PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Soebandrio wil alleen overdracht van Nieuw-Guinea aan Indonesië Mauretanië vandaag onafhankelijk Parasiet bedreigt voortbestaan mosselcultuur in de Waddenzee BILT NKROEMAH WENST AFRIKAANS OPPERBEVEL VAN 9 LANDEN Vandaag... VERWACHT. 203e jaargang no. 280 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 28 nov. 1960 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per m.m. Minim, p. advertentie J 4.—, Ipg, mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1.25* „Brieven bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, Grote Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. adv. 5213); Oostburg, G. F. dePauwstr. 9, tel. 2395, Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee. red. tel. 2425, adm. tel. 2094. IS DE TENKOE VOOR NIETS GEWEEST Nederland nog bereid beheer aan de Verenigde Naties te tonen De Indonesische minister van buitenlandse zaken, dr. Soeban drio, verklaarde zaterdag dat Indonesië geen V.N.-beheerscliap voor West-Irian zou aanvaarden. „Wij kunnen niets minder dan een volledige machtsoverdracht door Nederland aan Indonesië aanvaarden", zo zei hij met nadruk. De Indonesische minister die op de terugreis van Karatsji naar Indonesië, in Singapore over nachtte, zei dat Indonesië bereid is in te stemmen met V.N.-be- middeling die slechts het vergemakkelijken van een dergelijke machtsoverdracht betreft. De overdracht zou voltooid moeten worden binnen twee jaar". Wij kunnen niet altijd blijven wach ten", zei hij. „Nederland zal er verstandig aan doen aan het ko lonialisme in West-Irian een eind te maken, „anders zal het Ne derland duur kosten". Over de bemiddelingspogingen van de Maleise premier zei minister Soe- brandio: „De tenkoe is op de hoogte gebracht van het Indonesische standpunt." Hij voegde hieraan toe, dat hij nite naar Kuala Lumpur gaat om de tenkoe te ontmoeten, die daar vandaag wordt erugverwacht. „Een verdere uitwisseling van meningen over dit vraagstuk tussen de Maleise federatie en Indonesië zou kunnen geschieden langs de norma le diplomatieke wegen", aldus Soebandrio. De minister voegde hier echter aan toe, dat de tenkoe na zijn voorge nomen reis naaT Australië, waar hij over de kwestie-Nieuw-Gniiinea zal spreken, in Djakarta welkom zou zijn. Minister Soebandrio zei voorts „Wij gaven de tenkoe speciale inlichtingen over ons standpunt, voordat hij zijn huidige missie begon. Wij volgen nu zijn activiteit. Als hij slaagt, vinden wij dat goed. Als hij niet slaagt, geeft het niet". e tenkoe verklaarde vóór zijn ver trek uit Nederland, dat in het belang van de vrede het noodzakelijk is een oplossing voor het conflict tussen Ne derland en Indonesië te zoeken. Er is geen mogelijkheid tot het bereiken van een oplossing dan door opoffe ring door ieder van de twee betrok ken partijen. Opofferingen De tenkoe zei, dat ook Indonesië be reid is opofferingen te doen. maar hij zei niet te weten, tot hoever men daarbij van die kant zou willen gaan. Ik zal echter niet rusten, voordat ik een bevredigende oplossing met be trekking tot Nieuw-Guinea heb be reikt, zei hij. De tenkoe zei zeer te vreden te zijn over zijn bespreking met de Nederlandse regering. Bij zondere waarde hecht hij aan één van de passages uit het communiqué waarin wordt verklaard, dat de Ne derlandse regering bereid is haar po litiek in Nieuw-Guinea te onderwer pen aan het nauwgezet onderzoek en oordeel van de Verenigde Naties. Hij zei dat te beschouwen als één van de voornaamste resultaten van zijn be sprekingen in Den Haag. Wij herin neren er aan, dat minister Luns pre cies deze zelfde zin al heeft gezegd in zijn betoog in de Verenigde Na ties van 3 oktober. TJït de verklaringen, die de tenkoe aflegde, moet worden geconcludeerd, dat de Maleise premier van deze be reidverklaring vermoedelijk een ver dergaande interpretatie gr inhoud die do Nederlands •prefatie geeft dan de tase regering eraan geeft. Wat de tenkoe althans op zijn pers conferentie te verstaan gaf, was dat op deze basis ook het vraagstuk van de uitoefening van de soevereiniteit ter beoordeling van de Verenigde Na ties zou komen. Het is vrijwel zeker, dat do Nederlandse regering die weg bepaald niet heeft willen openen met deze bereidverklaring, maar voor het ogenblik gaf men in Nederlandse kringen te kennen, dat de uiteenzet tingen van de Nederlandse ministers wat dat betreft geen twijfel kunnen laten. In Den Haag heeft burgemeester mr. H. A. M. T. Kolfschoten zaterdamid- dag de Constantijn Huygensprijs van de Jan Campert stichting uitgereikt aan Anton van Duinkerken (prof. dr. W. J. M. A. Assélbergs). De foto geeft een beeld van deze plechtigheid, welke het sluitstuk vormde van twee literaire dagen. Vrede De tenkoe deelde mee, dat hij be sprekingen had gehad met secre taris-generaal Hammarskjöld en dat hij diens opvattingen over de kwestie Nieuw-Guinea heeft over gebracht aan de Nederlandse mi nister-president, prof. De Quay. In zijn uiteenzettingen op een vroe ger uur in hotel De Witte Brug zei de tenkoe dat hij tot zijn initiatief is gekomen op grond van de con clusie dat het nodig is de vrede in dit deel van de wereld te verzeke ren. „Ik ben van oordeel dat hier de basis ligt voor een ernstig con flict. Op een kwade dag zou dit zich kunnen ontwikkelen tot een verschrikkelijke zaak". Hij zei, dat hij onmiddellijk na zijn terugkeer in Kuala Lumpur een be spreking zal hebben met de Indone sische minister van buitenlandse za ken Soebandrio, die daar thans reeds is. Later hoopt hij ook de Australi sche premier Menzies te zien „Maar die is in dit stadium niet van onmid dellijk belang. Het gaat nu eerst om de twee betrokken partijen". Rapport Abdoel Rahman verklaarde de hoop te hebben in maart naar Nederland terug te komen om dan een volgende fase van activiteit in te kunnen lei den. Op de vraag, of hij in zijn op vattingen een uitdrukkelijke voor rang, toekent aan het recht van uit oefening van zelfbeschikking, zei de Maleise premier, dat dat niet het ge val is. „Dat is", zei hij, „een zaak van de Verenigde Naties". Om de zelfde reden ging hij niet in op an dere vragen omtrent de details van zijn plannen. Abdoel Rahman zei, dat in de commissie van de Verenigde Naties, die naar Nieuw-Guinea moet gaan om aan de V.N. rapport uit te brengen, Indonesië geen zitting dient te hebben, evenmin als Nederland. Dat zou er alleen toe leiden, dat er in het geheel geen rapport tot stand I komt. Vertrek j Met groot ceremonieel is de Maleise f premier van Schiphol naar Malakka teruggekeerd. Er stond een uit bijna 100 man bestaand squadron van.de Koninklijke Luchtmacht uit Nijme gen met een kapél, die muziek ten gehore bracht, en er was voorts een escorte van de Koninklijke Mare chaussee in ceremonieel tenue. De premier werd met zijn particulier secretaris P. C. Cheah en zijn pers chef P. .T. A. Sullivan in enkele au to's van Den Haag naar het vliegveld gebracht en werd daarbij vergezeld door de minister van buitenlandse za ken, mr. J. M. A. H. Luns, en de staatssecretaris voor het Nieuw-Gui- nea-beleid, mr. Th. H. Bot. Ook minister-president prof. De Quay repte zich per auto naar Schiphol, waar hij twintig minuten na Abdoel Rahman arriveerde. Samen met de heren Luns en Bot bracht hij zijn gast naar het lijntoestel van de K.L. M., dat de premier met zijn twee se- cretai-issen naar Bangkok zal bren gen. BRIEF AAN HAMMARSKJÖLD President Nkroemah van Ghana verklaart in een telegram aan secretaris generaal Hammarskjöld dat hij aan negen onafhankelijke Afrikaanse staten een dringend verzoek heeft gericht om de vorming van een Afri kaans opperbevel te overwegen dat een hoofdkwartier voor het maken van militaire plannen zou hebben „op een geschikte plaats in Afrika". Dit bevel zou onafhankelijk moeten opereren of ter beschikking van de V.N. moeten worden gesteld om elk Afrikaans land hulp te verschaffen, dat in dezelfde omstandigheden zou komen te verkeren als Kongo op het ogenblik. De middelen van het opperbevel zouden door do negen staten moeten worden versterkt. Het voorstel van Nkroemah is ge zonden aan president Nasser van de V.A.R., keizer Haile Selassie van Ethiopië, president Tubman van Li- berië, president Selcoe Toere van Guinea, president Habib Bourguiba van Tunesië, president Ibrahim Ab- boed van Soedan, koning Mohammed van Marokko, koning Idris van Libië en aan president Modibo Keita van de republiek Mali. In het telegram aan Hammarskjöld zegt Nkroemah, berichten te heb ben ontvangen over een nieuwe en ernstige situatie, die zich in Kongo had ontwikkeld. Volgens zijn inlich tingen hadden vertegenwoordigers van Hammarskjöld in Kongo gezegd, dat zij niet veel langer bescherming kunnen verschaffen aan de Ghanese politie en de Ghanese ambassadestaf in Leopoldstad. De huidige ontwik keling bevestigt volgens de Ghanese president de mening van onpartijdige waarnemers, „dat kolonialistische mogendheden België steunen in zijn pogingen, Kongo weer in zijn macht te krijgen". Volgens Nkroemah heb ben dezelfde waarnemers gezegd, dat Amerika, Engeland en Frankrijk de ze Belgische pogingen steunen. In een tweede telegram aan Ham marskjöld zegt president Nlcroe- SCHIPPER VERDRONKEN Suikerbietenschip in het Hollands Diep gezonken Zaterdagmiddag omstreeks kwart over over vijf is op het Hollandsch Diep. enkele honderden meters beneden het licht van Strijensas, het 379 ton me tende motorschip „Jenri", dat geladen met suikerbleten van Est op weg was naar Dinteloord, door het ruwe weer in moeilijkheden geraakt en gezonken. De 50-jarige schipper K. Meter, af komstig uit Leeuwarden, is daarbij verdronken. Zijn vrouw cn zijn zoon, de 21-jarige E. Meter, werd gered door de bemanning van het juist pas serende Belgische motorschip „Ar- mand". Omtrent de toedracht van het ongeval staat nog weinig vast. Het schip voer met open luiken en zou teveel water hebben binnen gekTegen door de stormachtige wind, die het Hollandsch Diep tot een gevaarlijk vaarwater maakte. De „Jenri" is eigendom van R. Rogaar uit Rotterdam. Men heeft nog niet kunnen vaststellen waar pre cies het schip is gezonken. Vandaag zal rijkswaterstaat de plaats afba kenen. Het wrak zal zc spoedig mo gelijk worden gelicht, omdat het ge vaar oplevert voor scheepvaart. Bij het bergingswerk was ook het te We- meldinge gestationeerde politievaar- tuig RP 18 aanwezig. Slachtoffer kolendamp in Bergen op Zoom De 86-jarige heer I. Hage, die vrijdag in zijn woning aan de Burgemeester De Roocklaan in Bergen op Zoom met zijn vrouw bewusteloos werd aangetroffen als gevolg van kolen dampvergiftiging, is in het ziekenhuis overleden. De toestand van de vrouw- is nog zorgwekkend. 0 De gemeenteraad van Wenen heeft be sloten studenten in de gelegenheid te stellen iets bij te verdienen door 200 stu denten als tijdelijke conducteurs te werk te tellen bij deopenbare transportmidde len. Toen prinses Paola na een bezoek aan Parijs met haar zoontje, prins Philip, per trein in Brussel terüg- keerde,, stond daar op het perron van het „Gare du midi" prins Albert, die zichtbaar gélukkig was, vrouw en kind weer te zien. Het werd een vrolijk welkom. hè ...viert prinses Liliane van Bel- H gië haar 43e verjaardag; ...wordt Mauretanië, de laatste autonome republiek in de H Frans-Afrikaanse gemeenschap van twaalf landen, onaflianke- 1 lijk. M iiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiniiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin malt, dat de erkenning door de V.N. van de Kongolese delegatie (van Kasavoeboe) de benoeming van president Kasavoeboe tot staatshoofd en ook de erkenning van de rechtmatige regering-Loe- moemba en het wettig samenge stelde Kongolese parlement dat Loemoemba benoemde, bevestigt. De V:N. hadden de regering-Loe- moemba derhalve erkend en daar om zouden zij het gezag en de orde in Kongo onder auspiciën van de regering-Loemoemba en het parlement moeten herstellen. De V.N. dienen volgens Nkroemah ervoor te zorgen, dat „het wettig samengestelde parlement" weer bijeenkomt en als parlement van Kongo fungeert. TEGEN DE WIL VAN MAROKKO Moktar Ould Daddah, de pre mier van Mauretanië, heeft in de nacht van zondag op maan dag de onafhankelijkheid van zijn land uitgeroepen in de na tionale vergadering. In zijn re de «.bracht de premier hulde aan de Franse president en sprak hij de hoop uit, dat de strijd in Algerije spoedig ten einde zal zijn. Hij was van mening, dat de bevolking van Algerije het recht van zelfbeschikking heeft. Moktar Ould Daddah betreurde de afwezigheid van enkele geno digden en gaf een overzicht van een halve eeuw Franse aanwe zigheid in Mauretanië. Hij was „ZEVIBEL" VERGADERDE Zevibel stelt eigen „Commissie 8" in en maakt zelf rapport-Arnemuiden Sombere geluiden over het voortbestaan van de mosselcultuur heeft dr. P. Korringa, de directeur van het rijksinstituut voor vïsserijonderzoek, zaterdag te Tholen laten horen in de algeme ne vergadering van „Zevibel", de vereniging tot bevordering van de Zeeuwse visserijbelangen. Deze somberheid werd niet veroor zaakt door de uitvoering van het Deltaplan, maar door het voortwoekeren van de mosselparasïet. Nog altijd is deze para siet, die in 1949 in de Zandkreek de kop opstak aanwezig in de Zeeuwse wateren. Thans is de parasiet echter ook in de Wadden zee in opmars. Het oostelijke deel van de Wad denzee is hesmet, het westelijke deel is er tot op lieden van ver schoond gebleven. Maar de para siet is in opmars en er ïs tot op heden geen bestrijdingsmiddel ge vonden. Dr. Korringa vroeg zich zelfs ar of de mosselcultuur hierdoor niet op een dergelijk wankele basis is komen te staan, dat een proef met een kunst matige verwateringsinstallatïe geen zin meer zou hebben. „Het is vijf voor twaalf" zo was zijn conclusie, „de hele westelijke Waddenzee dreigt door de parasiet besmet te worden". Hij voorzag een teruggang van de produktie en wees tevens op het ge vaar, dat Frankrijk zijn grenzen voor de Nederlandse mosselen zal sluiten. Hij hield de aanwezige mosselvissers daarom de noodzaak voor, „schoon schip" te maken in de Waddenzee en alle aangetaste mosselen op te rui men. Aan de hand van enkele kaar ten toonde dj-. Korringa de opmars van de parasiet aan. In deze vergadering, gehouden In het „Hof van Holland", die werd bijgewoond door Zeelands com missaris, jhr. nu-. A. F. C. de Ca- sembroot, gedeputeerde M. J.-van Poelje, het Zeeuwse lid van de Tweede Kamer D. Kodde en ver schillende burgemeesters, besteed de de voorzitter, burgemeester van Hulst A. L. S. Lockefeer bij zondere aandacht aan de nadelige gevolgen van de Delta-afsluitin gen voor de vissers. „Moge het een erezaak voor Zee land zijn de zeegaten af te sluiten, laat het dan ook een erezaak zijn de slachtoffers daarvan te helpen", zo begon de heer Lockefeer een betoog, waarin hij de oprichting van een „Commissie van acht" uit het be drijfsleven introduceerde, „voor arti kel 8, met als devies: Geef acht". De Zevibel-voorzitter zei: „Wat zal artikel 8 van de Deltawet betekenen voor de gedupeei-den De mededelin gen zijn zeer vaag". Hij vroeg zich vervolgens af, of de uitvoering van dit artikel rond de schadeloosstellin gen „overheidswerk-zonder-meer" moet worden. „Ik heb daar ernstige bezwaren tegen", zo vervolgde de heer Lockefeer, „deze commissie is met alle respect samengesteld (Zie slot pag. 7 kol. 5) van mening, dat Mauretanië door zijn geografische ligging voorbestemd is om als schakel te dienen tussen Noord-Afrika en zwart-Afrika. De politieke commissie van de Ver enigde Naties heeft zaterdag het debat over de kwestie Mauretanië beëindigd zonder een besluit te nemen- Marok ko laat aanspraken gelden op Maure tanië. Frankrijk erkent de Marok kaanse aanspraken niet. Indonesië, Jordanië en Libye, die een ontwerp-resolutie indienden, waarin de betrokken partijen wordt gevraagd onderhandelingen over een vreedza me regeling van het geschil op basis van het zelfbeschikkingsrecht te be ginnen .trokken deze resolutie in. Dit geschiedde nadat een Iraaks amende ment waarin het verzoeken werd ge wijzigd in het uitspreken van de hoop, met 40 tegen 34 stemmen en bij 25 onthoudingen was verworpen. Marokko, dat de kwestie aanhangig heeft gemaakt, stemde in met het in trekken van de drie-landen ontwerp resolutie. Van de zijde van de regering van Mauretanië werd voldoening uit gedrukt over de afloop van het debat. Thans zou zijn aangetoond dat er geen „probleem Mauretanië" bestaat. „Het volk van Mauretanie is als enige overwinnaar uit het debat te voorschijn getreden", al dus de vice-president van de volks vertegenwoordiging, Soeleiman Ould Sjeikh Sydia. De regering van de republiek Mali heeft meegedeeld dat het de afgelo pen vier maanden aan de grens met Mauretanië tot ernstige incidenten Is gekomen, waarbij zestien personen zijn gedood. Deze incidenten zouden „met instemming van de plaatselijke autoriteiten van Mauretanië" zijn uit gelokt door ..feodale heren die hun thans in Mali wonende slaven willen blijven exploiteren". De regering vat: Bali is vastbesloten de veiligheid var. haar onderdanen en vluchtelingen uit Mauretanië te waarborgen. NOORDWESTELIJKE WIND. Kouder weer met opklaringen maar ook plaatselijk enkele buien. Matige tot krachtige, langs de Waddcnkust mogelijk harde noordwesteli jke wind. ZON EN MAAN 29 november Zon op 08.22 onder 16.34 Maan op 15.14 onder 03.50

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 1