Schelde- Rijn-verbinding moet er ondanks tegenstand komen KLANKBORD Ook stads- en dorpsgezichten worden beschermd VIERJARIG JONGETJE REED ALLEEN IN PERSONENAUTO WOENSDAG 30 NOVEMBER 1960 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ANTWERPEN, ROTTERDAM EN BENELUX Zeven kilometers door Kanaal door Zuid-Beveland kosten „maar" 11 uur (Van een onzer verslaggevers) De heer Leo Dehvaide, schepen voor de handel en scheepvaart van Antwerpen, is van mening, dat de Benehixliavens Antwer pen, Rotterdam en Amsterdam slechts liun functie in Europees^ verband en in goede harmonie kunnen vervullen indien het wrijvingspunt van de Schelde-Rijnverbinding wordt weggeno men. Hij zei dit op een door de Haagse afdeling van het comité Benelux georganiseerde Iunchbijeenkomst in Rijswijk, waar door hem, alsmede door mr. G. E. van Walsum, burgemeester van Rotterdam, inleidingen werden gehouden onder de titel „Antwerpen, Rotterdam en Benelux". j voor een langere, minder gemakkc- i lijkc en gevaarlijke vaarweg. Zij zou- j j den bij het tot stand komen van een I betere verbinding moeten worden her- j zien. Op een later tijdens de discus- j sie gestelde vraag, welke vaarweg I België zou verkiezen, wenste hij niet echtstreeks te antwoorden. Maar wel zei hij: „De beste". Hieraan koppelde hij ook zijn j overtuiging, dat de keuze van de nieuwe vaarweg bepalend zou zijn voor de mate van herziening van de faciliteiten. Hij merkte voorts nog op, dat in België de indruk heerst, dat de door Nederland ge stelde voorwaarden zoals deze door mr. Van Walsum waren ge formuleerd in Nederland wor den gesteld om de zaak te stagnc- Bcide sprekers hadden een aantal stellingen uitgebracht, die de grond slag vormden van de discussie. Bei den waren het er over eens, dat de havens van Rotterdam' en Antwerpen zich vrij moeten kunnen ontwikke len als poorten van de E.E.G. De heer Delwaido zei de vraag, of er thans nog behoefte .is aan een Benelux, be vestigend te moeten beantwoorden in tegenstelling tot degenen, die vra gen: is het niet beter zich te concen treren op de Europese geest? Hij wees erop, dat in de E.E.G. thans nog de besluiten op het gebied van de vervoerspolitiek met algemene stem men worden genomen, doch dat in 1966 een gekwalificeerde meerder heid voldoende zal zijn en dat zich het verschijnsel voordoet, dat bepaal de landen de leiding in de E.E.G. aan zich trachten te trekken. Dit is niet in overeenstemming met de vrijhan delsprincipes van de lage landen, de Benelux dus. De. heer Dehvaide illustreerde met cijfers de grote belangen, die de E.E. G. heeft bij de havens van Rotter dam en Antwerpen. Dit pleit derhal ve voor een goede samenwerking, doch dan moeten de moeilijkheden ook uit de weg worden geruimd. De heer Delwaide wees op de ontoerei kende toestand, dat op de Westerschei de jaarlijks 16.000 zeeschepen en 85.000 binnenschepen elkaar letter lijk in het vaarwater zitten en vroeg om een Rijn-Schelde vaarweg buiten de Westerschelde om. In de politieke achtergrond van de Circus Slot van pag. 1) zijn gekomen, hij kan uitnemend le ren met allerlei werktuigen om te gaan en hij begrijpt van de mensen dikwijls meer dan vele mensen van de dieren. Als men gezien heeft hoe olifanten leren werken in het bos, boomstam men stapelen, bamboe bundelen, met uiterste voorzichtigheid zware lasten slepen, aan een bel trekken, zwengels bedienen, kortom hoe deze dieren veel intelligenter zijn dan bij voorbeeld een paard, dan laat men het wel uit het hoofd om te bewe ren, dat er geestelijk of lichamelijk met deze dieren geknoeid moet wor den om hun enkele eenvoudige kunstjes te leren. Olifanten zijn zo intelligent, dat ze zelfs grappen met mensen uithalen. En dat zijn dan dieren, die alle in het bos als „wilde" dieren zijn gevangen, want er worden geen „tamme" olifanten gefokt. Een enkel voorbeeld van hun mensen kennis: Ergens in Azië stapt een kornak van zijn olifant af, hij geeft het dier voed sel, legt daarna zijn kleren op een houten bank langs de weg en gaat zelf aan een kraam wat eten. Als de olifant klaar is met zijn maal, loopt hij geluidloos toe op de bank... neemt het klerenbundeltje op, ver stopt het achter een boom en wacht rustig op de weg totdat de kornak te rugkeertWanneer de man zoekt naar zijn kleren verschijnen lachrim- pels rond de intelligente oogjes van de olifant- Zo'n intelligent dier zou men gees telijk en lichamelijk geweld moeten aandoen om het iets te leren Ach, kom laat ons dan liever piet de olifanten glimlachen om het onbegrip in Amersfoort En la ten we dan liever de circusmensen geloven, die zeggen, dat bij het af richten van dieren alleen maar veel geduld en veel begrip nodig is eu geen sarren of kwellen dat bescha mend zou zijn. VOETBALLEN. Het voetbalelftal van Ilsham Vale werd met 81 ver slagen omdat de doelwachter be wusteloos was geraakt doordat twee jongens hem met een windbuks in zijn been geschoten hadden. TRANEN. Een aantal inwoners van. de Zuidzweedse stad Engelholm kreeg dezer dagen de tranen in de ogen toen zij zagen, dat bij een verkeersongeluk oen grote vracht auto omsloeg en vrijwel de gehele lading verloren ging. De bestuurder bleef ongedeerd, maar op hem lette bijna niémand. De aandacht ging helemaal uit naar de 10.000 flesjes stout bier, die de auto had vervoerd. VERLIEFD. Een student in King ston in Engeland is aangehouden, maar voorlopig weer vrijgelaten on der borgstelling, omdat hij op King ston street een lok haar had be machtigd van een hem onbekende vrouw. zaak wilde hij zich, hangende de be sprekingen, niet verdiepen. Hij wees er echter op, dat behalve de gevaren op de Westerschelde en de overbelas ting van het Kanaal door Zuid-Beve land ook de duwvaart in dit verband een woord meespreekt. Ter illustratie vertelde hij. dat onlangs een duw- combinatie 12 uur nodig had voor de 120 kilometer van Duisburg naar Rotterdam en elf uur voor de zeven kilometer, die het Kanaal door Zuïd- Beveland lang is. Zestig procent van het scheepvaartverkeer door dit ka naal is inter-Beneluxverkeer, 72 pro cent der schepen zijn Nederlandse schepen. Hij meende hiermee te kun nen aantonen, dat een goede Rijn- Schelde verbinding ook een Rotter dams belang is. In zijn stellingen had de burgemeester van Rotterdam zich eveneens uitgesproken voor een goe de Rijn-Schelde verbinding, doch als voorwaarde hiervoor stelde hij de be reidheid van België om af te zien van maatregelen als Rijnvaartpremies, vrij slepen en soortgelijke subsidies, terwijl ook de gedachte zou moeten worden losgelaten, dat enige haven aanspraak zou kunnen maken op een vast aandeel in het Rijnvervoer. De beste De heer Delwaide gaf als zijn me ning, dat de Rijnvaartpremies steeds zijn beschouwd als een compensatie Geen rechten De heer Delwaide ging diep in op de structurele verschillen tussen de ha vens van Antwerpen en Rotterdam, die op geheel andere wijze worden geëxploiteerd en gefinancierd. Hij meende met deze verschillen bepaal de faciliteiten, die Antwerpen biedt, te kunnen rechtvaardigen. Deze me ning werd hem later door burgemees ter Van Walsum bestreden. De beide sprekers waren het er echter over eens, dat het probleem van de Rijn- Schelde verbinding niet kan wachten tot in een ver verschiet de structuurpatronen van de havens van Rotterdam en Antwerpen op elkaar gelijkend zullen zijn gemaakt. Mr. Van Walsum merkte voorts op, dat inderdaad het Rijnverkeer essen tieel is voor Antwerpen, doch hij achtte het principieel onjuist rechten te laten gelden op een bepaald deel van het verkeer. Tijdens de discussies merkte mr. Burger, voorzitter van de Tweede Ka merfractie van de P.v.d.A. nog op, dat ten aanzien van de Rijn-Schelde- verbinding eerst de politieke wil aan wezig moet zijn om tot een oplossing te komen. „Ais inderdaad zo'n onmo gelijke en gevaarlijke toestand be staat op de Westerschelde, dat wij die in Nederland niet zouden dulden, dan moeten wij ook bereid zijn, deze onmogelijke toestand te doen ophou den", meende de heer Burger. KLEUTER ALS JOY-RIDER (Van een onzer redacteuren) De lieer K. Bartels uit Zaandam zag maandag op do Gedempte Gracht met angstige verbazing hoe een scliijnbaar onbestuurde personenauto in volle vaart van af de aldaar gelegen parkeer plaats achteruit kwam rijden. Met een snelle sprong wist hij nog juist de auto te ontwijken, die het trottoir opreed en met een klap tegen de voorpui van een fietsenwinkel tot stilstand kwam. Er zat echter wel iemand achter het stuur: Jan Dirk Westra, vier jaar oud De reden waarom de enkele turven hoge Dirk Jan in de auto is gaan zitten, moet misschien wel worden gezocht in een soort van „erfelijke belasting". De vader van het jonge tje is namelijk chauffeur bij garage Richard Wright overleden De Amerikaanse ncgerschrijver Ri chard Wright is maandagavond over leden aan een hartaanval. Hij is 53 jaar geworden. Wright die vele jaren in Parijs heeft gewoond, werd zaterdag in een zie kenhuis opgenomen. Richard Wright heeft in het bijzon der bekendheid verkregen door zijn roman „Black Boy", waarin de jeugd van een neger in de Verenigde Sta ten wordt beschreven. Prijswinnaar Vintila Horia oud-fascist Slot van pag. I Klagcnfurt, waar hij in een school werd ondergebracht. In het communistische blad „l'Huma- nité" noemde André Wurmser Horia „sinds 1935 een Roemeense fascist en antisemiet". Wurmster citeert Ho ria: „De Duitse romantiek is door de jood Heine bevuild". „Twee lan den zijn erin geslaagd zich uit het spinneweb van het jodendom te be vrijden: Duitsland en Italië, tot op heden beheerst dooi- de geest van jodendom en vrijmetselarij". „Mus solini, een nieuwe ster, leider van. Italië, die in het hart van Europa de vrijheidsvaan van liet fascisme heeft geplant". Vintila Horia, die tegenover de ver slaggever van „Paris Presse" ver klaarde dat „niemand heilig is", heeft inmiddels reeds laten weten dat hij niet aanwezig zal zijn bij de officiële prijsuitreiking. Hij wil on middellijk naar het platteland ver trokken, om, zoals hij zei, rustig te kunnen werken. J. de Boer in Zaandam. En omdat een appel gewoonlijk niet ver van de stam pleegt te vallen, vertoonde de kleine Jan Dirk al vroeg veel belang stelling voor auto's. Ook maandag scharrelde hij wat rond op de autoparkeerplaats. Naar later bleek had hij ook al in andere niet afgesloten auto's gezeten, voordat hij in de auto van de direc teur van een elektro-technisch bu reau, terechtkwam. In die auto stak nog het contactsleuteltje. Deze kans liet de kleine „chauf feur" zich niet ontgaan. Hij draaide het contactsleuteltje om. startte de auto en zette hem in z'n achteruit. Daarna drukte hij op het gaspedaal. Wat de gevolgen waren hebben we U al verteld. De auto werd beschadigd reparatie kost naar schatting 500 gulden doch met de winkelpui viel het nogal mee. Wie de schade zal moeten betalen is nog geen uitgemaakte zaak, omdat het niet afsluiten van de auto en het niet meenemen van het contactsleu teltje toch wel als een verzuim moet worden gezien. Nieuwe arrestatie in Socrates-zaak De centrale recherche van de Am- terdamse politie heeft maandagavond op het Centraal Station in de hoofd stad de 41-jarige M. J. J. Volraat onder verdenking van oplichting c.q. verduistering gearresteerd. Hij is een van de steunpilaren van de mysteri euze organisatie „Die Heilige Tat", die van de president-directeur van de failliet verklaarde N.V. Socrates een bedrag van ongeveer drie en een hal ve ton zou hebben ontvangen voor de financiële opzet van deze in neve len gehulde „wereldorganisatie". Zo als bekend werd V's compagnon, de ex-Socrates directeur J. Jansnia vrij- dag j.l. gearresteerd. De heer Volraat keerde per trein uit Wiesbaden in Amsterdam terug. Hoe wel hij pas om 23.28 werd verwacht, kwam hij met een andere trein reeds om elf uur aan. Hoofdinspecteur H. Molenkamp, chef van de afdeling zwendelzaken en oplichtingen van de Amsterdamse centrale recherche, en recheurcheur G. Klein wachtten hem op in de hal van het Centraal Station. Bij zijn aanhouding beriep Volraat zich op zijn „diplomatieke status" als ambassadeur van „Die Heilige Tat". Beide politiemannen namen hem des ondanks mee naar het hoofdbureau. Hij zal zaterdag a.s. voor de officier van justitie worden geleid. Drie jaar voor aanvaller van onderwijzeres De Amsterdamse rechtbank heeft gis terochtend de 24-jarige bloemist C. J. B., zonder vaste woon- of ver blijfplaats, wegens aanranding ver oordeeld tot een gevangenisstraf van drie jaar met aftrek en ter beschik kingstelling van de regering. De bloemist, die in een deskundigen rapport werd gekwalificeerd als een epilepticus voor wie geen genezing meer mogelijk is, heeft op 21 april j.l. in het Amsterdamse Bos een on derwijzeres aangerand. Communistische rel tegen Amsterdams hoogleraar Nadat het gistermiddag, voor de aanvang van een lezing van nrof. dr. J. Kistcmaker in het natuurkundig laboratorium te Amsterdam, nogal onrustig geweest was in de omgeving van dit laboratorium, hebben een aantal communistische studenten en opgeschoten jongelui ook 's avonds nog enige tijd voor de ingang van dit laboratorium samengeschoold. Tot ongeregeldheden is het echter niet meer gekomen. Nadat prof. Kistemaker zijn lezing die tot onderwerp had „Het Neder lands fusieprogramma", had beëin digd, verliet hij het gebouw, onder bescherming van enige politie-agen- tcn, via een zijdeur, zonder te wor den opgemerkt door jongelui. Een student, die een agent had geslagen, werd gearresteerd. Foto: een opstandige student wordt, nadat hij een agent in het gezicht heeft gestompt, in een ■politiewagen gewerkt, Amerikaanse ontvoerder na felle jacht gearresteerd Frank Marrone, oen Amerikaan die al eens terecht heelt gestaan wegens doodslag, is gisteren door agenten ■van de F.B.I. te Los Angeles aange houden voor zijn aandeel in de ont voering van een rijke zakenman uit San Diego, Anthony Alessio. De 31-jarige Marrone, werd door de rechercheurs in zijn auto aangehou den in een straat te Los Angeles. Hij gaf zich over zonder enig verzet. In zijn auto werd een gedeelte gevon den van de losprijs van 200.000 dol lar die de familie van Alessio heeft moeten betalen voordat hij werd vrij gelaten. Vrijdag was reeds 77.000 dollar teruggevonden, toen drie mede plichtigen, waaronder de vrouw van Marrone, werden gearresteerd. Marrone is in hoger beroep voorwaar delijk vrijgelaten voor een veroorde ling in 1959 wegens doodslag. Zijn strafregister gaat terug tot 1946. NEDERLAND KRIJGT EEN MONUMENTENWET j Het Wereldgebeuren Weer ruzie D' e bewoners van de Venezolaanse hoofdstad Caracas zullen maan dag niet zo heel erg zijn ge- j schrokken, toen in vrijwel alle voor steden schoten knalden. De Venezo- lanen zijn daaraan gewend geraakt. Er zouden, volgens de spaarzaam vrijgegeven officiële mededolingen, vi.ji' dode# zijn en ten minste twee hónderd gewonden. Maar men moet aan deze cijfers niet veel waarde hechten. Hoofdzaak is dat de cow- boy-mentaliteit van een aantal Vene- 1 zolauen weer eens de overhand I kreeg. Het was «Jan ook al sinds 1 I juli van dit ja; rustig geweest in de hoofdstad. Op de eerste dag van deze zomer maand had men' het toen wel erg bont gemaakt. Een auto met explo- sicven vloog in de lucht, juist op het i ogenblik dat president Romulo Bé- tancourt kwam aangereden. De eer ste burger van Venezuela bracht het l er nog goed af. Alleen wat schroei- j wonden en verbrande haren. De da- ders zouden daarna zijn gepakt, maar over de afloop van het proces is het buitenland nimmer, op de hoog te gesteld. Het is al heel lang een vreemde historie met Venezuela. Al sinds de onafhankelijkheid in het mid den van de vorige eeuw. Vele Vene zolaanse jongens dromen ervan sol daat te zijn en dan via luitenant en overste op te klimmen tot de gene rale staf. Soldaatje spelen is er nog even geliefd als bij de vooroorlogse Duitse jeugd. Want niet de rode bies op de generaalsbroek is het belang rijkste, maar de macht die inharent is aan de rang. Venezuela is een land met een voorliefde voor een militaire dictatuur. Daarmee heeft men dan ook in de loop van tientallen jaren, stevig kennis gemaakt Met wisse lend succes hebben de generaals elkaar bevochten. Wie generaal werd, moest zijn tijd verdelen tussen regeren en in ballingschap leven. Een generaal die niet minstens twee- j maal door zijn opvolger tot gevan- genisstraf was veroordeeld, telde niet mee. Bélancourt is de eerste Venezo laanse president, die buiten, de generale staf politiek is ge vormd. Weliswaar heeft hij wel rela ties in die kringen, maar men be schouwt hem daar als niet helemaal ter zake kundig. Het is beslist niet aan de officieren te wijten dat Bé- tancourt zijn tegenstander, een ad miraal, bij de presidentsverkiezingen met nog geen 200.000 stemmen meer versloeg. Bétancourt vierde juist zijn vierde ballingschapslustrum en wie twintig jaar buiten de eigenlijke po litieke strijd staat, heeft een schone lei. Toch heeft Bétancourt die lei niet helemaal schoon. Want zijn jongens jaren (hij is 52 jaar) werden ruim gevuld met het lezen van bolsjewis tische lectuur en er moet nog ergens een lidmaatschapskaart met de naaru Bétancourt bestaan in de archieven van de Venezolaanse communistische partij. Al is die voor zijn tegenstan ders van nu niet beschikbaar. Hij is nu wel wat gematigder, maar over het algemeen hoort men in zijn ethisch-irenisclie toespraken de bij klanken van de communistische mee lopers. Bétancourt past er terdege voor op aanstoot te geven in een land, waar het leger nog altijd de grootste macht is. Hij is slechts pre sident bij de gratie van de generale staf. En hij tooit zich bij voorkeur met het politieke modewoord „demo craat", al kloppen zijn handelingen niet altijd met wat wij onder demo cratie verstaan. Wie zijn nu die plunderaars, on ruststokers en betogers, waar over een communiqué spreekt? Het feit dat men zegt hulp te hebben ingeroepen van „regeringstroepen", i overigens een woord dat al een be paalde sfeer tekent) zegt hoege naamd niets. Eén woord van een machtig militair man en men draait met de mitrailleurs ook de opvattin gen van het leger volkomen om. De naam Bétancourt verraadt zijn Baskisclie oorsprong. In het land van zijn voorvaderen bestaat op het plat teland het gebruik dat in de eetka mer een met prachtig snijwerk ver sierde stoel staat. Die is voor de huisvader. In de grote plaatsen heeft men dit gebruik afgeschaft, omdat vader niet meer de baas is. Bétan- court zit ook op zo'n stoel, maar of hij de baas in het Venezolaanse ge zin is. valt te betwijfelen. REGELEN VOOR AFGRAVINGEN Slot van pag. 1 In het algemeen zal geen vergun ning tot de afbraak van een monu ment, dat van zodanig algemeen be lang is dat het als beschermd monu ment is aangewezen, worden ver leend. Bij verzoeken om wijziging van een monument, zal steeds moe ten worden gezocht naar mogelijk heden om het monument met be houd van zijn oude karakter en wat liet aan waardevols bevat, overeen komstig de eisen des tijds aan zijn huidige bestemming te doen beant- woordeu. Wat de bescherming van dorps- en stadsgezichten betreft, ligt het niet in de bedoeling om deze te „bevrie zen". De wet opent de mogelijkheid om stads- en dorpsgezichten aan te wijzen, die voor bescherming in aan merking komen en de gemeenteraad te verplichten ter bescherming daar van voorschriften uit te vaardigen. Deze voorschriften zullen zodanij i lijke artikel f6, dat de eigenaar van moeten luiden, dat voorkomen wordt, een beschermd nionnment verplicht dat het aspect van een beschermd j te behoorlijk voor het onderhoud en van een van de onderdelen wordt geschaad. Mevrouw Kuiper-Struyk V.V.D. en de heren Diepenhorst C.H., Baeten K.V.P., Berkhouwer V.V.D., Roosjen A.R. en Willems P.v.d.A. voerden er het woord over. In zijn antwoord deelde de staats secretaris van onderwijs, kunsten en wetenschappen, mr. Scholten mee dat in 1958 voor een bedrag van 5 miljoen gulden aan subsidies voor de monumentenzorg werd uitge keerd. In 1961 zal dit bedrag aange groeid zijn tot 9.3 miljoen en in de jaren 1962 en 1963 zal telkens 10 miljoen aan subsidiëring worden be steed. Er wordt in ons land dus wel het een en ander aan de bescherming van monumenten gedaan. Tegen de aanvankelijke tekst van bet ontwerp-monumentenwet, dat op 27 september 1955 werd ingediend, bestonden nog al wat bezwaren. De regering heeft die bestudeerd en is daarbij tot de conclusie gekomen, dat een aantal daarvan gerechtvaar digd was. Zij bracht daarom een aantal wijzigingen In het ontwerp aan. Een van de belangrijkste was de schrapping van het oorspronke- stads- of dorpsgezicht door wijzig 1 de instandhouding ervan Voorts zijn de provincies en de ge meenten veel meer door de nienwe wet in de monumentenzorg betrok ken dan vroeger ooit het feval ge weest is. Wat de opgravingen betreft zei de staatssecretaris dat een streep gezet zal worden onder het amateuristi sche opgraven. Het dient in het alge meen belang te geschieden door des kundigen, die doorgaans aan de rijksdienst voor oudheidkundig bo demonderzoek of de universiteiten verbonden zullen zijn. Dit voorkomt ook moeilijkheden over het eigen domsrecht van opgegraven roerende goederen. BOMEN Hoewel de kamer het in het alge meen met de strekking van het wets ontwerp volledig eens was, meenden sommige leden toch dat op enkele onderdelen wijzigingen wenselijk waren. De heer Baeten K.V.P. licht te een amendement toe om in de bescherming van stads- en dorpsge zichten ook bomen te betrekken. De staatssecretaris had er bezwaar te gen, omdat bomen een aan het wets ontwerp „wezensvreemd" element vormen en zij op zich zelf een heel ander karakter hebben dan de in de wet bedoelde monumenten. De kamer nam nog geen beslissing zij stelde de stemming over dit amendement en over andere namelij"k uit tot de volgende vergadering. Na tot des nachts één uur vergaderd te hebben besloten de dames en he en de behandeling van het wets ontwerp vandaag voort te zetten. BÉTONCOURT ...op versierde stoel... Dodelijke duik Bij een duik van ile drie-meterplank in het overdekte, zwembad te Zwolle is de zeventienjarige H. Locht op een tienjarige jongen terechtgekomen. L. werd daarbij ernstig aan de rug ge kwetst en bleek geheel verlamd. Hij werd naar een ziekenhuis ver voerd waar operatief werd ingegre pen. Dit heeft niet mogen baten. Maandag is de jongen aan de gevol gen van het ongeluk bezweken. De 10-jarige, die op de rug zwom toen L. op hem dook, bleef ongedeerd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 5