Kongo wil nog meer buitenlandse diplomaten het land uitsturen KLANKBORD WETHOUDER VAN TEGELEN IN CONFLICT MET GEMEENTE Tweede Kamer wenst voorschot op verhoging ambtenarenpensioenen „MEESTE NEDERLANDERS IN AUSTRALIË GAAN IN ZAKEN" AMOUREUZE METEROPNEMER HAD ZIJN WAPEN GEVONDEN VRIJDAG 25 NOVEMBER 1960 PROVINCIALE 'ZEEUWSE COURANT 8 Na gevecht bij Ghanese ambassade Generaal Janssens verdedigt zich Kóngo zal „binnen enkele da gen" nog meer diplomaten uit wijzen wegens hun tussenkomst in interne Kongolese aangele genheden, aldus is gisteren meegedeeld door de commissa ris voor binnenlandse zaken, Jo sé Nussbaumer. Op een persconferentie, waarbij hij de Kongolese Aersie van het incident bij de Ghanese ambas sade afgelopen maandag Aveer- gaf, zei hij, „dat binnen enkele dagen anderen de Ghanese di plomaten zullen volgen." Hij verklaarde dat de uitwijzing per sonen betrof en niet gericht was op het verbreken van diplomatieke be trekkingen. Nussbaumer noemde geen namen of landen. Vorige week vrijdag heeft hij echter op een persconferentie de ambassades van de V.A.R. en Guinee in verband gebracht met de uitwij zing van Ghanees ambassadeperso neel. Het gevecht bij de Ghanese ambassa de „zal geen verandering brengen in onze betrekkingen met Tunis", aldus Nussbaumer. Hij zei, dat in een boodschap aan president Bourguiba hierop de na druk was gelegd en dat ..noch het Kongolese leger noch de Tunesische soldaten iets verweten kon worden. Zij hadden het bevel om het vuur te openen opgevolgd omdat zij soldaten zijn." De hoge commissaris deed een in directe aanval op generaal Indar- jit Rïkhyc door tè zeggen: „Zij die het commando hebben en sol- 1 daten sturen om te doden, zijn schuldig. Het was ongegronde in terventie om 300 man troepen te zenden als bescherming van de («hanese ambassade. Goed leven Op een vraag wat hij dacht van de toekomst van de V.N. in Kongo, ant woordde hij „Zij leiden een goed le ven. Zij krijgen een hoog salaris en willen zo lang mogelijk blijven. Wij hebben enkele van hun technici no dig, maar wat betreft het grote aan tal troepen en administratief perso neel, daar ben ik niet zeker van." Nussbaumer deelde mede, dat het aantal doden aan Kongolese zijde tot zes gestegen was, nu men nog een dode soldaat had gevonden aan de oever van de Kongo, bij de ambas sade. Memorandum De voormalige opperbevelhebber van de Kongolese weermacht, de Belgische generaal E. Janssens, heeft in een in Brussel gepubli ceerd memorandum de Kongolese regering van Loemoemba verant- Joost van den Vondel-prijs voor Anloon Coolen De door eon Hamburgse stichting' in het leven geroepen Joost van den A'ondel-prijs", groot 10.000 mark, is voor dit jaar toegekend aan de Ne derlandse auteur Antoon Coolen en de Vlaamse cultuurfilosoof Max J.amberty. Coolen werd bekroond voor zijn streekromans en novellen en Lam- berty voor zijn publikaties over de cultuur en de geschiedenis van Vlaanderen. De prijs, die wordt verleend voor buitengewone culturele prestaties in het Nederlandse of Vlaamse taalge bied, zal op 8 februari 1961 aan bei de winnaars worden uitgereikt. Dit is de eerste keer dat deze prijs wordt toegekend. Teelt van grove peen geheel vrijgegeven Het bestuur van het produktschap voor groenten on fruit heeft de teelt- regeliugen voor groenten voor het jaar 1961 vastgesteld. De teelt van grove peen werd ge heel vrijgegeven, zodat ook niet- tuinders dit produkt in onbeperkte hoeveelheden mogen telen. Afoor 1960 was aan niet-tuinders de eontractteelt ten behoeve van handel en industrie al toegestaan. Overlast (Slot van pag. 1 centraties te scheppen, op een wijze, die ons land en zijn bevolking meer geschikt zou maken voor de moder ne landsverdediging. Hier moet dus op en boven een ongeschikt land ge oefend worden met moderne oorlogs- apparatuur. Dat geeft onvermijdelijk grotere risico's en grotere overlast, maar dat moet dan aanvaard wor den. AVij leven in een koude oorlog met het Russische blok. Geen oorlog met de wapenen, maar niettemin een oor log, waarin Nederland niet weerloos kan staan en waarin het straaljagers in de lucht moet houden. Veel meer dan een klacht over het lawaai *van de straaljagers grijpt het ons in het hart als zo'n dappere jonge vlieger met zijn toestel verongelukt en zijn leven geeft voor zijn vaderland. Wel licht vinden do klagers in de vier Friese dorpen na hun protest de tijd om daarover een paar minuten 11a te denken. TE LANG. Bob Armstrong is de langste mijnwerker die ze in Blyth, Engeland, hebben. Hij staat ruim .1.87 m boven zijn sokken. Dat is hem lelijk opgebroken. Toen Bob met de andere mijnwer kers van zijn schacht in de liftkooi stond, raakte zijn hoofd, zoals ge bruikelijk, het gewapend betonnen dak van de kooi. En toen een 300 kg zware stalen deur door de liftschacht viel en op het dax van de liftkooi terechtkwam, nam zijn hoofd als „uitbouwsel" van het zware dak de schok van de val op. Het dak bleef heel, maar Bob ligt met een hersenschudding en kneu zingen in de nek nu in het ziekenhuis. ..Alles zou goed afgelopen zijn als Bob maar niet zo lang was", zei een van de mijnwerkers in de liftkooi. woordelijk gesteld voor de muile- rij onder de Kongolese strijd krachten en de daarop in Kongo ontstane chaos. Generaal Janssens, die de functie van opperbevelhebber van de Kongo lese strijdkrachten slechts tot één week na het onafhankelijk worden van Kongo heeft bekleed, werd in juli van dit jaar na zijn terugkeer in Brussel een spreekverbod opgelegd door de Belgische regering, nadat hij de aandacht op zich had gevestigd door in het openbaar voor het stand beeld van Leopold II in de Belgische hoofdstad uit te roepen: „Sire, men heeft uw werk verknoeid". In het memorandum noemt de gene raal drie factoren, die het „gehele systeem van de Pax Belgica" in Kon go heeft doen ineenstorten: het in ternationaal anti-kolonialisme, de communistische activiteiten in de ko loniale gebieden en „het feit dat het goede Belgische volk, dat weinig ver trouwd is met de problemen die ach ter de horizon van de kerktoren lig gen, zicli begon bezig te houden met Kongo". onteigeningskwestie Het Wereldgebeuren Gemeente vindt prijs van boomgaard te hoog (Van onze correspondent) Meer dan een vol jaar is wethouder nir. Q. Laumans uit Tegelen, die te vens loco-burgemeester dezer ge meente is, in conflict gewikkeld met In Gcnève wordt een tentoonstelling van kostbare sieraden gehouden waarvan de entreegelden bestemd zijn voor het Internationale Roode Kruis. Een van de pronkstukken van de expositie is de „Jubilee"-diamant die een waarde van 7.500.000 gul den vertegenwoordigt. Met zijn 2Jf5.35 karaat is de diamant de derde Ier wereld. De Jubileewerd in de Oranje Vrijstaat gedolven. Basis Leeuwarden verdwijnt niet (Van onze paiiementaire redacteur) Ir. S. II. Visser, de minister van de fensie heeft donderdagmiddag in de Tweede Kamer zeer beslist ontkend dat hij beperking van het aantal vlieguren van de basis Leeuwarden of verplaatsing van de basis naar een ander deel van liet land overweegt. Op een desbetreffende vraag ant woordde de bewindsman: neen en nog eens, neen. De wagen betreffende de vliegbasis Leeuwarden werden gésteld door het communistische kamerlid Bakker. De minister zei vol begrip te zijn voor de overlast die de mensen in en rond Leeuwarden ondervinden van de oefenende straaljagers. Door de luchtmacht wordt alles gedaan 0111 deze hinder zo klein mogelijk te ma ken, aldus de, minister van defensie. Voorts deelde de minister mee dat de cammandant van de vliegbasis Leeuwarden niet heft gezegd dat zij, die niet aan het lawaai kunnen wen nen, maar moeten verhuizen. Hij heeft dit althans niet in deze vorm of in deze zin gezegd, zei de heer Visser. zijn eigen gemeente in verband met onteigening yan een boomgaard ter grootte van 1,2 ha. De gemeente heeft het terrein nodig in verband met haar uitbreidingsplannen. De loco-burgemeester vond van den beginne af toen deze onteigenings kwestie aan de orde kwam een be drag van f52.000,redelijk, terwijl de gemeente slechts tot f 4.6.500, wilde gaan. Aangezien beide partijen niet nader bij elkaar kwamen, daar wethouder Laumans van oordeel is dat de prijs die iets meer dan vier gulden per vierkante meter bedraagt niet te hoog ligt, en de prijs voor bouwgrond in deze gemeente rond acht gulden per vierkante meter be draagt, werd de rechtbank in Roer mond in deze aangelegenheid ge moeid. Een door de rechtbank benoemde commissie van deskundigen heeft hierna advies uitgebracht waarin zij voorstelde een bedrag van f 50.720.voor het betrokken weiland te vergoeden. De presi dent van de rechtbank stelde de gemeente inmiddels reeds, in af wachting van dit advies, in het voorlopige bezit van het weiland. Ondanks dit advies van de commissie van deskundigen stelde de gemeente de loco-burgemeester ruim een week geleden voor, akkoord te gaan met de aanvankelijk geboden prijs van f 46.000,waarop de wethouder ui teraard niet inging. Toen dit laatste aan de gemeente bleek, verhoogde zij het bedrag tot f 49.000 maar ook dit wees mr. Laumans van de hand, aan gezien hij en zijn schoonzuster, wier gezamenlijk bezit het is. van oordeel zijn dat de bedongen prijs alleszins gerechtvaardigd is. Onder deze omstandigheden zal, in dien beide partijen hun standunt handhaven, een procedure onvermij delijk ijn. Zestien miljoen voor Antillen (Van onze parlementaire redacteurj Nederland heeft donderdag getuige nis afgelegd van zijn oprechte wil 0111 de Nederlandse Antillen, die in moeilijkheden verkeren, te helpen. De Tweede Kamer nam namelijk zonder hoofdelijke stemming een wetsontwerp aan, dat de vice-minis- ter-president, tevens minister van verkeer en waterstaat, drs. Korthals en de minister van financiën, prof. Zijlstra, machtigt Nederland voor een bedrag van zestien miljoen gul den te doen deelnemen in de finan ciering van het door de Nederlandse Antillen vastgestelde driejarenplan voor de ontwikkeling van Bonaire en de Bovenwindse Eilanden. Voor de helft zal dit bedrag aan de Antillen ter beschiking worden ge steld als een lening tegen een rente van drie procent en voor de andere, helft in de vorm van bijdrage a fonds perdu. Het ontworpen driejarenplan beoogt in hoofdzaak de bevordering van het toerisme. Daarnaast bevat het voor zieningen voor de confectiefabriek op Bonaire en voor de bevordering van de visvangst rondom St.-Maarten. Prins Philip in Nederland Prins Philip van Engeland is gister middag 0111 half zes op de vliegbasis Soesterbcrg aangekomen. Hij werd verwelkomd duor de adju dant van prins Bernhard. majoor K. van Gessel, Prins Philip zal hier enkele dagen vertoeven als gast van de konink lijke familie. in Stockholm is een peloton Zweedse soldaten teruggekeerd, dat deel heeft, uitgemaakt van liet V.N.-detache ment in Kongo. Sam de Wolff overleden Gistermorgen Is in zijn woonhuis in Amsterdam, 11a een ziekte van enkele weken, overleden de heer Salomon (Sam) de AA'olff. De heer De Wolff, die 82 jaar is geworden, werd op 13 augustus 1878 in Sneek geboren. Hij is een bekend persoonlijkheid geweest binnen de S.D.A.P. en de Partij van de Arbeid en maakte onder meel deel uit van het Inmidels opgeheven So ciaal Democratisch Centrum van le den van de Partij van de Arbeid. Hoewel zijn voorkeur uitging naar de-wis- en natuurkunde, studeerde de jonge De AVolff op aandrang van zijn vader medicijnen aan de gemeente lijke universiteit in Amsterdam. Hij maakte die studie echter niet af. In 1907 begon hij een accountants kantoor in Amsterdam. In 1930 werd hij benoemd tot privaat-do cent in de conjunctuurleer aan de gemeentelijke universiteit te Am sterdam. Hij was de eerste in Ne derland, die dit vak heeft gedo ceerd. in de oorlogstijd werd de heer De AVolff naar AVesterbork getranspor teerd en daarna naar Bergen-Belsen. Uit dit kamp werd hij in juli 1944 te gen Duitse krijgsgevangenen uitge wisseld. In 1954 publiceerde Salomon de Wolff zijn memoires: „Voor het land van belofte. Een terugblik op mijn leven". De laatste jaren werkte hij aan een boek over de joodse mystiek'. Dit boek zal zeer binnenkort verschijnen. Het stoffelijk overschot van de heer De AA'olff zal maandag a.s. op AVes- terveld worden gecremeerd na aan komst van trein 14.03 uur. De Unvollendete I <r ct milde humor wordt in een lyl noord-Zeeuwse stad nog ver- j teld van een vooroorlogs ge meenteraadslid. dat beangst was voor het deelnemen aan een stem- 1 ming. wanneer de raad niet een- stemmig was. Zodra de burgemees- 1 ter het op een stemming liet aan- I komen, greep de edelachtbare zijn i paperassen en ging op de publieke tribune zitten. Als de voorzitter zijn naam afriep en naar de publieke tri- I bune keek, zag het raadslid naar het met bladgoud verfraaide plafond of zei demonstratief: „Ik ben er- offl- eicel niet". Heel wat leden van de Verenigde Naties zouden eergisteren, als hun regering en hun fatsoen dit niet hadden belet, heel graag een tribune plaatsje hebben gekozen, toen zij moesten beslissen over de erkenning van Kasavoeboe als hoofd van de echte Kongolese delegatie. Op het zelfde ogenblik dat er achter de V.N.-schermen hard werd gewerkt en bewerkt, knalden de eerste scho ten tussen Kongolezen en V.N.-troe- pen. Tevoren had de kolonel Moboe- toe de diplomatieke betrekkingen met Ghana verbroken. Kasavoeboe was van deze rigoureuze maatregel danig geschrokken en had er vrede mee als alleen de zaakgelastigde AVelbeck zou vertrekken. Deze laat ste accepteerde van een zekere Ka savoeboe geen bevelen, omdat hij Loemoemba nog steeds als wettig staatshoofd erkende. Het slot van deze akte van het Kongolese treur spel was dat Wolbeek vertrok. Zo is dan Kasavoeboe officieel dooi- de Verenigde Naties er kend. Een wel wat vreemde si tuatie als men bedenkt dat het bui tenland dus over iets beslist, waar over de Kongolezen het niet eens zijn. Nog in februari van dit jaar riepen enkele enthousiaste volgelin gen hem uit tot Koning Kasa. maar zijn feitelijke regeringsduur is nog korter geweest dan die van de his torische Winterkoning. Een winstpunt voor de vrije wereld is deze erkenning ontegenzeggelijk wel. Algemeen was bekend dat het communistische blok Loemoemba naar voren haalde als de grote Kon golese patriot. De aanhangers van de „neutraliteitspolitiek" waagden het tot dusver niet zich voor of le gen Kasavoeboe uit te spreken, hoe wel Nehroe, die probeert tussen oost en west door te laveren, donderdag een aanval deed op de kolonel Mo- boetoe, de legerchef van de presi dent. De erkenning van Kasavoeboe als opperste gezagsdrager van de Kongo geeft nu dus een beetje houvast. Hij beschikt ongetwijfeld over meer ca paciteiten dan zijn ex-premier en ri vaal Loemoemba. maar een „figuur van formaat" is hij beslist niet. Er zijn er velen in de Kongo die het hem kwalijk nemen dat hij nu in New A'ork is. Na deze erkenning zai hij er goed aan doen zo gauw moge lijk naar de verdeelde Kongo terug te keren. (Slot van pag. 1 Er is veel veranderd s sle weken van dit sinds de eer- li tie, het verplegend personeel en de kleuterleidsters en over de vorm waarin de verhogingen ge geven zullen worden, zullen nu gevoerd worden. De Kamer was benieuwd, welke voorstellen de minister ter tafel zou brengen. Zij informeerde daar voorzichtig naar. Mr. Toxopeus paste. Hij was niet van plan zijn voorstellen openbaar te maken, voordat hij ze aan de organisaties heeft voorge- conclusie minister van rooy Tevredenheid over de behuizing Volgens een verklaring van de Ne derlandse minister van sociale zaken en volksgezondheid, Van Kooy, die een achtdaagse reis door Australië maakt, heeft het merendeel van de 120.000 Nederlandse, immigranten in Australië een zakencarrière gekozen. Dit bleek in Australië gemakkelijker te verwezenlijken dan in Nederland. Dc minister verklaarde, dat hij over de behuizing van de Nederlanders in Australië voor zover hij deze had gezien zeer tevreden was. In de afgelopen achttien maanden hebben de Nederlands-Australische coöperatieve bouwverenigingen, die door de Australische regering wor den gesubsidieerd, 3000 huizen voor immigranten gebouwd. Minister Van Rooy zei. dat de enige klacht, die hij van de Nederlanders in Australië had gehoofd de voor waarden gold, die door de verenigin gen worden gesteld op toelating tot enkele bepaalde takken van handel. Dit heeft vooral betrekking op de metaalindustrie. „Zij kunnen niet begrijpenaldus de minister „waarom zij, ofschoon zij in Nederland als geschoolde arbeiders golden, geen lid van een vakbond kunnen worden, tenzij zij 'n vijfjari ge leerlingentijd achter de rug heb ben, voltooid voordat zij 21 jaar oud zijn geworden". A'olgens de minister is de toe stroom van emigranten naar Australië dit jaar tot 8000 ge daald, hoofdzakelijk veroorzaakt door een arbcids-tckort in Neder land. legd. Nu men tot elkaar gekomen is behoeft er geen ongerustheid te bestaan, meende hij. v Deel van welvaart De minister was het niet eens met de afgevaardigden, die beweerd had den, dat het overheidspersoneel in de algemene verbetering' van de sa larispositie achteraan komt. Bij de jongste loonsverhoging van de amb tenaren is namelijk al rekening ge houden met wat nu nog in het vrije bedrijfsleven aan loonsverhogingen wordt toegekend. Er zijn bedrijfstak- ken die minder hebben" gekregen dan i het overheidspersoneel, dat duidelijk zijn deel in de stijging van de wel- vaart heeft genoten. De bewindsman maakte nog eens duidelijk, dat richtsnoer voor de vcr- l betering van de salarissen van het overheidspersoneel is de trend in liet vrije bedrijfsleven. In 1961 zal men onderzoeken, zo deelde hij mee, wat allemaal onder die trend begrepen hoort, te worden. Over de tegenwoordige werking van het georganiseerd overleg toonde hij zich nog al tevreden. B.B. en B.V.D. Over de bescherming burgerbevol king- zei hij, dat we ons zo goud mo gelijk tegen de kwade kansen dienen te wapenen en daarom een goede BJ3. moeten opbouwen. Hij ontkende tenslotte dat de Binnenlandse Veilig- heidsdienst controle uitoefent op stu denten of ooit geoefend heeft. De Kamer nam de begroting van bin- nenlandse zaken zonder hoofdelijke stemming, maar met de aantekening dat de C.P.N. tegen was, aan. De j P.S.P. kreeg aantekening dat zij te- gen de posten voor de bescherming bevolking en de binnenlandse veilig- heidsdienst was. men de onafhankelijkheid van België afperste. De 35-jarige Kasa voeboe wercl als- president omhoog- gestoten. niet het minst door de Bakongo-stam; waar hij eens als arbeiderszoontje op blote voeten tus sen de hutten speelde. Zijn eisen als leider van de onafhankelijkheidsbe weging waren beslist niét minder dan die van Loemoemba. Na de be lachelijke strijd tussen beiden over de bezetting van de presidentszetel, leek het een aantal weken goed te gaan. Maar men voelde dat een president zondei- leger een minister-president zonder gezag met elkaar in botsing moesten komen. De Kongo heeft daarna voor de onafhankelijkheid moeten betalen met een nog 'steeds voortdurende burgeroorlog. Men maakt nu eenmaal niet straffeloos een jongen uit de hoogste klas hoofd van een school. Zo is dan Kasavoeboe voor de twee de maal erkend als "president, liet zou een libretto voor een operette kunnen zijn. maar dan niet van Das Land des Lachelns. Voor een muzi kale begeleiding van de Kongo-crisis leent zich de Unvollendete beter. poetskatoen en vlekkenwater Mevrouw X vond het niet vervelend Het leven was maar saai voor de meteropnemer van middelbare leeftijd totdat hij ontdekte dat een snuifje vlekkenwater op sommige vrouwen de uitwerking had van een liefdesdrank. Nieuwe en ongekende horizonten open den zich voor de kleine, onopval lende man Uitgerust met een voorraadje vlekkenwater en dot ten poetskatoen, begon de Casa nova van de zelfkant met een reeks van veroA'eringen. Dit tweede leven van de zevenen- veertigjarige Leonard John Pike ontrolde zich gisteren voor oen Londensc politierechter. Hij was daar beland doordat een jong mevrouwtje op Pike's verzoek aan de dot poetskatocn had gero ken en dit met het leven had moeten fcetalen. Pike ontkende de aanklacht van doodslag. De 28-jarige mevrouw Sylvia Cob- bett had de lucht van het vlek kenwater ingeademd toen hij een kostuum stond schoon te maken. Zij zou hierna, volgens Pike, „zeer gepassioneerd" geraakt zijn. Kroongetuige in het procos was een mysterieuze vrouw die van de rechter bet ongewone prl- i vilege kreeg zich t.e verschuilen achter het pseudoniem „mevrouw Mevrouw X dan getuigde dat Pike haar meer dan drie jaar geleden met de reuk van het vlekken water bewusteloos had gemaakt. ..Had het gebruik van deze sub stantie altijd gevrij tot ge volg wilde de rechter weten. „Ik weet het niet", bloosde me vrouw X. „Kom nu", repliceerde de rechter, „gal' U er zich vaak aan over „Al voordat hij het elixer ge bruikte". „Waarom deed hij het.?.", vroeg de rechter. „Ik 1 weet het niet", hield-.mevrouw X vol, „ik weet het nog steeds niet. Ik snoof het een keer in de week gedurende een jaar en telkens werd ik bewusteloos. „Schepte U er behagen in bleef de rechter aandringen. ,,Wel, edelachtbare, ziet U, een he kel had ik er niet aan", zei me vrouw X met een steelse blik naar haar echtgenoot in de zaal. Pike heeft verklaard dat me vrouw Cobbett op de dag dat zij stierf de reuk van de dot poets- katoen heerlijk diep had willen inhaleren. Tegen zijn wil in. zei hij Kasavoeboe ..gauw terug!.. BouAvstelling ingestort Vier bouwvakarbeiders werden ge dood en drie gewond, toen woensdag in de Amerikaanse stad Harrison burg, Virginia, een in aanbouw zijnd pand instortte. Drie van de omgekomen arbeider* werden verpletterd onder een regen van 78 grote betonnen dakplaten. Man gedood door trein Gistermorgen om ongeveer acht our is bij de Zevenhuizerlaau een patiënt uit de Willibrordusstichting, de 49- jarige C. H. J. tegen een trein gelo pen en op slag gedood. De treinen loop had geen vertraging.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 5