BARON BLUFF DE KERKENr GEEF iets voor de FIETS maatschappij EERSTE ZENDINGSARBEIDER NAAR NIEUW ZENDINGSTERREIN MASSALE TREKTOCHT NAAR WOESTIJNEN IN CALÏFORNIË DONDERDAG 24 NOVEMBER 1960 PROVINCIALE Z E E U W 8 E C O U 4 A Nï 33 Nog maar al te vaak neemt een ge parkeerde auto plotseling een duik in het water. Soms is dat geheel en al de schuld van de onervaren of angstige auto mobilist. Met de nodige voorzorgs maatregelen en dit geldt ook voor de feilbareervaren bestuurder kan veel narigheid worden voorko men. Parkeert U bijvoorbeeld vooruit te gen (ic walkant aan. volg dan de vol gende raadgevingen van de A.N.W.B. op: a. Zet de handrem zo krachtig mo gelijk aan. b. Draai de voorwielen zo, dat de auto bij het eventueel vooruitrij den zoveel mogelijk op de wal blijft. c. Zet de versnellingshandlc in de „achteruit". d. Vóór het starten: versnellings- handle in de neutrale stad zetten of koppelingspedaal intrappen. 43. Baron Bluff greep zijn lorgnet en tuurde in het rond. De situatie werd gaandeweg benauwder, want de achtervolgende boeren wonnen terrein, terwijl de dorpelingen uit Rundevlo van de tegengestelde kant oprukten. „Hm", mompelde de baron, „men verspert ons de weg. Bellen Johan!" De knecht belde. Baron Bluff keek of er een opening in de gelederen ontstond, maar daar in werd hij teleurgesteld. „Blijf bel len, Johan", maande hij, „en ik ver bied je de rem te gebruiken." De knecht bleef bellen en gebruikte de rem niet. Maat- omdat het volk geen duim- breedte week en de trouwe bediende 1 het op het laatste ogenblik toch niet 1 over zijn hart kon verkrijgen om par does op de massa in te rijden, zwenkte hij plotseling af. Hierdoor stoof het ranke voertuigje in volle vaart een onbekende 1 stemming tegemoet...... Het noorden van Noorwegen maakt een van de grootste droogteperioden sinds meer dan 40 jaar door. Volgens berichten uit de graafschappen Trondjem en Nordland zijn de putten uit gedroogd. Elektriciteit wordt enkele uren per dag uitgeschakeld zodat de poolnacht nog donkerkder en langer is dan normaal. In sommige delen van N'oord-N'oorwegen is er gedurende de wintermaanden slechts drie uur dag licht per etmaal. Er zijn grote gebieden die sinds juni geen druppel regen hebben gezien. Door de vermindering van de waiei- kracht. de voornaamste krachtbron in Noorwegen, is reeds werkloosheid in ve le sectoren van de industrie ontstaan. Volgens de Westdu'tse bierbrouwe rijen dronk de doorsnee Duitser in do periode 1950—1960 94.2 liter, en 89,4 liter in het Jaar daarvoor. Om de groeiende dorst in het land te kunnen lessen, pro duceerden de bierbrouwerijen in het jaar 1959—1960 52.500.000 hecotliter. Het jaar daarvoor bedroeg de produktie in toiaal 51.200.000 hl. NAAR TAXILA IN WEST-PAKISTAN Na artsen en theoloog ook een ingenieur Het vertrek van de zendingsarts C. A. Aan Walraven per vlieg tuig naar Taxila in liet vijfstro menland van West-Pakistan, was een min of meer historisch mo ment voor de Gereformeerde Ker ken in Nederland. Dokter van Walraven is namelijk de eerste zendingsarbeider die wordt uit gezonden naar één der zogenaam de ParubagebiedenPakistan, Ruanda-Urundi, Brazilië en Ar gentinië. In deze landen hebben de Gereformeerde Kerken inge volge een besluit van de synode gevraagd een voorlopige en be perkte zendingstaak aanvaard, nu de missionaire aroeid in Indone sië de laatste jaren noodgedwon gen sterk moest worden beperkt. Hoewel reeds enkele predikanten naar de nieuwe gebieden, met na me naar Argentinië en Brazilië, togen voor het onderzoeken van de zendingsmogelijkheden aldaar, is dokter Van Walraven niettemin de eerste zendingsarbeider die namens de Gereformeerde Kerken met de zendingstaak op het nieu we terrein begint. Hij zal voorlo pig in dienst van de Verenigde Presbyteriaanse Kerken uit Ame rika werkzaam zijn in het 150 bedden tellende ziekenhuis te Taxila in Pendsjaab. het vijfstro menland in West-Pakistan, waar 30 miljoen mensen wonen, meest Islamieten. De 33-jarige dokter Van Wal raven, afkomstig uit Dubbel dam, wordt formeel uitgezon den door de Gereformeerde Kerk van Dordrecht. Hij was reeds werkzaam als zendings arts in Blora op Midden-Java en in het ziekenhuis te Tiberias in Israël. Hij neemt zijn echt genote en zijn vier kinderen mee naar het nieuwe zendings terrein. Chemie Ds. B. Richters, directeur van het Gereformeerd ;::c -'ara m Baarn, waar dokter Van Walraven zicli heeft voorbereid op zijn nieu we taak, deelde mee dat er binnen kort nog drie zendingsarbeiders naar West-Pakistan zullen uit gaan, namelijk de arls II. J. Bak ker, de theologisch drs. .T. Slomp en ir. L. W. Hessel, die in Sialkot chemie gaan doceren. Zij gaan ginds in dienst Van de Kerk van Schotland arbeiden. Vooral uit het vertrek van ir. Hessel blijkt duidelijk dc gewij zigde zendingstaak vergeleken met eertijds: men tracht thans de ge- Rectoraatsoverdracht Tijdens een openbare bijeenkomst op donderdag 8 december in de aula van het gebouw van de theologische hogeschool aan de Broederweg te Kampen zal bet rectoraat aan prof. H. J. Schil der worden overgedragen door prof. dr. L. Doekes. hele mens te benaderen, niet al leen in zijn geestelijke doch ook in zijn materiële noden, zo zei ds. Richters. Vandaar dat ook de so ciaal-econoom drs. Ch. Steenwin kel op zijn terugreis van het In donesisch zendingsterrein een oriënteringsbezoek aan West- Pakistan zal brengen. De directeur van het Zendings centrum vertelde voorts dat het algemeen diaconaal bureau der Gereformeerde Kerken overweegt naast zijn taak in Hongkong een project te beginnen in West-Pa kistan als onderdeel van de inter kerkelijke hulp („The Inter- church Aid") van de wereldraad van kerken. De scheiding tussen de diaconale arbeid en het zen dingswerk is volgens ds. Rich ters tegenwoordig niet zo groot meer. Ook voor uitzending naar Ruan da-Urundi worden thans enkele zendingsmensen opgeleid. Dit ge beurt in België in nauwe samen werking met het Belgisch pro testants zendingsgenootschap voor de Kongo. Over de huidige toestand in In donesië deelde ds. Richters mee dat het aantal gereformeerde arbeiders op de zendingsterrei nen in de loop van de tijd is gedaald van circa 70 tot 26 thans, „Tot nu toe is de situatie aldaar erg meegevallen. Wo mogen ons erover verheugen dat ginds nog zoveel missio naire krachten aan het werk zijn. Gelukkig beseft het thuisfront dit ook. De zendïngsarbeid wordt in de Gereformeerde Kerken financieel sterk ge steund. Niettemin zou een gro ter aantal mensen kunnen wor den uitgezonden, indien er meer geld beschikbaar komt. Het missionaire besef onder jonge mensen is groot'", aldus ds. Richters. Protest tegen bezoek van aartsbisschop aan paus Een groep protestanten heeft, een verklaring aan de aartsbisschop van Canterbury doen overhandi gen, waarin zij protesteert tegen het hezoek van de leider van de- Anglicaanse Kerk aan de paus in Rome. De groep staat onder lei ding van burggraaf Alexander of Hillsborough, voormalig leider van de socialistische pers in de House of Lords en vroeger presi dent van de kerkraad van het verenigd koninkrijk. In de verklaring werd gezegd dat protestanten zich er bezorgd over maken dat het bezoek „de we reld de indruk zou geven dat de Kerk van Engeland bereid was tot compromis inzake haar refor matie-beginselen". Van het aartsbisschoppelijk paleis in Lambeth. Londen, werd de de legatie de verzekering gegeven dat het een beleefdheidsbezoek was en dat do aartsbisschop „zich ton volle bewust is van de grote kloof tussen de Rooms-Ka- tholieke en de Kerk van Enge land". Leken worden ingeschakeld in Zuidamerikaanse kerken De Amerikaanse kardinaal Ri chard Cushing heeft geopperd daartoe opgeleide leken overal ter wereld tegen betaling les te laten geven in de doctrines van de Rooms-Katholieke Kerk, wegens het tekort aan priesters. De kar dinaal zei. dat hij de Oecumeni sche Raad in Rome zou vragen dit systeem van betaalde leken op te richten om te helpen het com munisme te bestrijden. Een priester heeft geen monopo lie wat de theologische weten schap betreft. De dag dat de leek buiten dc Kerk stond, naar bin nen kijkend, als het ware, is voor bij, aldus kardinaal Curshing. Hij zeï dat binnen één generatie, de 20 landen van Latijns-Amerika de helft van de rooms-katholieken der wereld konden bevatten, maar voegde hij er aan toe, „dat gehele gebied is een broeinest van com munisme". Een reden daarvoor was de grote onwetendheid van 90 procent der Zuidamerikaanse rooms-katholieken wat hun geloof betrof. De kardinaal zei dat voor de scholing der Zuidamerikanen 125.000 priesters nodig zijn. doch dat slechts 52.000 beschikbaar waren. Internationaal pleidooi voor de zondagrust De Internationale Federatie van Christelijke Fabrieks- en Trans portarbeidersbonden, die onlangs in conferentie over Europese pro blemen is bijeen geweest in Am sterdam, heeft een resolutie aan genomen, waarin er bij de rege ringen, parlementen, en de orga nen van de Europese instellingen op wordt aangedrongen maatre- gen te nemen die zullen bevorde ren dat de zondagsrust behouden blijft, respectievelijk wordt her steld. In de resolutie wordt voorts opge merkt dat de federatie met grote bezorgdheid kennis neemt van de toenemende uitbreiding van zon- dagsarbeid op grond van techni sche en economische motieven. De federatie doet een beroep op de aangesloten vakbonden en alle werknemers de inhoud van de re solutie over de glijdende werk week, aangenomen door het I. C. V. op zijn congres van 25 tot 28 juni 1958 in Vervey tot richtsnoer ie nemen van al hun handelen. De internationale federatie zal bevorderen dat door passende plannen en voorstellen in de on der haar werkgebied vallende sectoren aan de verwerkelijking van deze wensen zal worden ge werkt. Lustrumcongres van chr. jeugdbond natuurvrienden De Christelijke jeugdbond van natuurvrienden opent dinsdag 27 december in het gereformeerd jeugdgebouw te Zeist zijn derde lustrumcongres. Na een inleidend woord van de pracses van de lustrumcommissie, Ch. Streef kerk, zal de burgemeester van Zeist, mr. P. A. Korthals Altes, het congres openen. Vervolgens spreekt prof. dr. P. A. v. Stemp- voort, hoogleraar aan de rijksuni versiteit te Groningen, over „God, natuur en mens". HOOG EN LAAG WATER november uur meter uur meter uur meter uur meter f nap nap nap nap Vlissingen 6.19 1.79 19.00 1.85 0.15 1.65 12.58 1.85 Terneuzen 6.50 1.96 19.30 2.03 0.48 1.81 13.31 2.01 Hansweert 7.27 2.08 20.06 2.13 1.21 1.95 14.03 2.15 Zicrikzee 7.26 1.29 20.18 1.53 0.58 1.32 13.29 1.57 Wemeldinge 8.02 1.53 20.33 1.77 1.17 1.51 '13.53 1.77 Advertentie Immorele films en literatuur in Ver. Staten Adevertentie Sinds 1842 Advertentie) Moderne landhuizen in een „onherbergzame" streek De gouden staat Calïfornië leeft op tijdens de derde „goldrush" in zijn geschiedenis. Na de gouddelvers en de citrusplanters komen nu de men sen die op jacht zijn naar het gouden zonlicht. Het is een massale tocht naar de zon en waar kan men die be ter zoeken en vinden dan in de heetge- blakerde woestijnen in Zuid-Califor- nië? Nog slechts enkele jaren waren deze woestijnen ontoegankelijk, on gastvrij en zelfs gevaarlijk, nu echter is men er het hele jaar van alle moge lijke comfort verzekerd. Er zijn nu autowegen en er is air-conditioning in de van aangebouwde zwembaden voorziene huizen. Sinds de dagen van de eerste gold rush hebben nog nimmer zoveel men sen hun heil in deze streken gezocht. Duizenden hebben zich aangesloten bij de categorie der zogenaamde twee- huizige gezinnen. Zij hebben dus be halve hun woning in de stad nog een landhuis in de woestijn. De grond daar Twee r.lc.-studiegroepen hebben mel ding gemaakt van een onrustbaren de toeneming in de Verenigde Staten van films, waartegen op morele gron den ernstige bezwaren ingebracht kunnen worden, en van onzedelijke, literatuur. De studiegroep voor de film wijst erop, dat er in verscheidene films, die het vorige jaar in. omloop zijn ge bracht, weinig meer te bespeuren valt van de morele normen, die al gemeen aanvaard werden. De groep had 275 films gezien. Tegen 64 had zij bezwaren en acht wees zij abso luut af. De studiegroep voor literatuur merk te op dat plaatselijke verkopers uit eindelijk de barrière moeten vormen, waarop de stroom van ♦onzedelijke literatuur moet stukbreken. Voorts dringt zij aan op acties van de ge meenschap, daar de hogere rechts colleges een wel „zeer liberale" hou ding blijven aannemen tegenover de obsceniteit en de wetgeving op dit punt gebreken vertoont. Eisenhower over resultaat van Japanse verkiezingen President Eisenhower heeft dinsdag verklaard dat hij „hogelijk tevreden" is met de overwinning van de pro- westerse liberaal-democraten in de Japanse algemene verkiezingen van zondag. Eisenhower zei dat het re sultaat van de verkiezingen een nieuw bewijs vormde van de hechte vriendschap tussen het Japanse en het Amerikaanse volk. 9 Bij gelegenheid van de dertiende boe kenweek in Oostenrijk heeft minister van onderwijs Drimmel de verlening van staatspremies aangekondigd voor boek handelaren die de meeste exemplaren van werken van Oostenrijkse schrijvers verkopen. Oostenrijk staat met 46 titels per honderduizend inwoners op de ne gende plaats in de Europese boekenpro- duktic. (Adevertentie). Ineens, terwijl U een krant opraapt kunt zich niet meer oprichten. Om standers denken dat U overdrijft, zo snel overvalt U wat men „spit in do rug" noemt. Laat U niet kwellen door de he vige pijn die de geringste beweging U veroorzaakt. Driemaal daags wrijven met Kloosterbalsem (Akker-Balsem), waarvan de warmte-opwekkende be standdelen diep in de weefsels door dringen en de pijn snel verjagen. In korte tijd zult U zeggen: „Kloosterbal- sera - geen goud zo goed." Op het vliegveld van Londen heeft, dr. Geoffrey Fisher, aartsbisschop van Canterbury, voor enige tijd af scheid van zijn echtgenote genomen. Dr. Fisher zal een bezoek brengen aan het Heilige Land, Instanboel en Rome, waar hij de paus zal ontmoe ten. die lekkere shag de handige doos DERDE GOLDRUSH is minder duur dan overal elders in landen met zo'n klimaat. Hogere lo nen en meer vrije tijd maken het voor velen mogelijk om er zo'n modern landhuis in de zon op na te houden. Los Angeles, de snelst groeiende stad van Amerika, is zo langza merhand één geworden met de plaats die ontstaan is in en om Coachella Valley, in het zuiden. Deze plaats omvat ook de zoge naamde „recreatielinie in de woes tijn", die zich uitstrekt van Palm Springs tot aan de Salton Zee. De ze zee wordt wel de'grootste vergis sing van de natuur genoemd. Zc werd gevormd in 1905, toen de Co- loradorivier in een vroeger bed overstroomde. Verouderd De Saltonrivièra staat in de prospec tussen omschreven als het enige, vakantieland in de Verenigde Staten waar men het hele jaar kan verblij ven. Iemand zei, dat- de plattegrond van die streek al verouderd zijn, als ze van de drukpers lopen. Stede bouwkundigen, ingenieurs en archi tecten komen bij massa's naar dit nieuwe woongebied. Bijna vierhon derd kilometer bestrating is er aange- - legd en vrijwel dagelijks komen er nieuwe woonhuizen gereed. De tegenwoordige landhuizen met al him elektrische installaties, overtref fen vaak de huizen in de stad in com fort en vormgeving. Steeds meer ge zinnen brengen een gedeelte van net jaar door in deze woestijnhuizen, waar zij in patio's en zwembaden het heetste gedeelte van de dag kunnen verluieren. Hoewel velen denken, dat de woes tijnen in Califomië hete en onher bergzame landstreken zijn, is dit gebied bijzonder liefelijk in de len te en de voorzomer als de bloemen in alle kleuren van de regenboog in bloei staan. De bloeiende bloe men en bomen maken dat de woes tijn het idee geeft van een tuin, met eeuwig wisselende kleurscha keringen. Veel „gouddelvers" war den bij hun besluit tot vestiging beïnvloed door deze kleurenpracht, voor anderen is het de zonsonder gang, die de oneindige zandvlakte de aanblik geeft van een wonder land van rotspieken en hoogoprij- zende cacteeën. Voor verreweg de meeste „pioniers" bestaat de aan trekkelijkheid uit de combinatie van zoneschijn en comfort.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 13