Waterschap Noord-Beveland: voor 1,4 miljoen kapitaalswerken G.S. geven ambtenaar aan bij justitie i3.ijpe Zeeuwse Almanak CURSUS SOCIALE ARBEID START BINNENKORT IN GOES PROVINCIALE SUBSIDIE VAN 2500 VOOR ZEEUWSE WEEK Agenda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 29 NOVEMBER I960 OP BEGROTING VOOR 1961 Taxaties kanaalgronden Dijkgeschot verhoogd tot f 60 per ha Het waterschap „Noord-Beveland" heeft op de begroting voor liet dienstjaar 1961 bijna 1,4 miljoen gulden uitgetrokken voor kapitaalswerken: verbetering van zeeweringen, asfaltering van grindwegen en aanleg van waterleidingen en grondaankoop in verband met uitvoering van de „aanpassingswerken". Voor de aanpassingswerken" is voor 1961 980.000 geraamd, terwijl nog eens een bedrag van 240.000 bij begrotingswijziging op de begroting voor het dienstjaar 1960 komt te drukken. Het voorlopig dijkgeschot voor 1961 is circa 4.per ha hoger ge raamd. Het voorlopig gemiddelde dijkgeschot zal in dat jaar on geveer 60.bedragen. De gewone dienst van dc begroting voor 1961 is sluitend gemaakt op een bedrag van 830.646,10 met een post onvoorzien van 12.353,37. Het dijkgeschot voor 1961 moest hoger worden geraamd in verband met feit, dat het waterschap dc exploitatie kosten van de gemalen, welke vol gend jaar gereed zullen komen, voor zijn rekening moet nemen. In de ge raamde post zijn echter nog geen af schrijvingskosten van de gemalen ge raamd, omdat nog niet bekend is welk percentage het rijk uiteindelijk zal betalen in de stichtingskosten. Volgend Jaar zal de dam door het Veerse Gat bij Vrouwenpolder worden gesloten, hetgeen voor het waterschap consequenties met zich brengt. Het polderwa'ter zal dan niet meer in dezelfde mate als Bijna 6 ton toegezegd voor toeristische objecten Voor het recreatiecentrum in het ge bied van de Braakman Is reeds in beginsel een rijkssubsidie toegezegd van 85 in Investeringen van naar raming f 220.000. Aldus delen Ged. Staten me© in hun toelichting op de provinciale begroting voor 1961. Zij verklaren verder gegronde hoop te hebben, dat hun voorstellen om aan de desbetreffende gemeenten (Hoek, Biervliet en Philippine) een subjectieve verhoging van de alge mene uitkering uit het gemeente fonds toe te kennen, het „Beheer- schap Recreatiegebied Braakman" in staat zal stellen dit recreatiecentrum te voltooien met een sluitend bud get. Voor andere toeristische projecten in Zeeland zijn bijdragen toegezegd voor werken, waarvan de kosten zijn geraamd op 360.000. Ged. Staten van Zeeland trachten in deze plannen te komen tot een zo volledig moge lijk overzicht over de gehele provin cie, teneinde een meerjarenplan op te stellen. Vergunningen Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben het maximumaantal vergun ningen voor de aankoop van sterke drank in het klein met ingang van 1 januri 1961 voor de gemeente Wis- senkerke vastgesteld op acht. Aldus blijkt uit de Staatscourant van afge lopen vrijdag. thans op de Zandkrcek kunnen worden geloosd, zodat thans ge malen in aanbouw zijn. De bouw van de gemalen wordt ge financierd door het rijk, maar de aan leg van waterleidingen, het verbre den van bestaande waterleidingen en de aankoop van de hiervoor benodig de grond komt voor rekening van het waterschap. Onder het hoofd „aan passingswerken" is op de kapitaals- dienst 980.000 geraamd. Voorover- nieuwing van steenglooiingen in de Toorenpolder en de Oud-Noord-Be- velandpolder is 40.000 uitgetrokken en voor het asfalteren van ruim 11 km grindweg is 127.000 geraamd op de kapitaalsdienst. In totaal zal cir ca 16,7 km aan waterleidingen wor den gegraven en verbreed. De kapi taalsdienst heeft een nadelig slot van 87.109,88. De inkomsten bedragen 3.942.566.18 en de uitgaven 4.029.656,06. Slippende auto verdween in water van diepe weel Op het eind van de Oude Kamersweg in Hevnkenszand raakte de -heer C. van D. uit Bergen op Zoom vorige week met zijn auto aan het slippen. Hij kwam door deze manoeuvre te recht in 'n diepe weel. Doordat 't riet aan de kant van dit water de auto de eerste ogenblikken nog tegenhield konden de bestuurder en zijn dochter de wagen nog juist op het laatste nip pertje verlaten. Na enkele ogenblik ken verdween de auto in het water. Er moest een kraanwagen uit Goes aan te pas kómen om de auto op het droge te brengen. Bijdragen ingevolge de woningwet Uit dc staatscourant van vrijdag blijkt, dat ingevolge artikel 56. van do woningwet een aantal bijdragen uit 's rijks kas zijn toegekend. Voor Zeeland betreft dit o.m. de ge meente Meliskerke met een toege kend bedrag van 457,14; de bestem ming is het dekken van een tekort op de exploitatie van 2 woningen. De gemeente Middelburg krijgt 13.349,63 voor 52 woningen; Hulst 3.272,86 voor 14 woningen; de stich ting „Volkshuisvesting Yeraeke" 1.985,66 voor 8 woningen en de ge meente Zaamslag 460,79 voor 2 wo ningen. beginnen volgend jaar In 1961 zal worden begonnen met I de taxaties van de gronden, die no dig zijn voor de verbredingswerken aan het kanaal Terneuzeu-Gent. Dit schrijft het gemeentebestuur van Sas van Gent in een grief, die ge zonden is aan alle gedupeerden bij „verbredingsplan" in deze gemeente. Deze taxaties, zo hoopt rijkswater staat, kunnen leiden tot vrijwillige verkoop van de benodigde grond. Ook kunnen de resultaten van de taxaties gebruikt worden voor eventuele ont eigeningsprocedures. Rijkswater staat koestert de verwachting, dat in 1962 alle betrokken gronden zijn overgedragen. Het gemeentebestuur van Sas van Gent wijst er de gedupeerden verder op, dat rijkswaterstaat reeds nu be reid is te onderhandelen over de schadevergoeding, zodat men niet tot de uiterste datum behoeft te wachten. Van gemeentewege zijn uiteraard reeds stappen ondernomen om voor vervangende woningruimte te zorgen. Onregelmatigheden bij de Provinciale Waterstaat in Goes de, dat het hier een geval betreft van een ambtenaar te Goes uit de technische sector, <lie uitgaven, verband houdende met zijn over plaatsing, niet op do juiste wijze zou hebben verantwoord. Gedeputeerde Staten hebben gis-l« l i n i i i «rnXnaSI^oer^fiS Geslaagd volksdansweekend naar de klachten over eventuele verschrijvingen bij een provincia le dienst. Zij hebben na dit on derzoek het Stanlid L. P. van Oor schot een aanvullend antwoord gegeven op zijn vragen rond deze kwestie. „Ged. Staten hebben kennis gekregen van feiten, die ten aanzien van een ambtenaar bij de provinciale waterstaat de ver- M.S.A.-CURSUSSEN VOOR BEDRIJVEN Aanpassing aan sterk gewijzigde situatie De stichting voor opleiding tot sociale arbeid (voorheen de stichting voor opleiding van raaatschappelijkwerkers) start in december in Zeeland met een cursus voor het diploma middel bare sociale arbeid (M.S.A.) en met een cursus voor personeels beheer en bedrijfsmaatschappe lijk werk. Beide cursussen wor den één avond per week gege ven, zeer waarschijnlijk in Goes. (Advertentie) zijn voor het college aanleiding geweest tot het doen van aangfite bij de officier van jnstitie te Mid delburg". Het college verklaart in dit stadium geen nadere me dedelingen te kunnen doen. VAN 10T GEDEELTELIJK Vrijdagavond en zaterdag deed zich in Aardenburg een merkwaardigheid voor, waarbij de Weststraat gedeel telijk was betrokken. Enkele perce len waren namelijk plotseling van elektriciteit verstoken, terwijl in an dere het lichtknopje nog met succes kon worden omgedraaid. De ene winkelier kon zijn klanten normaal bedienen, terwijl bij de overbuurman snijmachines stil stonden. Ook de straatlantaarns vertoonden dit beeld. Enkele brandden lustig door en an deren verloren zich in het duister. Aangenomen wordt nu dat hier spra ke is van een defecte fase in het elek trische net. De zaak is in onderzoek. SUCCESVOL Om nog even in Aardenburg te blijven, deze gemeente is een waarlijk succesvol jongetje rijk, WRAAK.... Van de vijf zoontjes, die dat gezin in Terneuzen telt, was de middelste, een tienjarige knaap, al vroeg in de weer met zijn bijdrage aan de organisatie van het sinterklaasfeest. Van eigen verdiende en zuinig opge spaarde dubbeltjes schafte hij zich onlangs vier forse, fraai verpakte stukken chocolade aan, die hij ge heimzinnig en vol trots aan zijn moeder toonde. ,,Voor de broertjes", sprak hij gul. Én mama prees hem zowel voor het genomen initiatief als voor zijn onbaatzuchtigheid. Een dag later trof zij tot haar ver bazing echter vier lege hulzen op het balkon aan. „Wat heb je nou gedaan", onder vroeg ze haar telg. ,fleb je die oho* cola nou toch zelf opgegeten?" Hij ontkende het niet. Maar hij had wél een afdoende ver klaring. „Ik héb zo begon hij be togend, „ik heb de cadeautjes op-- - a gegeten van alle broertjes, die mij minder dan twee meter lengte! De wel eens gep... hebben". tuimelaar is nauw verwant met de Zijn wraak was bitterzoet.... 1 dolfijn. De elf-jarige Jacques Buijsse presteerde het om voor 91, aan kinderzegels aan de man te brengen. En dan te bedenken dat het landelijk gemiddelde 15, per kind bedraagt STEM In Schoondijke heeft een stem, die reeds enkele jaren een voorzichtig stilzwijgen hewaarde, weer gespro ken. Het is de stem van het toren- carillon van de Nederlands hervorm de kerk. Het is een vrolijke terug keer geworden: elk kwartier galmt er een liedje door het dorp, dat ten nauwste verband houdt met de komst van zekere St.-N. (naam en adres ter redactie bekend) uit Span je. HERRIE De leden van de 's-Heerenhoekse drumband „Symphonette" (onderdeel van de mondaccordeonvereniging van deze naam) zijn ernstig aan het oefenen geslagen. Het gaat, onder de bekwame leiding van de heer Flo- russc uit Middelburg, zo goed, dat men verwacht deze drumband over enkele maanden reeds door de stra ten te zien marcheren. Voorlopig gebeurt het oefenen ove rigens nog" op houten toestelletjes, die door de jeugdige leden mee naar huis genomen worden. Onze corres pondent weet geruststellend te mel den. dat dit toestelletje vrijwel geen lawaai maakt, zodat de ouders niet bang hoeven te zijn voor herrie. TUIMELAAR Gisteren schreven we op deze plaats reeds over een grote vis die op het strand bij Haamstede was aange spoeld; nu hebben we gehoord dut zoiets op het goede Schouwen meer voorkomt. De 15-jarIgo Janny de Koster ontdekte zondag bij de vuur toren een grote vis, die probeerde van de kust weg te komen. Met de hulp van een vriend gelukte het de vis op het strand te krijgen. Het bleek een tuimelaar le zijn van niet van jongeren in Goes Een vijftigtal jongeren van het Chris telijk Jongeren Verbond en de Vrij zinnig Christelijke Jeugdcentrale uit ";eheel Zeeland en West-Brabant heb- jen zaterdag en zondag een geslaagd volksdansweekend gehouden in Goes. De leiding berjustte bij mej. D. Dekker uit Kloetinge, die zaterdagmiddag het weekend opende. Zaterdagavond hebben de jongens on der leiding van wika D. E. Hiensch op enthousiaste wijze volksdans beoe fend. Het programma werd onderbro ken door gezamenlijk 2lngen, begeleid door Jaap Boon. De volksdans werd begeleid door mej. Trudy Dekker. De avondsluiting werd verzorgd door mej. D. Dekker naar aanleiding van psalm 95 over „het koningschap van God in dit leven en in het persoonlij ke leven, waardoor we als christenen ernstig en blij mogen zijn." Zondagmórgen ging de groep naar de :dcfienst.in de Grote Kerk, waar M. Strating sprak over: „Moe ten we alweer kerstfeest vieren, 's- Middags werden weer volksdansen be oefend; De „inwendige mens" werd dit weekend verzorgd door de dames N. Hamelink—Deurloo en A. van Loo. Examens Aan de gemeentelijke universiteit van Amsterdam slaagde voor het kerkelijk examen de heer W. A. Hage te Yerseke. Mé:t lm I s Jongen in 's-Heerenhoek klem tussen muur en bus De 9-jarige Hubertus de Hondt uit 's Heerenhoek is zaterdagmorgen in zijn woonplaats beklemd geraakt tussen een slippende bus en een huis. Met een verbrijzelde onderarm, als mede wonden aan het hoofd werd do jongen een zoon van de we duwe J. de Hond onmiddellijk overgebracht naar liet ziekenhuis in Goes. De mogelijkheid is niet uit gesloten, dat Bertus - de Hond zijn rechter onderarm moet missen. Het ongeluk gebeurde, toen cnauf- feurC. Meulmeester met zijn A.M.Z.- autobus van de Kerkstraat de Hoofdstraat inreed en voor een te genligger moest afremmen. De bus schoof echter door en kwam pas te gen de gevel van een pand in de Hoofdstraat tot stilstand. Daarbij raakte Bertus de Hond gedeeltelijk tussen bus en muur. De voorgevel van het huis werd ten dele ingedrukt. VOLGEND JAAR IN ANTWERPEN Nog geen provinciale boot beschikbaar gesteld Ged. Staten van Zeeland stellen Pro vinciale Staten voor een subsidie van 2500 te verlenen voor de „Zeeuwse Week", die in de voorzomer van het jaar 1961, waarschijnlijk in de maand juni, te Antwerpen zal wor den gehouden. Tijdens deze Zeeuwse dagen in Ant werpen zullen produkten van het Zeeuwse bedrijfsleven onder meer in winkeletalages en in een grote ten toonstellingszaal worden geëxpo seerd. Verder omvat de „Zeeuwse Week" culturele manifestaties; onder meer een tentoonstelling van werken van Zeeuwse kunstenaars met daar naast folkloristische activiteiten, zo als ringrljden, muztek, dans, alsme de het optreden van zangkoren uit Zeeland. Met betrekking tot de financiering van de „Zeeuwse Week" deelt het college mee, dat het comité van de minister van economische zaken een hoopgevende reactie heeft ontvan gen op het bij deze bewindsman in gediende subsidieverzoek. De beide Kamers van koophandel in Zeeland hebben reeds een klein bedrag als voorschot ten behoeve van de dek king van de eerste kosten aan het comité overgemaakt in afwachting van een definitieve beslissing op het tot de kamers gerichto subsidiever zoek. Bovendien zijn van de zijde van het bedrijfsleven voor deelneming aan de „Zeeuwse Week" worden on geveer 400 bedrijven aangeschreven definitief al enkele bedragen toe- lelet op het met deze manifestatie te dienen Zeeuwse belang komt Ged. Staten het subsidieverzoek alleszins redelijk voor, aldus het college. Het verzoek van het comité om gratis beschikbaarstelling van een provinciale boot op dc dag van de folkloristische manifestaties kan het college thans nog niet in over weging nemen, zo wordt verder meegedeeld. Of op dat verzoek gunstig kan worden beslist is af hankelijk van factoren welke pas tegen de tijd, dat de manifestatie zal plaatsvinden, zullen kunnen woraen overzien, aldus Ged. Sta ten. In een geheel nieuw ingericht lokaal voor elektrisch meten in het gebouw van de lagere technische school aan het Molenwater te Middelburg zal vrijdag 2 december a.s. gestart wor den met een nieuwe opleiding, na melijk voor elektronika-monteur. De eerste les van deze cursus begint 's avonds om zeven uur. Tankschip bij Stavenisse vastgelopen en weer vlot Op een zandbank voor Stavenisse is in de nacht van zondag op maan dag het 499 ton metende tankschip „Vinkel" van derederij „V,T." uit Rotterdam vastgelopen. Het vaartuig was met een lading dieselolie óp weg van Pernis naar Antwerpen. Hoewel men op radar voer is de „Vinkel" om 1 uur 's nachts op de schelding van het Keeten en de Witte Tonnenvlije uit de koers geraakt eri aan de grond gelopen. Het was toen juist hoog water geweest. Bij af gaand tij bleek de positie van het vaartuig steeds ongunstiger te wor den. Daarom werd naar Rotterdam om assistentie geseind. Daar vandaan vertrokken in de morgenuren twee tankschepen om de lading van de „Vinkel" over te nenien. Toen deze beide schepen bij Stavenisso arri veerden bleek, dat het omhooggelo pen vaartuig rond het middaguur bij vloed inmiddels op eigen kracht was vlot gekomen. Ogenschijnlijk zonder schade kon het de reis naar Antwerpen vervolgen. Kaderdag van A.N.A.B. voor geheel Zeeland De A. N. A. B. heeft zaterdag in „de Prins van Oranje" to Goes een provin ciale kader bijeenkomst gehouden, die 'oor ruim 70 afdellr j reheel Zeeland were Enkele afdelingsbestuurders van Tlio- le» en Schouwen-Duiveland woonden tegelijkertijd een dergelijke vergade ring bij in Bergen op Zoom. De vergadering stond onder leiding van de hoofdbestuurder, dc heer J. L. Lukaart. 's Morgens hield de alge meen secretaris van de A.N.A.B., de heer De Ruyter, een inleiding over de loonpolitiek en al wat daar mee sa menhangt. Voorts besprak hij het vraagstuk van de arbeidstijdverkor ting m de landbouw. De heer De Ruy ter was van oordeel, dat de geleide lijke invoering van de vrije zaterdag in dc landbouw mogelijk en wenselijk is gezien het feit, dat dit in andere bedrijfstakken eveneens gebeurt en zelfs onvermijdelijk is. 's Middags besprak de heer De Ruyter de propa- ganda-actie van de A.N.W.B. voor de aanstaande winter. Na beide inleidin gen werd van gedachten gewisseld. De vergadering besloot aan de dis- trichtsbestuurder van het N.V.V. In Zeeland, de heer C. Hoek in Goes, die momenteel ziek is, een blijk van mede leven te sturen. De hoofdinspecteur-directeur voor de arbeidsvoorziening in Zeeland, de heer K. van Dijk, die als contactper soon voor deze provincie voor de stichting optreedt, vertelde ons, dat de stichting voor opleiding tot sociale arbeid van mening is, dat de huidige opleiding voor maatschappelijk werker door de enorme ontwlckeling van het maatschappelijk leven niet meer voldoende aansluit aan de daar door gewijzigde situatie. Want behal ve lenigend en opheffend is de sociale arbeid vooral preventief geworden. De stichting heeft daarom beslo ten de bestaande opleidingen voor maatschappelijk werker A en B op te heffen en daarvoor twee an dere in de plaats te stellen, name lijk één voor de middelbare func ties op het terrein van de sociale arbeid, de andere voor de hogere functies (H.S.A.). Duur 3 jaar De M.S.A.-cursus duurt drie jaar en omvat vakken als sociologie, econo mie, sociale statistiek, wetskennis, staatsinrichting, arbeidsrecht, sociale en geestelijke stromingen, psycholo gie, sociale pedagogiek, maatschap pelijke zorg, arbeidsmarkt- en werk- gelegenheidspolitiek enz. Tot deze cursus kunnen toegelaten worden degenen, die in het bezit zijn van het diploma 3-jarige hbs, het mulodiploma, einddiploma handels dagschool 3 jaar of handelsavond school 5 jaar of die in het bezit zijn van de onderwijzersakte. Tijdens de cursus zal het accent wor den gelegd op het vormingsproces. Niet het kennen van veel feiten is het belangrijkste, maar het tot ontwikke ling brengen van persoonlijke be kwaamheden, die nodig zijn voor de middelbare sociale arbeid. Nadat de maatschappelijk werkers het M.S.A.-diploma hebben behaald kunne nzij doorstuderen voor het di ploma hogere sociale arbeid. Zij moe ten daarbij voldoen aan bepaalde ei sen van vooropleiding en geschikt heid. Deze cursus duurt eveneens drie jaar en omvat een uitgebreide basis- wetenschappelijko scholing, alsmede een diepgaande theoretische en prak tische vakscholing. Deze H.S.A.-cur- sus zal waarschijnlijk in het voorjaar van 1962, indien mogelijk reeds in 1961 beginnen. In bedrijf Voorts wil de stichting tegemoet ko men aan de steeds dringender wor dende vraag naar theoretisch en praktisch onderlegde krachten voor het personeelsbeheer en het maat schappelijk werk in bedrijven. Het is namelijk gebleken, dat velen van hen, die werkzaam zijn in de personeelsafdelingen en in de sociale afdelingen van de bedrijven, zich ver der willen bekwamen. Deze cursus bestaat uit twee gedeelten: een basis- Opleiding alsmede een scholing voor bedrijfsarbeld. De basisopleiding geeft onderwijs in de'vakken sociolo gie, sociale economie, psychologie, recht en wetskennis, sociale statis- 'tiek enz. De toelatingseisen zijn de zelfde als die voor de M.S.A.-cursus. Het eerste deel van deze cursus duurt lVs jaar, het tweede deel 2V6 jaar. b ijgewoond. nuruei Voor Zeeuws nieuws zie ook de pagina's 5, 7, 10 en 13 Vijf miljoen geraamd voor verbetering Zeeuwse wegen Het provincaal bestnur van Zeeland heeft voor 1961 voor bijdragen van verbetering van wegen een bedrag van vijf miljoen gulden geraamd. Vo rig jaar was hiervoor vier miljoen uitgetrokken, aldus blijkt uit de toe lichting op do begroting van het pro- vinciaal wegenfonds. De lengte van de te onderhouden we gen neemt voortdurend toe. Mede hierom moest de extra-bijdrage aan het wegen-ondorhoudsfonds worden verhoogd van 845.000 tot 900.000. Het nadelig saldo van de rekening over 1959 bedraagt ruim 2,3 miljoen gulden. Dit nadelig saldo zal nog gro ter worden; G. S. ramen het op 4,8 miljoen gulden. Voor de verbetering van de tertiaire wegen hebben Ged. Staten een bij drage geraamd van een miljoen gul den. Begroting G.M.Z. voor de eerste maal met winst Hoewel ten opzichte van het bereikte resultaat over 1959 de winst van do N.V. Maatschappij tot gasvoorzle- ning Midden-Zeeland (G.M.Z.) voor 1961 bescheiden geraamd is, zijn Ged. Staten in staat gebleken voor het eerst een begroting samen te stellen waarop een winstsaUlo voor komt en wel van f 15.000. In vergelijking met 1959 moest de gasopbrengst ongeveer 88.000 la ger geraamd worden, onder meer door het vervallen van de gasleve ring aan circa 1200 verbruikers op 't Zand te Middelburg. Aan gasopbrengst is op de begroting een bedrag geraamd van bijna twee miljoen gulden. Aan gaslnkoop is voor 1961 ruim 1,2 miljoen uitge trokken tegen 1,23 miljoen In 1960. VANDAAG. Middelburg City; A place in the sun, 20 uur, 19 jaar: Electro: Storm over Perzië, 19.30 uur, 14 jaar: Vleeshal Stadhuis: vogelshow, 9.30—22.30 uur; Kunstzaal Van Benchem en Jutting: expositie schilderijen. 9—18 uur; kof fiehuis: Eloquentia, 2<> uur, VUssingen - Luxor: In handen der rood huiden, 20 uur, 14 jaar: Alhambra: De zoon van de shelk, 20 uur. Goes Grand: Kinderen, die niet ge wenst rijn, 20 uur, 18 Jaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 2