Bouw aan de Assoeandam beperkt zich nog tot knagen aan heuvels Sint maakte weer zijn intocht in Middelburg IN ALLE METAALBEDRIJVEN IS STAKING VERLOPEN VLIJT EN VOLHARDING UIT SOUBURG WON ZAALCONCOURS MAANDAG 28 NOVEMBER 1960 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 200 WOORDEN GESCHREVEN IN HET ZAND Vervallen schaalmodel typeert de werkelijke vooruitgang Het is duidelijk geworden, dat het grootste bouwwerk door men senhanden gemaakt op dit halfrond, gefundeerd zal zijn op on geveer 200 Engelse woorden. Ieder van de 53 of 54 Kussen, die werken aan de Assoeandam, wordt namelijk vergezeld van een Egyptenaar, die de gave heeft Russisch-Engels in Arabisch- Engels te kunnen vertalen. Ieder bevel wordt daar vier keer gegeven: een keer om het te zeggen, een keer voor de verkla ring, een keer om het te bevestigen en een vierde maal sa mengevat bij wijze van zelffelicitatie. Ieder keer als dat ge beurt breekt er iets van een internationale goodwill door. Er bestaat toch wel een geestelijke kloof daar in het Egyptische Assoe- an. De Russen leven er namelijk maatschappelijk geheel afgezonderd, zijn op een angstaanjagende manier beleefd en over het algemeen bijzon der jong en ze kijken erg droevig. De Egyptische ingenieurs daarentegen lopen rond in een staat van kinder lijke opwinding en bij iedere ontplof fing krijgen ze iets in hun ogen van een schooljongen bij een vuurwerk. Mammoetprojecten, zoals de Kima kunstmestfabriek en de hydro-elek- trische installaties trekken altijd rondreizende Duitsers aan, maar over het algemeen is Assoean toch een weinig internationale plaats. Onthoofde draken De dag, dat we het bouwwerk gin gen bekijken was het 107 graden Fahrenheit in de schaduw, zo schrijft Cynthia Ellis in het Engelse dagblad „The Guardian". We verlieten de hal van het trieste en krenterige Grand Hotel in gezelschap van de bedrijfs leiders Moestafa Saad en Soeleïman aboe Saula. De weg naar het werk liep langs de droefgeestige tuinen op Lord Kitcheners Olifantseiland en over de bastions van een oude dam. Daarachter ligt een landschap, dat zo weinig veelbelovend lijkt, dat het iedere opwelling tot het maken van grapjes de kop indrukt. Tegen de tijd dat we de oostelijke oever van de Nijl bereikten, zes ki lometer van de oude dam, was de cabine van de truck waarmee we re den een oven gelijk geworden en zo wel de bedrijfsleiders als wij snak ten naar een koele dronk. De dam bleek, geheel volgens plan nen en voornemens, niet af te steken bij het landschap. Zo maar ergens, tussen twee enorme granietwanden lagen twee kolossale elektrische bull dozers. de grootste die zelfs de Rus sen kunnen bouwen, met hun schop pen van 4% kubieke meter inhoud los ernaast werkeloos in het stof, als draken na de strijd tegen St. Joris. De bedrijfsleiders Saad en Saula ke ken er vol bewondering naar. De stroom van de nieuwe hydro-elektri- sche centrale op de oostelijke oever heeft de kolossen echter nog steeds niet bereikt en dus liggen ze daar als slapende brontosaurussen. Intussen bijten de minder veeleisende graafmachines met dieselmotoren in de heuvels, zichzelf verbergend in enorme stofwolken. Dat zijn de werktuigen van de dienstijver der Egyptische bestuurders, die een glim lach hebben op hun door de stof oker gekleurde gezichten. Iemand heeft ergens een tekening, waarop dit ge deelte van het werk is afgebeeld. Er staat een doordacht potloodlijntje het verdeelkanaal, dat zich splitst vlakbij de hydro-elektrische centra le. Bonn betaalt Eichmann's verdediging niet Het ministerie van buitenlandse za ken te Bonn vindt, dat er geen aan leiding beslaat bij te dragen in de kosten van de verdediging van de oorlogsmisdadiger Eichmann, die in Israël zal worden berecht. Eichmanns verdediger. de Keulse ad vocaat Servatius, had daarom ver zocht. In totaal hebben 374 buitenlandse correspondenten uit 35 landen zich op- fegeven om het proces tegen Eichman at, naar men verwacht zes maart aanstaande begint, bij te wonen. Vredesconferentie tussen Tsjombe en Kasavoeboe Het gerucht dat president Joseph Kasavoeboe van Kongo spoedig een „vredesconferentie" met Moise Tsjombe van de afgescheiden provin cie Katanga zal beleggen, heeft in Leopoldstad de ronde gedaan. Volgens een in Elizabethstad gepu bliceerd officieel communiqué, is Tsjombe zondag per speciaal vlieg tuig naar Brazzaville, hoofdstad van het voormalige Frans Kongo, ver trokken, om een bezoek te brengen aan de president van de republiek Kongo, Abbe Fulbert Youlou. Echtpaar omgekomen Een autobus van de L.T.M. en een Volkswagen bestuurd door de heer Ruiters uit Schinnen kwamen zondag in botsing op de Leyenbroekerweg in Sittard. De 73-jarige heer Ruiters cn zijn 55-jarige echtgenote kwamen hierbij om het leven. De beide ande re inzittenden van de Volkswagen, bet echtpaar Gehlen uit Linnc, liepen verwondingen op. De verwondingen van mevrouw Gehlen zijn ernstig. Dc inzittenden van de autobus bleven ongedeerd. Sinds president Nasser in januari de knop indrukte, die een op een veilige afstand gelegen lading dynamiet tot ontploffing bracht, schijnt de voor uitgang zich te beperken tot het knagen aan de heuvels in de woes tijn. Er zit ec" er iets romantisch in de twee witte strepen, die op de rotsen aan beide zijden zijn aangebracht en die aangeven waar de dam moet ko men strepen die duiden op hoop, net als de strepen in lamsbloed op de deurposten in Oudtestamentische tij den. Over twee jaar, wanneer tien mil joen kubieke meter graniet insha' allah verwijderd zal zijn, zal het kanaal zijn voltooiing na deren en daarmee alle wegen, werkplaatsen en andere voorbe reidingen, die het begin zullen uit maken van het eigenlijke grote werk. Nu is het nog op die plaats een chaos van steen en zand, waar kleine mannen met hamer tjes pennen in gaten slaan, het geen een geluid veroorzaakt als van een koperslagerij. Vogels hoor je er niet, behalve een paar volhardende pelikanen. Een ein deloze rij mensen, die zich over planken bewegen draagt de afval weg; in grote rieten manden. De bedrijfsleiders namen ons mee naar het voorste platform, dat een mooi uitzicht biedt op de rivier en we staarden naar de woestijn, die nog steeds niet veranderd is in een bloeiend landschap. Makbij staat een grote ronde tent, die onder andere omstandigheden een opschrift zou hebben gedragen als „Geit Met Twee Koppen" of „De Vrouw Met De Baard". In plaats daarvan staat er een schaalmodel van de dam in. Eens, zoals bijvoor beeld bij de plechtigheid in januari, stroomde er water door de miniatuur- Nijl van dat model, maar zoals alles in dit dorre land is ook dat uitge droogd. Hier en daar zijn zorgvuldig geschilderde heuvels gekreukeld er de draden van de elektrische leidin gen hangen los. Zonder de tussen komst van mensenhanden lijkt het model beangstigend veel op de wer kelijkheid. In een kantoor achter de tent zit het brein, dat ale potloodlijnen uitdenkt, beslist en almachtig. De heer Ahmed Sayed is een groot en oprecht man, gekleed met een zorgvuldige slordig heid. Hij zit aan een bureau dat overdekt is met blauwdrukken, alle met bijschriften in het Engels. Fo to's van de reeds genoemde plech tigheid hangen boven zijn bureau en als een symbool hangt blijkbaar de foto van president Nasser ettelijke centimeters uit het lood. De hoofd ingenieur heeft de volle verantwoor delijkheid over het hele werk, zowel dat van de Russen als van zijn land genoten. Als het heel moeilijk wordt, kan hij zich wenden tot de tweede secretaris in Cairo, dr. Hassan Zaki, maar Ahmed Sayed is een van de weinige Egyptenaren, die zelf beslis singen kunnen nemen en dat nog graag doen ook. Zo'n Egyptenaar te ontmoeten is zoiets als de kenghuan- bloem zien, die eens in de twintig jaar bloeit. Zijn bureau is uniek in dat deel van de wereld: er worden geen koffiepauzes gehouden en nie mand gaat een deur binnen zonder eerst te kloppen. Iedere zaterdag morgen om tien uur komen er vier Russen en acht Egyptenaren een bespreking houden en dan kaatsen de 200 Engelse woorden over en weer als schoten tegen een wand van gehard staal. Paul Spaak sprak voor Navo-raad In een rede voor de parlementaire NAVO-raad in Parijs, heeft de Belgi sche secretaris-generaal van de Noord- Atlantische Verdragsorganisatie, Paul Henri Spaak, zaterdag verklaard, dat de militaire toekomst van de NAVO afhangt van de vraag of wij in staat zijn een eigen atoompolïtiek te vol gen". De secretaris-generaal vroeg zich af welke de houding van de Verenigde Staten in dit opzicht zou zijn. „Het zou aanmatigend van mij zijn, hierop een antwoord te geven" aldus Spaak, „nu de situatie zo is dat hierover nog geen besluit is genomen". Spaak bracht dank aan de opperste chef van de Noord-Atlantische Ver dragsorganisatie, generaal Lauris Nor- stad. omdat hij het probleem met breedheid van opvatting heeft aan gepakt. Tijdens de zittingen van deze week van de parlementaire NAVO-raad, heeft generaal Norstad een zeven pun ten omvattend programma gelanceerd, dat oprichting voorstelt van een a- pool oider gezamenlijke controle van de 15 NAVO-pariners. In de Concert- en Gehoorzaal te Mid delburg werd het eerste zaalconcours van de bond van harmonie- en fanfa reverenigingen gehouden, waarbij „Vlijt en Volhardinguit Souburg met de eer en de wisselbeker ging strijken. Fotohet feit, dat een concours bin nenshuis werd, gehoudenwas voor enkele „zvjare jongens" aanleiding om hun jasje erbij uit te trek ken Foto P.Z.C.). Bij Werkspoor te Amsterdam waar vrijdag aanvankelijk twee-derde van liet totaal aantal arbeiders van de nachtploeg (ruim 400 man) aan het werk ging, heeft later, na enige aar zeling, ook de rest het werk hervat. Evenals vrijdag heeft er zaterdag morgen enige onrust geheerst op de werf van Wilton-Feijenoord te Schie dam. Ook daar is, zoals elders in den lande, door kleine groepen uit pro test gestaakt. Over het algemeen werd er evenwel doorgewerkt, zodat het stilleggen van het werk zich tot kleine afdelingen beperkte. Tot on geveer tien uur kon er niet van een algemene staking gesproken worden. Gezien de stemming onder de arbei ders leek het niet waarschijnlijk dat zij het werk en masse zouden neer leggen. Op de scheepswerf „De Bies bos" in Dordrecht is zaterdag een staking begonnen onder de scneeps- bouwarbeiders. Er nemen ongeveer 500 arbeiders aan deze staking deel. Maandagmorgen wil men het werk hervatten. Onder de werkers in de metaalindus trie bij de Rotterdamsche Droogdok Maatschappij is zaterdag enige on rust ontstaan. Na schafttijd hebben enkele groepjes met elkaar staan praten, waarna ongeveer 100 man besloot uit protest tegen de huidige situatie voor die dag het werk neer te leggen. De meeste hunner hebben evenwel de arbeid normaal hervat. Falgencio Batista wil een eiland kopen Fulgencio Batista, voormalig presi dent van Cuba, die door Fidel Castro c.s. werd verdreven, is volgens de te Miami, in de Amerikaanse staat Flo rida verschijnende „Miami News" voornemens het eiland „Children's Bay" dat deel uitmaakt van dc Ba- hama-groep, te kopen. De prijs van het ongeveer 200 kilo meter ten zuiden van Nassau gelegen eiland zou een half miljoen dollar zijn. Het is het eigendom van de toneel speler Hume Cronyn. Batista bevindt zich thans te Madeira. Zijn vrouw en kinderen houden ver blijf in het bekende „Waldorf Astoria" hotel te New York. Batista heeft een duur ingerichte villa te Daytona Beach, in Florida. Hij was an plan zich daar blijvend te vesti- „en, doch de Amerikaanse regering wil hem geen inreisvisum voor de V.S. geven. De baby van de Kennedy's Mevrouw Kennedy heeft zaterdag avond voor het eerst in gezelschap van haar man, John F. Kennedy, haar zoon bewonderd. „Zij was dol gelukkig", zei de gekozen president tot de persvertegenwoordigers, toen hij het ziekenhuis, waar vrouw en zoon verblijven, verliet. Tegelijker tijd vertelde hij, dat de baby bij de geboorte een lichte ademhalings- stoornis had gehad, maar dat het kereltje liet nu goed maakte. Eén van de doktoren van het zieken huis zei later, dat de stoornis was opgetreden door de voortijdige ge boorte. Op de vraag of Kennedy zich precies de woorden kon herinneren die zijn vrouw had geuit toen zij de baby voor het eerst zag, schudde hij ontkennend het hoofd, terwijl hij grinnikte. Over de toestand van zijn vrouw zei Kennedy: „Ze is nog wat ziek, maar zij komt er wel weer bo venop". IN CONCERTZAAL MIDDELBURG Van bond van harmonie- en fanfareverenigingen Het Souburgse fanfarekorps „Vlijt en Volharding" heeft het eerste zaal concours van de bond van harmonie- en fanfareverenigingen in Zeeland op zijn naam gebracht. Daarmee wonnen dc Souburgse muzikanten de door de bond beschikbaar gestelde wisselbe ker. Dit eerste Zeeuwse zaalconcours werd zaterdag gehouden in de Concert- en Gehoorzaal te Middelburg en is ge organiseerd door het actieve „Excel sior" te Middelburg. Deze primeur voor Zeeland heeft tot gevolg gehad dat de meeste Zeeuwse korpsen, die gewend zijn aan het jaarlijkse pink sterconcours en het solistenconcours, „de kat eens uit de boom wilden kij ken." Daarom hadden nu slechts zes muziekverenigingen gehoor gegeven aan de uitnodiging van de bond en van „Excelsior". Voorzitter J. J. Laroes van „Ex celsior" en bondsvoorzitter J. Burger waren er in hun openings woord echter van overtuigd, aat een volgend concours meer deel nemers zal trekken. En dat ver dient een dergelijk zaalconcours ook, want voor de liefhebbers van fanfaremuziek valt hier meer te genieten dan bij een optreden in de buitenlucht. Zes korpsen waren er dus, die elk drie nummers brachten, waarvan er twee beoordeeld werden door een des- kündige jury, gevormd door Gerard Boedijn en Piet van Itfever. Alle deel? nemende korpsen in de hoogste ere- afdeling fanfare speelden als „jury nummers" Boedijns „The harp of Wa les", een bijzonder moeilijk, maar melodieus muziekstuk, en de Sunset Rhapsodie van Eric Ball. „Vlijt en Volharding" bracht het er in deze af deling met 237 punten het beste af. De door het gemeentebestuur van Middelburg beschikbaar gestelde medaille werd uitgereikt aan de christelijke muziekvereniging „Onda" uit Middelburg, terwijl de harmonie „Voorwaarts" uit Kou- JEUGDIGE SCHARE ONTGING NIETS Burgemeester vroeg om veilige én schone stad Vergezeld van liefst zeven Zwarte Pieten heeft Sint-Nicolaas zaterdag middag een triomfantelijke intocht gemaakt in Middelburg. Zijn komst naar de hoofdstad betekende van zelfsprekend weer enkele onvergete lijke ogenblikken voor een grote schare Middelburgse kleuters, die hoog gezeten op de schouders van honderden papa's of ijverig hollend rond de bisschoppelijke koets vrijwel niets van het doen en laten van de sint is ontgaan. En misschien gaan ze na deze dag, op verzoek van Sint- Nicolaas, de burgemeester wel hel pen om van Middelburg eon veilige verkcersstad en een „schone" stad te maken. Want dat waren de wen sen van de burgemeester: de ver keersregels goed leren cn naleven, en geen papier en andere, rommel meer op de straten laten slingeren Rond twee uur brak voor duizenden kinderen, die zich rond de Beatrix- brug hadden verzameld, het grote moment aan, waarop ze in de gure wind al bijna een uur lang hadden gewacht: de SHV-stoomboot van de sint, luisterend naar de deze middag wel toepasselijke naam „Siberië", „rondde de Punt en even later stap te de oude bisschop onder trompet geschal van „Achillcs"-herauten en muzikaal verwelkomd door het Mid delburgs Muziekkorps aan land. Na de begroeting door de heren van het St.-Nicolaascomité toonde de bis schop. dat hij de naam kindervriend niet voor niets gekregen heeft want hij stapte recht op de kleuters af om tientallen een hand te geven. Het ijs was meteen gebroken en de tocht door Middelburg werd zodoende een onvergetelijk gebeu ren voor jong en oud. Op die tocht, stapte de sint traditiegetrouw bij het Gasthuis en het Oude man nen- en vrouwenhuis in Klein Vlaanderen uit de koets om voor de ziekenhuiskleuters cn voor de bejaarden versnaperingen af te geveh. Op bet hordes Aan het stadhuis werd de bisschop vervolgens namens het stadsbestuur officieel verwelkomd door burgemeester mr. Joh. de Widt, die natuurlijk blij was dat de sint er weer was. Over het algemeen was mr. De Widt tevreden over hét ge drag van de jeugd. Hij riep de jeugd en ook de ouderen op om de verkeersregels goed na te leven en de stad keurig schoon te houden. „De frites-zakjes horen thuis in de pa pierbakken". aldus burgemeester De Widt. „Ik heb alles genoteerd van de zoete kinderen"» *ëi Sinterklaas, „maar helaas ook van de ondeugende kin deren. Maar die jongens en meisjes spreek ik zelf wel". Ook de bisschop riep de jeugd en de ouderen op om de stad schoon te houden en zich in het verkeer van de goede zijde te la ten zien. Op zijn verzoek zong de jeugdige schare tenslotte het liedje van de door de bomen schijnende maan. Tn de hal van het stadhuis overhan digde Sint-Nicolaas aan de echtge note van de burgemeester een fruit mand. „Wilt U dit beschouwen als mijn dank aan allen, die deze intocht mogelijk maakten", zo vroeg de bis- Een koude wind kon St.-Nicolaas za terdagmiddag niet verhinderen, ver gezeld van zeven Zwarte Pieten, zijn voorgenomen bezoek aan de Zeeuwse hoofdstad te brengen. De sint spoor de daar de kinderen aan om hun stad schoon te houden. Natuurlijk vond hij ook nog tijd om verscheide ne Middelburgse kinderen persoon lijk toe te spreken. (Foto P.Z.C.). dekerke zich in het bezit stelde van de door „Excelsior" geschon ken lauwertak. Er was een vrij behoorlijke belangstelling voor dit eerste zaalconcours. De uitslag luidt: le afdeling: „Voor waarts", Koudekerke 233 pnt. (le prijs en lauwertak Excelsior): le af deling fanfare: chr. muziekvereniging „ONDA", Middelburg, 233 punten le prijs en medaille b. en w. Middel burg); afd. uitmuntendheid fanfa re: „Excelsior", Middelburg, 214 pun ten (2e prijs); hoogste ere-afdeling fanfare: „Vlijt en Volharding", Sou burg, 237 punten (le prijs en wissel beker van de bond); „Excelsior", Kloetinge, 228% punt (le prijs) en „Euterpe", Heinkenszand 225y3 punt (le prijs). IJslandse treiler zonk plotseling; bemanning gered Een Duitse treiler heeft vrijdag tien IJslandse vissers gered, nadat hun zwaarbeladen kotter plotseling voor de zuidwestkust van IJsland kap seisde en zonk. De mannen zeiden, dat zij juist 700 tonnen haring hadden binnengehaald toen hun kotter kapseisde. Het schip zonk zo snel dat zij geen tijd hadden noodsignalen uit te zenden. Hoewel enige haringvissers in de buurt aan het vissen waren, had niemand het schip zien zinken. De treiler, Weser, die twee uur later langsvoer, nam de mannen, die in een rubberbootje ronddobberden, aan boord. Belg gearresteerd na dood van danseres De politie te Turijn heeft meegedeeld dat bij een sectie op het stoffelijk overschot van een 27-jarige Belgi sche Lionette van der Ghinste, ge bleken is dat zij voor haar dood bloed uitstortingen en ontvellingen aan polsen en borst had. Vorige week zondagavond is het meisje in het Mauriziano-ziekenhuis overleden, 48'uur nadat zij bewuste loos was aangetroffen. Aanvankelijk nam men aan dat zij zich het leven had benomen door een grote hoeveelheid slaaptabletten in te nemen. De politie heeft thans de Belgische zakenman Octave van den Bon (46 jaar, geboren te Oostende en wonpnd in Stene) in verband met de dood van de Belgische, die zijn gezellin was, aangehouden. Alleen bij Maastricht scherpere grenscontrole In antwoord op vragen van de heer Van Meel (k.v.p.) over de verscherp te controle van Belgische zijde op de invoer van goederen uit Neder land hebben de staatssecretaris van financiën, de minister van buiten landse zaken, en de minister van landbouw en visserij medegedeeld dat gedurende een korte periode van Belgische zijde inderdaad een ver scherpte controle op de invoer van goederen uit Nederland Is gehouden. Dit verscherpte toezicht werd niet langs de gehele Belgisch-Nederland se grens toegepast, doch beperkte zich tot de Belgische douane-kanto ren, welke zijn gelegen in de omge ving van Maastricht. Nederlander in Keulen na ongeval gearresteerd Te Keulen is een 47-jnrige Neder landse chauffeur, die betrokken is geweest bij een verkeersongeval waarbij drie kinderen gewond wer den, in voorarrest genomen. De man. die in Venlo woont, wordt ervan beschuldigd door een rood licht te zijn gereden en op een kruis punt in Keulen drie meisjes acht, elf en dertien jaar oud te hebben aangereden. De personenauto is in beslag geno men. Bij onderzoek bleek de wagen verscheidene defecten te hebben. On der andere functioneerde de handrem niet naar behoren. Van twee der overreden meisjes is de toestand zorgwekkend. Duitse soldaten omgekomen Het Westduitse ministerie van defen sie heeft meegedeeld dat twee Duitse soldaten zijn gedood, toen zii tijdens schop, die na een korte rijtoer door militaire oefeningen in de buurt van de stad omstreeks vier uur weer naar Berchtesgaden in Beieren v an een andere steden vertrok. 1 klip vielen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 5