu ongeveer een maand geleden zet ten de jongelui in Rotterdam voet op Nederlandse bodem. Op het ogenblik staan zij dagelijks in de hedrijfspraktijkschool achter de draaibank, de schaafmachine of de bankschroef. Drie middagen in de week stappen zijn naar 't theo rielokaal, waar twee oud-machi nisten de heren J. L. van Leeu wen en C. Jansen in het Engels aan dit groepje les geven. „We maken daarbij veel gebruik van filmstroken, want de leerboeken zijn op het ogenblik nog in bestel ling. Ja, ja, het is een beetje expe rimenterenzo vertelde ons het hoofd van de Personeelsoplei- dingen, de heer M. C. C. de Ree per. i Ergens midden in de lial waar onge. veer 120 Nederlandse jongens zich bekwamen in alles wat met bank- werken en scheepsbouw te maken heeft, hangt een tweetalig plan bord. Daarop staat met keurige plotters aangegeven wat de Gha nese jongelui de volgende lesuren te wachten staat althans voor zover men dat kan bekijken. Want met het woord experimenteren heeft de heer De Reeper precies in de roos geschoten als het er om gaat aan deze voor „De Schelde" eigenlijk volkomen nieuwe oplei ding een kwalificatie te geven. Regeringsbeurs Toen aan het begin van dit jaar in Ghana het contract werd gete kend, dat voor „De Schelde" de basis vormt voor de bouw van zes schepen voor de „Black Star Line" werd tegelijk overeengekomen, dat een aantal jongelui tussen 18 en 22 jaar naar Vlissingen zouden ko- schepen voor hun land een plaats zullen krïjgeu. Dat zou dan gebeu ren met een beurs van de Ghanese regering. Vol verwachting kwamen vorige maand de eerste zeven jongens in Vlissingen aan. En daar zijn zij gastvrij ontvangen. Door „De Schelde" zelf, door de gezinnen, die hen hebben opgenomen, door de jeugdorganisaties en zelfs door sinterklaas Alleen haden zij van deze goede man een totaal verkeerde voorstelling. Toen een van hen voor het eerst met deze overal opdagende bis schop in aanraking kwam was zijn reactie: „Nu de portemonnee tevoorschijn halen, want daar komt een bedelaar aan......" Overigens zijn de jongelui voor hun medescholieren geen vreemden meer. Met iedereen zijn zij goeie maatjes. Zonder dat er verder nog speciaal op hen wordt gelet, stap pen zij in scherp contrasterende witte overalls door de praktijkhal. En het is eigenlijk alleen Wim Verstraten, die zo af en toe een oogje in het zeil houdt. Gids Déze blonde Vlissingcr heeft name lijk veertien dagen als gids voor de Ghanezen gefungeerd. Hij bracht hen waar zij moesten zijn, bazelde enkele woordjes Engels „op mijn raport had ik er een 3 voor", geeft hij ruiterlijk toe en leerde de jongens zo tussen de bedrijven door een eerste mondje Nederlands. „Cinema, geld, Vlissingen^..", ant woordde Bernard Knshlator, toen wij heni vroegen of hij de Neder- f Zie slot pag. 2 kol. 5) keerd van een reis naar de Verenigde Staten en Nederland waar hij het geschil met de Nederlandse regering had besproken, zei: „Ik hoopte nog andere landen te bezoeken om mijn idee te verkopen, maar wegens de houding van bepaalde Indonesische leiders en de pers zie ik het nut er niet van in de kwestie verder op te vatten". Hoewel de Nederlandse regering nog geen officieel bericht heeft ontvangen over de inhoud van de verklaring van de minister-presi- dent van de Malayaanse Federa- tie, heeft een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken gisteren in Den Haag mee gedeeld dat ook hetf eventuele op geven van de bemiddelingspoging van de tenkoe geen wijziging kan brengen in het beleid van de Ne derlandse regering inzake Nieuw- Guinea. Dit beleid is en blijft, al dus de woordvoerder, erop gericht de bevolking van Nederlands- Nieuw-Guinea zo snel mogelijk tot uitoefening van het zelfbeschik kingsrecht in staat te stellen. SAM OTUA ACHEAMPONG ...achter de schaafbank... VERWACHT... MATIGE WIND. Veel bewolking met af en toe enige regen. Overwegend matige wind, in hoofdzaak tussen zuidwest en zuid oost. Middagtemperaturen van om streeks 6 graden. ZON EN MAAN 8 december Zon op 08.34 onder 16.29 Maan op 21.43 onder 11.52

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 1