Incident-Uhlman is gevolg Navo- afspraak Indonesië verspreidt berichten over opstand in Nieuw-Guinea THEORETISCH HEEFT NIXON NOG KANS OP WITTE HUIS DONDERDAG 24 NOVEMBER 1960 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Interpretatie van radiobericht Naar aanleiding van pacificatie Baliem-vallei /V^A^^AAAA/VV^^A/VVV^A/WVVv^AAAAA✓v/V^^A✓Vs/^AAAAA/VV^AA Laaggelegen delen van het Franse plaatsje Frêjii.s stuan u:ce onder ieater teni gevolge van een breuk in de dijk. die he wat or van de rivier de Reyran tegen moet houden. Dn rivie was sterk gezwollen door de zware regenval eau de laatste tiji en de dijk Iteejt de druk van de enorme- watermassa's nie y kunnen weerstaan. Een aantal huizen, dat na de ramp r«i het vorig jaar gebouwd was. staat nu weer onder nut er. Op deze nachtelijke foto ziet men hoe redders me! behulp nu y een rubberboot een jongetir naar droger oorden brengen. (Van onze Haagse redactie) Berichten van het Indonesische persbureau P.I.A. waarin, wordt gesuggereerd dat er op Neder lands Nieuw-Guinea opstanden zouden zijn uitgebroken tegen het Nederlandse regime, dniden erop, dat de Indonesische pro- pagandadienst zich met ijver heeft geworpen op het dezer da gen in de publiciteit gekomen incident, dat zich indertijd bij de pacificatie van de Baliem- vallei heeft voorgedaan. .United Press meldt uit Tokio, dat daar berichten van het Indonesische persbureau P.I.A. zijn ontvangen, waarin het radiostation van Neder lands Nieuw-Guinea wordt genoemd als bron van berichten omtrent een in Nieuw-Guinea uitgebroken op stand, waarbij op grote schaal mis handelingen en executies-zonder- vorm-van-proces zouden worden toe gepast om deze opstand te onder drukken. Er is daarbij sprake van incidenten tussen Nederlanders en Indonesiërs. (Wat dit laatste betreft zij eraan herinnerd, dat Indonesië de bevolking van Nieuw-Guinea als In donesiërs beschouwt.) Arrestaties in Europese Marihuana-affaire De Deense politie heeft plotseling toegeslagen in de langzamerhand reeds befaamd geworden marïhuana- zaak, door de arrestatie van de jazz- zanger en disc-jockey Mike Hussel, die in Kopenhagen woont. Hussel werd in het bezit gevonden van sigaretten met marihuana. Hij verklaarde, dat hij zijn vrienden, op huisfeestjes wel eens van deze siga retten had aangeboden. Inspecteur Jersild, van de Deense ze denpolitie, die de zaak in onderzoek heeft, heeft verklaard te geloven, dat het niet langer een kwestie is van een bende handelaren, maar van vier groepen handelaren. Hij onder zoekt nog wel of er relaties bestaan tussen de groepen, maar de gedachte, dat er een éénhoofdige organisatie bestond is inmiddels verlaten. Er zijn op zijn minst twee onafhan kelijk van elkaar werkende groepen, die 'de sigaretten te koop aanboden in de nachtclubs en restaurants van Kopenhagen. De Zweedse politie is bij zijn onder zoek naar de zes weken terug in Denemarken aan het licht gekomen marihuanasmokkel gestuit 05? een complot dat zich van Stockholm via Kopenhagen uitstrekt tot Rotterdam en zelfs tot Washington. Twee Ame rikanen en 'n derde man die nog in het geheel niet geïdentificeerd is, zijn in Stockholm aangehouden en opge sloten. Tussen Stockholm en Kopen hagen wordt voortdurend overlegd. ..Interpol" verleent zijn medewerking cn ook de Nederlandse autoriteiten werken aan de zaak. Dode door gasexplosie iii operatiekamer Ken meisje van zeven jaar, dat in een ziekenhuis te Parijs een oogope ratie onderging, is op de operatieta fel om het leven gekomen doordat het gas waarmee zij onder narcose was gebracht door onbekende oor zaak tot ontploffing kwam. De oogoperatie was niet ongewoon. Voor de narcose werd gebruik ge maakt van een mengsel van cvclo- propaan en zuurstof. Dit mengsel is explosief en vuur is in de operatie zaal verboden. De narcotiseur heeft niet kunnen meedelen hoe het mo gelijk was dat het gas desondanks explodeerde. Volmaakte rust Er is volgens de meest bevoegde zegslieden In Den Haag niet de ge ringste twijfel, dat dit bericht van P.I.A. de nogal doorzichtige Indo nesische interpretatie is van een bericht van Radio-Biak over het door de p.g. van Nieuw-Guinea ingestelde onderzoek. Staatssecre taris Bot verklaarde ons gister avond dat er op Nieuw-Guinea een volmaakte rust onder de bevolking heerst en dat er van incidenten in welke vorm dan ook geen sprake is op Nieuw-Guinea. De infiltratiepoging van Indonesiërs op Nieuw-Guinea die deze week is gemeld, is van een zo beperkte om vang, aldus deelt men ons mede, dat die zelfs niet als punt van uitgang voor de berichten van P.I.A. kan gelden. De Indonesische propagan distische berichtgeving kan dan ook uitsluitend op het oude incident bij de pacificatie van de Baliem betrek king hebben. Maar in Baliem zelf heerst thans reeds zeer geruime tijd volledige rust. Het lijkt er volgens bevoegde waarnemers wel op dat Nederland bij de uitoefening van zijn be stuurlijke taken in Nieuw-Guinea in een glazen huis zit en dat iedere zichtbare fout onmiddellijk met gebruikmaking van de meest kwaadsappige interpretaties wordt uitgebuit door de Indonesische pro- pagandadienst. Geert legende Hoewel omtrent de achtergrond van de tegenstelling tussen dé gouver neur en de procureur-generaal van Nieuw-Guinea over de wenselijkheid van een onderzoek naar de inciden ten in de Baliem, waarbij mr. Gon- zalves was betrokken, nog niet al les bekend is, is er reden om aan te nemen dat deze overweging mede een rol heeft gespeeld, waarbij de Ï>.g. klaarblijkelijk het, standpunt leeft ingenomen dat het beter is een incident als het onderhavige tot op de bodem uit te zoeken dan het tot een onderwerp van legendevorming te doen worden, waarbij de fantasie proporties kan gaan aannemen die later niet meer in te delven zijn en waarvan Indonesië dan met veel meer gemak gebruik kan maken. Nieuwguinese partijen dienen resoluties in Enige dagen geleden hebben de be sturen van drie te Manokwari ge vestigde politieke partijen, do Epang, de Pong en de Parsepp. twee geza menlijke resoluties ingediend, ge richt aan het gouvernement van N.- Guinea: De inhoud van de eerste resolutie is: a. Afwijzing van het verzoek van de Partei National tot het houden van een driehoeksconferentie tussen Ne derland, Indonesië en Nederlands Nieuw-Guinea. b. Er wordt volledig vertrouwen uitgesproken in het be leid van de Nederlandse, regering, c. Voorts, dat het lot van Nederlands Nieuw-Guinea een zaak is tussen het Nederlandse gouvernement en de Pa poeabevolking. d. Dat geen anderen het recht hebben, zich te mengen in wat onder punt c.. is vermeld. De tweede resolutie behelst, dat de verenigingen geen instemming be tuigen met een vertrek van Neder landers en anderen uit Nederlands Nieuw-Guinea. b. Aan personen van alle landaarden wordt verzocht, in Nieuw-Guinea te blijven ten behoe ve van de economische en de poli tieke opbouw van het land. c. „Pa- poeanisering" wordt verworpen, om dat dit niet rechtvaardig wordt ge acht. d. Aan het gouvernement wordt een garantie gevraagd, ook voor par ticulieren en Nederlandse onderda nen, in de geest van de door de re gering verleende garantie aan de ambtenaren in de vorm van het stichten van een „bijstandkorps". Tijdens een bal in het Londense Sa voy Hotel zag men een gelukkig paar op de dansvloer, prinses Margaret met haar echtgenoot, de heer Antho ny Armstrong Jones. Eén dode op onbeveiligde overweg bij Tiel Gistermorgen omstreeks negen uur is op de onbeveiligde overweg in de inuudatiedijk Noord te Tiel ecu per- j sonenauto tegen een goederentrein j aangereden. Een inzittende van do personenauto, de 25-jarige J. C. IY1. Scliuurmeer, gehuwd en afkomstig j uit Tiel, werd op slag gedood. De bestuurder, de 34-jarige W. H werd met inwendig letsel overge- bracht naar het ziekenhuis Bethesda j in Tiel. De weg, waarop de personen- auto reed, loopt parallel met de j spoorlijn. Op een gegeven moment maakt de weg echter een bocht en I kruist de overweg. De beide inzitten- den. die nog maar korte tijd in Tiel I wonen, waren vermoedelijk met deze j situatie niet op de hoogte. Bovendien was het volgens de politie in Tiel op het moment van de botsing mistig, i STEMMENVERSCH1L STEEDS KLEINER Veel hangt af van hertelling in Illinois Er bestaat nog een kans, dat de overwinning in de presidentsver kiezingen aan Kennedy ontglipt. Er wordt in de staat Illinois (27 kiesmannen) een hertelling gehou den en indien men daarbij tot een meerderheid voor Nïxon komt, wordt het totale aantal kiesman nen. dat Kennedy op zijn naam heeft verenigd, teruggebracht van 300 tot 273. Dat is slechts vier meer dan de vereiste 269. Reactie op kwestie Berlijn Eensgezind tegen Oost-Duitsland (Van onze Haagse redactie) Niet alleen in Nederland hebben zich moeilijkheden voorgedaan met de toelating van Gostduitse sportmensen. Ook Noorwegen kent een analoog geval. Beide incidenten zijn een uitvloeisel van dc in september genomen beslissing van de permanente raad van de NAVO, als reactie GEEN FLESSEN. De communisti sche slogan voor socialistische offer zin'snijdt geen hout bij de flesloze baby's in Roemenië. Het in Boeka rest verschijnende dagblad „Nieuwe Wegen" heeft geprobeerd meer te bereiken door opneming van een „brief aan dc redactie". ..De baby's van Sibiu schreeuwen moord en brand omdat hun moeders hen voeden met een lepel. Maar ja, mijn lieve baby's, wat kunnen jullie moeders eraan doen Babyflesjes zijn moeilijk te maken, en in heel Sibiu zullen zij er geen vinden. En dus, mijn kleine baby's, zit er niets anders 'op dan geduld te hebben en jullie papje trouw met de lepel in te 'nemen. Jullie zullen groot worden en geen flesjes meer nodig hebben". BELASTINGSINTERKLAAS. Sten Sioeholm, de chef der belastinggaar ders in Helsingborg heeft aangekon digd, dat er in de feestdagen van december, van Sint-Nicolaas tot na de jaarwisseling, geen belasting schulden zullen worden geïnd. De belastingplichtigen van Helsingborg, rlie nog in het krijt staan bij de be lastingdienst hebben hierdoor adem pauze gekregen. op de maatregelen van de Oost- duitse autoriteiten tegen het vrije verkeer tussen Oost- en West-Berlijn en de vrije wereld. Het blijkt dus dat de NAVO- landen vast besloten zijn en bloc te reageren op de Oostduit- se maatregelen. Verwacht wordt dat de staatssecre taris van buitenlandse zaken, dr. H. R. van Houten dit vanmiddag zal meedelen, nu al vaststaat dat een communistisch Kamerlid over deze kwestie vragen zal stellen aan het begin van de vergadering van de Tweede Kamer. Zoals bekend weigerde de Neder landse marechaussee vrijdag aan de jeugdige Oostduitse schaak meester Uhlman de toegang tot Nederland, daar Uhlman niet over een visum beschikte. De Neder landse regering erkent namelijk het Oostduitse paspoort niét. Oostduitsers kunnen niettemin in het bezit komen van een visum, wanneer zij van de „Allied Tra vel Board"'in Berlijn een speciaal document ontvangen. Jn dat totaal zijn verdisconteerd acht kiesmannen van de staat Mis sissippi en 6 van Alabama die geen van allen gebonden zijn op Kenne dy te stemmen wanneer 't officiële kiescollege op 19 december bijeen komt. Indien vijf van deze „vrije" kiesmannen besluiten hun stem aan Kennedy te onthouden en met oen eigen kandidaat te voorschijn komen, zal Kennedy niet tot presi dent kunnen worden benoemd mits hij althans Illinois zal hebben ver loren. Er kan dus een situatie outstaan, waarin noch Kennedy noch Nixou het vereiste aantal van 269 kies mannen zal hebben behaald. In dat geval zal ingevolge een bepaling in de Amerikaanse grondwet het huis van afgevaardigden een pre sident moeten kiezen: Het huis moet zich daarbij beperken tot drie kandidaten, in dit geval Kennedy, Nixon en een eventuele derde man, die door de zuidelijke staten Mis sissippi en Alabama zou kunnen worden voorgesteld. In het huis moet men dan staats- gewijs stemmen, waarbij elke staat één stem uitbrengt. De afge vaardigden van elke staat moeten onder elkaar beslissen, hoe hun gezamelijke stem zal worden uit gebracht. Zij behoeven zich echter niet te bekommeren om de verkie zingsuitslagen in hun staat. Komt het inderdaad tot een stem ming in het huis van afgevaardig den, dan staan Kennedy's kansen 't gunstigst, want de Democraten hebben in het congres de meerder heid. Dit wordt evenwel slechts afgegeven aan Oostduitsers indien absolute noodzaak voor een bezoek aan een van de NAVO-landen gebleken is. Uhlman beschikte niet over een der gelijk papier en de Nederlandse vi- sumdienst zag derhalve geen enkele aanleiding om tot behandeling van de visumaanvraag van de Oostduit ser over te gaan. NOORS ANTWOORD In Noorwegen liet de regering een ijshockeywedstrijd tussen de Noorse ploeg en 't nationale team van Oost- Duitsland afgelasten. Desgevraagd deelde de Noorse minister van bui tenlandse zaken, Halvard Lange mee dat zijn regeling zich bewust is van do ongemakken op het gebied van sportieve en culturele manifestaties, die voortspruiten uit de beperkende bepalingen van de NAVO voor het verkeer met Oost-Duitsland. De situa tie is echter zodanig dat we deze on gemakken moeten accepteren, zo zei minister Lange. Het Wereldgebeuren „Eerste" minister Op 1G september 3901 ging de gymnasiumleraar Louis Joxe naar het gemeentehuis van het 'iloipjc Bouig-la-Heine om aan de se- I creluris, die nelemaal alleen liet secrc- i taiiepcrsoneel uitmaakte, te vertellen dat hij een zoon had. De pasgeborene zou mot de achternaam ook de voor- I naam van vader erven. Maar Joxe se- nior zou geen gymnasiumleraar zijn 1 geweest, ais hij er niet een tweede, een l Latijnse naam. aan had toegevoegd. Dut werd Livius, de auteur van J.42 I boeken, en (ie zanger over de groot- i beid van Komc. Een man die niet moe werd de oorzaken van het zedelijk ver- val in dit toenmalige wereldcentrum op te sporen. Misschien dat de latere lyceist Louis Livius zijn naamgenoot-schrijver Ii. ett geciteerd, toen de oorlogen en rampen zijn vaderland troffen. Louis Joxe heeft in zijn leven weinig 1 tijd gehad om over de klassieken te nnjmeribi. maar de Liviaanse woor den „grootheid en verval" hebben hem i sinds Kort toch weer in hun ban. Daar heelt president Charles de Gaulle wel i voor gezorgd. Van 1935 tot 1933 was 1 Joxe redacteur bij het persagentschap i Havas. Hij zal er zeker wel eens op een primeur hebben gejaagd; nu heelt luj een eerste klas primeur. Hij is na- i melijk de eerste Franse minister voor 1 Algerije. Het aangekondigde volksrei'eren- dum van De Gaulle, waarvan de Fransen tot nog toe alleen maar weten dat er zal worden gestemd over j een wet. die eerst nog in de Chambre I des deputes moet komen, is niet i vreemd aan deze benoeming. I De sinds twee dagen zeventigjarige Franse president moge dan wat stug en eigenzinnig zijn, hij begreep heel goed dat, wil 'zijn referendum kans pp slagen hebben, de Fransen in Algerije, i die men gewoonlijk ultra-rechts noemt zij het niet volgens onze be grippen) voor de Gaullistische politiek moeten worden gewonnen.. I De naam van het nieuwe ministerie is niet onvriendelijk gekozen. De benoe- I nung van Joxe tot „minister van kolo niën" zou voor de wereldopinie niet erg j geruststellend zijn geweesteen hoge commissaris of iets dergelijks zou di- reet elke Algerijnse Fransman de stc- I kels doen opzetten. Dus is Joxe ge- woon minister voor Algerije gewor- 1 den cn elke Fransman kan daar i voorlopig) het zijne van denken. Joxe zelf zal het wel precies weten, want zijn langdurige diplomatieke loopbaan, o.m. als ambassadeur in het overwonnen Hitler-Duitsland en in Moskou, heeft hem geleerd (lat met koel overleg en met hot stevig in de hand houden van touwtjes meer wordt bereikt dan met representatie en eer betoon. Allang was bekend dat hij graag wat meer invloed op de Franse buitenlandse politiek wilde uil- oefenen dan hij zich ais minister van onderwijs kon veroorloven. Diploma ten in Frankrijk wisten dat. als men in het voor-Gaullistische tijdperk de i minister van buitenlandse zaken wii- I de raadplegen, deze juist was be- noemd of demissionair was. Maar dan was er altijd de directeur-generaal Joxe, die bij de vele, vele ministers wisselingen 'de feitelijke dirigent van de Quai d' Oisay bleef. Er is een tijd geweest dat men in Frankrijk liever niet sprak over zijn relaties'met oud-generaal De Gaulle, zeker niet als men op een vooraan- de plaats stond. De Gaullistisch oud- strijder van Noord-Afrika Joxe, die als één der weinige Westcuropese di plomaten onder vier ogen een gesprek met Stalin had. heeft zijn tijcl rustig afgewacht. Men kan er van op aan. dat hij de ging van zaken goed in de gaten heeft gehouden. Toen de huidige minister-president Debré aan het bewind kwam. nam hij Joxe direct als staatssecretaris voor bijzondere taken op in zijn kabinet. Later werd hij minister van onderwijs en nu is hij dan bij Algerije terechtge komen. En dat Algerije is nog steeds hét grote probleem. In Franse rege ringskringen is men er vast van over tuigd dat De Gaulle vóór de kerstda gen naar Algerije zal gaan. Het moge dan zijn alsof de rust in Algerije min of meer is teruggekeerd, men is er ze ker van dat het onder de oppervlakte woelt en kookt, zowel bij Algerijnen als bij Fransen. Joxe zal die reis meemaken. Hij zal, om in de terminologie van De Gaulle te spreken, als kwartiermeester-gene raal fungeren, misschien meer nog als leider van voorpostgevechten. Be schreef de oude Livius met verve en heimwee vele oorlogen, de Franse Li vius zal mede tot taak hebben zulke oorlogen te voorkomen. Dendermonde jaagt op monster in de Schelde M ei zes tot zeven nieter lang is volgens ooggetuigen de mysterieu ze monstervis, die sedert enkele dagen in de Schelde bij de Belgi sche plaats Dendermonde rondspartelt en honderden kijklustigen trekt. Het dier beweegt zich met grote snelheid, waarbij zijn hoge op staande rugvin een scherp spoor door het grauwe Scheldewater trekt. Er zijn al verscheidene pogingen gedaan om het „monster van de Schelde" te vangen. Vier vissers in een roeiboot moesten echter hun pogingen opgeven nadat hun vaartuig dreigde te kante len. Inwoners van Dendermonde hebben al enkele keren op de on gewone bezoeker geschoten, doch zonder resultaat. Een van de theorieën is, dat het „monster" een verdwaalde dolfijn of kleine walvis is, die door de stormen boven de Noordzee van de afgelopen dagen de koers is kwijtgeraakt en de Schelde is op- gezwommen, waar hij nu een verbeten strijd tegen de hongerdood moet leveren. LOUIS LIVIUS JOXE ...macht vasthouden... VNA^AA^A^^V\A»VvVWV\N(NAA/VVVV,SAA^VVVVVVV>AAA'VVVW Nieuwe C.A.O. tuinbouw In de gisteren in Haarlem gehouden vergadering van de vakgroep tuin ders van de Katholieke Land- en Tuinbomvbond is meegedeeld, dat werkgevers en werknemers overeen stemming hebben bereikt over een nieuwe c.a.o. in de tuinbouw voor de jaren 19C1 en 1962. De vakanties zijn uitgebreid tot vijftien dagen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 3