PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Loemoemba in Loeloeaburg onder de hoede van Ghanese troepen Russische spoetnik draait om aarde Carillon in Goese toren bijna „versleten" EUROPA'S VORSTENHUIZEN NAAR BOUDEWIJNS HUWELIJK DELFTS MEISJE REDDE HET LEVEN VAN EEN KLEUTER 203e jaargang - no. 284 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 2 dec. 1960 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per m.m. Minim, p. advertentie 4. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1.25. „Brieven bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vllssingen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, Grote Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. adv. 5213); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel.2395, Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee, red. tel 2425, adm. tel. 2094. WEL VIJF FAMILIELEDEN GEARRESTEERD Radio Moskoupremier is door bevolking luid toegejuicht De commandant van de Kongolese troepen in Loeloeaburg heeft in een telegram aan kolonel Moboetoe meegedeeld, dat Loe moemba zich in Loeloeaburg bevindt en daar onder bescherming staat van Ghanese soldaten. In het telegram wordt voorts ge zegd, dat Loemoemba donderdagmorgen in Port Francqui door een peloton Kongolese politietroepen is gearresteerd. Ghanese troepen, die numeriek sterker waren dan de Kongolese, zouden echter Loemoemba onder huil bescherming hebben genomen en hem naar Loeloeaburg hebben gebracht. Volgens de Kongolese woordvoerder, i gezette premier Patrice Loemoemba. ontfermden de Ghanese soldaten zich Terzelfdertijd hebben functionarissen over Loemoemba, toen diens auto bij Pórt Francqui, op 400 km ten oosten van Leopoldstad in de provincie Ka- sai, door Kongolese politiemannen werd aangehouden. De Ghanese sol daten voerden Loemoemba en zijn ge volg mee naar Loeloeaburg. Hoe groot het gevolg van de door presi dent Kasavoeboe afgezette premier was, is niet bekend. In de afgelopen dagen is wel meegedeeld dat Loe moemba werd vergezeld van zijn mi nister van voorlichting, Anicet Kas- jamoera. Het telegram aan kolonel Moeboetoe was verzonden door de commandant van het Kongolese le ger in Loeloeaburg. Later is bekendgemaakt dat er in Kikwit vijf familieleden van Loe moemba, onder wie twee vrouwen, zijn gearresteerd. Radio-Moskou heeft gemeld dat Loe moemba, die zondag uit Leopoldstad verdween „bevriend gebied ten oos ten van dè hoofdstad" heeft bereikt. Hij was buiten bereik van kolonel Moboetoe. de Kongolese legerchef, en was „door de bevolking op zijn route met vreugde begroet". Het militair bewind in Kongo van kolonel Moboetoe heeft vandaag de staf van de ambassade van de Ver enigde Arabische Republiek, in Leo poldstad, uitgewezen op verdenking van het geven, van steun aan de af- Misdrijven Een eenvoudige huismoeder is bijna een uur lang op audiëntie ge weest bij de minister van jus titie om met hem te praten over het grote leed, dat aan Nederlandse ge zinnen wordt aangedaan door ple gers van ernstige zedenmisdrijven. Zij had hartverscheurende brieven bij zich van vaders en moeders, wier kind het slachtoffer was geworden van deze abnormale lieden en zij vroeg om een scherper optreden van de justitie. De minister kon. haar antwoorden, dat de regering en de justitie meer aandacht schenken aan deze misdrijven dan men in het algemeen wel denkt. Ook worden naar de me ning van de minister de plegers van zedenmisdrijven zeker niet te licht gestraft. Daarna verliep deze audiëntie vol gens het gebruikelijke patroon en waarschijnlijk zal straks een hoofd ambtenaar van het ministerie zich bezighouden met de brieven en stuk ken, die deze eenvoudige huismoeder uit Limburg aan de minister over handigde. Een oplossing voor dit moeilijke probleem zal wel niet zo spoedig uit de bus komen, want" daar voor is het veel te ingewikkeld. De vraag of men door strengere straffen deze vorm van misda digheid kan beperken, wordt door velen ontkennend beantwoord. Er zijn tijden geweest, dat zulke misdadigers prompt ter dood werden veroordeeld en toch doken steeds weer nieuwe misdadigers op. Zo pas is een uittreksel verschenen uit het „Dagboek van Jacob Bikker Raye", een man, die in de tweede helft van de achttiende eeuw in Am sterdam woonde. Hij tekende nogal graag in zijn dagboek allerlei schan daaltjes en rechtzaken op. Uit. zijn dagboek blijkt, dat de ge wone straf voor zedenmisdrijven was: de dader wurgen en zijn lijk met stenen verzwaard in het IJ werpen. Een doodkist en een normale begrafenis waren voor zo iemand niet weggelegd. Die straf week niet veel af van de straffen voor andere misdrijven, want men was in die dagen nogal grif met het hennepen koord. Achter af evenwel zijn verscheideuen van on ze historici en juristen tot de slot som gekomen, dat die strenge straf fen niet hebben geleid tot beduidende vermindering van de misdadigheid. De misdadigheid verminderde pas - heel geleidelijk toen voor grote groepen in de samenleving een beter levensmilieu werd geschapen en toen zowel de geestelijke als de lichame lijke verzorging van „afwijkende" mensen aanmerkelijk werd uitge breid. Uiteraard wil hiermee niet gezegd zijn, dat wij thans in de twin tigste eeuw de ware wijze van misdaad-bestrijding gevonden zouden hebben, en dat onze straffen de juis- (Zie slot pag. 3 kol. 1) van de Kongolese veiligheidsdienst gezegd dat zij Loemoemba's ontsnap pingsroute naar het noorden van de provincie Kasai via PortFrancqui, hebben opgespoord. T egenactie Mj*ir uit Kenge, óp 200 km ten oos ten van Leopoldstad, werd meege deeld dat een klein parachutistenba taljon loyaal aan kolonel Moboetoe, door plaatselijke Loemoemba welge zinde politie werd ontwapend. De troepen van Moboetoe zouden een te genactie overwegen.Zij beweerden dat. ze drie vooraanstaande aanhan gers van LoenioembS hadden gear resteerd. Moboetoe's soldaten legden de hand op de vico-voorzitler van de senaat, Joseph Ikito, en op senator Chako van Loemoemba's nationale Meisje verongelukt Op de Oudenmolensedijk te Fijnaart is gistermorgen een ongeluk met do delijke afloop gebeurd. Zes meisjes waren op weg naai school. Op de dijk passeerde een landbouwtrekker, bestuurd door de heer P. uit Fijnaart. Achter de trekker hingen twee bietenwagens,- Het vierde meisje van de groep. 'C. M. Moerman, kwam in aanraking met de trekker en kwam onder het rechterachterwiel terecht. Aan de verwondingen is zij een kwartier na het ongeval overleden. Ze was twaalf jaar en afkomstig uit een gezin met drie kinderen. Kongolese beweging in kikwit, op 400 km oostelijk van Leopoldstad. Kenge en Iviwit liggen op Loemoem ba's ontsnappingsroute. Beide mannen worden naar Leopold stad overgebracht. Generaal Maurice M'polo, minister voor sport- en jeugdzaken in de re gering Loemoemba, werd gearres teerd in Mushie, op 250 km ten noordoosten van Leopoldstad. Een Ghanees vliegtuig dat dinsdag avond in Leopoldstad was aangeko men, en waarvan de acht inzittenden waren gearresteerd en overgebracht naar het kamp Kokoio, mocht woensdagavond weer vertrekken. De acht Ghanezen waren achtergelaten t'oen de Ghanese diplomaat Welbeck naar Accra terugkeerde. Bij gevechten in Athene zijn 39 agenten gewond Gisteren zfjn 39 politic-agenten tij dens een straatgevecht te Athene ge wond, van wie sommigen ernstige verwondingen opliepen. In een uur tijds hebben ongeveer 10.000 staken de bouwvakarbeiders do straat waar in zich bet centrum bevindt van de federatie voor de arbeid, in een slag veld veranderd. De stakers protesteerden daar sinds gistermorgen vroeg tegen bepaalde sociale wetten; 4 van de 39 politie mannen waren officier. Zeven auto's werden tijdens het gevecht in brand gestoken. Kasavoeboe verbreekt de betrekkingen met de V.A.R. President Kasavoeboe van Kongo heeft vandaag bekendgemaakt de diplomatieke betrekkingen tussen Kongo en de Verenigde Arabische Republiek te hebben verbroken. Fresco's ontdekt in Zutfense bakkerij Bij het verwijderen van een pleister laag van een muur in het pand van een banketfabrick te Zutphen zijn en kele fresco's te voorschijn gekomen. De fresco's dateren vermoedelijk uit de vijftiende eeuw. De stadsarchivaris, mevrouw Door- ninkHoogenraad, heeft de rijksin specteur voor de roerende goederen in Den Haag op de hoogte gesteld. Deze heeft verklaard dezer dagen de afbeel dingen in ogenschouw te zullen ne men om te zien of restauratie moge lijk zal zijn. N eo-fascistische en progressieve stu denten van de universiteit van Rqme hebben in de eeuwige stad met elkaar gevochten naar aanleiding van een verschil van mening over de Alge rijnse kwestie. Foto: een Romeins politieman tracht' op het terrein van de univesiteit orde te scheppen. Kennedy maakt benoeming onderminister bekend De toekomstige president van Ame rika, John Kennedy heeft donderdag bekendgemaakt, dat hij gouverneur Mennen Williams van Michigan heeft uitgekozen voor de functie van on derminister van buitenlandse zaken voor Afrika in zijn nieuwe regering. Dit was de eerste belangrijke benoe ming die door Kennedy is bekend gemaakt. DERDE LANCERING ma's vi huwelijk van koning Boudewijn België niet Dona Fabiola zijn ver tegenwoordigd door drie regerende vorsten, vier ex-koningen en meer dan veertig prinsen en prinsessen uit een 19-tal landen. Tot de rege rende vorsten, die de huwelijksplech tigheden op 15 december in Brussel zullen bijwonen, behoren naast konin- DOOR BIJZONDERE OPLETTENDHEID ZIJ ZAG ZWARTE GORDIJNEN Door de bijzondere oplettendheid van een Delfts meisje is donderdag het leven van een kleuter gered. Het meisje, dat werkzaam is bij een zeepfabriek op de Voorstraat aldaar, be merkte toen zij langs een huis in die straat liep, dat er zwarte gordijnen voor de ramen hingen, terwijl zij zeker wist, dat het witte waren, toen zij er een uur eerder langs was gelopen. Zij vond dit zo vreemd, dat zij een agent van politie aan klampte en haar ervaringen vertelde. De agent drong de woning binnen en constateerde, dat een walmende petroleum kachel de gordijnen zwart had gekleurd. In de kamer, waar een dikke rookwalm hing, trof hij op de grond een driejarig jongetje bewusteloos aan. Het was een zoontje van een stu dent, die op dat moment de colleges aan de technische hoge school volgde, terwijl zijn vrouw boodschappen deed. Het kind word overgebracht naar het ziekenhuis Bethel. De toe stand van het jongetje is thans bevredigend. Vermoed wordt, dat het jpngetje tijdens de afwezigheid van de ouders aan de petroleumkachel heeft gedraaid. 1 gin Juliu.ua, groot-hertogin Charlotte van Luxemburg en koning Olaf van Noorwegen. Do niet nieér regerende vorsten, die de uitnodiging van het Belgische hof hebben aanvaard, zijn koning Michel en koningin Anne van Roe menië, koning- Simeon van Bulga rije, koning Umberto en koningin Marie-Jose van het huis van Pie- mont en koning Leopold, de vader van Boudewijn. Het Britse konink lijke huis zal worden vertegenwoor digd door prinses Mai-garet en haar echtgenoot, de heer Armstrong Jo nes, Denemarken door prins en prin ses Axel van Denemarken, Zweden door prins Bei-til, en Iran door de broer van de Sjah, prins Golama Re- za Pahlavi. Het staatshoofd van Liechtenstein zal zijn broer, prins Henry, afvaardigen. Cambodja prins en prinses Sisowatli Momreth, Ma rokko prins Moulay Ali een neef van de koning en prins Rainier van Monaco prins Louis de Polignac. Ook het huis van Bourbon Parma uit Frankrijk zal mete prinsen en prinsessen in Brussel zijn vertegen woordigd, terwijl uit Spanje de troonpretendent don Juan-Carlos op de koninklijke lijst van genodig den voorkomt. De hertog en de her togin van Beieren, aartshertog Otto van Habsburg en prins Albrecnt van Hohenzollern behoren tot de Duit se vorstelijke en prinselijke families, die de uitnodiging hebben aanvaard. Frankrijk, Duitsland, Italië, Portu gal en de Verenigde Staten behoren tot de landen, die hun minister van buitenlandse .zaken zullen afvaardi gen; tientallen andere landen, waar onder Indonesië en Frans Konga het voormalig Belgisch Kongo niet omdat het de diplomatieke betrek kingen met België heeft verbroken zullen, worden vertegenwoordigd door hun ambassadeur. Met planten, insecten en twee honden De Russen hebbeu gisteren een 5-ton wegend ruimteschip in een baan om de aarde gebracht liet derde dat dit jaar door de Russen is gelanceerd. Het persbureau Tass, dat de lancering bekendmaakte, be richtte, dat in het ruimteschip planten, insecten en twee bon den, „Petsjelka" (kleine bij) en „Moesjka" (kleine vlieg) wer den geplaatst. „De proefdieren worden geobserveerd door middel van radio-televisie-appa raten en afstandmeters", aldus het persbureau. „De wetenschappelijke meetinstru menten in het Spoetnik-schip", aldus Tass. „leveren gegevens op voor ver scheidene wetenschappelijke onder zoekingen van de ruimte-fysica.". „Het gewicht van het derde Sowjet- Spoetnik-sehip, zonder de laatste trap van de draagraket, bedraagt 4.563 kg. Het beweegt zich langs een elliptische baan. Volgens de eerste gegevens is de tijd, waarmee hèt Spoetnik-schip zich rond de aarde beweegt, 88,6 minuten, en bedragen de kortste en de langste afstand tot de aardë respectievelijk ongeveer 187,7 km en 265 km. De hoek die de. baan met de evenaar maakt is 65 graden". Emigranten en hun ouders spaarden miljoen gulden Het bestuur van de stichting „Wij komen" heeft zich niet het volgende telegram tot de minister van sociale zaken en volksgezoudlieid gewend: „Het bestuur van het spaar- en reis fonds „Wij komen" heeft de eer U mede te delen, dat volgens een opgave van de rijkspostspaarbank aan het einde van dit jaar 'n miljoen gulden aan reisgelden door emigrantenouders en hun kinderen zal zijn gespaard. Moge de regering na dit inariucwek- kend resultaat nu de behulpzame hand bieden om het reizen van de emigrantenouders naar hun kinderen mogelijk te maken. In 22 noodgevallen kon het noodfonds „Wij komen" het reisgeld geheel of gedeeltelijk fourneren aan ouders die in diepe nood verkeerden. KLOKKEN ZIJN TE OUD STADSBEIAARDIER W. I. Harthoorn (53) te Goes heeft zorgen. Zorgen om het klok kenspel in de toren van de Grote Kerk. Het carillon is oud, héél oud, zo oud zelfs, dat het een serie valse klan ken produceert, die de mu ziekkenner in wanhoop naar het hoofd doen grijpen. De 47 klokken, in gewicht vari ërend van 8 tot 1000 kg, zijn verschillend van leeftijd en fabrikaat. In plaats van een harmonieus geheel te vormen, zingen de klokken hun lied met een valse ondertoon. Zó, dat omwonenden al meerma len stadsbeiaardier Hart hoorn erover hebben aange sproken. „Fr is maar één oplossing. Vervanging van liet carillon!" vertelde ons de heer Hart hoorn, die liet carillon twee maal in de week gedurende een half uur bespeelt. Een nieuw klokkenspel vergt ech ter een grote uitgaaf, want. voor veel minder dan 100.000 kan men geen carillon, zoals <»oes nodig heeft, kopen. „Weet je wat de beiaardier van Blois (Fr.), Louis Delapierrc ervan zei." ging de heer Harthoorn verder. „Ik bewonder l". om dat li op zo'n slecht klokken spel als dat van Goes kunt spelen!" Delapierrd*, een van de gezaghebbendste beiaardiers vau Frankrijk slaagde er zelf niet in een acceptabele wijs aan het carillon te ontlokken. Een bewijs, dat het beslist geen overbodige luxe zou zijn, wan neer Goes een nieuwe klok kenspel kreeg. Iedere zichzelf respecterende stad in Nederland had vroeger zijn ca rillon. Nu nog zijn er tal van ste den. die een fraai klokkenspel hebben, dat bij het bespelen ervan een aparte sfeer schept. Er zijn plekjes genoeg in Nederland en zelfs in Zeeland, waar een specia le luisterplaats is ingericht. Min- W. L. Harthoorn nu elf jaar stadsbeiaardier naars van het carillon kunnen hier ongestoord naar de tinkelen de. verdragende klanken van de klokken luisteren. De zware bron zen stemmen van de grote klok ken vermengen zich met de ijle klanken der kleinere klokken en vormen als alles goed is een harmonieus geheel. Eeuwen De oudste klokken van het caril lon in Goes dateren uit 1766. Ook lang daarvoor was Goes al in hel bezit van een klokkenspel, maar de daartoe behorende klokken wa ren omstreeks 1760 bij wijze van spreken tot op de draad versleten. Het carillon bestaat thans voorts uit klokken van 1789, 1823, 1886, 1887, 1913 en 1930 en klokken van na de oorlog. De klokken zijn verschillende tijdperken en door verschillende fabrieken gemaakt, zodat het geheel bepaald niet har monieert. Hoe ouder het carillon wordt, hoe mee gebreken aan het licht komen. Daar zit de heer Harthoorn. sinds 1949 beiaardier van de stad Goes, nu mee. Daar bij komt. dat ook de automatische trommel grote gebreken vertoont. De heer Harthoorn. die in 1907 iu 's Heer Arendskerke werd geboren, Is op enigszins vreem de wijze beiaardier geworden. Hij was reeds jarenlang ge vestigd pianoleraar (einddiplo ma conservatorium te Gent en een jaar studie in Keulen bij de Nederlander Max v. d. Sandt. een leerling van de beroemde Zie slot pag. 4 kol. 2 -t ln de kerk van Saint Honoré d'Eylau in Parijs is tie 19-jarige zangeres Jaqueline Roger, bekend als winna res van het Eurovisie-songfestival I960, getrouwd met Jacques Pills. Bij het verlaten van de kerk werd het jonge paar verrast met een aubade. Horia weigert de Prix Goncourt De Roemeense schrijver en oud-fas cist Vintila Horia heeft de Prix Gon court die hem een paar dagen ge leden werd toegekend voor zijn ro man „Dieu est nê en exil", van de hand gewezen. AF EX TOE REGEN Veranderlijke bewolking met nu en dan enige, regen. Matige tot krach tige wind tussen zuidwest en zuid. Weinig verandering in temperatuur,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 1