Bejaardenzorg onderwerp van in Middelburg gehoudencontactdag' W. MARTEIJN TE ARNEMUIDEN KONINKLIJK ONDERSCHEIDEN Echt iets voor Vader M. W. de Bruine nam afscheid van gemeentewerken Vlissingen INTERKERKELIJKE SAMENKOMST HERV. EN GEREF. KERKERADEN DONDERDAG 1 DECEMBER 1960 PROVINCIALE ZEEUWSE G O U RINT 13 INITIATIEF STICHTING ZEELAND Toelichting op de problemen voor maatschappelijk werkers Op uitnodiging: van de stichting Zeeland voor Maatschappelijk en Cul tureel Werk hebben woensdag talrijke bij het maatschappelijk werk be trokken dames en heren in het Nederlands Koffiehuis te Middelburg eeii contactdag bijgewoond, waarop de bejaardenzorg het gespreksonderwerp was. Vier inleiders gingen elk op hun terrein met enkele sociologische, pastorale, praktische en medische opmerkingen nader in op dit over wegend onderschat en achtergebleven probleem. Aan het slot kwam ds. H. M. Strating, die de leiding van deze bijeenkomst had, bij afwezigheid van gedeputeerde A. Schout, tot de conclusie, dat er op het terrein van de bejaardenzorg nog vele vragen zijn, waarvan de oplossing zo spoedig mogelijk nagestreefd moet worden. Drs. W. R. V. Dusarduyn, directeur van de katholieke raad voor maat schappelijk werk in Zeeland, beet het spits af met enkele sociologische kanttekeningen bij een op dit gebied onderschat probleem. Drs. Dusar duyn betoogde, dat een te geringe activiteit er niet de oorzaak van is, dat de bejaardenzorg op sociologisch gebied achtergebleven is. Veel meer op het terrein van de voorlich ting heeft de bejaardenzorg niet die aandacht gekregen, die zij verdient. Drs. Dusarduyn betoogde, dat het sociologisch onderzoek daarbij te laat van start is gegaan en momen teel ook te praktisch geschiedt. Er zijn echter verzachtende omstan digheden, zo stelde hij, terwijl boven dien rekening moet worden gehouden met het feit, dat Zeeland in drie kwart eeuw gegroeid is van de pro vincie met de relatief minste bejaar den tot de provincie met de relatief meeste bejaarden. Doelgerichter Drs. Dusarduyn was van mening, dat het onderzoek doelgerichter moet ge schieden teneinde de plaats van de bejaarden in de samenleving veilig te stellen. Hij gaf de Zeeuwse maat schappelijk werkers en werksters in overweging om een algemeen en geografisch gezien in het bijzon der onderzoek in te stellen naar de behoeften en noden van de bejaar den, naar de voorzieningen, de hou ding van de samenleving tot de be jaarden, de omgang en belangrijke aandacht te besteden aan de wijze van voorlichting. Ds. Strating, directeur Maat schappelijk Werk van de Herv. Kerk in Zeeland, gaf vervolgens „enkele pastorale opmerkingen bij een vergeten probleem". Hij ver klaarde, dat een deel van de gees telijke nood van de bejaarden op liet financieel vlak ligt. Voorts is ook de sociale achteruitgang hierbij van belang, waardoor ont waarding van de persoonlijkheid van de bejaarden kan ontstaan. Bij de moeilijkheden van minder woonruimte komt dan ook de kwestie van vereenzaming, terwijl verder een geestelijk isolement ontstaat, omdat men de aanslui ting met het jongere geslacht mist. Eerste doel Enkele praktische opmerkingen bij een achtergebleven probleem kwa men van mej. W. J. H. Westera, me dewerkster in algemene dienst bij de stichting Zeeland. Zij wees er op, dat men het probleem niet oplost door het bouwen van tehuizen. Het eerste doel van de bejaardenzorg is niet de bevoogding, maar de ont voogding; men moet de bejaarden tot het uiterste zelfstandig laten zijn. Mej. Westera ging in vogelvlucht na welke maatregelen er genomen kun nen worden om dit doel te bereiken. In de particuliere sector kan dit zoals in Goes en Middelburg reeds gebeurt geschieden door de ver zorging van warme maaltijden, ver der middels een boodschappen-, schoonmaak- en pedicuredienst, via bejaardensociëteïten en adoptie. De taak wan het maatschappelijk werk hierbij is deze vrijwilligers zoveel mogelijk te steunen en het over heidsbeleid zodanig te beïnvloeden, dat er rekening wordt gehouden met de wens naar zelfstandigheid. Tot slot betoogde mej. Westera, dat men moet doordrongen zijn van de eer bied voor bejaarden. Dr. K. J. Nanninga, geneesheer-di recteur bij de stichting Verpleeg- en Rusthuizen Midden-Zeeland maakte tot slot enkele medische opmerkin gen. Hij gaf enkele beschouwingen over het begrip leeftijd. Dr. Nannin ga wees met name op de gevaren van overmatige bedrust, die funest is voor het skelet, de gewrichten, de spieren enz. Er ontstaat ook een psy chische achteruitgang, omdat de we reld van de bejaarde veelal verkleind wordt tot één kamer. Dr. Nanninga besloot zijn inleiding met enkele opmerkingen over de re validatie. Wanneer de eigen en de huishoudelijke verzorging door de bejaarden zelf gedaan kan worden, beantwoordt de revalidatie aan zijn doel, aldus dr. Nanninga. Na een lunch bracht het gezelschap in de middaguren een bezoek aan de verpleeginrichtingen „Ter Poorte" en „Der Boede" te Koudekerke. VEERTIG JAAR BIJ IJZERGIETERIJ Zeeploze toiletzeep Overal verkrijgbaar f f.ss NA 41 JAAR DIENST (Advertentie) SAMOS, uw wijn vo de feestdagen. Vrouwencommissie P.v.d.A. ging in ledental vooruit Dinsdag 10 januari zal in „De Prins van Oranje" te Goes de jaarvergade ring van de gewestelijke vrouwen commissie Zeeland van de Partij van de Arbeid gehouden worden. Op deze vergadering zal spreken mevrouw E. J. van de Broecke-de Man, lid van de Provinciale Staten van Zeeland over liaar reis naar en verblijf in Istanboel. In het bestuur van de commissie stellen de waarnemend secretaresse mevrouw M. van Loo-van Loo, de vice-voorzitster A. J. P. C. de Vlieger de Vlieger en het lid mevrouw C. van der Hulle-Boogerd zich niet herkies baar. Het jaarverslag van de commissie meldt, dat dooi- ziekte van de secre taresse, mejuffrouw A. W. Bos de plannen tot uitbreiding van de groe pen niet ten uitvoer konden worden gebracht. Ruim 130 vrouwen hebben in het afgelopen jaar de contactdag bezocht. De ledenstand gaf in het afgelopen jaar een winst van 19 leden te zien, zodat per 30 sept. het totaad aantal leden 1048 was. Winst van 19 is niet groot tc noemen als men weet, dat de afdeling Middelburg een netto winst maakte van 48 leden en Brui- nisse van 9 leden. Met hun winst werd Middelburg de grootste groep in Zeeland met 238 leden. De colportage van het blad „Wij vrouwen" gaat vooruit. Thans worden ongeveer 506 exemplaren per maand verspreid. De afdelingen Zierikzee en Terneuzen vierden in het afgelopen verenigings jaar hun tienjarig bestaan. De scho lingsdag te Bergen op Zoom werd niet bezocht, vanwege de hoge kos ten daaraan verbonden. De aankon diging, dat drs. Westerhout uit Mid delburg, 2e Kamerlid, zou spreken over het onderwerp. „Gaan we straks allemaal in Rotter dam wonen?" had daarentegen tot gevolg, dat in plaats van ongeveer 30 bestuurders ongeveer 100 vrouwen aanwezig waren. Een bewijs, dat de belangstelling voor de ontwikkeling van Zeeland na de voltooiing van het Deltaplan zeer groot is. Gewaardeerde functionaris gaat met pensioen De chef van de afdeling bouwtoezicht bij Gemeentewerken in Vlissingen, de heer M. W. de Bruine, heeft woens dagmorgen afscheid genomen van deze dienst, daar hij met ingang van vandaag, donderdag met pen sioen gaat. Burgemeester "mr. 'B. Kolff, de wet houders M. A. Popering en W. Poppe, gemeentesecretaris J. W. Péters, de oud-directeur van gemeentewerken, de heer J. Moll, talrijke collega's en vertegenwoordigers van do andere takken van gemeentewerken en het secretariepersoneel, waren voor dit afscheid samen gekomen in het ge bouw van.gemeentewerken uan de Dr. Staverm'anstraat De directeiir, ir. K. Box, noemde de heer De Bruine door de ervaring, die hij bezat, de juiste man op de juiste plaats. „Niet alleen op technisch ge bied, maar ook van de menselijke kant bezien", zo zei de heer Box, „want de scheidende had de tact, die nodig is voor deze functie. Als de mogelijkheid er was, wist hij de men sen, die met klachten kwamen, steeds tevreden te stellen". Deze tact gebruikte de heer De Bruine ook steeds in de omgang met de collega's in zijn 41-jarige dienstperiode bij ge meentewerken. Namens b. en w., het secretarie- personeel en de dienst gemeente werken overhandigde ir. Box de scheidende functionaris een hor loge, een foto van het Beelden huis en de handtekeningen van allen. Mevrouw De Bruine ontving een boeket bloemen. Burgemeester mr. Kolff gaf in een korte toespraak uiting aan zijn waar dering voor de chef van het bouw toezicht. Hij prees de grote toewij ding waarmee de heer De Bruine zijn functie vervulde. De wethouder van openbare werken, de heer M» A. van Woensdagmorgen lieeft de heer M. W. de Bruine afscheid genomen van de dienst gemeentewerken te Vlis singen. Mevrouw De Bruine (links), de heer De Bruine (midden) en de directeur van gemeentewerken ir. K. C. Box (rechts) bekijken 't liandteke- ningenboek, dat de scheidende func tionaris immens alle takken van deze dienst ontving. (FOTO P.Z.C.) Popering was dankbaar voor de voor lichting, die hij steeds had ontvan gen van de heer De Bruine. Ook se cretaris J. W. Peters toonde zich er kentelijk voor de samenwerking met de scheidende, chef. De oud-directeur van gemeentewer ken, de heer J. Moll verklaarde, dat hij de heer De Bruine in de periode, dat zij samenwerkten, ook bijzonder heeft gewaardeerd om zijn gevoel voor liumor. Hij was er van over tuigd, dat dit een belangrijke factor was voor de goede teamgeest en col legialiteit, die er toen heerste. In zijn dankwoord bracht de heer De Bruine de aanwezigen nog even de bouwsituatie te Vlissingen in herin nering bij het begin van zijn loop baan. Gonzales terug in Kramers „circus" Pancho Gonzales, de voormalige we reldkampioen der tennïsprofessionals, heeft opnieuw een contract getekend met Jack Kramer. Het „circus" van Kramer begint op 20 december' in Nieuw-Zeeland een wereldtournee. Gonzales verliet de groep beroeps spelers in mei van dit jaar nadat hij de titel van wereldkampioen der profs had gewonnen. Hij beweerde zich uit de tennissport te willen te rugtrekken. Tot de spelers, die de tournee zullen meemaken, behoren behalve Gonza les ook de Australiërs Lew Hoad en Ken Rosewall en de Spanjaard An dres Gimeno. Jack Kramer heeft medegedeeld, dat hij na de Challenge Round om de Da- vis Cup, die eind december in Austra lië wordt gespeeld, nog enkele hui dige amateurs aan zijn groep hoopt te kunnen toevoegen. Op de nominatie staan de Amerika nen Earl Buchholz en Barry Mackay, de Australiërs Neale Fraser en Rod Laver en de Italiaan Nicola Pietran- reli. Biervliet is nieuwe kleuterschool rijker Morgen zal burgemeester A. P. Kos- tense de nieuwe kleuterschool van de vereniging Christelijke Bewaarschool te Biervliet officieel openen. Het schooltje is gelegen op de hoog te ten oosten van de Braakmanlaan. Rondom is beplanting aangebracht. Een ruim pad verleent de toegang. De nieuwe moderne school omvat een ruim speelwerklokaal, een praktische leidsterskamer en een leuke hall en gang. Alles is ruim en licht van op zet en geschilderd in moderne har monische kleuren. Ook aankleding en meubilair zijn vrolijk en modern gehouden. Het ge heel, dat gecompleteerd wordt deor een speelterrein met een grote zand bak en de nodige speelwerktuigen, levert een leuke aanblik op. Zowel de architect, de heer P. J. 't Hooft te Goes, als de aannemer, de fa. P. J. Faas en Co. te Biervliet, heb ben eer met hun werk ingelegd. Jarenlang was het kleuteronder wijs gehuisvest in een oud slecht gebouw dat de naam kleuterschool nauwelijks verdiende. Voor het personeel is het een verademing in dit moderne schoolgebouw in trek te kunnen nemen. In mei van dit jaar kon men met de bouw beginnen. In vlot tempo is van af die datum constant doorgewerkt met als resultaat dat thans het schooltje kan worden opgeleverd. Burgemeester A. Hack speldde medaille op Burgemeester A. Hack van Arne muiden heeft woensdagmorgen de heer W. Marteïjn, die in Arnemuiden woonachtig is, de bronzen eremedaille van de Orde van Oranje-Xassau op gespeld. Dat gebeurde in verband met het 40-jarig dienstjnbileum van de heer Marteijn als handvormer bij de N.V. Middelburgsche Ijzergieterij en Machinefabriek voorheen Boddaert en Co. te Middelburg. Ter gelegenheid van dit feestelijk feit kreeg de heer Marteijn in hotel „Nieuwe Doelen" te Middelburg in intieme kring, een hartelijke huldi ging. De heer Hack sprak er in eer kort toespraakje zijn vreugde over uit, dat de prestaties van de jubilaris ook in hogere regionen zijn gewaar deerd, „Een van de topfiguren van het be drijf," noemde de directeur, de heer J. J. Ubbink, tijdens een sym pathiek speechje de jubilerende werk nemer. Hij verklaarde, dat de heer Marteijn door zijn vakkennis, energie en inzicht een groot aandeel heeft gehad bij de ontwikkeling van het bedrijf. Met name noemde de heer Ubbink de kennis, die de heer Mar teijn bezit van de fijne kneepjes in het moderne handvormvak. Met groot genoegen had de directie het dienstjubileum dan ook luister bijgezet, aldus de heer Ubbink. Na mens de Coöp. Vereniging van Ne- Woensdagmorgen werd in hotel ,JJiewve Doelen" te Middelburg de heef W. Marteijn uit Arnemuiden koninklijk onderscheiden ter gele genheid van zijn veertigjarig dienst jubileum bij de N.V. Middelburgsche Ijzergieterij en Machinefabriek voor heen Boddaret Co. Burgemeester A. Hack van Arnemuiden speldde de jubilaris de bronzen medaille van de Orde van Oranje-Nassau op. (Adevert entte). SAMOS, de edelste der zoete wijnen De- kerkeraden van de Gereformeer de en de Ned. Hervormde Kerk te Middelburg hebben in het gerefor meerd verenigingsgebouw aan de Singelstraat een bijeenkomst ge houden, waarin ds. M. Enker en ds. P. van Til, plaatselijk hervormd en gereformeerd predikant, refereerden over het onderwerp „De grenzen der kerk (de tucht)". De bijeenkomst stond onder leiding van ds. Jac. Boonstra. Ds. Enker begon zijn inleiding met op te merken, dat èr tussen de ge reformeerde en de hervormde kerken Advertentie) Uw zoete wijn moet SAMOS zijn. Onderzoek fruitdiefstal Goes nog niet afgesloten De Goe3e fruithandelaar C. P. O., die ervan verdacht wordt fruit en kis ten ter Waarde van bijna duizend gulden uit de veiling te Goes te heb ben ontvreemd, bevindt zich nog steeds in verzekerde bewaring. Het onderzoek in deze zaak wordt nog voortgezet, omdat het niet uitgeslo ten is, dat O. medeplichtigen heeft gehad. De kisten met appels, die op een open terrein waren opgeslagen, zijn per auto afgevoerd. Een groot deel daarvan is. zoals bekend, in een pakhuis van O. aangetroffen. De nummers van de kisten en het soort appels kwamen overeen met de ge stolen goederen. geen principieel, maar een gradueel verschil over de noodzakelijkheid van de tucht in de kerk bestaat. „Volledige leertucht (ontzetting uit het ambt) kan op grond van de nieu we kerkorde der hervormde kerk eerst van 1 mei van het volgend jaar af worden toegepast. Op de op 9 sep tember j.l. te Dordrecht gehouden vergadering van de Vereniging van Vrijzinnig Hervormden heeft ook dr. Klein Wassink de betekenis van de leertucht voor de kerk erkend. Ds. Van Til verklaarde, dat men bij het lezen van de kerkorde en het dienstboek der Hervormde Kerk geen belangrijke principiële verschil len ontdekt. Hij was evenwel van mening, dat de hervormde kerken in veel mindere mate dan de gerefor meerde kerken de tucht toepassen. „De belijdenisgeschriften zijrf dezelf de", aldus de referent, „maar zij functioneren anders in de gerefor meerde kerken". Volgens ds. Van Til krijgen de ge reformeerden de indruk, dat het uit stel tot mei 1961 afstel zal beteke nen. Op een vraag van ds. Enker over de afzetting van dr. Buskes, antwoord de ds. Van Til, dat deze besluiten (van de Synode te Assen) weder zijds zorgen baren. Een interessante discussie volgde op hetgeen beide predikanten naar vo ren hadden gebracht. Uit een vraag- en antwoordspel over de overgangs termijn van tien jaar voor de her vormde leertucht en het aantal tuchtzaken in de gereformeerde ker ken resulteerde tenslotte de vraag, wat gereformeerden en hei-vormden dan eigenlijk nog scheidt. Algemeen was men van mening, dat hef, wat toenadering tussen de ge reformeerde en de hervormde kerken betreft, tot daden zou kunnen komen, waarbij werd aangetekend dat geen overhaaste besluiten genomen dien den te worden. derlandse Ijzergieterijen overhandig de hij de Jubilaris een oorkonde. Uit handen van de directeur ontving de heer Marteijn ook het getuigschrift voor 40 jaar trouwe dienst van het departement Zeeland van de Neder landse Mij. van Nijverheid en Han del. De heer Ubbink bood ook dfe ge lukwensen aan van de commissaris sen van het bedrijf. Namens de personeelsvereniging sprak de heer J. Nieuwdorp een kort felicitatiewoord. Gelukwensen wer den verder aangeboden door de heer A. Boon, namens de kernmedewer kers van het bedrijf, de heer J. A. Kraak, namens de plaatselijke afde ling van de A.N.M.B. en de heer J. de Nooijer, een van de oud-collega's van de jubilaris. Ontslag in verband met conflict bij „Theater" In verband met het conflict tassen de toneelgroep „Theater" en het Arn hemse gemeentebestuur wordt mee gedeeld, dat de literator Johan van der Woude, die een der initiatiefne mers tot de oprichting van „Theater" is geweest en die sedert zijn bestaan nauw met ltel gezelschap cn het be stuur verbonden was, het stichtings bestuur heeft verzocht hem te onthef fen van het secretariaat van dit be stuur. Deze functie, aldus de lieer Van der Woude, is onverenigbaar geworden met mijn lidmaatschap van de com missie van beheer van de stads schouwburg. De heer Van der Woude heeft eveneens zijn plaats in het be stuur van de stichting „Vrienden van Theater ter beschikking gesteld. Serie bomaanslagen in de stad van Fidel Castro De tegen Fidel Castro's regering ge- riehte ondergrondse beweging van de „30ste november'heeft op haar naamdag een reeks bomaanslagen en brandstichtingen gepleegd. De or ganisatie wordt verantwoordelijk ge acht voor elf aanslagen met tijdbom men in Havanna kort na midder nacht, waarbij vier bommen explo deerden in de omgeving van het' hoofdkwartier van de geheime poli tie. Bovendien werd fosfor geworpeö in de brievenbussen van het centrale postkantoor om de post te verbran den. Berichten uit de provincie meldden dat in de provincie Matanzas een suikerriet-aanplant van bijna vijf ha in brand werd gestoken. Het was niet zeker of de brandstichters lid van de beweging waren. De beweging wordt verantwoordelijk gesteld voor meer bomaanslagen ongeveer 20 bommen explodeerden vrijdagnacht maar zij had nog nimmer in de binnenstad van Ha vanna toegeslagen. Er werd niemand gewond en de schade was gering. Soldaten, politiemannen en militia- mannen renden heen en weer door de straten, toen de bommen één voor één afgingen. Servatius wil verdediging van Eichmann neerleggen De raadsman van Adolf Eichniami. de Westduitse advocaat dr. Servatius wil de verdediging neerleggen wan neer de inhoud van de interviews met Eichmann die door het Ameri kaanse blad „Life" zijn gepubliceerd juist is. Servatius zei bij zijn volgende be zoek aan Israël de vroegere S.S. Obersturmbannführer te zullen vra gen of de interviews die hij in Ar gentinië vóór zijn arrestatie heeft verleend, juist zijn, In dat ge val zal hij de verdediging neerleg gen. Dr. Servatius meent dat de inter views zijn vervalst of aangevuld. Hij acht het ongeloofwaardig dat iemand zich in die mate belast als door de interviews is gebeurd. Servatius zei in dit verband in het bijzonder te denken aan een opmerking van Eich mann dat hij bloedspatten op de kle ren kreeg toen hij toekeek bij het vermoorden van gevangenen. Examens Te Den Haag slaagde voor het exa men wiskunde MO A mejuffrouw F. van Tooren, onderwijzeres te Vlis singen en leerlinge van de C-cursus aan de rijkskweekschool te Middel burg. Mej. F. van Tooren, onderwijzeres aan de Jan Ligthartschool te Vlis singen, behaalde in Den Haag de MO. akte wiskunde. Te Leiden slaagde voor het examen apothekersassistente mejuffrouw L. Borgers te Vlissingen. KERKNIEUWS Ds. W. J. Keiler, Varsseveld, wordt woensdag 75 jaar Ds. W. J- Keiler uit Varsseveld (Gel derland), eraeritus predikant van de Nederlandse Hervormde Kerk. viert woensdag a.s. zijn vijfenzeventigste verjaardag. Ds. Keller, die te Arn hem werd geboren, werd in 1919 tot predikant bevestigd. Hij was van 1922 tot 1925 voorganger van de her- Vbrmde gemeente van Scherp en isse.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 15