PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Loemoemba zag kans aan greep van Kongolese bewakers te ontkomen G.S. willen zich beraden over ontwikkelingsplan voor Zeeland BILT TENK0E ABD0EL RAHMAN IS DIEP TELEURGESTELD Vandaag... GESCHENK VAN HELSINKI TOCH WEER ENIGE ONRUST IN ENKELE METAALBEDRIJVEN 203e jaargang - no. 281 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. V3n de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. HoofdredacteurW. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 66 cent per week, 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 29 nov. 1960 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per m.m. Minim, p. advertentie 4.—, Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van f 1.25. „Brieven bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vllsslngen Walstr. 68-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 61, tel. 3841; Goes, Grote Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. adv. 6213);-Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 2395, Temeuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee, red. tel. 2425, adm. tel. 2094. VOOR BEGRAFENIS VAN DOCHTERTJE Zullen Kasavoeboe en Tsjombe een ronde-tafelconferentie houden Patrice Loemoemba lieeft maandag aangekondigd dat liij uit Leopoldstad naar Stanleystad is vertrokken om de begrafenis bij te wonen van zijn één maand oude dochtertje, waarna hij naar Leopoldstad zal terugkeren om zijn politieke activiteiten te hervatten. De speciale gedelegeerde van de UNO in Kongo, Rajesliwal Dayal, heeft de ontsnapping van Loemoemba beves tigd. UNO-functionarissen hebben verklaard, dat Loemoemba zondagavond om ongeveer 10 uur zijn ambtswoning per auto had verlaten en dat Kongolese autoriteiten hem niet trachtten tegen te houden. Het is niet bekend of hij met toestemming van kolonel Moboetoe is vertrokken of zijn Kongolese wach ten heeft weten te verschalken. Reeds anderhalve maand stonden Kongolese soldaten om zijn woning opgesteld met de opdracht hem te arresteren voor het geval hij zijn villa trachtte te verlaten. De outsnapplng komt niet onverwacht. Reeds enkele dagen deed het gerucht de ronde dat hij naar Stanleystad zou uitbreken, waar Victor Loendoela, de door Loe moemba van sergeant tot generaal bevorderde Kongolees, het bevel op zich zou nemen over een nieuw Kon golees leger. Do 3000 man grote „tweede legergroep" zou geheel on der bevel van Loendoela komen. Een detachement militaire politie, ter sterkte van 500 man, had zich bij Loendoela aangesloten. In Stanley stad waren reeds een aantal burgers en militairen, alsook enkele UNO- functionarissen, door de aanhangers ■\an Loendoela gearresteerd. Ongeneeslijk Het één maand oude dochtertje van Kongo's afgezette premier is op IS november in het kinderziekenhuis te Bazel overleden aan een „ongenees lijke ziekte", zo is in Bazel verno men. Het kind, dat reeds ernstig ziek was, werd begin deze maand met zes an dere zieke kinderen met een gechar terd vliegtuig uit Leopoldstad naar Zwitserland overgebracht. Zij stierf twee weken na aankomst ondanks de Loemoemba 1 behandeling door enkele van Zwitser- Jhr. mr. De Geer overleden lands knapste specialisten op het ge bied van kinderziekten. Functionaris sen van het Kinderspital weigerden de aard van de ziekte bekend te ma ken. Zij zeiden dat zij orders hadden gekregen de komst en het overlijden van Loemoemba's kind te verzwij gen. Volgens onbevestigde berichten heeft kolonel Moboetoe de Kongolese troe pen in de provincies Leopoldstad en do equatoriale langs de weg naar Stanleystad in staat; van paraat heid laten brengen om Loemoemba te arresteren. Andere geruchten zeggen LOEMOEMBA ontsnapt dat het legercommando de UNO er van heeft beschuldigd Loemoemba te hebben geholpen Leopoldstad te ver laten. Een woordvoerder van de UNO verklaarde echter dat de UNO-troe- pen die de villa van de ex-premier bewaakten hem niet hebben gehol pen. (Zie slot pag. 3 kol. 3) „IK GA LEKKER SLAPEN" Zondagnacht is in Soest overleden .jhr. mr. D. J. de Geer, oud-minister president van het kabinet, dat in de meidagen 1940 do zetel van de rege ring naar Londen verplaatste. Jhr. De Geer, die 89 jaar is gewor den, heeft al vrij spoedig de functie van minister-president in Londen moe ten neerleggen, omdat hij een politiek tegenover Duitsland voorstond, die door de overige leden van het ka binet onaanvaardbaar werd be schouwd. Jhr. De Geer was voor zich zelf tot de conclusie gekomen, dat de Duitse overwinning vaststond en dat het beleid daarop moest worden afge stemd. Eenmaal ambteloos burger ge worden zag hij kans uit Londen naar Lissabon te komen, Daar trad hij in contact met Duitse instanties. Het ge volg daarvan was dat jhr. De Geer in alle stilte naar Nederland terug keerde, waar zijn vrouw zich bevond. Na de oorlog is over het optreden van jhr. De Geer een scherp afkeurend oordeel uitgesproken, waarbij hem onder andere voor lange tijd de ver plichting werd opgelegd zich in Soest 1e vestigen en deze gemeente niet te verlaten. Jhr. De Geer. die -voor de oorlog voor de C-H.U. lange tijd eèn zeer actieve rol in het. politieke leven heeft gespeeld, heelt verscheidene ma len een ministersportefeuille beheerd. Jhr. De Geer trok de laatste jaren nu en dan nog de aandacht niet in gezonden stukken en brochures. Nog vorige week publiceerde hij een brocure „Evenwicht of rechts gemeenschap" waarin hij bestreed, dat een (machts)evcnwicht nimmer een oorlog zou uitbannen en dat in- stede daarvan een internationale rechtsgemeenschap tot stand ge bracht sou dienen te worden om de ze taak t* kannen vervallen. De Maleise premier, tenkoe Abdul Rahman, heeft op een persconferentie, na zijn reis door Europa en Noord-Amerika gezegd, dat hij „ontmoedigd, te leurgesteld en zeer, zeer treurig gestemd" is na het bericht, dat Indonesië gekant is tegen het denkbeeld van het doen zenden van een missie van de Ver. Na ties, die zou moeten bijdragen tot een oplossing van liet ge schil om West Nïeuw-Guinea. Zaterdag had de tenkoe, na het overleg-in Den Haag, medegedeeld, dat de Nederlandse regering instem de met het zenden van een studie commissie door de V.N. en-dat nu al leen nog de Indonesische regering het denkbeeld zou moeten goedkeu ren. Op een vraag op de persconferentie, of hij zich nu naar Indonesië zal be geven, antwoordde de tenkoe: „Ik kan het nut daarvan alleen inzien, als men in Indonesië bereid is, het geschil bij minnelijk overleg uit de weg te ruimen". Op de uitlating van Soebandrio, dat de enige oplossing van het geschil is gelegen in een spoedige overdracht van de soevereiniteit over West Nieuw-Guinea aan Indonesië, zei de heer Rahman: „Als minister Soe bandrio hiermede de officiële mening van de Indonesische regering heeft weergegeven, dan zal mijn volgende stap hierin bestaan, dat ik lekker ga slapen". Opvoeding De tenkoe zei op de persconferentie voorts: „Voor ik uit Maiaka vertrok was mij van bevoegde zijde medege deeld, dat de Indonesische regering bereid zou zijn, het geschil op ber paalde voorwaarden tc onderwerpen aan het oordeel van do Ver. Naties. Naar mijn mening was dit iets, waarop kon worden voortgewerkt. Als men zich van Indonesische zijde anders had uitgelaten, zou ik een der gelijke poging niet hebben onderno men. In Nederland werd mij gezegd, dat Nederlaad veel geld ten koste heeft gelegd aan de opvoeding van de Papoeas tot zelfbestuur. De Papoeas Bommen voor Fidel Castro Zondagavond zijn vlak bij de trappen van de universiteit van Havana bom men tot ontploffing gekomen, toen daar een grote menigte bijeen was om te luisteren naar een rede van premier Fidel Castro. Er kwamen geen persoonlijke ongelukken van. Toen de bommen explodeerden, keer den Castro en de President van de universiteit, Osvalao Dorticos, zich naar elkaar toe en lachten. „Wij zijn gewend aan zulk lawaai", zeiden zij, „de Yankee-Imperialisten betalen er voor". vormen nog 'n zeer primitief volk en het zal tijd kosten. Intussen is er een vacuum en dit veroorzaakt vele moei lijkheden. Ik zou gaarne een gesprek zien tussen dé Nederlanders cn de Indonesiërs. Het vraagstuk kan al leen door deze twee landen tot een oplossing worden gebracht en zij moeten met een bijlegging der ge schillen en het herstel van goede be trekkingen beginnen. Als zij dat niet willen, dan kan hier niemand iets uitrichten. Op een vraag naar de houding van Malakka jegens de Indonesische eis van over dracht der soevereiniteit over West Nieuw-Guinea, antwoordde de ten koe lachend: „Wij willen niet in het geschil betrokken worden". Ook zei hij nog: „Wij zien liever niet dat er in de zuidelijke pacific iets zou ge beuren. Wij leven hier thans in vre de, geluk en voorspoed, en ik heb ge noeg gezien van oorlog en ellende". ...viert Joego-Slavië zijn natio- nale feestdag (1943). Vreemde ziekte in Voorthuizen nog onopgelost (Van onze Haagse redactie). De inspecteur van de volksgezond heid, dr. Bekker, was maandagmid dag nog niet in staat, enige mede deling te doen over de aard van de foheimzinnige ziete, die de vorige eek een aantal schoolkinderen te Voorthuizen heeft getroffen. Het on derzoek, is nog steeds aan de gang. inmiddels is wel komen vast te staan, dat. men niet te maken heeft met koolmonoydevergiftiging. Naar wij voorts vernemen, zou aan allen, die bij het onderzoek betrokken zijn, een zwijgplicht zijn opgelegd. Zo' wilde liet hoofd van de school- artsendienstkring Nijkerk, waaron der Voorthuizen ressorteert, zich niet uitlaten over een vemoeden van de oorzaak, dat hij heeft. In Voort- huizén heeft men de indruk, dat de zaak aanvankelijk is overdreven. De door de ziekte getroffen kinderen zijn inmiddels genezen en zullen dinsdag weer normaal de lessen in hun eigen klaslokaal volgen. Niettemin ver werpt dé geneeskundige hoofdinspec tie de suggestie van sommige ouders, dat de kinderen hebben gesimuleerd. Inkomensgrens tot f 8000 Bij de Tweede Kamer is een wets ontwerp ingediend dat beoogt de loon- cn inkomensgrens met ingang van 1 januari 1961 te verhogen van 7450,— tot 8000,—. Bar natte herfst (Van onze weerkundige medewerker). Ij De drie herfstmaanden hebben in het gehele westen van Ne- derland plaatselijk record-veel H rogen geboekt. Dit was ook in een groot deel van Zeeland het geval. f§ In Sas van Gent viel de laatste s drie maanden ruim 460 mm regen en ook plaatsen op Noord- en Zuid-Beveland staan H al flink boven de 400 mm ge- noteerd. Over een periode van 200 jaar f .is di) natste herfst die van 1932 iy en 1944 geweest, toen er echter alleen in Noord-Holland wat meer regen is gevallen. De rug van hoge druk, die met opklaringen passeert, wordt la- ter gevolgd door een oceaan- li front, dat met regen al tot En- geland is doorgedrongen. H De vooruitzichten blijven daar- H door nog wisselvallig, evenals de zuidwestelijke wind. Straaljager bij landing tegen boerderij Gisterenmiddag omstreeks tien voor een is een F84-F „Thunderstreak" van de vliegbasis Volkel, bestuurd door een leerling-vlieger, bij een oefen landing ongeveer 300 meter vóór de baan aan ae grond gekomen. In de uitloop raakte het toesteluit de koers en botste tenslotte met de neus tegen een op vijfig meter nit de hartlijn van de landingsbaan gelegen boerderij. Van de boerderij werd een hoek be schadigd en van het vliegtuig brak een gedeelte van een vleugel af. Er deden zich geen persoonlijke on gevallen voor. De Utrechtse binnenstad sal binnen kort opgeluisterd worden met een twaalf meter hoge kerstboom een geschenk van de stad Helsinki. De kerstboom i8 uitgezocht door de ambassadeur van Nederland in Fin land, mr. F. A. van Woerden, die hier gefotografeerd is bij het geven van de eerste bijlslagen in de boom. OOK BIJ VEROLME EN DE HOOGOVENS Van de zijde van de directie van de hoogovens is desgevraagd meege deeld, dat zaterdag enige onrust op het bedrijf heeft geheerst. Deze had twee oorzaken ten eerste de alge mene onrust ten aanzien V3n de loon politiek in de metaalnijverheid en ten tweede enkele moeilijkheden in de af deling intern vervoer. Het gevolg van deze laatste Is ge weest, dat zaterdagmorgen van tien tot elf uur en rond 's middags twee uur het vervoer enigszins gestag neerd is geweest. Men is er echter in geslaagd het vervoer gaande te houden door een andere bezetting van de lotomotieven. Zaterdagavond ne- fen uur was de toestand in deze af- eling weer geheel normaal. De directie van Orenstein Koppen N.V. in Amsterdam deelde mede, dat maandag ongeveer 100 metaalarbei ders bij dit bedrijf na de middag pauze een uur hebben gestaakt bij wijze van protest tegen het uitblijven van een beslissing in de huidige loon onderhandelingen in de metaalnijver heid. VERKLARING IN OVERZICH TELIJKE BEGROTINGSBRIEF College ontmoet naast medewerking ook vertrouwen in Zeeuwse projecten In de begeleidingsbrief bij de ontwerp-begroting voor 1961 van de pro vincie waarover wij in ons blad van maandag reeds melding maakten geven Ged. Staten van Zeeland een overzichtelijke samenvatting van de „provinciale huishouding". Nadat zij in een inleiding enkele beschou wingen hebben gewijd aan de in Zeeland to verwachten ontwikkeling, volgt een toelichting op de verschillende onderdelen van hun beleid onder meer over financiën, nevenbegrotingen, industrialisatie, verbetering van de infra-structuur, recreatie en toerisme, land- en tuinbouw, visserij enz. In hun brief verklaren Gcd. Staten, dat zij zich willen beraden over de samenstelling van een ontwikkelingsplan voor Zeeland. Zij zijn er zich echter van bewust, dat daarmee geruime tijd gemoeid zal zijn. Over hun streven naar een vaste ver binding over de Westerschelde beto gen zij, dat het voorshands de taak van burgerij en overheid zal zijn in onderlinge samenwerking elk gepast middel aan te grijpen om de nood zaak van deze verbinding tot alge mene erkenning te brengen. Voorts wijzen zij cr op, dat de be grotingscijfers een voorzichtig opti misme mogelijk maken, terwijl ook do ontwikkeling van do „Zeeuwsche saeck" tot voldoening mag strekken. „Werden bij de behandeling van de laatste begrotingen uitingen van on geduld en wankelend vertrouwen vernomen, thans kan in elk geval op meer concrete feiten worden gewe zen", aldus Ged. Staten. Vertrouwen De contacten met de rijksover heid over de in het kader van een meerjarenplan nife to voeren wer ken voor de verbetering en de in fra-structuur geven het provinci aal bestuur de overtuiging, dat langs die weg een belangrijke vooruitgang voor de verdere eco nomische ontwikkeling van Zee land kan worden bewerkstelligd. „Wij ontmoeten daarbij niet al leen medewerking, maar ook een sterk vertrouwen in de toekomst van de Zeeuwse projecten", aldus Gedeputeerden. vincie betreft verwacht het coll een vermoedelijk batig slot op de gewone dienst voor het jaar 1959 van ruim f360.000. De ooi-zaak van deze gunstige uitkomst kan worden ver klaard onder meer door: meerdere uitkering uit het provinciefonds van f156.000, minder netto-lasten voor zeeweringen f120.000, minder tekor ten voor de noordelijke veren f 18.000 en meerdere belastingopbrengst f 43.000. Voor de dienst 1961 wordt er op gewezen, dat door de belang rijke toeneming van de provinciale taken het personeel uitgebreid zal moeten worden. (Zie slot pag. 5 kol. I) Van één tot drie uur maandag heeft het personeel bij de scheepswerven Alblasserdam en de Noord te Alblas- serdam uit protest tegen het rege ringsbeleid inzake de lonen in de me taalbedrijven het werk neergelegd. Het personeel, ongeveer 1300 man, heeft zich op beide werven rustig ge. dragen en is om drie uur weer aan het werk gegaan. Volgens een mededeling van de zijde van de Algemene Nederlandse Me taalbedrijfsbond is maandagmiddag, gedurende een zeer korte tijd, even eens het werk neergelegd in de plaat werkerij van Verolme's machinefa briek in Uselmonde. Daar werken 60 70 man. Deze staking breidde zich niet uit. Er is, in tegenstelling tot geruchten die daarover de ronde blijken te doen, géén communiqué te verwachten van het college van rijksbemiddelaars. Sjah van Perzië wordt pas in feestjaar 1963 gekroond De sjah van PeTzië heeft zaterdag op zijn maandelijkse persconferentie aangekondigd, dat hij begin december de regering zal opdragen, voorberei dingen te treffen voor het uitschrijven van nieuwe verkiezingen, die eind februari of begin maart znllen worden gehouden. Zoals gemeld, zijn do uit slagen van de onlangs gehouden ver kiezingen op verzoek van de sjah ongeldig verklaard, nadat van on regelmatigheden was melding ge maakt. De vorst deelde voorts mee, dat zijn kroning zal samenvallen met de her denking van het feit, dat Cyrus 2500 jaar geleden de grondslagen legde voor net Perzische rijk. Deze her denking zal jn 1963 worden gehouden. VERWACHT. DEZELFDE TEMPERATUREN Veranderlijke bewolking en hier en daar een bni, voornamelijk in de kustprovincies. Ongeveer dezelfde middagtemperaturen. Overwegend matige wind tussen west en zuid. ZON EN MAAN 30 november Zon op 08.24 onder 16.33 Maan op 15.40 onder 05.0U

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 1