Landbouwschap verzoekt Kamer melkgarantieprijs te verhogen klankbord FRANKRIJK GAAT OP 8 OF 15 JANUARI JA OF NEE STEMMEN LOEMOEMBA ONTSNAPTE NAAR STANLEYSTAD DINSDAG 29 NOVEMBER 1960 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 ZORG OVER ONRUST OP PLATTELAND Verhoging van de toeslag voor de granen is niet toereikend Het landbouwschap, dat reeds op 2 november zijn bezwaren tegen de door de regering vastgestelde garantieprijzen aan de Tweede Kamer kenbaar beeft gemaakt, heeft opnieuw een adres naar dit hoge college gezonden. Het doet daarin een ernstig beroep op de kamerleden, de regering drin gend te verzoeken de garantieprijs voor de melk alsnog te verhogen tot f 28,65 per honderd kg, het te garanderen kwantum melk te verhogen tot 5,31 miljard kg en daarnaast voor de voergranen op lichte gronden een extra-toeslag te verlenen ten bedrage van in totaal 15 miljoen. Het land bouwschap had, zoals bekend, dit alles in zijn prijsvoorstellen aan de re gering gevraagd. De regering stelde echter de garantieprijs op 28,30, de gegarandeerde hoeveelheid melk op vijf miljard kg en verhoogde de toeslag voor voergranen op lichte gronden van 150 tot 200 per hectare. De grote onrust in de landbouw, die zich onder meer uit in vele voorlich tingsvergaderingen ten plattelande, ven-uit het landbouwschap met grote bezorgdheid, zo wordt in het adres gezegd. Het landbouwbedrijfsleven acht zich bijzonder onrechtvaardig bejegend door de regeringsbeslissing, met name door het garantiebeleid voor de melk. In het adres wordt gereageerd op ceu aantal argumenten, die de mi nister van landbouw en visserij bezigt in zijn memories van ant woord over de nota inzake de praktische uitwerking van het garantiebeleid en over de land bouwbegroting 1961. De minister doet het voorkomen, aldus het adres, alsof het land bouwschap in zijn voorstel ten aanzien van de garantieprijs voor melk zou zijn afgeweken van de kostprijs. Het landbouwschap ont kent dit ten stelligste. (Het land bouwschap had in zijn prijsvoor stel van 2S.65 per 100 kg 0.35 inbegrepen voor door produktivi- teitsverhoging verkregen ruimte)." Het argument van de minister, dat er voor de weidebedrijven' in de nu vastgestelde garantieprijs van 28,30 toch nog welenige ruimte is. is volgens hetadres misplaatst: de minister bezigt liet woord „ruimte" hier in een heel andere zin dan hetgeen in de ge differentieerde loonpolitiek onder, ..produktiviteitsruimte" wordt verstaan, en door de beperking, van de gegarandeerde hoeveelheid tot 5 miljard kg zal de feitelykje-, opbrengst van de melk nauwelijks boven de gemiddelde kostprijs voor weidegebieden uitkomen. Toeslag granen l»e verhoging van de toeslag voor granen op lichte gronden van 150 tot 200 is zelfs niet toereikend om voor dc zandgebieden de redelijke aanspraak op behoud van produkti viteitsruimte te honoreren. Van enige tegemoetkoming aan de moeilijke po sitie van de gemengde zandbedrijveu, met welk doel het landbouwschap een toeslagregeling ten bedrage van 15 miljoen bepleitte, is dus volgens het adres in het geheel geen sprake. Wat het „bevriezen" van het gega randeerde kwantum melk op 5 mil jard kg betreft: het landbouwschap blijft van mening dat de produktie- stijging, die in de lei-berekeningen heeft geleid tot een kostprijsdaling, in de te garanderen hoeveelheid melk tot uiting -moet komen. Bevriezing van het te garanderen kwantum is voorts onjuist, omdat dan ook langs deze weg de toezegging, dat de land bouw de geconstateerde produktivi- teitsstijging volledig mag behouden, niet wordt gestand gedaan. Dodelijk spelletje met revolver op feestje Een verslaggever uit Liibeck heeft tijdens een feestje, waarbij nog twee I collega's van dezelfde krant aanwezig' waren een van dc mannen neergescho ten. De getroffene, de 24-jarige Jost Leh man n overleed enige uren na-dat hij een pistoolschot van het kaliber .38 in het hoofd had gekregen. Volgens een reconstructie van de toe dracht, waren de mannen al drinkend bezig oorlogsherinneringen op te ha len. Op zeker moment wilde de jour nalist Joergen Poetschke een fles van het hoofd van zijn vriend schieten die hij er tevoren op had gezet. Hij miste echter en zijr. collega werd in het hoofd getroffen. Foe-tschke werd gearresteerd maar later tegen een borgsom weer op vrije voeten gesteld. 9 Volgens een rapport van de Britse raad voor het voorkomen van reumatiek lijden 5.26.000 Britten aan deze ziekte. Tengevolge biervan lijdt de Britse eco nomie door verloren werkuren jaarlijks een verlies van tachtig miljoen pond (ruim S50 miljoen gulden). Seinhuiswachter overleed na dappere daad Koy Crouclier, een 56-jarige Austra lische seinhuiswachter zat achter zijn hefbomen toen hij over de rails een trein zag naderen waarvan de twee achterste wagons in brand ston den. De seinhuiswachter zette zijn signa len op onveilig en spoedde zich naai de trein om de machinist te waar schuwen. Daarna rende hij weer te rug naar zijn huisje. Zijn tegenwoor digheid van geest en snel reageren voorkwamen, dat het vuur van de brandende trein was overgeslagen op een tanker, geladen met 292.500 liter stookolie. Een treinbewaker ging later naar het seinhuis om Croucher te bedanken voor zijn moedige optreden. Hij vond dc seinhuiswachter voorover liggen over zijn knoppen en hendels. De man was overleden aan een hartver lamming. HIJ SLIEP... Een aantal Tirolers had de Italiaans-Oostenrijkse grens overgestoken in verband met een be grafenis op Oostenrijks gebied, niet ver van de grens. Een hunner kreeg een hartaanval en overleed prompt. Goede raad was duur, want er zou den vele formaliteiten moeten wor den vervuld om het stoffelijk over schot naar Italië te doen terugkeren. Dc Tirolers vonden er iets anders op. Zij zetten de overledene in een na tuurlijke houding in een hunner au to's en reden naar Italië terug. Toen bij de Brennerpas de passen werden gecontroleerd, werd het paspoort van dc dode vertoond, waarbij een der passagiers naar hem wijzend, ver klaarde: „Hij slaapt..." De douanebeambte nam hier genoe gen mee en het stoffelijk overschot van de overleden Tiroler kon naar diens woning worden vervoerd. JUSTITIA IS EEN VROUW. Dat het recht zijn loop moet hebben blijkt wel eens minder eenvoudig, zelfs al staan de beklaagden reeds voor de balie. In Brescia in Italië is de be handeling van de zaak tegen een moordenaar haastig verdaagd om dat een van de rechters plotseling in een ziekenhuis moest worden opge nomen. Daar schonk de rechter het leven aan een welgeschapen dochter,. Carmelina Giovanna. De verdachten moeten nu tot 13 januari wachten, pas dan zal .me vrouw Concetta Cellura Catalano de luiers even kunnen ruilen voor. de dossiers. Schroothandel contra VARA en Voskuil Voor dc civiele kamer van de recht bank te Amsterdam zijn gistermor gen de pleidooien gehouden in het proces dat de negen leden van de vereniging van fabrïeksleveranciers van geslagen schroot, aanhangig hebben gemaakt tegen de hoofdre dacteur van Het Vrije Volk, dc heer Voskuil, daar deze volgens ben m zijn „socialistisch commentaar" van 2 juli j;l„ een onrechtmatige daad heeft gepleegd. De strekking.van dit commentaar zou volgens de dagvaarding zijn, dat in de' schroothandel corruptie en on eerlijkheid. welig tieren. Voor Ne derland is onjuist, aldus de' klagers, dat vele schroothandelaren. hebben gefraudeerd. Er bestond tot juli maar één schrootkartel in de E.G. K.S., gevormd door de negen eisers. (Bij een beschikking van juni j.l. van de Hoge Autoriteit werd het. kartel ongeldig verklaard». Volgens een recente verklaring van de procureur-generaal in Den Haag is tot nu toe maar. één geval (de Zeeuwse, Metaalliandel) door een veroordeling gevolgd. De heer Vos kuil had volgens hen geen enkele aanwijzing om verband te leggen tussen de sehrootfraude en het kar tel. De rechtbank zal op 10 januari a.s. uitspraak doen. Druk presidentieel programma - Dc Amsterdamse'wethouder voor pu blieke toer ken, mr. C. van 't Huil, heelt maandagochtend op het Euro paplein hij het, nieuwe. R.A.I.gebouw m Amsterdam met een dragline de eerste grond verset voor de bouw van een congresgebouw, dat op de nieuwe R.A.I. sal aansluiten, De joio geeft hiervan een beeld, op de achtergrond, het nieuwe R.A.I.- gebouw. Generaal De Gaulle lieeft maandag met zijn medewerkers en politici be sprekingen gevoerd over de volks stemming over het Algerije-beleid. De Gaulle heeft opdracht gegeven dat de kiezerslijsten en stembiljetten 7 januari gereed moeten zijn. Dit on danks verzet van het ministerie van binnenlandse zaken, dat drie weken langer de tijd wil hebben om voorbe reidingen te treffen. Het referendum lean dus op 8 januari worden gehou den. Hoewel nog niet officieel een datum is vastgesteld, acht men het in Parijs waarschijnlijker dat de volksstemming 15 januari zal worden gehouden. Ongeveer dertig miljoen kiezers in Frankrijk en Algerije zal worden ge- j vraagd mei ..ja" of ..nee" te antwoor- den op één vraag: ..keurt U generaal jDe Gaulle's plan voor de toekomst i van Algerije goed?". Elke kiezer zal zich van dit plan óp de hoogte kun nen stellen dooi- een afdruk van het wetsontwerp, zoals dit door het par lement zal worden behandeld en waar in de oprichting van nieuwe bestuurs organen en politieke instellingen wordt omschreven. Tot de volksstemming zal dc kwestie Algerije het gehele Franse politieke leven beheersen. Achtereenvolgens I zal De Gaulle: lot 4 december be sprekingen voeren met alle politieke leiders met uitzondering van de com munisten. Op 8 december voor een bezoek van vijf dagen naar Algerije vertrekken voor besprekingen met de militairen. (Ter voorbereiding vap dit bezoek is de nieuwe minister voor Algerije, Louis Joxe. naar Algiers vertrokken). Voor het einde van hei jaar een televisietoespraak en een korte tournee dooi' de provincie hou den. Premier Debré zal op S en 9 decem ber De Gaulle's plannen in de natio nale vergadering- verdedigen. Voorts zal Debre op een speciale bijeen komst van de U.N.R. (Union pour la Nouvelle République). op 14 decem ber in Parijs, de campagne inluiden). Aanslagen I De aanslagen in Boufariek en Oran hebben:enige spanning onder de Eu ropese" bevolking van Algiers veroor zaakt, maar de reactie is niet zoals die placht te'zijn. Er zijn geen de monstraties of dreigende resoluties. Alle aandacht is gevestigd op het Elysée. Men wacht af wat De Gaulle zal doen. De Gaullo schijnt dé tijd nice te hebben. De „waarschuwing" van maarschalk Juin heeft ogen schijnlijk maar weinig indruk ge maakt. zelfs niet op het officiers korps in Algerije. I)e conservatieve en pro-Gaullisti sche Figaro drukte een rede af •lie Juin vier jaar geleden (op 27 augustus 1956) in Vichy hield, en waarin hij betoogde dat een auto nome regering voor Algerije wen selijk was, niet alleen uit liet oog punt van bestuur, maar ook .we gens „interne wetgeving". Bezwaren tegen ontwerp ruimtelijke ordening De commissie ruimtelijke ordening i van bel Verbond van Nederlandse Werkgevers, het Centraal Sociaal Werkgevers Verhond, liet Katholiek Verbond van Werkgeversvakvereni- gingen en, het Verbond van Protes- lauts-C'liristelijke Werkgevers in Xe- j dei-land heeft aan de Tweede Kanier een adres gezonden over het wetsont werp ruimtelijke ordening. Het gewijzigde ontwerp van wet op de ruimtelijke ordening biedt, naai de mening der verbonden, aan de be langhebbenden onvoldoende rechts zekerheid. In het adres pleit de com missie voor vaststelling van streek plannen door provinciale staten. Na pubükatie van de ontwerp-streek- plannen zullen de belanghebbenden daartegen in een zo vroeg mogelijk stadium bezwaar moeten kunnen ma ken, aangezien streekplannen een ge wichtige invloed hebben op de ge bruiksmogelijkheden van gronden en opstallen, mede gezien aan de Gede puteerde Staten toegekende bevoegd heden tot het geven van bindende aanwijzingen aan de gemeentebestu ren. aldus het adres. Ook zijn de verbonden van mening, dat dc gemeenteraad de bevoegdheid dient te behouden wijzigingen in een bestemmingsplan aan te brengen. Aan speciale bevoegdheden van bur gemeester en wethouders terzake be- staat geen behoefte, zo stellen zij. Verruiming van de termijnen van i tervisielegging en van bezwaar en j beroep tot drie maanden wordt even eens door de commissie bepleit. Philippijnse vliegramp Een amateur-radiostation te Manilla heeft een boodschap opgevangen, waarin-wordt gezegd dat er 16 over levenden zijn van dc vliegramp met een DC-3 van een Philippijnse lucht vaartmaatschappij. Het toestel met 33 personen aan boord is sinds woens dagavond vermist. Het Wereldgebeuren De honderdste Sv iilds gistermorgen heeft de we- relcl er weer een zelfstandig land bij, Het is Mauretanië in Afrika. Dooi- de verwikkelingen in de Belgi- sche Kongo, waarvan het juiste aan tal slachtoffers nog niet bij benade- I ring is vast te stellen, is men bij een j zelfstandigheidsverklaring wat be angst geworden. Ondanks de roep in de gekleurde landen, steun vindend i bij vele links-georiënteerde Europea- i nen. om zelfbeschikking, is wel ge bleken dat het de leiders van de jonge landen meestal niet aan verstandelijk inzicht ontbreekt, maar wel aan de bekwaamheid om niet. van de blanke I kust weggesleept, tegen de commu nistische rotsen te pletter te slaan. Nkroemah, Nasser en Loemoeniba zijn er voorbeelden van hoe een leu nen tegen de Sowjet-Unie geesten op roept die men niet meer de baas kan. Tot dusver zijn er in Mauretanië geen slachtoffers gevallen. Of het moeten de vijfhonderd schapen zijn die maandagmiddag aan het spit zijn geroosterd tijdens' een feestelijke lunch, waarbij ook premier Debré van Frankrijk aanzat. Tevoren had den al heel wat kamelen het leven gelaten, want de lunch werd opge diend in speciaal voor dit doel van kameelhuiden vervaardigde ten ten. Premier Debré trok zich vóór het etentje terug in één van de regerings tenten. Hij kwam terug in de speciale Maurotaanse kledij, gekenmerkt dooi de wijde, aan de enkels vastgebonden zwarte broek. De andere Franse gas ten volgden haastig het voorbeeld van hun minister-président. Toch zal i bij menige gast een gevoel van on- I rust de boventoon hebben gehouden. ondanks de gebraden schapen en de f eestdranken. Op de feestlunch waren nogal wat plaatsen vrijgebleven. Wie om politieke redenen afziet van een lunch, heeft wel heel strenge instruc ties gekregen. Het nabuurland Ma rokko meende er goed aan te doen zijn vertegenwoordigers thuis te hou den. Was het in Mauretanië een feestdag, de regeerders van Marokko hadden de dag van gisteren tot alge hele rouwdag geproclameerd. Want Marokko laat nog geen letter vallen van de aanspraken op dit gebied, dat zondag nog deel uitmaakte van het Franse gemenebest. Tot voor enkele jaren beschreven en cyclopedieën de strook grond op de grens van Noord- en Midden-Afrika die Mauretanië heet. als voor het grootste deel onvruchtbare woestijn. Het aantal inwoners, zo schreef een Franse encyclopedie van 1947. is min der dan dat van Lvon of Marseille. Nog geen 70.000. Het is echter de laatste jaren gebleken dat in de om geving van Fort Gouraud (wélke naam wel spoedig zal worden „ver- mauretaanst. en waar woestijnnomw- den soms bij honderden hun inkopen doen om dan weer voor een jaar de eindeloze zandvlakten in te trekkeni grote mogelijkheden voor de ijzer- industrie aanwezig zijn. Bij de nieu we hoofdstad Nonankchott is nog een tot nu toe onbekende horveelheid delfstoffen. Mógen de Flansen dan 'al hebben afgezien van deze grondschat- ten. de Marokkanen niet. Van daar ook de luide klaagzangen in Marokko over de onwil van de Mau- retanen. die niet „Heim ins Reich" willen. De delfstoffen zullen wel har der spreken dan hel Afrikaanse bloed. De Verenigde Naties volgen vooralsnog het standpunt van De Gaulle: Mauretanië is een vrij land. De republiek Mali, ook een nabuur land. heeft eveneens grieven tegen de nieuwe staat. De Mauretanen zouden grensconflicten uitlokken om de sla ven uit Mali terug te halen. Volgens betrouwbare informaties van derden is daar wel wat van waar. De veel gehoorde kreet dat dc blanken de kleurlingen alleen maar beschouw den als goedkope werkkrachten, kan dus evengoed door de kleurlingen on derling worden overgenomen. Men is tot eigen schade in vele jonge sta ten tot de ontdekking gekomen dat een blanke „overheerser" in een gou vernementspaleis verre is te verkie zen boven eigen leiders, die van de ochtend tot de avond de handen vol hebben aan hun eigen onderlinge vetes. Het door Mali en Marokko beloerde Mauretanië heeft om toelating tot de Verenigde Naties gevraagd. Mocht men daar op ingaan, dan zal het op de V.N.-lijst het magische getal hon derd krijgen. En op de vlaggemasten- rij zal weer een vlag worden gehe sen met de groene kleur van de pro feet, nu met de goudkleurige Maui e- taanse halve maan. Een groep ouders in New Orleans, die pogingen doet om de segregatie ten koste van alles door tc zetten, heeft nu het plan opgevat om parti culiere scholen te stichten om zo te voorkomen, dat hun kinderen in aan raking komen met negerkinderen. Aangezien dergelijke scholen veel geld kosten hebben zij op verschil- 'lende punten in de stad inzamelpos- ten opgericht. Prix Femina voor Louise Bellocq De Prix Femina *s dit jaar toege kend aan Louise Bellocq voor haar „La porte retobée". De prijs, een half miljoen oude francs werd toegekend door een jury- van twaalf vrouwen. De Prix Fe mina werd ingesteld in 1904 „om de vriendschapsbanden tussen de vrou wen der letteren te versterken". Het bekroonde boek heeft een gega randeerde oplage van gemiddeld 100.000 exemplaren. Vorig jaar viel de Prix Femina ten deel aan Ber- nard Privat, voor „Au picd clu rnur". (Slot van pag. 1 Verrast President Kasavoeboe en kolonel Mo- boetoe die zich aan de overkant van de Kongo, in Brazzaville, bevonden waren zeer verrast toen zij het nieuws over Loomoemba's ontsnap ping vernamen. Zij weigerde echter commentaar te geven. Moboetoe heeft heslóten met spoed naar Leopoldstad terug te keren, ter wijl Kasavoeboe dc gast van'presi dent Youlou zal blijven. In een verklaring zei Loemoeniba dat hij „niet als een vluchteling naar Stanleystad ging". Hij zei de begrafenis te willen bijwonen van zijn dochtertje. Het stoffelijk overschot is vorige week naar Kongo gebracht en Loemoeniba had toen te kennen gegeven, dat hij wenste dat zij met stemge bruiken in Stanleystad zou wor den begraven. „Mijn reis is slechts voor familieredenen en zal kort duren", verklaarde Loemoeni ba. Hij voegde er echter ogenblik kelijk aan .toe: „Ik ben van plan naar Leopoldstad terug te keren om de verzoeningscommissie van de UNO te ontvangen". Dit wijst erop dat hij zich nog de enige wettige premier beschouwt, hoewel president Kasavoeboe hem op 5 september heeft afgezet en de ge matigde nationalist Ileo in zijn plaats als premier heeft benoemd. Ileo is echter nog steeds niet in zijn ambt door het parlement bekrach tigd, zoals de voorlopige grondwet voorschrijft. Loemoemba zinspeelde er verder op dat hij een actieve rol in het politie ke leven wil spelen, toen hij in zijn persverklaring zei: „Ik hoop spoedig president Kasavoeboe en president Tsjombe van Katanga te ontmoeten om de voorgestelde ronde-tafelcon ferentie te bespreken". Onmiddellijk nadat president Kasa- j voeboe zondag als een overwinnaar 1 in de. Kongolese hoofdstad was te ruggekeerd, deden er opgewonden geruchten de ronde, als zou Kasavoeboe van plan zijn een ont moeting te hebben met Tsjombe. „Ik ben hierheen gekomen op uitno diging van president Youlou om de feesten ter gelegenheid van de onaf hankelijkheid te vieren", zei presi dent Tsjombe, hiermee de vraag in het midden latend of hij van plan was Kasavoeboe te ontmoeten. Naar men aanneemt, ligt een weerzien tus sen de beide staatshoofden zeker in het verschiet. Zij zijn al lang zeer goed bevriend. Dit eerste contact lussen Kasavoeboe en Tsjombe zou beslissend kunnen zijn ats fundament waarop in de toe komst het bouwsel van de conferen tie van alle Kongolese leiders zal moeten komen te rusten. Kasavoeboe zou het plan hebben om nog voor het einde van dit jaar alle regeerders uit de republiek Kongo bijeen tc roepen om gezamenlijk tot een oplossing vau alle problemen zien te komen. MICHEL DEBKÊ ...in wijde broek... Onrust in Venezuela Volgens berichten van een radiozen der te New York heeft president Br- tancourt van Venezuela het leger te hulp geroepen om een beraamde op stand te onderdrukken. President Betancourt heeft gezegd dat deze opstand ten doel bad in Ca racas een soortgelijk regime te Ma tigen als op Cuba. Er zouden reeds drie slachtoffers zijn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 3