Let vooral op de anderen... zij hebben goede dingen REGISSEUR JOES ODUFRÉ„IN BALLET EN DOCUMENT AIRES" <T(oren, jiew en.... VANDAAG MORGEN „DE ZAAK M.P.", MACHTIG BROK HOLLANDSE HUMOR few* WERKENDE KERKEN" ZIJN IN RUSLAND DICHT BEZET ZATERDAG 19 NOVEMBER I960 PROVIN CIALE ZEEUWSE COURANT 11 Uit Chili 1500 meter film meegebracht (Van onze radio-t.v.-redacteur) Met zijn even dertig jaar be hoort televisieregisseur Joes Odufré al tot de oude garde. Zijn eerste schreden op het televisiepad zette hij in maart 1953 toen hij bij de N.T.S. als assistent-camera- man werd aangenomen. Ne derland zat toen nog midden in de experimentele periode van de televisie en op de t.v.- schermen verscheen slechts op dinsdag- en vrijdagavond een Nederlands programma. Het was op die maartse dag- van 1953 overigens niet de eerste keer, dat Joes Odufré iets met camera's te maken kreeg Ongeveer drie jaar daarvqor .was hij werkstudent bij de studenten bioscoop „Kriterion" Odufré studeerde toen namelijk Politieke en Sociale Wetenschappen aan de gemeentelijke universiteit van Amsterdam. Film had altijd al zijn grote belangstelling gehad. „Ik kreeg toen de kans als assis tent bij Van Gasteren en Van Ha ren Noman te komen en ik heb anderhalf jaar bij hen gewerkt. Ik had gedacht er bij te kunnen blijven studeren, maar je weet hoe dat gaat. Na die reis van een half jaar door Afrika voor Van Hou ten waren mijn tentamens verlo pen en toen bën ik definitief met de studie opgehouden", vertelt Joes Odufré ons. De jaren 1952/1953 waren niet de florissantste. De Koreacrisis deed zich gelden en Odufré moest vier a vijf maanden in de overbrug- gingssteun lopen. Totdat die ad vertentie in de kranten verscheen, waarin de N.T.S. een assistent-ca meraman vroeg. „Ik heb erop ge schreven, omdat ik in de televisie wel toekomst zag. De sollicitatie werd door Leen Timp en Piet Gros (nu deftig dr. P. Gros van de OTEM) behandeld en ik kreeg die baan", aldus Joes Odufré. Het was sjouwen geblazen dolly's duwen en kabels slepen. „Maar al vrij gauw zat ik achter de came ra. Die was toen nog niet verrijd baar en bovendien hadden ze toen weinig dieptescherpte die is nu veel groter", vertelt Odufré. Hij is ook nog een tijd belichter geweest. Ook dat was moeilijker, omdat de camera's nog erg ongevoelig wa ren en in die tijd kon men dan ook weinig met lichteffecten werken. Regisseur „In 1955 werd ik uitgenodigd door wordt geschakeld breek je het rit me. de expressie. Balletuitzendin gen zijn dan ook de moeilijkste die ik ken", zegt hij. Odufré's tweede specialiteit is de documentaire. Hij is begonnen met gedramatiseerde documentai res. Samen met Jan Vrijman heeft hij er o.m. een over de jazz ge maakt en verder heeft hij een paar medische documentaires op zijn naam staan. „Maar het is moeilijk om een goede televisie- vorm voor een documentaire te vinden gezien de mogelijkheden die we hebben. We zouden veel en veel meer moeten filmen maar dat kost ook veel en veel meer geld en tijd. Die zijn niet beschikbaar en daarom doet men het maar met „statements", wat volkomen fout is. Want alle informatie moet van het beeld komen", aldus Joes Odu fré. Veel materiaal Morgenavond om acht uur ver schijnt een wel heel bijzondere do cumentaire van zijn hand op het scherm, waarmee de televisieactie voor het verwoeste Chileense dorp Toltén wordt geopend. „Eerst heb ik Algerië gedaan en nu Chili. Ik vind het fantastisch en voel me bevoorrecht dat ik dit mag doen. Het gaat over menselijke moei- Regisseur Joes Odufré mid denkijkt toe, hoe cameraman Piet Kaart zijn camera instal leert. tenoijl radioreporter Henk Teeuio flinksde hand recorder afluistert, ergens in een straatje van het geteister de Toltèn. lijkheden en leed en die kun je al leen maar met film laten zien. We hebben in Chili 1500 meter film, dat is 2!ó uur, opgenomen. Ik heb er één documentaire van een half uur uit gemaakt. Ik had dus rela tief veel filmmateriaal en kon se lectief werken. Meestal heb je te weinig filmmateriaal, dat je dan praktisch allemaal moet gebrui ken omdat je programma anders te kort zou worden. Maar hier sta ik volkomen achter", zegt hij, doe lend op de documentaire van mor genavond.' Do hele actie is organisatorisch en financieel voorbereid In V.P.R.O.- verband en zelfs het monteren van de film is geschied met de gedach te, dat het materiaal alleen in de schaarse V.P.R.O.-uit- zendingen verwerkt kon worden. De N.T.S. is eigenlijk te Iaat tot de ontdekking gekomen dat de hulpactie best een algemene actie zou kunnen zijn. Had men van te voren geweten dat het een N.T.S.- aotie zou worden, dan had men meer films kunnen opnemen en meer documentaires eruit kunnen destilleren. RADIO- EN T.V.-RUBRIEK schrijven T elevisie Na de nieuwe katholieke actuali teitenrubriek „Brandpunt" stro men om negen uur KRO's zater dagavondakkoorden onze huiska mer binnen, deze keer met niemand minder dan Charles Trenet als buitenlandse gast. Met Hitchcocks „Panne" wordt de uit zending besloten. De Vlaamse televisie heeft van avond om half negen haar feuille ton „Highway Patrol" en om vijf voor negen het quizprogramma „Wie is wie" onder leiding van Paul van de Velde. Radio De KRO laat via Hilversum I om vijf voor half zeven een „Jazz- express" de ether inrijden. Over de andere zender VARA kan men om tien voor twee naar een e over de intocht van Sint- Nicolaas in Amsterdam luisteren. Om vijf over half twee speelt de Down Town Jazz Bando.l.v. Roefie Hueting. 's Avonds om half acht Toltèn" ten bate i 1|! ?el-st Ioor ds.- b van do getroffenen in het plaatsje van Nicuwcnhuyzen en neet Tolten in Chili via de geluidsradio vddT,0^ toen hoofd van de geopend, het is een programma VJPJR.O.-televisiesectie .e,n van de vijf samenwerkende om- sep.ember van dat jaar ben ik tot roepverenigingen. Om tien over regisseur benoemd. In het begin half elf 's avonds weer een pro- heb ik van alles gedaan, behalvegrammaatje rond Ton van Duin- de echte dramatische produkties, hoven in de uitzending „Niet die door Jack Dixon" op het scherm werden gebracht", aldus Joes Odufré. Maar nu het aantal regisseurs inmiddels van twee tot vijf is uitgegroeid is'hij zich gaan specialiseren op ballet en docu mentaires. „Ik geloof in speciale balletkunst voor t.v. Met de choreograaf en danser Hans van Maanen lieb ik een bijzonder plezierige samen werking. Hij werkt nu bij het Ne derlands Danstheater en heeft ook bij Roland Petit gedanst. Het brengeu van ballet op liet scherm is veel meer een kwestie van cho reograaf dan van t.v.-regissenr en Van Maanen heeft gevoel voor het medium", aldus Odufré. Maar er blijft genoeg voor de re gisseur over. „De schakeling van de camera's luistert op onderdelen van seconden. Als er verkeerd storen". Televisie Om half vier begint het zondag- televisieprogramnia met een geza menlijke uitzending van het jacht- springconcours om „De grote prijs van Nederland" in het R.A.I.-ge- bouw te Amsterdam. Om acht uur gaat dan „Toltèn" de ether in, een filnireportage over het dorpje van die naam aan de kust van Chili na de aardbevingen en vloedgolven die kortgeleden een groot deel van het land hebben getroffen. Dit is een programma van de N.T.S., ruaar de film werd opgenomen door een V.P.R.O.- team. De V.P.R.O. gaat hierna om kwart voor negen verder met „Bouw meesters der cultuur", dat deze maal gewijd is aan Kepler. Tien minuten later vertelt Josephine van Gasteren iets over een reis, die zij naar Griekenland maakte. Ergens gaat men zich dan al in de St.-Nicolaassfeer begeven, als om kwart over negen „Fiesta Gi- tana" wordt uitgezonden, een pro gramma van Spaanse dans en mu ziek. Na eeu rechtstreekse H. Mis van uit St. Niklaas gaat het program ma van de Vlaamse televisie van half drie af nonstop door tot het nieuws, dat om vijf minuten over half acht begint, met achtereen volgens „Er was eens^een tijd...", „Panorama", reportages van het jachtspringconcours vanuit het R.A.I.-gebouw en de volleybalwed strijd tussen Brabo (België) en REVA (Nederland), „Klein, klein kleuterke" en „De wreker van de jungle". Om acht uur, na het nieuws begint dan de opera in drie bedrijven „Jenufa" van Leos M. Janacek. Deze opera is om kwart over tien afgelopen, waarna besloten wordt met achtereenvol gens „Sportweekend" en het laat ste nieuws. Radio In het VAKA-programma over Hilversum II wordt om half acht weer het vak op de hak genomen, ditmaal het beroep telefoniste. De A.V.R.O. presenteert om vijf over acht over dezelfde zender Jos Cle- bcr met zijn Cosmo-combo, waar na om ijf over half negen het zesde deel van het hoorspel „De prediker en zijn prooi" wordt uit gezonden. „Marie-Cécile zingt..." wordt om elf uur uitgezonden. Marie-Cécile Moerdijk zingt dan een muzikale folkloristische staalkaart van Duitsland. Over Hilversum I brengt Jules de Corte in het K.R.O.-programma om acht uur weer „De halve maan(d)". Om twintig voor tien geeft dezelfde omroepvereniging dan „Mien 'uus, mien linde en mien mensch'en", een klankbeeld over Belgisch en Frans Vlaande ren en de taal, die in diepste we zen de bevolking van deze door een grens gescheiden gebieden blijft verbinden r Advertentie) Ook de andere omroepen hebben goede radio- en tv-uit- zendingen. Vrije Geluiden wijst ze u aan en licht ze toe onpartijdig! Vrye Geluiden is duidelijker en vollediger dan elk ander programmablad. Daarom is het niet slechts het radio-tv-blad van de vrijzinnig.protestantenmaar ook van die kritische minderheid die niet vraagt: „Van vie?" - maar „Hoef'Vrije Geluiden is óók het blad van de tallozen die instemmen met ons streven naar een waarlijk nationaal omroepbestel, waarin het accent niet ligt op wat ons „verzuilt" - maar op wat ons bindt. Hoort u daar ook bij? Steun dat streven dan metterdaad door u te abonneren op Vrije Geluiden. .Vu.' de prijs is 3.25"per kwartaal - het adres: VPRO, postbus 11. Hilversum, waar u ook een proefnummer kunt aanvragen. Schoolboycot in New Orleans De actie tegen rassenintegratie op 2 scholen in New Orleans is gisteren onverminderd voortgezet. Van de ea. duizend blanke leerlingen die deze scholen bezoeken verschenen er Doze drie kwamen naar de school die j WolveU ill de Schaapskooi" FILMS IN ZEELAND thans een —door zes politiemannen bescheiTndnegermeisje onder de scholieren telt. Bij de school die door drie negerinnetjes wordt bezocht verscheen gisterochtend niet één blanke leerling. Spaans bruidskleed voor Dona Fabiola Hel Spaanse modehuis Balencïaga heeft gisteren van Dona Fabiola toe stemming gekregen haar bruidskleed te voltooien, waaraan het modehuis reeds enige tijd geleden was begon nen. De japon wordt vervaardigd van wit zijdedamast, waarin de wapens van de wederzijdse families zijn geweven. De stof is het geschenk van de be volking van Katalonie. De voltooing van de japon werd uit gesteld omdat naar verluidt men het niet eens kon worden over de vraag of het kleed in Spanje of door een Belgisch modehuis zou worden ver vaardigd. Nu is dus beslist dat het modehuis Balenciage de japon mag voltooien. Het is nog een groot geheim hoe het bruidskleed er uit ziel. gefilmd in de eenzaamheid Vrij kort na de première krijgt Zeeland de op één na nieuwste Nederlandse speelfilm te zien: „De zaak M.P." van Bert Haan stra. Voortbouwend op het suc ces van „Fanfare" lieeft men opnieuw de komedie gekozen, een veilige keus in Nederland, waar de eigen serieuze speelfilm nu niet bepaald met oorverdo vend gejuich is ontvangen. Om „Fanfare" kon men echter har telijk lachen en dat is een bezig heid waarvoor het grote publiek altijd graag de bioscoop kiest. Ook „De zaak M.P." is een vro lijke film, een aaneenschakeling van zotte zaken, aardig verfilmd en gebaseerd op een vlot scena rio. Het is een film met tempo. de enige echte Sedert 1912 BOERENVROUWEN KUSSEN DE BODEM Godsdienstoefeningen aan de rand van Moskou (Van onze correspondent Ronald Rousseaux). Pasgeverfde gouden kruisen en het luiden van kerkklokken zijn in de Sowjetunie geen zeldzaam heid. Dat betekent intussen niet, dat het officiële atheïsme ter rein verloren heeft. Wie langs de bonte kathedralen en kapel len rijdt, hoort bij navraag meestal: „Zerkov nje rabota- jet" Deze kerk werkt niet. En snel ervaart men ook, dat naast de langgebaarde popen, die zich met of zonder tegenzin hebben ingesteld op samenwer king met de staat zonder God, thans voornamelijk de groot moedertjes de zuilen van de re ligie zijn. Vaak gelukt het haar nog. over de hoofden van zoon en dochter heen, het geloof op de kleinkinderen over te dragen. Vooral op het platteland zijn er bewijzen genoeg, dat zij hier mee succes hebben. Het satirische blad „Krokodil" bracht onlangs op de voorpagina een kari katuur. waarop partijfunctionarissen voor een ikoon knielen en bidden: „Lieve God. zend ons toch een athe ïstische instructeur naar ons dis trict!" Want nog steeds bestaan er vijftien religieuze gemeenschappen in de Sowjetunie van de leidende Russïsch-orthodoxc kerk tot de „Mos- kouse gemeenschap van oudpomorja- nen". Patriarchen, metropolieten, bis schoppen, superintendenten en deca nen leven in een wereld, die het woord „gospodin" („Heer") in zijn dubbele betekenis nog slechts van horen zeggen kent. De uitzonderin gen liggen in de periferie: in de Bal- tische staten en in het Islamitische Aziatisch Rusland. Bij Kroesjtsjews villa Maar ook aan de periferie van Mos kon treft men een ander beeld aan dan in de hoofdstad zelf. Reeds in „Fanfare" en „De zaak M.P." hebben niet alleen de luchthartigheid van het onderwerp gemeen, maar ook de man achter de humor, Albert Mol, m „Fanfare" naast Kaart ongetwijfeld de boeiendste figuur en in Haan stra's jongste film de hoofdrolspeler. Als de schuchtere en wat onhandige Camille vermaakt hij ons met zijn hofmakerij, waarvan Denise (Ingrid Valerius) het „slachtoffer" is en met zijn „eerlijke" pogingen om Brus sels trots, het monument Manneke P. te ontvoeren. Natuurlijk moet zo'n escapade op een grandioze misluk king uitlopen. De tweede „reus" op het doek is Ko van Dijk, die als de vader van de schone Denise de voor naamste tegenstander van Camille is op enkele rivalen in de liefde na. Camille wil met de ontvoering van Manneke P. zijn heldhaftigheid be wijzen tegenover Pa Philidoor (Ko van Dijk) een Brusselse oud-strijder, die van wanten weet, maar niets moet hebben van zijn aanstaande schoonzoon. Albert Mol speelt zijn rol als een ras-humorist en Ko van Dijk doet in zijn Vlaamse rol niet voor hem on der. Een andere prachtfiguur is Julia de Gruyter als tante Leontien, een eerzaam begijntje, die in deze rol prent de functie vervult- van het na- ieve oude dametje, dat door iedereen met de brokstukken wordt opge scheept, wanneer ze er geen weg meer mee weten. Haanstra schreef zijn scenario in samenwerking met Jef van der Hey- den, terwijl Jan Mul voor de muzi kale achtergrond zorgde. Het resul taat van deze samenwerking is te zien in drie theaters, te weten Grand (Goes), City theater (Middelburg) en Alhambra (Vlissingen). In het Luxorlheater (Vlissingen) wordt dit weekeinde de Franse film „Wolven in de schaapskooi" van Hervé Bromberger op het doek gebracht. Het is een zeer navrante misdaadfilm, die getuigt van Brombergers scherpe neus voor aparte millions. In dit geval worden we verplaatst naar een eenzame streek in Zuid-Frank rijk, waar een sympathiek echt paar aan het hoofd staat van een heropvoedingscentrum voor ver waarloosde jeugd. In deze al enigszins gespannen sfeer veroor zaakt de komst van drie verdach te toeristen nieuwe verwikkelin gen. Een spannende film, goed gespeeld met o.a. Jean Babilee en Pierre Mondy. Een geheel andere sfeer vinden we in „Valstrik", een misdaadfilm van Amerikaanse makelij, die in de exo tische omgeving van het Californi- sche stadje Tula speelt. En aantal figuren, even exotisch als de omge ving. leeft daar van de misdaad en komt in botsing met een eerbaar ad vocaat. wiens rechtvaardigheidsge voel de bandieten in de weg staat bij de uitvoering van hun snode plannen. Richard Widmark speelt de rol van de advocaat. Lee J. Cobb is de ben deleider, Tina Louise en Earl Holli- man zien we als een echtpaar, dat zeer nauw bij de vechtpartijen be trokken raakt en er dan ook niet helemaal zonder kleerscheuren door komt. De film. wel spannend voorzo ver het op geweld aankomt, wordt vertoond in Electro (Middelburg). f Advertentie) de wijk „Lenin", hoog boven de ri- \ïer de Moskwa en op een steenworp afstand Aan Kroesjtsjews \-ïlIa, staat nog een „werkende" kerk. Ook deze is nieuw geverfd. Het oog glijdt met Avelgevallen van de sui- kerwerk-kolos, die Lomonossow-uni- versiteit heet, naar de blauwe to rentjes van deze kerk. Elke avond klinken zijn ijle klokjes en snel is het bedehuis tot de laatste plaats be zet. Maar: de jongste mensen in de ruimte zijn de beide in gouden ge waden gehulde popen. Wonderlijk steken zij af tegen de in het zwart geklede grootmoeders. Slechts gedu rende vijf minuten heeft een jong paartje in de kerk vertoefd bij het weggaan buigt het even in de rich- 1 ting van het altaar. Kaarsen voor 3 roebel In de dorpen hebben de kerkgangers meer betekenis. De boeren A-rouwen kussen de bodem, slaan zich A~oor j het hoofd en bidden A'oor elke heili- j ge in de vleugels van de kerk. Luide „gesprekken" A'oeren zij niet haar lieA-elingsheilige, die zij steeds weer I enkele kaarsen brengen tegen drie roebel per stuk. meer dan een gul- den. Een oud vrouwtje verkoopt de kaar- i sen in een hoek van de kerk. Binnen een kwartier ligt er een stapel pa- piergeld. de kerk is geheel gevuld 1 niet het schijnsel der kaarsen op zilveren pylonen en liet haast exta^ i Philips heeft over het derde kwar- tisch gezang van het koor. Het voor- taal 1960 een nettowinst gemaakt portaal is nog de enige plaats waar van f 100 miljoen, Aergeleken met in de Sowjetunie geduld j f 83 miljoen oA-er het derde kwartaal Omzet bij Philips steeg worden. Zo is het in Pereldelkino, waar Pas ternak begraven ligt en in Kolomens- Koje, de oude kerkvesting, waar van de vele kathedralen er thans no°- maar drie voor liet publiek openstaan doch om in de taal van de staat te spreken geheel in de „gods dienstige behoeften van het A'olk vol doen Zo is liet ook in Sagorsk, de zetel van de patriarch Alexei. De schone en beroemde kathedralen van het Kremlin daarentegen zien er slechts uit alsof zij klaar staan voor de drenst, alsof de pope elk ogen blik kan binnentreden. Maar de brandende kaarsen ontbreken, de be zoeker berindt zich in een museum en alleen de zwarte grootmoedertics mompelen nog eerbiedig „Gospodin". 19.59. Over het Aierde kwartaal 1959 was de netto winst f 141 miljoen. Wat de omzet betreft, deze zal zich in het vierde kwartaal iets beneden de verwachtingen bewegen. Dit is het gevolg van twee factoren: 1) In bepaalde landen, vooral in Engeland, is de waag verminderd wegens de kredietrestricties. Ook in Duitsland is de vraag naar te levisietoestellen en onderdelen wat kleiner geworden, maar dit heeft een technische oorzaak, en wel de verwachte invoering van een derde programma op de t.\-. 2) In enke andere landen kan Phi lips de vraag naar de artikelen niet bijhouden. De omzet vertoont in alle overige landen een norma le ontwikkeling.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 7