Sint per tank naar ziekenhuis Zeeuwse Almanak Strafvervolging in de „Goese zaak?? LEEF GELUKKIG MET EEN (TOG)AL-GEZONDE BODY „UITTOCHT VAN SCHOUWEN" ZET ZICH NOG VOORT Agenda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 6 DECEMBER I960 Advertentie Sinterklaas is een veel zijdige grijsaard. Dat is til vaker verkondigd en deze stelling heeft de goede man gisteren op vele plaatsen waar. ge maakt. De patiënten van het St.-Josephziekenhuis te Vlissingen hébben met hem kennis gemaakt in een wat oorlogszuchtige hoedanigheid. Toegejuicht door verple gend personeel en nieuwsgierige omstan ders arriveerde hij daar zittend in een (karton nen) tank, die het tech nisch personeel voor de hoge gast had gefabri ceerd. In plaats van peperno ten te strooien, knalde de sint- op de trottoirrand voor de ziekenliuisgeboii- wen er vanuit zijn stra tegische positie lustig op los. Om het toch ook weer niet al te militair te maken schoot hij niet niet scherp, maar verlie ten herhaaldelijk dikke wolken de vuurmond van de tank. En die waren dan afkomstig uit een schuimblusser, die de Sint als een vakkundig brandweerman bediende. Overigens zorgden de vier Pietermannen er. wel voor, dat alle zie kenhuisbewoners, die met of zonder vol verwach ting kloppend hart zijn komst verbeidden, aan hun trekken kwamen. Als twee dwaze narren dansten de jongste Pie ten voor het oorlogstuig uitterwijl de rest van de equipage en de „fa brikanten" van het voer tuig ervoor zorgden, dat de komst van de sint letterlijk in goede banen werd geleid. Toen de bisschop een maal de ingang van het ziekenhuis had betreden werd de toch wel wat bi- zarre .koets" naar de stellingen teruggeleid. (Foto P.Z.C.) TE IJZENDIJKE DRIEDUIZEND KUIKENS BIJ REGEN VERDRONKEN De stormschade van het afgelopen week-einde blijkt zich in IJzendijke niet te hebben beperkt tot weggeruk te dakpannen en ingewaaid venster glas. Op het bedrijf van de heer G. Goossens aan de Oranjestraat kwa men 3000 mestkuikens om in het vele regenwater dat in het hok is door- Sedrongen. p het mestkuikenbedrijf waren on geveer 8000 kuikens aanwezig. De overige 5000 bevonden zich echter in andere hokken. Oorzaak van het ver drinken der 3000 kuikens was het regenwater dat van een hoger gele gen dak door de krachtige wind on der het lager gelegen dak van de kui- kenloods werd geslagen. Een en an der moet zich zondagmiddag hebben afgespeeld. De eigenaar was verze kerd. (Advertentie) Vergelijken U kiest de CO-OP! Aansluiting 52 percelen op elektriciteitsnet In ruilverkaveling te Stoppeldijk De cultuurtechnische dienst in Zee land wil in het plan van voorzienin gen voor de ruilverkaveling Stoppel dijk de aansniting opnemen van 52 percelen op het elektriciteitsnet van de P.Z.E.M. De kosten van'deze aan sluiting zijn door de P.ZJE.M. ge raamd op 211.000, gemiddeld 4058 per aansluiting. Ged. Staten van Zeeland verzoeken nu Provinciale Staten om voor deze aansliting een subsidie van 10 pet. toe te kennen. De betrokken gemeen ten, Hontenisse, Vogelwaarde en Graauw en Langendam, nemen 20 pet. van dé gemiddelde kosten per aansluiting voor hun rekening, de P.Z..M. stelt 10 pet. ter. beschikking, de resterende kosten zullen door het rijk en de belanghebbenden geza menlijk gedragen worden. Voor de belanghebbenden worden de bijdra gen. evenals voor de herverkavelings- gebieden en de ruilverkaveling Kle- verskerke, geraamd op 400,per aansluiüng en 40,per ha. VAN TOT lijfje SPORTVERRICHTING. De leden van de voetbalvereniging „Bruse Boys" hebben enkele avonden geleden een zucht van verlichting geslaakt toen de nieuwe verlichting op het sportveld, die buitontraining in de avonduren mogelijk maakt, feestelijk werd ontstoken. Dit ge beurde in tegenwoordigheid van het voltallige verenigingsbestuur en en kele leden van liet gemeentebestnur. Het was de voetbalvereniging zelf, die een en ander financieel mogelijk maakte. Onmiddellijk nadat de lam pen aanfloepten, kwamen de voetbal lers onder aanvoering van trainer Van Vliet uit Oostvoorne in bewe ging om aan de verlichte buitentrai- ning te beginnen. SINT BIJ DE OUDJES. Het is vrijdag voor de Oostburg- se bejaarden een bijzonder soos- middagje geworden. Een „heer lijk" middagje zelfs want de goe de bisschop kwam zelf op bezoek om er wat leven in de brouwerij te brengen. De oudjes waren bij. een In het Hervormd Kerkcen- trom toen de sint, met de beken de Piet en tot ieders verbazing ook nog vergezeld van een in bis schopskleed gehulde „kleinzoon" van de goedheilig man binnen trad. Het regende lekkers cn als tegen prestatie zongen de bejaardefi enke le sinterklaasliedjes. Bovendien was TOCH'*1 Het stemt ons wel bijzonder tevree. Ook Sinterklaas is abonnee. Hij leest de krant heel intensief, zo bleek ons uit een fraaie brief. Kritiek bleef de redactie niet bespaard, maar bes te Sint die boterletter was het waard. Gélukkig liet ge ons even weten: „hij is gewoon om op te eten". Anders was ie misschien in lood ge zet 'en lag de redactie nu te bed. Want lood, ge kunt het dagelijks le ren, is echt héél moeilijk te verteren. Ook omgezet in krantetaai ligt het. wat zwaar soms op de maag en daar om Sint nog deze vraag: Lees heel lang nog de PJZ.C., maar let op fouten niet alleen. Al dat geschop tegen 't zere been! Eet lekker let ters, élke dag en, tot besluit als 't effe mag bedankt voor het rijm e.n voor 't banket. Bij deze nu tóch in lood gezet het hervormd kerkkoor onder lei ding van de-heer J. de Bliek aanwe zig om de. bijeenkomst op te luiste ren. Twee bejaarden leden van de so ciëteit, de dames Van 't Westende en Hinneman zorgden voor enkele ouderwetse voordrachtjes. De bejaar den die deze bijeenkomst niet kon den bijwonen, kregen hun pakjes netjes thuis. OUD MUZIKANT (I) Een dag later kon Oostburg weer een heugelijk feit optekenen, na melijk het zestigjarig jubileum van de thans 71-jarige heer J. A. Bossand als actief lid van de Oostburgso muziekvereniging „Harmonie". De jubilaris hield in de middaguren een receptie aan huis, een receptie die druk werd bezocht onder meer door het ver enigingsbestuur, dat de kans om welgemeende felicitaties aan te bieden, niet voorbij wilde laten gaan. OUD MUZIKANT (II) In Vogelwaarde gaat zaterdag iets dergelijks gebeuren. Ook daar kent men een diamanten muzikant, name lijk de heer L. van Wegenhausen, thans 74 jaar, die dus ook al een jaartje meeblaast. In 1899 richtte de jubilaris een muziekgezelschap op te Stoppeldijk. Nu is hij nog steeds leider van „Vrolijke Klanken", dat in de vier kerkdorpen van Vogelwaar de bij alle feestelijke gelegenheden acte de presence geeft. De heer Van Wegenhausen mag zich wel schrap zetten, want het belooft een flinke huldiging te worden. VIS VOOR VISSERS. In de Zestigvoctkreek te Clinge wordt ten behoeve van de hengel sportvereniging niet minder dan 1000 kilo pootvis uitgezet. Het gaat om 500 kilo 8-zomerige en 500 kilo 2-zo- mcrige karper. Op korte termijn wil men nog brasem, voorn, zeelt, snoek baars en vele soorten één-zomerige karper uitzetten. Voorlopig heeft men het vissen van karper in deze kreken gestaakt. Tegen het volgend jaar wordt het het viswatertje wel... Advertentie Alleen de CO-OP geeft U DIVIDEND! Haamstede heeft wellicht spoedig gymnastieklokaal De mogelijkheid bestaat, dat Haam stede spoedig over een gymnastiek lokaal zal knnnen beschikken. Oor spronkelijk was het gymnastieklo kaal gepland in ue buurt van het. Boonigaardwekkende gemeente zou dit gebouw geheel zelf moeten finan cieren. Er is echter een mogelijk heid, dat er in de te bouwen land- houwhuishoudschool een gymnastiek lokaal wordt opgenomen. Dit deelde-burgemeester jhr. R. J. H. R. Röell mee in de zaterdagmorgen gehouden raadsvergadering. In deze vergadering richtte jhr. RÖell zich in een gelukwens tot de heren M. den Boer, J. D. van Nieuwenhuizen, C, A. van Oord en C. Verton, die in de nieuwe raad van Westerschouwen zijn gekozen. B. en wwerden in deze vergadering gemachtigd maatregelen te nemen om een goede verlichting op de Hoge Hilleweg tot stand te brengen. Het plan is hier vijf lan taarns te plaatsen, die elk bijna 400 zullen kosten. Hijsmast kon in haven van Bruinisse last niet aan Een giek van een aan de reparatie, haven te Bruinisse geplaatste hijs- mast heeft het vorige week laten afweten. Toen men trachtte met deze hijsmast een Thools vissersvaartuig uit het water te lichten, bleek de giek de last niet te kunnen torsen. Met een flinke klap viel het reeds en kele meters boven het water geheven vaartuig terug in de haven. Ongeluk ken kwamen bij deze ongelukkige manoeuvre niet voor. Subsidievoorstellen voor Zeeuwse monumenten Ged. Staten van Zeeland stellen do Provinciale Staten voor om aan do gemeente Wemeldingo een subsidie too te kennnen van f 905 in de meer dere restauratiekosten van de toren. Reeds eerder verleenden de Staten een subsidie voor de restauratie. Do kosten van het herstel van de toren waren toen geraamd op f 56.300. Een aanvullende begroting wees evenwel uit, dat met een totaal aan restau ratiekosten van f 69.400 rekening moest worden gehouden. Bovendien werd op advies van de Rijksdienst voor Monumentenzorg besloten tot het aanbrengen van natuurstenen go ten en een natuurstenen afdekking van de torentrans. De kosten hier van zijn geraamd op f 5000, zodat het totale restauratiebedrag begroot is op f 74.400. Het rijk verleent een subsidie van 40 pet.. De bijdrage van de provincie moet dan gesteld wor den op 5 pet. van de meerdere restau ratiekosten, groot f 18.100. Ook vragen Ged. Staten een bijdrage van 10 pet. of f 2301 in de restaura tiekosten van de panden Warwijkse- straat A 102 en A 103 te Veere. De puzzelrubriek De figuur van dc puzzelrubriek in het nummer van zaterdag j.l. is ver keerd afgedrukt. Zoals zij in de krant staat, is het niet mogelijk, om de puzzel op tc lossen. Dat kan wel, als de figuur een kwart slag gedraaid wordt, zodat de twee kruisjes niet links en rechts, maar boven en bene den komen te staan. N.Y. PHILIPS-DUPHAR Met Togal bevrijdt U zich snel én afdoend van reumatiek, spit, ischias, verkoudheid, griep en menstruatiepijnen. Met een flacon Togal in huis kunt U dié kwalen definitief de baas. Bij apoth. en drog. TOGAL 0,95 2,40 8,88. Beloningen schoolklassen kinderpostzegelactie Vakantie van 7 dagen in Nederland voor schoolklas te Middelburg De Stichting voor het Kind heeft de uitslag bekend gemaakt van de verlo ting dev beloningen aan de school klassen, die meegedaan hebben aan de verkoopactie van kinderpostzegels en prentbriefkaarten „Door het kind voor het kind". De totale opbrengst der actie, waar aan ongeveer 18.000 schoolklassen deelnamen, staat nog niet vast, om dat de eigenlijke verkoop pas kort geleden is begonnen en nog door gaat tot half januari. Voorts komen nog steeds nabestellingen binnen. De uitslag der verloting is: 1. Een vakantie van 14 dagen in Ne derland: klas 5a van de Christus Ko ning meisjesschool te Maastricht; 2. Een vakantie van 7 dagen in Ne derland: klas kinderverz. b. van de ind. en huishoudschool te Middel burg: 3. een schoolreisje van 2 dagen in Nederland: klas 1 van de christe lijke school te Staveren (Friesland). Een ééndaagse schoolreis in Neder land viel onder meer ten deel aan klas 6 van de openbare lagere school te Stavenisse. Simultaan 's-Gravenpolder: Zestig tegen één... H 60 Zeeuwse dammers zullen Ij -fpl vanavond (dinsdag) in de gym- m nastiekzaal aan de School- ff straat te 's-Gravenpolder de §j M Sengalese dammer Baba Sy de fï H handschoen toewerpen in een ff fff groot simultaantoernooi. De ff wedstrijden, die om kwart over H zeven beginnen, worden „met ff H de Franse slag* geopend door H 's-Gravenpolders eerste burger, ff de heer J. D. Jansen. De avond zal ook worden bijgewoond door de voorzitter van de Ko- ff ninklijke Nederlandse Dam- =f bond, de heer H. C. van de ff Vreugde. ff Onder de zestig Zeeuwen, die Baba Sy partij geven, zijn on- der meer Sinke, de nieuwe H kampioen, oud-kampioen An- ff fff der son. Leere, Engelvaart uit Aagtekerke. Van Biemen en fff ff Goedbloed uit Goes, De Jonge ff Strooband en jeugdkampioen ff ff Walraven uit Middelburg, ff s Kaan uit Temeuzen en Lou- werse uit Yerseke. IiiiiiiriiiHtmtiiiiiitnttiimmiiiiiiiniiJitmiiiiTiTfniiiiitjiiiririiiiiniHnm Naar wij vernemen is het on derzoek van justitie rond de Goese „verschrijvingen" thans zover gevórderd, dat de offi cier van justitie heeft besloten een strafvervolging in te stel len. Het is nog niet bekend tegen wie te zijner tijd een dagvaarding zal worden uitgebracht. Dit zal in het vooronderzoek nader wor- Alleen de CO-OP geeft U DIVIDEND! Zeilkruiser te Terneuzen te water gelaten Op de Terneuzense jachtwerf „ten Anker" is zaterdagmiddag onder bouvvnummer 4 een nieuwe zeilkrui ser van het type V 26 te water gela ten. Het is een zeewaardige Rorck- kruiser met een lengte van 8.5 meter, een breedte van 2.9 meter, een diep gang van 1.35 en een waterverplaat sing van 3.95 ton. In het jacht, ontworpen door de heer B. Vermeulen naar een idee van diens vader, is iedere centimeter zo economisch mogelijk benut, waar door een maximum aan ruimte is verkregen. Zo bevat de ruime kajuit niet minder dan vier slaapplaatsen. Verder is daarin aangebracht een tweepersoonsbank met schuimrubber kussen, terwijl deze bank in een handomdraai kan worden ingericht als slaapplaats of desgewenst als kaartentafel. In het jacht is bovendien 'n keukentje en 'n toilet gebouwd. Het zeiloppervlak voor dit nieuwe scheep je bedraagt 42 vierkante meter. De standaarduitrusting bestaat uit een grootzeil en twee tokken. Onder de belangstelling bij de tewaterlating van dit fraaie jacht, waren onder meer dr. C. A. Schiltman uit Axel namens de Veerse jachtclub en de heer J. Standaert namens de Royel Belgium Sailing Club. Autobotsing bij Kapellebrug Tussen het Nederlandse en het Bel gische grenskantoor op de rijksweg nabij Kapellebrug, kwamen tweè auto s, resp. bestuurd door de heren S. uit St.-Jansteen en L. uit Hulst, met elkaar in botsing, Beide wagens werden zwaar beschadigd, persoonlij ke ongelukken deden zich niet voor. De Rijkspolitie stelt een onderzoek In naar de schuldvraag. Scooterberijder reed op onverlichte kruiwagen Do scootorberijder F. uit Hulst reed nabij Terhole (gem. Hontenisse) öp de rijksweg HuistPerkpolder, tegen een onverlichte kruiwagen, waarmee B. v. B. uit Hulst op weg was naar huis. De heer F. werd tegen de weg geslingerd en moest met een zware hersenschudding in het ziekenhuis te Hulst worden opgenomen. De Rijks politie heeft de schuldvraag in onder zoek. Drainage niet afgestemd op nieuwe toestand In belangrijke delen van Schouwen- Duiveland, Tholen en de gehele zak van Zuid-Beveland is de drainage niet afgestemd op de nieuwe gebruiks- en eigendomstoestand. Het drainage systeem en de kavelgrenzen door kruisen elkaar met het gevolg, dat een kavel zijn water vla de drain- reeks van een of meer naburige per celen moet afvoeren. Ged. Staten van Zeeland stellen thans op verzoek van de Herverkavelings commissie Zeeland voor hét regle ment van politie voor de polders of waterschappen in Zeeland zodanig te wijzigen, dat het probleem met be trekking tot de zogenaamde gemeen schappelijke drainages tot een goede oplossing komt. Met het voorstel van de Herverkavelingscommissie om de bevoegdheid van de waterschappen op dit terrein uit te breiden, gingen de dijkgraven reeds akkoord. (Slot van pag. 1 mensen niet langer wordt „gebon den". Het grootste deel van de mensen, die het eiland verlaten, heeft eerst tot de groep van pendelaars behoord. Uit deze pendel vloeide de vestiging elders voort. Dit betekent echter niet, dat de groep van pendelaars hierdoor kleiner wordt. De opengevallen plaat sen worden onmiddellijk door anderen ingenomen. Gespecificeerd over de verschil lende gemeenten heeft deze ont volkingstendens zich in 1959 en 1960 als volgt voltrokken: Eind '58 Eind '59 Thans Brouwershaven 1102 1097 1050 Bruinisse 2395 2367 2362 Burgh 723 715 701 Dreischor 932 904 895 Duivendijkc 449 464 490 Eikerzee 497 498 502 Ellemeet 384 398 380 Haamstede 1830 1840 1782 Kerkwerve 800 802 786 Nieuwerkerk 1643 1648 1614 Noordgouwe 839 835 842 Noordwelle 339 344 335 Oosterland 1779 1751 1750 Ouwerkerk 506 510 500 Renesse 988 985 960 Serooskerke 189 194 180 Zierikzee 7271 7131 7062 Zonnemaire 763 747 721 Totaal Schouwen- Duiveland 23429 23230 22912 Keerpunt Oorzaak van deze tendens was uiter aard het ontbreken van voldoende werkgelegenheid. De vestiging van de diesolmotorenfabrlek Smit-Bolnes N.V. te Zierikzee wordt derhalve als eon „keerpunt" gezien. Het was in do vorige week gehouden begrotingsvergadering van dc raad van Zierikzee de heer D. Goudriaan, die evenals andere raadsleden dat namens andere fracties hadden ge daan, namens de protestants-chris telijke federatie ae K.V.P.-fractie hulde bracht aan het Zierikzeese col lege van b. en w. voor het op dit punt gevoerde beleid. In deze hulde kon men dc heer Gou driaan evenwel ook als directeur van het gewestelijk arbeidsbureau beluis teren. Zo zei hij onder meer, dat het vertrek-overschot van het eiland zich nu al sinds 1900 dus zestig jaar aan één stuk voordoet. Wanneer dit bedrijf zich eenmaal heeft gevestigd, aldus do heer Gou driaan, kan dit cijfer niet alleen tot staan worden gebracht, maar mag bovendien een groei van do bevolking worden verwacht. Men verwacht van deze industrievestiging terecht een opleving voor geheel «chouwen-Dui- veland. Een keerpunt in eon onge wenste ontwikkeling, waarin juist do laatste twee jaren getuige de cijfers ccu versnelling wordt ge signaleerd. den onderzocht. Men zal zich herinneren, dat de verschrij vingen voornamelijk werden ge pleegd bij de dienst gemeente werken van Goes. Op k.'acht van Gedeputeerde Staten begon jus titie enige maanden geleden met een voorlopig onderzoek. De verschrijvingen waren voorts onderwerp van een memoran- dum dat Ged. Staten aan de raad van Goes deden toekomen. Het ziet er dus nu naar uit, dat dit verschijnsel strafrechtelijke gevolgen zal hebben. Aan'a! werklozen in Zeeland met 126 mannen toegenomen In november is de geregis- 1= tre.erde arbeidsreserve in Zee- H land met 126 mannen tccgeno- n men tot 1054. Op 1 november beliep het aantal namelijk 928. Over het gehele land steeg de H werkloosheid met 5000 man- nen. Volgens een opgave van het ministerie van sociale za- ken en volksgezondheid was de geregistreerde arbeidsreser- ve eind november 32.968 tegen 27.847 eind oktober. Het aan- n tal werkloze vrouwen daalde H van 4342 tegen 4228. iliinniiiiDiitniiniiiiiniiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiininnniiiiil Aanbestedingen op Noord-Beveland In de „Stadswijnkelder" te Kortgene werd maandagmorgen aanbesteed het. herstel, de vernieuwing en het on derhoud tot 31 december 1961 van de aarde-, kram-, rijs-, steenglooiing en andere werken aan de waterkering van de calamiteuze Vlietepolder. In geschreven werd als volgt: fa. F. Warrens, Ossenisse 17.340, gebr. Lucasse, Kloosterzande 17.900; A. Sponselee, Kloosterzande 18.200; fa. P. A. Remeeus, Kats, 18.280; P. de Regt, Terneuzen, 18.500; A. C. van Hee, Kamperland 18.730; fa. A. de Bourgraaf, Wilhelminadorp 18.800; L. v. d. Klippe, Vlissingen 19.000; L. J. Dekker, Vlissingen 19.300; A. J. Herwig, Willemstad, 19.845. Eveneens werd aanbesteed het her stel, de vernieuwing en het onder houd tot 31 december 1961 der water- kerendë én andere werken aan de wa terkering van de calamiteuze polders Onrust. Jacoba en Anna-Friso. Er werd als volgt ingeschreven: fa. Warrens. Ossenisse 39.000; A. J. Herwig, Willemstad 39.680; W. Vlot Sliedrecht 39.700; A. C. van Hee, Kamperland 39.760; A. de Bour graaf, Wilhelminadorp 39.900; gebr. Lucasse, Kloosterzande 39.900; L. J. Dekker, Vlissingen 40.300; L. v. d. Klippe, Vlissingen 41.500; P. de Regt, Terneuzen f 42.500. Behoudens goedkeuring van Gedeputeerde Sta ten zijn beide werken gegund aan dc firma Warrens uit Ossenisse. Mofortankschip defect onder Bruinisse Het onder Belgische vlag varende motortankschip „Brugge" van de re derij Phs. van Ommeren kreeg maan dagmorgen, terwijl het ter hoogte van Bruinisse voer, een defect aan de stuurinrichting. Het 767 meter lange vaartuig, dat stuurloos ronddreef, werd opgepikt door het passerende motortankschip „Arendonk" van de zelfde rederij, die het naar Dordrecht sleeptte. Beide schepen waren gela den. (Advertentie) 25a per blikje RM9 BAMD VANDAAG Middelburg City. GIJ zult niet begeren; 20 uur. 18 jaar. Electro: Vuur over de Yang-Tse; 19.30 uur, 14 jaar. 'Kunstzaal van Benthem en Jutting; expositie, 9—18 uur. Vlissingen Luxor: Warlock; 20 uur, 14 jaar. Alhambra: Het ontembare weeuw- tje; 20 uur, alle leeft. Uocs Grand: Apachen op het oorlogs pad; 20 uur, 14 jaar. (Advertentie) Vergelijken U kiest de CO-OP!

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 2