Aanklacht ingediend na nieuwe verwikkelingen in Socrates-zaak In Borculo en Gelderse Vallei het water stijgen blijft KLANKBORD KOFFIE VIA NEDERLAND NAAR FRANKRIJK GESMOKKELD Ma DINSDAG 6 DECEMBER I960 P li O V l N C l AL bi ZEEUWSE COURANT WEGENS VERDUISTERING BOEDELGOEDEREN Geheimzinnige zakenman op Ibizza achter de schermen (Van een speciale verslaggever) Curatoren in liet faillissement van miljoenengooclielaar Den Besten en diens bomv- en handelmaatschappij Socrates hebben een aanklacht ingediend tegen tenminste twee personen, mej. B. en de heer L. te Amsterdam, op vermoeden, dat dit tweetal goe deren onttrokken zou hebben aan de failliete boedel. Het betreft hier een partij textiel een nieuw soort stoffen voor heren- en dameskleding die, gekocht werden door Imotex, een Socrates- dochter, die nog altijd in oprichting is. In het verleden schijnt vrijwel de enige activiteit van deze dochter geweest te zijn, de organisatie van badpakken-shows in het pand Amersfoortse- straatweg 57 te Bussum, de woning van de gearresteerde „Hei lige Daad-ambassadeur J. Jansma en zijn familie. Mej. B., die met de heer Den Besten Imotex heeft opgericht, heeft vorige week een partij textiel met behulp van de heer L. op een Iaat avonduur van een opslagruimte aan de Heren gracht te Amsterdam overgebracht naar het magazijn elders in de stad van do heer Itegoor, de bevriende relatie van de heer Den Besten, die kortelings de kosten van Den Bes- tens persconferentie voor zijn reke ning nam. Of de goederen daar met zijn mede weten werden opgeslagen wordt nog onderzocht. De waarde van de partij bedraagt ongeveer drieduizend gul den, een fractie dus van de totale schuld van de gefailleerde heer Den Besten en diens N.V. Socrates. Door een toeval is de overbrenging van de goederen opgemerkt. Het late trans port had de aandacht getrokken van een paar in de omgeving van het nieuwe pakhuis wonende politieman, nen. Toen mej. B. ervoor ter verant woording werd geroepen en gesom meerd werd de goederen bij de cura tor te deponeren, weigerde zij aan vankelijk, omdat zij van mening was, dat Imotex nog niet in het So crates faillissement was opgenomen. Thans heeft zij echter toegezegd, de partij ter beschikking van de curator te stellen. Hoofdinspecteur Molenkamp van de afdeling zwendel van de cen trale recherche, in Amsterdam kon nog niet zeggen, of de klacht van curatoren bepaalde gevolgen zal hebben, juist omdat nog onze- kerheid bestaat over de rechts persoonlijkheid van Imotex* De curator betwist de zelfstandig heid van Imotex omdat nog altijd goedkeuring onthouden werd aan de N.V. Vanwege niet al te beste informaties over do aanvrager, de heer Den Besten. Eind vorige week dook er in en om deze miljoenen-affaire weer 'n nieu we naam op. De Nederlandse zaken man G. V. afkomstig uit Zaandam, die thans op het Spaanse eiland Ibi- za zou wonen en een twijfelachtige reputatie geniet, zou ook in relatie met d.e heer Den Besten hebben ge staan vanwege beleggingszaken, schroothandel, schilderijenhandel en dergelijke. Geniale V Verscheidene gedupeerden in de af faire Socrates wijzen deze geheim zinnige figuur aan als de „geniale" achtergrondfiguur in vele duistere zaken. Ondanks een Duitse veroorde ling van twee jaar in verband met geknoei met wissels en het feit, dat hij in Frankrijk en België nog dooi de politie wordt gezocht, heeft hij met zijn vlotte manieren verschil lende Nederlandse en buitenlandse banken tot deelneming in fantas tische ondernemingen kunnen inte resseren. Ook van de heer Hoving, de ontslagen onderdirecteur van de Am. sterdamse Bank, meende deze welge manierde heer V. het vertrouwen te hebben gewonnen. Verschillende ondernemingen ver wierven eerst kredieten van de Am sterdamse Bank, nadat de heer V. procuratie was gegeven. De welge steldheid van een familielid in Zwit serland van de heer V. heeft tot dit vertrouwen bijgedragen. In Den Haag en Amsterdam heeft de heer V. voor dit familielid huizenblokken ge kocht ter waarde van twee tot drie miljoen gulden, waarop hij voor pri- végebrulk echter weer twee en half miljoen krediet opnam. Ongeveer een jaar geleden is V. haastig naar Span je vertrokken. Het adres, dat hij ach terliet bleek toe te behoren aan dé hoofdcommissaris van politie te Bar celona. PARAMARIBO TUSSENHAVEN Huiszoeking in villa van J. Jansma In de villa van de ex-Socrates direc teur J, Jansma te Bussum, die tien dagen geleden onder verdenking van oplichting c.q. verduistering werd ge arresteerd, is zaterdagmiddag j.L huiszoeking verricht door de plaat selijke politie. Hierbij waven aanwezig de rechter commissaris, mr. A. W. Kamminga, de officier van justitie mr. J. F. Hartsuiker en een rijksaccountant. Er zijn enige mappen met boekhoud kundige bescheiden, voor een nader onderzoek door de accountant, in be slag genomen. Hirosjima-piloot wordt vermist Claude Enthcrly, de thans 41 jaar oude piloot van het verkennings vliegtuig, dat in 1945 de Amerikaan se bommenwerpers met de eerste atoombommen naar Hirosjinia en Na gasaki leidde, wordt sinds 22 novem ber uit liet staatshospitaal voor oud- strijders in Waco (V.S.) vermist. Eatnerley werd sinds zijn ontslag uit het leger in 1947 met de rang van majoor ill verscheidene ziekeninrich- tingen verpleegd. Volgens een psychiater zou Eather- ley aan een schuldcomplex lijden en zich verantwoordelijk voelen voor de dood van 100.000 mensen in Hirosji- ma. De psychiater getuigde dit, toen de oud-vlieger in 1957 in Texas voor Inbraak terecht moest staan. Hij werd toen wegens ontoerekenbaarheid vrijgesproken. Twee jaar later werd hij nog eens van inbraak beschul digd. doch deze aanklacht werd inge trokken, waarna Eatherley in het hospitaal voor oud-strijders werd op genomen. 1 KILLER. Een gevangene met een ekere mate van vrijheid hoeft zou- ag gebruik gemaakt van een uitje .laar een bioscoop in Nottingham door zich van de bewaker los te ma ken en te vluchten. De vertoonde thriller werd door de gevangenisdi rectie verantwoordelijk gesteld. DUEL. De negentienjarige Londense handelsreiziger Peter Beschorner en 'e twintigjarige vendumeestevsleer- g Roger Wright, hebben zondag duel geleverd om de hand van de ventienjarige schone Vaudine Ages- z. Het duel bestond uit een zwempo- ging over het* Serpcntincmeer in Hy de Park. Wright won duel,., en inzet. Afgekeurde voorraden uit Brazilië (Van onze Haagse redactie). De Franse douane is een grote smok kelhandel in Braziliaanse koffie op het spoor gekomen, die volgens ont vangen berichten in Brazilië afge keurd zou zijn. Deze koffie zou via Suriname en Nederland met behulp van valse papieren op de Franse markt zijn verkocht. In Frankrijk zijn een aantal groothandelaren in arrest gesteld, terwijl verschillende Nederlanders in deze affaire een hoofdrol zoudeu hebben gespeeld. Volgens de berichten zou de Franse justitie zich daarom in verbinding stellen met de bevoegde Nederlandse autoriteiten, maar maandagmiddag was er bij de inspectie van de dou ane te Rotterdam nog niets van deze affaire bekend. De koffiehandel in Amsterdam ver moedde al geruime tijd, dat koffie, die door Brazilië was afgekeurd en die daarom niet mocht worden uit gevoerd, desondanks op verschillen de markten werd verkocht. Men kon Drie Indonesische infiltranten gedood Bij de tegenactie die de Nederland se strijdkrachten in Nieuw-Guinea, tezamen met de algemene politie aan de zuidwestelijke kust van Neder lands Nieuw-Guinea voert tegen de infiltraties, zijn tot dusver drie In donesische infiltranten gedood en enige hunner gevangen genomen. Van eerstgenoemden was er een aan vankelijk gewond. Mariniers hebben hem op een draagbaar de berghel lingen afgedragen naar de torpedo- bootjager „Amsterdam", waar dc man dezelfde dag is geopereerd dooi1 de scheepsarts. Het mocht echter niet gelukken, zijn leven te redden Inmiddels zijn te Hollandia bijzon derheden bekend geworden over het op heterdaad betrapte bevoorra dingsschip van de infiltranten. De „Sunlian", dat naar Fak-Fak werd opgebracht. Het is een motorschoc- ner van 30 ton en 15 meter lang. Er is nog een kleine groep infiltran ten voortvluchtig, die zich bevindt op de hellingen van een zeer zwaar bergterrein en daar tlians wordt in gesloten. De gevangenneming van deze infiltranten wordt eerstdaags verwacht. In Meppel hielpen militairen met bootjes de leveranciers om de huis vrouwen van melk, brood en andere levensmiddelen te voorzien. zich zelf niet onttrekken aan de in druk, dat de Brazilaanse autoriteiten oogluikend toelieten, dat deze afge keurde koffie beneden de officiële prijs naar het buitenland werd ver scheept. Handelaren kochten de af gekeurde koffie, die in Brazilië bij de zeepfabricage werd gebruikt op, die dan naar Suriname werd overge bracht. Vandaar werd de koffie naar Nederland verscheept en verpakt in fewone bij de koffietransporten uit razilië gebruikte zakken. Vervol gens werd de koffie aan Franse im porteurs verkocht. Bij de grenzen werden de normale invoerrechten be taald, maar de vervoerbrieven en de certificaten van kwaliteit waren ver valst. Op deze wijze zijn in de afge lopen tien maanden drieduizend ton afvalkoffie in Frankrijk binnenge smokkeld. In de kringen van de Nederlandse koffiehandel hebben de berichten over deze handel in afgekeurde koffie een zeer onaangename in druk gemaakt. De voorzitter ran de vereniging voor de koffie, de heer Alessie te Amsterdam, was van mening, dat. bierdoor „de goe de. naam van de Nederlandse kof fiehandel wordt aangetast". Ruim zeventig Westberlijnse kinde ren hebben maandag een onvergete lijke dag beleefd in de. D. AF.-fabriek te Eindhoven, waar zij de gasten wa ren van het gehele personeel en Sint-N icolaas. In een grote stoomboot maakten de Berlijnertjes in gezelschap van de sint een toclit over het fabriekster rein. Dominee preekt in r.-k. kerk De hervormde predikant ds. H TV. A. Smit, die speciaal in de f| oxule Amsterdamse binnenstad jp zijn arbeidsveld heeft en evan- geliseert op de Walletjes en in 'andere donkere buurten, is i§ zeer bevriend met pastoor J. Solleveld van de r.-k. St.-Nico- ee laaskerk in dit stadsdeel. Zij werken dikwijls samen en ver- m richten gemeenschappelijk hun m iddernachtszendingswerk. Verleden jaar op kerstavond M heeft pastoor Solleveld de m preek gehouden in de Oude Kerk, de wijkkerk van ds. M ze Smit. Sommige kerkelijke pers- organen gewaagden toen van m een éénrichtingsverkeer en be- weerden dat het omgekeerde niet mogelijk is. Dat. dit wel mogelijk is zal blijken op zon- dag IS december a.s. Dan zal ds. Smit in de St.-Nicolaaskerk preken. Pastoor Solleveld zal hem inleiden en het koor van het Leger des Heils zal enkele m liederen zingen. iiilniiinmiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiw Canadese straaljager op Frans dorp - drie doden Een straaljager van de Canadese luchtmacht is gisteren neergestort op het Franse dorpje Lichtenberg in het district Nederrijn in de Elzas. Een kind en twee andere personen werden gedood. De piloot wist zich met de parachute te redden. Hij was op een trainingsvlucht toen het ongeluk gebeurde. De dood op de weg Gistermiddag om kwart voor vier is een militair omgekomen bij een auto ongeluk op de Koningslaan te Sehaarsbergen. Het slachtoffer, zo deelt de legervoorlichtingsdienst mee, is de 22-jarige sergeant 31. P. J. Bernards uit Nijmegen van het 11de verbindingsbataljon te Sehaarsber gen. Bernards was een van de inzittenden van een jeep, die in botsing kwam met een burgerpersonenauto. Het slachtoffer was ongehuwd. In het ziekenhuis aan de Zuidwal is gisterochtend de 76-jarige R. Ph. Schenkel ut Den Haag overleden aan de verwondingen, die hij woensdag j.l. opliep, toen hij in de Groot Her- toginnenlaan in Den Haag tegen een tram van lijn 7 botste. De 84-jarige mevrouw Boom-Dilling uit Rotterdam is gistermiddag bij een ernstig verkeersongeluk op de Schie- damseweg om het leven gekomen. Zij werd op een vluchtheuvel aange reden door een bestelauto, meege sleurd en geraakte uiteindelijk onder een geparkeerde wagen. Het slacht, offer moet op slag dood zijn geweest. Beroep van Pope in Djakarta verworpen Het. militaire hoogerechtshof te Dja karta lieeft zaterdag het beroep ver worpen, dat werd ingesteld tegen het doodvonnis van de Amerikaanse vlie ger Allan Lawrence Pope. Deze stond terecht wegens hulpverle ning aan opstandelingen op Celebes in 1958. Hij werd in april 1960 ter dood veroordeeld door een speciale krijgsraad, die hem schuldig ver klaarde aan bombardementsvluchten in dienst van de opstandelingen. Oude man door gas om het leven gekomen Gistermiddag omstreeks twaalf uur is de 79-jarige heer A. D. Koedam, wonende aan de Volendammerweg in Amsterdam-Noord, levenloos aan, getroffen op een stoel in de voorka mer van zijn woning. In de keuken stroomde gas uit een komfoor dat ui^t brandde. Het Wereldgebeuren De vrijgezel Sint-Nicolaas is in Afrika, voor zover wij weten, geen goede be- l kende, zoals voor de Nederlan- ders. Was dat we! het geval, dan zou men kunnen zeggen dat Loemoemba in de zak weid gestopt. Nasser met zijn nationalisering van Belgiscbe j eigendommen zichzélf als zoete jon- j gen iets lekkers heeft gegeven en dat voor Nkroemah dc gard is bewaard, j Deze Ghancso regeringsleider is dit weekeinde tot het voor een politicus wel heel schadelijke inzicht geko- men, dat hij op het verkeerde paard i heeft gewed. Niet Loemoemba, die hij i door goed en kwaad gerucht verde- dïgde, maar Kasavoeboe is in de voor malige Belgische Kongo aan de win- nende hand. Op Nkroemah's verlang- lijstje stond als toekomstig heerser van de Kongo Loemoemba. Maar de I mannen van Kasavoeboe waren de I voormalige premier te vlug af. Loe moemba wacht nu een vonnis. Van verscheidene zijden is op een objectie- I ve berechting aangedrongen. Zeker j niet misplaatst, gezien de geestestoe- j stand waarin de zo plotseling tot zelfstandigheid gepromoveerde Al'rl- kaanse volken verkeren. De volks- woede tegen Loemoemba was, vol- gens ooggetuigen, niet zozeer een re- j actie tegenover dat wat de ex-pre mier zou hebben misdreven, dan wel een actie van de ene Afrikaan tegen over de andere Afrikaan die van zijn zetel werd gestoten. Men make zich niet teveel illusies: dezelfde mensen zouden, wanneer het geval zich voor deed. ook Kasavoeboe of Tsjombc de handen op de rug binden of aan de haren hebben voortgetrokken. Voor lopig zit Loemoemba dus gevangen, al heeft zijn gevangenschap tot ge volg dat er weer een deelstaatje in de Kongo is bijgekomen, waarvan de be woners nog bij hun ex-premier zwe ren. SCHADE VALT OVER HET ALGEMEEN MEE Militairen verlenen hulp De schade iu Nederland door de storm van het afgelopen week einde veroorzaakt is minder groot dan men aanvankelijk had .edacht. Op de meeste plaatsen begint het water langzaam te zakken. Hier en daar is de toe stand echter nog precair. Bor culo dreigde gisteren onder wa ter te lopen. Door de sterke was aar Nkroemah. de ieider van Ghana, heeft met deze toestand _een vrede. Hij heeft zich vroe ger wel in scherpe bewoordingen ge keerd tegen de blanken die zich be moeiden met Interne zaken van een ander land, maar de Kongolese ont wikkeling heeft hem dit principe overboord doen gooien. Hij wil wat te zeggen hebben in de Kongo. En hij doet dit zo fors, dat een Belgisch di plomaat hem maandag het type van een neo-koloniaal noemde. Nkroemah is niet tevreden met zijn beeldenaar op de Ghanese postzegels. Ook op het hoge standbeeld dat hij voor zich zelf liet oprichten, raakt hij uitgeke ken. De heersers van enkele voorma lige Franse gebieden hebben hun ogen geslagen naar de potentaten in Moskou. En uit deze Afrikaanse ..fan-club" van Krocsjtsjew is nu Loe moemba weggevallen. Uit woede heeft Nkroemah de politieke betrek kingen met België verbroken. Dat deed zijn vriend Soekarno met Neder land ook en de wereld is er niet van onderstboven geraakt. Dat zal ook nu zeker niet. want men is zo langza merhand tot de ontdekking gekomen dat de regeerders van Afrika voor een groot deel hun eigen politieke driften niet de baas kunnen*: N kroemah heeft trouw de slogan, van radio-Moskou overgeno men: „De Verenigde Naties zijn er de schuld van dat de vredelievende en zich. voor de Kongo uitslovende Loemoemba achter tralies zit". Van daar ook zijn hernieuwde voorstel na mens de Ghanese regering om een gezamenlijk Afrikaans opperbevel in te stellen. Wie het lijstje van de voor deelneming gevraagde landen ziet. ontkomt niet aan de indruk, om liet: zachtjes te zeggen, dat de regerings hoofden niet anti-communistisch zijn. Wa.t Haile Selassie, de Leeuw van Juda en heerser van Abessinië, in dit gezelschap doet, is vooralsnog een mysterie Maar dc gebaarde vorst heeft alleen maar beloofd de zaak ..onmiddellijk te zullen overwegen". ..Heel Ghana is mijn bruid", zei de verstokte vrijgezel Nkroemah eens tegen een verslaggeefster die hem naar eventuele trouwplannen vroeg. Hoewel de polygamie in zijn land is afgeschaft, neemt, politiek gezien, de regeringschef van Ghana het niet zo nauw. Hij raakte niet ontsteld door de avances van Rusland en is zelfs niet ongenegen Kongo in zijn politie ke harem op te nemen. van de Berkel liep het water over de leaden. Het zette enige straten blank en men bereidde zich voor op nog grotere over stromingen. De commissaris, van de koningin in Gelderland, mr. H. W. Bloemers bracht gis- teren een bezoek aan Borculo om zicli van de toestand te ver gewissen. Van dc zijde van de Nederlandse Spoonvegen werd medegedeeld dat het treinverkeer praktisch overal weer normaal is. Alleen tussen Win terswijk cn Aalten kon de dienst gisteren nog niet normaal worden onderhouden, omdat ongeveer hon derd meter van de spoorbaan onder water stond. De reizigers werden op dit traject met bussen vervoerd. Er is op verscheidene baanvakken in Ne derland wel schade aangericht, maar deze schade, aldus werd medegedeeld, zal erg meevallen. Niet kritiek fn Rijnsaterwoude (Z.-H.) is de toestand niet kritiek geweest. Er was daai* alleen sprake van „overslag" tengevolge waarvan 'n gebied van 3500 vierkante meter overlast van water kreeg. Dit ge bied is geen polder maar een stuk boezemland dat ongeveer ter hoogte van het boezempeil hoger ligt dan het omringende polder gebied. Met een verhoging van zandzakken slaagde men erin de overslaande golftoppen tegen te houden. Het water ïn de Gelderse Vallei steeg gisteren nog met 't uur. Het stroomde met kracht van de hogere gebieden van de West-Veluwe naar de laagste punten van de Gelderse Vallei. Steeds meer wegen komen onder water te staan, doordat de vele beken het aanstromende water niet moer kun nen verwerken. Het plaatsje Achte- veltl kreeg veel water te verwerken dat uit de Gelderse Vallei stroomde. Angstig moment Een automobiliste, die met de auto trachtte vijf kinderen uaar de school in Aclitoveld te bren gen, raakte door de windkracht en het stuwende water met het voertuig in de bermkant. De ang stige bestuurster en de vijf kin deren hingen aan de ene zijde van de kantelende auto. Door een ver- slaggever die in de nabijheid was werden de inzittenden in veilig heid gebracht. In Nieuw Buinen ondervond een in dustrie veel overlast van het water. Er staat ongeveer 12 centimeter wa ter in het bedrijf. Door de druk van het water is een gedeelte van de gevel ingedrukt. De aardappelmeel fabrieken in de veenkoloniën onder vinden. ernstige stagnatie, daar er geen aanvoer is. Enkele fabrieken werken slechts op halve kracht. Meppel Met een uitzondering voor Mep- pel, blijkt de schade door de enor me regenval gedorende het week einde in Drente nogal mee te val len. In de meeste plaatsen is het ergste leed weer geleden. In Meppel, de water ver gaar bak van Drente, komt het water ech ter nog steeds opzetten. De scho len In Meppel kregen vrijaf omdat de leerlingen niet naar school kon den komen daar de straten on der water staan. Uit de Glaslaan in Nieuw.Buinen zijn vrouwen en kinderen naai- veiliger plaatsen overgebracht. Te Vledder- veen wordt niet man en macht nog gewerkt aan de dijk langs de Vled- dermond. In het waterschap Vlcdder- veen tussen Musselkanaal en Vled- derveen waar eergisteren de landen nog droog lagen, staat nu ruim 100 hectare onder water. Op do meeste kritieke punten zijn militairen in geschakeld bij de hulpverlening. NKROEMAH ...op verkeerde paard... Verzoekschrift aan de koningin ge Vrijgemaakte Gereformeerde Kerk van Uithuizermeeden heefi, mede namens andere Vrijgemaakt»* Gereformeerde Kerken, die met haar instemming, een verzoekschrift ge zonden naar de koningin. De Vrijge maakte Gereformeerde Kerken ver zoeken voor haar predikanten om godsdienstredenen vrijstelling van de verplichtingen ten aan zien van de algemene ouderdomswet, In het verzoekschrift vraagt de ker ke raad de koningin voorts, öe moge lijkheid te openen, dat de uitspraken van de Nederlandse rechter op dit punt worden voorgclcgtf aan liet hof te Straatsburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 3