DE BRUID Nieuwe vergunningen Zeeuwse ondernemers PILOOT STORM ontvoerd in de stratosfeer WALCHEREN Bu<rtger4*jfce*Stand eve DINSDAG 29 NOVEMBER 1960 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 33 Nadat do Kamer van Koophandel voor de Zeeuwse Eilanden te Mid delburg begin 1959 een nieuwe ver gunning voor een aantal bedrijfs takken heeft afgegeven, zal in de komende weken opnieuw voor een aantal ondernemingen de nieuwe Vestigingswet Bedrijven 1954 van toepassing worden verklaard. Het gevolg hiervan is, dat alle onder de ze bedrijfstakken vallende onderne mers, dus ook diegenen, die reeds in het bezit zijn van een krachtens de oude Vestigingswet Kleinbedrijf 1937 afgegeven vergunning, opnieuw een vergunning op grond van de nieuwe wet moeten aanvragen. De nieuwe vestigingswet geldt voor de ondernemers, die onder de vol gende vestigingsbesluiten vallen: luchtbehandelingsbedrijven, centrale veRwarmingsbedrijven, kasverwar- mingsbedrijven, kih. in verwarmings- en kookapparaten, kachelsmidbedrij- ven, carrosseriebedrijven, autoplaat- werkbedrijven, autospuitbedrijven, autobekleedbedrijven, fotografische bedrijven, reportage - fotografische bedrijven, kleinhandel in fotografi sche artikelen. In verband met de vrij korte termijn die de Kamer van Koophandel voor de voorbereiding en de afwerking is toegemeten, beginnen de zitdagen reeds vandaag (maandag). De zit dagen-periode duurt tot en met 16 december a.s. In totaal omvatten de aangewezen branches ongeveer 350 ondernemin gen. De opzet is de ondernemers van de zijde der Kamer een zo goed mo gelijke sei'vice te bieden: een team O.- EN W.-SOUBURG Familie-reünie C.B.C. Vrijdag hield de C.B.C. een familie reünie in het gebouw „Rehoboth" te Souburg. Na het openingswoord van de voorzitter de heer P. B. de Wijze, hield de heer C. Braspenning, lid van het hoofdbestuur, een causerie over liet onderwerp .Brood en buurman". Hij gaf hierin een uiteenzetting over wat de vrijere loonvorming en de 45- urige werkweek voor de werknemer en zijn gezin betekent. Hierna speelden leden van de toneel club C.N.V. afdeling Goes het toneel stuk „Ruwe stormen". I ZOUTELANDE Bijeenkomst „Stille kracht" Vorige week vierde de hervormde vrouwenvereniging „Stille kracht" te Zoutelande haar 27-jarig bestaan in de geheel gevulde zaal van het dorpshuis „Middendorp". De avond stond onder leiding van de presiden te, mevrouw T. van Dullemen-Hagen en werd gevuld met liturgie, voor dracht, zang, hersengymnastiek en toneel. In de pauze werden diverse zelfgemaakte voorwerpen verkocht. Tijdens de bijeenkomst werd nog medegedeeld dat het batig saldo over het afgelopen boekjaar 117,39 be draagt. De opbrengst van de ver jaardagsbusjes was 253,27. Het 'slotwoord op deze geslaagde avond werd gesproken door ds J. van Dul- lemen. Uitvoering „Hosanna" De christelijke gemengde zangver eniging „Hosanna" te Zoutelande gaf zaterdagavond een geslaagde uitvoering in „Middendorp' te Zou telande. Na een openingswoord van dc pre sidente mevrouw T. Schoenmaker- Bliek bracht de vereniging onder leidig van de dirigent de heer Ton de vries verschillende nummers ten gehore. Als afwisseling voerde men de klucht „Het nichtje van de Over ste" op, dat met een welverdiend applaus beloond werd. (Adevertentie). hirilolt do huid van speciaal voor dit „karwei" ge schoold personeel van de Kamer zal de formulieren voor de óndernemers invullen. De Kamer vraagt hierbij alle mogelijke medewerking van de betrokkenen, teneinde hun belangen zo goed mogelijk te kunnen behar tigen. Zoals bekend zijn in de nieuwe wet voorwaarden opgenomen, waanhij 't mogelijk wordt een voorlopige ver gunning af te geven, mits men bin nen zoveel maanden het vereiste di ploma behaalt. Feestelijke aankomst van Sint-Nicolaas Zaterdagmiddag deden Sint-Nicolaas en Zwarte Piet hun intocht in Veere. Zij kwamen met de Veerse reddings boot „Maria Carolina Blankenheim" op het zuiderhoofd nabij de Camp- veerse Toren aan, waar enkele honderden mensen hen met luide toe juichingen verwelkomden. De voorzitter van de Veerse midden standsvereniging, de heer A. C. Cal- jouw sprak een welkomstwoord. Hierna stapten de sint en zijn knecht in een open auto, welke hen - voor afgegaan door de muziekvereniging, „Veere's Genoegen" naar het stadhuis bracht. De burgemeester van Veere, jhr. I. F. den Beer Poortugal, hield-vanaf het bordes een toespraak tot de hoge gast. De sint maakte vervolgens, met de muziek, voorop, een rondgang door de Veerse straten, die besloten werd met een bezoek aan de ouden van dagen in het- Godshuis. MIDDELBURG Langeviele voor licht verkeer geopend Tijdens de koopdagen tot Sint-Nico laas zal de Langeviele te Mid delburg, waarvan momenteel de be strating hersteld wordt, van dinsdag avond a.s. geopend zijn voor het lich te verkeer, dus tot en met personen auto's. Nieuw huishoudelijk reglement Veilig Verkeer De Vereniging voor Veilig Verkeer te Middelburg en omstreken heeft een buitengewone algemene ledenverga dering gehouden in verband met de goedkeuring van een nieuw huishou delijk reglement. Het concept, dat door een commissie van drie be stuursleden was samengesteld, werd na enige discussie zonder hoofdelijke stemming onveranderd goedgekeurd. Lezing over Spitsbergen voor griffiepersoneel Vrijdagavond j.l. sprak burgemees ter J. M. A. C. van Dongen uit Aar denburg in de hall van de prov. grif fie te Middelburg voor het perso neel der griffie over zijn reizen naar Spitsbergen. De voorzitter van dc personeelsver eniging, de heer*J. M. Parent, heette de aanwezigen en in het bijzonder de spreker van de avond, alsmede het lid van Gedeputeerde Staten, de heer A. Schout, hartelijk welkom en sprak een inleidend woord. De heer Van Dongen sprak vervol gens over zijn reis als 18-jarige jon gen naar Spitsbergen en over zijn vijfjarig verblijf in dit banc land van „sneeuw, pakijs en stokvis". Hierna vertoonde de heer Van Don gen prachtige kleurendia's over de tweede reis, die hij met zijn vrouw in 1958 naar Spitsbergen gemaakt heeft. Tenslotte beantwoordde dit Zeeuwse Kamerlid verschillende vra gen en lichtte hij een en ander nog nader toe. De heer Parent dankte de heer Van Dongen voor zijn interessante voor dracht en bood hem een doos aan ter opberging van zijn kleurendia's. 1 VLISSINGEN Vergadering Vlissingse Oratoriumvereniging Dezer dagen werd te Vlissingen de 14e ledenvergadering van de Vlis singse Oratoriumvereniging gehou den. De voorzitter, de heer N. Veld huis opende deze vergadering. In zijn openingswoord legde hij er de nadruk op, dat er in Vlissingen een grotere samenwerking zal moeten komen tussen de verschillende koren, om het hoofd te kunnen bieden aan de moei lijke omstandigheden, waarin ver schillende koren zich bevinden, wat betreft het gebrek aan mannenstem men. Gelukkig zijn er de laatste tij'd enkele heren gevonden, die hun tijd en krachten aan de vereniging willen geven. Het bestuur doet alles, onder meer door het plaatsen van adverten ties, om heren aan te trekken, maar veel resultaat heeft dit nog niet ge had. Ook van de zijde van rijk, pro vincie en gemeente wordt alles ge daan om de koorzang te stimuleren, door bijvoorbeeld het toekennen van subsidies. De aftredende bestuursleden werden op mevrouw Meerman, de 2de secre taresse, die zich niet meer herkies baar stelde, na. allen herkozen, zodat het bestuur thans als volgt is sa mengesteld: de heer N. veldhuis, voorzitter, de heer G. M. Prins, 1ste secretaris, mevrouw M. W. J. Geel hoed, 2de secretaresse, mevrouw N. de Bert-Evertse, 1ste penningmeeste- resse, de heer C. B. Steenkiste, 2de penningmeester, mej. A. Meyer, bi bliothecaresse en de heer A. C. Maquelin, algemeen bestuurslid. Op 17 maart 1961 zal wederom de Johannes-Passion worden uitgevoerd. Tot nu toe hebben de volgende solis ten hun medewerking toegezegd: Fol ly Collette-de Vries, sopraan, Watty Krap. alt. Han Le Fèvre, tenor en Jan Hulsbos, bas. Met de bas die de Christus-partij zal vertolken, wordt nog gecorrespondeerd. Leden van het Rotterdams Pliilhar- monisch Orkest zullen de Vlissingse orkestverenigingen versterken. Om 11 uur sloot de voorzitter deze goed bezochte ledenvergadering. T.b.c.-fonds Uit de N.V.V.-busjes te Scherpenïsse ten bate van het t.b.c.-fonds kwam een bedrag van 41,45. Groningse vereniging gaf toneeluitvoering Sedert de oprichting in januari 1952 is het bij de Groningse vereniging „Oet Loug en Stad" te Vlissingen een traditie geworden om viermaal per jaar een bijeenkomst te houden. Dit zijn gewoonlijk twee toneelavon den, een culturele avond bij de aan vang van het seizoen en een nieuw jaars-visite op 7 januari. Op deze nieuwjaars-visite schenkt men, zoals dat in Groningen gebrui kelijk is, brandewijn met rozijnen. Zaterdag hield de vereniging een to neelavond, waarop een toneelgroep- je van de leden „Heur afschaid", een toneelstuk in drie bedrijven van Willem Niewold, opvoerde. Het is een verhaal van een jonge boer, die doordat de bank, bij wie hij een hypotheek op zijn boerderij heeft opgenomen, failliet gaat, zijn bedrijf kwijtraakt. Dit verlies is de oorzaak van een verwijdering tussen hem en zijn verloofde. Door dit alles heeft hij het plan opgevat om te emigreren naar Ca nada. Hij heeft een rijke oom, die hem geld geeft om tot zijn emi gratie in zijn levensonderhoud te kunnen voorzien. Plotseling komt zijn oom bij hem op bezoek. De zus ter van de verloofde van de jonge boer speelt voor verloofde ondanks zijn tegenwerpingen. Na vele ver wikkelingen vertrekken zij beiden naar Canada. In de hoofdrollen lieten mevrouw A. Huizinga en de heer Y. Boerma uitstekend spel zien, terwijl de bij rollen eveneens goed bezet waren. Ook de grime was goed verzorgd. Na de opening, met het zingen van het Gronings volkslied, droeg de voorzitter, de heer E. S. Platje een stuk voor, waaruit bleek waarom men in Groningen nog in Zwarte Piet gelooft. Bromfietser reed fietser omver Vrijdagavond omstreeks acht uur kwamen de wielrijder B. en zijn vrouw, die achterop de bagagedrager zat, op de Paul Krugerstraat te Vlis singen te vallen, nadat ze waren aan gereden door een achteropkomende bromfiets, bestuurd door de jeugdige C. uit Westkapelle. Ook de bromfiet ser kwam te vallen. B. klaagde over pijn in de voet en zijn echtgenote liep een bloeduitstorting op. De val partij ontstond doordat de bromfiet ser vanwege de regen met gebogen hoofd reed en zodoende het verkeer voor hem niet kon zien. MIDDELBURG. Ondertrouwd: J. Wondergeni, 44 jaar on Bevallen: M. A. A. Borm—Everaert, d.; M. Welmers, 33 jaar. N. StufUens, 27 jaar H. Stenhuis—den Engelsman, d.; J. E, en E W. Minnaar, 23 jaar: J. J. Ver van de Gruiter—Schout, z.; H. Rentier—beemen, 24 jaar en J. I. P. Schellings, 27 Dekker, d.: J. KeurGo verse, d.; J. P. jaar. de Rijke—Kesselaar, z.; J. M. Poerstam- Gerouwd: P. Sandeme. 33 jaar en J. Ver- pap—Brouwer. z.: J. HL de Wit—Wisse, d.; E. E. Jonkheer—de Rijke. d. Geslaagde uitvoering zangklassen „Hosanna" Zaterdagavond traden op in het „An ker" te Vlissingen de zangklassen van de christelijke zangvereniging „Ho sanna", onder leiding van mevrouw M. Francke-Davidse uit Souburg. De bijeenkomst werd met een korte toe spraak geopend door de voorzitter van de vereniging, de heer H. B. Wolte ring. De talrijke toehoorders konden daarna genieten van de zang door het 16 leden tellend koor van de eerste klas. Dit hoor bracht niet alleen oude, bekende liedjes, maar ook de moderne kinderliedjes met teksten van bijvoor beeld Annie M. G. Schmidt. Ook het koor van de tweede klas bracht „van oud en nieuw, van alles wat". Naast enkele geestelijke liederen zongen de tweedeklassers ook een aantal popu laire liedjes, zoals „Elisabeth-serena- de", „Sleevaart in Alaska" en liedjes, die bekend werden gemaakt door het meisjeskoor „Sweet Sixteen": „Wij zijn 17" en „Peter". De eersteklassers verschenen daarna weer op het toneel en brachten op enthousiaste wijze het zangspelletie „De sneeuwman". Na de pauze volgde de opvoering van „Hans en Grietje, een kinderoperette in drie bedrijven door G. Bos, dat vlot en melodieus ten tonele werd gebracht. Bij alle nummers zorgde mejuffrouw I. Sorel voor uitstekende pianobegeleiding. De voorzitter besloot deze avond, met het publiek te bedanken voor hun komst, de diligente voor de leiding en de pianiste voor de.begeleiding. DOMBURG Spaanse architectuur Voor de werkgroep Domburg en om geving van de Z.V.U. sprak de kunst historica mevrouw dr. H. E. 's Ja cob uit Amersfoort over Spaanse ar chitectuur. In een heldere en boeien de uiteenzetting gaf spreekster de ontwikkeling van deze bouwunst, die zo nauw verbonden is met Spanje's historie weer. In al zijn verscheiden heid is en blijft het decoratieve ele ment het meest karakteristieke in de Spaanse architectuur in al zijn Advertentie HOOG EN LAAG WATER Vlissingen Terneuzen Hansweert Zierikzee Wemeldinge uur meter aap 12.09 1.77 0.22 1.94 0.49 2.09 1.11 1.39 1.35 1.66 uur meter,, nap 12.38 1.93 13.00 2.07 13.23 1.29 13.50 1.53 uur meter nap 6.12 1.61 6.39 1.77 7.09 1.91 7.02 1.31 7.12 1.49 uur meter nap 18.43 1.95 19.11 2.11 19.42 2.25 19.24 1.63 19.36 1.86 1647. Na het passeren van dc feweldige bergrug gleed de erra I op de troosteloze uitgestektheid van een zo genaamde maanzee toe. Hier zette Buck de machine aan de grond, op zo vakkundige wijze, dat Charley hem feli citeerde met z'n eerste „eier- landing" op Luna. Snel wer den het benodigde materi aal en de instnimenten uit geladen, waarna het eigen lijke werk kon beginnen. Allereerst moest door borin gen onderzocht worden of er zich wellicht flauwe restan ten van zware gassen, zoals xenon en krypton onder de maankorst bevon den, waaruit zou blijken dat de sateliet nimmer een volkomen gesmolten, hete massa geweest kon zijn. Terwijl Buck en Dubois zich met de rotary-pomp bezig hielden om eventuele gassen te accumuleren, zochten Storm en Charley naar de aanwezigheid van een magnetisch veld. Ver der moest de intensiteit van kosmische stralen en de frequentie van meteoorinslag geregis treerd worden, ook nauwkeurige gegevens om trent de onder- en bovengrondse temperateur veroorzaakt door de zon. Reeds bij voorgaande metingen was de aanwezigheid van veel radio activiteit opgevallen. Niemand kon dit verkla ren en het verblijf op de maan werd er daar door niet aantrekkelijk op. Dc Gelger-counters zwegen geen minuut en tikten als grootvaders oude pendule, zoals Charley beweerde. hage. 31 jaar: J. Looise. 20 Ja3r en J. M. Sinke, 13 jaar; A. J. Calliber, 25 jaar en RL E. Verhage, 22 jaar. Overleden: J. van Oosten, 76 jaar. e. van A. S. Kleinepier: E. van Iren, 82 jaar: F. Hollebrandse, 76 jaar. e. van J. A. G. Adrianissen; C. J. van Tatenhove, 79 jaar: M. F. van der Eijk, 76 jaar. wed. van W. F. Meulmeester; A. M. Baas. 55 Jaai. L. Buijs, 63 jaar, e. van J. Griep: 1. Scheijbeler, 47 jaar, e. van J. C. van Vliemwbergen; C. van Damme, 66 jaar; P. Kaaisteker, 75 jaar, e. van J. Volkers. fasen, van de Westgotische en Moor se tijdperken, tot in Renaissance en barok. Alleen de sombere stijl uit de tijd van Karei V en. Philips II valt hier buiten. Teruggaande op de edel smeedkunst der Westgoten, en op de tapijt-, stuc-, en tegeltechnieken der Moren met hun zin voor kleur en sty- lering, reiken deze decoratieve ele menten ver heen over de bloeitijd van deze rijken. In het latere Spanje, met name dat van Ferdinand en Isa bella, geven ze een eigen karakter ook aan die bouwwerken, waarin Gothiek en Renaissance zicli mani festeren. Kunstenaars uit het noor den, die in de 15e, 16e eeuw in Span je werken, passen op de strengere, architectonische vormen, door hen meegebracht, de Spaanse ornamen tiek toe. Druk is deze architectuur, maar ook luchtig en speels, en zij be reikt in haar hoogste uitingen van kerkelijke en wereldse kunst een verfijnde harmonie Spreekster deed haar betoog verge zeld gaan van een reeks zeer fraaie eigen opnamen, waarbij prachtige detailstudies. Er was voor deze avond grote belangstelling. Ook door vragen en opmerkingen gaven de aanwezigen blijk van hun meeleven met deze interessante voordracht. SINT-LAURENS Herv. vrouwenvereniging vierde 25-jarig bestaan Vorige week vierde de hervormde vrouwenvereniging „Wees een Ze gen" uit St.-Laurens haar 25-jarig bestaan. De presidente, mevr. Rooze- Lievense, opende de bijeenkomst, die in besloten kring werd gevierd ten huize van mevr. MesuSinke, met een liturgie. De secretaresse mej. Oudeland, de penningmeesteresse mevr. VerburgJanse en mevr. BuijsWondergem, die de zieken- dïenst verzorgt, lazen hun verslagen voor. Felicitaties werden ontvangen van de gereformeerde zustervereni ging. Ook de kerkeraad kwam zijn gelukwensen aanbieden. Mevr. Si moonsWillemse, de oprichtster van de vereniging die de reis uit Dieren had gemaakt, gaf nog een terugblik uit de eerste jaren. Vier leden, die 25 jaren lid waren van de vereniging, werden door de presidente toege sproken, zij kregen een geschenk aangeboden. Verder werd de avond gezellig doorgebracht. Aufo en motor botsten Zondagmiddag omstreeks half vier botsten op het kruispunt Poelendae- lesingel—Nieuwe Vlissingseweg te Middelburg een personenauto en een motor tegen elkaar. De oorzaak was, dat de bestuurder van de autq, E. J. P. L. uit Middelburg, die van de Poelendaelesingel kwam, geen voor rang verleende aan de %-an rechts ko mende motorrijder A. C. uit Middel burg. Bij deze botsing kwam de mo tor tegen de auto terecht en viel om. De Middelburger P. B., die op de mo torduo zat, heeft hierbij waarschijn lijk de heup gebroken. Zowel de auto- als de motorbestuurder bleven ongedeerd. De voertuigen werden licht beschadigd. 'Advertentie) Rowente. 37.50 Incl. veilighoidssnoer special [Modern strijken. BOO grama „streamline" strljkautomaat -• .'instelbaar voor elke stof. Strijkautomaten v.a. 23.50 v Rowenta-perfectle I FEUILLETON DOOR: BARBARA STANTON „Ik weet wel, dat doktersvoorschrif ten niet altijd gemakkelijk zijn uit te voeren", zei hij tot Sally, „maar houdt U alsjeblieft voet bij stuk. Juffrouw Ricer heeft zich al jaren lang overwerktik zou willen, dat zc op zijn minst zes maanden vrijaf nam. Dc wereld zal ook wel blijven draaien als haar laatste twee uitzendingen moeten'vervallen en ze is rijk genoeg, cok al zou ze nooit meer een regel op papier zetten. Waarom zou zc zich dan zo afbeu len?" Een veelbetekenend schouder ophalen onderstreepte des dokters mening over het zonderlinge gedrag van vrouwelijke patiënten in 't alge meen en van een romanschrijfster in 't. bijzonder. „O. lieve kind!' snufte juffrouw Ri cer, toen Sally haar opzocht. „Dit moet mc nu juist overkomen, terwijl ik tot over de oren In het werk zit! Ik voel me zo ellendig, dat Ik wel een paar dagen naar Mexborough's pijpen zal moeten dansen, ofschoon hij een oude zeuipot is. Je moest Ma ry Carter en Sybil Durward maar op bellen en ook „Ik zal voor alles zorgen", viel Sally haar sussend in de rede. „U moet nu blijven liggen en tot rust komen". „Ja. maar ik heb het land aan tot rust komen", mopperde de schrijf ster. „Je zult het toch wel bemerken, dus zal ik je maar liever waarschu wen, dat ik de lastigste zieke ter we reld ben; ga daarom maar gauw weg voor ik je afsnauw". Intussen was haar toestand de vol gende dag niet verbeterd. Zodra Sal ly op haar kamer verscheen klonk het ongeduldig: „Wat Trudy Shawn aangaat „Ik dacht, dat we- haar maar moes ten opbellen, of als U haar nummer niet weet, telegraferen, dat ze haar bezoek een paar weken dient uit te stellen", zei Sally. „Dan dacht je verkeerd! Jij en Hugh kunnen toch samen wel voor dat kind zorgen, nietwaar?" „Natuurlijk wel", antwoordde Sally, enigszins geprikkeld door de toon van haar werkgeefster. „Lieve lielp. jij hebt niets anders te doen, terwijl ik hier lig als een ver sleten oud karrepaard. Ik dacht, dat je graag een meisje van je eigen ja ren te logeren zou krijgen, maar misschien heb je op weer een week einde bij de Levanns gerekend?" „Ik heb er zelfs niet aan gedacht", verklaarde Sally scherp, ofschoon ze een heel prettig weekeinde bij David en Jill had genoten, die haar drin gend hadden verzocht, gauw terug te komen. In normale omstandigheden zou juffrouw Ricer ongetwijfeld zo'n plannetje van harte hebben toege juicht; nu echter maakte de griep haar onredelijk en prikkelbaar. „Ik weet niet. waarom ik dat kind zo gauw heb uitgenodigd", ging ze krib big voort, „maar we kunnen haar nu niet meer afzeggen. Haar vriendin, Estelle, gaat voor een paar dagen naar huis en al is Trudy nog zo flink, toch kan ze niet alleen in de flat blij ven. Misschien zou ze iemand kunnen vinden voor het weekeinde, maar...". „Nu, houdt U maar kalm", viel SaU ly haar in de rede op een toon waar aan zc zes maanden geleden zelfs niet gedacht zou hebben. „Voor hoe lang hebt U haar gevraagd?" „Van vrijdag tot maandag. Ik heb haar gezegd, dat Hallows haar zou komen afhalen, dus je zou verstan dig doen met hem te waarschuwen". Als om haar knorrigheid van daar even weer goed te maken, stelde de .schrijfster voor, dat Saily als ze soms boodschappen had te doen en bij haar moeder wilde lunchen, 's morgens vroeg met Hallows zou meerijden en Trudy om ongeveer drie uur afha len. Ze konden dan tegen theetijd op Cherry Tree House zijn. „En laat me nu alsjeblieft in mijn eigen ellende verder gaar smoren", besloot ze somber. „Mijn hoofd voelt aan, alsof er een bom in zit, die elk ogenblik kan barsten. Wees lief voor Trudy hoor. zelfs al zou ze minder engelachtig zijn dan Ik je heb wijsge maakt. Hugh heeft gelijk: ik geef dikwijls gehoor aan dwaze ingevin gen, die ik dan later betreur". Intussen kwam Sally al enkele mi nuten nadat ze de volgende dag mét Trudy Shawn had kennis gemaakt, tot de conclusie, dat juffrouw Ricer zich in dit geval niet had vergist of zelfs maar overdreven. Trudy zelf had opengedaan, omdat Estelle. zo als het geluid van stromend water achter een gesloten deur duidelijk aantoonde, juist een bad nam. Trudy was zo zelfverzekerd, zo flink in haar optreden toen ze Sally in de zitka mer nodigde onderwijl excuus ma kend voor de „rommel" dat de be zoekster nauwelijks kon geloven, te genover een blinke te staan. „U zult wel zien", glimlachte ze vro lijk, „dat noch Estelle noch ik zijn opgevoed volgens het systeem: „een plaats voor elk voorwerp en elk voor werp op zijn plaats!" Is 't een erge herrie?^' „Helemaal niet", verzekerde Sally. „Trouwens ik ben ook geen model- huisvrouw." „Dat is een pak van mijn hart!" Trudy's lach was prettig aansteke lijk. Haar tot de schouders afhangen de haren en slank figuurtje deden haar er jonger uitzien dan eenentwin tig. Nadat ze Sally haar sigaretten koker had voorgehouden, hanteerde ze deskundig de aansteker. „Juffrouw Ricer zal U wel hebben gewaarschuwd", ging ze voort. „Tus sen haakjes, wordt ze liever bij haar pseudoniem aangesproken of..., o, daar ben ik zowaar haar ware naam vergeten, ofschoon ze me die laatst wel heeft verteld". „Florence Ricer", antwoordde Sally. .,'t Kan haar niet schelen hoe ze ge noemd wordt. Het arme mens is er op 't ogenblik niet best aan toe. Ze ligt met griep te bed". „O, wat naar; wat spijt me dat!" liep Trudy, blijkbaar uit de volheid van haar hart. „Zal mijn komst dan niet te veel drukte geven? Zou 't niet be ter zijn, het maar uit te stellen?" „Neen. natuurlijk niet, al hoop ik dat je je niet zult vervelen, nu de ziel van het huls in bed moet blijven". „Vervelen zal ik me wel niet, maar och, die arme juffrouw Ricer! Die middag, toen ze me uitnodigde, scheen ze nog blakend van welstand en heel opgewekt, maar ik weet, hoe gauw griep je te pakken kan krijgen. Ze zou me zeker wel hebben „afbe steld", als ze niet geweten had, dat Estelle een paai* "dagen naar huis ging. Heb je de hele reis naar Lon den ondernomen om mij te halen?" Sally die Trudy had willen ver zoeken haar bij de voornaam te noe men verzekerde, dat ze, nu haar „baas" te bed lag en er niets getikt moest worden, buj was geweest met dit uitstapje. ,,'t Moet wel grappig zijn, secreta resse van een beroemde schrijfster te wezen", meende Trudy, maar liet er toen wat verontschuldigend op vol gen: „ofschoon ik, achteraf be schouwd, veronderstel, dat je dit een malle, misschien wel irriterende op merking zult vinden". „Wat wil je daarmee zeggen?" „Ik herinner me hoe nijdig ik kon worden als ik de mensen hoorde dwe pen: „Wat moet het lieerfilk zijn. op de planken te staan!" Alsof het thea terleven één lange reeks van genoe gens. soupers, diners en champagne- fuiven met miljonairszoontjes was. Och als zulke mensen alleen maar on ze repetities hadden bijgewoond!" lachte Trudy vrolijk. „Zoveel chaos en rommel, om nog maar te zwijgen van bloed, zweet en tranen. ,t Zal wel ongeveer hetzelfde zijn. wanneer Melodv Chase tobt met dc opzet van een roman". (Wordt vervolgd).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 9