PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Gezin komt om onder brandende brokstukken van straaljager Britse militaire trein ontspoord bij Woerden -twee doden Waterschappen willen geen verrekening over verstreken dienstjaren Zeven doden bij ramp te Franeker BILT Vand, aag... VERWACHT. 203e jaargang - no. 275 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 22 nov. 1960 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent pet tn-m. Minim, p. advertentie 4.—, Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1.25. „Brieven bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3503 of 3546); Middelburg. Markt 51, tel. 3841; Goes, Grote Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. adv. 5213); Oostburg. G. F. de Pauwstr. 9. tel. 2395, Temeuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee. red, tel 2425, adm tel. 2094. F.-84-F op Friese boerderij gestort Vlieger eveneens verongelukt Een gezin van zes personen, bestaande uit vader, moeder, twee dochters en twee zoons, is gisteravond omgekomen, toen een F-84-F straaljager van de Nederlandse luchtmacht brandend op een boerderij bij Franeker is terechtgekomen. Ook de vlie ger, tweede luitenant-vlieger J. A. L. H. Snijders (25) uit Ge leen kwam 0111 liet leven. De zes andere slachtoffers, bewoners van de boerderij aan de Westerein te Lutjelollum, vijf kilometer buiten Franeker zijn Tjerk Posima (42), mevrouw B. Postma- de Jong (41), hun dochters Trineke (11) en Alie (8) en hun zoons Willem (10) en Gerrit (5). Inde grond Het wrak bevindt zich diep in de grond van de boerderij en ligt, voor zover thans bekend, voor een deel in grondwater. Uit Den Haag is gisteravond een commissie van vooronderzoekers, be staande uit majoor Herckenrath en kapitein Collet naar de plaats van de ramp vertrokken. Vandaag zal een commissie van onderzoek van het commando tactische luchtstrijd krachten van Eindhoven naar Leeu warden vliegen. Vanmorgen vroeg zouden de minis ter van defensie, ir. S. H. Visser, en de chef van de luchtmachtstaf, luite nant-generaal H. Schaper, met een .,Friendship"-vliegtuig van de ko ninklijke luchtmacht vau Ypenburg naar Leeuwarden gaan. De ramp gebeurde omstreeks acht uur gisteravond. Do straaljager ex plodeerde in de lucht. Do brandende brokstukken zetten de boerderij in lichterlaaie. De bewoners hadden geen tijd om zicli uit de vlammen te redden en kwamen jammerlijk om. De oorzaak vah het ongeval is niet ltekend. Het toestel, een F-84-F eenpersoons straaljager van de vliegbasis Eind hoven van de koninklijke lucht macht, was om circa halfacht gis teravond van Eindhoven opgestegen voor een nachtelijke navigatie-oefen- vlucht. "Het vliegtuig was kort voor het neerstortte nog boven de vliegbasis Leeuwarden geweest. Deze basis was geen uitwijkhaven en er was dus geen personeel in de verkeerstoren aanwezig. De vlieger heeft geregeld tijdens de vlucht radiocontact gehad met de centrale militaire verkeers leiding, om twaalf minuten voor acht Infiltratie Door Soekarno, dc dictator van Indonesië, wordt een heel scherp en gevaarlijk spel gespeeld te gen Nederland. Hij speelt het op een dubbele wijze. Hij laat Tengkoe Ab- doel Rachman, de premier van de Maleise federatie (Malakka) de hal ve wereld afreizen om een bemidde lingspoging te doen in het geschil tussen Nederland en Indonesië over Nieuw-Guinea. Vrijwel niemand be grijpt iets van die bemiddelingspo ging, want er is een niet te over bruggen kloof tussen het standpunt van Nederland en dat van Indonesië. Nederland wil de Papoea-bevolking van westelijk Nieuw-Guinea zelf la ten heslissen over de staatsvorm waaronder zij wil leven. Indonesië daarentegen wenst het gebied van deze Papoea's zonder meer in te lij ven bij de Indonesische staat om van dat gebied een kolonie te maken. Enkele dagen geleden heeft een voor aanstaande figuur uit de Papoea-we reld nog verklaard, dat zijn mensen de Indonesiërs niet in hun land willen zien. De Papoea's mogen nu eenmaal de Indonesiërs niet. Desondanks reist de Maleise mi nister-president de halve wereld af en verklaart hij, dat de Nicuw-Guinea-kwestie in samenwer king met Indonesië opgelost moet worden en dat er gevaar bestaat voor de vrede in dit deel van de we reld. Dat gevaar voor de vrede zou dan- moetén bestaan, ondanks de herhaal de verklaringen van Indonesische autoriteiten, die beloofden, dat de kwestie-Nieuw-Guinea niet met ge weld zou worden opgelost. Wellicht heeft de premier van Ma lakka ondanks deze verklaringen ge lijk en bestaat er inderdaad gevaar voor de vrede dwars tegen vrede lievende toezeggingen in van Indo nesische kant. Wij hebben overigens niet de indruk, dat de Nederlandse regering al te zeer op die toezeggin gen heeft vertrouwd. Zij heeft ze uiteraard aanvaard, maar het kan niet anders of zij heeft daarbij over wogen, dat de toekomst zou moeten uitwijzen hoever de vredelievendheid King- Terwijl vrijdag a.s. de Maleise premier in Nederland zal zijn voor een vrijwel uitzichtloze be spreking met de Nederlandse rqge- ring, heeft Soekarno het oorbaar ge acht kracht bij te zetten aan de Indo nesische eisen door een infiltratie poging te laten doen in een bijzon der eenzaam gedeelte van Nieuw- Guinea. Het is nog niet duidelijk of de In donesische regering openlijk de ver antwoordelijkheid voor deze infiltra tie op zich zal nemen. Soekarno kan gemakkelijk die verantwoordelijk heid afwijzen door te beweren, dat het hier om „vrijheidsstrijders" gaat, die op eigen initiatief naar Nieuw- Gu'nea zijn getrokken. Hij zou er zelfs aan toe kunnen voegen, dat de Indonesische strijdkrachten nauwe lijks zijn te weerhouden van een aan- (Zie slot pag. 3 kol. 1) gisteravond meldde de vlieger zich boven Makkum en vandaar zou hij naar Emmen vliegen. Zeer kort daar na is het toestel verongelukt. Ruïne Vrijwel direct na de ramp brak brand uit, die door verschillende brandweren, onder andere van de gemeente Franeker en van de vliegbasis Leeuwarden, werd be streden. Er viel echter niets meer te redden. Van de boerderij restte slechts een ruïne, waartussen de wrakstukken van liet verongeluk te toestel her en der verspreid ia- gen. Zestien koeien werden ge dood. Tot laat in de avond was men bezig met blussingswerk- zaamheden. Omstreeks elf uur waren drie slacht offers geborgen, doch ze konden nog niet worden geïdentificeerd. De fami lie Fostma, waarvan de vader naast veehouder tevens eigenaar was van een loonbedrijf, had voor vanavond een uitnodiging ontvangen voor een feestavond in Franeker, maar moe der Postma wilde liever thuis blijven. Akkoord in de affaire Socrates (Van onze speciale verslaggever) Uit betrouwbare bron vernemen wij dat dezer dagen in de geruchtmaken de Socrates affaire een aecoord tege moet gezien kan worden met de Am- sterdamsche Bank, de grootste kredï- teur in de thans faillerende bonw- en handelmaatschappij van Nicolaas den Besten. Zijn we wei-geïnformeerd dan zou de Amsterdamsche Bank het hele aan delenpakket van de N.V. Socrates en de tien of twaalf dochterondernemin gen van deze N.V. willen overnemen, waardoor de zaak min of meer ge ruisloos afgedaan zou kunnen wor den. Zeker een instelling als de Am sterdamsche Bank, die toch al teveel in opspraak gekomen is door deze af faire, heeft hier het grootste belang bij- Prinses Maria Beatrice van Savoye, jongste dochter van ex-koning Um- berto van Italië, heeft zich verloofd met Giorgo Guglielmone, zoon van een industrieel. Norstad bepleit Navo-atoompo o 1 De opperbevelhebber der N.A.V.O.- strijdkrachten, generaal Norstad, heeft gisteren op de openingsverga dering van de zesde zitting van het NA.V.O.-parlement, aangedrongen op de vorming van een atoompool, een arsenaal atoomwapens onder be heer van de 15 landenleden van de N.A.V.O., die evenveel stemrecht zou den hebben waar het het gebruik van de wapens betreft. Ook stelde hij voor de N-A.V.O.-Icgers te bewape nen met geleide projectielen voor de middelgrote afstanden. Norstad sprak het N.A.V.O.-parle ment toe in het nieuwe hoofdkwar tier van de organisatie aan de rand van het Bois de Boulogne. Er waren 449 Amerikaanse senatoren en leden van het huis van afgevaardigden aanwezig. Zij stonden onder leiding van de komende vice-president, sena tor Lyndon Johnson. De Britse onderzeeboot „Thule", een schip uit de T"-klasseis tijdens een anti-duikbootoefening bij de kust van Engeland in aanvaring gekomen met een hulptanker. De boeg van de tanker, de ,JBlack Ranger", sneed een diepe deuk in de zijkant van de onderzeeboot. Per soonlijke ongelukken deden zich hij deze aanvaring niet voor. De „Thu le" werd vrij ernstig beschadigd. Vele gewonden en enorme ravage Slachtoffers met snijbranders uit chaos gehaald Omstreeks acht uur maandag avond is een uit Duitsland af komstige trein met Britse ver lofgangers ongeveer één km ten oosten van het station Woerden ontspoord. Dit ongeval heeft aan twee personen, een Duitse bediende uit een restauratierij tuig en een Britse matroos het leven gekost. Drie personen j werden zwaar gewond. Naar schatting vijftig reizigers wer den licht gewond. Bij deze ge wonden zijn een aantal militai ren die een shock hebben opge lopen. De gewonden werden zo spoedig mo gelijk afgevoerd naar ziekenhuizen in de omgeving. In het r.-k. zieken- ...viert generaal Charles A. J. n M. de Gaulle, president van Frankrijk te Parijs zijn zeven- tigste verjaardag. s ...viert Libanon zijn onafhan- H kelijkheidsdag. llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll huis „Ope Dei" in Woerden bijvoor beeld, werd onder hoogspanning ge werkt. De religieuzen uit dit zieken huis behoorden bij de eersten die eerste hulp verleenden. Er werden donors uit Woerden en omgeving op geroepen om voor deze gewonden bloed af te staan. De gewonden zullen over enkele da gen naar het' centraal militair hospi taal in Utrecht worden vervoerd. De beide mannen die bij het ongeluk de dood vonden zijn ook naar dit ziekenhuis vervoerd. Het zijn de 31- jarige matroos E. H. Miller uit Dun ham en de 62-jarige Duitser Heinz Schmodta. De trein vervoerde 151 reizigers. Er bevonden zich ook enkele vrouwen en kinderen in. Onmiddellijk" na het ongeval heeft de waarnemend stationschef van Woer den groot alarm geslagen. De ravage op de plaats van het ongeluk is zeer groot. De trein is ontspoord op de plaats waar enkele dagen geleden een nieuwe wissel is. gelegd. Op deze plek werd met een zeer lage snelheid gereden. In sloot De trein bestond uit een Neder landse locomotief en twaalf rij tuigen, gedeeltelijk van de Duitse spoorwegen en gedeeltelijk van het Britse bezettingsleger in Duitsland. Oe locomotief en de drie eerste rijtuigen zijn welis waar gedeeltelijk ontspoord doch nog in de rails gebleven. Het daarachter volgende gedeelte van de trein, beginnende met de res tauratiewagen, een rood rijtuig met het opschrift British Forces Dining Car is afgebroken. Deze eerste wagen van het achterste gedeelte lag op zijn kant in de sloot ADRES AAN GEDEPUTEERDE STATEN „Brede Watering" handhaaft dijkgeschot op f 58.-- De dagelijkse besturen van drie geconcentreerde waterschappen in Zeeland hebben besloten in een gemeenschappelijk adres aan Gedeputeerde Staten van Zeeland te verzoeken geen ver rekeningen meer te moeten treffen over de verstreken dienstjaren. Deze verrekeningen hebben betrekking op de achter stand in openbare werken, liet naar elkaar toegroeien van de polderlasten met f2,per ha, per jaar, enz. De dijkgraaf van „de Brede Watering van Zuïd- Beveland", de heer P. J. J. Dek ker, die deze mededeling deed in de maandagmorgen in hotel „De Korenbeurs" te Goes ge houden algemene vergadering van zijn waterschap, zegde toe in de begrotingsvergadering van 21 december nader op dit onderwerp te zullen terugko men. Zoals hij verklaarde, was het dage lijks bestuur van het Zuïdbevelandse waterschap tot het inzicht gekomen, dat afgezien van liet feit, dat het uit een psychologisch oogpunt bedenke lijk is om over de drie afgelopen dienstjaren nog tot verrekeningen over te gaan, er bij de administratieve verwerking onoverkomelijke moei lijkheden zullen ontstaan. Immers, in gevallen van vererving, vah koop en verkoop en iu het algemeen bij over gang van belastbare eigendommen zal het uiterst bezwaarlijk, zo niet ondoenlijk zijn, het over de voorgaan de jaren nog verschuldigde geschot in te vorderen en het te veel betaalde aan de rechthebbenden te restitue ren, verklaarde dc lieer Dekker. In dc begrotingsvergadering van 21 december a.s., zo deelde de dijkgraaf verder in zijn openingswoord mede, zullen ook de gewijzigde begrotingen voor de dienstjaren '59 en '60 aan de orde worden gesteld. De dijkgraaf betoogde, dat ook voor 1961 een voor lopig dijkgeschot wordt voorgesteld, omdat de gegevens, die moeten dienen als basis voor het definitieve dijkge schot, nog altijd ontbreken. Het da gelijks bestuur van het waterschap heeft zich opnieuw over dit vraag stuk beraden. I-Ict is tot de conclusie gekomen, dat eerst voor het dienstjaar '62 de definitieve aanslagen zullen kunnen worden berekend en dat dan eveneens de berekeningen moeten worden getroffen over de afgelopen jaren. Dc voorlopige begroting voor het dienstjaar 1961 van het waterschap „De brede watering van Zuid-Beve- Iand" is sluitend gemaakt met hand- having van het huidige dijkgeschot van gemiddeld 58,per ha. Besluiten In de vergadering van maandag werden nog twee voor het water schap belangrijke besluiten geno men: Oostelijk van de bestaande haven in Wolfaartsdijk zal een nieuwe haven worden aangelegd. Het constante waterpeil van de Zand- kreek, dat ontstaat door uitvoering van het Drie-Eilandenplan, maakt de bestaande haven ongeschikt. Het aanleggen van een nieuwe ha- van geraamd op rond 2V> ton is voordeliger dan aanpassing van de oude haven. De nieuwe haven is berekend op schepen van 50 me ter lengte. De diepgang is 2.50 me ter. Er komt de nodige laad- en losruimte. Voorts kreeg het dagelijks bestuur machtiging voor het opmaken van plannen tot verbetering van de af watering in bepaalde gebieden van het waterschap. Met name de af gelopen maanden is gebleken, dat op dit gebied dringend voorzienin gen moeten worden getroffen. In Uit verband merkte de dijkgraaf op, dat na afsluiting van de Oos- terschelde geen polderwater meer in deze zeearm zal mogen worden geloosd. Bij het opstellen van de (Zie slot pag. 5 kol. 3) langs de spoorbaan. Het volgende rijtuig was volledig van het onder stel afgeschoven en lag dwars over de rails en over de sloot heen. Over ongeveer honderd meter is de rails volkomen weggedrukt tot vijf meter ver. De volgende wagens stonden weer gedeeltelijk naast, gedeeltelijk op de rails. De trein heeft tijdens het ontsporen een aantal portalen die de bovenlei ding dragen totaal vernield en ver der een seinbrng die ter plaatse over de sporen heen is gebouwd, meege sleept, zodat deze dwars over de baan is komen te liggen en gedeelte lijk ook op de wagons is gevallen. Eén stoffelijk overschot heeft men pas nadat hier snijbranders aan te pas waren gekomen, onder één van de rijtuigen uit kunnen halen. Geen Nederlanders Bij het ongeval zijn geen Nederlan ders betrokken. De Britse militairen zijn ongeveer anderhalf uur na het ongeluk met bussen naar Gouda ge bracht. Tengevolge van het stroomloos ra ken van het baanvak tussen Gouda en Utrecht is het verkeer ook tussen Gouda en Woerden geheel gestremd en wordt nu met bussen onderhon den. De vele Britse militairen waren danig overstuur. Bovendien had een aantal van hen hun bagage toen zij inderhaast uit de trein vluchtten, achtergelaten. Later in de avond heeft men zoveel mogelijk van de bagage nit de rijtuigen kunnen ber gen. Abdoel Rahman vrijdag naar Nederland De minister-president van de Maleise Federatie, Toenkoe Abdoel Rahman, heeft de Nederlandse regering laten weten dat hij van plan is vrijdag aanstaande om 13.10 uur op het vliegveld Schiphol aan te komen voor zijn voorgenomen besprekingen met de Nederlandse regering, aldus heeft een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken maandagoch tend meegedeeld. Het Engelse dagblad „Daily Sketch" heeft voorgesteld een directe televisie- verbinding tussen het kantoor van Mac- millan in Londen en dat van Kroesjtsjew in Moskou tot stand te brengen. Volgens het blad kan deze lijn binnen een Jaar voor een bedrag van «en half miljoen pond sterling (ruim 5 miljoen gulden) worden aangelegd. AFNEMENDE WIND Af en toe regen, maar later ook en kele opklaringen. Tot matig ;ifno- raende wind tussen zuid en zuidwest. Weinig verandering in temperatuur. ZON EN MAAN 23 november Zon op 08.13 onder 16.39 Maan op 12.17 onder 21.45

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 1