Abdoel Rahman zou V.N.-beheer over Nieuw-Guinea wensen Nederlandse pluimveewereld steekt Amerika de loef af Nieuwe voorstellen na rondreis VOORJAARSMODE 1961 Geen overdracht aan Indonesië OVERZICHT SALDI BELEIDSFOND- SEN VAN DE PRODUKTSCHAPPEN DUCKSTEIN IN AAN DE BERG EN DAL LEIDING PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 23 NOVEMBER 1960 I (Van onze Haagse redactie) I» goed ingelichte diplomatieke kringen In Den Haag wordt ver wacht, dat de premier van Ma- lakka, Toenkoe Abdoel Rah man, die vrijdag voor twee daagse besprekingen met de mi nisters De Quay en Luns in Ne derland arriveert, een plan tot oplossing van het Nederlands- Indonesisch geschil over Nieuw-, Guinea zal voorleggen, geba seerd op de volgende hoofdlij nen: 1. Het recht van de bevolking van westelijk Nieuvv-Guinea op zelfbe schikking. dat uitgangspunt vormt voor de Nederlandse politiek t.a.v. Nieuw-Guinea dient te worden er kend. en de uitoefening van het zelf beschikkingsrecht zowel als de ont wikkeling van land en volk van Nieuw-Guinea moet worden gega randeerd. 2. Teneinde te verzekeren, dat dit zelfbeschikkingsrecht zo spoedig mo gelijk kan worden uitgeoefend, maar ook, dat deze ontwikkeling niet door onverwachtse conflicten wordt on derbroken, alsook ter bereiking van een ontspanning in Zuidoost-Azië is het gewenst dat Nederland het be heer over Nieuw-Guinea overdraagt aan een groep van landen, die in op dracht van de Verenigde Naties het trustschapsbeheer over Nieuw-Gui- nen dient te, voeren, met taak de ontwikkeling van het gebied tot het tijdstip van uitoefening van het zelf beschikkingsrecht. In de trustschapscommissie zou den in ieder geval enkele Aziati sche landen zitting moeten heb ben. Het is op het ogenblik echter nog niet duidelijk of in de plan nen van Abdoel Rahman rekening wordt gehouden met de mogelijk heid dat Nederland en Indonesië of een van beide in deze commissie zitting zouden (kun nen) hebben. Plan herzien Diplomatieke waarnemers gaven ons te kennen, dat de plannen van de Maleise premier, die op 14 oktober zijn land verliet om in New-York waar hij vele leiders van delegaties' Van Scheltinga won afgebroken partij De beslissingsvierkamp in Berg en Dal is dinsdag voortgezet met het uitspelen van de afgebroken par tijen uit de tweede ronde. De uitsla gen waren: Matanovic (Joego-Sla- vië)Van Scheltinga (Nederland) 01; Bertok Joego-Slavië)Bilek Hongarije) 01. De stand luidt nu: l. en 2. Van Scheltinga en Bilek, bei-, den 1 Vz pnt.: 3. en 4. Bertok en Ma tanovic. beiden p. Onze landgenoot Van Scheltinga slaagde er met zwart spelend tegen de Joego-Slaviër Matanovic in zijn voordeel, dat hij bij het afbreken van de partij had. te consolideren en toen de Nederlander een pion tot dame promoveerde, gaf Matanovic op. Geen visum meer voor Paraguay Naar dinsdag van het ministerie van buitenlandse zaken is vernomen, is met ingang van woensdag 33 novem ber voor reizigers uit de Benelux de visumplicht voor Paraguay afge schaft. Dinsdagochtend heeft de consul-ge neraal van Italië in Amsterdam, dr. Contarini, de door hein ad. interim in' ontvangst genomen „Edison" over gedragen aan de belanghebbende: madame Car Men Franco, leidster van het Italiaanse mnziekensemble „I Musici". De onderscheiding was het gezelschap toegekend op het Grand Gala du Disqüe, doch men was niet in de gelegenheid naar Amster dam ie kómen om de „Edison" in ontvangst te nemen. bij de V.N. heeft ontmoet Was hington, Ottawa en Londen zijn denkbeelden voor een bemiddelings voorstel te toetsen, nogal ingrijpende wijzigingen hebben ondergaan. Üit informaties die al spoedig uit het V.N.-centrum doordrongen, mocht worden afgeleid, dat de toenkoe aan vankelijk meende dat tegemoetko ming aan de Indonesische eis van overdracht van soevereiniteit aan In donesië wellicht te verwezenlijken zóu zijn via een overgangsstadium van trustschapsbeheer. Volgens onze inlichtingen zou hij aan een trust schapsbeheer van een jaar of drie hebben gedacht, met daarop volgende overneming door Indonesië. Afwijzingen Het staat thans echter wel vast, dat hij tijdens een reeks van be sprekingen tot de conclusie is ge komen, dat een dergelijke oplos sing door een belangrijk aantal landen beslist wordt afgewezen, omdat het recht van zelfbeschik king van de bevolking van Nieuw- Guinea niet erkend zou worden, laat staan uitgeoefend zou kun nen worden. De toenkoe schijnt tot de conclusie te zijn geraakt, dat Nederland be paald niet alleen staat in zijn eis, dat de bevolking van Nieuw-Guinea het zelfbeschikkingsrecht heeft en moet kunnen uitoefenen, en dat een poging tot vermindering van de spanning om dat gebied tot misluk king is gedoemd, wanneer zij niet dat zelfbeschikkingsrecht tot uit gangspunt neemt. Venvacht wordt dat de toenkoe die vrijdag in Den Haag aankomt, die zelfde dag en zeker ook zaterdag nog besprekingen met Nederlandse regeringsleden zal hebben. Of die be sprekingen ook zondag zullen voort duren is op het ogenblik nog niet ze ker. Wel staat vast, dat Abdoel Rah man Nederland niet voor maandag zal verlaten. IN BRIEF STAATSSECRETARIS Saldo aankopen oesters f 125.520.— In een brief van de staatssecretaris van algemene zaken aan de Tweede Kamer, ïn verband met gedane toe zeggingen in de memorie van ant woord op de rijksbegroting voor 1961, wordt een overzicht gegeven van de saldi der op 1 januari 1960 bestaande beleidsfondsen der pro- duktschappen. Het overzicht is sa mengesteld uit de door de produkt- schappen verstrekte gegevens. Kampioenschap 1960 M.A.C. „De Zeeuwen" vol spanning Hoewel reeds zes wedstrijden zijn verreden, is nog steeds niet bekend wie in de verschillende klassen aan spraak kan maken op de kampioens titel 1960 van de motor- en autoclub „De Zeeuwen" uit Middelburg. Met spanning wordt daarom uitgekeken naar de resultaten van de laatste rit de zevende die zaterdag 26 november a.s. zal worden verreden. Het parcours voor deze beslissende rit is uitgezet over verharde wegen op Walcheren. De lengte van de rit is voor auto's, motoren en scooters 60 en voor bromfietsen 30 kilometer. De gemiddelde snelheid is vastge steld op respectievelijk 36 en 20 ki lometer per uur. Gestart wordt om 19.01 uur op de Markt te Middel burg, waar ook de finish is. Gezien het gevorderde seizoen kun nen in deze laatste rit nog allerlei factoren, zoals duisternis, mist, re gen en vette wegen, belangrijk mee spelen in de einduitslag. De wedstrijd kan zwaarder worden dan in de be doeling van de organisatoren lag. Hoe groot de spanning a.s. zaterdag kan worden, blijkt wel uit de uitslag na zes ritten. In de bromfietsklasse heeft A. J. v. d. Vliet de leiding met 198 punten. Hij wordt echter op de voet gevolgd door J. Michielsen en D. G. Musse, beiden met 196 punten. In de motorklasse zijn eveneens drie geduchte kanshebbers op de titel van kampioen, namelijk S. Jongepier, C. Sinke en J. de Visser met respectie velijk 196, 194 en 192 punten. In de autoklasse liggen de kaarten echter enigszins anders. Hier is B. v. d. Linden vrijwel zeker van het kampioenschap met 196 punten, waarmee hij een voorsprong heeft van 8 punten op zijn naaste concur rent A. Wagenaar (188 p.). Onmid dellijk hierop volgt Geldof met 187 punten,. Tn alle klasseri is de strijd om de vierde tot en met de laatste plaats verder nog geheel onbeslist. Deze beleidsfondsen der produkt- schappen worden verdeeld in twee groepen, te weten die fondsen die een functie hebben in het markt- ordenend beleid der produktschap- pen, en de fondsen ter financiering van andere doeleinden als collectieve reclame, wetenschappelijk onder zoek, exportbevordering e.d. Zo bedroeg het saldo van het fonds voor het aankopen van oesters per 1 januari 1960 ƒ125.520. Het toe gestane maximum is ƒ750.000. De heffingen bedragen 25 van de waarde der geëxporteerde oesters. Het oesterexportbevorderingsfonds had per 1 januari een saldo van 82.033, het maximum is 750,000 en de heffing bedraagt 15 van de exportwaarde (5 beneden een individueel basiskwantum). Het mosselkwekersfonds (ook. wel mossel egalisatiefonds genoemd), had een saldo van 1.436.885 bij een ma ximum van 2.000.000. De heffing bedraagt hier ƒ1,65 per ton op door vissers of kwekers afgeleverde mos selen. Het propagandafonds voor het mosselbedrijf had per 1 januari een saldo van *15.520 tegen een maxi mum vn f 80.000 en de heffing be draagt hier r 0 02 per ton door kwe ker of visser ."'""■olcverde en door groothandelaar of be- en verwerker afgenomen mosselen (dus tweemaal 0,02 per ton). Het fonds voor ex port van mosselen naar Frankrijk had een saldo van 112.245 tegen een maximum van 750.000, met een heffing van 2 per 100 kg van door exporteurs naar dit land uitgevoerde mosselen boven een individueel ba siskwantum, waarvan ƒ0,50 per 100 kg wordt geheven. Het saldo fonds voor export van mosselen naar Bel gië bedroeg 102.574 tegen een ma ximum van ƒ750.000. De heffing is hier dezelfde als voor het fonds ex port van mosselen naar Frankrijk. H De Parijse ontwerpers berei- ji den zich geducht voor op de collectie voor het voorjaar 1961, Links„Epi-Plage", een j= strandjurk van bedrukte ka- toen, ontwerp Pierre BiUett. m Midden: ^Paprika', een lente- m japon van katoen met zwarte, gele en rode strepen. Opval- lend is de brede zwarte cein- M M tuur met strikjes. Ontwerp Joppy. Rechts: .Jris", een en- sémble van katoen met 7/8 M mouw. Ontwerp Joppy. Éllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllll Sorry I verloor met 9-1 In groep L van de landelijke over gangsklas tafeltennnis leed Sorry I zijn vijde nederlaag in successie. Het bezoekende D.D.C. III uit Den Haag nam van het begin van de wedstrijd af geen risico. Pas na een 70 score voor de gasten wisten de Vlissingse spelers hun eerste en enige tegen- punt te boeken middels een verdien de overwinning van R. van Breen op H. Turenhout. P. Martijn, de kers verse kampioen van Vlissingen, had het geluk niet aan zijn zijde. Hij ver loor alle drie partijen na drie games waarvan één met 2022 en één met 1921. P. de Waal verloor alles in twee games. De gedetailleerde uitslag luidt: P. MartijnH. Turenhout 1821, 21 16, 1621; P. de WaalJ. van Kem pen 1321, 1921: R. van Breen Chr. de Graaf 921, 1421; P. de Waal—H. Turenhout 2022, 1721; P. MartijnChr. de Graaf 2220; 1621, 2022; R. van BreenJ. van Kempen 1621. 1621; P. de WaalChr. dc Graaf 1421, 16 21; R, van BreenH. Turenhout 21 —14, 7—21, 21—19; P. Martijn—J. van Kempen 2123, 2114, 1921; P. de Waal en R. van EreenJ. van Kempen en Chr. de Graaf 1121, 14—21. Na de tweede ronde in het schaak toernooi in Berg en Dal is de leiding in handen van de Oostenrijker Duck- stein. Hij versloeg dinsdagavond de Spanjaard Lopez Gracia. Larsen (De nemarken) kon de leider niet bijhou den. omdat hij het tegen Skoeld (Zweden) niet verder kon brengen dan een gelijk spel. Veel plezier beleefden de toeschou wers aan dr. Barendregt. Deze legde een onblusbare strijdlust aan de dag. En hoewel de partij werd afgebro ken, zitten er voor de Nederlander bepaald wel perspectieven in. Het toernooi werd dinsdag geken merkt door twee elementen: de afne mende politieke onrust en de toene mende sehaaksfeer. Men spreekt nu niet meer over ministers, bonden of telegram-uitwisselingen. Thans ana lyseert men afgebroken partijen, be reid varianten voor of verdiept zich in de scoretabel. Vandaag (woens dag) worden de hangparfijen voort gezet. Donderdag staat de vierde ronde op het programma. Het toei'- nooi eindigt inplaats van op 15 de cember, op de vierde december. De uitslagen van dinsdagavond wa ren: Barendregt (Nederland) Oianen (Finland) afgebroken; Skoeld (Zwe- Donner verloor van Pomar in interzone- toernooi In de herkamp om drie plaatsen In het interzonetoernooi heeft de Span jaard Pomar in 28 zetten van de Nederlander Donner gewonnen. De Zuidsaviër Gligoric en de Hon gaar Portish speelden remise in 15 zetten. Na twee ronden leidt Pomar met IV2 pnt, voor Portish en Gligo ric 1 pnt. en Donner ¥2 pnt. IN NULAND, NOORD-BRABANT Coöperatief instituut op hoog wetenschappelijk niveau Het is in de pluimveewereld niet meer zo, dat men een „Barne velder" haan laat liuwen met bijvoorbeeld een New Hamps lien en dan maar vertrouwt dat daar een betere kip van komt, Zo was wel ongeveer de methode van voor de oorlog, maar er is sinds dien veel veranderd. Amerikaanse deskundigen hebben een knuppel in bet hoenderhok gegooid, doordat zij in navolging van do Iiybride-mais-teelt ook begonnen met bet fokken van hybride (bastaard)-kippen met hulp van academisch opgeleide krachten werden kostbare nieuwe foksystemen uitgedacht en toegepast en de resultaten waren dermate goed, dat oirze Nederlandse fok kers de schrik om liet hart sloeg. Tegen de groots opgezette Ameri kaanse werkwijze zou geen enkele individuele fokker op kunnen, al deed hij nog zo zijn best en men vreesde liet ergste toen de hoogwaardige fok- produkten van uit The States na de oorlog ook hier werden ingevoerd. Toen heeft agrarisch Nederland dc handen in elkaar geslagen en sticht ten *Je standorganisaties samen met de landbouwcoöperaties het C. P. I„ het „Coöperatief Pluimveefokkers 1 Instituut", waarna een veredelings- j bedrijf gesticht werd, zo goed opge zet en zo omvangrijk, als er in heel Amerika en Canada niet te vinden zijn. Er was voor de uitvoering van dit plan een groot investeringskapitaal nodig. Dat is beschikbaar gekomen door een bijdrage ineens van de C.L.O.-controle (overkoepelend re searchbureau van de standsorganisa ties), van de nat. coöp. aan- en ver koopvereniging voor de landbouw (coöperaties boven de rivieren) en van de C. I. V. (coöperaties beneden de rivieren). Er werd in Nuland een stuk grond in erfpacht verkregen en daarop verrezen praktisch en mo dern ingerichte bedrijfsgebouwen, sommige van 70 tot 90 meter lang, waarin nu vele duizenden dieren ge huisvest zijn als objecten voor de vercdelingsmethoden. Ir. K. Bos, een vertrouwde figuur in de pluimveewereld, kreeg de „fok- technische" directie en ïr. J. J. van Wijk de commerciële. Met België samen Nuland is een dorpje midden in het Brabantse land en dicht bij belang rijke pluim veeeent ra, dat dank zij de stichting van liet instituut (afgekort C.P.I.) ineens een grote bekendheid heeft gekregen. In 1955 werd daar gestart, als dienstverleningsinstituut voor de Nederlandse fokkers en wat in de nu voorbije vijf jaren tot stand gebracht werd is zo belangrijk, dat de concurrentiepositie van Nederland belangrijk versterkt werd. Heel veel wiizer wordt de bezoe ker niet. Althans niet omtrent de ingewikkelde fokmethoden, die voor buitenstaanders met het oog op de concurrentie streng ge heim gehouden worden. Het lijkt in Nuland een beetje op vreemde wiskunde, wie zich voor een be paald dier tussen de kakelende menigte interesseert krijgt bena mingen te horen als: „dat is de W110 x R 97 x R 80 W 110 maal de R 97 keer R 80 en hier ziet U de II 60 maal de W 82 keer R 33 In enkele van de honderden hokken waarin zelden vreemden worden toegelaten verblijven hanen en hennen voor welke 'fokkers, overal ter wereld, kapitalen zouden willen geven om ze te bezitten. Van deze worden slechts of de haan of de hen aan de fokbedrijven „prijs gegeven", om te voorkomen dat bepaalde resul taten aan de concurrentie uitgeleverd worden. Hoe het in Nuland en in Poppel in België precies in zijn werk gaat kunnen wij dan ook niet vertellen. Wel, dat er dit jaar tussen de 4 en 5 miljoen kuikens van de C.P.I. naar de fokbedrijven zijn gegaan en via deze ook naar meetbedrijven en an dere. Ook de kweek van slachtdie ren is namelijk een zaak van stu die in Nuland. üe Hypeco beschikt thans, vertelde ons ir. Van Wijk, over ruim 28.000 volwassen dieren en alleen in Nuland zijn er 72 leg- stammen, die voor de veredeling ge bruikt worden. De aangesloten fokkers profite ren uiteraard van de zo verkregen resultaten en uiteindelijk za heel Nederland van de Belgisch-Ne derlandse samenwerking op pluimveegebied profiteren. Hiermee is natuurlijk lang niet alles gezegd, maar een van de feiten die geconstateerd mogen worden is, dat aan de ernstige concurrentie vanuit Amerika in Nuland niet alleen met succes het hoofd geboden wordt, maar zelfs dat de Nederlandse pluim veewereld hier Amerika de loef afsteekt. den)Larsen (Denemarken) ¥2 Lopez Garcia (Spanje)Duckstein (Oostenrijk) 01; Teschner (West- Duitsland)Johannesen (Noorwe gen) afgebroken; Olofsson (IJsland) Schuster (West Duitsland) afge broken). De stand na dc tweede ronde luidt: 1. Duckstein, 2 punten; 2. Larsen lVz punt; 3. Olofsson 1 punt en 1 afgebr. partij; 4. Skoeld, ¥2 punt; 5, 6. en 7. Teschner, Schuster en Johan nesen allen 0 punten en 2 afgebr. partijen. 8. 9 en 10 Ojanen, Lopez Garcia en Barendregt, allen 0 punten en 1 afgebr. pai'tij. J. Giessen kampioen W.-Brabant-Zeeland Onder grote belangstelling is het kampioenschap West Brabant- Zee land verspeeld in het clublokaal van A.L.M. uit Middelburg, 5de klasse li- bre. J. Giesen te Boxmeer toonde de ze twee dagen zich de sterkste, met in zijn kielzog A. Vermeeren uit Bre da en W. Jansen uit Vlissingen die in dit gezelschap van zeven, deelne mers de kleuren voor het district Walcheren-Zuid-Beveland moest ver dedigen doch die in zijn voorlaatste partij tegen J. Vermeiren struikelde en de kans op de titel verspeelde. J. Giesen had hiervoor zijn partijen in winst-weten om te zetten. De allerlaatste partij moest de be slissing brengen tussen Vermeiren en Giesen. De eerste moest echter een zo hoog gemiddelde behalen dat dit voor hem een te grote opgave was. Wel bracht hij de kampioen zijn eni ge nederlaag toe en kwam hij gelijk in puntenaantal. Hij bracht ook de beste pai'tij op zijn naam, met 2.63 gemiddeld, maar zijn krachtsinspan ning bleek toch iets te klein te zijn geweest om Giesen van de troon te halen. De spelers Philipsen uit Tilburg, J. Pelders uit Waalwijk, J. Tielen uit Ruchpen en H. Melis uit Helmond waren reeds zaterdagavond voor de titel uitgeschakeld. Op de laatste speeldag waren onder de belangstellenden verschillende be stuursleden van het gewest Brabant- Zeeland aanwezig. Voorzitter W. Uitendaal reikte de kampioen de me daille uit. Hij dankte vervolgens de organisato ren en de biljartvereniging A.L.M. voor hun prima werk wat zij hadden gedaan, hij sprak de hoop uit (lat het district Walcheren- Zuid-Beveland nog sterker zal mo gen worden met aansluiting van vele nieuwe clubs. Namens het district sprak de heer K. J. Net een dankwoord. De voor zitter F. G. Melse dankte vervolgens alle spelers en sprekers voor deze geslaagde kamp. Hij overhandigde aan alle spelers een blijvende herin nering. De kampioen ontving een be ker. De eindstand was: 1. J. Giesen, Boxmeer 10, 283, 156, 14, 1.81; 2. A. Vermeiren, Breda 10, 298, 195, 10. 1.52; 3. W. Jansen, Vlis singen 6, 279, 198, 7. 1 41; 4. J Pel ders, Waalwijk 6, '267. 222, 8. 1.20; 5. J. Philipsen, Tilburg 4 260 196, 10, 1.32; 6. J. Tielen, Rucphen 4. 247, 217, 8, 1.13; 7. H. Melis 2, 246, 192, 8, 1.28. Boeken voor hengelaars Vrijwel alle facetten van de hengel sport worden belicht in het boek „Wij hengelaarsgeschreven door de bekende sportvisser A. van Onck en verschenen bij Ad. M. C. Stok in Den Haag De meeste van de 196 blad zijden handelen over dc zoetwater visserij. Dat deze visserij overigens niet minder „avontuurlijk" behoeft te zijn dan bet zeehengelcn brengt de schrijver duidelijk naar voren. Ook over de zeevisserij verschaft Van Onck instructieve gegevens. Tiental len foto's illustreren dit boek. Bij de uitgeverij .In den Toren" te Baarn vescheen de .,Zak-encyclope- die voor snorvissers" van de hand van de bekende schrijver Rinke Tolman. Inderdaad een handige vraaghaak, die duizend en één inlichtingen bevat, gemakkelijk is mee te nemen en aan zeekust of rivieroever dus altijd bij de hand kan zijn. De vele tekeningen in deze zak-encyclopedie zijn van Jaap Veonondaal.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 6