PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT LAGAILLARDE NAAR SPANJE GEVLUCHT „We zullen het water van de Nijl afdammen" Naar Salan Ghana verbreekt contact met België „Uittocht van Schouwen" zet zich voort BILT ADVIES: BEGINUUR VAN DE BROODVERKOOP VRIJLATEN 203 jaargang - no. 287 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 6 dec. 1960 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per m.m. Mlnim. p. advertentie 4.—, Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1.25. „Brieven bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vllssingen Walstr. 68-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, Grote Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. adv. 5213); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9.'tel. 2395, Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee. red tel 2425 adm tel. 2094. Parijs vreest Algerijns komplot Moboetoe dreigt V.A.R.: Om steun aan Stanleystad te breken De militaire machthebber in Kongo, kolonel Moboetoe, heeft gedreigd twee grote zijrivieren van do Nijl te laten afdammen wanneer Egypte en Soedan de onafhankelijke regering van Stanleystad steunen. „Tn het uiterste geval ben ik bereid mijn hele leger aan het werk te zet ten om het water van de Nijl af te dammen", zo zei Moboetoe tot ver slaggevers. Socialistische winst in Saarland De Westduitse socialisten hebben kans gezien bij de in Saarland zon dag gehouden verkiezingen aanzien lijke winsten te boeken. De partij van kanselier Adenauer, de christen-democratische partij, kreeg 30.6 procent van het aantal uit gebrachte stemmen en verwierf 19 zetels, vier meer dan vroeger. Maar de sociaal-democratische partij (S.P.D.) kreeg 30 procent der stem men, tegen een totaal van 20,1 pro cent voor de twee socialistische par tijen, behaald bij de verkiezingen van 1955. De S.P.D. zal nu 16 zetels in het nieuwe staatsparlement bezet ten. vergeleken bij de negen van het vroegere socialistische blok. Louis XVI - zilver voor vorstenpaar ff (Van onze Haagse redactie). fjf De Belgische gemeenschap in Nederland; leden van het b= hoofdbestuur van het nationaal comité Benelux cn enkele hon- g§ ee derden Nederlanders zullen de Belgische koning Boudewijn ff en zijn bruid prinses Fabiola H bij hun huwelijk zilveren voor- werpen, waaronder enkele zeer f| bijzondere kandelaars uit de s =1 periode Louis XVI ten ge- schenke geven. Het huwelijks- cadeau staat thans bij de Bel- H gisehe ambassadeur, baron F. X. van der Sti'aten Waillet, in f§ Den Haag ten toon gesteld. ff ilniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiil Volgens Moboetoe zijn Egypte en Soedan in het geheim overeengeko men het bewind van Bernard Salamu in Stanleystad te steunen. Het uitroe pen van de onafhankelijkheid is slechts „een holle verklaring, waar aan men beter geen aandacht kan schenken". Moboetoe voegde hier aan toe dat hij het volste recht heeft de rivieren af te dammen, „omdat het water aan ons behoort." Moboetoe deelde voorts mee dat Loe- moemba pas voor het gerecht zal worden gebracht wanneer de parle mentsleden die in Stanleystad worden gevangen gehouden op vrije voeten zijn. E$n van hen zou ten gevolge van mishandelingen een oog hebben ver loren. De volgelingen van Loemoemba zou den in Stanleystad geen werkelijke macht bezitten en bovendien omsin geld door troepen die Moboetoe ge hoorzamen. Olie in Frankrijk De Franse dochtermaatschappij van de Standard Oil Company of New Jersey, de Esso Standard, heeft gis teren bekendgemaakt, dat zij in West-Franltrijk in een voor de olie industrie nieuw gebied olie heeft aan geboord. De olie werd gevonden op een diep te van ruim 3500 meter. Naar de maatschappij mededeelde is het nog te vroeg om vast te stellen, of com merciële produktic mogelijk zal zijn. Demonstratie vóór Loemoemba in Leopoldstad Het enige incident dat zich gisteren in Leopoldstad heeft voorgedaan, was een pro-Loemoemha demonstratie, die voor het hoofdkwartier van de V.N. gehouden werd een waaraan on geveer 50 mensen deelnamen. Kongo lese troepen joegen de demonstranten uiteen en arresteerden er drie. Drie voorbijgangers, die geen sympathie voor Loemoemba konden tonen, wer den door de demonstranten afgeran seld. Dc Tunesische troepen, die het ge bouw bewaken, bemanden machine- geweerposten op het dak, maar be hoefden het vuur niet te openen. Zweedse troepen, die als bewaking van gevangenen op een trein mee reden naar Elizabethstad, hebben vier Baloeba krijgers gedood, toen deze een aanval op de trein deden. Nederlandse consumentenbond heeft de minister van economische zaken verzocht het beginuur van de broodverkoop in bakkerswinkels en van de broodbezorging vrij te laten. In een adres aan de minister zegt de consumentenbond dat veel con- Het Nederlandse vliegdekschip vKa rei Doorman" heeft zaterdag bij het verlaten van de haven van Rio de Janeiro een kraan omver gedrukt, welke op een pakhuis is gevallen. De foto toont de ,fioorman" in de haven vpn Rio. sumenten „ernstig bezwaar" hebben tegen de huidige regeling, en dat van het bedrijfsleven mag worden ver langd dat het, zo mogelijk, hieraan tegemoet komt. De grote meerderheid van de con. sumenten is, blijkens o.a. een en quête van de Nederlandsche Vereeni- ging van Werkgevers in 't bakkersbe drijf, ontevreden over het tijdstip van de broodbezorging. Bij tal van consumenten, aldus het adres, komt het brood eerst na half één, dus tc laat voor het twaalf uurtje, in huis, bezwaarlijker is deze regeling voor hen, die in de middag niet naar huis kunnen gaan en hun brood moeten meenemen. Dat zijn verreweg de meesten, aldus de con sumentenbond, en zij worden ge dwongen brood van meer dan één dag oud te gebruiken, omdat de win kelverkoop niet vóór tien uur mag beginnen. Op maandag moeten zij zelfs brood van meer dan twee da gen oud meenemen, terwijl volgens de genoemde enquête bleek, dat on geveer eenderde van dc consumenten vers brood bij het ontbijt prefereert. De consumentenbond hoeft dit ver zoek aan de minister gezonden om dat naar wordt aangenomen binnenkort, de broodbakkerijpara- graaf van de arbeidswet voor even tuele wijzigingen of schrapping in de ministerraad aan de orde zal worden gesteld. Nadat gisteren vijf van de voor lopig in vrijheid gestelde ver dachten in het barricaden-pro ces, onder wie de belangrijkste man, Lagaillarde, niet voor de rechters in Parijs waren ver schenen, heeft de militaire rechtbank besloten het proces te verdagen tot morgen, woens dag. Naar verluidt zou Lagaillarde met twee getrouwen de wijk hebben genomen naar Spanje. Zijn plotselinge verdwijning deed de vrees ontstaan dat de Franse kolonisten in Noord-Af- rika een onafhankelijke rege ring in het door de Algerijnse oorlog verscheurde gebiedsdeel zouden willen uitroepen. Een vriend van Lagaillarde, de ver dediger Jean Gallot zei tegen ver slaggevers: „Ik denk. dat hij naar Spanje is gegaan". Enige uren nadat de zitting was verdaagd heeft het ministerie van defensie een verzoek van de militaire rechters aan het mi nisterie van justitie doorgegeven, be treffende de opheffingen van de par lementaire onschendbaarheid van 't kamerlid Lagaillarde. De bewindsman van justitie zal het verzoek bestuderen en het daarna doorsturen naar de Algemene Verga dering die een beslissing zal moeten nemen. De Franse en Spaanse politie werdén gealarmeerd en gingen onmiddellijk op zoek naar de vluchtelingen. In welingelichte kringen zei men er vrijwel zeker van te zijn, dat Lagail larde naar Spanje was uitgeweken. Hij zou vier dagen van de vrijheid die het tribunaal hem had toege staan hebben doorgebracht in een fa milielandgoed dicht bij de Frans- opaanse gx-ens. Naar werd verwacht zou hij in het land van Franco contact willen od- nemen met generaal Raoul Salan, d'ie reeds sinds 31 oktober in Spanje ver blijft. Ongeveer twee uur na het bekend worden van Lagaillarde's vlucht heb ben de Franse president De Gaulle en zijn premier Debré een ontmoeting gehad in het Elysee. De heren heb ben 40 minuten met elkaar gespro ken. Het onderwerp van de bespre kingen bleef echter geheim. Maandagochtend is H. K. II. prinses Beatrix, die in Ottawa het huwelijk van haar vriendin Renee Röell heeft bijgewoond, op Schiphol terugge keerd. De foto toont de prinses tussen (links) haar particulier secretaresse mej. M. C. C. Wijnen, en rechts de heer C. Sesink, hoofd veiligheids dienst koninklijk huis, die de reis heeft meegemaakt. Wegens hulp aan Moboetoe Ambassadeur uitgewezen Ghana lieeft gisteren de diplo matieke betrekkingen met Bel gië verbroken en ambassadeur Gerard Walravcns meegedeeld dat hij binnen 48 uur het land verlaten moet hebben. De Glia- nese regering, aldus werd be- Een beeld van het bezoek, dat de aartsbisschop van Canterbury, dr. Fischer aan Rome heeft gebracht. Dr. Fischer maakte een afwerend gebaar toen een juffrouw uit een schiettent op de kermis op de be roemde Piazza Navona hem een windbuks aanbood om zijn bekwaam heden als schutter te tonen. Inwonertal sinds januari met ruim 300 gedaald De „uittocht van Schouwen" is in het nu bijna afgelopen jaar groter geweest dan ooit. Het in wonertal van Schouwcn-Duive- j land liep dit jaar van 23.230 1 per 1 januari j.l. met ruim drie honderd terug tot 22.912 op de grens van november en decem ber. Het geboorte-overschot van ruim tweehonderd in aanmer king nemend betekent dit, dat het vertrek-overschot globaal 550 mensen beloopt; dat er dus 550 méér mensen dit jaar van het eiland vertrokken, dan er zich vestigden. Vorig jaar be droeg het vertrek-overschot 432. De statistiek over de bevolking van Schouwen-Duiveland leert, dat in het begin van de vijftiger jaren nog sprake was van enige ..consolidatie" van het inwonertal. Na het rampjaar 1953, met een sterke daling uiteraard, bleef het inwonertal flauw stijgen tot eind j 1958. toen een totaal werd bereikt1 van 23.429. Hoewel er in deze periode ook spra ke was van een vertrek-overschot, kon een daling van het inwonertal met het geboorte-overschot worden „voorkomen". Mede dank zij werken als de herverkaveling bleef het inwo nertal toen vrij stabiel. Nu deze werken, waarvan de uitvoering na de ramp begon, vrijwel geheel of nage noeg zijn beëindigd, ziet men een sterk toenemende daling van het inwonertal. In 1959 liep dit totaal cijfer met bijna tweehonderd terug en thans, nu 1960 nog niet geheel tot het verleden behoort, is er reeds spra ke van een teruggang van 318. In het achterliggende decennium wer den aan het eind van ieder jaar de volgende totalen geregistreerd: Eind 1950 23.803 1951 23.853 1952 23.851 1953 (rampjaar) 22.631 1954 22.690 1955 22.866 1956 23.184 1957 23.266 1958 23.429 1959 23.230 Nov. dec 1960 22.912 V er snelling De laatste cijfers geven dus een versnelling van de „uittocht" te zien, die dus mogelijk werd. nu door het aflopen van de herver kavelingswerkzaamheden 'n groep (Zie slot pag2 kol. 4 kendgemaakt, is ervan over tuigd dat België verantwoorde lijk is voor de uitwijzing van Natahniel Welbeck en zijn staf door kolonel Moboetoe, en te vens de schuld draagt aan de ineenstorting van het gezag in Kongo. Bij deze officiële regeringsverklaring voegde de „Times van Ghana", de krant van president Nkroemah, gis teren een beschuldiging aan het adres van de Verenigde Naties, die niet hadden mogen toestaan dat Pa trice Loemoemba door de soldaten van Moboetoe achterhaald en gear resteerd werd. „Kwam de V.N. naar Kongo om de wettige Kongolese regering van dit land op de been te brengen en orde en recht te herstellen, of om de door kolonialisten gesteunde en knap ge speelde intriges van kolonel Moboe toe te steunen?", aldus het hoofd artikel van de „Ghanaian Times". In een Brusselse reactie op de maatregel is o.m. verklaard, dat „de Belgische politiek jegens Kon go is gebaseerd op de beginselen van eerbiediging van zijn soeve reiniteit en onafhankelijkheid en van niet-inmenging in de Kongo lese binnenlandse aangelegenhe den". De woordvoerder verklaarde naar aanleiding van het argument van de Ghanese regering tot deze stap de Belgische verantwoordelijkheid voor de val van de regering-Loe- moemba en de. ineenstorting van het parlementaire regime in Kongo dat dit en de nationalisatie van de Belgische bezittingen in Egypte „twijfel doen rijzen aan de onafhan kelijkheid en soevereiniteit van de républiek Kongo en de president van Kongo en de Kongolese autoriteiten ernstig verdacht maken". „De besluiten van de Verenigde Ara bische Republiek en Ghana zijn een bekentenis van deze Afrikaanse lan den, dat hun politiek >s mislukt. „Zij schijnen ook buiten hun grenzen ge zag te hebben willen uitoefenen". „België wenst niets anders, dan dat de Kongolese autoriteiten zich bij het creëren van nieuwe instellingen zul len laten leiden door het beginsel van politieke samenwerking, economische eenheid en financiële solidariteit", al dus de woordvoerder. VERWACHT. TIJDELIJKE BOEN. Tijdelijk veel bewolking niet enkele buien, maar. later ook enkele opkla ringen. Zwakke tot matige wind uit uiteenlopende richtingen, in de mid dag ruimend naar west of noordwest en aan de kust toenemend tot krach tig of hard. Maximumtemperaturen van 6 tot 8 graden. ZON EN MAAN 7 december Zon op 08.33 onder 16.29 Maan. op 20.42 onder 11.19

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 1