PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Den Haag houdt vast aan recht op zelfbeschikking voor Papoea's Wilde stakingen in de metaalindustrie Hervormde Kerk streeft naar concentratie op Schouwen ABDOEL RAHMAN OP DE HOOGTE VAN NEDERLANDS STANDPUNT Nic. den Besten en Jansma gearresteerd 203e jaargang - no. 279 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en P. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 26 nov. 1960 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per m.m. Minim, p. advertentie 4.—, Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1.25. „Brieven bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 359200 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vllssingen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, Grote Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. adv. 5213); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9. tel. 2395,Temeuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee, red. tel. 2425. adm. tel. 2094. Bemiddelingspoging op lange baan (Van onze Haagse redactie) De Nederlandse ministers De Quay en Luns zijn er waarschijn lijk in geslaagd de Maleise premier tengkoe Abdoel Rahman er van te overtuigen dat bemiddelingspogingen die erop gericht zijn het conflict over Nieuw-Guinea van zijn gevaarlijke kanten te bevrijden, alleen succes zullen hebben, wanneer het recht van de bewoners van Nieuw-Guinea op zelfbeschikking gegaran deerd wordt In de tekst: van een uitgegeven com muniqué is als slotconclusie vastge legd dat de Maleise premier zal on derzoeken of in een later stadium verdere besprekingen met alle geïn teresseerde partijen van nut kunnen zijn, maar dat hij dat niet zal doen dan na voorafgaande mededelingen aan de Nederlandse regering. Hoewel van Nederlandse zijde het streven van de tengkoe naar een op lossing uitdrukkelijk op prijs is ge steld, is, zoals uit een verklaring van minister Luns die na afloop van de besprekingen duidelijk werd, van Ne derlandse zijde gesteld dat het niet P.Z.C.-zaterdagnummer reëel zou zijn oplossingen in de rich ting van een internationalisatie van de kwestie Nieuw-Guinea te zoeken zolang een van de twee partijen op het standpunt blijft staan dat de soe vereiniteit over Nieuw-Guinea onver vreemdbaar bij die partij behoort. V oorwaarden Kort samgevat schijnt het erop neer te komen dat de Nederlandse minis ter in een gesprek met de tengkoe als voorwaarde voor verdere bespre kingen over overdracht van beheer over Nieuw-Guinea aan de Verenigde Naties of aan een groep van lan den namens de Verenigde Naties heeft gesteld dat Indonesië van zijn kant de eis van erkenning van zijn soevereiniteit over dat gebied laat vallen. Aangezien nauwelijk kan worden aangenomen dat de tengkoe in staat zal zijn Indonesië tot een dergelijk standpunt over te halen, zou dat inhouden dat de kwestie op zeer lange termijn zou zijn geraakt. Uit het communiqué blijkt echter dat de tengkoe zich wel heeft ver plicht voor hij nieuwe initiatieven neemt de Nederlandse regering daarvan op de hoogte te stellen, maar dat hij niet verder is gegaan dan dat. Met andere woorden als hij het nuttig acht om door te V.l.n.r. premier De Quay, de tenkoe Abdoel Rahman en minister Luns. gaan met zijn initiatieven dan dient hij Nederland wel daarvan op de hoogte te stellen, maar ook als Nederland daar niet mee inge nomen is houdt hij zijn handen vrij om toch nieuwe initiatieven te nemen. Garanties De ministers De Quay en Luns heb ben volgens informaties aan de teng koe duidelijk gemaakt dat een van (Van onze speciale verslaggever) De geruchtmakende Socrates-affaïre heeft gisteravond een sensationele wending gekregen. De hoofdpersoon in deze miljoenenzaak, de 50-jarige Nic den Besten, werd om half zes civielreehterlijk in bewaring gesteld toen hij uit de raadkamer van de reehter-commissaris rar. Van Esch kwam, die het faillissement Socrates in behandeling heeft. Deze inbewaringstelling geschiedde op grónd van het feit dat Den Bes ten naar het inzicht van de recht bank onvoldoende inlichtingen ver schafte inzake zijn faillissement. De 41-jarige heer J. Jansma, de „di plomaat van Die heilige Tat" werd twee uur later gearresteerd op het hoofdbureau van politie te Amster dam na een verhoor door hoofdin specteur H. Molenkamp, dat onafge broken van 's morgens half elf had geduurd. Hij werd aangehouden ter zake oplichting en verduistering, dus op zuiver strafrechterlijke gronden. De heer Jansma heeft geen bekente nis te dezer zaken afgelegd, maar in het verhoor zijn talloze gronden voor arrestatie terzake van verduistering en oplichting aan het licht gekomen, aldus hoofdinspecteur Molenkamp. de Verenigde Naties afgeleide be- heersopdracht op zichzelf onvoldoen de garanties inhoudt. Een zich neer leggen van Indonesië bij dat stand punt w;ordt van Nederlandse zijde essentieel geacht. Zelfs de totstand koming van een tweederde meerder heid in de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties voor het overnemen van de verantwoordelijk heid voor de ontwikkeling van Nieuw-Guinea tot zelfbestuur en de belasting met de uitvoering1 van die taak door een drietal Aziatische lan den wordt van Nederlandse zijde niet beschouwd als een redelijke ga- rantie. U itgangspunt Alleen als de Indonesische regering zich met het principe van zelfbe schikking ook voor de bevolking van Nieuw-Guinea volledig akkoord zou verklaren een principe dat de tengkoe thans blijkbaar wel tot uit gangspunt wil nemen zou daar mee voor de Nederlandse regering voldoende garantie zijn geschapen. Luchtmacht brengt carbidkanon tegen vogels in stelling (Van onze Haagse redactie) De koninklijke luchtmacht heeft een achttal zogenaamde carbid- kanonnen aangekocht om de proefnemingen met dit afweermiddel tegen vogels op militaire vliegvelden verder uit te breiden. Deze aankoop is geschied na een proefneming op kleine schaal op Ypen- burg. Deze was mogelijk doordat de landbouwer Vos van het eiland je Tiengemeten in het Haringvliet de luchtmacht zo'n kanon in bruikleen had afgestaan. Het is nu, nadat de eerste proeven succes hadden, per helikopter door luitenant-kolonel J. L. Flinterman in eigen persoon teruggebracht aan de heer Vos. Met de acht bestelde kanonnen, zeer eenvoudige, maar bijzonder lawaaierige apparaten, gaat men nu verdere proeven nemen. Zouden déze slagen, dan wordt de aankoop van een groter aantal overwo gen. Vogels vormen een toenemend gevaar voor straalvliegtuigen. In de tijd van de nog niet zo snelle propellervliegtuigen konden zij deze ontwijken. Sinds de straalmachines in gebruik kwamen, nam het aantal botsingen, vaak met ernstige gevolgen, snel toe. Er zijn reeds vele afweermiddelen geprobeerd, o.a. door via luidsprekers de angstkreten van de eigen soort te laten weerklinken. De narigheid bij al deze afweermaatregelen is echter, dat zij in het begin helpen doch dat de vogels er na enige tijd aan gewend zijn en er zich niets meer van aantrekken. .Of dit ook met het carbidkanon het geval zal zijn, weet men nog niet. De komende proeven moeten dit uit wijzen. .VAN STOOMTRAM tot mo dern busbedrijf" is een stap geweest, die nader belicht wordt in een uitvoerige repor tage op pagina 23. Verder in dit 28 pagina's tel lende P.Z.C.-zaterdagnummer: Stemmen uit de kerken (pag. 3): Zeeuwen bij de Deltawer ken (pag. 9): 'Radio en T.V. plus Films in Zeeland (pag. 11); letterkundige kroniek en kunst i (pag. 17); „Uw pagina me- I vrouw!" (pag. 19); „Van stoomtram lol modern busbe- drijf' tpag. 23): feuilleton en i prof. Renier uit Londen over i Kipling (pag. 24) en de kinder- i krant met puzzel cn Klanken I uit de ether op pagina 26. KLEINE GEMEENTEN IN MOEILIJKHEDEN In toekomst wellicht op het gehele eiland één hervormde gemeente DE CLASSIS Zierikzee Schouwen-Duiveland van de Hervormde Kerk onderzoekt thans in hoeverre zij de ontwik keling kan en moet volgen, die zich momenteel aan de grenzen der burgerlijke gemeenten op het eiland voltrekt. Zoals bekend worden bij de komende jaarwisseling zestien gemeenten tot vier. samengevoegdWesterschouwen, Brouwershaven, Midden- schouwen en Duiveland. In de zestien samen te voegen burger lijke gemeenten liggen vijftien hervormde kerkelijke gemeen ten. Hoewel men er bij dit onderzoek niet van uitgaat, dat de kerke lijke gemeenten de nieuwe grenzen van de burgerlijke gemeen ten moeten volgen, wordt evenals dat bij de burgerlijke ge meenten geschiedde, naar mogelijkheden tot concentratie ge zocht. Het is daarbij zelfs niet uitge- i sloten, dat men over een aantal I jaren de voorkeur zal geven aan de vorming van één grote Her vormde gemeente Schouwen-Dnï- veland met verschillende predi- kantsplaatsen. Eén eilandgemeen- le dus, met „wijkpredikanten" op de dorpen. Een andere mogelijkheid ligt in de samenwerking van verschillende ge meenten, met concentraties van kust en plattelandsgemeenten. In een der gelijk geval zou dus een figuur ont staan, die verwantschap vertoont met de concentratie, zoals die zich thans aan de burgerlijke gemeenten vol trekt. Studie Beide mogelijkheden vormen een object van studie, dat de classis in handen heeft gegeven van ds. A. van de Ban te Scharendijke, lid van de „Commissie voor de kleine gemeenten" van de clas sis. In deze naam, „kleine gemeenten" ligt liet probleem van de Hervormde gemeenten op Schouwen-Duiveland besloten: vooral op Midden-Schou wen worstelen de kerken met het probleem van de ontvolking en komt Zie slot pag. 2 kol. 5 In Amsterdam en Rotterdam In een aantal metaalbedrijven ïn Amsterdam en Rotterdam is gisteren gestaakt als gevolg van het onbevredigende resul taat der loonbesprekingen in de metaalsector. De staking wordt niet gesteund door de bonafide vakbonden. Bij de N.V. Werkspoor te Am sterdam werd in de loop van de ochtend in meerdere werkplaatsen door de arbeiders het werk neer gelegd. De reden van deze, niet tegen de directie gerichte staking, was volgens deze zegsman een dagbladpublikatie, dat de rege ring niet bereid is de loonsverho gingen toe te staan. Na de lunchpauze ging bij Werk spoor het grootste deel van de circa 2000 arbeiders tegen de verwach ting in niet aan het werk. Aan het eind van de middag ging twee derde van het totaal aantalarbei ders van de avondploeg aan het werk. Het waren ongeveer 400 man. Ook bij de Amsterdamse Droog dok Maatschappij N.V. weigerden arbeiders gisteren aan het werk te gaan. Na de lunchpauze zag men grote samenscholingen rond het directiekantoor. Een actie comité vroeg de directie om een vergadering van de ondernemings raad te beleggen, maar de direc tie wilde daar niet op ingaan. Wel verklaarde zij zich bereid om na de acties op normale wijze de on dernemingsraad bijeen te roepen. In Rotterdam was gisteren de span ning in de metaalbedrijven eveneens merkbaar. Woensdag hielden de ar beiders bij een scheepswerf in Zuid en bij een machinefabriek in Bolnes reeds protestdemonstraties, waarna het werk werd neergelegd. Gisteren kwam het er niet tot nieuwe uitbar stingen, maar de spanning was voel baar. Bij Wilton-Fcyenoord gingen onge veer duizend arbeiders in staking. De bedoeling was het werk gedurende een uur neer te leggen, maar nadat dit uur was verstreken, ging men niet aan liet werk. Bij Braat en Netam aan de Waal haven werd eveneens niet gewerkt. Bij „Industria" werd een protestde monstratie gehouden van elf tot twaalf uur. Groothertogin Olga van Rusland overleden Groothertogin Olga van Rusland, de laatste telg van de Ronianofs, is don derdag in Toronto overleden. Zij is 78 jaar geworden. Zij was de jongste dochter van tsaar Alexander de derde en de zuster van tsaar Nikolaas de tweede, die in juli 1918 met zijn gezin door de bolsje wieken is vermoord. Een aantal arbeiders vitn Werkspoor in Amsterdam is vrijdagochtend in staking gegaan. Foto: Op het fabrieksterrein groep ten de stakers bijeen oni de situatie te bespreken. KORTE PREDIKATIE .Naakt ben if: uit de schoot mijner moeder gekomen, naakt sal ik, daarheen ■we derkerenDe Here heeft ge geven, de Here heeft geno men, de naam des Heren zij geloofd." Job 1 vs 21. Komende week: Dankdag voor het gewas. Ieder kent: tijden van winst tijden van verlies. Materieel en gees telijk. Hoe staan wij daar tegen over. Dat ligt eraan, op wie wij vertrouwenop onszelf, of op de Ge ver van alles! Wat is het onze, als we ter wereld komen? Niets! Zelfs het leven hebben we niet van ons zelf. In alle opzichten komen we naakt ter wereld. Wat nemen we mee, als we sterven? Niets! Het le ven moet ons als een gave opnieuw geschonken worden. Dat. wil niet ieder zo zien. Job heeft die waar heid geleerd: de weg van een mens op aarde is de weg van naaktheid. Job leerde dit, toen hem al zijn be zit ontnomen werd. Hij verviel van grote rijkdom tot bittere armoede. Wie zal hij nu aanklagenDoor gaans is de Here God de eerste die wij aanklagen. We menen recht te hebben op ons bezit! We willen er niet aandat ons leven er een is „van naaktheid tot naaktheid." Toch: wie ait inziet, staat sterk tegen over- de slagen van het leven. Ook als een jaar ons niet gebracht heeft, wat wij ervan verwachten. Alleen wie weet: .Niets, niets is 't mijn, 't is alles Gods geschenke"kan het Job nazeggen: De Here heeft gegeven, de Here heeft genomen, de naam des Heien zij geloofd". ,JDe Here heeft gegeven": menen wij dat, of denken wij, dat het ons toekomt? Weten wij, dat wij reken schap moeien afleggen van wat de Here ons gaf? Moeilijker is: ,De Here heeft genomen.'' Dun moeten toe danken kunnen voor wat ons overbleef! Wat doet de mens, aan wie de Here eerst veel gaf, maar daarna veel ontnam? Gods naam vergeten Of vervloeken Zoals Jobs vrouw hem aanraadde. Het is al heel wat, als iemand dan de naam des Heren vreest! Maar Job zeide: ,fle vaam des Heren zij geloofd." Zon der te weten, dat hij het volgend jaar weer rijk zou zijn! Schore. A. J. Mooy. AANHOUDEND ZACHT Half tot zwaarbewolkt met enkele buien. Matige tot krachtige en langs de kust krachtige tot stormachtige zuidwestelijke wind. Aanhoudend zacht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 1