PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT „Nacht van Goes": een voorlopige afsluiting Belastingvoorstellen in Tweede Kamer goedgekeurd Schouwen-Duiveland stemde zo: V.S.-vloot paraat bij kust van Cuba BILT GEEN VERDERE VERLAGING VAN VRIJGEZELLENBELASTING 203e jaargang - no. 272 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant, juirectie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredaoteur W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 18 nov. 1960 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per m.m. Minlra. p. advertentie 4.—, Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1.25. ,3rleven bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: VHsslngen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, Grote Markt 3, tel. 6140 (b.g.g. adv. 5213); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel.2395,Terneuren, Brouwerijstraat 2; Zierlkzee. red. tel. 2425. adm. tel. 2094. Socialisten vonden geen steun Prinses Beatrix naar huwelijk van vriendin Prinses Beatrix ral op 29 november per vliegtuig naar Canada vertrek ken om aanwezig te zijn bij de vol trekking van het huwelijk van freu le Renée Röell met de heer T. Brad- brook-Smith. De prinses wordt op haar reis ver gezeld door de particulier secreta resse van H.M. de Koningin, freule C. B. Röell, tante van de bruid. Op 4 december keert prinses Beatrix naar Nederland terug. Kleine actieve j stormdepressie jf (Van onze weerkundige medewerker). H Een kleine depressie uit de Golf van Biskaje afkomstig begon gisteravond voor de n ff Belgische kust plotseling in ee ee activiteit toe te nemen. Ach- m ter dit lagedrukkerntje, kwam n m een sterke stijging van de ee luchtdruk voor. waardoor' de wind uit noordwestelijke rich- ff ting tot zware storm aan wak- kerde. Om 11 uur gisteravond meldde Vlissingen al windsto- f§ ten van 100 kilometer per uur. H Het lichtschip „Noord-Hinder" ee meldde een gemiddelde wind- M snelheid van windkracht 10. f| ff Vandaag neemt de wind snel af doordat, de kleine depressie H gevolgd wordt door een rug van hogedruk, die flinke op- klaringen brengt. Uit het zuid- n westen blijft voorlopig zachte ff lucht naar ons land stromen met temperaturen van onge- H veer 10 graden Celsius. Boven Noord-Rusland treffen wij een zeer sterk hogedruk- fl gebied aan, met in grote delen n van Rusland en Noord-Scandi- navië 's nachts strenge vorst. liiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiüi' rlngsaftrek niet alleen wilde toeken nen aan de K. L. M. maar ook aan de Nederlandse scheepvaartmaat- (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft donderdag liaar goedkeuring gehecht aan de drie belastingontwerpen, die de regering tegelijk met de miljoenennota aan haar had overlegd. Zij betreffen de verlaging van de inkomsten- en de loonbelasting, waarschijnlijk op 1 juli van het volgend jaar, het treffen van voorzieningen op het ge bied van de investeringsaftrek en de tijdelijke verhoging van de vennootschapsbelasting en een regeling ten aanzien van de tijdelijke maatregelen op het terrein van de indirecte belastin gen. De dag daarvoor had de Kamer er uitgebreid en langdurig over beraadslaagd. Zij nam de wetsontwerpen donderdag zonder hoofdelijke stemming aan. Alleen kreeg bij het laatste ontwerp de S.G.P. aantekening, dat zij geacht wilde worden tegen te hebben gestemd. De S.G.P. heeft zich namelijk altijd tegen tij delijke verhoging van sommige indirecte belastingen Verzet. Vooraf verwierp de Kamer met 40 te gen 67 stemmen een motie van de so cialistische afgevaardigde de heer Hofstra, die uitsprak dat het tarief van do inkomsten- en de loonbelas ting' voor de ongehnwden verder dient te worden verlaagd dan de rege ring had voorgeseld, teneinde de re latieve verslechtering ten opzichte van de overige belastingbetalers on gedaan te maken. Vóór de motie stemden alleen de P. v. d. A., de C. P. N. en de P. S P. Met 59 tegen 53 nam de Kamer een amendement van de heer Lucas (k. v.p.), medeondertekend namens de A. R. P. en de C. H. U. aan, dat bepaalt dat de datum van ingang van de ver laging van de inkomsten- en de loon belasting niet bij koninklijk besluit zal worden vastgesteld, maar bij de wet. Tegen dit amendement waren de P. v. d. A„ de V. V. D., de P. S. P. en van de K. V. P. de heer Duynstee. Daarna verenigde de Kamer zich zon der hoofdelijke stemming met een amendement van dezelfde strekking en van dezelfde afgevaardigden ten aanzien van de 'datum van invoering van de voorzieningen die betrekking hebben op de investeringsaftrek en de tijdelijke verhoging van do ven nootschapsbelasting. Investeringsaftrek Zonder hoofdelijke stemming ver enigde de Kamer zich met 'n amen dement van de vaste commissie voor financiën om voor de K. L. M. de investeringsaftrek niet te rug te brengen van tweemaal acht procent op tweemaal vijf procent, maar op tweemaal acht procent te handhaven. Voor alle andere ondernemingen zal de la gere investeringsaftrek gelden. De heer v. d. Wetering (c.h.) had geen succes met een amendement, dat de faciliteit van de hogere investe- schappijen. Hij merkte dat er geen meerderheid voor in de Kamer te vin den was en trok het daarom in. De scheepvaartmaatschappijen heeft men toch niet helemaal met lege han den laten staan, want de Kamer nam wel bij zitten en opstaan een amendement van de heer v. d. Wete ring aan om de investeringsaftrek van tweemaal acht procent tijdelijk op deze maatschappijen toe te passen en wel tot de datum van invoering van de verlaging van de vennoot schapsbelasting, welke datum intus sen nog niet vaststaat. Geen meerderheid De heer Hofstra (P. v. d. A.) kon geen meerderheid vinden voor zijn amendement om het tarief van de vennootschapsbelasting niet te verlagen tot 40-43 procent maar permanent te handhaven op 44-47 procent. De Kamer ver wierp het na veel heen en weer praten met 43 tegen 66 stemmen. Vóór stemden de P v. d. A., de C. P. N. en de P. S. P. Tenslotte verenigde de Kamer zich zonder hoofdelijke stemming met 't wetsontwerp tot goedkeuring van de beschikking van de minister en de staatssecrearis van financiën van 29 april 1960, die regelen inhoudt inzake de vervroegde afschrijving en de in vesteringsaftrek, welk wetsontwerp tegelijk met de andere belastingont werpen iu behandeling geweest was. Nu 1 januari a.s. do gemeentelijke herindeling van Schouwen-Dui veland een feit wordt en het aantal gemeenten op het eiland van 18 tot 6 wordt ingekrompen, hebben donderdag de inwoners van de vier nieuw te vormen gemeenten Westerschouvven, Brouwershaven, Mid- denschouwen en Duiveland hun gemeenteraden gekozen. De resultaten van deze stemmingen waren als volgt De krijgsraad te Parijs heeft Lagail- larde, die terechtstond als leider van de opstand van kolonisten in Algiers in januarivoorlopig in vrijheid ge steld. Hier verlaat Lagalllarde, vergezeld door zijn moeder en echtgenote de gevangenis in de Franse hoofdstad. WESTERSCHOUVVEN 2337 geldige stemmen. V.V.D. 661 stemmen (3 zetels). Prot. Chr. groep 925 stemmen (4 zetels). P.v.dA. 751 stemmen (4 zetels). BROUWERSHAVEN 2179 geldige stemmen. P.v.d.A. 999 stemmen (5 zetels), Prot. Ghr. groep 594 stemmen (3 zetels). V.V.D. 586 stemmen (3 zetels). MIDDENSCHOUWEN 1134 geldige stemmen. C.H.U. 235 stemmen (1 zetel). P.v.dA. 282 stemmen (2 zetels), V.V.D. 176 stemmen (1 zetel), A.R. 441 stem men (3 zetels). DUIVELAND 2057 geldige stemmen. V.V.D. 267 stemmen (2 zetels). S.G.P. 547 stemmen (3 zetels), Prot. Chr. 497 stemmen (3 zetels), P.v.dA. 609 stemmen (3 zetels). Gem. Belangen Sirjansland en AJt. Oosterland 137 stemmen (0 zetels). Verder nieuws van deze verkie zingsdag op pag. 9). Amerikaanse militairen slaags met Duitsers Woensdagnacht is eeu Westberlijns café na een gevecht tussen vijf Amerikaanse militairen in burger en Duitse bezoekers in een puinhoop veranderd. De deelnemers aan de „slag" gingen elkaar met biergla zen en messen te lijf. Door een slag met een bierglas werd een 26-jarige Duitse magazijnbe diende aan een oog blind. Bovendien liep hij een steekwond in de borst van tien centimeter op. Een 19-jarige Duitser kwam er met lichtere ver- wondigen aan zijn gezicht af. Drie gevluchte Amerikanen werden '"oor de Berlijhse politie gepakt en óan de militaire politie overgeleverd:- De' twee andere Amerikanen werden door de militaire politie in hun ka zerne gearresteerd. Wat de aanleiding is geweest tot het gevecht is nog niet bekend. Onlusten in Nigeria In Obosi, een dorp bij Onitsja, zijn gisteren tien mensen gedood en meer dan honderd gewond bij een botsing tussen de politie en opstandelingen, aldus blijkt uit berichten die uit Oost-Nigcria in Lagos zijn ontvan gen. Onder de doden bevindt zich een bestuursfunctionaris. De onlusten vloeiden voort uit po gingen van de politie personen te evacueren die gronden bezet hadden. 0 de r.-lc. bisschop van Hildesheïm, mgr. Janssen, heeft te Salzgltter-Watenstedt de eerste verplaatsbare kerk in Neder-Sak- sen ingewijd. De kerk bestaat uit een staalconstructie, bekleed met metalen platen. Het afbreken en elders opbou wen van de kerk zal twee weken in be slag nemen. Dit zal wellicht nodig zijn, als Salzgitter-Watenstedt door een uit breiding van een nabijgelegen staalfa briek moet verdwijnen. Op invasies voorbereid Op verzoek van Guatemala en Nicaragua President Eisenhower heeft de Amerikaanse vloot- en lucht machteenheden opdracht gege ven te helpen bij het voorkomen van eventuele aanvallen op Guatemala en Nicaragua. Een woordvoerder deelde te Augusta, waar Eisenhowers va kantieverblijf is, mee, dat de president deze bevelen heeft ge geven op verzoeken van de re geringen van de twee Midden- Amerikaanse republieken. De oorlogsschepen die het bevel moe ten uitvoeren, bevinden zich thans op zee, aldus de woordvoerder. Het 42.000 ton metende Amerikaanse vliegdekschip „Shangri La", dat 70 vliegtuigen aan boord heeft, bevindt zich met vier torpedoboot jagers ten zuiden van Cuba. Een vijfde torpedo, bootjager vertrekt uit Panama en twee .Neptune" patrouillevliegtuigen De atoomonderzeeboot George Washington" is vertrokken voor een patrouïlletocht van twee jaar. Op de ze tocht heeft het schip voor de eerste maal in de geschiedenis een lading polarisraketten met H- bomkoppen aan boord. De totale ex plosieve kracht van deze lading kan worden vergeleken met de totale ex plosieve kracht van alle bommen, welke in de tweede wereldoorlog zijn uitgeworpen. De George Washingtonmeet 5600 ton. De parlementaire geschiedenis kent de „nacht van Staal": een bewogen zitting in 1907 van de Tweede Kamer ver na het middernachtelijk uur met als in zet de portefeuille van de toen malige minister van oorlog H. P. Staal. Hoe zal men in de toekomst de nachtelijke zitting van de Goese raad kenschetsen: als de „nacht van Roose"? Of moet de naam van een der beide andere wethouders aan deze vergadering worden verbonden? Beter is het wellicht haar naamloos de ge schiedenis te laten ingaan: een bijzonder onaangenaame periode uit de historie van Goes is in de ze nacht voorlopig afgesloten en liet komt er nu op aan te tonen, dat college en raad in ruime mate over bestuurskracht zullen be schikken. opdat het geschokte vertrouwen weer voor de volle honderd procent zal worden her steld. Eén periode voorlopig afgeslo ten. Het gebruik van het woord „voorlopig" is nodig, omdat het verschrijvingsmemo randum van Ged. Staten nog op behandeling wacht, terwijl boven dien nieuwe wethouders gekozen moeten worden. Desondanks een afsluiting: het rapport van de raadscommissie is behandeld en kan nu i.. de archieven worden bijgezet. Het Is daarom, dat wij er weinig behoefte aan hebben uit voerig terug te komen op allei'lei argumenten gebruikt in de raads- discussies van woensdagavond en -nacht. De raad heeft gesproken, de zaak is afgedaan. De raad zorgde voor een sobere en zeker niet onwaardige be handeling. Maar desondanks werd de menselijke samenleving niet bepaald van een gunstige kant getoond. Het citeren uit te lefoongesprekken en conversaties om maar een voorbeeld te noe men is in feite een bijzonder nare bezigheid: de deelnemers aan deze gesprekken zouden destijds hun woorden wel honderd keer beter gewikt en gewogen hebben, als zij maar even hadden kunnen bevroeden, dat alles later nog eens tegen hen zou worden gebruikt. Een poltieke strijd met dergelijke middelen is onwaardig: de juist heid van beweringen en ontken ningen over en weer kan immers niemand controleren. Overigens blijkt uit dit alles wel, dat er rond do Gocse kwestie zowel binnens kamers als daarbuiten veel is ge zegd, dat de sprekers soms helaas ook mensen van gezag beter in hun hart hadden kunnen bewaren. Deze zaak bewijst eens te meer, dat men zich de eis tot sorgvuldig-heid in het 'matschap pelijk verkeer van minuut tot mi nuut bewust moet zijn. Het is bo vendien een trieste vertoning, wan neer partijen in een beleidsgeschil de normen en regelen van maat schappelijk en politiek verkeer bij herhaling overtreden. Een tweede zaak, waarop het raadsdebat de aandacht ves tigde, vormden de relaties tussen deze kwestie en instanties buiten Goes. Wij hebben daarop vragenderwijs reeds eerder ge zinspeeld, maar het is moeilijk daarover iets concreets te zeggen. Het patroon van de „Goese zaak" zoals het zich aan de beschouwer voordoet, wisselt van beeld al naar gelang van diegene, die het den volke toont. Maar aan de achterzijde van het patroon bevin den zich draden, waarvan de bui tenstaander hoogstens kan be vroeden welke tekening zij te zien geven. In deze tekening kan men beelden vermoeden, die de ver houding raad b. en w. raken of mogelijk ook die van gemeente bestuur tot. toezichthoudend or gaan, ja misschien zelfs wel alge mene gezagsverhoudingen in Zee land. De Goese zaak levert daar door wellicht vele lessen op, die ook buiten de stadswallen van Ter Goes geleerd kunnen worden. Bij het luisteren naar de debatten in'de Goese raad en dit alles over- i denkende, kwam ons het aan het einde van de dertiger jaren zo bekend geworden boek van Hum phrey Cobb „Paths of glory" in herinnering. Het navrante thema van deze roman is de terdood veroordeling in de oorlog '14-'18 van drie Franse soldaten. Zij en dergingen dit lot omdat „er een voorbeeld gesteld moest worden": het regiment had gefaald bij een aanval op de Duitse linies en daarom moesten drie willekeurige mannen door het lot worden aan gewezen om als slachtoffer te fungeren. Na een korte procedu re volgde de kogel. Er is een ver verwijderd verband met de zaak Goes: het gezag is aangetast en voorbeelden moeten worden gesteld. Tot de eersten, die heengaan behoren de wethou ders, zonder dat men overigens in gemoede kan verklaren, dat zij alleen en uitsluitend de schuldigen zijn In deze gezagscrisis. Maar dat betekent tegelijkertijd, dat men zich in Nederland wel terde ge moet realiseren, dat hun voor beeld niet uitsluitend voor Goes geldt. Elk gemeentebestuur en el ke toezichthoudende instantie mo ge er lering uit trekken (Zie slot pag. 2 kol3) van de Amerikaanse marine zullen vanuit Panama de zee onder observa tie houden. Guatemala en Nicaragua vrezen een invasie van onder communistische leiding staande elementen en hebben Cuba beschuldigd van het voorberei den van deze aanval, In Nicaragua worden hier en daar nog aanslagen gemeld op de natio nale garde. In de afgelopen twee dagen zijn verscheidene doden ge vallen. In de streek van Cara zo duren de gevechten voort tegen groepen goed gewapende opstandelingen. De kustzone wordt nog beheerst door een honderdtal opstandelin gen. Jongetje gered door hartmassage (Van onze correspondent). Door een operatieve Ingreep, waarbij massage werd toegepast, is het hart van een ruim tweejarig knaapje uit Heerlen, dat spelenderwijs in een zinkputje op het erf van zijn ouders aan de Amsterdamstraat te Heerlen verdronk, weer op gang gebracht, nadat het reeds enkele minuten stil moet hebben gestaan. Een mijnwerker die in de buurt woont, vond het jongetje dat met een vriendje op het erf van zijn va der had gespeeld, in het zinkputje. Onmiddellijk toegepaste kunstmatige ademhaling leverde geen resultaat meer op. Met behulp van een toeval lig passerende politieauto is het ventje daarna in allerijl naar het St.- Joseph-ziekenhuis te Heerlen ge bracht. waar het knaapje enkele ogenblikken later reeds op de opera tietafel van de chirurg, dr. F. J. A. Buitendijk lag, die onmiddellijk In greep en erin slaagde het hart van het ventje weer op gang te brengen. De knaap maakt het naar omstan digheden goed. j^minniiinmiiiuiiiiiiiiuiiDiimimiimmmiffliimimiiHmiiniiim Post per kunstmaan j eë De Amerikaanse minister van H defensie heeft een brief ont- vangen, gefrankeerd met een postzegel van zeven (dollar) ee sent, die 31 keer de aarde rond- ëe ging, voordat hij eindelijk van Sunnyvale. Califoi'nië, in Wash- ington DC bezorgd werd. ëe De brief was naar Washington H gestuurd door de chef-staf van =5 de Amerikaane luchtmacht en §j| ee verzonden per „Ontdekker ze- f§ M ventien". liiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiniiiiiiniiiiiiniiï VERWACHT. IETS HOGERE TEMPERATUREN. Opklaringen maar ook enkele ver spreide buien. Tol krachtig ol' matig afnemende wind uit westelijke rich tingen. Iets hogere middugterapera- tureiL. ZON EN MAAN 19 november Zon op 08.06 onder 16.44 Maan op 08.13 onder 17.39

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 1