Militaire auto's ronken door nachtelijk Zeeland Zeeuwse HEEL MIDDELBURG SPREEKT EROVER! „ZEEUWSCH-VLAANDEREN EN DE WOELINGEN VAN 1830" itvin OUDE P.Z.E.M.-CENTRALE IN WESTDORPE VERKOCHT KRITIEK OP COMMANDANT BRANDWEER IN BAARLAND Agenda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 30 NOVEMBER 1960 VOOR OEFENING ZEEUWSE STROMEN ZOEMEND STREEK naast de barakken van „Modder- oord" aan de Nadorstweg in Middelburg dinsdag haast ie der uur 'n groene, militaire he likppter neer. Daaruit stapte dan een officier van het 813e Transportbataljon en „gewa pend" met een camouflage- rapport ging deze op weg naar Aagtekerke, Biggeker- ke, Westkapelle of Goes. Om daar aan de compagniescom mandanten verslag uit te brengen van zijn bevindingen in de lucht. Een rapportje, dat uiteraard niet altijd zon der consequenties bleef voor de chauffeurs van de vracht auto's en jeeps, die de avond tevoren of de vroege morgen van dezelfde dag in colonnes 4 Zeeland waren binnengetrok ken. Zevenhonderd militairen op herhaling zijn namelijk deze week voor een grootscheepse transportoefening, die do naam „Zeeuwse Stromen" draagt, in deze provincie present. Met onge veer 300 voertuigen opereren zij kris kras door het Zeeuwse land, waar hun collega's aardappalrooiers nog hun beste beentje voorzetten of zo juist de hielen hebben gelicht. Alleen liggen ditmaal de verhoudin gen een beetje anders dan het geval was met de rooi-detachementen. De herhalingsmannen zijn bij hun oefe ning voor een groot deel afhankelijk van de medewerking, die de Zeeuwen hun bieden.'Een van de wachtwoor den voor deze oefening is „camoufle ren". Het onzichtbaar maken van de auto's is een karweitje, dat moet ge beuren onder bomen, in de buurt van boerderijen of langs 'n huizerij. Elke chauffeur heeft daartoe een briefje op zak, waarmee hij bij de dorpelin gen aanklopt om hun toestemming tc vragen, alleen maar van de scha duw van het huis of een beschut plaatsje op het erf van de boerderij gebruik te maken. De echte 2-Crown export-shag, rooktabak en sigaren 40 ONDER DE PRIJS GEEN RISICO! GRATIS KEUREN! Originele Imco-aanstekers slechts 1,- enz. enz. Morgen op de Middelburgse markt in de speciale stand met rood-gele vlag (en voortaan elke 14 dagen, dus op 1,15, 29 dec. enz.). Aanvaring in buitenhaven van Wemeldinge In de buitenhaven van Wemeldinge voeren dinsdagavond het Nederland se, met auto s geladen sleepschip „Vitalis" en het Zwitserse motor schip „Express 22", geladen met stukgoed, tegen elkaar. De „Vitalis" (500 ton) was op weg van Rüsselsheim naar Antwerpen en werd- getrokken door de sleepboot ..Mon Désir". Het Zwitserse motor schip, dat 580 ton meet, was van Ba zel op weg naar Antwerpen. Met de voorsteven liep de „Vitalis" op het achterschip van de „Express 22". Beide vaartuigen liepen lichte averij bij deze aanvaring op. Naar de schul- vraag wordt een onderzoek ingesteld. Overplaatsing De wachtmeester le klas der rijks politie te Eede, de heer J. C. de Groot, is met ingang van 1 decem ber overgeplaatst naar Koewacht. In zijn plaats komt te Eede wacht meester Van Kruijssen uit Koe wacht. Geen handtekening „Het is geen briefje met een gro te handtekening van de comman dant, maar een verzoek van een chauffeur in oorlogstijd", zo ver telde ons de leider van de oefe ning, de commandant van de 811e Transportgroep, kolonel J. F. M. H. van Poeteren, in zijn hoofd kwartier te Aagtekerke. En hij liet er onmiddellijk op volgen dat de militairen overal in Zeeland erg gastvrij waren ontvangen. De za ken liepen gesmeerd en in het domein van de stafcompagnie in Aagtekerke was men over de eerste oefeningsdag dik tevreden. Na de inspectievluch- ten kwamen de controlerende officie ren natuurlijk wel eens met kritische opmerkingen over het camouflage- Centrale verwarming. S AWE MA HV Nederslraat 19 - Middelburg lel, 01180-2962 werk terug, maar de nu. militaire chauffeurs zaten enkele weken gele den nog op een kantoorstoel, ston den in de bakkerij of achter de werk bank: de camouflage-ervaring van de eerste oefening moest eens grondig worden bijgespijkerd Gestoorde rust Misschien dat vredig slapende Zeeu wen de komende nachten af en toe in hun rust worden gestoord door het voorbijtrekken van militaire colon nes. Want pas 's avonds en *s nachts komt cr beweging in het Transport bataljon. Gisteravond rukten de zware vracht auto's en de jeeps op naar Noord-Be veland. De inzet van het transport was „munitie", dat van Vlissingen naar het achterland moest worden vervoerd. Langzaam kwam er bewe ging in dc compagnieën, die vanuit hun legeringsplaatsen Aagtekerke, Biggekerke, Westkapelle en Goes uit de gemaskeerde opstellingen tevoor schijn kwamen om aan de nachtelij ke tocht te beginnen. Dat duurde tot dat het langzaam maar zeker licht begon te worden H Het overkomt de jeugd van Biggekerke niet iedere dag, M dat lange rijen zware militaire H vrachtwagens midden inhet M dorp een gemaskeerde opstel- n ling kiezen. Nu een compagnie. van het 813e transportbataljon H enkele dagen in het barakken- |f kamp is gelegerd, genieten de s soldaten dan ook de volle- be- langstelling. Tussen een zwerm s kinderen probeerde een van de mannen dinsdagmiddag ook H even het eenvoudige voertuig, H waarmee een jongetje zich op straat vertoonde (FOTO P.Z.C.) 1 iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiininiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiii Datzelfde zal zich vanavond nog eens herhalen: de „vrachtrijders" willen hun oefening zo „onopgemerkt" mo gelijk laten voorbijgaan. Donderdag avond zullen de kampementen in het Zeeuwse land weer verlaten liggen. Het gros van het bataljon vertrekt dan naar de legerplaats Budel. Het dossier van de oefening „Zeeuwse Stromen" kan dan afgesloten wor den. IN ZEEUWS TIJDSCHRIFT Interessante bijdrage van pater dr. Smits l „ZEEUWSCH-VLAANDEREN en do woelingen van I83Q" is het eerste van twee artikelen, die pater dr. A. Smits O.S.B. voor het Zeeuws Tijdschrift heeft geschreven en het eerste is thans verschenen in nummer vijf van de tiende jaargang. Het .is een bijzon der uitvoarig artikel, dat vele, niet in dè historie geïnteresseerden, mis schien zal afschrikken. Ten onrechte, want deze artikelen zijn de vrucht VAN TOT ZEEUWS! Er is in Leiden enkele dagen geleden weer eens goed Zeeuws gedaan. En wel door de Vereniging van Zeeuwen, „Luctor et Emergo" die in Het Gulden Vlies de tweede contactavond van dit seizoen belegde. De vergadering werd, na het traditionele openings lied: „Geen dierbre plek voor ons op aard" geopend door de heer J. Bro- nielow. Het verdere programma om vatte o.m. een film over de oesterteelt op de Zeeuwse stromen, die toe lichtend werkte wat betreft oester- broed, collecteurs en andere facetten die leiden tot het voor consumptie geschikt maken van de oesters. Er VERRASSING... Het is er allemaal v:eer, blijkens de animerende advertenties. Geen enke le Nederlander behoeft omhoog te zjtten met de vraag wat dit jaar weer eens aan vrouw en kroost, vrienden en relaties ter gelegenheid van St.-Nicolaas cadeau ie doen. Stropdassen, t.v.-toestéllen, sigaren, zakdoeken, boeken, grammofoonpla ten, scheerapparaten, parfums en vulpennen; de industrie produceert het allemaal voor U en.de uwen, ge hebt maar voor het kiezen. Mits ge betaalt natuurlijk. Daar kun je wel eens mee omhoog zitten. Maar dat is ook het enige. 'Bovendien is er nog altijd de oplossing van het ,#elf doen". Dat deed die man in Goes ook. Een complete garage bouvide hij voor zijn zoontje. Jh het geheim natuurlijk, in de avonduren, want het moest een verrassing blijven. Onlangs teas het werkstuk bijna klaar, 't Stond te pronken op een af geschermd hoekje van de zolder. Een pracht van een miniatuur-garage, waar papa bijzonder trots op was. Die avond, toen hij er de laatste hand aan zou leggen, bekeek hij zijn werk nog eens met welgevallen, toen hij plotseling achter zich het hoge stemmetje van zoonlief hoorde, die sprak: „Zeg paps dat heb je knap gedaan. Non vraag ik aan sinter klaas de auto'tjea...." volgde een Zeeuwse quiz.cn de ver tegenwoordigers van de verschillende Zeeuwse eilanden gooiden met uit drukkingen, die meestal alleen voor buurtgenoten verstaanbaar waren Tenslotte wist iedereen wat het inhoudt iemand in de Osseweïe te stieren, van Baemese of van Lillo te kommen. Met een zakje Zeeuwse bolussen ging iedereen na afloop tevreden naar huis. VERDIENSTELIJK De heer Chr; Mazui-e uit Middel burg is op de laatstgehouden vergadering van de Nederlandse Organisatie van Opticiens tot lid van verdienste benoemd. Als uiter lijk kenteken van deze onderschei ding ontving hij het draagspeldje van verdienste van de N.O.V.O. MILLIMETERWERK Het derde t.v.-toestel in de „Klimop-St.-Nikolaasaktie" die te Terneuzen wordt gehouden, werd maandagavond uitgereikt. De gelukkige winnaar was de heer P. de Feijter uit de Tuinstraat te Terneuzen. De heer do Feijter had het aantal millimeters van de daarvoor aan gewezen etalages precies goed feschat, namelijk op 109.837. Ir staan nog drie toestellen op winnaars te wachten. Dat bete kent voor vele Ternëuzenaren nog heel wat millimeterwerk. BOLLEN Te Colijnsplaat hing zaterdag een verrukkelijke oliebollenlucht, ver oorzaakt door de activiteiten van de „Jonge Patrijzen" een cabaret- groep die de bollen met genoegen voor de verkoop aanbood. Velen kregen er de lucht van cn 1400 bollen gingen de deur uit. Voor de ..Jonge Patrijzen, een jonge groep, een succes. Nog dit seizoen zullen ijzen, een jonge groep. enkele gezellige avonden aange boden worden. GOUD Goud in 's Heef Arendskerke, waar dezer dagen hot echtpaar Van Dalen- Heiligers een halve eeuw echtelijke staat vierde. De muziekvereniging „Excelsior" liet zich niet onbetuigd en zorgde voor een opmerkelijk vrolijke noot. van naarstig, geschiedkundig speur werk en pater Smits belicht vele za ken, die tot dusver nog slechts weinig bekend waren. Eovendien krijgt men bij lezing van zijn bijdrage een uitstekend inzicht in de nog altijd in zekere mate voort levende problematiek van de tegen stelling rooms-katholiek-protestant in dit gewest, die juist in die woelige dagen van 1830 zo sterk tot uiting kwam. Daarnaast kan men nog eens leren, hoe „Den Haag" in die voor Zeeuwsch-Vlaanderen toen „zo hag- chelijke toestand" maar een lauwe, afwachtende houdirig aannam; ja, men had de indruk, dat niet alleen Oost- en West-Vlaanderen aan hun lot werden overgelaten, maar dat zulks ook met Zeeland het geval was. Pater Smits toont het allemaal, voor treffelijk gedocumenteerd, aan. In dit nummer schrijft voorts dé tuinarchitect C. Sipkes over de duinen en bossen van Oranjezon en de Manteling; een rijk met foto's geïllustreerd artikel, waarin hij tenslotte concludeert: „Onze Walcherse bossen en duinen zijn (echter) van te grote schoonheid en duinen zijn over het algemeen te kwetsbaar om deze vrij te ge ven voor (deze) vormen van mas sa-recreatie" en waarin hij ad viseert: „Het gebied kan echter een klein Nationaal Park worden voor de leden van onze „Land schappen", van de A.N.W.B., Na tuurmonumenten en diegenen, die het ervoor over hebben een goed kope dagkaart te halen". Monografie „Noord-Beveland een kleine mono grafie" noemde drs. M. C. Verburg zijn bijdrage, handelend over het ka rakter van Noord-Eeveland en zijn bewoners, met daarin opgenomen de belangrijkste facetten van het maat schappelijk leven en met de slotsom, dat het recreatieprobleem waarschijn lijk het enige is, dat (veranderend) Noord-Beveland enige moeilijkheden zal opleveren. Tenslotte bevat dit nummer de ru briek „Zeeuws prentenboek" door L. W. de Bree, de Zeeuwse Kroniek van M. P. de Bruin, een korte schets over Oud-Sabbinge en het „Hoge Huis" door W. de Bruine en een korte, ver nietigende bespreking door drs. Ver burg van dr. J. Luning Prak's zo langzamerhand berucht geworden ge schriftje „Dc Randstad Holland en haar belagers". v. B. Goese handelaar stal fruit uit de veiling Ter waarde van f 1000 De Goese fruithandelaar C. van O. heeft vorige week uit de vei ling te Goes voor ongeveer 1000 aan appels en kisten ont vreemd. Hij is dinsdag aan de officier van justitie te Middel burg voorgeleid. Van O. wordt voorlopig nog in hechtenis ge houden. De appels waren eigendom van de kooplieden De W. uit Goes en Van O. uit Krabbendijke. Na aangifte van de diefstal is de gemeentepoli tie van Goes een intensieve speur tocht begonnen, die vrij spoedig succes opleverde. De sporen leidden in de richting van de fruithandelaar C. van O., die zijn fruit vooral verkoopt in de dorpen rondom Goes. Bij onderzoek bleek, dat een groot deel van de appels en de kisten zich in het pakhuis van Van O. bevonden. In totaal heeft de man 100 kisten met 2300 kg appels en een aantal lege kisten ontvreemd. Een gedeelte daarvan had hij reeds verkocht. Na gedurende enkele dagen door de Goese politie te zijn verhoord is Van O. gisteren aan de officier van justitie te Middelburg voorgeleid. Personeelstekort Zeeuwse rijkspolitie elf procent Uitgegaan' van de thans aangehou. den organieke sterkte is het perso neelstekort bij het korps rijkspolitie in het distriet Middelburg op het ogenblik 11%. Dit deelt de minister van justitie hiee in zijn memorie van antwoord op de begroting voor 1960. Landelijk genomen is het tekort sinds vorig jaar weer toegenomen. Gedurende het tijdvak 31 december 1959 15 oktober 1960 verlieten 180 personeelsleden in de rangen van wachtmeester tot adjudant de dienst, terwijl in datzelfde tijdvak 94 wacht meesters na voltooiing van hun op leiding bij de onderscheidene onder delen werden geplaatst. 1-Iet tekort, dat vorig jaar ongeveer 600 man be liep, is derhalve vermeerderd met 86. Benoeming voorzitter Grondkamer voor Zeeland De heer P. J. J. Dekker te Wemel dinge, plaatsvervangend voorzitter van de Grondkamer voor Zeeland is bij Koninklijk Besluit van 10 novem ber 1960 benoemd tot voorzitter van de Grondkamer. AAAAAAAAAAAAAAAA^\AAAAAAA Voor Zeeuws nieuws zie ook de pagina's 5, 7, 9 en 10. Bestemming nog onbekend Onder matige belangstelling is dins dagmiddag in hotel „des Pays Bas" te Terneuzen in het publiek verkocht de voormalige centrale van de Pro vinciale Zeeuwse Electriciteits Maat schappij te Driekwart (gemeente Wéstdorpe). Verder werden verkocht de bijbehorende gebouwen, gTonden en een elektroloopkraan met een spanwijdte van 16 meter en een hef vermogen van 15 ton. V*WV\\W*WVWVWWA*V Uitbreiding kleuterschool te Souburg aanbesteed Het achitectenbureau Steen en Tuin- hof te Vlissingen heeft dinsdagmid dag in „Dc Zwaan" te Souburg voor de stichting, Beatrix-kleuterschool aanbesteed het uitbreiden van een kleuterschool met één lokaal aan de Van Doomlaan te West-Souburg. Er werd als volgt ingeschrevenA. Koel man, Souburg, f 42.527; J. M. Goede- mond, Vlissingen, t 44.460; Fa. T. de Visser, Vrouwenpolder, f 46.340; A. C. Haaks. Souburg, f 46.500; Fa. De Jong, Vlissingen, f 47.560. De gunning werd aangehouden- Examens Aan de rijksuniversiteit te Utrecht is geslaagd voor het docoraal exa men sociologie de heer P. G. Swan- born te Middelburg. Aan de r.-k. economische hogeschool in Tilburg is geslaagd voor het doc toraal examen economie de heer J. Dellaert te IJzendljke. OEFENING MISLUKTE Door raadslid H. de Vriend Tijdens de jongste vergadering van de gemeenteraad van Baarland, wel ke onder voorzitterschap stond van burgemeester W. N- van Liere, heeft het raadslid M. de Vriend ernstige kritiek geuit aan het adres van de brandweercommandant van Baarland. Bij het voorstel van b. en w. fot wij ziging van de begroting, waarin werd voorgesteld een krediet beschikbaar te stellen voor de aanschaf van een sirene voor de brandweer, wees de heer De Vriend erop, dat de mede deling van de raadsvoorzitter in de vorige raadsvergadering over de mislukte brandweeroefening heel wat deinig heeft veroorzaakt. „Waarom is Westvlaamse kunstschilders exposeren in Middelburg In de tweede helft van december a.s. zal in de burgerzaal van het stad huis te Middelburg een expositie worden gehouden van moderne schilder kunst van Westvlaamse jonge kunstenaars. Deze expositie zal zeer vermoedelijk geopend worden op vrijdag 16 december a.s. Het betreft hier een „reizende expositie", die momenteel in het Belgische West-VIaan- deren veel belangstelling trekt. Deze Belgische tentoonstelling In Zeeland is mogelijk geworden dank zij besprekingen tussen het provinciaal bestuur van Zeeland cn de organisatoren van deze „reizende expositie". de2e oefening mislukt?", zo vroeg dit raadslid. „De burgemeester kreeg nachts het bericht, dat de leden van de vrijwillige brandweer niet te wek ken waren, maar heeft bij de brand weercommandant wel de vaste wil voorgezeten om een oefening te hou- den?", zo vroeg hij zich af. „Nu rijzen vragenij of deze mislukte oefening soms een afdwingen van de sirene is", vervolgde de heer De Vriend. Spreker laakte In deze de houding van dc brandweercommandant- Hij was voorts van mening, dat de fout had moeten worden hersteld door het uitschrijven van een niouwe oefening. „Dc raadsvoorzitter bad daarop moeten aandringen", was dc heer Dc Vriend van mening. Hij sprak tenslotte als zijn oordeel uit, dat er een brandweersirene moet komen, maar naar zijn overtuiging verdient de aanleg van een brandput voorrang. De heer C. van Damme betoogde er voorstander van te zijn, dat de brand weer een alarmeringssysteem krijgt. Bij nachtelijke oefeningen komen alle inwoners uit bed, als de sirene begint te loeien, aldus spreker. Hij voelde meer voor een wekkersohelsysteem. De heer De Vriend verklaarde voorts nog, dat een dergelijk systeem inder daad doelmatig werkt. Hij vroeg zich echter af of het financieel verant woord is. Besloten werd dit punt aan te houden tot een volgende vergade ring- Aanvankelijk werd getracht de ver schillende objecten per onderdeel te verkopen, waarbij op de centrale 48.000, de loodsen 35.000 en de elektrische kraan 12.000 werd ge boden. Het afmijnen voor de gehele combinatie begon bij 200.000. Eige naar van het gehele complex werd de directie van v. WijckCatz' zaadhan- del N.V. te Haarlemmermeer, expor teurs in de fijnzaad voor de som van 65.500. Behoudens goedkeuring van de alge mene vergadering der N.V. P.Z.E.M. zal het complex aan deze zaadhandel worden toegewezen. Over de juiste bestemming zal nog door deze N.V. worden beslist. De verkoop vond plaats door de notarissen J. A. Janse de Jonge te Middelburg en K. J. Ho ving te Terneuzen. De elektrische centrale is bij de P.Z.E.M. in bedrijf geweest van 1923 tot 1953. Arnemuiden krijgt f 60.000 van Nat. Rampenfonds Voor aanleg speeltuin en verbetering van verenigingsgebouw j§ Tijdens de raadsvergadering van de gemeente Arnemuiden, s dinsdagavond, deelde burge- H meester A. Hack mede, dat het Nationaal Rampenfonds een H bedrag van totaal 60.000 s heeft Beschikbaar gesteld voor de aanleg van een speeltuin in Arnemuiden en de verbetering van het verenigingsgebouw al- daar. Het bedrag dat is gere- §f serveerd voor de speeltuin, be- H loopt f 10.000 en dat voor het s verenigingsgebouw 50.000. IllOllllllllllllllllllllllH Twee auto's botsten te Axel Op het kruispunt Wilhelminastraat Irenestraat te Axel ontstond, door 't niet-verlenen van voorrang een bot sing tussen twee personenauto's, be stuurd door de heren R. uit Sluis en K. uit Axel. Beide wagens liepen materiële schade op, persoonlijke on gevallen deden zich niet voor. Collecte De Klaprooscollecte heeft te Yersc- ke 183,22 opgebracht. VANDAAG. Middelburg Electro: Storm over Perzië, 19.30 uur, 14 Jaar: Vleeshal stadhuis; vogelshow, 9.30—22.30; Kunstzaal Van Benthem en Jutting: expositie schil derijen. 9—18 uur: Concert- en Ge hoorzaal: Zwitserland-filmavond, £0 uur; City: Filmavond aandeelhouders N.V. Kon. Ned. Petroleum mij., 20 uur: Nederl. Koffiehuis: Contactdag Stichting Zeeland voor maatschappe lijk en cultureel werk, 10 uur: Nederl. Koffiehuis; Vergadering roeivereni ging, 20 uur; Gouden Poorte: Bijeen komst Humanistisch Verbond, 20 uur. Kunstzaal Van Benthem Jutting expositie, 9—18 uur Vleeshal Stad huisvogelshow. 9.30—22.30 uur. Vlissingen Luxor In handen der rood huiden, 20 uur, 14 jaar; Alhambra: De zoon van de slieik, 20 uur. Goes Grand: Kinderen, die niet ge wenst zijn, 20 uur, 18 jaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 2