PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT NOODWEER TEISTERT NEDERLAND Oostprovincie van Kongo afgescheiden Vooral noorden en midden van het land door elementen getroffen Storm en regen zetten Zeeland op vele plaatsen blank de BILT STORM VERGT DRIE DODEN Drieling geboren in Tilburg Russisch veto over Mauretanië VERWACHT. 203e jaargang - no. 286 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. HoofdredacteurW. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7.00 p. kw.; fr. p. p. J 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 5 dec.1960 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per m.m. Minim, p. advertentie 4.—, Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1.25. „Brieven bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, Grote Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. adv. 5213); Oostbusg. G. F. de Pauwstr. 9, tel. 2395, Terneuzen, B rouwerijstraat 2Zierikzee, red. tel. 2425. adm. tel. 2094. Grote schade aan landerijen Een geleidelijke van zuidwest naar west draaiende wind cn zware regenbuien, die soms ontaarden in wolkbreuken, hebben in de loop van zondag in vele delen van ons land schade en overlast aangericht. De storm ontwortelde bomen, beschadigde gebouwen en joeg het water op meren en in rivieren en kanalen hoog op. De regen verhoogde het waterpeil zodanig, dat het water niet voldoende kon worden afgevoerd, zodat hier en daar grote vlakten onder liepen en huizen moesten worden ontruimd. In FRIESLAND namen de overstromingen zo'n omvang aan, dat Gedeputeerde Staten zich persoonlijk van de situatie in ver schillende delen van de provincie op de hoogte gingen stellen en zich genoodzaakt zagen een oproep te doen uitgaan om overal de bemaling to doen stoppen ter bezwaring van het overstro mingsgevaar. Desondanks hebben zich in Friesland nog enkele overstromingen voorge daan. De ruim 300 hectare grote Makkumerwaard en de ruim 1000 hectare metende Workummerwaard liepen in de vroege zondagochtend on der. Enkele schapen en een aantal kippen verdronken. Toen men ïn de loop van de dag de balans kon opma ken kon worden vastgesteld, dat de oppervlakte water in Friesland giste ren (tijdelijk) was verdubbeld. Dijkwacht In GRONINGEN was de waterstand vooral in het oostelijk deel der pro vincie uitzondei'lijk hoog. Op ver scheidene polderdijken werd dijk wacht gelopen. Calamiteiten hebben zich niet voorgedaan. Wel is in 't te lefoondistrict Groningen op enkele plaatsen het telefoonnet gestoord ge- In Stadskanaal is het vierjarig zoontje van de familie Tiben uit Laude door een felle stormstoot pen en in een sloot gewor- Tet jongetje is verdronken. 'De Hunze bij Gasselternijveen is veranderd in een woeste bergbeek. Grote stukken land staan onder water. In ZUID-OOST DRENTE is de wa teroverlast zeer ernstig. Op vele plaatsen stond het water in de kana len gelijk met de wegen. De tuin bouwstreek van Erica wordt ernstig door het hoge water van het Dom- merskanaal bedreigd. De bevolking loopt wacht op de dijk. In verband met de hoge waterstand en het af stromende water zullen alle rijks kanalen in Drente vandaag voor de scheepvaart gesloten zijn. Rukwind IN OVERIJSEL is de 22-jarige J. Zandink uit Dalfsen op de weg bij Den Hulst door een rukwind ge grepen. Hij werd gegrepen door een juist passerende auto. Bij aankomst in het ziekenhuis bleek hij inmiddels overleden te zijn. In Kampen zijn vele daken van hui zen zwaar beschadigd. In de kop van Drente, in Rode, is een aantal woningen ontruimd. Hier stond het water 50 cm hoog. In het laag gelegen Hengelo is de wateroverlast zeer groot. Met man en macht wordt gewérkt om het wa ter de baas te worden. In tien tallen huizen is het water binnenge stroomd. Het verkeer in de stad is gestagneerd. Ook het telefoonverkeer is ernstig gestoord. Boom op bus In GELDERLAND op de Veluwe, vooral in het gebied van Apeldoorn, zijn vele wegen versperd door ont wortelde bomen en omgevallen lan taarnpalen. De rijksweg Apeldoorn- Zwolle stond in Ene over een leng te van ongeveer 150 meter blank. Qnder Vaassen liepen talrijke weilan den geheel onder en in Ernst steeg het water zo snel, dat een boerderij volkomen geïsoleerd werd. Voor zover bekend valt de schade in de provincie UTRECHT mee. In de stad Utrecht heeft de storm negen bomen ontworteld. Een daarvan kwam op een bus van het gemeentelijk vervoerbedrijf te recht. De chauffeur werd met door glas veroorzaakte wonden naar 't Auto reed water in; bestuurder verdronken De 38-jarige verzekeringsagent W. J. F. Peek, gehuwd en vader van een kind, wonende te Maastricht, is in de nacht van vrydag op zaterdag met. zijn auto onder de gemeente Maas tricht, ter hoogte van de E.N.C.I. in het kanaal MaastrichtLuik gere den en verdronken. Het ongeluk moet ongeveer half vijf 's nachts gebeurd zijn. Man door trein gedood De 74-jarige heer C. Voerman uit Vierlingensbeek is zondagmorgen bij het passeren van een niet-beveiligde overweg in de spoorlijn Boxmeer Vierlingsbeek door de trein gegrepen Hij was op slag dood. Foto: aan de Heyennansstraat in Zaandam waaide het dak van een bejaardencentrum. academisch ziekenhuis gebracht. De bus werd ernstig' beschadigd. De overige schade bestond uit ka potte daken, schoorstenen en om gevallen antennes. Slachtoffer NOORD-HOLLAND: In Amsterdam woeien tientallen bomen om. t.v.- antennes, zonneschermen, schoorste nen en dakpannen werden door de fewaaid. Op de spoorlijn Halfweg- msterdam raakte een duiker onder mijnd, waardoor slechts een spoor bereden kon worden. Na enige uren was de lijn hersteld. In Zaandam werd het dak van het bejaardencen trum Oostererf aan de Heijermans- straat tijdens - een stormstoot losge rukt. Het woongedeelte van het cen trum bleef intact, zodat de bejaar den niet geëvacueerd behoefden te worden. Op de provinciale weg te Koog aan de Zaan verloor de 21- jarige automobilist A. Kruiswijk uit Zaandam door een hevige rukwind de macht over zijn stuur. Via de heg en een boom kwam hij tegen een ge parkeerde auto tot stilstand. De be stuurder werd op slag gedood. ZUID-HOLLAND: In de kade van de oostelijke oever van de Brasemer- meer is gistermorgen een gat gesla gen van ongeveer 40 meter. Dijk- wachten en leden van de bescherming bevolking uit Rijnsaterwoude zijn da delijk'begonnen het gat met zandzak ken te dichten. In Rotterdam kreeg de brandweer veel meldingen binnen over losgeraakte antennes, markiezen neonbuizen, schoorstenen enz. In de Waalhaven raakten twee schepen op drift. Zij veroorzaakten schade aan huidplaten van naburige binnensche pen. Met sleepboothulp zijn beide schepen weer vastgelegd. Patrice Loemoemba gearresteerd. Na aankomst op liet vliegveld van Leo- poldstad wordt de ex-premier aan touioen gebonden en een beetje toe getakeld op een truck weggereden. Bolwerk van Loemoemba Leger doodt burgers in Kikwit De Oostprovincie in Kongo, rains en. kelders in de hoofdstad lie pen onder water. In de tuinstad Slo- tervaart is een groot plat dak van een vier etages hoog flatgebouw af- hevige wind beschadigd.heeft zich afgescheiden van de overige delen van de republiek. De nieuwe leider ervan, de 31- jarige Bernhard Saloeraoe, was secretaris van Loemoemba, tot dat deze gearresteerd werd. De provincie geldt als het gebied waar Loemoemba de grootste steun geniet. Titanraket onder de grond ontploft Een intercontinentale ballistische Ti tan-raket is zaterdagavond ontploft in de ondergrondse bergplaats op de Amerikaanse raketbasis Vanderberg aldus de Amerikaanse luchtmacht. Volgens de eerste berichten zijn er geen slachtoffers gevallen. Wel is er „reusachtige" schade aangericht. De ontploffing gebeurde toen de bij na 30 meter lange raket in haar bunker van brandstof werd voorzien. De explosie was zo krachtig, dat de ruiten in de 16 kilometer van Van- denberg geleden plaats Lompoc rin kelden. Een woordvoerder van de luchtmacht heeft later meegedeeld, dat de ont plofte Titan niet van een kernlading was voorzien. De oorzaak van de ont ploffing was onbekend, zo voegde hij eraan toe. De S4-jarige mevrouw Spijkers-Jole, moeder van zes kinderen, heeft, zon dag in het Sint Elizabethziekenhuis in Tilburg het leven geschonken aan een drieling, twee jongens en een meisje. Saloemoe verklaarde tegenover Uni ted Press International, „Wij schei den ons af van het regime in Leo- poldstad. Verscheidene Afrikaanse en Europese landen hebben ons hulp beloofd". Er is reeds een decreet uit gevaardigd, volgens welk niemand liet gebied mag betreden of verlaten, zonder speciale toestemming van Sa loemoe persoonlijk. Saloemoe weigerde mee te delen wel ke landen hem steun hebben beloofd. Politieke waarnemers echter hebben opgemerkt, dat Saloemoe bezoeken heeft gebracht aan Moskou, Praag en Peking'. Saloemoe heeft thans een leger macht van ongeveer 500 goed ge oefend»? gendarmes, op wiens steun hij kan rekenen. Voor het overige zijn de sympathieën van het leger niet duidelijk. Wel heeft het leger vorige week zondag geweigerd een parade te houden ter viering van de te rugkeer van generaal Victor Loendoela, die een aanhanger van Loemoemba is. Tegenstanders van Saloemoe in de Oost-provincie hebben echter reeds laten weten, dat zij plan zijn binnen enkeel dagen Saloemoe te verdrij ven en het bewind over te nemen. Men verklaarde niets te hebben kunnen ondernemen zolang Loe moemba vrij was. Kongolese militairen hebben uit re- pressaille voor de hartelijke ont vangst van Loemoemba in Kikwit op ca 250 km ten oosten van Leo- poldstad, dertien personen gedood, aldus' heeft de provinciale gouver neur van Lëopoldstad, Kamitatoc, meegedeeld. Voorts werden 22 personen gewond, van wie twaalf ernstig. De lijken liggen nog op straat, om dat de militairen ook het vuur openden op ambulances. Vrijwel de gehele 20.000 zielen tellende bevol king van Kikwit is naar de bossen gevlucht en de militairen hebben de provinciale politie ontwapend. Kamitatoe heeft de opperbevelheb ber van het leger, kolonel Moboetoe verzocht „de agressie tegen onge- wapende en vreedzame burgers" te staken. Ongeveer tweehonderd man Marok kaanse V.N.-troepen in Loeena heb ben meer dan tweeduizend van de drieduizend Baloeba's, die hen heb ben aangevallen, gevangen geno men. Karei Doorman in Rio tegen kraan Het vliegkampscliip „Karei Door man" heeft zaterdag, toen het in be weging was gekomen om de haven van Rio de Janeiro te verlaten, een kraan geraakt die vervolgens op een pakhuis is terechtgekomen. De schade is groot maar er zijn geen persoonlijke ongelukken gebeurd. Het vliegkampschip heeft na overleg met Braziliaanse marineautoriteiten later op de dag zee gekozen. IN EEN KWARTIER: 10 MM. WATER AFGETAPT Rioleringen hadden het zwaar te verduren Een vliegende zuidwesterstorm heeft liet afgelopen weekeinde ook over Zeeland gebulderd. Tien uur lang mat het K.N.M.I.- station in Vlissingen wind kracht negen en onder deze kracht werd een bijna constant neergutsende regen opgezwiept tot striemende vlagen, die stra ten, wegen, tuinen en landerijen in ware binnenmeren verander den. Hoewel de waterstand een peil bereikte, dat ongeveer een me ter boven het normale uitging en terwijl 't lichtschip „Noord- hinder" een golfhoogte van IV2 meter constateerde, bleef de schade aan de zeeweringen be perkt tot enkele kleine gaten in de glooiing van de zeedijk bij Zierikzee. Enkele Zeeuwse veer diensten moesten tijdelijk wor den stilgelegd en vele schepen zochten een goed heenkomen in de havens langs Wester- en Oosterschelde. Wisten de dijken dus storm en zee. kranig te weren, de rioleringen in vele Zeeuwse plaatsen kregen het zwaarder to verduren. Vaak konden zij de enorme watermassa's, die in korte tijd neerkletterden, niet ver werken, met het gevolg, dat van alle kanten meldingen over blank staan van straten, wegen en paden binnenkwamen. Zo kreeg Vlissingen zondagmiddag omstreeks half twee een soort wolk breuk te venverken. In tien minuten tijd tapte men daar 100 mm. water af. Met name in de Paul Krugerstraat en omgeving stroomde het water al gauw over de trottoirs de huizen bin nen en zette de bewoners aan het werk. Omdat ook de druk op de rio lering in de hoger gelegen straten vrij hevig was. stroomde er in dit zelfde stadsdeel nog een extra hoe veelheid water 'uit. De brandweer stond paraat om uit te rukken, maar nergens bereikte het water een peil, dat de motorpompen er aan te pas moesten komen. Over drempels Ook Goes heeft te lijden gehad van een grote wateroverlast. Een kritieke situatie ontstond aan de Heemisse- weg waar het water zondagmiddag tegen drie uur tot de drempels van de huizen was gestegen en de bewo ners noopte met bezems en dweilen aan het werk te gaan. In Kapelle moest do brandweer in actie komen om de „berging" van overtollig water in een Ëermsloot aan de Stationstraat wat sneller te doen verlopen. In de Westhoek van Schouwen kwamen grote stukken land en wegen onder water te staan. In de buurt van Haamstede, bij de Jonge Jan Boeyesweg ontstond 'n vijf hectare grote watervlakte. De weg zelf veranderde ook in een meer, op sommige plaatsen tot 'n halve meter „diepte In de omgeving van Haamstede stroomde het kampeerterrein „Het Torentje" aan de provinciale weg naar het vliegveld onder. In het Oos tenrijkse dorp te Renesse, waar veer tig houten woningen staan, kreeg men nog meer wateroverlast. In dit gebied is geen riolering. Het terrein rond het motel „De Zeeuwse Stro men" werd geheel in een binnenzee herschapen. Het water zocht zich daar een weg onder de gebouwen. Omdat de sloten het water niet meer konden verwerken kwam ook de Slaakweg in Heinkenszand blank te staan. Het water liep daar enkele huizen binnen, zodat de bewoners (Zie slot pag. 2 koL 4) Na een langdurige nachtelijke ver gadering heeft dé Sowjet-Unie zon dagochtend vroeg in de Veiligheids raad voor de Diste keer van haar vetorecht gebruik gemaakt en daar door de toetreding van de jongste on afhankelijke Afrikaanse staat Maure tanië tot de V. N. verhinderd. Wa re Mauretanië toegelaten, dan zou het het honderdste lid van de V. N. geworden zijn. Het Russische veto kwam na heftige debatten waarin de huidige voor zitter van de Veiligheidsraad, de plaatsvervangende Russische minis ter van buitenlandse zaken Valerian Zorin, vergeefs gepoogd had, het reeds 15 jaar hangende voorstel om de Mongoolse Volksrepubliek tot de V. N. toe te laten, voor een Frans Tunesische aanbeveling met betrek king tot Mauretanië te döen behan delen. De raad van dé Unesco heeft met 38 stemmen tegen 1, bij 7 onthoudingen besloten een door president Kasavoe- boe samengestelde Kongolese.delega- tie toe te laten tot'het lidmaatschap van de organisatie. Storm en regen in geheel West-Europa De Noordatlantische kust van ff H Europa is dit weekeinde ge- teisterd door de eerste grote H storm van het seizoen. zZ H Door de voortdurende regens werd in Engeland, in Duits- land en Zweden en de lage lan- den aan de Noordzee overal schade aangericht. Vooral in Engeland kwamen op vele |f Dlaatsen overstromingen voor. ÏSen dorp in Zweden werd be dreigd aoor een aardverschui ving die de loop van een rivier veranderde. Voor de oostkust van Engeland zonk een visserstreiler. Een Belgische lichter zonk in de Schelde bij Antwerpen. Bijna 150 schepen zochten beschut ting bij de Duitse Noordzee kust. De stormen stagneerden de veerdiensten over het Kanaal tussen Frankrijk en Engeland en vernielden de radio-antenne van de sterrenwacht in Bo- chum, Duitsland, waarmee sig nalen van satellieten werden opgevangen. Engeland werd het zwaarst geteisterd van alle landen in Europa. Als gevolg vanhet noodweer heeft het wegverkeer in België ernstige vertraging ondervon den. Op twee grote verkeers aders, van Brussel naar Ant werpen en van Brussel naar Oostende, moest het verkeer over secundaire wegen worden omgeleid nadat de overvloedige regens over afstanden van 100 meter en meer plassen van 15 ha»- iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiÉiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiir WAT MINDER ONSTUIMIG Wisselend bewolkt met nu en don buien. Middagtemperaturen van om streeks 8 graden. Aan de kost nog harde tot stormachtige, landinwaarts harde tot krachtige westelijke wind. ZON EN MAAN 6 december Zon op 08.32 onder 16.30 Maan op 19.45 onder 10.42

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 1