VenkcJk. Plannen voor bevordering van toerisme in Aardenburg UITBREIDING FRUITTEELT IN ZEEUWSCH-VLAANDEREN NIEUWE R.-KKLEUTERSCHOOL OOSTBURG OFFICIEEL GEOPEND GEVACOLOR WALCHERSE PAARDEN KWAMEN UITSTEKEND VOOR DE DAG DANS EN DIPLOMATIE ROND DORPSHUIS IN SINT-ANNALAND WOENSDAG 30 NOVEMBER 1960 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT FORUMAVOND STREEKVERBETERING Bevolking moet actiever worden Adeverténtie) In Aardenburg worden plannen gesmeed om het toerisme in Zeeuwsch-Vlaanderen te bevor deren. Dinsdag heeft de „Com missie Streekverbetering" al daar een forumavond gehouden over het onderwerp „De toerist en zijn invloed op onze samenle ving en omgekeerd". Naar aan leiding van dit onderwerp werd een drietal korte inleidingen ge houden. Pater Mak. strand-aalmoezenier in Zeeuwsch-Vlaanderen zei in zijn in leiding „De godsdienstige zijde van het toerisme" dat bij het toe risme de geestelijke kant van de re creatie niet verwaarloosd mag. wor den. Spreker noemde deze zijde zelfs primair. Als voorbeeld noemde spre ker hierbij een strandkerkje, waar de toerist kerkdiensten kan volgen. „Het toerisme en Aardenburg", was het onderwerp van de inlei ding van de heer J. M. Paridaen, gemeentesecretarisvan Aarden burg en voorzitter van de plaat selijke V.V.V. Spreker was van mening dat de bevolking zich zelf moeite moet getroosten om het toerisme te doen toenemen. De Aardenburgers weten zelf weinig of niets van hun eigen woonplaats te vertellen, meende de heer Paridean Spreker raakte in vervoering, toen hij sprak over de vele aantrekkelijk heden, die Aardenburg reeds biedt en noemde in dit verband het sportpark en de wandelwegen. Mejuffrouw B. Baars, maatschappelijk werkster, was van mening, dat de activiteiten, die moeten worden aangewend om 't toerisme te bevorderen, niet mogen leiden tot spanningen in het gezin. In haar inleiding, onder de titel „Het toerisme en het gezin" noemde spreekster als voorbeeld hiervan het verhuren van een gedeelte van het eigen. huis. Ook mocht volgens haai de moeite, die men doet om het de gasten naar de zin te maken er niet toe leiden, dat de kinderen verwaar loosd worden. Suggesties Na deze inleiding was de beurt aan het forum, waarin behalve genoemde inleiders zitting hadden: drs. W. Dusarduyn, hoofd van de Katholieke Raad voor Maatschappelijk Werk in Zeeland, de heer J. de Regt, namens de provinciale V.V.V., de heer J. P. van Berkel, namens de A.N.W.B. en mejuffrouw W. Arts, huishoudcon- sulente streekverbetering. De heer E. Lansu was gespreksleider en de heer C. van Bellegem voorzit ter. Tijdens de discussie deden de forum leden vele suggesties voor streekver betering. Zo werd onder meer gezegd dat do bevolking zelf meer activiteit moet ontplooien. Men noemde het plaatsen van wegwijzers en het uit geven van een folder, zoals dat op Walcheren gebeurt. Weekagenda Ook werd voorgesteld een weekagen da voor Zeeuwsch-Vlaanderen en om streken te doen verschijnen, waarin alle evenementen vermeld dienen te worden. Voorlichting op scholen over diverse plaatsen in Zeeuwsch-Vlaan deren werd ook van groot belang ge acht. De heer Van Berkel was van mening, dat vooral het uitstippelen van wandeltochten, het organiseren van puzzelritten en het aanbrengen van verlichting punten zijn, die het toerisme doen toenemen. Als toeris- tisch-folkloristische attractie werd onder meer bolling genoemd. De vele belangstellenden, die deze avond hadden bijgewoond, konden naar huis gaan in de overtuiging dat In Zeeuwsch-Vlaanderen plan nen worden gesmeed om het toe risme te bevorderen. AI namen niet allen aan do discussie deel, toch ging het merendeel enthou siast huiswaarts. (Slot van pag. 1) De heer Moeliker ziet geen enkel gevaar in deze ontwikkeling. „Over het geheel genomen had Nederland tien jaar geleden een oppervlakte fruitbomen van 65.000 ha. Momen teel is dat 48.000 ha, een teruggang in oppervlakte dus van 17.000 ha. De opbrengst in kilogrammen is echter dezelfde gebleven. Daar te genover staat dat de bevolking sterk is toegenomen, terwijl die bevolking in 1950 per hoofd en per jaar 17 kg fruit consumeerde en nu tien jaar later 30 kg! Die teruggang in oppervlakte met toch een hogere opbrengst, is wel duidelijk. De forse appel boom van vroeger, waarvan er zo'n 100 stuks op één ha stonden „EEN KLEIN PARADIJS" >j. A. van Waesberge ontsloot fraai gebouw De Oostburgse kleuters, die voor bet eerst met het r.-k.-onder- wijs kennis maken, doen dat nu in een fraaie, splinternieuwe kleuterschool. „Een klein aards paradijs," noemde de voorzitter van het schoolbestuur, pastoor deken A. Lievegoed het gebouw dinsdagmorgen na de officiële opening, die werd verricht door de inspectriee voor het kleuter onderwijs, mejuffrouw A. van Waesberge. Hij was er van overtuigd, dat de ouders van de leerlingen dit 's mid dags bij de bezichtiging ook zouden vinden. Pastoor Lievegoed schetste daarna de moeilijkheden, die zich in de loop van meer dan een halve eeuw hebben voorgedaan bij de pogingen om een nieuwe school te stichten. Door de nieuwe wet op het kleuter onderwijs, die enkele jaren geleden van kracht werd, waren de proble men echter gemakkelijker te over winnen, zo bleek uit zijn toespraak. De voorzitter richtte tenslotte een dankwoord tot de instanties, die de bouw mogelijk hebben gemaakt. Mejuffrouw Van Waesberge liad daarvóór de school ontsloten met de gebruikelijke sleutel, die haar op een kussen werd aangeboden door twee kleuters, namelijk Go- delieve Boonman en Waldi Lecluij- ze. Zij zag de nieuwe school als een symbool van hetgeen door sa menwerking bereikt kan worden. Om to bereiken, wat men heeft Dinsdagmorgen heeft mejuffrouw A. van Waesberge, inspectriee van het kleuteronderwijs de nieuwe r.-k. kleuterschool te Oostburg. officieel geopend. Onder het belangstellend oog van zuster M. Beata en pastoor- deken A. Lievegoed (links) boden Godelieve Boonman en Waldi Lec- luijze de inspectriee de sleutel van het gebouw aan. FOTO P.Z.C gedacht, achtte de inspectriee ook in de toekomst samenspel nood zakelijk, en die 200 kg fruit moest op brengen om aan de 20 ton per ha te komen, is langzamerhand aan het verdwijnen. Daarvoor is in de E laats gekomen het - kleine oompje waarvan er wel duizend op een hectare staan. Om aan de gemiddelde 20 ton te komen, be hoeven die boompjes maar 20 kg fruit per stuk op te brengen. Kwaliteit Waar de rijkstuinbouwvoorlichtings- dienst de huidige en toekomstige fruittelers wel met nadruk op wijst, is het diligent zijn tegen de buiten landse concurrentie. Met name uit Italië en Zuid-Frankrijk, waar men hoe langer hoe meer uitstekende re sultaten gaat boeken met de ver schillende rassen appelen en peren. Het is in dit verband een dwingen de eis dat men zich, meer gaat toe leggen op de teelt van kwaliteits- fruit. Het is nog steeds niet zo, dat men een aantal jonge boompjes in de grond „gooit", daar zo af en toe eens naar kijkt en dan 5 a 10 jaar later hoog gewaardeerd fruit oogsfc Om dat te bereiken heeft men een uitstekende verzorging nodig: op tijd snoeien, buigen, ziekten bestrij den, dunnen en voorzichtig plukken. Er zijn telers, wier aangevoerd fruit voor 90 pet. uit „kwaliteit" bestaat; anderen halen nog geen 30 pet. Het verschil is duidelijk en voelbaar als aan het eind van het jaar de balans wordt opgemaakt! De Zeeuws-VIaamse telers gaan dit inzien, hetgeen onder meer moge blijken uit de belangstel ling voor de fruitteeltvakschool te Philippine. Voor de afgelopen 5 cursussen werd de school be zocht door gemiddeld 15 S. 20 leerlingen. Dit jaar waren er 72 aanmeldingen, waarvan er echte# niet meer dan 50 konden worden geplaatst. De cursisten in leef tijd tussen 18 en 50 jaar be zoeken do school één dag per week gedurende 1/z jaar. Zes leraren onderwijzen de toekom stige fruittelers in grondkennis, be- mestigsleer, schei-, plant- en dier kunde, economie, mechanisatie en in het praktische vlak in alle voor komende werkzaamheden in alle jaargetijden. Kortom, daar^vordt de cursisten geleerd hoe een kwaliteits appel en -peer moet worden geteeld. De heer Moeliker betreurt het ech ter dat onder de 50 cursisten slechts 4 werknemers zijn en de rest werk gevers. Hij is van mening dat op iedere ha boomgaard, één geschool de werkkracht hard nodig is. „Gaat zo'n fruitteler straks alléén of met ongeschoolde krachten een boom gaard van 6, 8 of meer hectares be werken, dan moet zich dat in de toe komst ongetwijfeld wreken", aldus de heer Moeliker. Hij is van oor deel dat de telers er goed aan zullen doen om wat meer aandacht te be steden aan de (vak)-scholing van hun personeel. Herinneringen Namens de gemeente voerde waarne mend burgemeester, wethouder A. P. Modde het woord. Deze haalde enkele herinneringen op aan het onderwijs van 50 jaar geleden en wees op de verschillen tussen toen en thans. Tenslotte bracht de bisschoppelijke inspecteur, rector R. Verdunnen zijn gelukwensen aan het schoolbestuur over. Voor pastoor-deken Lievegoed de school 's morgens inzegende, was eerst een mis opgedragen in de Oost burgse parochiekerk. Bij de openingsplechtigheid waren o.a. ook aanwezig de schoolarts dok ter Timmer, wethouder D. Geuze en secretaris P. A. Bril, de architect van het schoolgebouw, de heer J. C. P. Loonen uit Breskens en de aannemer, de fa. F. Strijbos en Zn., te Oostburg'. Do nieuwe, fraaie r.-k.—kleuter school telt onder meer twee speel werklokalen, een leidsterskamer en een ruime garderobe. Ook komt er in het gebouw nieuw meubilair. De school is berekend op 80 leerlingen. Zij wordt thans door ongeveer 60 kleuters bezocht. Het ontwerp voor de aan te leggen beplanting is van de chef van do beplantingsdienst te Oostburg, do heer Harniseu. FILM SINT IN EEN GRIJZE TABBERD? (Van een spaansc correspondent) "Volgens - niet bevestigde - geruchten zou de Goed-Heilig- man voornemens zijn, dit jaar een grijze in plaats van een, rode tabberd te dragen. Dit niet zozeer om zich te onder scheiden van de vele z.g. hulp sinterklazen, dan wel om bij zijn tochten over de dakeu minder opvallend af te steken tegen Holland's luchten. Hier op heeft het ontvangst-comitó rechtstreeks kontakt opgeno men met de spaanse ambassa de, waarbij gebleken is, dat het hier een volkomen loos gerucht betreft. Gelukkig maar! Iedereen stelt er immers prijs op, dat St. Ni- colaas-avond een kleurig feest blijft! Maarhoe staat het met uw foto's? Legt u een kleurig feest ook kleurig vast of draagt de goede Sint op tiw opnamen een grijze tabberd, zoals op zwart-wit foto's? Dat hoeft écht niet! Haal daarom bijtijds GEVACOLOR kleuren film en flitslampjes. Het St. Nicolaasfeest is een unieke gelegenheid om te ontdekken, hoeveel méér vreugde fotogra feren in KLEUR geeft! COM 6045 ONVERWACHTE CONTROLE Sint meert in jachthaven bij watertourisme „Schelde" Op zijn tocht door deze provincie vergeet Sint-Nicolaas ook de vere niging voor watertourisme „Schelde" in Vlissingen niet. Aanstaande zon dagmiddag om vier uur meert zijn schip aan de middensteiger in de jachthaven. Daar zullen dan het be stuur van de vereniging en het jeugd- korps van „St-Caecilia" klaar staan om hem een welkom te bereiden. In hét clubgebouw zal de sint daarna enige tijd de gast zijn van de vere niging. De mogelijkheid bestaat, dat zich in de zak van zwarte Piet sur prises voor de kinderen van de leden bevinden. Nog geremd Ook het telen van klein fruit is de laatste jaren in Zeeuwsch-Vlaande ren aanmerkelijk toegenomen, voor al in de streken rondom Koewacht, Sint-Jansteen en Aardenburg-Eede, waar vele ex-vlassers deze teelt ter hand hebben genomen. Zij worden het originele Zweedse KNACKEBRÖD echter nog gedurig geremd doordat zij de erkenning als fruitteler mis sen. De eis dat deze mensen velen van hen variëren in leeftijd tus sen 40 en 50 jaar nog 5 jaar raktijk moeten opdoen op fruit- eeltbedrijven ergens in Neder land, maakt het zo goed als on mogelijk om de erkenning te ver krijgen. Wel zal binnenkort in de Vlassersschool te Koewacht een vakschool voor groente- en klein- fruittelers worden geopend. De grote uitbreiding op het gebied van fruit spreekt ook duidelijk uit de cijfers van de coöperatieve vruch tenveiling „Zeeuwsch-Vlaanderen" te Terneuzen. In 1959 werden in het sorteer- en pakstation van deze cen trumveiling verwerkt 2.2 miljoen kg appels en peren tegen 1.4 miljoen kg in 1958. Geveild werd ruim 3 miljoen kg hard fruit. De geldelijke omzet van deze veiling waarbij 166 le den telers zijn aangesloten steeg van ruim 1 miljoen gulden in 1958 tot 1.7 miljoen gulden in 1959. Door deze grote uitbreiding is het nodig geworden over te gaan tot de bouw van een tweede koelhuis en de verlenging van het los- en laad- perron, een tweetal objecten die in middels hun beslag hebben gekregen Dat de plannen nog verder gaan moge blijken uit het feit dat de overkapping van dit perron zodanig geconstrueerd is, dat dit later kan dienen voor de uitbreiding van de bestaande veilinghal Op Loskade te Middelburg De Walcherse boeren verzorgen hun paarden prima! Tot deze conclusie zijn de hoofdagent J. C. Wijkhuïjs en ,de heer C. J. Jongepier, inspecteur van de dierenbescherming uit Mid delburg, dinsdag gekomen, nadat zij de hele dag op de Loskade, waar de Walcherse landbouwers bun bieten voor verscheping naar de suikerfa briek afleveren, paarden op hun ver zorging hebben gecontroleerd. Zo'n 1.80 dieren werden door de hoofd agent en de inspecteur van de die renbescherming kritisch bekeken, maar verwaarlozing van enige aard konden de beide heren niet ontdek ken. Wel moesten in enkele gevallen landbouwers gewezen worden op kleine afwijkingen bij 't dier, maar tot het opmaken van bekeuringen is het deze dag niet gekomen. Vroeger was de situatie overigens wel anders. Zo zeven a acht jaar geleden, toen met deze controle werd begonnen Toentertijd trok men hiervoor zelfs twee dagen uit. Eén controle aan 't begin en Raad Heinkenszand: b. en w. benoemen gemeentewerkman In de maandagavond gehouden ver gadering heeft de gemeenteraad van Heinkenszand de gemeentebegroting voor 1961 vastgesteld. De gewone dienst sluit met 184.710,17 aan in komsten en uitgaven, met een post onvoorzien groot 8.007,66. De kapi- taaldienst vertoont een nadelig slot van 107.750,27 met 970.681,66 aan inkomsten en 1.078.431,93 aan uit gaven. fn de vorige raadsvergadering was een verschil van mening ontstaan over de benoeming van een ge meentewerkman. Drie raadsleden waren van mening dat deze benoe ming door b. en w. moest geschie den en eveneens drie raadsleden vonden dat de raad dit zou moeten doen. Bij die vergadering was toen een raadslid afwezig. Maandag avond heeft de voltallige raad met vier tegen drie stemmen besloten dat de benoeming door b. en w. dient te geschieden. Bij de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten zal voor 1961 een kre diet in rekening courant worden ge opend van 100.000. De gemeente- rekening voor 1959 werd als volgt voorlopig vastgesteld: gewone dienst, uitgaven 418.554,47 en inkomsten 415.234,35. De gewone dienst toont aldus een nadelig slot van 3.320,12. De kapitaaldienst vertoont een nade lig slot van 88.437,29 met 1.163.655 aan uitgaven en 1.075.217,71 aan inkomsten. Het be drag per leerling van de openbare school werd voor 1961 vastgesteld op 48,91. Vorig jaar heeft de ge meenteraad van Sint- Annaland een regle ment op het gebruik van het Dorpshuis vast gesteld. Daarin werd een bepaling opgeno men, die het maken van een dansje in het Dorpshuis tot een ver boden zaak stempelt. Nog juist vóór de vast stelling van dit regle ment gaven vorig jaar de muziekvereniging „Accelerando" en de voetbalvereniging W.H. S. hun jaarlijkse uit voeringen in dit Dorps huis. Uitvoeringen „met bal na", zoals deze ver enigingen die ieder jaar plachten te geven. Vóór de opening van het Dorpshuis waren de verenigingen aangewe zen op de cafés, waar in het thans omstreden dansje-na zonder beper kende bepalingen kon worden bedreven. Vorig jaar, toen de uitvoerin gen voor het eerst in het Dorpshuis werden gegeven, kon het bal nog juist op het pro gramma worden ge plaatst, omdat toen het reglement nog niet was vastgesteld. Binnenkort geven beide genoemde verenigingen haar uit- voeringen-1960. „Dorps gemeenschap", de or ganisatie, die regelend optreed bij het gebruik van het Dorpshuis het beheer is in handen van de gemeenteraad heeft zich nu om het dansje-na-afloop toch mogelijk te maken, met een verzoek tot liet gemeentebestuur gericht. Een voorzich tig gesteld verzoek, waarin slechts ge vraagd wordt of de ver enigingen haar uitvoe ringen „op de gebrui kelijke wijze" mogen geven. De raad van St.- Annaland, die dinsdag morgen vergaderde, voelde wel goed aan, wat met dit „gebruike lijk" werd bedoeld. Het was niet meer dan een diplomatiek gesteld ver zoek om ontheffing van het dansverbod. Met vier tegen drie stem men werd het verzoek afgewezen. Tegenstem mer waren de heren wethouder J. Moerland, A. J. Kurvink en J. A. den Engelsman, allen S.G.P. en de A.R.-wet houder G. Goedegebuu- re. Vóór de ontheffing waren de heren F. J. Stols, C. Ridderhof, bei den Arbeiderspartij en M. Moerland, Gemeen tebelang. Bij de voet balvereniging W.H.S. bestaan nu plannen om de uitvoering weer in het clubhuis café „De Gouden Leeuw" te ge ven. „Accelerando" ziet in een dergelijke „stap- terug" echter verschil lende bezwaren. Eén van die bezwaren is, dat men in een café niet over voldoende ac commodatie beschikt om het gebruikelijke toneelstuk op te voe ren. „Paardencontrole" op de Loskade in Middelburg. De heren C. J. Jonge pier, inspecteur van de dierenbe scherming en hoofdagent J. C. Wijk- huijs lid Politie Dierenbescherming) xoaren over de resultaten best te vreden. (FOTO P.Z.C.) één aan het einde van de bieten campagne. Zeven a acht bekeurin gen op zo'n dag waren dan een normaal resultaatMaar mede dank zij het toezicht heeft men dit aantal weten terug te bren gen, zodat de laatste twee jaren zelfs geen bekeuringen behoefden te worden opgemaakt, aldus sprak de hoofdagent Wijkhuïjs met enige voldoening uit. De con trole werkt dus preventief, het geen de heer Jongepier beaamde. Het aantal controles hebben de beide heren dan ook teruggebracht tot één per bietencampagne. Deze controle wordt op een willekeuri ge dag uitgevoerd en de land bouwers merken het pas wanneer zij met hun gespan de Loskade oprijden. Maar dit zijn heel wat minder landbouwers dan enkele jaren te rug, toen men op een controledag zo'n 250 paarden onder handen kreeg. Heden ten dage ligt dit aantal veel lager, want vele boe ren maken thans gebruik van tractoren en andere mechanische voertuigen die een groot aantal paarden overbodig hebben ge maakt. Piekfijn Het toch nog altijd respectabele aan tal dieren, dat dinsdagochtend en -middag door de heren Wijkhuïjs en Jongepier gecontroleerd werd zag er piekfijn uit. Het tuig zat foed, grote schaaf- en drukwon- en werden niet ontdekt, terwijl ook de conditie van het tuig over het algemeen goed genoemd werd. Wel werden nog enkele paarden met oogkleppen aangetroffen, hetgeen bij de politieverordening van Middelburg verboden is. Maar hiervan kan ontheffing worden aangevraagd. Een ding hadden alle paarden echter gemeen. Zij zagen er bemodderd en vuil uit, maar dit is te wijten aan het slechte weer van de laat ste dagen, waardoor de landerijen in modderpoelen zijn veranderd. Maar hierop werd dan ook geen aanmerking gemaakt. De dieren bescherming is geen sentimentele zaak zeiden beide controleurs. „Maar wel letten wij op misstan den". En hoewel de paarden dins dag er goed verzorgd uitzagen betekent dit volgens de hoofd agent Wijkhuïjs en de inspecteur Jongepier niet, dat zich soms geen excessen zouden voordoen, want hiervoor hebben zij te vaak met het „controle-bijltje" gehakt. KERKNIEUWS Ds. D. Los 80 jaar Dinsdag is ds. D. Los uit Zeist, eme ritus predikant van de Hervormde Kerk 80 jaar geworden. Ds. Los werd 29 november 1880 te Leiden geboren. Hij bezocht eerst het stedelijk gymnasium in zijn geboor testad, waar hij verder ook aan de rijksuniversiteit studeerde. Nadat de heer Los in november 1907 door het provinciaal kerkbestuur van Gelder land was toegelaten tot de evangelie bediening in de hervormde kerk werd hij op 2 augustus van het daaropvol gend jaar (1908) door ds. Jac. Erin- ga, toen nog predikant te Woerden, bevestigd als predikant van de Her vormde Gemeente van Daarle in de classis Zwolle. Daarna diende de ju bilaris verder nog de hervormde ge meenten van Sint-Philipsland (1920 tot 1923), Mijnsheerenland (1923 tot 1925), Scherpenisse (1925 tot 19301 en op 26 januari 1930 werd hij dooi' ds. G. Elzinga, toen nog predikant te 's-Gravenzande en thans emeritus predikant te Driebergen, bevestigd als eerste predikant van de op 1 ok tober 1928 zelfstandig geworden ge meente van Maasdijk. Deze laatste gemeente diende ds. Los tot 15 okto ber 1943, toen hem op bijna drieën zestig jarige leeftijd vervroegd eme ritaat werd verleend. Na zijn emeri taat yestigda ds, Los zich ia Zeist*

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 7