ïn Wemeldinge had „Het Groene Kruis" een voorloper Holle Pinkel en het Krachtkruid WALCHEREN DRIE NIEUWE BRANDSPUITEN IN WEST Z.-VLAANDEREN VOORLOPIG GEEN OPHEFFING CENTRALE DIENST N.-ZEELAND MAANDAG 5 DECEMBER 1960 PROVINCIALE ZEEUWSE O O O d. A N 7 LANDELIJKE VERENIGING 60 JAAR Verplegingscomité van 1898 werd later plaatselijke afdeling lil het landelijke dorpje Lange Ruige Weide in het Utrechtse heeft de „wieg" gestaan van „Het Groene Kruis" in Nederland. Hier is precies 60 jaar geleden de eerste Groene Kruisvereniging opgericht. Feestelijk is dit jaar het 60-jarig bestaan van „Het Groene Kruis" gevierd. Wat vele van de meer dan 1,3 miljoen leden van de Algemene Nederlandse Vereniging „Het Groene Kruis" echter niet weten, is dat Zeeland zich er op kan voor staan een nog oudere vereniging in zijn midden te hebben: de afdeling Wemeldinge van „Het Groene Kruis", die in 1898 het „levenslicht aanschouwde", zij het onder een andere naam. Twee jaar voor de eeuwwisseling werd in Wemeldinge opgericht het zg. Verplegingscomité, dat als een voorloper kan worden be schouwd van „Het Groene Kruis". In 1936 is het comité geliqui deerd en werd met dezelfde leden een afdeling van „Het Groene Kruis" in het leven geroepen. Enerzijds is het niet geheel juist te stellen, dat Wemeldinge de oudste Groene Kruisvereniging is, maar anderzijds kan men moeilijk het feit negeren, dat de huidige afdeling in deze Zuid- bevelandse gemeente al 62 jaar Groene Kruiswerk verricht. On vervalste „oud-gedienden" in Zee land zijn Kruiningen, opgericht 21 januari 1902, Nieuw- en St. Joosland, opgericht 29 april 1902 Goes, opgericht 15 mei 1902 en Vlissingen, opgericht 12 novem ber 1902. Het verplegingscomité in Wemel dinge, dat dateert van 1898 is inder tijd opgericht op initiatief van dok tér P. J. A. Kruysse. Gestart werd met 73 leden, die aan contributies f 129,— binnenbrachten, terwijl voorts f 175.per jaar subsidie werd ontvangen. De leden van het comité waren meer te beschouwen als donateurs. Door lid to worden van het verplegingscomité konden zij iets doen voor zieke dorpsgeno ten. In de jaren rond de eeuwwis seling kwam er namelijk in Wemel dinge veel t.b.c. voor. Het comité verstrekte melk en in het algemeen versterkende middelen aan de t.b.- patiënten. Ook was men in het bezit van een éénpersoons ligtent, terwijl men voorts ijs liet komen uit Goes voor uitwendig gebruik. Langzamerhand breidde het werk zich uit en begon het comité steeds meer de allure aan te ne men van een Groene Kruisver eniging, zij het, dat men zich nog niet bij de landelijke ver eniging had aangesloten. Dat ge- gebeurde pas eind 1936. In dat jaar werd op aandringen van de toenmalige burgemeester P. J. Keyzer het comité omgezet in 'n plaatselijke afdeling van het Groene Kruis. Enkele Jaren daar voor in 1930, was een wijkver pleegster benoemd, die haar sa laris ontving van de gemeente, het Burgerlijk Armbestuur en de diaconie van de hervormde ge meente. In de loop der jaren is hét ledental sterk gestegen en bedraagt thans bijna 700. Jubileum Officieus moge Wemeldinge de „oud ste" afdeling zijn, de bakermat van hett Groene Kruis ls en blijft het dorpje met de stoer klinkende naam Lange Ruige Weide. Van daar uit heeft het Groene Kruiswerk een enorme vlucht genomen en bestrijkt thans bijna de helft van de Neder landse bevolking. In de stad en op het platteland verrezen wijkgebou- wen als paddestoelen uit de grond werden consultatiebureaus ingericht, magazijnen opgezet en verschenen -ïters. In het jubileumjaar 1960 heeft het Groene Kruis besloten extra zorgen te besteden aan het Kruiswerk in Suriname en Nieuw-Guinea. Aan al le leden van Groene Kruls-vereni- gingen in Nederland zal worden ge vraagd het luttele bedrag van zegge en schrijve 10 cent extra te willen betalen bij de eerstvolgende contri butie-inning. Daarnaasf worden ui teraard giften voor dit doel van de plaatselijke Groene Kruis-besturen op hoge prijs gesteld. Voorts is een grote actie „Kruis of Munt" uitgeschreven voor de finan ciering van de uitbreiding van het Groene Kruiswerk. Vóór 28 decem ber a.s. zullen, als alles volgens plan verloopt, twee miljoen loten f 1, per lot door het gehele land worden verkocht. Niet minder dan 5105 prijzen ter waarde van f 300.000,zijn be schikbaar. In wijkgebouwen en in consultatiebureaus, in tal van ban ken, badhuizen en winkels zullen loten verkrijgbaar zijn. Voorts zul len in diverse gemeenten de loten huis-aan-huis te koop aangeboden worden. Do netto-opbrengst komt ten. goede aan de behartiging van de gezondheidsbelangen van het ge hele Nederlandse volk. Sedert de eeuwwisseling heeft „Het Groene Kruis" getoond, dat dit haar doel Vlissingse Nutsspaarbank gedurende november Bij de Vlissingse Nutsspaarbauk is In november tot een totaal van j 1.17.999,24. Er werd 870.237,50 te rugbetaald. Door dit verschil steeg het tegoed van f 21.244.075,86 tot 21.491.837,60. Er werd een winst van 170 nieuwe rekeningen geboekt. Slet- het schoolsparen werd 2.987,70 ingelegd, üit 239 spaarbusjes kwam een bedrag van 12.089.06. Hoofdkantoor (inclusief bijkantoor Bonedijkestraat) inleg 693.490,12; terugbetaald 535.390,12, tegoed 13.715.939,69; Souburg: Inleg 79.393,09; terugbetaald 45.668.26, tegoed 1.298 363,30; Goes: inleg 244.972,42 terugbetaald 222.860,35 tegoed f 4.257.342,83; Wolphaartsdijk Inleg 24.821.,—; terugbetaald 71990.58; tegoed 764.914,80; N.- Beveland: inleg 17.611,— terugbe taald 3.551,12, tegoed 234.307,68; Kapelle: Inleg 4.559,21; terugbe taald f 6.124,62; tegoed 268.939,35; Temeuzen: inleg f 32.889,56; terug betaald 32.389,61; tegoed 611 551.25; Zaamslag: inleg 2.439.47; terugbetaald 2.100. tegoed 138 683.81; Axel: inleg 6.615,12; terughetaald 5.149,83; tegoed 139.330,95. Verkoop complex bij oude veerhaven te Breskens Ged. Staten van Zeeland stellen de Provinciale Staten voor om het nood gebouwencomplex van de stoomboot- diensten bij de oude veerhaven te Breskens, een kantoor en wachtka mer, voor de som van een gulden te verkopen aan het ministerie van ver keer en waterstaat. Do rijkswaterstaat heeft Indertijd vergunning verleend om dit complex te plaatsen onder voorwaarde, dat de provincie het zou slopen wanneer er geen gebruik meer van werd ge maakt. Het slopen van het kantoor enz. zou ongeveer t 200 kosten. Ged. Staten menen echter, dat het complex gebruikt kan worden voor water staatsdoeleinden. MIDDELBURG Besprekingen over C.A.O. bij Focus-Veilig De algemene bedrijfsgroepencentrale de christelijke bedrijfsgroepencen trale in Nederland en de Nederlands katholieke bond van werknemers (sters) in industriële bedrijven „St.- Willibrordus" hebben voor het perso neel bij de N.V. Focus-Veilig te Mid delburg donderdag 8 december in het verenigingsgebouw „De Gouden Poorte" een vergadering belegd waar het afsluiten van een collectieve ar beidsovereenkomst in dit bedrijf ter sprake zal worden gebracht. In een schrijven aan de personeelsleden van de N.V. Focus-Veilig wordt door de drie organisaties gesteld, dat de di rectie in eerste instantie er blijk van gaf aan een C.A.O. te willen mee werken, maar dat nu wel geconclu deerd moet worden, dat zij de rege ling hiervan wil opschorten. VLISSINGEN C. Engelbert nieuwe voorzitter R.K.B.B. Tijdens de ledenvergadering van de r.-k. bouwvakarbeidersbona „St.-Jo- seph" te Vlissingen hebben de aanwe zige bestuursleden en de acht op gekomen leden vrijdagavond de heer C. Engelbert tot voorzitter gekozen. De verkiezing van deze bestuursfunc tie was noodzakelijk, omdat de hui dige voorzitter, de heer C. Raas, is overgegaan naar een andere bedrijfs tak. Het had heel wat voeten in de aarde voor de benoeming van een nieuw bestuurslid een feit was. De animo om tot het bestuur toe te tre den was onder de aanwezige leden niet groot. Tenslotte werd de heer C. van Luijk met algemene stemmen gekozen tot tijdelijk lid van het be stuur der bouwvakafdeling. De nieuwe voorzitter en de geestelijk adviseur van „St.-Joseph" kapelaan Bouwmans, brachten de heer Raas dank voor hetgeen in de afdeling on der zijn leiding tot stand is geko men. Na de pauze nam de districts bestuurder, de heer Van Kaam, en kele actuele, interne problemen onder de loupe. Auto reed na aanrijding door en werd aangehouden Zaterdagmiddag meldde een bewoner van de Koudekerkseweg in Vlissingen zich bij de politie met de mededeling, dat in de buurt van zijn huis een per sonenauto was aangereden door een andere auto, die daarna zijn weg nor maal had vervolgd. Kort daarna werd in de binnenstad de bewuste wagen aangehouden, die bij deze „ontmoe- tingvrij ernstige schade had opge lopen. De bestuurder, M. uit Domburg bleek onder invloed van sterke drank te verkeren. Hij bekende onmiddellijk aan de aanrijding schuldig te zijn. Zijn medepassagier was bij ae botsing aan het hoofd gewond geraakt. C.H.-vrouwen vergaderden De C.H.-vrouwengroep te Slnt-Lau- rens vergaderde dezer dagen onder leiding van mevrouw E. Strubbe-van Veen. Mevrouw A. Hooy-Snoep sprak over „De staat der Nederlanden". Zij lichtte haar praatje toe met een filmpje. ZUID-BEVELAND 's-HEER-HENDRIKSKINDEREN Hervormde gemeente hield gemeenteavond De hervormde gemeente van 's Heer- Hendrikskinderen hield woensdag on der leiding van de plaatselijke predikant ds. G. J. T. van Dijk ,haar jaarlijkse gemeenteavond, waarvoor een goede belangstelling bestond. Op deze avond besprak men naast verschillende zaken betreffende het kerkewerk, de begroting voor diaconie en kerkvoogdij. Do heer Poot van de protestantse kinderbeschermingorganisaties, „He- mava", sprak over het werk van deze instellingen. Afdeling Vlissingen van P.v.d.A. vergaderde Vrijdagavond vergaderde de afdeling Vlissingen van de Partij van de Ar beid in ,,'t Anker" aldaar, onder voor zitterschap van de heer Sj. Joustra, die de heer M. A. van Poelje verving. De vergadering wees de heer E. de Priester aan om de afdeling op de ge westelijke vergadering, die zaterdag 10 dec. te Goes zal worden gehou den, te vertegenwoordigen. Verschil lende voorstellen voor deze vergade ring werden vervolgens besproken, die alle speciale Zeeuwse streekbe- langen beogen. Hierna bracht de raadsfractie haar werkzaamheden in naar voren, waarna leze fractie in een fo rum zitting namen ten einde een aantal vragen te beantwoorden, on der meer betreffende de verlichting, de bouw van kleuterscholen, de leer plichtwet, het Sloeplan, nieuwbouw in net plan Paauwenburg, bejaarden zorg en de gehouden wielerronde. Tijdgebrek was er de oorzaak van, dat men op vele punten niet diep kon ingaan. Tot slot van de verga dering werd nog medegedeeld, dat de traditionele jaarwisselingsbijeen komst zal worden gehouden op 28 de cember. Brandweer rukte tot tweemaal toe uit Tot tweemaal toe moest de Vlissingse brandweer zaterdag uitrukken. Rond het middaguur was dat het geval voor een schoorsteenbrand aan de- Vredehoflaan, waar in een van de wo ningen roet op de rëgelplaat vlam had gevat. Toen de brandweerlieden het roet hadden verwijderd, was het euvel verholpen. Twee uur later ontstond een begin van brand in een woning aan de Badhuis straat. Een aan een kapstok hangen de overjas had daar vlam gevat en enkele andere kledingstukken plus het kapstokkleed in brand gezet. De oor zaak is nog onbekend, maar de moge lijkheid bestaat, dat een van de be woners die de kapstok met een bran dende sigaret passeerde, hieraan de bet is. Met een emmer water hadden de bewoners het vuur gedoofd, voor dat de brandweer ter plaatse arri veerde. VAN ONZE ADVERTEERDERS. Nieuwe optiekzaak in Walstraat geopend In de Vltssingse Walstraat is sinds zaterdagmiddag een nieuwe optiek zaak gevestigd. Ongeveer ter hoogte van de Kleine Markt heeft de heer A. N. Ripson uit Breda een goed gespe cialiseerd en gesorteerd bedrijf geo- opend. Twee etalages, aan weerszijden van een wat gerekte portiek geven de kijkers en aspirant-kopers een indruk van de uitgebreide collectie brilmon turen, kijkers, microscopen, loepen vitrines en toonbanken markeren het interieur van de winkel, die in een enigszins aan het oog onttrokken hoek ten gerieve van de clientèle twee speciale pastafels met kleurige krukjes bevat. De entourage en ae verlichting zijn sober modern gehou den en maken een rustige indruk. Achter de winkel heeft de heer Rip son een goed geoutilleerde werkplaats ingericht. Vlissingen begint reeds 's morgens aan begroting Burgemeester en wethouders van Vlissingen hebben thans definitief besloten de gemeenteraadsvergade ring op dinsdag 20 december, waar in de gemeentebegroting voor 1961 wordt behandeld, reeds 's ochtends om tien uur te laten beginnen. In jongste raadsvergadering drongen de raadsleden aan op dit vroege aan- vangsuur, waardoor het wellicht niet nodig is ook 's avonds nog te ver gaderen. NIEUW- EN ST.-JOOSLAND Auto reed tegen fietser en paard Op de Nieuwe Rijksweg te Nieuw en Sint Joosland deed zich vrijdag morgen een verkeersongeval voor bij de Kruisweg. De 59-jarige landbou wer C. A. P., die al fietsende een paard aan de teugel meevoerde, wil de daar links afslaan, toen hij achter zich een personenauto bemerkte, die met gedimde lichten uit de richting van Arnemuiden kwam. De 43-jarige W. O., die deze auto bestuurde zag het paard en zijn begeleider te laat en kon ondanks krachtig remmen een aanrijding niet meer voorkomen. De wagen reed tegen de fietser, die slechts enige schaafwonden opliep. Het paard kreeg helemaal geen letsel. De fiets werd zwaar beschadigd, evenals de voorzijde van de auto. De politie stelt een onderzoek in. Het meevoeren van het paard was niet door verlichting aangegeven. SINT-LAURENS Hervormde gemeente hield gemeenteavond De Nederlands hervormde gemeente te Sint-Laurens hield dezer dagen 'n gemeenteavond, onder leiding van ds. S. W. Kok. Ds. Gramsbergen sprak op deze bijeenkomst over „Het Pro testantisme in België".. In zijn praatje belichtte hij de geschiedenis en de huidige toestand van dit geloof in België. De hervormde vrouwenvereniging, die kort geleden haar 25-jarig bestaan herdacht, ontving enkele geschenken van de diaconie en de kerkvoogdij. Ds. Gramsbergen besloot deze avond met gebed. De leerlingen van de christelijke la gere school te Sint-Laurens hebben voor 279 aan kinderpostzegels ver kocht. FEESTELIJKE OVERDRACHT IN SCHOONDIJKE Voor Biervliet, Oostburg en Schoondijke het teken van de bram staan. De bevolking, niet wetende wat er aan de hand was, keek even vreemd op, toen drie dezelfde brandweercombinaties met loeiende sirenes door het dorp reden. Toch was alles gelukkig zeer onschul dig. De manschappen wilden alleen uiting geven aan hun vreugde over de aflevering van drie gloednieuwe spuiten. In zaal-Wyffels waar de Arbeidstijdverkorting in landbouw besproken Het district Zuid-Beveland van de Ned. Chr. Landarbeidersbond hield een vergadering in „De Opril" te Goes onder voorzitterschap van de heer Chr. Maas uit Krabbendijke. Het hoofdbestuurslid, de heer M. D. den Hollander, sprak over arbeids tijdverkorting en loonbëleid in de landbouw. Arbeidstijdverkorting in de landbouw noemde hij noodzakelijk om niet ten achter te komen bij de andere be drijfstakken. Men zal het loon van de werknemers evenwel niet mogen aantasten, zo meende de heer Den Hollander. Op vragen van de afde lingen over coöperatieve verenigin gen, die landarbeiders werk willen verschaffen, steldé spreker, dat de verhouding boer-arbeïder niet losge maakt moet worden en dat met een dergelijke opzet de binding aan het bedrijf verloren gaat. „In eerste in stantie zijn we tegen een dergelijke opzet", aldus spreker. „Vooral wat betreft de vaste arbeiders. Wat de losse arbeiders betreft, daarvoor kan men de consequenties van een derge lijke maatregel nog niet ovèrzien". DRIEWEGEN- Jaarfeest zangkoor „Kunst naar Kracht" Dezer dagen hield het chr. gemengd zangkoor „Kunst naar Kracht" te Driewegen-Overzande, haar vierde algemene jaarfeest in de zaal van de heer Jacs. van de Guchte te Drie wegen. Men Het een gevarieerd pro gramma zien van zang en toneel. Het toneelspel „Verbroken banden", geschreven door Tom Dekker, brach ten de spelers op voortreffelijke wij ze voor het voetlicht. Voor deze avond bestond grote belangstelling. Benoeming notabel in hervormde kerk Tot notabel in de Nederlands her vormde kerk te Driewegen", is In dé vacature van de heer P. van Strien, die wegens zijn vergevorderde leeftijd ontslag nam, benoemd, de heer J; van 't Leven Jzn. VERKLARING IN RAAD DREISCHOR Pleidooi voor andere gemeenschappelijke regelingen Tijdens de rondvraag van de raad van Dreischor heeft wethouder J. J. Klaasse desgevraagd als afgevaar digde een overzicht gegeven van de laatste twee vergaderingen van het algemeen bestuur van de Centrale Dienst Noord-Zeeland, waarin ge sproken is over de opheffing, naar aanleiding van een rapport van de directeur van deze dienst. De direc teur zou per 1 januari a.s. een be noeming kunnen krijgen als archi tect bij de Nederlandse Sportfedera tie. Hij zou daar een lager salaris ontvangen dan hij thans als direc teur geniet. Dit verschil zou in de vorm van wachtgeld aan hem dienen te worden bijbetaald. Onidat .dit extra financiële uitgaven zouden zijn is het algemeen bestuur in meerder heid thans tegen opheffing van de Centrale Dienst. Vooral ook omdat het beter wordt geacht dat de raden van do nieuwe gemeenten hierover een besluit kun nen nemen. Wethouder Moermond zei als afge vaardigde van de Vleeskeurings dienst het onjuist te vinden dat de gemeenteraad van Zierikzee een be sluit van de algemene vergadering van de Vleeskeuringsdienst inzake de vaststelling van het salaris van het hoofd van deze dienst teniet heeft Hij vond dit een onjuiste handeling van de raad van Zierikzee, vooral nu op de laatste gehouden ver gadering door de burgemeester hier over geen mededelingen konden wor den gedaan, omdat dit was behandeld in een besloten raadsvergadering. Het wordt op deze wijze voor- dé bui tengemeenten wel zeer moeilijk om aangesloten te zijn bij een gemeen schappelijke regeling. Burgemeester A H. Vermeulen was het. met de heer Moermond eens, dat deïe gang van zaken onjuist is. Hij zag dan ook liever dat deze gemeenschappelijke regelingen werden vervangen doör de vorm zoals thans in de Reinigings dienst Duiveland wordt gewerkt. Die ver;SjêMB BÉjÉMj bes) Tgaderingen zijn openbaar en de sluiten in deze vergaderingen ge nomen kunnen niet door een bepaal de gemeente worden afgestemd. Nu ligt het bij öe Vleeskeuringsdienst' en bij verschillende andere diensten zo, dat het in feite een dienst is van Zieinkzee. waarbij de andere gemeen ten zijn aangesloten. Burgemeester Vermeulen zou liever gemeenschap pelijke diensten als publiekrechtelij ke organen hebben, met eigen verant woordelijkheid, waardoor de gemeen telijke autonomie zo min mogelijk wordt uitgehold. De raad kon zich met dezè zienswijze verenigen en sprak de wens uit dat bij de komende wijzi ging van de gemeenschappelijke re gelingen hiermede zoveel mogelijk rekening wordt gehouden. burgemeesters van Biervliet, Oost burg en Schoondijke met hun ge meenteraden, brandweerkorpseu en genodigden byeen waren, heer ste eveneens een feestelijke stem ming. Burgemeester J. C. Hoftljzer uit Schoondijke heette de aanwezigen hartelijk welkom en sprak er zijn grote vreugde over uit, dat door samenwerking van drie West- Zeeuws-Vlaamse gemeenten bereikt was. dat men nu ook drie geheel geltjke brandspuitcombinaties in de streek had kunnen aankopen. Hij bracht dank aan de brand weerinspectie en dé fabrikant, voor respectievelijk de ontvangen advie zen, het geleverde toezicht en de goede aflevering. BRAND! Nadat de inspecteur van het brand weerwezen, de heer G. Kortus, het woord had gevoèrd, klonk plotse ling in de zaal de uitroep: „brand aan de Koningin Julianastraat". Binnen de korst mogelijke tijd arri veerden in de stromende regen de manschappen en de genodigden om getuige te zijn van de capaciteiten van de nieuwe spuiten. Uit een hoop afval laaiden de vlammen hoog op. Of het nu de onwennig heid was met het nieuwe materiaal of het feit, dat zoveien op de han den stonden te kijken, in elk geval: direct water had men niet. Oostburg en Biervliet gaven eerst water en na korte tijd bolden zich ook de slangen van de brandweer van Schoondijke. Nadat de brand deskundig was geblust, begaf het gezelschap zich opnieuw naar zaal- Wijffels. waar de officiële over dracht van het materieel plaats vond. Namens de fabrikant werd het ma terieel met een toepasselijk woord overgedragen aan wethouder J. de Feijter uit Schoondijke, die bij ver hindering van burgemeester Hoft- yzer de verdere leiding van de bij eenkomst had overgenomen. Daarna droeg de heer De Feijter de spuiten over aan de respectievelij ke burgemeesters, die op hun beurt het materieel weer overdroegen aan hun brandweercommandanten. Deze laatsten waren bijzonder enthousiast over de aanwinst. Vooral de gemeente Biervliet, waar men geen brandweermaterieel meer had, behoeft nu niet langer meer van de dienst 'van nabuurgemeen ten af të hangen. Het gehele ge zelschap ongeveer 75 personen begaf zich daarna aan een ge meenschappelijke palingmaaitijcl. Kerkblad „Het Klankbord" in moeilijkheden Het kerkblad „Het Klankbord" voor de ringen Goes en Borssele van dé hervormde gemeenten, dat sedert Kerstmis van het vorige jaar bestaat, zal in de huidige vorm geen lang leven beschoren zijn. Vorig jaar is dit blad tot stand ge komen, omdat de kerkelijke ge meente Goes in samenwerking met 't weekblad „Hervormd Nederland" een eigen orgaan uitgaf onder de titel ..Hervormd Goes" De andere gemeenten in de ring hebben toen met de gemeenten van de ring Bors sele „Het Klankbord" opgericht. Inmiddels hebben echter ae gemeen ten van de ring Goes vrijwel alge meen besloten de gemeentéberichten te plaatsen ia het weekblad „Her vormd Nederland", dat dan als veer tiendaags orgaan bij de leden zal worden bezorgd. De gemeente 's Heer Arendslcerke sluit zich niet aan bij „Hervormd Nederland" maar zet in samenwer king met de gemeenten van de ring Borssele de uitgaaf van „Het Klank bord" voort. Herbenoeming burgemeester van St.-Maartensdijk Bij koninklijk besluit is herbenoemd tot burgemeester van Sint Maartens dijk en Scherpenisse. de heer D. C. Bouwense. De eerste benoeming van de heer Bouwense tot burgemeester van beide gemeenten was in 1948. Walter Gohr overleden Na gisteren te Sheffield een uitvoe ring van Handels oratorium de „Mes sias" te hebben gedirigeerd is de 57-jarige dirigent Walter Göbr in zyn kleedkamer in elkaar gezakt. By aankomst in het ziekenhuis van Sheffield bleek de dirigent reeds te zyn overleden De doodsoorzaak is nog niet bekend. Gedurende de uitvoering, die gegeven werd door het Halle-orkest én twee koren uit Sheffield, had de dirigent al te kennen gegeven, dat hij zich niet fit voelde. Eenmaal verliet hy gedurende de uitvoering zelfs het podium en wiste zich achter de cou lissen met een zakdoek de transpira tie van zijn gezicht. Tsjombe naar Brussel De premier van Katanga, Moise Tsjombe, is gistermiddag uit Elisu- bethslad naar Brussel vertrokken. Hij reisde met een lijnvliegtnig van de Sabena, dat geen tussenlanding maakte in Leopoldstad. Tsjombe werd vanochtend in de Belgische hoofdstad verwacht. Tsjombe zei dat hij naar Brussel ging om koning Bourlevvijn te ont moeten en hem een geschenk van Ka- tanga ter gelegenheid van zijn hu welijk te geven Het is niet bekend of Tsjombe op uitnodiging van de vorst naar Brussel komt. HJJ is ver gezeld van de minister van buiten landse zaken van Katanga, Evariste Kiraba.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 3