K.V.P.-Statenkring Hulst wil opheffing van toonverschillen Minister vroeg Goese wethouder opheldering Zeeuwse Almanak MR. v. d. SLUIS SPRAK IN GOES VOOR A.R. STATENCENTRALE Examens CONCOURS „ZANG VEREDELT" IN SINT-MAARTENSDIJK Agenda 2 PROVINCIAL E ZEEUW SE COURANT MAANDAG 28 NOVEMBER I960 Advertentie) Vier Kerstmis 1 n iaat nü een sfeervol huis y| de schilder komen. '^$r Q/IO Twee arrestaties in de smokkelaffaire Ovezande In verband met de botersmokkëlaf- l'aire in Ovezande, waar zoals bekend 6 ton roomboter uit een aardappel wagon in beslag is genomen, zijn twee arrestaties verricht. De aardap pelhandelaren G. J. de K. uit Kortge- ne en B. M. uit 's-Heer-Abtskerke, op wier naam de wagon met aardap pelen stonden, zijn in het Huis van Bewaring te Middelburg opgesloten. Zij zullen morgen dinsdag aan de officier van justitie, mr. J. L. An- dreae, worden voorgeleid. MOTIE AAN MINISTERS Eén der oorzaken van het „pendelen-op-lange-af stand" Een vijftigtal leden van de Statenkring Hulst der K.V.P. heeft zaterdag middag in de „Koning van Engeland" te Hulst uitvoerig van gedachten gewisseld over de nota inzake de „pendel" vanuit Oost Zeeuwsch-Vlaan- deren. Na een inleiding door een viertal leden der pendel-studie-commissie die op de verschillende aspecten van het rapport een toelichting gaven, werd besloten tot het aanbieden van een motie aan de minister van sociale zaken en die van maatschappelijk werk. In die motie wordt verzocht de toonverschillen die als één der voornaamste oorzaken der lange- afstand-pendel worden beschouwd op te heffen. Met name wordt- hier gedacht aan een versnelde op heffing van de gemeenteclassifi catie. Voorts verzoekt dc K.VJP.- kring in haar motie maatregelen, welke de infra-structuur in deze streek kunnen verbeteren. Onder die maatregelen verstaat de kring Hulst een grotere woningtoewij zing aan ue plattelandskernen. Verder verzoekt zij aanwijzing der gehele streek als industrie kern en zo dat niet mogelijk zou zijn, toewijzing van gelden uit het budget van het ministerie van maatschappelijk werk voor gebie den buiten de industriekernen en wel ter verbetering van de leef baarheid van de streek. Tot slot wordt in de motie tot uitdrukking gebracht de wens voor betere ver bindingen met overig Nederland, met name via een vaste oeverver binding. Pater P. Pisters, bedrijfsaalmoeze- nier, wilde uitdrukkelijk stellen, dat de hele problematiek de pendel be treft, maar beslist niet de pendelaar, die de moeilijkheden accepteert ter wille van de verantwoordelijkheid te genover zijn gezin. Spreker had vol komen begrip voor de man die van het pendelen materieel en financieel beter wordt. Maar de geestelijke en gezinswaarden worden ontwricht en aangetast. „Er ontstaat in deze ge zinnen een matriarchaal systeem", zo vervolgde de pater, „waarbij de vader degradeert tot kostwinner met prijsgeving van al zijn overige func ties, vooral in het gezin maar ook in het plaatselijk en verenigingsle ven". Hij wilde zijn toelichting be schouwen als een appel aan allen, die met het pendel-probleem hebben te maken. De oorzaken van vermeende op lossingen zoals in de motie naar voren gebracht kwamen in de discussies duidelijk naar vo ren. K.ATI^districtsbestuurder J. v. d. Voorde zag als voornaamste oorzaak de werkloosheid in Z. Vlaanderen, die ver boven het lan delijk gemiddelde ligt. Hij pleitte voor georganiseerde pendel bin nen Zeeuwsch-VIaanderen. Verder meende hij dat het de pendelaars niet altijd te doen is om financieel voordeel. Hij zei gevallen te ken nen, waarbij de werknemers 7 a 10 cent per uur achteruit gingen, maar die naar Brabant gingen pen delen omdat zij daar een mens waardiger behandeling ontvingen dan in de Kanaalzone Andere sprekers zagen een oplossing in de afschaffing der gemeenteklassi- ficatie en aanwijzing der gehele streek als kerngebied Nieuw geluid Een nieuw geluid kwam van Tcrneu- zens wethouder, de heor H. A. M, A. de Meijer, die het idee lanceerde voor een stichting of organisatie, waarin een 150 a 200 valide werkkrachten zouden worden opgenomen waaruit de bedrijven kunnen putten en die ook bij tijdelijk gebrek zouden wor den doorbetaald. Burgemeester A. L. S. Lockefeer van Hulst verwonderde zich over het feit, dat de industriëlen op de vergadering ontbraken, terwijl toch het rapport een uitdaging aan de industrie wordt genoemd. Aan het eind van de vergadering zei gedeputeerde C. Philipse, dat het rapport hem geen nieuws had ge bracht maar de discussie des te meer Hij beloofde, dat het pendel-probleem ter sprake zal worden gebracht in 't provinciaal bestuur, terwijl dit nu reeds in provinciaal verband wordt bestudeerd. In dit verband deelde hij mede, dat aan het Bureau voor Ar beidsvoorziening in Zeeland opdracht is gegeven om te onderzoeken wie er pendelen. Verder zei de Gedeputeer de, dat de commissaris der koningin deze kwestie zo spoedig mogelijk in do kring van werkgevers in de Ka naalzone zal bespreken. De vergadering besloot voorts om de Ontwikkelingscommissie voor Z.- Vlaanderen te verzoeken alles te doen wat mogelijk is om te komen tot een goed georganiseerde pendel in Zeeuwsch-VIaanderen zelf. OP VERZOEK VAN CED. STATEN Sloep sloeg om in haven van Wemeldinge §j Zaterdagavond werd het Ne- derlandse kustvaartuig „Jan- li Brons" uit Veendam te Wemel- dinge gemeerd en zes opvaren- den vereerden Wemeldinge met een bezoek. Toen het klokje van gehoorzaamheid had ge- klonken begaven de heren zich terug naar boord, zij moesten f= hierbij gebruik maken van een sloep. Of ze bij de terugreis zwaarder wogen dan op de heenreis meldt de historie niet, maar wel, dat de sloep tijdens s de oversteek kapseisde en de zes opvarenden in de buitenha- ven lagen te spartelen. Op hun H verzoek schoot men op dc „Jan- Brons" te hulp, reddingboeien ee werden uitgeworpen en een touwladder uitgebracht, waar- na men er in slaagde de dren- s kelingen aan boord te krijgen. Onregelmatigheden bij Prov. Waterstaat Minister Toxopeus heeft heer J. J. van Melle te Goes om inlichtingen gewaagd over diens verklaring in een vergadering van de C.H.-kiesvereniging te Goes, dat zogenaamde versehri j- I vingen ook bij één der provin ciale diensten in Zeeland zouden zijn toegepast. Dit delen Ged. Staten van Zeeland mee in ant- uo woord op vragen van de heer L. VAN ff tot zS.ijpe Volgens een mededeling van Barend Zwerfmans bracht schipper Clarijs van dc Arn 20, tot niet geringe ver bazing van velen, zowaar een fors exemplaar van een inktvis op de vis mijn van Veere. Het dier werd ech ter afgestaan voor wetenschappelij ke besteming aan het Rijksmuseum van Natuurlijke Historie te Leiden. Het bleek een octopus te zijn, een achtarmige inktvis, die met name in de Middellandse Zee huist, ook wel voorkomt langs de Westeuropese kust tot de Xorniandische eilanden en de zuidkust van Engeland om in rotsholen stil, op passerende prooien te wachten. Dat de inktvis in de Zeeuwse wateren voorkwam mag opmerkelijk genoemd worden. We mogen zelfs wel van een zwerfinkt- vis spreken, vooral als daar het reis je naar Leiden nog bij komt. ROOIERSFEESTAVOND De militairen die te Aardenburg KLEUTER Kinderen hunnen soms zo hoogst merkwaardig reageren. Dat onder vond zaterdag nog die man in de trein, ergens tussen Vlisingen en Bergen op Zoom. Tegenover hem was een driejarige kleuter gezeten, een engelachtig 'kereltje, met goudblonde krullen en de onschuldigste blauwe ogen van de vjereld. Het ventje reisde in gezelschap van zijn vader. Onze man, een kindervriend, knikte het kereltje vriendelijk toe en sprak teder: „Zo, mag jij fijn met papa op reis?". 't Knaapje zweeg geruime lijd, tuur de eens naar buiten, als zag het daar wonderschone roosjes staan, keek de man tenslotte weer met die reine blauwe ogen aan en zei eindelijk rus- stig en zeer nadrukkelijk: ,gMis- punt". De vader keek op uit zijn krant, be zag de man tegenover hem en deed er het zwijgen toe. Hi) was het kennelijk met zoonlief eens - zijn gelegerd ln verband met het binnenhalen van de aardappeloogst zijn dezer dagen op een feest- avondje getrakteerd. Een en an der gebeurde op initiatief van de heer Kousemaker, exploitant van het kamp Rodanborch waar de militairen zijn gehuisvest. De sol daten hebben met gespannen aan dacht de opvoering van het spel „De Klokkengieter" van Antoon Coolen door een plaatselijke to neelgroep gevolgd. Na afloop bleek een en ander bijzonder in de smaak te zijn gevallen en voor de militairen was het avondje een welkome afwisseling in de lange dagen van aardappelrooien, DOLFIJN Do gemeentewerkman te Burgh, de heer J. W. Polderman, heeft gister middag op het strand te Haamstede bij de zogenaamde Verklikker een op merkelijke vondst gedaan- Namelijk een dode, aangespoelde dolfijn van niet minder dan drie meter lang. Het gewicht van het dier schat men op ongeveer 400 pond VOOR BEJAARDEN In de periode mei 1945 tot en met december 1959 is Zeeland met overheidssteun in het kader van de woningwet of de wederopbouw- wet zeven nieuwe tehuizen voor bejaarden rijk geworden. Alle pro vincies samen kregen er 203. Noord-Holland kreeg de meeste, namelijk 37 en Overijsel staat met zes stuks onderaan de lijst. BEZOEK Het spreekt uiteraard vanzelf, dat Smt-Nicolaas dit jaar ook naar Hein- kenszand komt. Dat doet hij dan op zaterdag 3 december en op uitnodi ging van de winkeliersvereniging „Winbela" en enkele buurtverenigin gen. De muziekvereniging „Euterpe" zal de goede man aan de gemeente grens bij de Suikerheui opwachten. Daarna gaat het in optocht naar het gemeentehuis, waar de burgervader de sirvt officieel zal ontvangen. Deze ontvangst zal door middel van een geluidsinstallatie ook buiten het ge meentehuis te volgen zijn. Dan volgt sint's rondgang door het dorp, waar bij wel menig pepernootje zal vallen. P. van Oorschot, lid van Provin ciale Staten. Het provinciaal col lege wijst er op, dat zij kennis genomen hebben van de publi- katies over deze verklaring van de heer Van Melle en dat zij de ze hebben besproken tijdens bun vergadering. Staande deze vergadering' hebben Gedeputeerden de heer Van Melle telefonisch verzocht mee te delen, waarop zijn in het openbaar ge dane beschuldiging berust, ten einde hen tot een onderzoek in staat te stellen. De heer Van Mel le heeft G.S. tot Jmn leedwezen geantwoord daartoe niet bereid te zijn en zijn inlichtingen zo de ze zouden worden gevraagd alleen te willen geven aan de mi nister van binnenlandse zaken. Ged. Staten hebben dit weer tele fonisch aan de bewindsman voor gelegd en de medewerking van minis ter Toxopeus verzocht, zodat zij be kendheid zouden krijgen over deze aan het adres van de provincie ge uite besehuldiging. Het is het provinciaal bestuur thans bekend, dat de minister aan hun ver zoek heeft voldaan, aldus delen Ged. Staten mee. Zij wachten thans het nader bericht af, „dat ons in staat zal stellen na te gaan wat aan deze, voor ons voorshands onbegrijpelijk uitla ting ten grondslag ligt". Prov, Waterstaat Intussen vernamen wij, dat na het formuleren van dit antwoord vau Gedep. Staten aan de heer Van Oor schot, Gedeputeerden sterke vermoe dens hebben gekregen in welke rich ting de opmerkiugen van de heer Van Melle gaan. Het zou hier de Prov. Waterstaat betreffen. Het zou evenwel niet gaan om zogenaamde „verschrijvingen", maar er zou spra ke zijn van financiële onregelmatig heden, gepleegd door een ambtenaar. Vanmorgen zul liet college deze zaak in een bijzondere vergadering nader bespreken. Bond Nederlandsche Volksuniversiteiten De beer W. H. P. Meerkamp van Embden, secretaris van de Stichting Zeeuwse Volksuniversiteit (Z.V.U.) is in de dezer dagen gehouden leden vergadering van de Bond van Neder landsche Volksuniversiteiten tot hoofdbestuurslid van deze boud ge kozen. Schuur onder Groede brandde uit Zondagmiddag oin ongeveer vier uur is brand uitgebroken in een schuur bij de boerderij van de heer A. Mar- telaere aan de straatweg van Bres- kens naar Groede. De brandweer van Groede was spoe dig aanwezig en kreeg later assisten tie van de brandweer uit Breskens. De schuur, die geheel gevuld was met stro, brandde vrijwel geheel uit. De oorzaak van de brand is vermoede lijk kortsluiting. De Ereskense brandweer rukte om ongeveer half acht 's avonds in, terwijl de brand weer uit Groede achterbleef voor het nablussjngswerk. Er deden zich bij de brand geen persoonlijke ongeval len voor. De in de schuur aanwezige werktuigen konden vrijwel allemaal worden gered. Pastoor Jos. van Campen in Terneuzen overleden In Terneuzen is zondagmorgen vroeg plotseling overleden pastoor Jos. G. A. J .van Campen. Hij bereikte de leeftijd van 57 jaar. Toen dé pastoor zondagmorgen niet in de mis ver scheen, werd door één der kapelaans een onderzoek ingesteld, waarbij de pastoor dood op bed werd aange troffen. Wijlen pastoor Van Campen werd op 18 juli 1903 geboren te Graauw. In 1927 werd hij tot priester gewijd en tot kapelaan benoemd te Clinge. In 1929 vertrok hij naar Breda als assistent van mgr. Frencken. Na de bevrijding werd hii algemeen direc teur van de katholieke actie in het bisdom Breda. Op 3 september 1957 werd hij benoemd tot pastoor van Terneuzen. Wijlen pastoor Van Cam pen was geestelijk adviseur van de Provinciale Bond Wit Gele Kruis, de r.-k. vereniging voor gezinszorg, de r.-k. schippersvereniging „Sint Nico- laas" en Bisschoppelijk Commissaris van de Zeeuwse Raad voor Maat schappelijk Werk. Katholiek Terneuzen heeft bijzonder veel aan hem te danken. Onder zijn leiding kwamen tot stand het Maat schappelijk Centrum, de katholieke jongensschool, de in aanbouw zijnde r.-k. kleuterschool, terwijl de plannen voor het toekomstige katholieke een- „DE POSITIE VAN DE PARTIJ" Op inleiding volgde geanimeerde discussie Voor de A.R. Statencentrale Goes, die zaterdagmiddag onder voorzitter schap van de heer J. Balkenende in „De Korenbeurs" te Goes in verga dering bijeenkwam, sprak mr. W. R. van der Sluis, secretaris van het Cen traal Comité van A.R. kiesverenigin gen. Zijn onderwerp was: „De positie van de partij". De inleider verklaar de, dat wanneer men wil zeggen of liet de partij goed of slecht gaat, men van twee situaties moet uit gaan. „Volgens liet verkiezingsresul taat gaat het de partij slecht, maar als we zien, dat het aantal leden toe neemt en er tal van activiteiten wor den opgezet, kunnen we stellen, dat het de partij voor de wind gaat," aldus mr. Van der Sluis. trum, waaronder een hulpkerk en een bejaardentehuis, geheel door hem werden uitgewerkt. De overledene was een groot voorstander van sa menwerking en toenadering tussen de gelovige christenen van verschil lende richtingen. Ook buiten de ka tholieke gemeenschap genoot pastoor Van Campen een groot aanzien. Geen militaire hulp meer bij rooien aardappelen Do Gewestelijke Raad voor Zeeland van het Landbouwschap heeft zater dagmorgen definitief een punt gezet, achter de militaire hulpverlening voor het rooien van de aardappel oogst. Aanvankelijk lag het in de bedoeling, dat deze week nog een ploeg militai ren zou worden ingeschakeld, maar het Landbouwschap heeft de hulp afgewezen. De reden hiervan is, dat het werk op de aardappelpercelen door de zware regenval in cle nacht van vrijdag op zaterdag tot midden deze week onmogelijk is. Ook uit financieel oogpunt acht de Raad de risico's te groot. Er zitten op dit ogenblik nog circa 1000 ha aardappe len in de grond. Aanvaring voor de buitenhaven Wemeldinge Zaterdagmiddag ontstond er in de monding van de buitenhaven van Wemeldinge een aanvaring tussen het 555 ton metende Belgische mo tortankschip „Odilla", geladen met stookolie en de motorsleepbtKit „Be- to" met het aanhangende sleepschip „Torrain", 1300 ton. De „Odilla", die van Rotterdam on derweg was naar Antwerpen, kwam vanaf de Oosterscheldc de haven van Wemeldinge binnenvaren op het mo ment dat genoemde sleepboot de ha ven verliet. Met grote kracht liep de „Odilla" met het voorschip op de ste ven van de „Beto". Tengevolge van deze botsing werd het voorschip van de „Odilla" ongeveer twee meter in gedeukt en liep de „Beto" schade aan het voorschip op. Door de aanva ring werd de „Beto" tegen de „Tor rain" gedrukt, dat hierdoor ook nog enige schade opliep. De „Beto", die van Terneuzen op weg was naar Dordrecht kon de reis voortzetten, doch de „Odilla" mocht op last van de rijkswaterstaat het kanaal door i Zuid-Beveland slechts bij daglicht passeren, wat zondagmorgen is ge- I schied. Naar de schuldvraag wordt een onderzoek ingesteld. Naar later werd gemeld, heeft de verzekerings maatschappij „Dordrecht" beslag op de „Beto" gelegd. Aan de Rijksuniversiteit te Utrecht slaagde dezer dagen voor het docto raal examen sociologie de heer Swan- born te Middelburg. Spreker zette voorts uiteen, waarom de a.r. partij bij de verkiezingen steeds stemmen verliest. „Wij zijn in strijd met de algemene mode, omdat onze houding steeds hetzelfde blijft. Daarom krijgen we minder stem men," aldus de inleider, die er voorts op wees, dat de v.v.d. nu wel grote winst heeft geboekt bij de jongste Kamerverkiezingen, maar dat in de ze partij toch grote verschillen van mening bestaan en dat de v.v.d. lang zo krachtig niet is als andere par tijen. Ondanks stembusverlies blijkt b.v. ook bij de partij van de arbeid niet van grote interne meningsver schillen, aldus mr. Van der Sluis, Uitvoerig ging spreker in op de posi tie van de partij; die hij in nationaal en internationaal verband belichtte. Nationaal heeft de a.r. partij het hoofd te bieden aan degenen, die een aanval doen op de verzuiling. Dat zal in de komende jaren onze hoofdstrijd worden, meende hij. Nu is er al een aanval van de partij van de arbeid op de christelijke zuilen. Als de so cialisten en dc v.v.d. tezamen nog eens in de oppositie zouden zijn, zul len we meer dan ooit op onze tellen moeten passen, aldus mr. Van de Sluis. Spreker verklaarde voorts, dat de a.r. meuseu zich ook eens moeten realiseren, dat de a.r. partij bij het Nederlandse volk een „ver keerd gezicht" heeft. We moeten laten zien, wat we doen, zei hij. Mr. Van do Sluis was van oor deel, dat van de a.r. zowel plaat selijk, als regionaal en landelijk meer publiciteit moet uitgaan. „Durf eens in een pamflet te be lichten, waarom de a.r.-raadslc- den bij bepaalde gemeentezaken een zeker standpunt hebben inge nomen, adviseerde hij de verga dering. Spreker pleitte voorts voor meer contact met geestver wanten. Met name ook in een per soonlijk gesprek kan volgens hem veel bereikt worden. Op de inleiding van mr. Van de Sluis volgde een geanimeerde be spreking. VERGADERING IN GOES Afscheid penningmeester J. A. Hennekey Tijdens de zaterdagmiddag in liet „Slot Ostende" te Goes gehouden ver gadering van de Zeeuwse zangers- bond „Zang Veredelt" werd besloten het bondsconcours in provinciaal fe deratief verband te houden op 10 juni 1961 te Sint-Maartensdijk. Het solisteneoncours zal in Kortgene wor den gehouden op 8 april 1961. De zangvereniging „V.Z.O.S." uit Sint-Maartensdijk had in verband met haar 40-jarig jubileum aange vraagd dit concours te mogen orga niseren. Financieel zal men de zaak daar zeker rond kunnen krijgen, zo dat hieraan voor dc bond geen kos ten zijn verbonden. Mede door dit feit en de wijze, waarop V.Z.O.S. reeds eerder dergelijke concoursen organiseerde, deed de vergadering be sluiten aan het verzoek te voldoen. In zijn openingswoord memoreerde de bondsvoorzitter, de heer E. J, C. Sinke te Goes, o.m. het overlijden van de vice-voorzitter, de heer M. West- strate te Krulningen. Staande werden enige ogenblikken, stilte in acht ge nomen. Spreker richtte een speciaal welkomstwoord tot de afgevaardig den van het nieuwe lid „Zanglust" uit Middelburg. Uit het jaarverslag van de penning meester bleek, dat de inkomsten 1106,10 waren en de uitgaven 1126,03 beliepen. Door het nog aan wezig zijn van enkele vorderingen kon men tocli nog spreken van een batig saldo van 450,58. Door het overlijden van de heer Weststrate en het «let herkiesbaar stellen van de heer J. A. Hennekey uit Retranchement werden in deze vacatures gekozen tot bestuurslid de heren L. M. Naaktgeboren uit Middelburg en Jac. Kwaak uit Sint- Maartensdijk. Doordat tot twee keer toe de stemmen staakten vond be noeming van laatstgenoemde door lo ting plaats. De scheidende penningmeester, di heer J. A. Hennekey werd tot erelid van de bond benoemd. Te vens overhandigde de bondsvoor zitter hem symbolisch een blijven de herinnering. Besloten werd voorts om een nieuw contract met de Buma af te sluiten voor de tijd van 2 jaar. In de rondvraag vroeg men beperking van de prijzen op de concoursen en do jury voor dc solistcnconcoursen te brengen op twee. Ook zag men gaarne, dat de Jury jaarlijks verwisselde. Met een kort slotwoord van de voorzitter, waarin hij o.m. op wekte tot deelname aan de con coursen, ook al Is men niet bij een bond aangesloten, werd deze i geanimeerde vergadering beslo-1 ten. J Nieuwe fabriek in Sluiskil Grond in erfpacht De onderhandelingen tussen Iiefc wereldconcern Montecatini, dat zijn zetel heeft in Milaan en dat in vele landen fabrieken heeft (o.m. Sluiskil), en de Domeinen zijn onlangs afgesloten. Zoals bekend heeft Montecatini het voornemen om in de Axelse Vlakte, onder Sluiskil langs het Kanaal Gent-Ternenzen, een fa briek te bouwen. Naar wij ver nemen zal het een sterk ge automatiseerd bedrijf zijn, waar plastic zal worden ver werkt. Wanneer de minister van financiën er mee akkoord gaat zal voor de tijd van tien jaar een stuk grond van 38 ha in de Axelse Vlakte in erfpacht worden uitgegeven aan de Mon tecatini. De grond zal dus niet verkocht worden. De Monteca tini krijgt de grond in erfpacht met recht van koop. De beslis sing van de minister van finan ciën wordt op zeer korte ter mijn verwacht. f A iverlentiel VANDAAG. Middelburg City: Ik wl! leven, 20 uur, 18 Jaar: Electro: S.O S Pacific, 19 en 21.15 uur, U Jaar: Vleeshal StndhuiB: vogelshow. 9.30—22.30 uur; Kunntzaal Van Benthem en Jutting; schilde rijenexpositie, 918 uur. VUssingen Alhambra: Vrouwen verdwtj. nen, 20 uur, 18 jaar; Luxor: Jacht op ontvoerde vrouwen, 20 uur, 18 Jaar. Goes Grand: Porto-Flno, paradij# der liefde, 20 uur, 18 Jaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 2