mm RUMOER OVER CHRISTELIJKE TECHNISCHE SCHOOL ALMELO SCHAKELKLAS IN WEERT VOOR ADSPIRANT-0NDER0FFICIEREN Hedenavond 8.55 uur: Als mijn vrouw dat wist. AMERIKAANS BEROEPSBOKSEN WORDT „GEZUIVERD" TELEVISIE KOSTTE IN 1959 CIRCA 20.000 PER UUR oren, yew ew.... sfiwijvev» uit «e ETIH5R 10 P R O V 1 N O 1 AL Bi ZEEUWSE V O V Li A N T DONDERDAG 24 NOVEMBER 1960 BEZWAREN TEGEN DERDE SCHOOL Bestaande l.t.s. bang voor leerlingentekort De plannen om in Almelo een chris telijke lagere technische school te stichten, hebben in de stad een naar het zich laat aanzien nogal felle schoolstrijd doen ontbranden.. Hierin hebben zich de zes Nederlands hervormde predikanten in Almelo gemengd. Zij hebben burgemeester en wethouders laten weten, dat zij, voor zover zij op grond van de hun ter beschikking staande gegevens kunnen oordelen, van mening zijn, dat er geen enkele geestelijke nood zaak aanwezig is om in Almelo naast de bestaande algemene school tot de oprichting van een christelijke tech nische school over te gaan. Hedenavond zal Almelo's gemeen teraad een voorstel van burgemees ter en wethouders behandelen, waar in gevraagd wordt om officieel te verklaren, dat oprichting van een christelijke technische school in de gemeente nodig is. De nog niet zo lang bestaande stichting, die de bouw van deze school voorbereidt, heeft om die verklaring gevraagd. Het ministerie van predikanten der Nederlands Hervormde Gemeente in Almelo heeft b. en w. nu dringend verzocht de behandeling van het voorstel door de gemeenteraad uit te stéllen, teneinde de kerkeraden van de protestantse gemeenten in Almelo gelegenheid te geven zich met het college van b. en w. over de zaak te beraden. Het bestuur van de tot dusver enige technische school in Almelo heeft een adres aan de gemeente raadsleden gezonden, waarin wordt gezegd, dat de bestaande algemene technische school, die door ongeveer 900 leerlingen uit Almelo en ver daarbuiten wordt bezocht, zal worden afgebroken, wanneer men de protestants christelijke leerlingen een eigen school gaat geven. Ook zette het bestuur zijn standpunt nader uit een op een gisteren gehouden persconferentie. Utrechts grachtenhuis ging in vlammen op Omstreeks zes uur gisterochtend is in een oud grachtenhuis op de Oude gracht in Utrecht brand uitgebroken. Dé brandweer die in verband met de- compacte bouw, spoedig met groot materieel aanwezig was, trof één gro te rookmassa aan. Zij moest zich met zuurstofmaskers toegang tot het per ceel verschaffen. In de gang vond mén de 86-jarig-e arts C. W. Nieuwcnhuysén in bewus teloze toestand. Zijn 60-jarige huis- hótidster had nog getracht langs een laken het brandende huis to verlaten. Dit laken was iets te kort. Zij viel van geringe hoogte naétr beneden. Beide slachtoffers werden in shock toestand door de G.G.D. naar het aca demisch ziekenhuis vervoerd. De brandweer werd in de blussings- werkzaamheden belemmerd door een enorme rookontwikkeling. De brand- heeft gewoed in de achter kamer van het grachtenhuis waar de oude man sliep. Een zoon heeft tegen over de politie het vermoeden uitge sproken dat zijn vader wellicht een lucifer heeft aangestoken om te kij ken hoe laat het was. Hierdoor heb ben waarschijnlijk de dekens vlam- gevat. De gehele kamer brandde uit. Men vond nog de verkoolde porte feuille 'van de heer Nieuwenhuysen onder het totaal uitgebrande bed. De brandweer bluste het vuur met twee stralen en een nevelspuit. Het nablussingswerk duurde tot half acht. Prins Philip vecht voor de liefdadigheid Tussen prins Philip van Engeland en Sir Eric Harrison, de Australische hoge commissaris, is in de vroege ochtend van dinsdag fiks gevoch ten. De prins, gekleed in een lange witte jas. met een Panamahoed op het hoofd en een donkere bril voor de ogen, werd op een bal te Lon den belaagd door de Australiër, die als een dolleman met een cri cket stump boven zijn hoofd zwaaide. De prins slaagde er in de gevaarlijke aanvaller van zich af te houden. De man werd daarop, luid brullend en zich lievig verzettend, wegge dragen. Philip had aangeboden, het tegen de dolleman op te ne men, nadat deze eei'st een hoge functionaris had gevloerd. Plot gebeurde allemaal op een lief dadigheidsbal, dat door Lord Ta- verner was georganiseerd en waarvan de baten aangewend zou den worden voor het aanleggen van nationale sportvelden. Tot de gasten behoorden leden van het Engelse hof, onder wie prinses Alexandra, die in gezelschap ver keerde van prins Philip, hoge re geringsfunctionarissen en acteurs. Tijdens dit feest gaven prins Philip en Sir Harrison een staaltje van hun acteurkunst weg. De prins speelde een scheidsrechter in een cricketwedstrijd, die belaagd werd door een cricketspeler, in dit geval gespeeld door de Australische ho ge commissaris. Sir Eric had het klaar gespeeld eerst een andere scheidsrechter te vloeren, waarop prins Philip, zelf een enthousiast cricketspeler, zich aanmeldde om als tweede scheidsrechter tegen de woeste belager op te treden. 9 Drie jonge Zuidslaven zijn naar Oos tenrijk uitgeweken in ten spoorwegwa- gon met stalen buizen. Zij hadden zich op 10 november met levensmiddelen voor zes dagen te Juvanovlei in Macedonië in de wagon verstopt. Zij kwamen er dins dag op het station van Muerzzusehlag in Sitermarken weer uit te voorschijn. Hel drietal heeft om politiek asiel verzocht. Enige tijd geleden werd reeds be kend, dat de rooms-katholïeken in Almelo een eigen technische school zouden stichten. Dat kost de alge mene school ongeveer 360 leerlingen. Het bestuur heeft zich daarbij met tegenzin moeten neerleggen. Het had echter gehoopt in het belang van het onderwijs tot overeenstemming te kunnen komen met degenen, die thans ijveren voor een christelijke technische school, opdat verdere ver snippering achterwege zou blijven. Op de algemene school wordt ook aan de leerlingen, die dat wensen, godsdienstonderwijs gegeven. De di recteur van deze school is gerefor meerd. Het bestuur van de algemene techni sche school had de opgerichte stich ting, die een christelijke technische school wenst, voorstellen tot fusie gedaan. Het bestuur van do gefusio neerde scholen zou dan voor de helft protestants christelijk en voor de andere helft „neutraal" moeten zijn en ook do verdeling der leraren voor de algemeen vormende vakken zou volgens deze percentages kunnen ge schieden. Het bestuur van de christe lijke stichting heeft deze voorstellen echter afgewezen. Het ziet het als zijn plicht op principiële protestants christelijke basis een technische school te stichten. Wismut won van Rapid om Europese beker FC Barcelona heeft de tweede wed strijd tegen Real Madrid voor de achtste finales van het toernooi om de Europese voetbalbeker, woensdag te Barcelona gespeeld, met 21 ge wonnen. De rust ging in met 10. Door dit resultaat is Real Madrid,-houder van de Europese beker, uitgeschakeld. De Madrïlencn kwamen namelijk in de eerste ontmoeting-, die te Madrid werd gespeeld, niet verder dan een gelijkspel: 22. Uitslagen afgebroken partijen te Berg en Dal In het zone-toernooi te Berg en Dal is woensdag een aantal afgebroken partijen uit de eerste en tweede ron de uitgespeeld. De resultaten waren: Eerste ronde: Schuster (West-Duits- land)Teschner (West-Duitsland) 01; Johannesen (Noorwegen)Lo pez Garcia (Spanje) Va- Tweede ronde: Teschner (W.-Duits- land)Johannesen (Noorwegen) 1 0; Olafsson (IJsland)Schuster (W. Duitsland) opnieuw afgebroken. De partij Barendregt (Ned.)Ojanen (Pinl.) uit de tweede ronde zal vrij dag a.s. worden uitgespeeld. De stand luidt nu: 1. en 2. Teschner en Duckstein (Oostenrijk), beiden 2 Ïunten; 3. Larsen (Denemarken) i/a punt; 4. Olafsson (IJsland) 1 punt en 1 afgebroken partij: 5. 6. en 7. Johannesen, Skoeld (Zweden) en Lopez Garcia, allen Vè punt; 8. 9. en 10. Barendregt, Ojanen en Schuster, allen 0 punten en 1 afgebroken par tij. „GELIJKE KANSEN VOOR ALLEN Opening door staatssecretaris De staatssecretaris van defensie, de heer M. R. H. Calmeyer, heeft gister morgen in de onderofficiersschool in Weert welke gevestigd is iu de Van Horne-kazerne het speciaal voor dit instituut ontworpen schakelonderwijs officieel geopend. Ter gelegeheid daarvan sprak hij een rede Uit, waar in hij onder meer zei, dat met het openen van de schakelklas een begin gemaakt wordt met de uitvoering Van een van de punten, welke hij bij aanvaarding van zijn functie als staatssecretaris in het bijzonder op zijn progranuna had geschreven. „Ik heb mij toen voorgenomen", al dus spreker, „waar te maken het be kende gezegde, dat iedere soldaat de maarschalkstaf in zijn ransel heeft". De staatssecretaris zeide verder, dat 'het „gelijke kansen voor allen" iets is, waarover in de huidige maatschap pij veel wordt gesproken. „Maar in het leger wordt dit ook waar ge maakt aldus' de heer Calmeyer. Het schakelonderwijs aan de onderof ficiersschool in Weert is bedoeld, om op deze school aangenomen leerlin gen, die niet over het verlangde mu- lodiploma, of een overeenkomstig ge tuigschrift beschikken, doch wel vol doen aan de intelligentie-eisen ten aanzien van dit onderwijs gesteld, in staat te stellen het peil van een vol tooide ulo-opleiding alsnog te berei ken. Daartoe hebben enige ulo-ex perts een gecomprimeerde cursus Ontvoerde baby dood teruggevonden Een baby van drie weken is dinsdag in haar kinderwagentje ontvoerd uit een winkelstraat in de Engelse stad Eastbourne. Toen het meisje vier uur later teruggevonden werd was het overleden. Vier uur na de ontvoering werd de kinderwagen in een park achter een bosje teruggevonden. De baby was dood. Later bleek dat Linda Caroline, oud drie weken, overleden was om dat het kindje een voeding had ge mist. De politie heeft het park afgezet en naar de ontvoerder gezocht. Tot dus ver zijn geen aanwijzingen van enig belang gevonden en daarom wordt begonnen met een grootscheeps ge tuigenverhoor. ontworpen van negen maanden en voor het geven van deze cursus zijn bevoegde leerkrachten aange trokken. De invoering van het schakelonderwijs maakt deel uit van een nieuw plan van selectie voor en opleiding aan de onderof ficiersschool. De militaire vakopleiding duurt voortaan voor allen twee jaar en drie maanden. De leerlingen die geen mulo-opleiding hebben moeten bo vendien dan negen maanden scha kelklas volgen. Deze schakelklas wordt ingevoegd na twee maanden basisopleiding. Er zijn thans zes parallelklassen van elk 25 leerlingen. Naast deze cursus is nog een andere maatregel getroffen. Van 1 januari a.s. af zuilen alle beroepsonderoffi- eieren van de koninklijke landmacht verplicht schriftelijke cursussen al gemene ontwikkeling moeten volgen. Van het al of niet slagen van deze cursussen zal de bevordering van de berocpsondcrofflcler afhangen. Een gezellige film met in de hoofdrollen: Paul Douglas, Céleste Holm en Linda Darnell. Frl3 cn zacht van smaak Robuust van karakter Rijp en vol van geur f 8.35 PER HELE LITER In da handige kneepfles OENEVER |WF|de geheide geheide van Wynand Fockink - Anno 1679 Klankbeeld van jongeren over Openbaar Kunstbezit Het radioprogramma Piccolo (van de K.R.O.) dat voor jongeren be stemd is en door jongeren wordt ver zorgd, zal zaterdagmiddag 26 no vember gewijd zijn aan de radiocur sus Openbaar Kunstbezit. Leden van de Piccologroep Amers foort hebben met eigen middelen een reportageklankbeeld gemaakt in het museum Fiehite van 't Amersfoorts oudheidkundig museum. In dit klankbeeld, dat wordt voorafgegaan door een gesprek met de beeldhou wer J. G. Wertheim, initiatiefnemer, organisator en secretaris van Open baar Kunstbezit, wordt o.m. verband gelegd tussen die cursus en de be langstelling voor ónze musea. DUISTERE ELEMENTEN Lamotta liet zich voor 100.000 dollar omkopen De beroepsbokssport in Amerika zal in de komende maand door een se naatscommissie, die de antitrust- en monopoliewetten beschermd, on der de loep worden genomen. De voorzitter van het comité, sena tor Estes Kefauver, heeft aangekon digd dat de commissie van 5 tot en met 14 dec. a.s. prominenten Uit de beroepsbokssport zal ondervragen om vast te stellen of elementen uit de onderwereld invloêd kunnen uit oefenen op de bolcssport. Reeds lang bestaat het verlangen om de be roepsbokssport van duistere elemen ten te bevrijden. Het comité wil vast stellen of de huidige Wetten vol doende zijn om dat te kunnen berei ken. Talrijk bewijsmateriaal is mo menteel in het bezit van de se naatscommissie. Bekend is bijv. dat Frank Palermo in 1946 de vroegere wereldkampioen in het middengewicht Jake Lamotta 100.000 dollar aanbood, wanneer deze zich door Billy Fox k.o. liet slaan. Lamotta liet zich omkopen en deed, zoals hij onder ede ver klaarde, alsof hij werd uitgesla gen. Frank Palermo werkt momenteel als zaakgelastigde van de als „onderwe- reld-bokskoning" bekend staande Frank Garbo, die op dit moment 'n gevangenisstraf uitzit. De gouver neur van Californië Edmund Brown, verklaarde dat de beroepsbokssport een kwalijkrickende zaak Is. „Wan neer 't congres geen zuivering door voert, dan stel ik voor dat er geen wedstrijden meer in Californië zullen plaatsvinden." Hoe voorzichtig het comité met het onderzoek voortgaat, blijkt wel uit het feit, dat de namen van de 25 getuigen niet aan de open baarheid kunnen worden prijsgege ven, daar anders hun persoonlijke veiligheid in gevaar zou kunnen ko men. RADIO- EN T V -RUBRIEK VANDAAG Televisie De televisieavond van vandaag lijkt uitermate veel op die van dinsdag: Eerst weer „De dans door de ecuwen lieon", maar nu dan het tweede deel, daarna een speelfilm „Als mijn vroanv dat wist", geen dramatische .produk- tïe dus vanavond. De VARA die van daag zijn zendavond heeft, heeft een gedeelte van het NTS-personeel vrijaf willen geven. Het betreft de technici en cameramensen, die zich op 2 no vember zo ongelooflijk hebben inge spannen om de „Dreigróschenopér" onder Willy van Hcmert op het scherm te brengen en daar tot diep in de nacht mee bezig zijn geweest. Bovendien hadden zij ook tijdens de repetities al bergen werk verzet. Het tekent overigens wel de noodsituatie in Bussum dat een op zichzelf vrien delijk gebaar van een omroepvereni ging betekent dat enkele miljoenen kijkers verstoken blijven van hun wekelijks televisiespel. In de Noorder Kempen bij onze zui derburen ligt het stadie Hoogstraten. Nu ja. het is eigenlijk een dorp ge worden in de loop der eeuwen. Dat neemt niet weg, dat het 750 jaar ge leden stadsrechten verwierf. En de Vlamingen kunnen dat maar niet zon der meer voorbij laten gaan. De Vlaamse televisie evenmin, en daarom kunt U om half negen een filmrepor tage over deze „stad" zien in een filmreportage van Rik van den Abbeele. Radio Radio „Argentinië zoals het zingt en speelt" is de titel van en Zuidame- rikaans programma, dat de NCRV om kwart over zeven vanavond uitzendt over Hilversum I. Om vijf voor half ZEELAND WEINIG IN HET NIEUWS N.T.S. wil studiocomplex in Hilversum De gemiddelde kosten van de televisie in Nederland hebben in 1959 alles inbegrepen ongeveer 20.000 per uur zendtijd bedragen. Dit ontlenen wij aan het Jaarverslag van de Neder landse Televisie Stichting over het jaar 1959. Het aantal televisietoestellen steeg in dit jaar met 49.75%, dat betekent 193.7r~ 30 nieuwe toestelbezitters. Op 24 juli 1959 werd de 500.000ste t.v.-kij- ker geregistreerd, per 1 januari 196C registreerde dc P?T.T. 584.766 t.v.- toestellen. De heer E. A. Schlittenhelm, voorzit ter van de Nederlandse Televisie Stichting, constateert in het verslag dat er in de toekomst twee vaste pun- en zijn to onderkennen: een belangrij ke zendtijdverruiming en een ruimer budget. Dit laatste noemt hij pro grammatisch van grote betekenis. Er moet echter aan een aantal voorwaar den op korte termijn worden voldaan. De heer Schüttenhelm wijst dan op de noodzaak over te gaan tot concentra tie van de bedrijfsvoering, door over plaatsing van de zetel van de Neder landse Televisie Stichting van Bus sum naar Hilversum. De verspreide ligging van de gebouwen staat een ef ficiënte bedrijfsvoering in de weg, al dus de heer Sohüttenhelm. Verder is een snelle uitbreiding van de facilitei ten dringend noodzakelijk. De drie studio's in Bussum zijn to taal onvoldoende om aan de ko mende eisen Het, hoofd te kunnen bieden. Het is noodzakelijk de nu in Bussum aanwezige studio's zo spoedig mogelijk op te heffen, ten einde in één studiocomplex in Hil versum, een efficiënte gang van zaken en een goede samenwerking tussen de verschillende diensten te garanderen, aldus de voorzitter van de Nederlandse Televisie Stichting, de heer E. A. Schüt tenhelm in het jaarverslag over. 1959. Ten aanzien van de binnenlandse nieuwsvoorziening constateert het jaarverslag van de N.T.S.dat van de 699 binnenlandse onderwerpen er 186 dat is 26 percent -f werden opge nomen buiten de provincies Noord- en Zuid-Holland en Utrecht. Verdeeld naar provincies zijn deze cijfers als volgt: Drente 16, Friesland 23, Gelder land 47. Groningen 12, Limburg 25, Noord-Brabant 27, Overijsel 32 en Zeeland 4. Nederland was weer een belangrijk afnemer van door Eurovisielanden aangeboden programma's. Deze na men 22% van de N.T.S.-zendtijd in beslag, dat is 10% van de totale zend tijd. Duitsland was de grootste leve rancier van Eurovie-uitzendingen met 23 programma's, daarna komen Frankrijk (16), Engeland (16) en Bel gië (11). België nam in 195J 63 Ne derlandse programma's over, mot. een totaio zendtijd van meer dan 72 uur, 6 programma's gingen naar Frankrijk, 5 naar Duitsland en 5 naar Italië. AA^NAAAAAA/VAAA/t^A/^AAA^ twaalf houdt iv. Henk Badlngs een causerie over „Elektronische muziek in Amerika". Vla de andere zender kan men om drie minuten over half een naar „The Royal Hawaiian Min strels" luisteren, 's Avonds om half acht doet mevrouw Mijnnie Koude- waai haar intrede in het gézin De Koning, waar het altijd „Koek en ei" is. Om vijf over acht speelt het om roeporkest o.l.v. Carl Garaguly m.m.v. Gijs Karten, klarinet. VRIJDAG 25 NOVEMBKR. HILVERSUM I 402 m 74G kcaS. 7.Ö0—24.00 KRO. 'KRO: 7.00 Nws. 7.1.1 Gram. 7.30 Voor de jeugd. 7.40 Gram. 7.45 Morgengebed en overweging. 8,00 Nws. 8.10 Qram. 8.50 Voor de vrouw. 0.35 Waterst. 0.'40 School radio. 10.05 Gram. 10.30 Gram. 1100 Voor de zieken. 11.40 Gram. 11 50 Als de ziele luistert, lezing. 12.00 .Middagklok nood klok. 12.03 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinbouwmeded. 12.33 Lichte muz. 12.50 Act 13.00 Nws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Dansmuz. 13.45 Vraagbaak voor vrou wen. 14.00 Sopr. en gitaar. 14.50 Gram. 15.00 Schoolradio. 15 30 Voor de zieken. 16.30 Viool en piano. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Kinderkoor. 17.40 Beursber. 17.45 Promenade ork. en sol. 18.20 Land zon der grens: 2 Maastricht, klankb. 18.50 Re- geringsuitz.- emigratlerubr. I-Iet emi gratiepraatje van H. A van Luyk. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.25 Memojandum. 19.30 Pol. lezing. 19,40 Vera, progr. v. d. sold. 20.30 Avondcollege, radiolessen. 21.00 Licht progr, 21.40 Jong oud - eeuwig: gedachtemvisscling en muzikale vragen- beantw. 22.25 Boekhespr. 22.30 Nws. 22.40 Een liefde, die ontrouw overwon (1), le zing. 22.50 Lichte muz. 23.55—24.00 Nws. HILVERSUM II 298 m 1(107 kc/S. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10 20 VARA. 12.00 AVRO. 16.00 VARA. 19 30 VPRO. 21.00 VARA. 22.40 VPRO. 23.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. en act. 8.00 Nws. 8.18 Gram. en act. 9.00 Gym, voor de vrouw. 9.10 Gram. 9.40 Schoolradio. VPRO: 10.00 Dit en het an dere, vraaggesprek, 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Voor de kleuters. 11.13 Fluit en piano. 11.40 Gram. AVRO: 12.00 Gram.. 12.20 Rege„ ringsuitz.: Voor de landb 12.30 Land- cn tuinbouwmeded. 12.33 Sport cn prognose. 12.50 Pianospel. 13.00 Nws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Milit. ork 13.55 Beursber. 14 00 Vrouwenkoor. 14.2.5 Boekhespr. 14.45 Gram. 15.00 Amus progr VARA: 16.00 Orgel en zang. 16.30 Voor de zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17.55 Act. 18.00 Nws. 18.15 Vlaamse notities. 18.20 Lichte muz. '8,50 De puntjes op de i. praatje. 19.40 Voor de kinderen. 19.10 Jazzmuz. VPRO: 19.30 Het platteland nu. gesprek. 19.45 VPRO-nws. 20.00 Nws. 20 05 Vrijheid in de opvoe ding. lezing. 20.20 Kalenders, praatje. 20.25 Toneelpraatje. 20.35 Kamérkoor. 20.50 De wereld vergadert, lezing VARA: 21.00 Gram. 21,50 Quizprogr. 22.15 Bulten!, weekovera. 22 30 Nws. VPRO: 22,40 Zorg om de mens, gesprek. VARA: 23.00 Soc, r.ws. in Esperanto. 23.10 Muziekrevue. 23.55—24.00 Nieuws. TELEVISIEPROGRAMMA. NTS: 20.00 De bezetting, documentaire. KRO: 21.05 Magazine de Paris. 21.35 Sportprogramma. 22.00 Epiloog. VLAAMS-BELG. l.V PROGRAMMA. 19.00 Het vrije woord, lekenmoraal en filosofie. 19.30 Voor de vrouw. 20.00 Nws. 20.30 T.V.-spel. 22 15 Filmnws. en film- fragm. 23.00 Nieuws. FRANS-HELG. T.V.-PhOGKAMM A. 19.00 Spiegel v. Vlaanderen. 19.30 Agra risch nws. 20.00 Journ. 20.30 T.V.-spel, 22.10 Journaal.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 6