Tweehonderd jaar geleden werd Madame Tussaud geboren Twee premières -voor Nederland- in Goes HAAGSE OPLICHTER SPEELDE ZIJN EIGEN DUBBELGANGER WOENSDAG 30 NOVEMBER 1960 PROVINOIALB ZEEUWSE COURAN „MOEDER" VAN DE WASSEN BEELDEN Een kop voor honderd gulden (Van onze correspondent). Kleinkinderen van de Britse pre mier Macmillan brachten kort geleden een bezoek aan het Lon- rlense wassenbeeldenkabinet van Madame Tussaud. Toen zij Vol taire en Napoleon, Willem de Veroveraar en Hendrik de Acht ste, Koningin Elisabeth II en Prins Philip gezien hadden, bracht hun kindermeisje hen naar de salon der politieke pro minenten. Een der kleinkinde ren was stomverbaasd, toen hij plotseling voor Macmillan stond Hij werd heel bedroefd. „Waar om", vroeg hij huilend, „hebben jullie me niet verteld, dat groot vader dood is?" De verbluffende gelijkenis van de wassen figuren met het levende ori gineel verrast elke bezoeker ook degenen, die zich beslist hebben voorgenomen, zich niet te laten ver rassen. Reeds bij de portier aan de ngang begint men te twijfelen Leeft de man? De levende en de wassen „mensen" zijn nauwelijks van elkaar te onderscheiden. In de kundigheid om de wassen figuren zo natuurgetrouw mogelijk te modelle ren ligt dan ook het succes van dit beroemde huis. Dagelijks wordt het bezocht door 3000 mensen uit alle delen van de wereld en na de Tower en Buckingham Palace is het de meestbezochte bezienswaardigheid van Londen. T ussaud-aandelen Madame Marie Tussaud heeft dit wereld-unicum in 1805 geschapen. Zijzelf werd op 1 december 200 jaar geleden, in 1760, geboren. En haar erfenis is steeds in goede handen ge bleven. Het wassenbeeldenkabinet is een zakelijk succes. Tussaud-aande- len worden op de beurs verhandeld en zijn steeds gevraagd. De raadsleden van Gorkum zullen in de toekomst bij officiële gelegenhe den aan dit insigne kenbaar zijn. Het vergulde speldje toont het stadswa pen. Burgemeester mr. L. R. J. Rid der van Rappard heeft het idee in Frankrijk opgedaan, waar zo zei- de hij dergelijke insignes gemeen goed' zijn. In totaal zullen 31 van deze insignes worden aangeschaft. Minister van justitie: Schrootfraude-onderzoek omvangrijk en tijdrovend Het politioneel onderzoek naar mo gelijke frauduleuze handelingen met schèepssloopschroot vindt gestadig voortgang, zo deelt de minister van justitie in zijn memorie van ant woord op de rijksbegroting i960 mee. Het materiaal dat het object van het onderzoek uitmaakt is zeer omvangrijk, zodat veel tijdrovende naspeuringen moeten worden ge daan. Afsluiting van het onderzoek, dat wordt bemoeilijkt doordat de gang van zaken bij de sloopbedrijven soms niet meer nauwkeurig is na te gaan, is dan ook op korte termijn niet te verwachten. Het onderzoek valt uiteen in een groot aantal zelfstandige onderzoe ken naar bepaalde schroottransacties ten aanzien waarvan verdenkingen zijn gerezen bij de Hoge Autoriteit van de E.G.K.S., c.q. de Nederlandse justitie. Verscheidene van deze politiële on derzoekingen konden tot een voor lopige of definitieve afronding wor den gebracht. Met betrekking tot het tot dusver bereikte resultaat deelt de minister verder mee. dat sommige verdenkin gen ongegrond zijn bevonden, terwijl in andere gevallen onvoldoende aan wijzingen zijn gevonden van ge pleegde onregelmatigheden cn in weer andere gevallen de gerezen vermoedens zijn versterkt. In het algemeen liggen de vermoede frauduleuze handelingen in de sfeer van valsheid in geschrifte of oplich ting. Binnenkort zal een gerechtelijk vooronderzoek worden gevorderd, dat mede zal zijn gericht op het vast stellen van de "mogelijkheid om de aanvankelijk gebleken onregelmatig heden te brengen onder de wettelijke omschrijving van een strafbaar feit. De manager van de onderneming, James Catney, vertelde ons met welk een precisie gewerkt wordt, om de wassen figuren zo natuur getrouw mogelijk te maken. Als het enigszins mogelijk is, zoekt men de prominenten, die voor een plaats in de galerij in aanmerking komen, thuis op, zodat men niet alleen een beeld krijgt van hun uiterlijk, maar ook van hun gees telijke structuur. In velé gevallen laat men voor de kleding dezelfde kleermaker optreden, die ook de kleren maakt voor de levende be roemdheid, zoals bijvoorbeeld Norman Hartnell, de couturier van de koningin. Welke figuren zijn het duurst? Cat ney zegt: „De koningen, omdat het werk aan de kostuums, die historisch feilloos moeten zijn, zeer duur is". „Hoe hoog zijn de figuren gemiddeld verzekerd?" „Stuk voor stuk op 500 pond", zegt Catney, dat is dus vijf duizend gulden. Kroesjtsjew naar foto's Onder de 500 beelden van de „show" behoorde Adenauer tot de „moeilijke gevallen", omdat men zijn maten wilde hebben op een tijdstip, dat bij juist op verkiezingstournee was. Kroesjtsjew was helemaal niet be reikbaar: hij moest naar foto's wor den gemodelleerd. Macmillan was bereid de heren van het kabinet een gesprek toe te staan. En met Churchill houdt mr. Bernard Tussaud, een rehtstreekse nakome ling in de vijfde graad van madame Tussaud, die alle koppen modelleert, zich reeds tientallen jaren bezig. Churhill kwam in 1910 voor de eerste maal in het beeldenkabinet. Daar sindsdien zijn figuur, zijn gezicht zijn kleding en zijn positie voortdurend zijn veranderd, werd hij in de loop der jaren dertien maal opnieuw „ge maakt". De materiaalkosten voor een kop zijn met tien pond honderd gul den niet hoog. De koppen worden met water en zeep gereinigd. Elke werkdag in huize Tussaud begint met de vraag: Wie zullen we van daag eens van zijn hoofd ontdoen? Het moeilijkste werk, het natuurge trouw fabriceren van de ogen, is in handen van een Duitser, die ook kunstogen voor levenden maakt. Hij blaast ze, terwijl men er op wacht. De stichtster van het wassenbeel denkabinet, in Straatsburg gebo ren doch door de welvaart van het toen snel industrialiserende Engeland naar Londen gelokt, heeft haar tweede zelf in was in het museum gezet. .De jongste fast zal uit Washington komen: e nieuwe Amerikaanse president heeft reeds voor de verkiezingen toegezegd, zijn maten en foto's te zullen sturen. Don „Camillo" Carlo Riva De parochiepriester van Sesto Ulteriano in Italië, die door smokke len, vechtpartijen en dronkenschap van zich heelt doen spreken, heeft zich lot nu toe met succes verzet tegen pogingen van de aarts bisschop van Milaan om hem over te plaatsen. Deze priester, Don Carlo Riva, werd onlangs tot zestien dagen voor waardelijk en 700.000 lire boete veroordeeld wegens het smokkelen van sigaretten. Hij verdedigde zich o.m. door te zeggen dat hij geld nodig had voor een kindertehuis. De aartsbisschop van Milaan wei gerde kennelijk Don Riva's verdediging te aanvaarden en gelastte hem om zich bij het Triuggio klooster bij Milaan te melden. Don Riva verliet zijn parochie niet. De andere priester die zondag in Sesto Ulteriano de mis opdroeg, trok slechts vijf belangstellenden. Een delegatie van de dorpelingen heeft de aartsbisschop verzocht Don Riva in Sesto Ulteriano te handhaven. De plaatselijke afdeling van de Katholieke Actie is eveneens gekant tegen zijn vervanging, omdat hij in deze overwegend communistische streek een fel anti communist is. Bij een gelegenheid daagde Don Riva een plaatselijke communist uit „naar buiten te komen". De communist werd verslagen, maar Don Riva's superieuren waren niet bijzonder ingenomen met de ma- nier waarop hij het communisme bestreed. Ook heeft hij meermalen een berisping gekregen over de wijze, waarop hij met de dorpelin gen in cafés placht te drinken. Italiaanse priesters mogen in het openbaar geen alcoholische dranken drinken. Ook naar New York Loemoemba is nog steeds spoorloos Het Kongolese leger bewaakt het vliegveld Ndjili van Leopoldstad en doorzoekt alle vertrekkende toestel len, ook de UNO-vliegtuigen. Buiten Leopoldstad heeft de politie wegver sperringen opgericht, waar alle in zittenden van auto's en andere voer tuigen zich moeten legitimeren. Ra dio Leopoldstad heeft de bevolking opgeroepen onmiddellijk de politie of het leger te waarschuwen als Patri ce Loemoemba ergens in de stad wordt gezien. Loemoemba is nog steeds spoorloos. Een aantal politici uit zijn partij, en andere Loemoembisten, zijn ook uit Leopoldstad vertrokken. Vermoed wordt dat hun aller doel Stanleystad in de Oostprovincie is, het bolwerk van Loemoemba en zijn partij. Mensen uit de kring rond Loemoem ba hebben vandaag de veronderstel ling geuit dat de gevluchte ex-pre mier wel niet lang in Stanleystad zal blijven. Zij verwachten dat hij naar New York zal reizen om daar een campagne te ontketenen tegen de kortgeleden erkende Kongolese dele gatie. Alfred van Sprang begraven Honderden mensen, van wie zeer ve len buiten de aula van de Haagse be graafplaats „Oud Eijk en Duijnen" moesten wachten, hebben gistermid dags de journalist Alfred van Sprang ten grave gedragen. In de aula werd gesproken door de programmaleider van de N.C.R.V., de heer G. H. Hoek, die memoreerde, dat Van Sprang gedurende zijn leven meer dan veertig landen bezocht en in zijn „geestige, slagvaardige stijl" verslag deed van de gebeurtenissen op deze aarde. De heer Hoek zeide een zeer grote waardering te hebben voor het werk, dat Van Sprang ver richt heeft voor de Nederlandse om roep en voor de Nederlandse jour nalistiek in het algemeen. Ook werd het woord gevoerd door de commandant van de eerste divisie „7- december", luitenant-generaal C. D. de Vries, bij welke divisie Van Sprang tijdens het' optreden van deze in het voormalige Nederlands-Indië heeft gediénd, onder andere als oorlogscor respondent. Bij de groeve bedankte een zuster van dé thans overledene voor de be langstelling. Vrienden van Van Sprang, die niet hém in deze divisie dienden, strooiden tenslotte bloemen in het graf. S.S.-er krijgt 10 jaar De S.S. kapitein Johannes Paul Kre- mer is te Münster tot 10 jaar dwang arbeid veroordeeld omdat hij mede plichtig werd bevonden aan liet ver moorden van gevangenen in het con centratiekamp Auschwitz. De rechtbank achtte de 76-jarige Kremer schuldig bij twee gevallen van moord op de gevangenen. Een grote groep studenten heeft in de straten van de Vene zolaanse hoofdstad Caracas gedemonstreerd tegen de regering in het algemeen en tegen president Bétancourt «n het bij zonder. Op hun demonstratietocht door de stad vernielden zij een aantal winkels en eigendommen van anderen. Vijftig per sonen werden gewondtoen de politie met vuurwapens in greep. Drie personen verloren ten gevolge van deze rel het leven. „ZUID AFRIKAAN SE MARINE-OFFICIER" Berichten uit Schotland en pakjes in de kelder Met bijzonder ingewikkelde verhalen heeft de 35-jarige J. A. H. uit Den Haag kans gezien jarenlang een ge scheiden vrouw en een echtpaar uit Den Haag op te lichten. Dezer dagen is de man aangehouden, nadat het echtpaar door een klein voorval arg waan tegen hem had opgevat. In 1956 ontmoette H. de gescheiden vrouw, die door op kantoor te wer? ken in het onderhoud van haarzelf en haar vier kinderen voorzag. Hij gaf zich uit voor „commander van de Zuidafrikaanse marine, belast met opdrachten voor de geheime dienst". Hij vertelde in Zuid-Afrika twee boerderijen te bezitten op een waar van twintig kinderen van in de oor log omgekomen marinemannen wer den opgevoed. Op de andere boerderij wilde hij zich vestigen met deze vrouw. Dit zou echter pas mogelijk zijn na zijn ontslag uit de dienst. Dan ook pas zou hij over veel geld kun nen beschikken, want nu kreeg hij Kameropera van Vivaldi en Stams „Cassation" VOLGENDE WEEK gaan er te Goes twee muzikale pre mières, althans voor Neder land: een kameropera van Vivaldi en een spel van Henk Stam „Cassation". De uitvoe ring is in handen van het Zeeuws Kamerorkest onder leiding van Francois Olivier. 'Men zal zich herinneren, dat tijdens een concert van dit orkest vorig jaar een opvoe ring werd gegeven van Mo- zarts „Bastien und Bastien- ne", hetgeen allerwege als een succes werd beschouwd. In de kringen van het orkest vroeg men zich toen af of het niet mogelijk was ook bij een volgend concert een derge lijke kleine opera uit te voe ren. De .vraag echter was: welke opera is geschikt PAULINE PILAAR Het bestuur werd geattendeerd op een artikel van de bekende opera-deskundige Leo Riemens over het „Teatfo deU'olmo" in Como, dat zich met name bezig houdt met de opvoering van klei ne opera's. Er werd met Riemens contact opgenomen en daarbij bleek dat een der dirigenten van het theater Ennio Gereili tijdelijk in Nederland verblijf hield in verband met werkzaam heden bij de Nederlandse Opera. De heer Gereili adviseerde het Zeeuwse Kamerorkest een ka meropera van Vivaldi uit te voe ren: „La Ninfa il Pastore". Het manuscript van dit werk bevond zich in de „Accademia Musicals Chigiana" in Sienna. Het bestuur van deze instelling bleek bereid het volledige mate riaal in bruikleen af te staan. Volgende week donderdag zal de opera dus In Nederlandse pre mière in Goes gaan. Do laatste jaren is bet werk alleen uitge voerd In Lausanne, Menton, Flo rence en Sienna. Het is wat de orkestbezetting betreft ge schreven voor strijkorkest en continuo, twee hobo's, twee hoorns en één fagot. Men heeft in Goes speciaal werk gemaakt van decor eu costuums. Het ontwerp daarvan is gemaakt onder supervisie van Nicolaas Wijnberg door Ingeborg Kuijpers- hoek. Op haar aanwijzigingen zijn de decors vervaardigd door de heren P. de Dreu en D. Kort te Goes, terwijl de kostuums zijn gemaakt eveneens op haar aanwijzigingen door enkele leden van het orkest. Mevrouw Kurpershoek heeft bij het ontwerpen zich laten leiden door het gegeven van de opera, daarbij rekening hou dend met de tijd, waarin het werk ontstond cn tevens aan passing zoekend met de huidi ge periode. Als solist treden op Pauline Pilaar, die de rol van nimf Euril- la zal vertolken, Bert van 't Hof in de rol van de herder Alcindo en Ank Tamminga-Bulhfer in tie -rol yan de nimf Nico. Pauline Pilaar is in Zeeland geen Tijdens een repetitie van zangers en onbekende: zij :verd in Goes go- orkes, Middelburg in de Mu- boren, studeerde aan het Amster- damse Conservatorium, waar zij zieschool werd deze foto geno- in 1950 eindexamen deed. Nadien men. Het orkest en de zangers (ook zette zij haar studie voort bij To solisten!) hebben evenals vorig jaar van der Sluys en later bij Pierro mprkvnknnHp*" nphmtdpn Bernac in Parijs. Zij volgde ge- werkvakanties' gehouden. durende enkele jaren de opera- klas van het Haagse Conserva torium, waar ze werkte onder leiding van Wolf Dieter Ludwig en Frans Vroons. Zii gaf vele recitals in binnen- en buitenland. In mei 1959 behaalde zij tijdens het internationale „Concours d' interpretation de Ia mélodie fran- caise' een eervolle vermelding. Bert van 't Hof studeerde aan het Rotterdamse Conservatorium en maakt thans deel uit van het vocaal ensemble van de N.C.R.V. Ook hij geniet bekendheid door concerten en radio-uitvoeringen. „CASSATION" De tweede première is de„Cassa- tion" van Henk Stam. Behalve - een uitvoering in concertvorm tijdens het 75-jarig bestaan van het Utrechtse Conservatorium is dit werk noooit als in zijn tota liteit uitgevoerd. Het werd ge componeerd in de jaren 1948- 1949 als een spel naar vier oud- Franse gedichten over de gelief de, de minnaar en de dood. De muzikale vertolking is toege wezen aan een groep instrumen talisten en zangers, terwijl het spel wordt gedanst door drie pan- tomjnedansers. Het geheel heeft 'n stöl'k satiriek» Inslag terwijl zonder dat het moraliserende ele ment is vermeden het toch bedoeld is om „aangenaam be zig te houden". Vandaar de titel, die ontleend is aan de Weense vermaaksmtjziek ten tijde van Mozart. In de pantomine treden op He len Soesman, Peter Lems en Bram van der Hage. Vocale me dewerking verlenen Ank Tam- minga-Buthfer en Johan Mendels, alsmede een klein koor bestaan de uit leden van het koor der Rijkskweekschool en de stem- vormingsklas van de Zeeuwse Muziekschool. Het instrumentale fedeelte wordt verzorgd door oosje Voogd, fluit, Paula van Gilst, viool en Josina Scherphuis- Voogd, cello, alsmede Philip Fey, slagwerk. Het overige programma vermeldt een divertimento (F groot) van Mozart en Handels Celloconcert in C. Dit laatste werk is beter bekend als concert voor orgel en orkest. Als solist treden op Co van der Beek, hoofdleraar aan hot Rotterdamse Conservatorium en Josina Scherphuis-Voogd. Het concert wordt gegeven donder dag 8 december aanstaands. uitsluitend zakgeld. De rest van zijn „aanzienlijk salaris" zette de marine voor hem vast. Bovendien was H. zo vertelde hij verder moreel verplicht zijn dubbelganger en stief broer te onderhouden, die hem dik wijls bij zijn opdrachten hielp. De man leek weliswaar sprekend op hem, maar hij was een veel nettere verschijning en sprak bovendien vloeiend Nederlands. H. zelf kon zich alleen in het Zuidafrikaans uitdruk ken, hetgeen hij overigens zo goed deed, dat zelfs vele Zuidafrikanen, die hij ten huize van de vrouw uit nodigde, nooit argwaan hebben ge koesterd. Niemand weet, hoe hij deze taal zo goed heeft geleerd, want in Zuid-Afrika is hij nooit geweest. T elegrafist Jaren verstreken en geregeld was H. afwezig. Dan kreeg de vrouw boodschappen van hem via „een telegrafist", maar later is geble ken, dat H. zichzelf als zodanig voordeed. De vrouw onderhield H. grotendeels, dubbel hard werkend om hiervoor de middelen- te ver krijgen. Enige tijd geleden liet H. weer via de „telegrafist" we ten, dat hij bij een opdracht ern stig gewond was en in Schotland in een ziekenhuis lag. Hij had zijn geheugen verloren en om dit op te frissen moest de vrouw hem geluidbandjes sturen met haar stem en die van haar en htm beide kinderen (zij hadden inmiddels sa men twee kinderen gekregen). Voorts mocht zij pakjes sturen, maar die diende zij in de kelderbox te leggen, waar ze 's nachts zouden worden weggehaald. Na verloop van tijd stond ineens „de stiefbroer" op de stoep. Hij vertelde de vrouw, dat het verhaal van Schot land onjuist was. H. was omgeko men bij een opdracht in Duitsland en zijn laatste wens was geweest, dat de stiefbroer (uiteraard H. zelf) zijn plaats zou innemen in het gezin. In derdaad leek deze stiefbroer een heel andere man; althans in gedrag en spraak. Argwaan Sinds 1953 heeft H. ongeveer dezelfde verhalen verteld aan een echtpaar, dat hem eveneens financieel steunde. Ook daar meldde zich op een goede dag „de stiefbroer". Maar toen be ging H. de onvoorzichtigheid een maal lucifers uit een kastje te pak ken, terwijl hij niet kon weten, dat daar lucifers lagen. Dit gaf het echt paar argwaan. En hoewel H. de zaak nog trachtte te redden door ineens te zeggen, dat het hele optreden als stiefbroer maar een grapje was ge weest, en hij het in feite toch echt zelf was, ging men zijn gangen meer na. Zo kwam het echtpaar in con tact met de wouw en toen zij daar de verhalen hoorden, was huns in ziens het tijdstip rijp om de politie in de zaak te moeien. Deze had met de opsporing van H. geen moeite, want nog geen week te voren was hij verhoord voor een op lichting met dezelfde verhalen van een firma, waar hij zich ook als „commander" had voorgedaan, daar evenwel van een vissersvaartuig. In 1944 is H. ook reeds wegens oplich ting veroordeeld, waarbij hij dezelfde verhalen heeft gebruikt, zij liet in minder gedetailleerde vorm. Vijftien kinderen gedood bij ramp in Canada Vijftien kinderen zijn dinsdag omge komen en 28 gewond, doordat een goederentrein te Lamont in Alberta (Canada) de schoolbus waarin zij za ten, op een overweg greep. De 'bus chauffeur en het treinpersoneel ble ven ongedeerd. Lamont ligt 75 kilo meter ten noordoosten ran Edmon ton. Iemand van de spoorwegen zei dat de trein twee diesellocomotieven en 27 rijtuigen de autobus in het midden trof. De. overweg was niet beveiligd met lichtsignalen. De Koninklijke Canadese bereden politie nam deel aan het reddings werk in het besneeuwde land. De wrakstukken van de autobus lagen over srrote afstand verspreid,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 9