PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Kongolese militairen mishandelen functionarissen van V.N. Ontwerp voor Frans kernzwaard er door Pendel op Rotterdam uitdaging voor Zeeuws-Vlaamse industrie BILT DEEL VAN FREJUS STAAT WEER ONDER WATER 203e jaargang - no. 276 Dagblad, uitgave vau de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde.en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Hok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7,00 p. kw.; fr. p. p. 7,25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 23 nov. '60 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per m.m. Minim, p. advertentie 4.—, Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1.25. „Brieven bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 350300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g. 1 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, Grote Markt. 2, tel. 6140 (b.g.g. adv. 5213); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 2395,Terneuzen. Brouwerijstraat 2; Zierikzee, red. tel 2425. adm. tel. 2094. Reactie op vuurgevecht Arrestaties uit wraak en overvallen op woningen De spanning in Leopoldstad is na het vuurgevecht vau maan dagavond sterk toegenomen en het burgerlijk en militair perso neel van de V.N. is het doelwit van de wraakgevoelens der Kon golese militairen, die de V.N.-soldaten de schuld geven van de schietpartij bij de ambassade van Ghana. Kennelijk zonder opdracht van hun superieuren hielden Kongo lese militairen, toen de schietpartij in de verte nog voortduurde, 32 leden van het V.N.-personeel dertig mannen en twee vrou wendie uit een restaurant kwamen, aan. Zij werden in een kleine cel ondergebracht waar zij uren lang opeengepakt ston den en ruw werden bejegend. Zij werden in de ochtend vrijge laten. Om zeven uur in de ochtend blok keerden Kongolese militairen de we gen van een wijk waar V.X.-functi onarissen wonen en verhinderden dat deze naar het centrum van de stad gingen waar liet hoofdkwartier van de V.N. is gevestigd. Kentekens van do V.N. werden van auto's afgerukt en de meeste automobilisten, een honderdtal functionarissen en mili tairen, werden naar het kamp Leo pold overgebracht waar ook zij ruw werden behandeld. Op twaalf na werden zij overdag vrijgelaten. De huizen van verscheidene V.N.- functionarissen zijn geplunderd. Ko lonel Moboetoe heeft in verband hier mee' een oproep tot kalmte aan het gehele leger gericht. Demonstraties De Abako, de partij van president Kasavoeboe, heeft meegedeeld dat zij massa-bijeenkomsten voor het hoofd kwartier van de V.N. zal organise ren. De V.N .-bureaus in de stad wor den sterk bewaakt. Het uitwijzen van de Ghanesc diplo maat Nathaniel Welbeck uit Kongo heeft aan tenminste twee mensen het leven gekost. Slecht gambiet De Nederlandse regering heeft aan een Oostduitse schaakspeler de toegang tot ons land ontzegd. Die man was geen gevaarlijk en geen ongewest individu. Het lag ook niet in de verwachting, dat hij al schaakspelend aan de Nederlanders enigerlei militair geheim zou ont futselen en evenmin zag het er naar uit, dat hij op listige wijze het Navo- defensieschild zou perforeren met een dame-gambiet. Eovendienal zou hij dat wél van plan geweest zijn, dan nog zou Nederland de beschikking hebben ge had over een binnenlandse veilig heidsdienst, die weliswaar tot nog toe weinig belangwekkends heeft ge presteerd, maar die toch stellig is opgewassen tegen een zo eenvoudig karweitje als het in de gaten houden van een Oostduits schaakspelertje. Dié man mocht niet in Nederland binnen, omdat enkele West- europese regeringen enige tijd geleden, toen de Oöstduitsers moei lijkheden veroorzaakten bij het per sonenverkeer tussen Oost- en West- Berlijn, besloten een soort repressail- le toe te passen. Zij zouden aan Oöst duitsers de toegang tot hun land weigeren voorzover die Oostduitsers niet „dringend" in hun land aanwe zig moesten zijn. Op dit ogenblik is het personenverkeer tussen Oost- en West-Berlijn allang weer betrekke lijk normaal. Honderden Nederlan ders, hebben dat de laatste maanden kunnen constateren als ze bij een bezoek aan West-Berlijn overwip ten naar de Oost-sector zonder enige pascontrole. Bovendien konden ze zien, dat alle Westberlijners vrije lijk de Oost-sector mogen betreden. Enigermate vertraagd komt nu de Nederlandse regering toch nog met een onaangenaamheidje je gens een Oostduits schaker. Dat moet naar onze mening wel betreurd worden. In de eerste plaats omdat de Nederlandse regering op een volkomen onjuist ogenblik die maatregel heeft genomen. Maar in de tweede en de voornaamste plaats, omdat de bewuste maatregel tegen - bewoners van communistische landen in principe onjuist is. Wij, die in democratisch geregeerde landen wonen, laten ons voorstaan op onze vrijheid en wij beklagen de mensen achter het IJzeren Gordijn, omdat ze onder een dwangregime leven. Wij zeggen altijd tot die ge knechte volkeren, dat de mensen in onze vrije landen kunnen gaan en staan waar ze willen, kunnen reizen naar eigen vrije verkiezing en dat bij ons aan de grenzen geen prikkel draadafrastering en bajonetten het landschapsbeeld beheersen. En wat doen nu de regeringen van een aantal vrije landen? Als de Oostduitsers een ècht- communistische dwangmaatregel ne men en het personenverkeer met Oost-Berlijn (tijdelijk) bemoeilijken, dan vervallen ze in dezelfde fout als de communistendan gaan ze een tegenmaatregel nemen in dezelf de dwangsfeer en dan vergeten ze, dat die maatregel volstrekt niet past in ons democratisch staatsbestel! En jammer genoeg maken die regeringen het de Oostduitse com munisten en al die andere commu nisten achter het IJzeren Gordijn door haar wonderlijke dwangmaat regel alleen maar gemakkelijk om niet te geloven in de vrijheid van het Westen. In dat Westen immers blijken nu opeens ook dwangmaat regelen te bestaandaar krijg je ook geen visum om vrij te reizen Daar is het geen grein beter dan achter het IJzeren Gordijn Neen. wij hebben geen grein bewon dering voor deze maatregel van de Nederlandse regering. Het zou beter geweest zijn, wanneer niet één, maar enkele tientallen Oostduitse schakers in Nederland feestelijk waien ont vangen en wanneer daarna die Öosl- duitsers naar hun „Heimat" waren teruggegaan met de indruk: „het is daar in Nederland beter dan bij ons- er is in Nederland méér vrijheid... wij moeten het communisme loslaten rn een democratisch staatsbestel zien te krijgen". Welbeck weg Welbeck heeft gistermorgen aan boord van een Russisch straalvlieg tuig het land verlaten, nadat maan dagavond voor de Gftanese ambas sade waar hij verblijf hield, een vuurgevecht was uitgebroken tussen Tunesische V.N.-troepen en Kongole se soldaten, die het gebouw bestorm den. Het was het eerste gewapende con flict tussen de V.N. en Kongolese troepen. Functionarissen van de V.N. hebben verklaard, dat de rechterhand van Moboetoe, luitenant-kolonel N'Koko- lo en een Tunesiër tijdens de strijd zijn omgekomen. Volgens hen werden twee Kongolezen en acht Tunesiërs gewond. Beschuldiging Kongolese autoriteiten hebben de V.N. ervan beschuldigd verhinderd te hebben, dat Kongolese troepen An- toine Gizenga, viee-premier in dc re gering Loemoemba, in Stanleystad konden arresteren. In een communiqué, dat is uitgege ven door het commissariaat van in formatie wordt gezegd, dat zeven of ficieren van het garnizoen Stanley stad vorige week in contact getreden waren met kolonel Moboetoe en be gonnen warén een plan uit te voeren om de Loemoemba-gezinde gendar merie onder controle te brengen. Zaterdag hadden twee bataljons in fanterie „het rebellenkamp" omringd „om Antoine Gizenga te arresteren", aldus het communiqué. V.N.-troepen waren tussenbeide gekomen om de arrestatie te verhinderen en Gizenga was zondagnacht gevlucht. De minister van defensieir. S. H. Visser, en de chefluchtmachtstaf, It.-gen. H. Schaper, hebben dinsdag ochtend een bezoek gebracht aan Welsrijpwaar een straaljager op een boerderij is terechtgekomen. Foto: ir. S. U. Visser (tweedé van rechts) en It.-gen. H. Schaper twee de van links) op het terrein van de ramp. Kongo-debat duurt voort Ghana heeft dinsdag de Algemene Vergadering verzocht, het debat over de toelating van de door president Kasavoeboe geleide delegatie voor onbepaalde tijd te verdagen, gezien de schietpartij die zich maandagmid dag in Leopoldstad heeft voorgedaan tussen Kongolese militairen en troe pen van de V.N. De Algemene Vergadering weigerde echter het debat voor onbepaalde tijd te verdagen. De Ghanese motie werd met 50 tegen 34 stemmen, bij dertien onthoudin gen afgewezen. Twee landen waren afwezig. De afgevaardigde van Guinee, Is- mael Toure, zei dat zijn land zich zou terugtrekken uit de verzoenings commissie wanneer de Algemene Vergadering de geloofsbrieven van de door Kasavoeboe samengestelde delegatie goedkeurt. Ballonsalelliet zichtbaar Naar dc sterrenwacht te f| H Utrecht mededeelt zal de Ame- rikaansc ballonsatelliet de ko- p mende dagen in ons land weer g zichtbaar zijn. De sterren- g g wacht verstrekt de volgende ii tijdstippen: vanavond te 19.30. morgen te 19.00, vrijdag te g 1 IS.1S en te 20.30, zaterdag te g g 20.02, zondag te 19.30, maan- §f lag te 18.59 en dinsdag te 18.28 H m t<> 20.31. Dc satelliet gaat g v-iij hoog in het zuiden van west naar oost. De mogelijk- 1 neid bestaat, dat zij vijf tot g tien minuten voor het genoem- g 1 de tijdstip zichtbaar zal zijn. g llllllllllli;illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Duits-Amerikaanse besprekingen vlotten niet De Westduitse regering heeft tot nog toe geweigerd zich te binden aan omschreven afspraken om Amerika te helpen de betalingsbalans van de Amerikanen weer in evenwicht te brengen door bij te dragen in de kos ten van het Amerikaanse bezettings leger in Duitsland. Besprekingen hierover worden mo menteel gevoerd tussen de Ameri kaanse onderminister van buiten landse zaken, Douglas Dillon, cn de Amerikaanse minister van financiën, Robert Anderson, met de West-Duit se regering. Gisteravond zou in een gezamenlijk communiqué bekendgemaakt worden, dat er een regeling getroffen was, of getroffen zou worden, maar tij dens de laatste bespreking tussen Anderson en bondskanselier Adenau er, bleek, dat de staatslieden het niet eens konden worden. De deskundigen, die de details uit moesten werken, hebben opdracht om vandaag door te werken. De Spaanse beeldhouwer Ramon Ma- thieu legt hier in Madrid de laatste hand aan een borstbeeld van dona Fabiola de Mora y Aragon, die vol gende maand zal trouwen met ko ning Bondewijn. Het beeld zal in op dracht van de moeder van dona Fa biola naar koning Boudewijn worden gezonden. Beraad over salariëring overheid De centrale commissie voor georga niseerd overleg heeft gisteren de ge hele dag beraadslaagd over de be ginselen van het salarisbeleid voor het overheidspersoneel in het kader van het algemene loonbeleid van dc regering. Aan het einde van de vergadering werd over het hierna volgende in de centrale commissie overeenstemming bereikt. Een der centrales, de bij het N.V.V. aangesloten Algemene Cen trale van Overheidspersoneel, kon zich daarmee niet verenigen. Voor de periode tot 1 januari 1962 is een gedragslijn afgesproken, die onder meer inhoudt, dat voor drie groepen van overheidspersoneel de nog te treffen voorzieningen worden gefinancierd bulten de tót nog toe verleende verbetering met 6.2 pro cent van de loonsom. Ten aanzien van het na die datum te voeren beleid zal de loonontwikke ling in het bedrijfsleven richtsnoer zijn. De wijze van concretisering van dit beleid zal in 1961 een onder werp van studie uitmaken. Het overleg over de salariëring van de politie zal nu op de kortst moge lijke termijn .worden heropend. Debré krijgt vertrouwen Motie kreeg 63 stemmen te weinig De Franse nationale vergade ring heeft gisteravond een mo tie van afkeuring, die was inge diend tegen het wetsontwerp der regering tot instelling van een onafhankelijke Franse kern-strijdmacht verworpen. De motie kreeg 214 stemmen, hetgeen 63 onder het vereiste minimum van 277 stemmen was (d.w.z. de helft van het aautal leden der nationale vergadering plus één). Als gevolg van deze stemmings- uïtslag is het wetsontwerp thans aangenomen. De senaat zal het ontwerp thans in laatste lezing behandelen, waarna de Laaggelegen gedeelten van Fréjus staan weer onder water, een jaar na de ramp toen de dam van Malpassat bezweek en 400 mensen het leven verloren. Een dijk, die gemaakt was om het water van de rivier de Reyran, die als gevolg van de hevige regenval der laatste dagen sterk was gezwollen, tegen te houden, begaf het dinsdagmiddag. Hierdoor kwamen pasgebouw de huizen dinsdagavond onder water te staan. De spoor- en wegverbindingen tussen Marseille en Nice zijn verbroken en de autoriteiten ter plaatse noemen de toestand ernstig. Tot dusver zijn er geen slachtoffers gevallen. NOTA STATENKRING HULST DER K.V.P. Lonen en arbeidsvoorwaarden in deze streek moeten verder verbeterd ZOLANG ER „ELDERS" een tekort aan arbeiders heerst, kan liet werk loosheidsvraagstuk in Óost-Zeeuwsch-Vlaanderen door „lange-afstand- pendeleu" worden opgelost. Maar het blijft een noodoplossing, omdat het zulke geweldige risico's inhoudt voor de pendelende mens, zijn gezin en ook zijn samenleving. Tot deze conclusie komt de Pendel-studiecommis sie van de Statenkring Hulst van de Katholieke Volkspartij. De commis sie heeft haar bevindingen en eonclnsies neergelegd in de „Nota inzake de Oost-Zeeuws-Vlaamse pendel". Deze conclusie stemt volkomen overeen de commissie wijst daar zelf op met het oordeel, dat de stichting Zee land voor (Maatschappelijk en Cultureel Werk geeft in de studie „De socia le problematiek van Tholen en Sint-Philipsland". Het pendel-probleem klemt voor Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen echter meer, omdat de afstand tot re randstad Holland veel groter is. Daardoor zullen de gevolgen in Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen waarschijnlijk eerder en in ieder geval ernstiger aan het licht treden. De nota noemt de pendel naar de randstad Holland dan ook een „uitdaging aan de Oost-Zeeuws-Yaamse industriëlen en aan de streek". Ook wordt er in deze Oost-Zeeuws- Vlaamse nota op gewezen, dat de po sitie van de pendelaar uit deze streek bovendien veel „conjunctuurgevoeli ger" is. Met andere woorden: als de randstad Holland weer arbeids- krachten moet afstoten, gaan de Zeeuws-Vlamingen als eersten de poort uit. Lang in de bus Uitvoerig beschrijft het rapport de negatieve gevolgen voor het gezinsleven door dit lange-af- stand-pendelen. De Zeeuws-Vla ming, die in de randstad Holland werkt, zit 's morgens twee» en een half uur in de bus. De weg naar Rotterdam over Antwerpen is na melijk ongeveer 150 km lang! Bij zijn recent bezoek aan Zeeuwsch- Vlaanderen heeft minister Van Rooy (sociale zaken en volksgezondheid) pendel van meer dan-één uur afstand van de woonplaats uit sociaal oog punt ontoelaatbaar genoemd. De commissie heeft na beraad over de moeilijke aangelegenheid inzake al of niet 'toelaatbare pendel gemeend aansluiting te moeten zoeken bij dit ministerieel standpunt. Te lichtvaardig Met klem wijst de nota er op, dat de pendelaar zelf te lichtvaardig spreekt over het gemakkelijk verdienen met pendelen: „Je begint te verdienen, zodra je in de bus stapt". In werke lijkheid worden volgens hedendaag se maatstaven grote offers gebracht om met een voor Zeeuws-Vlaamse normen relatief hoog weekloon thuis te komen. Uitgedrukt in „aantal uren van huis" ligt het unrloon echter niet eens aan de hoge kant. Men moet het pro bleem echter ook zien tegen de ach tergrond van de Zeeuws-Vlaamse mentaliteit: vele pendelaars hebben In het verleden ook wel lange dagen gemaakt onder ongunstiger omstan- (Zie sloi pag. 2 kol. 3) nationale vergadering het definitief zal bekrachtigen. Verwacht wordt dat de senaat, evenals vorige week, in eerste lezing het wetsontwerp zal verwerpen, doch dit zal geen ander gevolg hebben dan dat dc regering verplicht is het voor de derde en laatste maal voor de nationale verga dering te brengen. Aanneming dooi de nationale .vergadering in derde le zing maakt een wetsontwerp tot wet zonder verdere verwijzing naar de senaat. Verwacht wordt, dat de regering deze derde parlementaire slag zal winnen als het zover is, hetgeen waarschijnlijk binnen de komende veertien dagen het geval zal zijn. Indirect sprekend over het door ge neraal Norstad ontvouwde plan, zei Debré: „Als mensen praten over een atoom-pool bedoelen zij niet een ech te atoomstrijdmacht om een aanval ler tot andere gedachten te brengen. Alles wat hun voor ogen staat is ver vanging van de tactische luchtstrijd krachten. „Frankrijk wil ook lid zijn van de opperste generale staf, die de strategische beslissingen neemt waar het om „ontrading" gaat". Tot de voorstemmers van de motie van afkeuring behoorde Pierre La- gaillarde, afgevaardigde van Alge rije, die de vorige week als beklaag de in het Algerijnse proces in vrij heid werd gesteld. Hij werd door een paar aanhangers toegejuicht. Zwaardere atoomduikboot met Polarisraketten De „Ethan Allen", de zwaarste van de Amerikaanse vloot van onder zeeërs die met „Polaris"-raketten zijn uitgerust, is dinsdag in Groton (Connecticut) te water gelaten. Het vaartuig heeft een waterver plaatsing van 6900 ton, ongeveer 4500 ton meer dan de gemiddelde Amerikaanse duikboot in de tweede wereldoorlog. Het schip is ongeveer tien meter langer en meet ongeveer 1400 ton meer dan de „George Wash ington", die thans zijn eerste pa trouillevaart maakt. De onderzeeër is de eerste van een serie en zal wor den uitgerust met 16 „Polaris-A-2" raketten, die naar verwachting een reikwijdte van 2750 km hebben. De oudere duikboten hebben de „Pola- ris-A-1" met een reikwijdte van 2200 km. Er deed zich nog een incident voor toen acht pacifisten trachtten de te waterlating te verhinderen door in twee roeiboten en een kano te gaan varen in het gebied waar de „Ethan Allen" in het water zou glijden. De kustwacht verwijderde hen echter evenals twee andere pacifisten die in het water sprongen en op de duik boot klommen toen deze midden in de rivier lag. De honderdduizend In de 549-ste staatsloterij vierde klas zesde lijst is de honderdduizend ge vallen op lot 3621. VERWACHT... IETS LAGERE TEMPERATUREN. Aanvankelijk hier of daar mist. In de loop van de dag toenemende be wolking maar op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke tot matige wind tussen zuidwest en zuid. Over het al gemeen iets lagere middagtempera- turen. ZON EN MAAN 24 november Zon op 08.15 onder 16.38 Maan op 12.56 onder 22.59

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 1