De Berlijnse humor is herleefd Met sterk politieke inslag BUREN FRANSE REGERING WIL ALCOHOLISME BEPERKEN PLANNEN VOOR WIJZIGING AMERIKAANSE VERKIEZINGEN WOENSDAG 30 NOVEMBER 1960 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 17 '(Van een onzer redacteuren). De Duitse humor amio 1960 de moeite van liet beluisteren waard. Men kan er ook als buitenlander hartelijk om lachen en men herkent er weer iets in van hetzelfde Duitse volk, dat vóór zijn jammerlijke oorlogs-escapades en zijn wreedaardig Nazi-avoptuur gro te bijdragen leverde tot de Europese cultuur. Het centrum van de Duitse hu mor is nog altijd (West) Ber lijn, precies zoals Amsterdam in Nederland het middelpunt van de humor is. Op de puinhopen van West-Berlijn herleefde di rect na 1945 die al-oude humor, nadat ze tijdens het Hitler-re- girne als kelderplantje een ar metierig ondergronds bestaan had geleid. Nu staat de plant van de Berlijnse humor weer in volle bloei. Het is de typische humor van de grote-stads- bewonerssoms wat hard. vrij moedig tot op het brutale af. wat sterk politiële getintmaar men kan er hartelijk om lachenAls in Amsterdam een modern torentje verrijst, noemt de Amsterdammer die toren „de kolenkit". Als in Ber lijn bij een pi-achtige moderne kerk eèn eigenaardige toren wordt gefa briceerd dan krijgt die toren de naam „de hemelboor". Een heel bij zonder congres-gebouw, dat toch wel een mooi staaltje van architectoni sche constructie is, en dat iets weg heeft van twee half-opengeklapte oesters wordt „de zwangere oester" genoemd door de Berlijners. En wat ligt meer voor de hand, dan dat een wat slank opgetrokken wolkenkrab ber de „struisvogel" wort genoemd. Wederopbouw Toevallig hebben deze grapjes alle maal betrekking op de wederopbouw van West-Berlijn, die dat mag wel even terloops worden opgemerkt de buitenlandse bezoekers wel haast met stomheid slaat, zo impo nerend is de herrijzenis van West- Berlijn met zijn machtige wolken krabbers, zijn enorme fabrieken - zijn weeldewinkels aan de Kurflir- stendamm en -zijn welhaast be nauwende snelverkeer. Dat West- Berlijn is een soort welvaartsctalage van het Westen midden in het com munistische Oost-Duitsland en uiter aard vlak tegen het armzalige Oost- Berlijn aan. dat nog altijd meer een trieste akelig-deprimerende puinhoop is dan een woonstad, liet economisch tekort op (lie wel vaartsetalage bedraagt jaarlijks 2 miljard Duitse markwelk geld uit de zakken van de Westduitse belastingbetalers komt die zelfs met vreugdebetalen, omdat de Westduit sers Berlijn blijven zien als de toe komstige hoofdstad van een verenigd Duitsland. Cabarets Maar het ging over de humor Kort na de oorlog verrezen er tus sen de puinhopen van Berlijn nieu we cabarets, waar de politieke satire hoogtij vierdeDe cabaretiers vuurden de pijlen van hun kritiek en humor af op alles en iedereen. On telbare malen werden en wordt de Duitse bondskanselier Adenauer in de cabarets belachelijk gemaakt. Als een cabaretier het mopje ver telt van de zesjarige jongen, die tot de 84-jarige Adenauer zegt, dat hij later zo graag „bondskanselier" zou worden, laat de cabaretier Adenauer Mozaïek-vaas aan de Kurfiirsten- damrn te Berlijn. De beeldhouwer Schultze maakte de vaas uit mo- zaïekresten van de verwoeste Ge dachtenis- kerk, waarvan men op de foto juist naast, de vaas nog de toren-ruine ziet. Inge Wolff berg, leidende figuur in het Stekelvarkens-cabaret te Berlijn. antwoorden: „Beste jongen, dat kan niet, want er is er al een". Dan zegt een smartelijke stem op de achter grond „Die gaat nooit weg" en alle cabaretbezoekers liggen in een halve lachstuip. Hitier Het Hitler-regime wordt in alle sta dia uitgeklee<Pen gegeseld. Er is een populair gedichtje over de duizenden vluchtelingen, die uit Oost-Duits- land komen om in het Westen te pro fiteren van de hogere lonen. Hier zijn de eerste strofen van dat lied: „Ich komm vom Osten Ich such' ein Posten Alle mein papiere sind verbrand Adolf Hitler hab' ich nie gekannt". Soms zijn die grappen nogal hard en dan lokken ze protesten uit, waarop een zekere Berlijnse heer Lichten berg geantwoord heeft met het vol gende diepzinnigheidje: „Het is bij na onmogelijk de fakkel van de waarheid door een dringende me nigte te dragen zonder dat iemand De stekelvarkens treden op in een lokaal, waar men welbewust de sfeer van het verwoeste Berlijn anno 1945 heeft aangehouden. Er zijn vensters, die met planken zijn dichtgespijkerd en het toneeltje met een armelijk schuifgordijntje kan nauwelijks een podium heten. Avond aan avond is dat cabaret uitverkocht. Het publiek lacht er om de nieuwste politieke glossen en liedjes. Een gedicht over het beschermen van de Duitse vogels kan niet anders uitlopen dan op een Duïtse-adelaars-parodie Verwijten Nog ontdekken de cabaretiers in Duitsland een groot tekort aan vrij heid, maar de critici die notabene in het cabaretprogram aan het woord gelaten worden schelden de ca baretiers bereids al uit voor: handige diiestuiversjongens. mestvee, dat ten koste van alles zich wil laten horen échte zwijnen, vergif tigers van de voorlichting, en lieden, die flink in de kraag gepakt moeten worden. Staat de humor van de Stekelvar kens stellig op een goed literair peil, anders is het uiteraard met de volks humor op de straat en in de café's. Die wil wel eens wat schamper zijn. Zo kan men van de vrijmoedige Ber lijnse taxi-chauffeurs, die hun „vrachtje" willen vermaken, uitge breide satirieke voorlichting ontvan gen. Een van deze chauffeurs, verze kerde ons bijna juichend van zelf- vernietigingsdrang, dat de heden daagse opvattingen van de Berlijnse jeugd tot de ondergang van de sa menleving zullen voerenDe jon gelui willen alleen nog maar op scho len zitten en tenminste tot hun twin tigste jaar leren. Voor werken ge voelen ze weinig. „Het komt nog zo ver, dat voor mijn eenvoudige beroep", zo grin nikte de chauffeur, „een volledig eindexamen van een hogere techni sche school nodig is, maar men be hoeft dan niet te kunnen rijden". „Als het eenmaal zover is", verze kerde hij, „krijg je de grote herrie... ieder wil op zaterdag en zondag vrij zijn en ieder eist van de ander, dat hij zal werken, opdat die zaterdagen en zondagen door de nietwerkenden feestelijk buitenshuis doorgebracht kunnen wordendat zal me een revolutie wordenliaha En om dit korte beschouwinkje over de humor in Berlijn tenslotte nog met een Berlijns koffietafelgrapje af te ronden, volgt hier het verhaal van de twee negersoldaten. Zoals bekend is de Duitse regering in Rolf Ulrichtien jaar is een lunge tijd in het 1000-jarig rijk! daarbij een verschroeide baard op loopt". Het opmerkelijkste cabaret in Ber lijn is ongetwijfeld „Die Stachel- schweine" (dé stekelvarkens). Het heeft de r voor een cabaret verwon derlijk lange levensduur van tien jaren bereikt. De cabaretier Rolf Ul rich zegt daarvan: „Tien jaren vor men geen al te lange tijd, maai4 als men bedenkt, dat het duizendjarig „Reich" slechts twaalf jaar heeft be staan, dan kunnen we met onze tien jaren tevreden zijn". Bonn verschrikkelijk actief met het erkennen van nieuwe staten in Af- irika. Ze erkent de onafhankelijkheid van die staten zo mogelijk al vóór de geboorte. Dezer dagen hadden twee Amerikaanse negersoldaten zich te Bonn in burger uitgedost om aan de fuif te gaan. Ze kwamen langs een gebouw, waar nogal wat publiek naar binnen ging. Meedrente- lend tussen dat publiek, werden ze plotseling opgemerkt door een por tier, die hen met diepe buigingen in een lift stopte en naar de vijfde ver dieping expediëerde. Daar stond een heer in zwart kos tuum versierd met ordelinten klaar. Hij maakte zich meester van de soldaten en voerde ze in een zaal binnen, waar gezellige tafels, waar op glazen champagne en lekkere hapjes de bezoekers „toelonkten". Plotseling schoot een nog eerbied waardiger zwartgerokte heer toe op de beide mannen en hij drukte lien neer in fauteuils om te luisteren naar een toespraak, waarvan ze wei nig begrepen. Ze kregen twee enorme vellen perka ment in de hand geduwd, waarna het hun duidelijk werd, dat' de Duit se regering een i^euwe Afrikaanse staat had erkend en dat zij die staat vertegenwoordigden. Na het drinken van heel veel cham- pagne ontwaakten ze de volgende morgen met een kater. Ze zijn nu op zoek naar het bureau, dat Ameri kaanse voorschotten aan onderont wikkelde negerstaten uitbetaalt Advertentie I Sinds 1842 Sedert kort hébben de kruinen van de bomen in het plantsoentje aan de Prins Hendrikkade bij het Damrak in Amsterdam hun herfs- telijke kaalheid verloren doordat zij tegen het vallen van de avond schuilgaan onder een wolk van spreeuwen. De diertjes komen in de kale takken de nacht door brengen met alle lawaaierige en geluidloze gevolgen van dien Het is er een drukte van belang. Adrertetitte) Een waarlijk geschenk is.. de wereldberoemde a Iivett licht has! degelijk en mêi tabulatorI fSSÊÊSt Olivetti Leitera 22 is een cadeau voor hel levon Onmisbaar in deze moderne lijd. Fa. S. Birkhoff Zn., Lange Vorststraat 72-74 - Goes Verkrijgb. bij Fa. L. v. Sparrentak Zonen, L. Delft 117, Middelburg. |IIIII!IIIIIIII!II1IIII!!III!1IIIPIIUI!III!1III1III!II1III1IIIIIIIIIIII1II!IIIIIIIII| Kerstbomenoogst in Noorwegen begonnen H [n. Noorwegen is men begon- g nen kerstbomen te kappen om te kunnen voldoen aan de grote H vraag, zowel uit Noorwegen p als uit het buitenland. p p Een 800.000 jonge spanen zul- H len de eerstkomende weken ge- kapt worden. Een Noorse fir- ma heeft een order ontvangen p voor 25.000 kerstbomen, be- p H stemd voor Berlijn. p 11 Zoals elk jaar zullen Oslo en p enkele andere Noorse steden als blijk yan vriendschap kerst- p bomen zenden naar Amster- p p dam, Londen en andere buiten- §f p landse steden. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiH MINDER BISTRO'S Instelling van „beschermde zones" Wanneer Jacques zijn dagtaak heeft beëindigd en de fabriek uitkomt, loopt hij op weg naar huis langs een „bistro" en wat is dan gemak kelijker dan even naar binnen wip pen om een glas wijn te drinken? Wanneer de vijftienjarige Pierre de school uit mag, vindt hij een „bistro" aan de overkant van de straat. Daar gaan hij en zijn vrien- den dan aan de „voetbalmachine" spelen en als Pierre naar de bar loopt voor een glas van het een of ander, wie zal bem dan naar zijn leeftijd vragen? Jean heeft een gezin en geld voor een glaasje kan er slecht af. Geen nood. De „patron" van de bistro op de hoek schrijft het wel even op de lat. Generaties lang hebben de Jacques, de Pierres en de Jeans van Frank rijk in steden gewoond, waar vrij wel in elk blok een bistro te vinden is. Dat gaat nu veranderen en wel bij regeringsdecreet. De regering maakt zich bezorgd over de .stand van het alcoholisme in Frankrijk. Per jaar sterven er onge veer 16.500 mensen aan alcoholmis bruik en de helft van het aantal mensen, dat onder psychatrïsche be handeling staat, lijdt aan de gevol- gen van overmatig drinken- Daarom wil de regering hét aantal bistro's drastisch besnoeien. Mi nister Bernard Chenot, die de open bare gezondheid beheert, geeft toe, dat dit een ontzagwekkende taak zal zijn. In de naoorlogse jaren zijn er heel wat bars en café's bijgekomen en Frankrijk heeft nU één bistro op elke 180 inwoners. „Dat", aldus mi nister Chenot, „kan men een record noemen". Uitkopen De strijd tegen de bistro zal begin nen in wat men noemt de „be schermde zones", namelijk in de buurt van scholen, sportvelden, zie kenhuizen en kerken. Daar zullen geen vergunningen voor nieuwe bistro's worden uitgereikt. De be staande drankhuizen zullen voorlo pig mogen blijven bestaan, maar in dien de eigenaar zijn zaak wil ver kopen, zal zijn vergunning om alco holische dranken te verkopen niet overdraagbaar zijn. De regering zal zo'n eigenaar dus uitkopen en om het geld daarvoor bij elkaar te krij gen, zullen de belastingen, -,:~ bistro-eigenaren betalen, verhol worden. Minister Chenot zegt: „daar mee hopen wij caféhouders aan te WELLICHT POLITIEKE HERVORMING Origineel Zwitsers fabrieksmerk Twee nieuwe systemen Het staat vrijwel vast, dat de Ame rikaanse Senaat volgend jaar een studie zal gaan maken van het thans geldende systeem om presi denten te verkiezen. Men verwacht, dat dit systeem zal worden gewij zigd, maar niemand weet nog, welke senaatscommissie de zaak zal gaan behandelen. Verscheidene senatoren, onder wie Mike Mansfield, die hoogst waar schijnlijk de leider van de demokra- tische fractie in de nieuwe senaat zal zijn, hebben reeds aangekondigd, dat zij van plan zijn een wetsont werp in te dienen, waarbij het kies manstelsel zal worden herzien. De zaak is dubbel urgent geworden, nu Kennedy met zulk een minieme meerderheid de strijd van Nixon ge wonnen heeft. Om dit stelsel te her vormen. moet men de grondwet wij zigen en voorstellen daartoe kunnen of naar de juridische senaatscom missie worden gezonden (waarvan senator Kefauver het hoofd is) of naar de verkiezingscommissie. Deze laatste commissie wordt voorgezeten door senator Green die binnenkort met pensioen gaat. Zijn opvolger zal dan hoogst waarschijnlijk Mansfield zijn. Andere vorm Men weet,, dat Mansfield het systeem van kiesmannen wil afschaffen en de president wil laten kiezen bij een voudige meerderheid Aan stemmen zoals die door de natie als geheel worden uitgebracht. Hij wil ook de verkiezingscampagne korter maken. moedigen andere zaken te openen, waar alleen koffie of vruchtesap wordt geschonken". Het volgende stadium zal zijn het scheppen van nieuwe „beschermde zones". Door die maatregel zal het niet meer mogelijk zijn bistro's te exploiteren binnen een straal van 200 meter van een fabriek, waar meer dan duizend arbeiders wer ken. In de nieuwe stadswijken, die Parijs er sinds de oorlog heeft bijgekregen, zal er op elke 3000 mensen slechts één bistro mogen zijn. Bovendien zal geen enkele bistro meer alcohol op krediet mogen verkopen. Het nieuwe anti-alcoholdecreet van de regering behoeft niet door het par lement te worden goedgekeurd. In dien het decreet succes heeft, zal het aantal bistro's in Frankrijk langzamerhand -met duizenden ver minderen. Het grote publick is echter zeer scep tisch gestemd. Zo zei een Prijzenaar: „we zullen maar eens afwachten. Als alle wetten te gen het alcoholisme, die in mijn levensdagen aangenomen zijn inder daad effect hadden gehad, dan zou- den wij nu de matigste natie ter wereld zijn". Adevertentie) VOOR EN NA DE BEVALLING OP KRACHTEN- BLIJ- VEN EN SNEL HERSTELLEN MET het bloedvormend krachttonicum. Bevat naast haemoglobine alle nood zakelijke stoffen zoals leverextract en mineralen die voor de opbouw van het bloed noodzakelijk zijn. DUTIM N.V. - OEGSTGEEST Ook senator Kefauver is voor af schaffing van het college van kies mannen, maar hij stelt voor het kies manstelsel toch in een andere vorm te handhaven. Hij wil namelijk elke staat zoveel kiesmannen geven als liij vertegenwoordigers heeft in het huis van afgevaardigden en de se naat. Die kiesmannen zouden dan tussen de presidentschapskandidaten gesplitst moeten worden in dezelfde verhouding als de stemmen, die op die kandidaten waren uitgebracht. Volgens het thans geldende systeem, krijgt de kandidaat, die de meerder heid van alle stemmen binnen een bepaalde staat heeft behaald (al is die meerderheid slechts de helft plus i één) alle kiesmannen van die staat achter zich. Kefauver wil ook de re- gel invoeren, dat de beide huizen van het congres over het presidentschap zullen besluiten, indien geen van bei de kandidaten tenminste veertig pro cent van het totale aantal stemmen heeft behaald. Gezien het grote verschil tussen de hervormingsplannen van senator Mansfield en die va nsenator Kefau ver zal de vraag, welke senaatscom missie de grondwetswijzigingen zal behandelen* yaa,groot J>elang;zijn; Circusvrienden contra burgemeesters De voorzitter van do Nederlandse Club van Circusvrienden, mr. A. Spruit te Vinkeveen, heeft mee gedeeld, dat „De Club van Circus vrienden" met verbazing heeft kennis genomen van de mededelin gen, die de burgemeester van Amersfoort („Het circus is een be schamend kwaad, dat massaal dient te worden uitgeroeid") en de burgemeester van Zandvoort („Ik ben een felle vijand van het circus. De Zandvoort.se bevolking is te be schaafd om zo'n miserabel geval te bekijken") hebben gedaan. „De moderne dierenpsychologie geeft het bewijs, dat juist de dressuur een contact legt tussen mens en dier, hetwelk kan uitgroeien tot aanvaarden van het dier van de mens als lid van zijn eigen soort. Dat wil zeggen, dat de goede dres suur berust op de eigenschappen van het dier en- dat hij, die deze dressuur bedrijft, op gelijke wijze te werk gaat als de schilder met zijn kleuren en de componist met zijn akkoorden. Daarom kan men de goede dompteur vergelijken met een dirigent van een orkest, aldus mr. Spruit. Mr. Spruit vervolgt: „Bij goede, ver antwoorde dressuur kan van die renmishandeling geen sprake zijn. omdat het publiek de reactie van zulk een mishandeling onmiddellijk kan waarnemen. Hij, die het vak van dresseur kiest, zal van nature de aanleg hebben om in volle zelf beheersing met liefde en geduld het dier te benaderen". Mr. Spruit besluit: „De Club van Cir cusvrienden is geschokt door het feit, dat een overheidsdienaar zijn kennelijke onkunde kan en mag compenseren door zijn burgemees terschap. Zij acht hier een van de ongeschreven regels van het de mocratische spel van onze samen leving op een onverantwoorde wij ze-aangetast"»

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 13