PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Nederlandse cutterzuiger in India kapseist -achttien doden Verbetering Zeeuwse dijken over 165 km in 4 perioden van 5 jaar BILT Kongolezen vielen Amerikanen aan MASSALE VECHTPARTIJ IN NACHTELIJK DEN HAAG TWAALF NEDERLANDERS ONDER OMGEKOMEN BEMANNINGSLEDEN 203e jaargang - no. 274 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week. 7.00 p. kw.; fr. p. p. 12$ per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 21 nov. 1960 ADVERTENTIEPRIJS 27 Cent per m.m. Minim, p. advertentie 4. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1.25. ..Brieven bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.gj 3508 of 3546); Middelburg. Markt 51, tel. 3841; Goes, Grote Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. adv. 5213); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 2395, Temeuzen, Brouwerijstraat 2; Zlerlkzee, red. tel. 2425. adm. tel. 2094. Drama op rivier bij Calcutta De Nederlandse cutterzuiger ,JLake Fithian", die bij Cal cutta is gezonken. Willem Vogt bereid A.V.R.O. te leiden (Van onze correspondent) Willem Vogt» de man die de grond steen van de Nederlandse omroep en 1 van de AVRO lieeft gelegd, is bereid weer als leider van de AVRO op te tre- i den als men hem daarom tenminste j vraagt. Hij zei dit naar aanleiding van de vor- j ming van een commissie uit het actie comité vrienden van de AVRO waar- i van wij vrijdag melding maakten. „Die hele AVRO-kwestie doet me na tuurlijk wat. en als men een beroep op mij zóu willen doen, dan zou ik daar gelet op de situatie, in principe toe I bereid zijn. Maar niet zonder meer. Ik wil een leider zijn en geen executieve. Na verkeersongeval Diplomaten met messen gestoken Drie leden van de Amerikaanse diplomatieke missie in Leopold- stad en de vrouw van een hun ner zijn zondag door Kongole zen aangevallen, toen de auto waarmee zij op weg waren naar het vliegveld bij de Kongolese ROTTERDAMSE STRAFEXPEDITIE Achttien bemanningsleden van de Hollandse cutterzuiger „Lake Fithian" 12 Nederlanders en 6 Indiërs zijn vrijdagavond verdronken, toen de zuiger in de rivier Hoghly op ongeveer vijf tig kilometer afstand van Calcutta omsloeg. De oorzaak van het ongeluk is nog onbekend. De zuiger, die eigendom is van de N.V. Amsterdamse Ballast Maatschappij te Amsterdam, was gehuurd door de autoriteiten in Calcutta voor baggerwerkzaamheden in de rivier Hoghly. Duikers hebben zondagmorgen het lichaam gevonden van een van de Nederlandse bemanningsleden. Een woordvoerder van de Indiase rivierinspectie lieeft ver klaard, dat het kapseizen van de zuiger „Lake Fitliian" het ergste drama was dat hij in 40 jaar op de rivier de Hoghly heeft gezien. A. van der Melj, Beverwijk, 36 jaar, elektricien, gehuwd; C. M. Harte- man, Tiel, 49 jaar, stortbaas, ge huwd; J. Rozenbrand, Haarlem, 39 jaar, stortbaas, gehuwd; M. G. N. Pronk, Warmenhuizen, 25 jaar. drag linedrijver, ongehuwd; M. G. van Vliet, Sliedrecht, 46 jaar, chef cut terbaas, gehuwd: A. M. van der Starre, Kampen, 29 jaar, cutterbaas, gehuwd; G. Holleman, Haarlem, 33 jaar. onderhoudsmonteur, ongehuwd; G. P. Schelvis, Wijle aan Zee, 40 jaar, bediening drijvende leiding, onge huwd; G. van der Werd, Sliedrecht, 22 jaar, bediening drijvende leiding, ongehuwd; J. G. Hummen, Bussum, 38 jaar, wachtmachinist, gehuwd; W. Bos, Breda, 37 jaar, derde machi nist, gehuwd en J. M. L. Witsenburg, Amsterdam, 38 jaar, lasser, gehuwd. Volkomen verrast Het ongeluk gebeurde om half ne gen (plaatselijke tijd) 's avonds. De zuiger die tot 2200 ton beladen was, zonk binnen twee minuten, toen een stalen kabel waarmee het vaartuig midden op de rivier verankerd lag, plotseling brak. De bemanning, waarvan de inees- ten aan het kaartspelen waren, werd volkomen verrast. Te hulp snellende boten, die binnen enkele minuten aangekomen waren bij do plaats des onheils, zochten de gehele nacht naar overlevenden. De kapitein, Mulerd, een van de over levenden, heeft verklaard, dat de zui ger „te snel gezonken is" om iets te kunnen doen. Zelf heeft hij een uur rondgezwommen voordat hij gered kon worden. Autoriteiten hebben liet gedeelte van de rivier waar de zuiger is gezon ken, beschreven als zeer gevaarlijk, daar een uitstekend stuk land draai kolken en stromingen veroorzaakt. Classificeerders trokken fel van leer Zestien classificeerders hebben in dc nacht van zaterdag op zondag in de Van Osstraat in Den Haag een vecht partij uitgelokt, waarbij diverse ruiten sneuvelden en vernielingen werden aangericht. Twaalf Rotterdammers, allen lid van een visclub, waren i».i de loop van za terdag in een volkswagenbusje naar Den Haag getogen, waar zij de direc teur van een classificeerdersbedrijf, een zekere A. J. S. wilden helpen bij het oplossen van moeilijkheden met de classificeerder L. uit de Van Os- straat. Het gezelschap heeft daartoe Ln een café op de Hoefkade tot 's- r.achts twaalf uur zitten wac'hten op het verschijnen van de heer L. Toen deze echter niet kwam opdagen trokken de Rotterdammers, vergezeld van vier Hagenaars, naar de Van Os- straat, waar zij de ruilen van de wo ning van de heer L. begonnen io te smijten. De naburige woningen bleven hier- In enkele minuten onder water verdwenen Een duiker van de havenautoriteiten die het 1300 ton zware vaartuig had onderzocht, zei dat de meeste ver blijven leeg waren geweest. Dit wees er volgens hem op dat vele beman ningsleden hun plaats hadden ver laten in de paar minuten die waren verstreken voordat de „Lake Fithi an" onder water was verdwenen. Zelfs al hadden ze uit de zuiger kun nen ontsnappen, dan had toch geen van hen levend de oppervlakte be reikt. De bemanning van 50 koppen, be stond uit 19 Nederlanders en 31 In diërs. De namen van de Nederlandse slachtoffers zijn: Dodelijke inspuiting in ziekenhuis Aan de Amsterdamse officier van justitie mr. R. L. Heukels heeft de gerechtelijk-geneeskundige dr. J. Zeldenrust zijn sectie-rapport uitge bracht over de oorzaak van het overlijden op 9 september j.l. van de 28-jarige mevr. E. de H. uit Am stelveen, nadat haar een injectie met een verkeerde vloeistof was gegeven in het Centraal Israëlitisch Zieken huis te Amsterdam. In dit sectie-rapport zijn opgenomen de resultaten van het biologisch- chemisch onderzoek dat in twee la boratoria (zoals gebruikelijk) in Groningen en Utrecht is verricht. Deze bevestigen dat de vrouw stierf aan insDuiting met ruim het dubbele der dodelijke dosis andrenaline. De chirurg, die de injectie gaf, werd geassisteerd door een omloop- en een klinisch zuster. Het sectie-rapport zal ter beschik- king worden gesteld van de rechter- De verbeteriljg van de Zeeuwse bij niet gespaard. Hierdoor gealar meerd trokken de bewoners met zes man tegen de overvalers ten strijde. Bij dit gevecht werden diverse auto's evenals het volkswagenbusje ernstig beschadigd. De inmiddels gealarmeer de politie rukte met vijftien man in zes jeeps uit en rekende alle zestien aanvallers in. Enige van hen probeer den nog met de volkswagen te ont vluchten, maar door twee welgemikte schoten klapten de achterbanden leeg, waama ook zij werden ingerekend. In het busje bleken nog vijf vrou wen en kinderen van de Rotterdam mers te zitten, die met de vecht partij niets uitstaande hadden en slecht voor de gezelligheid met hun echtgenoten meegereden waren. Zij werden in een taxi gezet, die hen naar Rotterdam terugbracht. Na de vechtpartij, die ongeveer van twee uur tot kwart over twee geduurd heeft, bleef het de hele nacht in deze buurt rumoerig. Alle zestien onrust stokers. in leeftijd variërend van 20 tot 37 jaar, zijn in verzekerde bewa ring gesteld. Zij zuten voor de offi cier van justitie worden geleid op be- suldiging van openlijke geweldple-1 ging. Bij de vechtpartij werd een lid van dc familie L. aan het hoofd gewond. Hij kon na behandeling in het zie kenhuis Zuidwal naar huis terngke- Koningin bij lustrum „Kerk en Wereld" Koningin Juliana heeft zaterdagmor gen de viering van het derde lustrum van „Kerk en Wereld", die werd ge- houdenMn het nieuwe recreatiegebouw van „Het Grote Bos" bijgewoond. De koningin werd ontvangen door de bur gemeester van Doorn, de heer P. W. ter Haar, op wiens grondgebied dit kamphuis ligt. De herdenkingsdienst die tot thema had „Op weg naar de wereld van mor gen" werd bijgewoond door tal van vertegenwoordigers van overheid en kerk, onder andere de staatssecretaris van onderwijs, kunsten en weten schappen, dr. Y. Scholten. Voorts le den van de Staten-Generaal en Raad van State en van het moderamen van de generale synode der Ned. Her vormde Kerk. Foto: De vorstin bij het bezichtigen van een maquette van het nieuioe iiiternaatsgébouw voor de WI.K.A .- opleiding, waarbij de architect ir. J. Jonkman een toelichting geeft. ZWAKKE PLAATSEN EERST AAN DE BEURT Afsluitdam door Oosterschelde meer westelijk commissaris die met de verhoren zal beginnen. Olieprijzen omhoog Met Ingang van vandaag zullen de kortingen, die op huisbrandolie (voor de centrale verwarming) en stookolie voor de industrie werden gegeven, vervallen. Het betreft hier de overgang van zomer- naar winterprijzen. De maat regel geldt niet voor haardbrandolie. Het verdwijnen van de kortingen op olie betekent, dat de prijzen voor sommige soorten met circa dertig procent worden verhoogd. De prij zen blijven echter nog binnen de door de regering vastgestelde ver koopprijzen. dijken langs de Westerschelde in het kader van de deltawet en van de overige hoogwaterkerin gen, voor zover die gelegen zijn buiten de toekomstige afsluit- dammen, zal geschieden in vier perioden van elk 5 jaar. In dit tijdvak tot en met 1978 zal in totaal een lengte van bijna 165 km dijk verbeterd worden, ter wijl voorts bij de afsluitingen aanpassende werken worden uitgevoerd met betrekking tot bijna 23 km dijk. Aldus blijkt uit een overzicht niet een kaart, die Ged. Staten van Zeeland hebben toegezonden aan de Provinciale Staten over de volg orde van urgentie van deze dijkverbetering. De minister van verkeer en wa- terstaat heeft het provinciaal col lege meegedeeld, dat hij zich in algemene trekken met de ziens wijze van G.S. kan verenigen. De ze instemming betekent volgens de bewindsman echter niet, dat bij de uitvoering niet van de ur gentie-volgorde kan worden afge weken. Westwaarts Ged. Staten wijzen er op, dat op de kaart de afdamming van de Ooster schelde en die van het Zuidsloe zijn aangegeven, zoals die destijds door de rijkswaterstaat zijn bepaald. Men mag evemvcl verwachten, zo vervolgen zij, dat de afsluitdam van de Oosterschelde meer westwaarts zal worden geprojecteerd en dat het tracé van de afsluitdam van het Zuid-Sloe eveneens wijziging zal on dergaan. Het aansluitingspunt van do Oosterseheldedam is op Noord- Beveland door rijkswaterstaat be paald in de Vlietepolder ten noord oosten van "Wissenkerke, terwijl de meest westelijke aansluiting gepro jecteerd ls op de noordwestpunt van het eiland in dé onmiddellijke omgeving van de dam door het Veer- se Gat. In de eerste periode, van 1959 tot en met 1963, wordt bijna 50 km dijk verbeterd. In de tweede periode, van 1964 tot en met 1968. betreft het een lengte van bijna 41 km, in de derde periode, van 1969 tot en met 1973, gaat het om bijna 34% km en in de \ierde periode, tot en met 1978, zal bijna 40 km dijk verbeterd worden. Bij de verbetering in het laatste tijdvak is rond 33 km dijk inbegrepen, die bij de eventuele in poldering van het Land van Saef- tinge en van de Schorren van Ossen- drecht ten zuiden van de Kreekrak- dam aan de orde komen. Zwakke plaatsen De zwakke plaatsen in de Zeeuw se dijken zijn reeds of worden in de eerste periode verbeterd. Het betreft hier op Walcheren kust- gedeelten bij Oranjezon, onmid dellijk ten zuiden van Westkapel- le, en een gedeelte zeewering te Vlissingen, dat aan het rijk be hoort. In Zeeuwsch-Vlaanderen zijn het dijkvakken bij Breskens (oude veerhaven), bij Terneuzen en ln de kop van Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen. In deze eerste periode staan voorts op het urgentieprogramma een deel van de Walcherse noordkust van de damaansluiting tot Oostkapelle, ge deelten van dc zeewering te Vlissin gen, alsmede de Vlissingse buitenha ven. Op Zuid-Beveland betreft het ge deelten bij Borssele, Hoedekensker- ke en Waarde, en in Zeeuwsch-Vlaan deren kustgedeelten ten noorden van Cadzand, bij Breskens. Hoofdplaat, de dijk rond de Nieuw-Neuzenpolder de dijk ten oosten van Terneuzen en de dijken van de Hellegat-, de 's-H.- Arends-, de Hoogland- en de Kruis polder. Tweede periode In de tweede periode betreft het ver beteringen aan de Walcherse Noord en Zuidwatering, de dijken van de Van Citters- en Borsselepolder in de zak van Zuid-Beveland en de Emma- nuelpolder ten oosten van Waarde, alsmede het grootste deel van de West-Zeeuwsch-Vlaamse kust. I nde derde periode komen aan de beurt de Walcherse kust van Domburg tot bij Zoutelande, de dijk van de Willem Annapolder ten zuiden van Bieze- linge. de Zimmermanpolder ten zuid westen van Rilland, en een belang rijk deel van de Oost-Zecuws-Vlaam- se kust. In de laatste periode is de verbetering van de Braakmandijk aan de orae, alsmede dijksdelen in de Zak van Zuid-Beveland. De aanpassingswerken bij de afslui tingen betreffen de noordkust van Schouwen-Duiveland van de aan sluiting van de Grevelingendam tot ten noorden van Renesse, en de dijk vakken westwaarts van de aanslui ting van de Oosterseheldedam op Schouwen-Dnlveland en op Noord- Beveland. hoofdstad een Kongolese fiet ser had aangereden. De Kongo lees overleed aan zijn verwon dingen. De adjudant van de militaire attaché, St. Lawrence, die de auto bestuurde, kreeg ettelijke steekwonden in de borst, de tweede secretaris Carlucci werd in de schouder gestoken en de militaire attaché, kolonel Dannemil- ler en zijn echtgenote kregen enige klappen. St. Lawrence werd in een ziekenhuis opgenomen, waar hij een bloedtrans fusie kreeg. De auto van de Ameri kanen werd door de Kongolezen in brand gestoken. In Stanleystad, hoofdstad van de Oostprovincie in Kongo, waar de aanhang van Loemoemba het grootst is, is de toestand zeer ex plosief. Pogingen die de V.N. hebben on dernomen om de 500 man militai re politie te verzoenen met de on geveer 1000 man troepen van ko lonel Moboetoe zijn mislukt. De laatste maanden, vooral sinds Moboetoe in september de rege ring heeft geneutraliseerd, is da toestand er al gespannen. Het Kongolese ministerie van bui tenlandse zaken heeft voorts „cate gorisch" ontkend, dat de Kongolese regering haar diplomatieke betrek kingen met Ghana zou hebben ver broken. Het Kongolese ministerie gaf de vol gende verklaring uit: „Bepaalde persbureaus hebben een bericht verspreid volgens hetwelk da heer Nussbaumer, commissaris-gene raal voor binnenlandse zaken, in de loop van zijn persconferentie mel ding zou hebben gemaakt van een breuk in de diplomatieke betrekkin gen met Ghana. „Het ministerie ontkent dit bericht op de meest formele wijze. De heer Nussbaumer heeft eenvoudig meege deeld dat de Ghanese diplomaten die op 4 oktober door de president van do republiek tot ongewenste perso nen werden verklaard, op korte ter mijn zouden worden uitgewezen. Dc betrokken personen zijn de heren Ay. K. Djin, N. A. Welbecq en Bot- sio". Djakarta overweegt verbreking postverbinding Nadat de Indonesische Tegering op 17 november de telefonische cn telegrafi sche verbindingen met Nederland heeft verbroken, overweegt zij thans aldus meldt „Antara' ook een verbreking van de postale verbindin gen. De Indonesische regering zou deze maatregelen zien als een uitvloeisel van het verbreken der diplomatieke betrekkingen. Man onder vallend grind omgekomen Zaterdagmorgen is de 45-jarige vrachtrijder Burgers bij een grindaf- graving te Lunteren onder instortend grind bedolven. Zijn zoon, die eveneens vrachtrijder is en het ongeluk zag gebeuren, probeer de onmiddellijk zijn vader uit het grind te bevrijden, maar werd hierin verhinderd door een tweede instorting. Toen het slachtoffer was opgegraven bleek hij reeds te zijn overleden. Vader en zes kinderen bij verkeersongeval gedood Een presbyteriaanse dominee is vrijdagavond met zijn zes kinderen dodelijk verongelukt, toen zijn auto op een verkeersweg ten noorden van Dover in de Amerikaanse staat Mïn- nesota tegen de steunbeer van een brug botste. De kinderen van de 28-jarige dominee. John Eastman, waren resp. 7, 5, 3. 2 en ljaar, en vijf maanden oud. De drie oudsten waren meisjes, dc drie jong- sten jongens. Nieuwe minister van landbouw in België Charles Heger heeft zich bereid ver klaard baron De Vleeschauwer op te volgen als Belgisch minister van land bouw. Hij is 58 jaar oud. doctor in de rechten en lid van de raad van de orde van ad vocaten te Namen. Voorts is hij lid van de provinciale kamer van land bouw en van de hoge landbouwraad. VERWACHT. IETS ZACIÏTER Overwegend zwaarbewolkt niet af en toe wat regen of motregeu. Matige tot vrij krachtige zuidelijke wind. ZON EN MAAN 22 november Zon op 08.11 onder 18.40 Maan op 11.30 onder 20.33

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 1