PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Kamer geeft 88 miljoen meer uit voor verdediging Nieuw-Guinea Uitbreiding Z.-Vlaamse fruitteelt spreekt uit duidelijke cijfers Prinses Beatrix naar Canada vertrokken Prijswinnaar Vintila Horia oud-fascist BILT NEDERLAND KRIJGT EEN MONUMENTENWET DODENSPRONG IN RAVIJN VAN DUITSE INFANTERISTEN INDONESISCH SCHIP OPGEBRACHT 203e jaargang - no. 282 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en P. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. HoofdredacteurW. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 66 cent per week, 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 30 nov. '60 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per m.m. Minim, p. advertentie 4. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 125. „Brieven bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vlisslngen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, Grote Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. adv. 5213); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel.2385, Terneuren, Brouwerijstraat 2; Zierikzee. red. tel. 2425. adm. tel. 2 Aankoop van 15 Neptune-vliegtuigen (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft dinsdag zijn goedkeuring gehecht aan de aankoop van vijftien Neptune-vliegtuigen van het type P 2. V7, die op Nieuw-Guinea dienst zullen doen. Zij vervangen de Martin Mariners. Met de aankoop is 88 miljoen gulden gemoeid, met inbegrip van een aantal reserve-onderdelen en van de appa ratuur voor de gronddienst. De vliegtuigen worden in 1961 en 1962 afgeleverd. In antwoord op opmerkingen en vragen van de heren inr. Schouwenaar (p.v.d.a.) en Moorman (k.v.p.) voormalig staatssecretaris van marine, antwoordde de tegenwoordige staatssecretaris van marine, de heer De Jong, dat geruime tijd is uitgekeken naar het beste type, dat de Martin Mariners zou kunnen vervangen. De keus is gevallen op de Neptune van het type P2. V7, dat alle eigenschappen In zich verenigt, die het voor de dienst in Nieuw-Guinea nodig heeft. Mr. Schouwenaar vroeg, of niet met een goedkoper type had kunnen worden volstaan, gezien de beperkte taak van de vliegtuigen op Nieuw- Guinea. De heer Moorman was van oordeel dat de nieuwe Neptunes, als zij niet meer op Nieuw-Guinea nodig zijnzij zijn speciaal geschikt voor duikbootbestrijding uitstekend in Nederland in bet geheel van de N.A. V.O.-defensie kunnen worden ge bruikt. Hij kon zich met de aankoop vereni gen, maar hij vroeg wel, of de plan nen. om de Nederlandse vloot op peil te houden, niet door deze hoge uitga ve in gevaar worden gebracht. Als voordeel van de Neptunes P 2. V7. noemde staatssecretaris De Jong nog, dat Nederlandse militairen reeds op soortgelijke machines hebben ge vlogen, waardoor, de opleidingstijd kan worden bekort. Ook zal weinig verandering in de grondapparatuur behoeven te worden aangebracht. De kamer nam het desbetreffende wetsontwerp zonder hoofdelijke stemming aan. De C.P.N. kréég aan tekening dat zij tégen "was." Circus Het komt een heel enkele maal voor. dat één van de meer dan duizend burgemeesters in Ne derland iets onverstandigs zegt of doet. Meestal fronst half Nederland daarbij ontsteld het voorhoofd en denkt diep na. over de. gepleegde on verstandigheid. want grappig of op- pervlakkig-leuk zijn die onverstan- digheidjes maar zelden. Men moet de burgemeesters bijna altijd heel erg au sérieüx nemen. Toch zouden we met alle veront schuldiging aan de burgemees ter van Amersfoort ditmaal wil len lachen om een onverstandigheidje van deze stadsbestuurder. Hij heeft en dat was een ernstige daad na rijp beraad het optreden van een circus in zijn stad verboden. Voor Amersfoort, dus geen paarden in vrijheid gedresseerd, geen jonge dames aan de vliegende trapeze in de nok van de circustent, geen clowns met witkalk op het tragische gelaat en geen leeuwen, die opzitten en pootjes geven. Dat verbod werd niet uitgevaardigd voor het zedelijk of lichamelijk heil van de Amersfoorters, maar uitslui tend omdat de burgemeester zoals hij verklaarde het circus be schouwt „als een beschamend kwaad, dat massaal dient te worden uitge roeid". Tot zover is dit alles nog heel ernstig. Er valt inderdaad over te praten of een circus een moreel of andersoortig kwaad is en als men die vraag beves tigend beantwoord, dan doet men er goed aan geen circusvoorstellingen te bezoeken of zelfs die voorstellingen te verbieden. Het bevreemdende en onverstandi ge komt echter als de burge meester zich tegenstander ver klaart van dressuurnummers en o.a. zegt: „Een olifant is niet geschapen om op een fiets te zitten. Er moet geestelijk en lichamelijk met de'bees ten geknoeid worden 'om ze zover te krijgen". Die uitlating is bevreemdend. Wan neer we om ons heen zien in onze sa menleving ontdekken we vele vor men van dierendressuur. Honden worden afgericht, paarden leren wer ken, apen plukken kokosnoten, aan vogels leren we „beter" zingen, post duiven oefenen we voor lange-af- standsvluchtenkortom dierendres suur is éen volkomen normaal ver schijnsel in onze samenleving en nie mand heeft het recht dat verschijnsel (op zichzelf als iets onzedelijks of beschamends t.e veroordelen. Maar dat is toch niet dc reden waarom wij me nen de burgemeester van Amersfoort op een onverstandigheidje te kun nen betrappen en daarom te lachen. Ons hoofdbezwaar gaat tegen de onderschatting van de olifant en zijn wonderlijk intellect. De olifant moge dan wel niet net zo min als de burgemeester van Amersfoort fietsend ter wereld (Zie slot pag. 3 kol. 1) M onumentenivet Over enige tijd tal Nederland een echte monumentenwet krijgen. Hoe wel men al ongeveer zestig jaar gele den begon te praten over een zodani ge wet, is Nederland een van de wei nige landen gebleven, dat het altijd zonder een monumentenwet heeft moeten stellen. Wel zijn in de loop der jaren geregeld subsidies verleend, en hebben de provincies en gemeen ten veel. voor de monumentenzorg gedaan, maar tot een afgeronde wet telijke regeling was het tot nu toe niet gekomen. Dinsdag is de Tweede Kamer met de behandeling van een ontwerp-monu- mentenwet begonnen. Het bevat rege len betreffende de bescherming van onroerende monumenten en van stads- en dorpsgezichten, alsmede be treffende opgravingen en vondsten van monumenten. De nieuwe wet zal als ook de Eerste Kamer haar heeft aangenomen en zij van kracht gewor den is, aan de Monumentenraad op dragen registers samen te stellen van alle monumenten, die bescher ming genieten. Een aantal minder belangrijke monumenten zal niet on der de wet vallen. De provincies en gemeentebesturen kunnen er door het uitvaardigen van monumentenveror deningen voor waken, dat niet onder de wet vallende monumenten toch bescherming genieten. (Zie slot pag. 3 kol. 3) ACHTERWAARTSMARS Het Westduïtse ministerie van defen sie heeft meegedeeld dat een diep gaand onderzoek is ingesteld naar het incident tijdens een oefening, waadoor twee 19-jarige militairen het leven verloren en een derde ern- tïg gewond raakte. Zondag liep een groep infanteristen, die een driedaagse oefening hadden meegemaakt, in het avondlijk duister langs een ravijn. Een onderoffiicer gaf volkomen onverwacht de order „nach hinten wegtreten, marsch". Drie soldaten, die op enige afstand van de onderofficier marcheerden, dachten dat de order „volle deckung" was en sprongen over een houten balustrade langs de weg waarop zij liepen. Twee van hen vielen 50 meter om- g in een smal ravijn en waren op slag dood, de derde sprong over de kloof heen, maar kwam toch nog zo ongelukkig terecht dat hij ernstig gewond werd. De order .„nach hinten wegtreten, marsch" (achterwaarts mars) wordt tegenwoordig in Duitsland bijna ner gens meer gebruikt. De order „volle Jeckung" (volledige dekking) echter wel. Vermoedelijk hebben de drie soldaten op de onbekende order ge reageerd op de wijze die zij het best achtten, daarbij menend dat het be vel „volle deckung" luidde. Voorstellen van vakraad metaal Naar wij vernemen is naar alle waarschijnlijkheid te verwach ten, dat er vrijdag aanstaande een bespreking zal worden ge houden tussen een delegatie uit de ministerraad en het bestuur van de vakraad voor de metaal industrie. Vermoedelijk zal deze bespreking vrijdagavond plaats hebben. Foto: enige militaire autoriteiten op de plaats des onlieils. De officier die het hevel voerde over de eenheid, alsmede de onderofficier die de order gaf, zullen als getuige worden gehoord. Ook een aantal sol daten zal een verklaring moeten af leggen. In aansluiting op het vorige be richt over een Indonesische in filtratie in Nederlands Nieuw- Guinea wordt thans uit officiële bron in Den Haag vernomen, dat een patrouillerend marine- vaartuig dezer dagen op een nachtelijke patrouilletocht on der de zuidkust van Nieuw-Gui nea een Indonesisch vaartuig heeft aangehouden. Bij onderzoek bleek het vaartuig be stemd te zijn voor de bevoorrading van de eerder vermelde groep infil tranten. Vaartuig en opvarenden zijn naar de dichtstbijzijnde haven opge bracht voor nader onderzoek. Op 21 november deelde het ministe rie van binnenlandse zaken mede, dat ongeveer een zestal dagen gele den op de zuidkust van Nederlands Nieuw-Guinea een kleine doch goed uitgeruste groep Indonesische mili taire infiltranten aan land was 'ge komen, die, behalve van geweren, ook van enkele automatische wapens en handgranaten was voorzien. Ge vangen genomen infiltranten ver klaarden toen dat binnenkort nog andere groepen zouden volgen. Ingenieur van Verolme in Brazilië verongelukt De Nederlandse technicus F. Voest uit Heemstede, is bij een vliegtuig ongeluk in Brazilië omgekomen, toen het toestel, waarmee hij reisde bij Rio de Janeiro in de lucht explo deerde. De piloot van het toestel en de twee andere inzittenden, beiden Zwitserse werktuigkundigen, werden eveneens gedood. De heer Voest was employé van: de scheepswerf Verolme en werkte aan de bouw van een nieuwe scheepswerf, die de firma Verolme, tezamen met Braziliaanse scheepsbouwers, ten zui den van Rio de Janeiro zal bezitte.n. SCHANDAAL IN FRANKRIJK De winnaar van de Prix Goncourt 1960, de Roemeen Vintila Horia. is de laatste dagen niet alleen door zijn boek „Dieu est né en exil" in de pu bliciteit gekomen: in meerdere bla den wordt hij afgeschilderd als een antisemiet die zijn vuil in de Roe meense pers de vrije loop liet in de tijd dat Roemenië bondgenoot was. Vorige week publiceerde Virgil Gheorghiu, de schrijver van „Het vijfentwintigste uur", in „Paris Pres- se" (onafhankelijk) herinneringen aan zijn vriend Caftangioglou (Horia is een pseudoniem). In deze herin neringen komt Horia niet als de een voudige, hardwerkende student uit het bescheiden gezin te voorschijn, zoals die in de biografieën wordt be schreven, maar als een jongeman die met een rode Mercedes voor de universiteit van Boekarest verscheen. Horia was niet de persattaché van de Roemeense ambassade in Rome die door de „IJzeren Garde" (de Roe- meehse fascisten) naar Boekarest werd teruggeroepen, maar de man die als consul naar Wenen werd overgeplaatst. Het concentratiekamp waar Horia zou hebben gevangen gezeten, was een luxueus hotel in het wintersportcentrum Krummbuhel, waar alle personeel van het Roe meense consulaat in Wenen naar toe werd gezonden, toen Roemenië in 1944 de zijde van de geallieerden koos, aldus .Paris Presse". Horia heeft toegegeven dat hij naar een hotel werd „gedepor teerd", maar het eten zou er slecht zijn geweest, en hij had „boze herinneringen" aan een reis, „derde klas", door Duitsland naar (Zie slot pag. 3 kol. 2) Prinses Beatrix is gistermiddag om 13.00 uur van Schiphol naar .Mon treal vertrokken. Vandaar zal zij doorreizen naar Ottawa om daar het huwelijk bij te wonen van haar vriendin René RÖell met de heer T. Bradbrook-Smith, rechts kundig adviseur van het Canadese ministerie van financiën. De prinses wordt óp haar reis ver gezeld door de hofdame van ko ningin Juliana, jonk vrouwe C. E. B. Röell, die een tante van de bruid is, en door het hoofd van de veiligheidsdienst van het ko ninklijk huis, de heer C. Sesïnk. De prinses, die een beige hoedje droeg en gekleed was in een groen wollen mantelpakje, gesloten door een grote houten knoop, werd uit geleide gedaan door haar parti culier secretaresse, mej. M. C. C._ Wijnen, en door de particulier se cretaris van de koningin, mr. J. van der Hoeven. Fotode prinses op het punt aan boord te gaan van het vliegtuig. IN I960 TWINTIG PROCENT AANPLANT Sorteer- en pakstation te Terneuzen verwerkte in 1959 2,2 miljoen kg. fruit Aan het eind van 1960 zal blijken dat in dit jaar in Zeeuwsch- Vlaanderen een nieuwe oppervlakte van ongeveer 100 hectare is beplant met jonge fruitbomen. Dit betekent een uitbreiding van 20 van het huidge boomgaardareaal in dit gebied of om een vergelijking te maken: 40 ba meer dan jaarlijks in de gehele provincie Noord-Holland (fruitprovincie bij uitstek) aan fruit bomen wordt geplant. Na West-Noord-Brabant waar even eens een enorme uitbreiding plaatsvindt is Zeeuwsch-Vlaan- deren momenteel de streek, waar de meeste jonge fruitbomen worden geplant in geheel Nederland. ling tot een landbouwer, die voor het bereiken van dezelfde geldelijke uitkomsten, de beschikking dient te hebben over een oppervlakte land van 30 40 ha. Vervolgens mogen genoemd worden de over het algemeen betere uit komsten In de fruitteelt ten opzich te van de landbouw. Uitgaande van een kostprijs van een kwartje per Wat zijn eigenlijk de oorzaken van deze stormachtige ontwikkeling op het gebied van het fruit telen in Zeeuwsch-Vlaanderen In de eerste plaats het gebrek aan gronden voor landbouwerszoons. Gaat een boeren zoon zich toeleggen op het telen van fruit, dan is hij met een areaal van 6 tot 8 ha al verzekerd van een be hoorlijk bestaan. Dit in tegenstel- Ug fruit, kan een teler met een are aal van 6 ha boomgaard over een gemiddelde prijs van 35 cent per kg, reeds een netto-winst boeken van 12.000,per jaar. Die gemiddelde prijs ligt voor een serieus teler nog wel eens een dubbeltje hoger! Een derde oorzaak is ongetwijfeld "•elegen in het voor fruitteelt uit stekende klimaat in Zeeuwsch- Vlaanderen. De grond is er niter- mate geschikt voor tuinbouw, men heeft er weinig last van nachtvorst, terwijl de pink der vroege soorten (yellow transparant, stark earliest) soms 10 a 1-1 dagen eerder kan aan vangen dan in do Betuwe of de noordelijke provincies. Dergelijke prïmeuren leveren uitstekende prij zen op! Niet te hard? „Gaat deze uitbreiding niet te hard?", zo vraagt men zich wel eens af in sommige Zeeuws-VIaamse fruittelerskringen? Wij hebben deze vraag voorgelegd aan de heer H. Moeliker, assistent-A bij de rijks- tuinbouwvoorlichtingsdienst in het rayon Zeeuwsch-Vlaanderen. (Zie slot pag. 5 kol. 2 Militairen slachtoffer van verkeersongeval, één dode en één zwaar gewonde Een militair heeft het leven verloren, één werd ernstig gewond doordat vanmiddag half vier een militaire vrachtwagen op de Zuurmondseweg in de gemeente Smilde tegen een boom reed. De chauffeur van de vrachtwagen een drietonner de 19-jarige dpj. soldaat R. de Bruin, af komstig uit Hilversum, werd zwaar gewond naar het militair hospitaal in Assen overgebracht, maar bleek bij aankomst te zijn overleden. De bijrijder, de 19-jarlge dpi. soldaat G. M. de Bruin, afkomstig uit Rotter dam, kreeg een zeer ernstige sche- delbasïsfractuur en werd vervoerd naar het académisch ziekenhuis in Groningen. Beide militairen behoren tot het 45e infanterie-bataljon gele gerd in Assen. Zij zijn geen familie. De juiste toedracht van het ongeluk is niet bekend. Het gebeurde bij het passeren van enkele geparkeerde boerenwagens. VERWACHT... ZUIDWESTELIJKE WIND Veel bewolking met plaatselijk enige regen of motregen. Matige tot krach tige zuidwestelijke wind. Dezelfde temperaturen als gisteren of iets ho gere. ZON EN MAAN 1 december Zon op 08.25 onder 16.32 Maan op 16.09 onder-06.07

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 1