Rechtstreekse radioverbinding Nederland-Indonesië opgeheven Infiltratiepoging in Nieuw-Guinea Cujé en Allonsius in cross der „Azen" op ereplaats MAANDAG 21 NOVEMBER 1960 PROVIN CIALEZEEUWSE COURANT Jaren twintig: pionierstijd van machine zenders en kortegolfexperimenten (Van een onzer verslaggevers) Een kort routine-persbericht van de P.T.T., door de leek mis schien nauwelijks opgemerkt, heeft de radiomensen van de P.T.T. en dan speciaal de ouderen pijn gedaan. Het luid de: „Met ingang van 17 november zullen de rechtstreekse radio- telegraaf- en telefoonverbindingen met Indonesië, op verzoek van de Indonesische regering worden opgeheven". Dat betekent het heel stille einde van een eens roemruchte radioverbinding, verbonden aan namen als dr. ir. C. J. de Groot en ir. later prof. Koomans, aan de kloof van Ma labar, Sambeek, Kootwijk en Meyendel. Het is een stuk radio- geschiedenis uit de twintiger jaren, dat toen even sterk op de fantasie werkte van de Nederlander als de Indië-vluchten van de K.L.M. en later de Uiver-race. Fabriekshal en bedstee In de eerste wereldoorlog werd pijnlijk ondervonden hoe storend en soms ook gevaarlijk liet uit vallen van de telegrafische ver binding met Nederlands-Indië was. De Britse kabels waren overbelast en het contact tussen Nederland en Indië was daardoor zeer onvolkomen. In Indië onder vond men dat het scherpst en het was radiopionier ir. De Groot, die een eerste, eenzijdige verbinding tot stand bracht over de 12.000 kilometer tussen Java en jiet moederland. Over de kloof van Malabar spande hij een kilome ters lange antenne. Zijn zender energie ontleende hij aan een enorme vlamboogzender, eerst van 75 kw, later met een grotere energie en al spoedig kon men in Nederland vrij geregeld de signa len van Bandoeng opvangen. Nederland kwam ook !n actie: bij de Duitse Telefunken-maatschap- pij niemand geloofde in 11)19 dat Nederland zelf zo iets zou kunnen werd een zendinstalla- tie besteld, die met een energie van 300 kilowatt op een golfleng te van 17.500 meter de 12.000 kilometer zou gaan overbruggen. Die zender kwam in Kootwijk, in een kathedraalachtig en Duits- solide bouwwerk van enorme om vang, dat wel nodig was voor de apparatuur van toen. Want de energie, die aan de antennes in de 210 meter hoge zendmasten moest worden afgegeven, werd opgewekt door enorme wissel- stroomgeneratoren tot een ver mogen van 400 kilowatt meer dan menige middelgrote fabriek verbruikt. Het was een soort fabriekshal. De ontvanger kon veel eenvoudi ger zijn. In Sambeek in Limburg werd deze 'ondergebracht in een eenvoudig gebouwtje. Er kon slechts enkele uren van de dag in Nederland van de middag en avond gewerkt worden. De sig nalen waren vaak onduidelijk en soms luisterden drie telegrafisten eenzelfde bericht af. De meeste stemmen golden dan. Kwamen zij er. helemaal niet meer uit, dan vroegen zij om het gemiste woord. Was het goed geraden, dan kregen zij een streep terug uit Bandoeng, was het verkeerd, dan seinde Bandoeng punten, die meestal weer slecht werden ont vangen. „Het was", vertelt de heer Van Ingen, een van de wei nige telegrafisten uit die tijd, die nog bij de P.T.T. is, „altijd weer een vechten tegen de tijd. Om elf uur 's avonds kon je alles nog De sint is zaterdag weer in Zeeland gearriveerd. In Vlissingen maakte de Spaane gast zijn entree, gezeten op zijn paard. (Foto P.Z.C.) helder ontvangen, een kwartier later was het afgelopen. Vooral in Sambeek was de hele dienst af hankelijk van de radiotelegrafis ten zelf. Het was altijd weer een race om nog zoveel mogelijk tele grammen binnen te halen. Later, in de kortegolftijd, gingen we naar Meyendel. Maar daar zijn we al gauw weer verdreven door de auto's, die daar tot diep in de nacht voorbij reden en de korte- golfontvangst stoorden. „De bed stee van Den Haag" noemden ze Meyendel in die dagen...". Ontroering De machinezender PCQ roem ruchte roepletters in de Neder landse radiogeschiedenis werd op 7 mei 1923 officieel geopend. Hare Majesteit de Koningin stuurde het openingstelegram. Boze tongen beweren, dat het in Indië niet goed ontvangen werd en dus ook nog eens over de toen i weer beschikbare kabel werd ver zonden, maar dit station van Duitse afkomst, besteld in een t tijd, dat de Nederlandse technici weinig zelfvertrouwen hadden, werd binnen twee jaar achter haald door de kortegolf. Dat gebeurde op 13 juni 1925. Het is nu historie, maar het bleek al gauw ook een historisch mo ment te zijn geweest. De korte golf had het gewonnen. De be nodigde energie kon terugge bracht worden tot een fractie van wat voordien nodig was. De om vang van de apparatuur even eens. De heer Van Alphen schrijft over die avond nog: „Ir. Koomans kwam ogenblikkelijk naar het la boratorium. Van gereserveerd scepticus was hij als bij toverslag veranderd in een groot enthousi ast. De hele avond bleef men sei nen met Bandoeng en steeds ble ven de tekens goed doorkomen. Dit kon geen toeval zijn. Dit was het inluiden van een nieuwe pe riode in de radiotechniek". Daltrna is het heel snel ge gaan. Op de radïotelegrafische verbinding tussen Nederland en Indië volgde, in 1929 offi cieel de radio-telefonische. Eerst nog vanuit een speciale kamer in het gebouw van het P.T.T.-hoofdbestuur aan de Kortenaerkade In Den Haag, later van huis tot huis. Groot was het rechtstreekse telefoon- en t'elegraafverkeer tussen Ne derland en Indonesië niet moer de laatste tijd. Maar het be stond nog. Nu is het geruisloos geëindigd. De laatste rest van de Holland-Indië-veroinding, die geboren werd in een ma chinehal en een tropische val lei, die omweven was met ro mantiek in de eerste korte- golf-periode, die Nederlandse technici wereldfaam heeft be zorgd, is verdwenen. Kadiotele- grafist Van Ingen hij heeft allang een andere functie zegt „Ik heb het begin mee gemaakt, ik ondervind het als iets, wat me persoonlijk Wordt aangedaan-'. Zijn chef, die eveneens herinneringen heeft aan die periode, zegt: „Hier mee is een enorm brok radio- geschiedenis afgesloten". Prins Bernhard introduceerde radio- en t.v.-actie Toltèn Prins Bernhard heeft gisteravond de hulpactie van de N.T.S. en de N.R.U. voor het Chileense rampdorp Toltèn ingeleid met een toe spraak, die om 8.00 uur over de beide radiozenders en in het N.T.S.- programma werd uitgezonden. De prins zei o.m. „Op het ogenblik, dat in 1953 de dijken in Zee land braken cn de grote ramp over Zuidwest Nederland kwam, was ik juist in New York aangekomen. De berichten, die ik daar kreeg, waren eerst niet erg duidelijk. Er was een dijk gebroken en bepaalde stukken land stonden blank. Er waren enkele slachtoffers. Op zichzelf erg genoeg, maar niets wees er in dat verre New York op, dat er zo'n ramp over ons land was gekomen. De berichten werden in de loop van de dag alarmerender en ik be sloot mijn bezoek aan Amerika af te breken en terug te gaan. Pas toen ik thuis kwam, drong de omvang van de ramp werkelijk tot mij door. Door de verhalen van hen, die het hadden meege maakt, door de radio-berichten en vooral door wat ik zelf zag tij dens een vliegtocht, die ik de dag van mijn aankomst boven het rampgebied maakte. Ik vertel U dit om aan te tonen hoe moeilijk het is zich de wezen lijke betekenis voor te stellen van iets wat ver weg gebeurt. In Chili is in mei van dit jaar een aardbevings- en overstromings ramp gebeurt van zo'n omvang en ernst, dat het land en zijn be volking zich slechts met grote moeite zullen kunnen herstellen. We hebben het allemaal gelezen en hebben zeker medelijden gehad met de vele slachtoffers en daklozen. Maar helemaal gerealiseerd hebben wij het ons toch niet. De Nederlandse radio en Leievisie hebben dit beseft en willen een poging doen om ons volk te laten helpen. Op U allen, radio-luisteraars en televisiekijkers doe ik een beroep om deze actie te doen slagen". Advertentie; Motie tegen Frans kernzwaard De oppositie in de Franse nationale vergadering heeft vrijdag een motie van afkeuring ingediend tegen het voorstel van president De Gaulle voor een Franse atoomstrijdmacht. Gisteren had premier Debré meege deeld dat de regering de vertrouwens kwestie verbond aan de tweede lezing van dit wetsontwerp in de nationale vergadering. Het debat zal vermoe delijk dinsdag plaatshebben. Verolme zal twee werven bouwen in Peru De maatschappij van Verolme en de Peruaanse regering zijn een over eenkomst aangegaan over de bouw van twee scheepswerven in Peru. De overeenkomst is vrijdag te Lima ge tekend. Voor Peru tekenden schout-bij-nacht Torres, de commandant van de ma rine, en kapitein-ter-zee Pereja, di recteur van het materieel. Voor de Nederlandse maatschappij tekenden de directeur, de heer C. Verolme, en twee andere functionarissen van het bedrijf. De Nederlandse ambassadeur in Peru, mr. C. W. A. baron van Haersolte, zette eveneens zijn hand tekening onder het akkoord. De werven zullen in de haven van Callao en die van Chimbote komen. De maximumcapaciteit ervan zal 30.000 ton zijn. De werf te Callao zal alleen schepen van meer dan 1000 ton bouwen om de kleine scheepsbou wers die vissersvaartuigen maken, niet te duperen. In verlaten streek Berichten nog zeer vaag (Van onze Haagse redactie) De gouverneur van Nieuw-Guinea heeft, dit weekeinde aan liet ministe rie van binnenlandse zaken bericht dat vijf dagen geleden een Infiltra- tiepoging op de zuidwestkust van Nieuw-Guinea is ondernomen. De berichten uit Hollandia zouden nog zeer summier zijn en volgens een woordvoerder van het ministerie in Den Haag zou op dit ogenblik nog niet met volledige zekerheid te zeg gen zijn of de infiltranten er in ge slaagd zijn het land binnen te drin gen. De infiltratiepoging is gedaan in een vrijwel verlaten en zo goed als on toegankelijke streek. Met geen mo gelijkheid is thans vast te stellen, aldus de ministeriële woordvoerder, hoe groot de groep infiltranten ge weest is. Of zij hulp hebben gekre gen uit het binnenland van Nieuw- Guinea is eveneens nog onbekend. V^n Hollandia uit zijn de nodige maatregelen genomen om de infil tranten, die mogelijkerwijs het eiland zijn binnengedrongen, te ar resteren. Over de aard en de om vang van deze maatregelen kon het ministerie in Den Haag eveneens nog niets mededelen. Men wacht er gespannen nadere berichten van het gouvernement in Hollandia af. Jachtopziener won gevecht met gorilla Een jachtopziener uit Kampala (Oeganda) won vrijdag tijdens een jachtexpeditie een gevecht op leven en dood tegen een gorilla. Volgens een verklaring van de regering zou de man, die op jacht was naar go rilla's, één uur lang boven in een boom verbeten om zijn leven hebben gevochten. De jachtopziener was ccn gorilla na- geklommen, toen hij deze in een boom zag vluchten. Hij joeg het dier van de ene tak naar de andere. Toen de man de mensaap zover in het nauw had gedreven, dat het dier geen uitweg meer zag, ontstond er een verbitterd gevecht, tussen man en dier, om hun leven. De jachtopzie ner, die zware verwondingen had op gelopen, wist de aap tenslotte met een mes te doden. ZEEUWS-VLAMING - VOOR BELGIË LOPEND - VIERDE Zeeuwen weerden zich in cross Le Soir geducht De Belg Gaston Koelants heeft zijn revanche voor de nederlaag, die hij vorig jaar in de Cross des Nations in Glasgow tegen Abdallah Rhadi leed, niet gekregen. Ook op het mi litaire vliegveld van Everë in Brussel tijdens de Cross van Le Soir was de Marokkaanse sregeant onbetwist de stekste. Hein Cujé van het Middel burgse Dynamo was de beste Neder lander. Cujé liep niet zo sterk als we van hem gewend zijn, maar be zette toch nog een keurige 12e plaats. Een andere Zeeuw deed het echter nog beter dan Cujé. Dat was ue Westdorpenaar Eugène Allonsius, die echter voor de Belgische club Rieine uitkomt. Allonsius legde nu beslag' op een prachtige 4e plaats, -waarmee hij de 3e Belg was. In de volkscross leverden de Nederlandse atleten uit stekende prestaties, waaraan de Dy namo-atleten een best deel leverden! Het was een enorm zware modder poel, die de atleten op het Brusselse vliegveld te doorploegen hadden. Roe- lants drong de „Azen" onmiddellijk na de start een hoog tempo op. Na 2V£ van fte ruün km hadden hij en Rhadi de leiding, op korte afstand gevolgd door Allonsius, en onder meer de Nederlanders Jan Keesom en Hein Cujé. Met een keiharde tussen- sprint stelde Rhadi zijn eerste plaats veilig, vóór een „legertje" van 10 Belgen Aanvankelijk leek het er op, dat Keesom de beste Nederlander zou worden, maar in de laatste ronde ging Cujé zijn landgenoot voorbij en stelde zich met rond 50 meter voorsprong in het bezit van de ..plak" van de Nederlandse Am bassade. Zowel Cujé als Keesom liet daarbij gerenommeerde cracks als de Brit Stan Eldon vorig jaar 2e achter Roelants en de Fransman Boddiaf achter zich. Ereplaatsen In de volkscross legden de Nederlan ders beslag op talrijke ereplaatsen. Dick de Bruin en Fons Veldhuizen beiden komen naar de St.-Nicolaas- cross vau Dynamo werden achter elkaar 4 en 5, terwijl ook de Dyna mo-atleten in de hoogste regionen eindigden. Cas Mulder werd 85e en Hans Bostelaar 36e. Ook Wïm Kal- jouw die overigens niet zo best „ging" en Ad Bouwens vielen als 226e en rond de SOOe nog in de prij zen, want wanneer we vermelden, dat er zo'n 2800 de modder doorkruisten, worden de prestaties van de Middel burger* nog sprekender. Jammer ge noeg slaagden ze er net niet in de interclub- én interstedenprijs te win nen: die gingen mee met de lopers van FC Kdln. De Belg Jos Lemberechts won de volkscross voor zijn landgenoten Cocquereaux en Vandendriessche. De plaatsen van de andere Nederlanders: Aad Steijen 8e, Henk Christ 9e, joop Schillemans 57e, Piet Bleeker S3e Van Eekelen 13 le. De Belgische we reldrecordhouder op de 800 meter, Roger Moens, werd 16e. Bij de junioren werd De Nijs 4e. C. Allonsius, een broer van Eugène werd 12e, Leo de Bruijn uit Hulst 13e en Frans Briquet uit Axel 38e. Jan van Uden, die in 1958 en 1959 bij de scholieren won. slaagde er niet als A-junior op één der ereplaatsen be slag te leggen. De uitslag van liet criterium der Azen was:: 1. Abdallah Rhadi (Marokko) 31.04; 2. Gaston Roelant (België) 31.23; 3. Marcel Vandewattyne (Bel gië) 31.53; 4. En géne Allonsius (Bel gië) 32.01; Pierre de Pauw (België) 32.04; 6. Vanderhoeven (België) 32.13; 7. Aurele Vandendriessche (België) 32.15; 8. Clerckx (België) 32.23; 9. Van Onselen (België) 32.25; 10. Saenen (België) 32.27; 11. Fro- mont (België); 12. Hein Cujé (Ned.) 32.36; 13 Jan Keesom (Ned.) 32.42; 14. Eldom (G.B.) 32.46; 17. Bcddiaf (Fr.) 33.10; 20. Frans Kunen (Ned.> 33.19; 25. Joep Delnoya .(Ned.). 34.29^

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 7