PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Tweede Kamer sprak dreigende taal tegen minister Marijnen Atoomwapens in het Oosten van Nederland Goese zaak: olievlek op de Zeeuwse wateren BILT Feestverlichting in Brussel 203e jaargang - no. 283 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 1 dec. 1960 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per m.m. Minlm. p. advertentie 4.—, Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1.25. „Brieven bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro no, 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus; Vlissingen Walstr. 58-60, tel, 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, Grote Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. adv. 5213); Oostburg, G. F> de Pauwstr. S, tel. 2395, Terneuzen, Brouwerijstraat 2; ZIerikzee, red. tel. 2425, adm. tel. 2094. GARANTIEPRIJSBELEID VEROORDEELD Groene front sommeert minister verbeteringen aan te brengen (Van onze parlementaire redacteur) „Mijn scherpe kritiek is geen onwelwillendheid, maar zij moest worden geuit, omdat er grote ongerustheid heerst onder de boe ren en in mijn fractie". Zo ongeveer sprak woensdag in de Twee de Kamer mr. Biesheuvel van de A.R.P. bij de behandeling van de begroting van landbouw en visserij voor 1961 tot minister Marijnen. „Er bestaat een vertrouwenscrisis, die ernstige gevol gen dreigt aan te nemen", zo vervolgde hij. „Er is grote teleur stelling over het door de minister gevoerde garantiebeleid gere zen, in agrarische kring en ook bij de antirevolutionaire fractie. Zij ban slechts worden weggenomen, als de minister bereid is en kele van zijn beslissingen en met name die betreffende de garan tieprijs voor de melk en de hoeveelheid door hem te garanderen melk te herzien. Ik spreek van harte de hoop uit, dat gemeen schappelijk overleg tussen alle bij liet garantiebeleid betrokken partijen tot een bevredigend resultaat zal leiden". Dit is één van de ontboezemingen, die bewijzen, dat er een gespannen toe stand heerst tussen de georganiseerde landbouw, waarvan enkele afge vaardigden als de pleitbezorgers optraden en minister Marijnen. De libe rale lieer Den Ilartog waarschuwde, dat er een stemming van onrust ónder de boeren bestaat als gevolg van de naar 't oordeel van de agrariërs te laag door de minister vastgestelde garantieprijzen. Er moet aan de landbouw meer armslag worden gegeven, verlangde hij. Het speet hem, dat het agra risch inkomen altijd weer wordt gemillimeterd. Deze methode brengt geva ren mee. Hij hoopte, dat de minister tegemoet zou komen aan de dringen de wensen van de georganiseerde landbouw. Doet luj dat niet, dan zou het de heer Den Hartog uiterst zwaar vallen zijn beleid te steunen. rantieregeling te brengen, opdat de boeren niet steeds verder bij dc ge stegen welvaart achterop raken. Conflictstof Er was dus conflictstof genoeg, toen de Tweede Kamer woensdag het gro te landbouwdebat begon. De minister was het bekend, dat hij dit keer te genover een vrijwel gesloten front zou staan. Er hebben veel landbouw deskundigen zitting in de kamer. Men sprak dit keer kenmerkend van het „groene front". De heer Den Hartog van de V.V.D., die als eerste spreker optrad vesti; (Zie slot pag.3 kol. 3) De socialistische, heer Egas signa leerde, dat de georganiseerde land bouw in zijn geheel tegen het garan tiebeleid van de regering te hoop is gelopen en dat erop verschillende ver gaderingen zeer krasse taal is ge sproken. Hij had de indruk, dat de minister te sterk een theoretisch-eco- nomïsehe benadering toepast bij liet uitstippelen van zijn beleid. Door de le lage garantieprijzen is de sociale zekerheid in de landbouw in géVaar gebracht. Overwegende bezwaren had de heer Egas tegen de garantie prijzen met het oog op de benarde si tuatie, waarin de bedrijven op de lichtere gronden verkeren. De boeren op deze gronden genieten een zeer bescheiden inkomen. „In sociaal op zicht leven zij in een onhoudbare si tuatie. Dat kan niet door de beugel. Hun lage inkomens zijn niet aan vaardbaar". Ook van ehrlstelijk-historische en Mevrouw E. M. Dommeck-van Ge- mert uit Verilo, die een actie is be gonnen voor het verkrijgen van be tere bescherming van kinderen tegen aanranders, heeft woensdagmiddag in Den Haag aan minister Beerman een lijst aangeboden met bijna vijf duizend handtekeningen.-van mensen die haar actie steunen. De fbto toont mevrouto Dommeck met haar dik pak handtekeningen bij de ingang van liet ministerie. Koninklijk gezin met vakantie De koningin en prins Bernhard zijn voornemens om in gezelschap van de prinsessen Irene, en Marijke van 30 december 1960 tot 9 januari. 1961 een korte wintersportvakantie in Lech, Oostenrijk, door te. brengen. Bliksem sloeg in olietank Verscheidene mensen werden gedood, toen maandag de bliksem insloeg in een olie-opslagtank op de Shell-raffi- naderij in Palembang. De bliksem inslag had onmiddellijk brand tot ge volg. Diverse explosies maakten de ramp fataal. Aangezien gedurende het weekend in Djakarta geen gege vens omtrent de ramp konden wor den verkregen, bestaat er nog geen overzicht over de omvang ervan. Alle in Djakarta gestationeerde vliegtui gen van de maatschappij zijn naar Palembang vertrokken. rooms-katholïeke zijde kwam kritiek. De heer Mellema van de C.H.U. vroeg alsnog aan de bewindsman de toeslag op de voedergraanproduktie voor de boeren met gemengde bedrijven op de zandgronden, alsmede de garantie prijs voor de melk en het kwantum te 'garanderen melk te verhogen. Do heer Brouwer van de K.V.P. ver weet zijn partijgenoot-minister dat hij de billijkheid niet heeft betracht, noch wat de garantieprijs voor de melk noch wat de te garanderen hoe veelheid aangaat. Hij verzocht do bewindsman verandering in de ga- l|lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllilillllllllllll|HI Extra trein naar Brussel op 15 december In verband met het; huwelijk M van koning Boudewijn zal op §f H donderdag 15 december aan- |j staande een extra trein Am- s= s sterdamBrussel v.v. worden H ingelegd. Voor deze trein geldt M een speciaal tarief. e| De trein vertrekt om 6.57 uur iË uit Amsterdam en stopt in H Haarlem, Leiden, Den Haag, H Delft, Rotterdam, Dordrecht en Roosendaal. Aankomst te H „Brussel-congres" om 10.14 u. H De trein vertrekt weer uit Brussel om 20.50 uur en stopt dan weer in bovengenoemde plaatsen. Hij komt in Amster- dam aan om 0.25 uur. p IllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllI Toestand in Laos nog zeer verward De pro-westerse opsta,ndolingen in Laos, die onder leiding staan van generaal Phoemi Nosavan, hebben via radio-Loeang Prabang bekendge maakt, dat koning Sri Savang Wat- tana van Laos erin heeft toegestemd op te treden als opperbevelhebber van hun srijdkrachten. De bevelheb bers van vier militaire districten in Laos, welke vóór generaal Phoemi zijn, zouden volgens deze bekendma king hun trouw aan de koning als opperiievelhebber hebben betuigd. Het vijfde militaire district, in de provincie Vientiane, staat onder de controle der regering van premier prins Soevanna Phoema. Deze regering heeft voorgesteld een coalitie aan te gaan met de com munistisch gezinde Pathet Lao-be- weging en de groep van generaal Phoemi, met uitsluiting echter van deze generaal. .Prins Soevanna Phwnna heeft reeds laten weten geen enkele proclamatie, die de koning mocht uitvaardigen onder dwang van do opstandelingen, die de koninklijke hoofdstad Loeang Prabang bezet houden, te zullen er kennen. Soebandrio: conflict Nederland - Indonesië is moeilijk te vermijden „Zoals de toestand thans is, is het moeilijk te garanderen, dat het niet zal komen tot een ge wapend conflict tussen Indone sische en Nederlandse militaire eenheden", aldus de Indonesi sche minister van buitenlandse zalcen Soebandrio volgens „An- tara". Soebandrio lichtte deze uitlating toe door te zeggen, dat bepaalde eilanden, liggend in liet gebied van West-Nieuw- Guinea, in het verleden beurte lings zijn bezet geweest door militairen van de twee landen. Mochten legeronderdelen van het Indonesische en van het Ne derlandse leger of de marine ge lijktijdig landen op enig punt van deze eilanden, dan zou, al dus minister Soebandrio, een ge wapend conflict moeilijk kun nen worden vermeden. Loemoemba is nog op vrije voeten De chef van de Kongolese inlichtin gendienst, Pascal Kapella, heeft woensdag verklaard, dat de auto riteiten de geruchten aan liet con troleren waren als zou Loemoemba zijn gearresteerd. Hij waarschuwde, dat de autoriteiten ge.en bevestiging hadden ontvangen van het gerucht, dat de 35-jarige af gezette premier met twee van zijn adjudanten is gevangen genomen. Kolonel Moboetoe en het college van hog'e commissarissen hebben de Kon golese troepen en politie in het ge hele land opdracht gegeven Loe moemba op te sporen. „Wij hebben tientallen geruchten ontvangen, die wij allen nagaan; geen ervan schijnt echter waar te zijn", verklaarde Kapella. Lijst met namen van nazi-rechters gevonden Het Westberlijnse stadsbestuur heeft gisteren aangekondigd de beschikking te hebben over een pas ontdekte lijst met de namen van 120 rechters die zitting hebben gehad in de „volks rechtbanken" uil de nazi-tijd. Deze rechtbanken werden opgericht om po litieke tegenstanders te berechten. De complete lijst, blijkens de datum afkomstig uit het jaar 1943, werd ge vonden in een brandkast onder de puinhopen van een voormalige V olks re clvt'b ank Naar men aanneemt zal thans de. identiteit bekend worden gemaakt van verschillende Nazi-rechters, die ook nu weer zitting hebben in Westduitse hoven. Amerikaanse opslagplaatsen (Van onze Haagse redactie), lil Nederland ziju sinds enige tijd atoomwapens, besterad voor de koninklijke landmacht en de koninklijke luchtmacht opge slagen. Hoewel sinds de uitrusting van de Thunderstreaks van de luchtmacht met apparatuur voor de afwerping van atoom bommen, en de invoering van Honest John raketten in de land macht wel moest worden aangenomen, dat de bijbehorende atoomwapens niet ver van deze vervoersmiddelen zouden zijn opgeslagen, is nimmer officieel bekendgemaakt, dat de atoom ladingen zich inderdaad op Nederlands grondgebied bevonden. Dit geheim is thans onthuld,vals gevolg van een bezoek van een Amerikaanse congres-commissie die vandaag in het kader van een Europese inspectiereis in Nederland komt voor een be zoek aan deze opslagplaatsen. Bezoek uit V.S. brengt geheim aan het licht De congres-commissie bestaan de uit 5 leden van senaat en huis van afgevaardigden, zullen zich o.m. oj de hoogte stellen van de de beveiliging van de opslag met name voor wat betreft de zekerheid dat van deze voor raad geen gebruik kan worden gemaakt, dan met toestemming van de bevoegde Amerikaanse militaire bevelhebbers, die op hun beurt deze toestemming niet mogen geven dan na in structie van de Amerikaanse president. De opslagplaatsen van atoomwapens in Nederland staan onder beheer van Brussel heeft zich in feesttooi gesto ken voor de feestelijkheden bij het huwelijk van koning Boudewijn op 15 december en de kerst en nieuw jaar. Een beeld uit de Nieuwstraat, welke o.m. met verlichte kronen is ver sierd. DE ZAAK GOES is als een olievlek: zij breidt zich steeds verder figuurlijk althans over de Zeeuwse stro men uit, een verschijnsel dat doet denken aan ernstige waterveront reiniging, over de bestrijding waarvan velen zich het hoofd bre ken. De laatste weken zijn twee nieuwe punten onder de Zeeuwse aandacht gebracht, die thans no pen de zaalc-Goes opnieuw aan de orde te stellen. De eerste aange legenheid is de verschrijving of wat daar voor doorgaat bij de provinciale waterstaat, de tweede kwestie betreft enkele commentaren in een gezagheb bend landelijk dagblad. Met het laatste punt willen wij beginnen. Op 21 en 29 no vember j.l. verscheen er in de Nieuwe Rotterdamse Courant in cle rubriek „Kritische commentaar" een beschouwing, gewijd aan de Goese kwestie en in beide artikelen werd scherpe kritiek uitgeoefend op de hoogste gezagsdrager in deze provincie. Een vijftal punten kwam daarbij aan de orde. In de eerste plaats werd deze hoge functionaris verweten des tijds alle kandidaten voor het burgemeesterschap van Goes met de wethouders van deze gemeente te hebben doorgenomen. Vervol gens zou hij op de toenmalige mi nister sterke aandrang hébben uit geoefend om tegen diens voor keur in de thans vertrokken burgemeester in Goes te benoe men. Ten derde zou men hem ten tijde van deze benoeming gewaar schuwd hebben voor de moeilijke verhoudingen met de directeur van gemeentewerken in Goes, maar desondanks werd geen on- derzoek ingesteld. Ten vierde zou dc weigering van de heer Van Melle aan Gedeputeerde Staten om hun inlichtingen te verschaf fen over hetgeen deze oud-wet houder wist inzake „provinciale verschrijvingen" te wijten zijn aan het gebrek aan bestuurlijke draag kracht bij de hier in het geding zijnde hoge functionaris. Tenslotte wordt diens reis naar La Courtine in het geding gebracht, een reis die „in schrille tegenstelling" zou staan met „zorg voor een provin cie, waar de zaken niet zo best lópen". Wij geloven, dat in beide bewuste beschouwingen niet altijd de juis te. nuances zijn betracht. In de eerste plaats is dc benoeming van een burgemeester een zaak van de kroon, waarvoor de minister van binnenlandse zaken de verant woordelijkheid draagt. De provin ciale gouverneurs hebben in deze procedure een adviserende taak en dienen op grond van hun in structie een aanbeveling in. Wan neer een minister tegen zijn zin deze aanbeveling volgt, dan neemt hij daarmee vermoedelijk te gen beter weten in alle verant woordelijkheid op zich. In het on derhavige geval is een verwijt, zoals thans door de N.R.C. ge daan, op zijn minst eenzijdig, om dat er aldus uitsluitend naar Mid delburg wordt gekeken. Formeel behoort het accent daarentegen in Den Haag te liggen! De waarschuwingen voor moei lijke verhoudingen bij een gemeentelijke dienst behoe ven al evenmin een grond tot een verwijt aan Middelburg te geven. De situatie was immers aldus: er zou een burgemeester benoemd worden en juist deze functionaris zou in het kader van de gemeen telijke autonomie de aangewezen man behoren te zijn om deze kwestie aan te pakken. Een in grijpen van een hoger orgaan zou zeker in dc toen nog rustige dagen als een duidelijke aan tasting van de gemeentelijke au tonomie zijn beschouwd. Hier is een afwijzend oordeel a posteriori wel heel wat makkelijker dan een beoordeling a priori, Voorts lijkt de weigering van de heer Van Melle zijn wetenschap inzake „provinciale verschrijvin gen" aan Gedeputeerden mee te delen ons in duidelijke tegen stelling tot de N.R.C. niets met Zeelands hoogste gezagsdrager van doen te hebben. De heer Van Melle is sinds kort ambteloos bur ger en heeft van niemand in de Zeeuwse gezagsverhoudingen iets af te wachten. Het is duidelijk, dat deze oud-wethouder zich ge griefd voelt en dat hij mede op grond daarvan voor zijn houding en handelen in deze kwestie een bepaalde lijn heeft uitgestippeld. Hij heeft zich daarbij bovendien voorzien van. een juridisch advi seur. Deze oud-wethouder gaat zijn eigen weg en heeft om het populair te zeggen geen bood schap noch aan Gedeputeerden noch aan de voorzitter van dat college. Vermoedelijk zou zelfs de grote man van zijn partij de heer Tilanus hem niet tot an dere gedachten kunnen brengen... Bepaald onelegant achten wij het voorts van de N.R.C. in deze kwes tie een vakantie-reis van Zeelands commissaris naar La Courtine in het geding te brengen. Men kan over diens benoeming tot „ere- grenadier" denken zoals men wil: zij staat echter gehéél buiten deze kwestie. Zij is evenmin illustratief. Is bijvoorbeeld het gezag van mr. J. Klaasesz, commissaris der ko ningin in Zuid-Holland, afhanke lijk van het feit, dat deze hoge functionaris zich nog niet zo heel, lang geleden allerzotst uitgedost liet fotograferen ter gelegenheid van het zoveelste eeuwfeest van een Zuidhollandse stad? Die ver kleedpartij heeft niets met gezag te maken. (Zie slot pag. 2 kol. 5) i Amerikaans militair personeel, dat geen stuk uit deze opslagplaatsen mag uitgeven aan de Nederlandse strijdkrachten dan op instructie van hun Amerikaanse chefs in Europa. De overeenkomsten over de spe ciale voorwaarden voor deze A- wapenopslag zijn al enige tijd ge leden tussen de Nederlandse en Amerikaanse regeringen gesloten. Dat aan de mogelijkheid door deze overeenkomst geboden in middels gebruik was gemaakt is nimmer officieel bekend gemaakt, al lieten Nederlandse militaire kr ingen er al enige tijd geen twij fel meer aan bestaan, dat indien de atoomkoppen die voor- de be wapening van de Thunderstreak vliegtuigen en de Honest John ra ketten niet reeds in Nederland waren, dat in ieder geval niet lang meer zou duren. Men heeft weinig- aan de afvuur- inrichtingen indien de ladingen zich op zo grote afstand bevinden van deze inrichtingen, dat nauwelijks of niet van parate eenheden zou kun nen worden gesproken, aldus gaf ons onlangs een vooraanstaand militair- te verstaan. De atoomwapens die zich thans in Nederland bevinden hebben een vrij beperkte uitwerking en zijn uitsluitend bestemd voor tac tisch gebruik, d.w.z. voor gebruik tegen de strijdkrachten van een te genstander. Ze zijn niet van het formaat van de z.g.n. afschrikwekkende strategisch© macht van de vergeldingsstrijd- krachten van de Verenigde Staten en Engeland, waarmee strategische taken moeten worden uitgevoerd als dat nodig zou zijn. De opslagplaat sen bevinden zich ajle in het oostelijk gedeelte van het land. Prinses Beatrix in Canada Prinses Beatrix is woensdagavond in Montreal aangekomen, en direct per- auto doorgereisd naar Ottawa waar zij de bruiloft zal bijwonen van haar vriendin, freule Renee Röell en T. "Bradbrook Smith, rechtskundig advi seur op het Canadeso ministerie van financien. Op het vliegveld werd de prinses on der meer welkom geheten door het verloofde paar en door de heer F. H. Feaver die aanwezig was als chef protocol van het Canadese ministerie van buitenlandse zaken en als stief vader van de bruid. Prinses Beatrix zal de gast zijn ten huize van de fa milie Feaver, gedurende haar verblijf in Ottawa. VERWACHT. ZACHT WEER Zacht weer met veel bewolking en op enkele plaatsen wat lichte regen of motregen. Matige tot krachtige, aan de kust tijdelijk harde wind tus sen zuidwest en zuid. ZON ËNC MAAN 2 december Zon op 08.27 onder 16.32 Maan op 16.42 onder 07.1.1

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 1