PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Kongolese troepen ontwapenen de Marokkaanse eenheden in Matadi Drieledig advies over de metaalionen Goese raad koos DRIE nieuwe wethouders BILT MUITERIJ IN KIVOE NA EEN RADIOREDE VAN WEMOEMBA Vandaag TWEEDE KAMER OVER DE GOESE VERSCHRIJVINGEN 203e jaargang - no. 277 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: O. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week. 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 24 nov. '60 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per m.m. Minim, p. advertentie 4.—, Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertentie» (max. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum Tan 1.25. „Brieven bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60, tel. 2355 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 61, tel. 3841; Goes, Grote Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. adv. 5213); Oostburg, G. 9, tel. 2395, Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee. red. tel. 2425, adm. tel. 2094. Alarmtoestand in Leopoldstad Volgens welingelichte kringen, zijn gisteren Marokkaanse V.N.- troepen in Matadi en Inkissi, in beneden-Kongo, door het Kon golese leger ontwapend. De Marokkaanse militairen zouden bij verrassing gevangen zijn genomen en even later weer zijn vrij gelaten, evenwel zonder hun wapens. De soldaten van het garnizoen van Boekavoe, de hoofdstad van de provincie Kivoe, zijn gaan muiten en hebben hun officieren gevangen genomen 11a via radio-Stanleystad een rede van Loe- moemba te hebben gehoord. Na enige uren van onderhandelin gen werden de officieren vrijgelaten en plaatsten de manschap pen zich weer onder hun gezag. Voorts zou het gisteren in Stanleystad tot botsingen zijn geko men tussen soldaten en gendarmes. Naties uit Leopoldstad worden te ruggetrokken en vervangen door Ni- gerïaanse troepen. Anti-V.N.-leuzen Gisteren zijn de vier Kongolese militairen, die bij het gevecht om het leven zijn gekomen, begraven. Langs de route, die de begrafenis stoet volgde, liad zich een menig te van 100.000 Kongolezen opge- Zoals bekend heeft kolonel Moboetoe enige dagen geleden bij de Verenigde Naties geprotesteerd omdat V.N.- troepen militairen zouden hebben be let de Loemoemba-gezïnde gendar merie van Stanleystad te „neutrali seren". Tegen het eind van de middag is gis teren voor de V.N.-troepen in Leo poldstad de alarmtoestand afgekon digd. De reden voor deze maatregel was nog niet bekend. Receptie afgelast De wachten bij de woningen van Ra- jeshwar Dayal en generaal Rikhye werden met Tunesische troepen ver sterkt. Een receptie, die gisteravond bij generaal Rikhye zou worden ge hóuden, werd afgelast. Het contin gent van 370 man Ghanese politie, dat volgens Kongolese zijde het eer ste schot zou hebben gelost bij het vuurgevecht dat maandagavond bij de Ghanese ambassade in Leopold stad heeft plaatsgehad, zal volgens een woordvoerder van de Verenigde Purmerend wordt stad van „schrikkeljarigen" Purmerend wil naast marktstad ook „schrikkeljarenstad" worden. Ondér auspiciën van de V.V.V. zal een schrikkeljarigenboek worden aangelegd, waarin iedereentv aar ook ter wereld, kan worden inge schreven, zo hij maar op 29 fe bruari is geboren. Wie in het boek komt te staan, krijgt een certifi caat in zijn landstaal, waarin staat vermeld, dat hij zich offi cieel schrikkeljarige mag noemen. Purmerend wil bovendien een schrikkelmuseuminrichten waarin bijzonderheden zullen ko men over schrikkeldag en schrik keljarigen. Reeds beschikt men over enige honderden geboorte kaartjes van kinderen, die dit jaar op 29 februari zijn geboren. Ook wil men in 7.967/ een reünie van schrikkeljarigen in Purmerend houden. Tiros II fotografeert wolkendek rond aarde De Verenigde Staten hebben gisteren een raket met een 127 kilogram we gende „Tiros"-kunstmaan gelanceerd. De Tiros II is in een nagenoeg per fecte haan terechtgekomen en is be gonnen foto's van het wolkendek der aarde uit te zenden. De eerste Tiros, die in april van dit jaar werd ge lanceerd, ontdekte een wervelstorm en een orkaan. Verwacht wordt dat de uieuwe Tiros nog meer attent zal zijn. Na de eerste ommegang, stuurde Ti- ros II. acht foto's zohder enig beeld, doordat de satelliet „scheef" hing, doch vervolgens werd een serie bruik bare foto's gestuurd naar Fort Mon mouth. in New-Jersey, waar ze wer den ontwikkeld voor ze naar Wash ington gingen. Delegatie van Kasavoeboe in V.N. toegelaten Met 53 tegen 21 stemmen cn 19 ont houdingen heeft do algemene verga dering der Verenigde Naties dinsdag avond besloten de door president Ka savoeboe benoemde delegatie toe te laten tot de algemene vergadering. Dc commissie voor de geloofsbrieven bad in deze zin geadviseerd. Do stemming kwam nadat met 50 tegen 32 stemmen een door Guinee voor gesteld amendement verworpen was. (iat tot nieuw uitstel van de keuze zou hebben geleid. De Russische ambassadeur. Valerian ^orin, heeft gezegd dat zijn land de lenoeming van de delegatie van pre sident Kasavoeboe veroordeelde. Hij trolc voorts het nut in twijfel van een Aziatisch-Afrikaanse commissie van goede diensten voor de Kongo. steld. Een aantal Kongolese bur gers riep tijdens het voorbijtrek ken van de stoet anti-V.N.-leuzen uit, doch dit was het enige teken van verbittering over de strijd in verband met de uitwijzing van de Ghanese zaakgelastigde Welbeck. In de betrekkingen tussen president Tsjombe van Katanga en de Verenig de Naties, die de laatste tijd bijzon der gespannen zijn geweest, is giste ren een grotere verbetering gekomen. Tsjombe, die een maand geleden de terugroeping van de V.N.-vertegen- woordiger in Katanga, Ian Berend- sen, eiste, heeft gisteren laatstge noemde voor een onderhoud bij zich ontboden. Volgens zowel Katangese als V.N.-functionarissen verliep het onderhoud, dat twee uur duurde, in een ontspannen sfeer. Belgische verklaring De Belgische minister van buiten landse zaken, Pierre Wigny, heeft gisteren te Brussel verklaard, dat de V.N! in Kongo zullen falen indien zij trachten de orde in het land te her stellen zonder de hulp van Belgische deskundigen. De walrus Goliathen de zeeleeuw ,J3eatrixzijn onafscheidelijke vrien den. Onlangs werd Goliath uit de die rentuin van Hannover overgebracht naar Rome. De walrus kon echter niet scheiden van zijn vriend de zee leeuw, die altijd op zijn rug zat. Men besloot toen de beide dieren maar aan het dierenpark van Rome te schenken. Gedeeld advies kinderbijslag De Stichting van dek Arbeid heeft gistermiddag een advies vastgesteld over de kinderbijslagregeling. Dit is een gedeeld advies geworden: de con fessionele organisaties hebben het voorstel van de staatssecretaris op dit stuk overgenomen, de algemene organisaties hebben zieli tegen de progressie in dit voorstel verklaard en zich uitgesproken voor het beper ken van het percentage der verho ging van de kinderbijslag. V.S. krijgen van Bonn geen geld voor hun leger Een 24 man sterke Amerikaanse de legatie is er in drie dagen onderhan delen niet in geslaagd van de West- duitse regering iets anders te ver krijgen dan een vage toezegging. De eisen, die twee ministers en hun ad viseurs naar Bonn hadden gebracht, met de bedoeling het tekort op de Amerikaanse handelsbalans te dek ken, zijn afgewezen. De Westduitse minister van econo mische zaken prof. dr. L. Erhard. die de Amerikaanse delegatie bij haar vertrek naar Parijs uitgeleide deed op het vliegveld, deelde aan journa listen mede. dat het voornaamste ge schilpunt het Amerikaanse verzoek betrof voor een Westduitse bijdrage in de kosten voor de Amerikaanse troepen in West-Duitsland. Op de vraag of dit onderwerp bij de verde re Duits-Amerikaanse besprekingen ter sprake zou komen antwoorde mi nister Erhard met nadruk „neen". Op de vraag of de Duitse onderhande laars verrast wareA over het Ameri kaanse verzoek voor een. Duitse bij drage van 600 miljoen dollar in de kosten voor de Amerikaanse troepen antwoordde minister Erhard „ja, wij waren er enigszins verbaasd over dat zij zoveel nadruk legden op het vraagstuk van de legeringskosten". M verschijnt in Groenland H een postzegel ter herdenking 3 van het feit, dat de Deense poolreiziger Knud Rasmussen 50 jaar geleden de nederzet- H ting Thule stichtte. 11 llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll' Voor het eerst sinds 22 jaar brengt een Engelse eerste minister een be zoek aan Italië. Foto: op het vliegveld Ctampino bij Rome verwelkomde de Italiaanse pre mier Amintore Fanfani rechtszijn Britse ambtgenoot Macmillan. Seroep „Socrates" verworpen De raadkamer van het Amsterdamse gerechtshof heeft na een zitting van ruim twee en een half uur het door de N.V. Socrates aangetekende hoger beroep tegen het op 8 november j.l. uitgesproken faillissement van deze bouw- en handelsmaatschappij ver worpen. Het hof overwoog in zijn vonnis dat de curator in het faillissement van de N.V. Socrates, mr. C. W. van Vliet, voldoende „aannemelijk heeft ge maakt. dat de stand van de boedel dusdanig is, dat een verlenging van de surseance van betaling niet ge wenst is te achten. Koopman verliest f 4600 De kalverenkoopman J. Landsman uit Nijkerkerveen heeft er aangifte gedaan dat hij dinsdag op de vee markt te Purmerend een portefeuille met ƒ4600 heeft verloren. Stichting van de Arbeid Meerderheid voor winstuitkering De Stichting van de Arbeid heeft gistermiddag een advies Vastgesteld over de loonvoor- stellèn van de Vakraad voor de Metaalindustrie. Dit drieledig advies zal, nadat nog enkele re dactionele wijzigingen zullen zijn aangebracht, aan het Colle ge van Rijksbemiddelaars wor den voorgelegd, dat op zijn beurt de regering van advies zal dienen over deze zaak. J. J. VAN MELLE EN MR. BOUWMAN OOK ONTSLAG ALS RAADSLID Mevr. C. A. Griep, J.S. Visscher en A.G.Heijboer Mevrouw C. A. Grïep-Duinker (v.v.d.) en de heren J. S. Vis scher (p.v.d.a.) en H. G. Heij- boer (c.h.) zijn in de woensdag avond gehouden vergadering van de Goese gemeenteraad tot wethouder gekozen. Zij nemen de plaatsen in van de vorige week afgetreden wethouders J. J. van Melle (c.h.), mr. H. B. Bouwman (p.v.d.a.) en J. H. Roose (k.v.p;). De heer Heij- boer zal slechts kort wethouder zijn, zo vernamen wij van be voegde zijde. De C.H.U. zal een nieuwe kandidaat voor het raad- lidmaatschap voordragen, na melijk drs. J. Dijkgraaf, die men dan in aanmerking wil la ten komen voor de wethouders zetel. Tijdens deze vergadering deelden de heren Van Melle en Bouwman mede ook hun ont slag te nemen als raadslid. De fractie van de K.V.P., die thans niet meer in het college van b. en w. is vertegenwoordigd, zal in „loyale oppositie" gaan, zo verklaarde de lieer J. H. Roose. Evenals tijdens de bewogen raadsvergadering van vorige week, was er ook nu weer een tal rijk publiek aanwezig.Alle stoe len op de publieke tribune waren bezet en velen moesten genoegen nemen met een staanplaats. Na dat de raad een twintigtal agen dapunten had afgewerkt, kwam de wethoudersverkiezing aan de orde. De heer P. de Munck (p.v.d.a.), die zoals bekend zijn ontslag als raads lid heeft ingediend wegens vertrek naar Baarn, legde als eerste een ver klaring af. Hij zei, dat het het stre ven van de raad was nieuwe wethou ders te recruteren uit de drie partij en, die tot nu toe in het college van b. en w. waren vertegenwoordigd. „De heer Roose heeft mij telefonisch verklaard, dat de K.V.P. onder de huidige omstandigheden geen prijs stelt op een vvethouderszetel", aldus dit raadslid, dat de heer Roose ver zocht deze uitlating in het openbaar te willen herhalen. „Inderdaad", aldus de heer Roose, ..dit was mijn persoonlijke me ning. Na overleg met mijn frac tiegenoot de heer W. G. M. de Valk evenals de heer F. P. J. Polderman (c.h.) wegens ziekte afwezig kan ik deze mening als die van de K.V.P.-raadsfractie weergeven". De heer Roose ver klaarde tot de conclusie te zijn gekomen, dat de K.V.P.-raads- fractie geen steun kan verlenen aan de benoeming tot wethouder van één van de leden van de com missie ad hoe. „Al deze leden zijn dermate gecompromitteerd en zul len door het provinciaal bestuur van Zeeland en de justitie nog zo danig gecompromitteerd worden, dat wij hen nooit zullen steunen", aldus de heer Roose. „Derhalve is de keus beperkt. De genen, die volgens de K.V.P. in aanmerking komen voor benoe ming tot wethouder zijn mevrouw G. J. van Willegen-Everse (c.h.), A. G. Heijboer (c.h.), N. E. van Santé (v.v.d.) en Ph. Haverhoek (p.v.d.a.)", zo zei de heer Roose. Nieuwe kandidaat Namens de fractie van de P.v.d.A. verklaarde de heer Haverhoek, dat deze partij de heer Visscher voor de benoeming tot wethouder wilde voor dragen. De heer Van Melle zei, dat de gehele ontwikkeling, zoals die zich heeft voorgedaan, de C.H.U. voor moeilijkheden heeft geplaatst. „Wij zijn ons echter de verantwoordelijk heid tegenover de gemeente bewust. (Zie slot pag. 2 kol. 5) De Tweede Kamer heeft gistermiddag uitvoerig gedebat teerd over de Goese kwestie. Er werd daarbij felle kritiek uitgeoefend op het systeem van verschrijvingen. Het be leid van de minister inzake de burgemeester werd over het algemeen goedgekeurd, terwijl voorts werd gevraagd naar het standpunt van de bewindsman inzake de beschuldigin gen van de Goese oud-wethouder Van Melle. Zoals bekend heeft deze verklaard, dat ook bij een provinciale dienst verschrijvingen zijn voorgekomen. De minister zegde een onderzoek toe. Over deze Kamerzitting is op pagina 9 een uitvoerig ver slag opgenomen. De meerderheid van de stich ting is voor het toekennen van een winstuitkering, een minder heid staat een loonsverhoging per 1 april 1961 en per 1 okto ber 1961 voor, een andere min derheid is voorstandster van goedkeuring der loonvoorstellen van de Vakraad. De Vakraad voor de Metaalindus trie heeft in zijn vergadering van 23 september, zoals bekend is, de vol gende voorstellen vastgesteld en daarna ter goedkeuring aan het col lege van rijksbemiddelaars voor ge legd: 1. Goed te keuren, dat de collectieve arbeidsovereenkomst in de me taalindustrie opgenomen Toon schalen met Ingang van 1 januari 1961 worden verhoogd met drie procent en met ingang van 1 juli 1961 worden gebracht op acht pi'ocent boven het huidige peil. 2. De schalen der maximum gemid delde lonen per 1 januari 1961 te verhogen met vier procent en per 1 juli 1961 te brengen op acht procent boven het huidige peil. 3. Goed te keuren, dat deze lonen zullen gelden tot en met 31 de cember 1961, in. verband waar mede de bij het afsluiten der col lectieve arbeidsovereenkomst overeengekomen mogelijkheid om per 1 juli 1961 de lonen te herzien, komt te vervallen. 4. De mogelijkheid te openen, dat de ondernemingen in de metaalin dustrie naast de eventueel be staande uitkeringen in verband met de winst een extra uitkering zullen mogen doen in 1960 van anderhalf procent van het jaar loon en in 1961 eveneens van an derhalf procent van het jaarloon, eventueel in enkele termijnen uit te keren. VERWACHT.. AANHOUDEND ZACHT WEEK Opklaringen en hier en daar enkele regenbuien. Matige tot krachtige zuidwestelijke wind. Weinig veran dering in temperatuur. ZON EN MAAN 25 november Zon op 08.16 onder 16.37 Maan op 13.29 onder,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 1