PftOVIKCIALE ZEEUWSE COURANT Belgische minister van landbouw neemt ontslag na Kongo-schandaal Kongo jaagt Ghanese diplomaten land uit V erzet aangekondigd tegen De Gaulle Zeeuwse jeugdnatuurwacht „drijft" op medewerking onderwijzers BILT VOLGENS BLAD BETROKKEN BIJ FRAUDULEUS FAILLISSEMENT VERWACHT.. 203e jaargang - no. 273 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: P. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week. 7.00 p. kw.; Ir. p. p. 7.25 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 19 nov. 1960 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per m.m. Minim, p. advertentie 4.—, Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1.25. „Brieven bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 81. tel. 3841; Goes, Grote Markt 2, te!. 6140 (b.g.g. adv. 5213); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel.2395, Temeuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee, red. tel. 2425. adm. tel. 2094. Beschuldigingen in „Pourquoi pas" De Belgische minister van landbouw, baron Albert de Vleeschau- wer van Nederbrakel, heeft gisteren ontslag genomen. Hij deelde het besluit hiertoe mede aan minister-president Eyskens ruim 24 uur nadat het Franstalige Belgische weekblad „Pourquoi Pas?" de minister ervan had beschuldigd betrokken te zijn bij een frauduleus faillissement van een in Kongo werkzame onder neming. Het blad schreef dat er bij dit faillissement een bedrag van vijf miljoen frank aan de bezittingen van de onderneming was onttrokken, „waarvan baron De Vleeschauwer zijn deel beeft ontvangen". Baron De Vleeschauwer heeft sinds 1938 van tal van Belgische regeringen deel uitgemaakt. In dat jaar werd hij minister Aan koloniën. In de oorlog maakte hij deel uit van het Belgische kernkabinet in Londen. Na de oorlog beheerde hij de portefeuille van binnenlandse zaken in het kortstondige kabinet-Eyskens van 1958 om direct daarna terug te keren in de huidige regering als minister van landbouw. Vrijwel onmiddellijk na het bekend worden van het ontslag van baron De Vleeschauwer heeft premier Eys kens de portefeuille van landbouw aangeboden aan de Waalse senator Charles Heger, eveneens lid van de christelijke volkspartij. De 58-jarige uit Namen afkomstige senator heeft het aanbod in beraad gehouden. Hij was reeds minister van landbouw van 1950 tot 1951. Het kabinet van de eerste minis ter heeft de tekst bekendgemaakt van de ontslagbrief, die baron De Vleeschauwer aan premier Eys kens heeft gezonden. Déze luidt als volgt: „Mijnheer de eerste minister, zo als U weet had ik op 15 dezer persoonlijk aan de bevoegde in- Waalse senator portefeuille aangeboden Baron De Vleeschauwer behoorde tot de Belgische ministers, die tijdens de oorlog in Londen het eerste Benelux- verdrag ondertekenden. Hij herinner de hier de vorige maand aan tijdens een vergadering van de inter-parle- mentaire Beneluxraad „omdat ik mis schien in bepaalde Nederlandse krin gen wel wordt verdacht van een ne- f;atievc zienswijze jegens de Bene- ux", zoals hij zeide. HIJ verklaarde daarbij voorts ter op lossing van de ernstige moeilijkheden op landbouwgebied tussen Nederland en België bereid te zijn „een heleboel in de landbouw te veranderen. Hij verdedigde steeds het standpunt, dat aan een liberalisatie van de handel in landbouwprodukten tussen de twee landen een harmonisatie van de land bouwpolitiek vooraf zou moeten gaan. Zesde Baron De Vleeschauwer is de zes de minister, die de afgelopen 12 maanden het Belgische kabinet verlaat. Het begon eind vorig jaar met het aftreden van minister Van Hemelrijck als bewindsman op het ministerie van koloniën wegens onenigheid over zijn Kon- go-beleid. Anderhalve maand ge leden legden vier ministers hun functie neer als onderdeel van een kabinetswijziging. P.Z.C.-zaterdagnummer ■sealagta uw bat - MfMifiSMIIiï Weekeinde met zonnige perioden (Van onze weerkundige medewerker). n Nog een groot deel van de dag bleef er vrijdag een krachtige M tot harde westelijke wind staan, die tegen de avond ver- H der afnam. De kleine depres- n sie, die deze kortstondige storm veroorzaakte is nu naar Denemarken getrokken. Flinke s ij opklaringen breidden zich n daarna over ons land uit en de H temperatuur kon weer tot 9 alO graden stijgen. Boven het n midden van de oceaan neemt de depressieactiviteit weer toe en stuwt een nieuwe hoeveel- heid oceaanlucht, voorafge- gaan door enige regen in de richting van West-Europa, n Hoewel er tijdens het weekend flinke opklaringen voorkomen, is er later ook weer enige re- gen te verwachten bij een krachtige tot matige wind tus- sen zuid en zuidwest. Bij Mos- kou ligt het centrum van een M sterk hogedrukgebied met 's nachts plaatselijk meer dan 20 graden vorst. Vrijdagmid- dag kwam de temperatuur in Moskou niet hoger dan -12 gra- den. De koude lucht is tot Po- len en Midden-Zweden doorge- s s drongen maar zal ook in de komende dagen niet belangrijk verder naar het westen komen. iiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiifl stantie gevraagd om gehoord te worden in het onderzoek over een oud-koloniale zaak waarbij men mij zou willen betrekken. Andere wending Op 16 dezer werd mij medegedeeld, dat aan mijn verzoek gevolg zou worden gegeven omdat flit toch de meest aangewezen weg bleek om aan het geheel een normaal verloop te geven en mij de meest elementaire rechten van verdediging te waarbor gen. Sedert gisteren hebben de zaken een andere wending genomen. Teneinde te voorkomen dat de regering en on ze instellingen hierdoor verder op icwaadaardige wijze in 't gedrang worden gebracht, heb ik de eer U te verzoeken mijn ontslag als minister van landbouw aan zijne majesteit de koning te willen aanbieden De zaak in kwestie kan dan verder regelmatig doorgaan. Voor zoveel dit liier te pas komt, wil ik U nogmaals de stellige ver zekering geven, dat ik mij in gewe ten niets te verwijten heb: nooit heb ik in mijn particuliere en mijn amb telijk leven een oneerlijke daad ge steld. Ik dank 17, mijnheer de eerste minis ter, voor het vertrouwen en de vriendschap die steeds onze samen werking hebben beheerst. Ik zie geen reden waarom dit zou veranderen in onze gewijzigde functionele verhou ding". Vrijdagmiddag arriveerde op Schip hol een groep Parijse midinettes, die hier in Amsterdam de verkiezing van ..Miss Modinette 1960" komen bij wonen De Parijse meisjes werden op de luchthaven begroet door een zeven tal modinettes in Volendams kos tuum; arm in arm ging het over het platform naar het stationsgebouw. Fregat „De Bitter" in aanvaring Het Nederlandse fregat Hr. Ms. „De Bitter", dat een beleefdheidsbezoek van enkele dagen aan Newcastle brengt, is op de Tyne in dichte mist in aanvaring gekomen met een nog onbekende kustvaarder. Zowel het Nederlandse fregat als het andere schip liep schade op, maar persoonlijke ongevallen deden zich niet voor. Onmiddellijk na het afmeren van de „De Bitter" werd een onderzoek in gesteld naar de omvang van de scha- Desnoods illegale middelen Algerije in spanning Een woordvoerder van liet „front voor een Frans Algerië" lieeft meegedeeld dat de organi satie zo nodig „illegale midde len" zal gebruiken om de aange kondigde volksstemming over de bestuurshervormingen in Al- gerijë te voorkomen. Deze woordvoerder, de burge meester van Ben-Cliicao, Camil- le Vignau, verklaarde dat het F.A.F. de volksstemming als on wettig beschouwt. Wij zullen ons er met alle ons ten dienste staande middelen tegen verzet ten. Wanneer de regering on wettig optreedt door dit refe rendum te houden dan zullen wij ook onwettig optreden. Het F.A.F. zegt meer dan een mil joen leden te tellen. In kringen die in nauw contact staan met het Franse militaire commando in Algerijë is vernomen dat de alge meen-gedelegeerde, Paul Delouvrier, het leger dusdanig garanties heeft gegeven dat het zich niet tegen de volkstelling over de bestuurshervor mingen zal verzetten. Het ministerie van voorlichting van de „Algerijnse voorlopige re gering" heeft gisteren een com muniqué uitgegeven waarin over de Franse plannen voor een re organisatie van de openbare macht in Algerije wordt gezegd dat de Franse regering een sta tuut tracht op te leggen dat in strijd is met het beginsel der zelf beschikking. De openbare mening zal thans be grijpen 'dat het meer dan ooit nodig blijkt dat onder controle van de V.N. in Algerijë een zelfbeschikkingsrefe rendum wordt gehouden, aldus het communiqué waarin de Franse re gering wordt verweten niet te willen onderhandelen. Een groep radicale en socialistische leiders, die zich „de linkervleugel voor een Frans Alge rijë" noemt, heeft het onaanvaard baar" genoemd, dat president De Gaulle in zijn radio- en televisierede van vier november over een toekom stige Algerijnse republiek heeft ge sproken. De leiders van de rooms-katholieke, protestantse en joodse gemeenschap pen in Frankrijk hebben „met het oog op de huidige politieke toestand" besloten hun beroep op De Gaulle en de Algerijnse opstandelingen de oorlog te beëindigen, uit te stellen. Guinee en V.A.R. op nominatie In Noord-Katanga 80 doden gevonden Kongo lieeft zijn diplomatieke betrekkingen met Ghana ver broken en het personeel van de Ghanese ambassade te Leo- poldstad heeft opdracht gekre gen binnen 48 uur de Kongo te verlaten. Dit is meegedeeld door de hoge commissaris voor binnenlandse zaken, Jose Nussbaumer, die verklaarde: „desnoods zullen wij bet leger gebruiken om ze (de staf van de ambassade) het land uit te jagen". Nussbaumer deed de mededeling van het verbreken der diplomatieke be trekkingen met Ghana tijdens een persbijeenkomst welke hij te Leo- poldstad hield. Hij merkte tijdens de ze bijeenkomst ook op: „Als 2 an dere landen, die U allen kent, niet binnen enkele dagen hun houding wijzigen, zullen zij Ghana volgen". Hij moet hiermee gedoeld hebben op Guinee en de Verenigde Arabische Republiek. Het Kongolese persagentschap heeft vrijdagavond een officiële verklaring verspreid, waarin wordt gezegd, dat de drie dagen geleden bij Loemoemba's residen tie aangehouden Ghanese diploma tieke functionaris, Mensah, nog steeds gevangen wordt gehouden en dat de Kongolese autoriteiten niet van mening zijn dat hij diplo matieke onschendbaarheid kan ge nieten. Nussbaumer verklaarde dat Mensah in het bezit was van verschillende geheime documenten. Toen hij door Kongolese soldaten aangehouden werd droeg hij o.m. een brief van Antoine Gizenga in Stanleystad bij zich, waarin deze Loemoemba mede delingen deed over zijn plan om een onafhankelijke staat Loebala uit te roepen in Katanga. Voorts deelde Nussbaumer mede dat de raad van hoge commissarissen en VAAK VERKEERDE VOORSTELLING VAN OMVANG.. mmmm MM „TWEN" is uit! Het nieujve blad voor de jongeren, dat al veel stof deed opwaaien. In de rubriek „Tussen dertien en twintig" geven enkele jeugdige Zeeuwen hun mening over „Twen". Op pagina negen. Verder in dit 24 pagina's tel lende P.Z.C.-zaterdagnumnicr Stemmen uit de kerken (pag. 3)„Tussen dertien en twin tig" (pag. 9): Radio en t.v. plus Films in Zeeland (pag. II); letterkundige kroniek en kunst (o.m. Fonds Rademakers over het filmbedrijf (pag. 17); feuilleton (pag. 21) en de Kin derkrant niet. puzzel en Klan ken uit de ether op pagina 23. kolonel Moboetoe „alles zullen doen om te voorkomen dat de V.N.-com- missie van goede diensten een voet in Leopoldstad zet". In New York verklaarde president Joseph Kasavoeboe dat het riskant zou zijn indien een commissie van goede diensten uit de V.N. naar Kon go zou gaan. Doden Een V.N.-woordvoerder heeft vrijdag in Leopoldstad meegedeeld, dat een patrouille der V.N. donderdag tachtig lijken heeft gevonden nabij Langwe in Noord-Katanga, onlangs het ter rein van nieuwe gevallen van geweld pleging. Er zijn geen bijzonderheden bekend, maar men neemt aan dat het lijken van Kongolezen zijn. Deze week zijn in Hulst 126 vijfde klassertjes van de lagere scholen het stadhuis binnengestapt om er een uur later als jeugdnatuur- wachter uit te komen. Een actief organisatie-comité staat achter deze categorie schooljeugd. Een comité, dat zogezegd de greej» lieeft op de jeugd door het inscha kelen van liet onderwijzend perso neel. In vier Zeeuwse plaatsen Middelburg, Vlissingen, Ter- neuzen en Hulst krijgen ieder jaar enkele honderden schoolkinderen van 10 tot 12 jaar een hand van de burge meester en een insigne, dat hen tot jeugdnatuurwachter promoveert. Aldus toegerust Iedere school heeft een natuurmin- liet organiserend comité oudere rechten kan laten gelden, zijn het ieder jaar terugkerende evene menten, die op liet programma voor de jeugdnatuurwacht voorko men. -doel, het vandalisme In de natuur ook in deze steden zegt het onderwij- trekken zij zo nu en dan bos. duin, veld of moeras in om steeds weer iets nieuws te ontdekken in „wat groeit en bloeit en telkens weer boeit". Maar daar blijft het niet bij De jongens en meisjes zien zich achter dit speldje ais be schermers van het v.LUur- schoon in hun onmiddellijke omgeving. nend vertegenwoordiger in het co mité en zo marcheert de zaak van „Natuur en Jeugd" in Hulst ge smeerd. Er zijn dit jaar dahlia's opgekweekt, in het broedgebied van het „Groot Eiland" heeft men de activiteiten van zeldzame vo gels nauwkeurig bekeken, er werd een tripje gemaakt naar de „Zoo" in Antwerpen, overal in de Rei. naertstad werden de speciale gele papierbakken geplaatst en tenslot te heeft men nog een tentoonstel ling op touw gezet. En. dat alles met het vooropgesteld# roeien en de schooljeugd liefde en belangstelling voor bo men, planten en dieren bij te bren gen. Over het eerste jaar van de jeugdnatuurwacht is men in Hulst dik tevreden. „Alleen hadden we Maar Vlissingen gaat er mank aan zend personeel telkens zijn hulp toe. Wie de Middelburgse politie autoriteiten naar hun mening vraagt, krijgt te horen, dat het ideële element, het sterkste wapen van de stichting „Natuur en Jeugd" en de plaatselijke actie- comité's, in een vrij sterke rem op het aantal vernielingen zijn weer slag heeft gevonden. Gaat het drie jeugdnatuurwachten in Zeeland dus nogal voor de wind, in Vlissingen is de idee nog steeds niet onverdeeld aangeslagen. Vo rig jaar hebben daar ongeveer 250 jongens en meisjes een insigne en een oorkonde gekregen, maar met de activiteiten is het comité na dit officiële startschot een beetje in het slop geraakt. het zonder de medewerking van het onderwijzend personeel nooit geklaard", zo vertelde ons de se cretaris van liet comité, de heer E. G. Borm. Met recht kan dus worden gezegd, Dat heeft het comité in zijn laatste dat de jeugdnatuurwacht in Hulst vergadering ruiterlijk erkend, „drijft" op do medewerking, die Langdurig is er toeri gediserssi- enthousiaste onderwijzers en on- eerd over de aanpak van het werlc. derwijzeressen eraan geven. In Temeuzen en Middelburg, waar Zie slot pag. S kol. Z KORTE PREDIKATIE NIEUW-JAAB. „Leer ons zó onze dagen tellen, dat wij een wijs hart bekomen." Ps. 90 12. Misschien vindt U het vreemd, dat het morgen de laatste zondag van het kerkelijk jaar heet. Maai mis schien toch ook weer niet omdat U wel eens hebt gehoord, dat b.v. het Chinese en het Islamitische jaar ook anders zijn dan onze westerse jaar indeling. Waarschijnlijk wil de kerk met haar eigen jaarindeling uitdrukken dat Gód óók een eigen tijdrekening heeft, die niet bij jaren en eeuwen 'telt. Kerkelijk houden we echter morgen geen oudejaarsavond met een wee moedige stemming en wat punch: „Leer ons zó onze dagen tellen, dat wij een wijs hart bekomen." Wat is een wijs hart? De vreze des Heren is het beginsel der wijsheid, zegt de bijbel. Wijs heid in bijbelse zin heeft, altijd met God te maken, En Jcenneliik ook met je hart. Het is dus niet zo iets als verstand of nuchter intellect. Die is wijs, die zijn dagen telt met een ge lovig hart. Trouicens wie op een andere manier de balans van zijn dagen opmaakt, die houdt er een boekhouding op na van gemiste kansen. Terugzien zon der een „wijs hart" betekent: tellen van (vaak onherstelbare) fouten. Maar God heeft een andersoortige jaarindeling. Dat wil naar onze kant zeggen dat we niet alleen op onze zo snel vervlogen dagen en jaren behoeven te staren. Gods barmhar tigheden zijn alle morgen nieuw. Het is niet nodig grote daden te stellen. We moeten ons vertrouwen stellen op Góds grote daad in Jezus Crris- tus. En wie dat doet, heeft een wijs hart bekomen. En deze wijsheid zal hem nog rust geven ook. Nuchter dagen lellen in onze wereld is een weemoedigsoms zelfs ang stig, bedrijf. Maar een „wijs hartkan aan de avond van het leven zelfs nog jui- clien, omdat het vertrouwt op Hem, die in Zijn wijsheid, geen mensenda den op zit te tellen, maar het hart aanziet of het wél „wijs" is. Middelburg. H. A. v. Herwaarden. ZUIDWESTELIJKE WIND Plaatselijk enkele buien maar ook en kele opklaringen. Overwegend mati ge zuidwestelijke wind. Dezelfde of iets lagere temperaturen. 'ZON EN MAAN 20 november Zon op Maan op 21 november Zon op Maan op 08.08 09.26 08.10 10.32 onder 16.43 onder 18.28 onder 16.42 onder 19.26

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 1