PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Tweede Kamer wenst voorschot op verhoging ambtenarenpensioenen Parlementariërs van Navo vóór kernmacht Binnenkort beslissing over proef bassin in Veerse Gat BILT BEGROTING BINNENLANDSE ZAKEN WERD „POLITIEZAAK" UHLMANN VISUM GEWEIGERD OM POLITIEKE REDENEN 203e jaargang - no. 278 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 25 nov. 1961 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per m.m. Minim, p. advertentie 4.—, Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1.25. „Brieven bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 Hlnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Grote Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. adv. 5213); Oostburg. G. F. de Pauwstr. 9, tel. 2395, Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee, red. tel. 2425, adrn. tel. 2i Minister Toxopeus voelt er wel voor (Van onze parlementaire redacteur) Minister Toxopeus van binnenlandse zaken heeft gisteren de Tweede Kamer uitgenodigd een motie in to dienen, waarin liem gevraagd wordt het rijkspersoneel een voorschot te verlenen op de vermindering van de korting van 2 procent tot 1,4 procent van het A.O.W.-pensioen voor elk dienstjaar op hun normale pensïoenbedrag. Hij heeft dat niet openlijk gedaan. Dat zou ook wel een zeer ongebruikelijke figuur zijn geweest, temeer daar het wetsontwerp tot terugbrenging van de korting van 2 pro cent van het A.O.W.-pensioen voor elk dienstjaar tot 1,4 procent nog moest worden ingediend. Intussen staat vast, dat liet, als liet verschenen is en hij de Tweede Kamer in behandeling komt, aangenomen zal worden. De gehele Kamer is er voor. De minister gaf te kennen, dat liij wel voelde voor de verstrek king van een voorschot. Hij wil de echter zelf geen beslissing nemen, zei hij. Do afgevaardigden begrepen eruit, dat de bewindsman oog had op een uitspraak van de Kamer. Het was trouwens begrijpelijk, dat de minis ter er niet voor voelt om een voor schot te geven, als hem niet door een uitspraak van de Kamer duidelijk is, dat het wetsontwerp betreffende de aanpassing van het pensioen van de ambtenaren aan het A.O.W.-pensioen beslist het Staatsblad zal bereiken. Geen motie De motie kwam niet. De heer Smallenbroek (a.r.) was van oor deel. dat de kwestie niet in een motie was te verwerken. De aan neming van het wetsontwerp is namelijk ook een zaak van de Eerste Kamer. Het slot van het lied was, dat nog eens in de des betreffende vaste commissie uit de Kamer bekeken zal worden welke wegen bewandeld kunnen worden om de gepensioneerden op Overlast Vermoedelijk is Leeuwarden wel de provinciale hoofdstad, waar in de laatste jaren de meeste protestbijeenkomsten zijn gehouden. Stellig is dat geen gevolg van heet gebakerdheid of van snelle opwin ding bij onze Friese landgenoten, want ze behoren tot de kalmere be woners van deze lage landen. Maar ze zijn vasthoudend en ze willen wel eens heel nadrukkelijk hun zin heb ben en dan moeten protestbijeen komsten dienen om kracht bij te zet ten aan hun wensen. Zo zijn dezer dagen de bewoners van vier dorpen naar Leeuwarden getrokken om nog' eens duidelijk te vertellen, dat ze niet langer het lawaai kunnen ver dragen van cle straaljagers, die ge stationeerd zijn op de luchtbasis bij Leeuwarden. De burgemeester van Leeuwardera- deel zei zelfs, dat deze dorpen onbe woonbaar waren door het lawaai. Een oplossing voor het lawaai-vraag- stuk hadden de protesterenden overi gens niet. Ze konden alleen maar een onderzoek vragen naar de mogelijk heid om de vliegtuigen te statione ren in streken of op vliegvelden, waar ze geen overlast zouden ver oorzaken voor omwonenden. Ook de commandant van de vlieg basis had, desgevraagd, geen oplossing. Hij zei tot de pro- tcsterenden, dat ze verheugd moes ten zijn over de vluchten van de Ne derlandse straaljagers, want als die niet in de lucht waren, dan zouden er wellicht vliegtuigen met de hamer en de sikkel boven Leeuwarderadeel vliegen en dat zou heel wat pijnlijker zijn. Voor deze commandant was het straaljagerlawaai de muziek van de vrijheid. Hij sprak ware woorden, maar toch leverde hij geen goede bijdrage tot de discussie. Men behoeft niet tekort te schieten in waardering voor onze luchtmacht en ook niet in vrijheidszin om te on derkennen, dat de straaljagers een benauwend soort oorlogsapparatuur vormen. Met alle respect voor onze dappere jonge vliegers, die bereid zijn hun leven in te zetten voor onze vrijheid, mag waarlijk wel opgemerkt wor den, dat het' dichtbevolkte Nederland in feite ongeschikt is voor het oefe nen met hun vliegtuigen. Dit is geen land als Rusland, de Verenigde Staten of Canada, waar men over schier eindeloze onbewoonde vlakten beschikt, met ideale bases voor de luchtmacht. Dit Nederland is een soort mensen pakhuis, waar nóch de luchtmacht nóch de landmacht toereikende oefen ruimte kan krijgen, terwijl het ook niet mogelijk is nieuwe ruimtever houdingen en andere bevolkingscon- (Zie slot pag. 3 kol. 1 niet te lange termijn tegemoet te komen. De minister antwoordde op de op merkingen die bij de behandeling van de begroting van binnenlandse zaken over de salarissen van het overheidspersoneel, over de bescher ming burgerbevollting en over de binnenlandse veiligheidsdienst ge maakt waren door de heren Ritmees ter (v.v.d.), Blom (p.v.ö.a.), Beer- nink (c.'n.), Van der Veen (p.s.p.), Bakker (c.p.n.), Smallenbroek (a.r.), Wijters (k.v.p.). Kodde (s.g.p.) en Visser (v.v.d.). In het algemeen leg den de leden zich ten aanzien van de Vliegtuig met 33 personen aan boord vermist Een Philippijns lijnvliegtuïg van bet typo DC-8 wordt op een binnen landse vlueht vermist. Aan boord bevinden zich 29 passagiers en een bemanning van vier leden. Nasporingen waaraan een veertigtal vliegtuigen deelneemt, hebben tot dusver geen resultaat opgeleverd. salarissen beperkingen op, nu in het georganiseerd overleg overeenstem ming bereikt is, een overeenstem ming hierin bestaande dat de ambte- narenorganisaties voor I. januari 1962 niet met nieuwe salariseisen zullen komen, waartegenover voor het politiepersoneel, de verplegenden en de kleuterleidsters een verbete ring in de salariëring zal worden aangebracht, die valt buiten het deel van de totale verhoging zeventien miljoen gulden dat nog niet ver deeld is, dus buiten wat men als de „franje" pleegt aan te duiden. Verdere onderhandelingen met de organisaties over de omvang van de salarisverhogingen voor de po- (Zie slot pag. 3 kol. 4) Alfred van Sprang overleden In zijn woning in de Abrikozenstraat in Den Haag is overleden de journa list Alfred van Sprang. Hij is 43 jaar geworden. Alfred van Sprang genoot o.a. be kendheid als radio- en televisierepor ter. Hij is vermoedelijk aan een hartver lamming overleden. Alfred van Sprang werd in Middelburg geboren op 27 april 1917. Hij bezocht in Rot terdam de h.b.s. en begon zijn jour nalistieke loopbaan bij het dagblad „Het Vaderland" in Den Haag. Hij publiceerde ook enkele boeken. Personenauto te water, bestuurder verdronken Omstreeks half zes gistermiddag is een auto gemerkt XP 1304 in Kloosterveen bij Assen in de Drentse Hoofdvaart gereden. De auto schoot in de vaart en kwam ondersteboven in het water te liggen. Getuigen van het ongeluk sprongen onmiddellijk in het water om de be stuurder op de wal te helpen. Deze moest naar het Wilhelminazieken- huis in Assen worden overgebracht. Hier is hij later overleden. Verrassende Franse steun Tegenstand van Britse zijde Het voorstel van generaal Nor- stad tot vorming van een NAVO-atoompool heeft donder dag overweldigende steun ge kregen van de deelnemers aan de conferentie van de NAVO- parlementariërs. De conferentie liield zich giste ren bezig met een door de poli tieke commissie opgestelde ont- werp-resolutie, waarin welis waar het „plan-Norstad" niet wordt genoemd, doch waarin wordt gezegd dat de conferen tie, na een bespreking van het vraagstuk der controle op het gebruik van kernwapens, er bij de Noord-Atlantische Raad op aandringt de wegen en middelen te ontwikkelen om het politieke gezag van de NAVO over het systeem van vervoer van kern wapens en over het gebruik van deze wapens te vestigen. De debatten concentreerden zich daarom formeel over de kwestie van de politieke controle op het gebruik van atoomwapens in geval van oor log of oorlogsdreiging. Dr. Richard Jaeger, de (christen democratische) vice-voorzitter van de Westduitse bondsdag, sloot zich aan bij het Franse -standpunt, dat de NAVO een wereld-strategie moet ontwikkelen, omdat, zoals hij zei, de communistische dreiging universeel is. De Belgische (socialistische) afge vaardigde Radoux diende een amen dement op de ontwerp-resolutie in, met de strekking dat de verklaring van generaal Norstad mede in over weging is genomen. Het voorstel van generaal Norstad overheerste het al gemene debat. De steun van Franse zijde kwam als een verrassing, gezien de wens van generaal De Gaulle tot vor ming van een eigen kernstrijd macht voor Frankrijk. De Franse (Gaullistische) delega tieleider Palewski verklaarde dat hij en zijn collega's het plan toe juichten, als een „kern waarom heen zich de nationale kernstrijd machten zouden kunnen scharen". Het grootste verzet tegen de voorge stelde pool kwam van de Britse La- Scheldemonster gevangen Xiet zeven meter, maar drie meter lang blijkt bet „monster van de Schelde" te zijn, dat enkele dagen de gemoederen in de Belgische plaats Dendermonde heeft beziggehouden. Het dier, een dolfijn, is woensdag avond uit de Schelde opgevist. Het had verscheidene wonden door de ko gels, die er sinds vorige week zater dag op zijn afgevuurd. Met ingang van a.s. zondag, de eerste adventsdag, kan men H vooral in het oosten van Ne- derland weer luisteren naar de geluiden van de midwinter- H hoorn. H Elk jaar wordt met Kerstmis een concours voor midwinter- m hoornblazers gehouden. Het H concours zal dit jaar in Saas- veld worden gehouden. Foto: de l^-jarige Jozef Kolm- H schot uit Saasveld heeft met blazen al verscheidene keren een eerste grijs behaald. iliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiniiii MEDEDELING IN TWEEDE KAMER Nederland wijkt niet voor Oostduitse druk (Van onze parlementaire redacteur) Niet Nederland liëeft er schuld aan dat de schaakgrootmeester Uhlmann uit Oost-Duitsland niet tot Neder land is toegelaten om er aan een schaaktoernooi deel te nemen, maar bour-afgevaardigde Strachey, die als zijn mening te kennen gaf dat de voorgestelde controle te omslachtig zou zijn, dan wel zou neerkomen op het overdragen van algehele en doel treffende controle door de civiele au toriteiten in handen van de militaire autoriteiten. Strachey meende dat een NAVO-kernmacht in Europa te „kwetsbaar" zou zijn en dat de atoombasis van het westen in de ach terhoede moet blijven, d.w.z. de Ver enigde Staten. De stemming over de ontwerp-resolutie zal morgen plaats hebben. Volgens de „New York Times" heeft president Eisenhower besloten het voorstel om een atoomstrijdmacht voor de NAVO op te richten, opgeno men in het programma van zijn re gering die op 20 januari aan de macht is. In Hannover is het congres van.de Westduitse socialistische partij ge houden. Foto v.l.n.r. voorgrond: president Erich Ollenhauer tijdens zijn rede, Heinrich Albertz, Louise Alberts, Willy Brandt en Max Brauer. Vandaag komt bemiddelaar Abdoel Rahman in Den Haag De minister-president van de Malei- se federatie, Tenkoe Abdoel Rahman, komt vandaag met een Fokker Friendship van de Nederlandse re gering op het vcliegveld Ypenburg aan voor besprekingen met de minis ter van buitenlandse zaken inr. J. M. A. II. Luns. Op het vliegveld zal een erehaag van de Koninklijke Lucht macht staan opgesteld. De Tenkoe gaat na aankomst onder escorte naar hotel „De Witte Brug" in Den Haag waar hij de lunch ge bruikt. De besprekingen tussen de Tenkoe en de Nederlandse ministers worden gehouden in het departement van algemene zaken en beginnen 's middags half vier. 's Avonds biedt minister-president De Quay de Ten koe een diner aan. Zaterdagochtend vertrekt, volgens voorlopige inlich tingen, de Tenkoe om half negen van zijn hotel naar Schiphol, waar hij een uur later de pers te woord zal staan. Zijn vliegtuig vertrekt om 10.20 van Schiphol. Op bet vliegveld zal een erehaag van de Koninklijke Marechaussee staan opgesteld. MINISTER MARIJNEN IN M. v. A. Beraad van regering in laatste stadium Oost-Duitsland, 7.0 heeft de staats secretaris van buitenlandse zaken, dr. Van Houten, gisteren in de Twee de Kamer meegedeeld in antwoord op vragen van de communistische af gevaardigde de lieer Bakker. Het Nederlandse consulaat in Berlijn had zich bereid verklaard hem een visum te verlenen, als hij in het bezit zou zijn van de nodige documenten, af te geven door het Allied Travel Office in Berlijn. Uhlmann en zijn Oostduitse secondanten hebben zich echter niet bij dit geallieerde reis bureau gemeld om de nodige papie ren aan te vragen. Aan de Nederlandse autoriteiten kan dus geen verwijt gemaakt worden, dat zij een visum hebben geweigerd, vond de staatssecretaris. Op een vraag van mevrouw Stof- fels-Van Haaften antwoordde dr. Van Houten, dat vroeger gemakke lijker visa werden uitgereikt dan tegenwoordig. Dat het thans moei lijker is om aan een visum te ko men, is niet te wijten aan de Ne derlandse regering, zo verklaarde hij, maar aan de Oostduitse auto riteiten, die het verkeer tussen Oost- en West-Berlijn allerlei hin derpalen in de weg gelegd hebben met de bedoeling het westen tot onderhandeling te dwingen en zo een erkenning de facto te verkrij gen van de Oostduitse republiek. Nederland is echter niet tot die erkenning bereid. „Als het gaat te kiezen tussen een schaaktoernooi, hoe belangrijk dit ook mag zijn en een wijken van de druk van het Pankow-regime, dan is de keuze voor de Nederlandse rege ring niet moeilijk", aldus de staats secretaris. De minister van landbouw en visserij mr. V. G. M. Marïjnen, verwacht dat het beraad over een proefbassin in het Veerse Gat binnenkort kan worden af gesloten. In zijn memorie van antwoord betreffende de begro ting 1961 deelt de minister mede, dat bet overleg met ver tegenwoordigers van privaat rechtelijke organisaties van oester- en mosselkwekers als mede van handelaren en ver werkers omtrent een proefbas sin in het Veerse Gat inmiddels heeft plaatsgehad. Met de in aanmerking komende publiek rechtelijke organisaties is te vens overleg gepleegd. Aange zien belangrijke gegevens, wel ke noodzakelijk zijn 0111 een be slissing te kunnen nemen om trent de aanleg van het proef bassin thans ter beschikking van de regering staan, verwacht de minister dat het beraad bin nenkort kan worden afgesloten. Hij is van oordeel, dat bij de beslissing niet kan worden voor bijgezien aan de mogelijkheden 0111 de oesterteelt in de toe komst lonend te blijven uitoefe nen, hetzij in de Grevelingen, hetzij elders. Of een eventuele proef iu het Veerse Gat onder andere tot uitkomst zal hebben, dat aldaar en in de Zand- kreek een oestercultuur kan worden opgezet is een vraag waarop slechts de proef een afdoend antwoord zal kunnen geven. Luidt dit antwoord bevestigend, dan moet, a priori niet uitgesloten worden geacht, dat na verloop van tijd zal blijken dat door deze cultuur dc proef zich in belang rijke mate zelf heeft betaald. Kredietfaciliteiten Verder zegt de minister van me ning te zijn, dat er in verband met dc onvergelijkbaarheid van de gar nalenvisserij met de mossel- en oestercultuur geen aanleiding be staat in de kredietfaciliteiten voor overschakeling op de kleine zee visserij ook mossel- en oesterkwe kers te betrekken. Met verwijzing haar hetgeen in de memorie van toelichting is meege deeld, zegt de minister, dat daarvoor in aanmerking komende vissers uit het Deltagebied, die wensen over te schakelen op de kleine zeevisserij, gebruik kunnen maken van de facili teiten, die op grond van de „nota houdende maatregelen tot sanering van de zeevisserij" tot dusverre uit sluitend golden voor IJselmeervis- sers, die hun oude visserij opgeven en overschakelen op de kleine zee visserij. Met het van toepassing verklaren van de nota op vissers uit het Delta gebied wórdt niet bedoeld, aldus de bewindsman, vooruit te lopen op als- (Zie slot pag. 2 kol. 2 Dirigente Edith Lorand in New York overleden Edith Lorand, de wereldberoemde di rigente en violiste, Is woensdag in haar woning In New York op 60- jarige leeftijd overleden. Zij leed aan kanker. Edith Lorand werd geboren in Boe dapest, en woonde vervolgens 20 jaar in Berlijn. VERWACHT... ENKELE BUIEN Half tot zwaarbewolkt met vooral aan de kust enkele buien. Matige tot krachtige wind tussen zuid en west. Vrij zacht. ZON EN MAAN 26 november Zon op 08.18 onder 16.36 Maan op 13.5S onder-00.14

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 1