Interventie van Abdoel Rahman neemt nu pas goed een aanvang Soekarno-provocaties voor Veiligheidsraad Kamerdebat over landbouwbeleid DE GAULLE VASTBESLOTEN ALGERIJNSE REIS GAAT DOOR S.S.-MOORDENAAR PROBEERT ALLE SCHULD TE ONTKENNEN DONDERDAG 1 DECEMBER 1960 PROVINCIALE ZEEUWSE C O U RANT Voorstellen naar V.N. Indonesische houding zal geen rem zijn (Van onze Haagse redactie). Diplomatieke waarnemers zijn v an oordeel dat de tussenkomst van de premier van Malakka in de kwestie Nieuw-Guinea geen ernstige bemoeilijking zal on dervinden van de Indonesische weigering zijn bemiddeling te aanvaarden. In deze kringen gaf men ons te verstaan dat de tenkoe na de niet onverwachte negatieve reactie van de minis ter van buitenlandse zaken Soe- brandrio, thans eerst goed tot activiteit zal worden gedwon gen. De bijna vijandige Indonesische re actie die voor weinige insiders als een verrassing kwam. maakt het on mogelijk de in het plan van de ten- koe onmisbare commissie van onder zoek en rapportage (aan de Verenig de Naties) in te stellen door een be sluit van secretaris-generaal Ham- marskjöld op basis van een simpele akkoord-verklaring door twee in het geschil betrokken partijen. Nu slechts één van de twee partijen, namelijk Nederland, met het optre den van een commissie die de vele aspecten van het Nederlandse beheer in Nieuw-Guinea moet onderzoeken akkoord gaat, kan die commissie niet worden ingesteld dan ingevolge een besluit van de algemene vergadering van de Verenigde Naties. Vertraging Onder normale omstandigheden zou dat de vertraging van de hele interventie-activiteit van de ten- koe met een jaar hebben bete kend. De algemene vergadering- gaat gewoonlijk voor Kerstmis uiteen en er was op de agenda van deze assemblee vooral door het optreden van de communisti sche leiders in het begin van de algemene vergadering geen kijk meer op dat een voorstel tot in stelling van een commissie van onderzoek en rapportage voor Nieuw-Guinea nog voor Kerstmis op de agenda had kunnen komen. Met 124 passagiers vit Hollandia is het s.s. Groot Beer" op het ogen blik op 10eg vaar Nederland. Aan boord bevindt zich o.a. de lange-af- standloper Pim Visser, die van plan is volgend jaar deel te vemen aan de vierdaagse in Nijmegen. De foto toont de drukte op de kade bij de inscheping in Hollandia. Er is echter zo blijkt ons sinds en kele dagen reden om aan tc nemen dat de algemene vergadering niet zal worden beëindigd voor de kerst. De hoeveelheid onafgedane zaken door het tumult dat Kroesjtsjew heeft veroorzaakt is zo groot dat de voortzetting van de assemblee in het volgend voorjaar nodig zal zijn. Verwacht wordt dat de Maleise pre mier daardoor nog in de loop van de voorjaarszitting van de algemene vergadering zal kunnen voorstellen een commissie van onderzoek naar Nieuw-Guinea te zenden namens de V.N., die rapport zal moeten uit brengen aan de volgende algemene vergadering die volgend jaar sep tember begint. Feitelijke vertraging zal dus niet behoeven te worden ver oorzaakt in de rapportage aan de V-N., die voor de tenkoe een cen traal punt in zijn streven naar een ontspanning in dat deel van dc we reld is. Invloed Diplomatieke waaraemers in Den Haag menen dat de interventie van de tenkoe een uiting is van een aan tal zeer invloedrijke Aziatische lan den, die aan het behoud van de vrede in dat deel van de wereld meer hech ten dan aan blindelingse loyaliteit jegens de Aziatisr,he landen die een beroep doen op hun steun. Dat houdt in dat een aantal van deze Aziatische landen niet langer bereid is terwille van Indonesische aanspraken risico's te lopen die de betekenis van de In donesische claim verre in betekenis te boven gaat. INFILTRATIES OP NIEUW-GUINEA Naar wij in parlementaire krin gen vernemen, verwacht men, dat de regering de kwestie van de Indonesische infiltraties in Nieuw-Guinea, als deze voort duren voor de Veiligheidsraad zal brengen. Deze kringen verklaarden dat de Ne derlandse regering de huidige situa tie als zeer ernstig beschouwt. Ge zien het feit, dat de verdediging van Nieuw-Guinea niet het hoofd kan bieden aan het gevaar van een drup pelsgewijze infiltratie door kleine, goed uitgeruste en goed getrainde militairen, blijft er voor de regering- weinig anders over dan de Veilig heidsraad te vragen Indonesië te ver oordelen. De regering verwacht, dat de meeste westelijke landen een dergelijke klacht zullen steunen, gezien het feit ook dat deze landen in het verleden het gebruik van geweld door Indone sië in het openbaar hebben afge keurd, met name Engeland, de Ver enigde Staten en Australië. Men zegt voorts dat de regering thans bezig is met het verzamelen van bewijsmateriaal om de klacht bij de Veiligheidsraad toe te lichten. Het onlangs door de marine aangehouden schip dat met voorraden naar reeds gelande eenheden onderweg was, wordt in dit opzicht zeer belangrijk geacht. In dit verband wijst men te vens op de door enige gevangenen ONDANKS WAARSCHUWINGEN President De Gaulle heeft meege deeld dat hij op december naar Algerije zal vertrekken De minister voor Algerijnse zaken, Louis Joxe, alsmede liet leger, hebben de presi dent gewaarschuwd dat zijn bezoek aan Algerije onder de gegeven om standigheden ernstige gevolgen zou kunnen hebben. Minister Messmer Aan defensie en generaal Ely hebben l)e Gaulle echter niet Aan zijn voor nemen kunnen afbrengen. De militante Fransen in Algerije zijn vastbesloten geen genoegen te nemen met de uitslag van het refe rendum over de eerste stappen op weg naar een Algerijns zelfbestuur. Maar de Franse geheime dienst is al enige tijd bezig met de voorberei ding van De Gaulles bezoek aan Al gerije en verwacht wordt dat een aantal der meest luidruchtige „ul tra's" voor korte tijd zal worden op geborgen als er tekenen zijn dat De Gaulle in Algerije moeilijkheden kan verwachten. Twee dagen voor De Gaullc vertrekt, zal dc nationale vergadering over Algerije kunnen spreken. Aan het begin van de debatten, op 7 decem ber, zal premier Debré een verkla ring afleggen over de plannen voor het referendum en aan de vooravond van De Gaulles vertrek komt de mi nisterraad in buitengewone zitting bijeen. Waarschijnlijk zullen, volgens de minister van voorlichting, de stembussen op 8 januari worden ge opend. afgelegde verklaring dat meer groe pen binnenkort in Nieuw-Guinea aan land zouden gaan. De regering zal trachten aan te tonen dat door Indo nesië thans een weloverwogen plan ten uitvoer wordt gelegd. De woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken die wij om commentaar verzochten deelde mede dat hij dit niet kon geven. ..Het gehe le bericht blijft volledig voor de ver antwoorden jlcheid van de betrokken parlementaire kringen", zo stelde hij. Bij Saint-Sauveur-Sur Tinee, vijftig 1 kilometer van de Franse- stad Nice is een auto na een slippartij van een i brug dertig meter naar beneden ge- stort. De vijf inzittenden werden hoewel de wagen op de wielen neer- j kwam allen ernstig gewond. Natuurgenezer ging op de bon CURSUS IN VERNIETIGING Gottlieb Musikant (57) tijdens de tweede wereldoorlog lid van de SS- bewaking bij een aantal Duitse con centratiekampen, heeft op de eerste dag van zijn proces ontkend dat hij 90 gevangenen in Mauthausen met injecties van lucht, benzine en ont smettingsmiddelen om het leven heeft gebracht. Ook ontkende hij 100 ge vangenen te hebben geworgd en 15 gevangenen naakt te hebben opge sloten in een kampbarak. Musilcant zei woensdag niets te we ten van wreedheden. Wel waren hem verhalen ter ore gekomen, maar die had hij nooit geloofd. Het kon niet waar zijn dat SS-artsen gevangenen door middel van injecties om het le ven brachten, zei hij. Maar wel heeft hij toegegeven dat hij in 1944 gedu rende twee weken een cursus heeft gevolgd in het snel en pijnloos doden van mensen. De beste methode, zo had men hem geleerd, was een injec tie met lucht, benzine of een sterk ontsmettingsmiddel, zei hij. Volgens de dagvaarding heeft Musikant deze methode al in 1942 aangewend. Gottlieb Musikant, die geen hoge functie in de SS had, werd in 1903 in Tsjec'noslowakije geboren. Hij heeft korte tijd in een klooster geleefd. Later heeft hij als cipier gewerkt in een gevangenis, waar zijn vader directeur was. In 1939 werd hij lid van de SS. Musikant stond nerveus voor zijn rechters toen hij de cursus van de dood beschreef die hij in het concen tratiekamp Oranienbui'g had ge volgd. Hij vertelde dat een deel van de cursus „praktisch" was: een ge vangene kreeg opdracht een tweede gevangene met een injectie te doden, hetgeen dan voor de man zelf een doodvonnis was, dat later tijdens een andere les door een der „studenten" voltrokken werd. Nadat hij in Oos tenrijk bij het concentratiekamp Steyr liad gewerkt onder meer wordt hem de moord op een ingezete ne van dit kamp ten laste gelegd heeft hij de verdere tijd tot 1945 in Mauthausen „gewerkt". In 1946 trouwde hij met zijn tweede vrouw. Hij kwam wegens bigamie voor de rechtbank in Duitsland, maar ontliep zijn straf door een algemene amnes tie. Hij vestigde zich ten slotte in Fulda, waar hij vorig jaar werd aan gehouden. De 35-jarige G. W. C. uit Nuuspeet heeft Aan de Rotterdamse politie een proces-a-erbaal gekregen wegens het onbcAoegd uitoefenen van de ge- neeskunst. Deze aa'eek troffen re chercheurs hem aan in een woning in het zuidelijk stadsdeel, Avnar hij patiënten ontving. Het bleek dat C. eenmaal in de Aveek naar Rotterdam i kwam, Avaar hij de beschikking had over twee kamers, een wacht- en een behandelkamer. Hij paste, wat hij noemde, de oog- I diagnose toe, en onderzocht de pa tiënten ook Avel met een stctnoscoop. Voorts waren er een bloeddrukmeter en nog andere medische instrumen ten aanwezig. Hij had de dag waar op de rechercheurs kAvamen 45 men sen onderzocht a raison van f 6.— per consult. De behandeling As-as volgens de natuurgencestvijze en voor de medicijnen had C. een Haag se drogist tot zijn beschikking, die ter plaatse aanwezig Avas met een waai- arsenaal van flesjes en potjes. De geneesmiddelen die C. nodig load, reikte deze tegen betaling uit. De drogist belastte zich ook met het aanschrijven van de patiënten. Omtrent z'n bekwaamheden vertelde C. aan de politie, dat hij in Neder land en in Amerika gedeeltelijk een schriftelijke cursus had gevolgd van tie natuurgeneeswijze. Ook zou hij een of andere buitenlandse bevoegd heid hebben op dit gebied. De politie heeft alle instrumenten en geneesmiddelen in beslag geno men. Ook Groningen ongerust over landbouwbeleid Het aan de TAveede Kamér Aourge- legde landbouAvbeleid is voor de Groninger Maatschappij van Land bouw aanleiding geweest 0111 een bij zondere vergadering van de afdelings besturen en het hoofdbestuur bijeen te roepen. Tijdens deze vergadering werd be slóten een telegram te zenden aan de fractievoorzitters in de Tweede Kamer en de leden van dc vaste commissies voor de landbouw in deze kamer, waarin „ongerustheid, ont- aangereden aan de gevolgen van de 1 stemming en wrevel" over het aan de bij dit ongeluk opgelopen venvondin- Tweede^ Kamer voorgestelde land gen overleden. „Arme" Oostenrijkse dokter liet 30 kg goud na Een 87-jarige Oostenrijkse arts dr. Eduard Allram uit Ried blijkt bij zijn dood niet minder dan 30 kilo goud en een half miljoen schilling te hebben achtergelaten. De dokter, die gedurende 28 jaar zijn praktijk uitoefende in de achterka mer van een plaatselijk café. en die per fiets zijn patiënten bezocht, trok zich twee jaar geleden uit de prak tijk terug en ging naar een tehuis voor ouden van dagen. Vroegere patiënten van dr. Allram enkele van hen komen in het tes tament a*an de dokter voor hebben gezegd, dat zij eenvoudigAvcg aanna men, dat de bejaarde medicus zonder een cent was gestorven. omdat hij zijn laatste jaren als een asceet in eenzaamheid had gesleten. Na tramongeluk overleden In het Wilhelmina-gasthuis te Am sterdam is de 61-jarige wegenbouw arbeider J. Visscher, die vrijdag öp de Hoofdweg door eeh tram werd Het Wereldgebeuren De onsterfelijke Vorige week is de Franse presi dent zeventig jaar geworden. Maar de Algerijnse venvikke- lingen en de interne Franse beslomme ringen deden hem het, ongetwijfeld voor velen van zijn vereerders teleur stellende. besluit nemen officieel aan dit kroonjaar geen aandacht te schenken. Toch dacht de Franse maai schalk Alphonse Pierre .Juin wel aan de verjaardag- Aan de voor avond van De Gaulle's feestdag kon digde Juin aan dat. Avat hem betreft, een eind is gekomen aan de vijftig jarige vriendschap met de president. De Gaulle reageerde niet. Alleen de dichter Francois Mauriae schreef een klaagzang over de nare houding van de maarschalk. Mauriae is een ver- eerder van de Franse president en wie De Gaulle aanvalt, kan rekenen op de in venijn en rancune gedoop te pen van Mauriae. „Nu alles is gewonnen of verloren, nu komt U, mijnheer de maarschalk", zo schrijft Mauriae. „Nu durft U te komen, gespoord en gelaarsd, precies zoals in" vroeger tijden in de strijd om Marokko. Toen wist U het ook beter dan anderen. Bent V nu nog niet wakkei geworden?" Zowel Juin als Mauriae is lid van de Academie Francaise. de groen der onsterfelijken. Binnenkort zullen zij elkaar weer ontmoeten, gekleed in hun fantasierijke kledij. Maar ligt in de beslotenheid van deze bijeen komsten van de Academie a-oor .Mau riae de hoge eer die zijn talent ten deel viel, a-oor Juin telt alleen het feit dat men een maarschalk in de l ij der onsterfelijken opnam. De geest van de dichters en de schrijvers is hem ten enenmale .vreemd. Wat men hein overigens niét behoeft kwalijk te nomen, Hij is alleen ma-ar maarschalk. Een woord dat oorspronkelijk in liet leger „paardenverzorger" betekende, maar dat is verruimd tot de hoogste legerrang. Al is die rang niet altijd een garantie a-ooi- onfeil- baarhgid. Ook de verrader van Frankrijk. Pétain, was maarschalk en „onsterfelijk". Nu is Juin de enige soldaat van Frankrijk met die eie- namen en hij is daarmee zijn sehool- vriend van de militaire academie, Charles de Gaulle, voorbijgestreefd. De generaal, die hij nog geen vijftien jaar geleden als stafchef moest ge- I hoorzamen. „Nous sommes trahis". Wij zijn ver- 1 raden! Dit is de slagzin, die het nog altijd doet bij de Fransen. De Parij- zenaars riepen dit iu 1915. ze schreeuwden nog harder in 1940 en zelfs na de bevrijding, toen Engeland en Amerika niet zover wilden gaan als de Fransen met de verdeling van het overwonnen Duitsland, galmde die kreet weer over de Champs Elyssêes. Juin heeft deze volksuitdrukking overgenomen en hij laat niet na De Gaulle van verraad te betichten. Ver raad tegenover Algerije, het land waar Juin werd geboren en waar hij zijn grote militaire triomfen a-ierde. Het land dat al 130 jaar Frans is en dat! Hit „blijven moet.' omdat het ge luk van. onze gekleurde Franse on derdanen op het spet-staal", zoals Juin theatraal schreef in het week» blad; 1' Express. De Gaullc heeft niet gereageerd. Het deerde hem niet dat Juin als ..verjaardagskaart" dc a'iiendschap opzegde en het maakte geen enkele indruk op de president dat Juin voorspelde dat het leven van een president met zulke extre me ideeën gevaar loopt in Algerije-. Ondanks deze welgemeende raadge vingen heeft De Gaulle woensdag bc_« sloten naar Algerije te gaan. Zell's zijn ministers waren wat schuw ge worden. Maar De Gaulle lieeft zelf de datum vastgesteld: 9 december. Juin heeft gezegd dat zijn hart breekt bij de gedachte dat Algerije in de toekomst geen „goede. Franse, aarde" meer zou zijn. In de periode van minister-president Lanlel echter, toen de maarschalk op non-actief j was gesteld, heeft Juin toch een fcoe- I spraak gehouden, die hij nu diep be- l treurt. Hij zei toen: „Als ik Marok- j kaan was. zou ik nationalist zijn", i Ferhat Abbas citeert Juin graag met deze woorden. De maarschalk I heeft nog niet de vrijmoedigheid ge- j had te zeggen dat hij dit anders be- j doelde. Een „onsterfelijke" drukt zich j niet in raadsels uit. I bouwbeleid wordt uitgesproken. CSlot van pag. 1 de er de aandacht op. dat de abnor male regenval in 1960 een schade heeft veroorzaakt, waarbij do droog- teschade van 1959 in het niet ver zinkt. Men moet het bedrijfsrisico van de boeren niet onderschatten. Zij hebben wat dat betreft ten slecht jaar achter de rug- en daar komt nu nog de ontevredenheid over het ga- rantiebeleid van de regering bij Hij gaf in overweging 0111 bij de prijs bepaling van de mellc geleidelijk tot andere methoden over te gaan. Bo vendien wilde hij dat de akkerbouw zo aantrekkelijk wordt gemaakt als maar enigszins met het oog op de belangen van de \-eehoudcrij moge lijk is. Hij vestigde er de aandacht op, dat men 111 de landbouiv staat voor het dilemma, dat het voedsel- verbruik niet kan toenemen, ter wijl anderzijds de produktiviteit moet worden opgevoerd om daar uit de verhoging van de lonen in de landbouw te betalen. Deze si tuatie heeft zijn invloed op de ren tabiliteit van de bedrijven, een rentabiliteit, waarop de minister mede zijn garantieprijzen baseert. Voorts klaagde hij over de grote marge tussen wat de boer voor zijn melk /krijgt en wat de consu ment er uiteindelijk voor moet be talen. Er moet \vorden gepoogd, vond hij, die marge te verlagen, o.m. ten bate van de boer. Hij vroeg ten slotte of de kostprijs berekeningen niet te veel wor den gebaseerd op de exploitatie- uitkomsten van een te kleine se lectie van goede bedrijven. Kritiek De heer Biesheuvel wees de sombere uitspraken over de Nederlandse land- en tuinbouw af. In hun kritiek vestigen sommigen de aandacht op de grote bedragen, die de overheid betaalt voor garanties, voor struc tuurverbeteringen. Men vergeet dan echter, dat de landbouw zich in. Ne derland zelf heeft opgewerkt tot een hoge graad van ontwikkeling. Dat geldt mede het landbouwonderwijs en de research. De lieer Van Dis vestigde er de aan dacht op, dat de garantieprijs voor de melk eigenlijk lager ligt dan 28,3 cent per kilogram, aangezien lang i niet. voor alle geproduceerde melk de garantieprijs geldt. Dat bemoeilijkt de betaling a-an hogere lonen in de landbouw. Ir. Vredeling van de P.v.d.A. ver weet de minister, dat hij het loon- beleid in de landbouw bijzonder ingewikkeld heeft gemaakt. On juist vond hij de klacht, dat de hogere lonen moeilijk kunnen worden betaald, doordat de be windsman de garantieprijzen heeft verlaagd. „Waarom noemt men de lonen?" vroeg hij. „Waar om zegt men niet dat de boeren de kunstmest niet kunnen beta len?" Hij vreesde d^t de kwestie van de garantieprijzen zou wor- j den uitgevochten op de ruggen van de landarbeiders. Hij Avilde precies weten, wat de mi nister nu eigenlijk met de producti viteitsverhoging heeft gedaan. Ver leden jaar diende de heer v. d. Ploeg \-an de K.V.P. een motie in. waarin gevraagd werd de produktiviteits- stijging die het landelijk gemiddelde te boven gaat niet af te romen door een verlaging van de garantieprijs. De heer Vredeling overwoog om nu met een soortgelijke motie te komen. De minister komt vandaag aan het woord. MAARSCHALK JUN verraad!...... Lancering van Amerikaanse tweetrapsraket mislukt De lancering van een tweetraps raket, die tAvee Amerikaanse satel lieten in een baan rondom de aarde moest brengen, is mislukt. Vanaf de raketbasis op Cape Canaveral zouden een navigatiesatelliet en een satelliet die metingen moest doen \-an de ra dio-actieve straling, in hun baan worden gebracht. Klaar kort nadat de raket de basis had verlaten, werd bekendgemaakt dat een technische storing de lancering had doen mis lukken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 5