Messerschmitt dient NATO-zaak met opbouw van nieuwe Luftwaffe VERDEELDE MENINGEN OVER NOORS VORSTELIJK HUWELIJK JAPAN MAAKT COWBOYFILMS Vier betrouwbare middelen in 1 tablet! Chefarine 4 DONDERDAG 17 NOVEMBER 1960 PROVINCIALE ZEEUWSE COVRANï 17 ONTWERPER EERSTE STRAAUAGER f Advertentie Project verticaal startende jager DE NAAM WILLY MESSER- SCHMITT herinnert ieder zich snel. Deze Augsburgse profes sor was de geestelijke vader van de gelijknamige jachtvlieg tuigen. die tijdens de Tweede Wereldoorlog boven het Euro pese vasteland en Engeland een verbitterde strijd aanbonden met de Engelse „Hurricanes" en „Spitfires". Messerschmitt was de geniale constructeur van niét alleen geduchte schroef ja gers maar ook van 's werelds eerste operationale straaljager, de „Sturmvogel", terwijl hij ook het snelste raketvliegtuig in die tijd, de „Kornet" (1000 km per uur), op zijn naam heeft staan. De aantallen van zijn ge vechtsvliegtuigen en de kwali teit ervan, gaven zijn naam in de gelederen van de geallieèrde vliegers een onheilspellende klank. Nu, 15 jaar na de onheilsjaren van 1940-'45, is Duitslands bril- jantste vliegtuigbouwer na ja renlange afwezigheid wederom werkzaam in de luchtvaart industrie van zijn geboorteland. Momenteel bouwt liij de Fran se „Magister" straaltrainer in licentie voor de nieuwe Luft waffe en straks neemt hij deel aan het assemblage-proces van de Lockheed „Starfighter", die in een aantal van ruim 300 stuks door verscheidene Duitse vliegtuigfabrieken wordt ver vaardigd. Bovendien werkt hij aan enkele bijzondere privé pro jecten. Na vele jaren in Spanje doorge bracht te hebben, waar geen bouw- verbod heerste en waar hij een twee tal lestoestellen voor de Spaanse luchtmacht ontwierp, keerde Mes serschmitt in 1955 naar Duitsland terug. Er werd, na de volledige on afhankelijkheidsverklaring van West- Duitsland door de Franse bekrach tiging van het Verdrag van Parijs op 10 april 1955, een begin gemaakt met de wederopbouw van de nieuwe Duitse luchtmacht, uiteraard onder auspiciën van de NAVO. Professor Messerschmitt is weer ontwikkelings chef van een zij het kleine, maar toch goed geoutilleerde fabriek te Augsburg, waar momenteel 2200 werknemers de Franse „Magister" straaltrainer vlieggereed maken. De persafdeling van zijn fabriek zegt het volgende van de 62-jarige groot meester: „Z'n scheppingskracht is ondanks de moeilijk na-oorlogse ja ren ongebroken, en de Duitse even als de internationale vakwereld ver wachten van hem, die gewoon was met de eenvoudigste middelen te im proviseren, vernieuwde baanbreken de ontwerpen." En inderdaad schijnt deze uitspraak binnen afzienbare tijd bewaarheid te zullen worden; on langs kwam het bericht dat Messer schmitt een ontwerp voor een verti caal startend gevechtsvliegtnig op de tekentafel heeft staan. 30.000 jagers De tijd ligt alweer ver achter ons dat Herman Goerings vliegers, de „Ab- béville Boys", zich met hun van gele propellorkappen voorziene Messer schmitt ME-109 jagers in huilende duikvluchten, waarin de snelheids meter vaak opliep tot 750 km. per uur, uit de wolken stortten en mili taire- zowel als vluchtelingenkon- vooien onder vuur namen. „Messer- schmitts" vormde meestal de alarm kreet, die een handvol Engelse vlie gers elkaar in de slag om Engeland toeriep, waarna ze hun „Hurricanes" of „Spitfires" tegen de uit de zon toeschietende Duitserse indraaiden, en zich met de verbetenheid van een Engelse bulldog op de vijand wierpen. In het begin van de Tweede Wereld oorlog was geen kruid gewassen te gen de superieure gevechtsprestaties van de ME-109. Dat Britse vliegers zoals o.a. de „azen" Douglas Bader, Johnny Johnson en Stanford Tuck toch nog successen konden boeken, was geheel te danken aan de taaie, onbuigzame Engelse natuur en de grote vliegvaardigheid; het materieel waarover ze beschikten was aanvan kelijk niet van hetzelfde gehalte als dat der Duitsers. De gevreesde ME-109 was met zijn moderne Daimler-Benz motor van 1800 pk en kanonnen van zwaar kaliber een tijdlang de eni ge standaardjager van de Duitse luchtmacht. Meer dan 30.000 exemplaren werden gedurende 4 jaar door 45.000 werknemers in ondergrondse werkplaatsen te Re gensburg, Innsbruck-Lematen en Leipheim gebouw. Cijfers, die op de dag van vandaag nog evenveel zeggen als 20 jaar terug. In 1941 lanceerde Messerschmitt het eerste straalvliegtuig ter wereld dat in serie werd gebouwd. Dit vliegtuig de met twee Jumo 004 B straalmoto ren uitgeruste ME-262 „Sturmvogel". die een snelheid van 870 km. per uur bereikte, rolde van 1944 tot aan het einde van de oorlog in een aantal van 1294 exemplaren van de mon tageband. Messerschmitt had de ja ger aangekondigd als onderschep pingsjager, en daarvoor was hij bij zonder geschikt. Een experimenteel jachteskader dat onder commando stond van majoor Novvotny en gestationeerd was op de vliegbasis Achmer bij Osnabrück, behaalde met de jager tegen Anglo- Amerikaanse bommenwerpers veel successen. Hitier in hoost eigen :per- soon gooide echter roet in het eten; hij bestemde de jager als „bommen werper". Ondertussen bombardeer den de geallieerden met liim immen se bommenwerper-armada's tijdens het daglichtoffensief Messerschmitt's fabrieken. De snelste jager ter we reld, de ME-262, die een volkomen halt zou hebben toegeroepen aan dit daglicht-offensief, diende in de loze rol van bommenwerper door een ge heel foutief, en wat later bleek, ca tastrofaal inzicht van Hitier en Her man Goering, Pas tijdens de laatste dagen van de oorlog, toen de vlammen van bran dend Berlijn al hoger oplaaiden, gaf Hitier bevel de ME-262 als onder schepper te gebruiken. Toen was het echter te laat: het grootste gedeelte van de 1200 revolutionaire jagers was op de montageband vernietigd, of stond aan de grond wegens ge brek aan brandstof. Raketvliegtuig De Messerschmitt ME-109 werd tij dens de Tweede Wereldoorlog in een aantal van 30.000 stuks gebouwd. Het toestel was de hoogste troef van de toenmalige Luftwaffe, en één der meest geslaagde creaties van profes sor Willy Messerschmitt. Een verdere ontwikkeling van de ME-109, de ME-209, behaalde in 1939, gevlogen door kapitein Frits Wendel, het'tot nu toe ongeslagen wereldsnelheids record voor schroefvliegtuigen met 755 km pér uur. (Foto Messerschmitt) Maar Messerschmitt was met de ME-262 nog niet aan het eind van zijn Latijn. Hij bouwde ook het snel ste raketvliegtuig ter wereld, en dat op een tijdstip waarop de Engelsen en Amerikanen nog nauwelijks aan straalvoortstuwing dachten, laat staan raketvoortstuwing. Samen met de beroemde delta-vleugelspecialist dr. Alexander Lippisch ontwierp hij de driehoeks vleugel ige ME-163 „Ko rnet", en droeg in de herfst van 1944, toen de Luftwaffe ongeveer de laatste adem uitblies, het vliegtuig als volwaardig operationeel over. Het eerste operationale jachteska der met deze creatie was no. 400, dat tezamen met een onvermeld gebleven eskader „Kornets", de bescherming van de synthetische brandstoffenfa- brieken te Leuna op zich nam. Daar kwam het grootste gedeelte van het Luftwaffe-„levensvocht" vandaan. Hierbij werd gebruik gemaakt van een vermeldenswaardige gevechtstac tiek, die totaal verschilde van de ge bruikelijke vormen. De „Komet"- vliegende vleugels stegen na een ra daralarm in razende vaart met vlam mende raketmotor tot circa 1000 me ter boven de vijandelijke bommen werpersformatie, dan zweefden ze zonder gebruikmaking van de motor naar hun doelen tot de ME-163's is gunstige positie waren om aan te vallen. Zodra dit het geval was, do ken ze met werkende motoren in de rug van de Anglo-Amerikaanse bom menwerpers, waarna onder het lan ceren van raketten een barrel-roll (kurketrekkerbeweging) door de formatie volgde. Zolang er brandstof was, keerden ze terug om het nog eens over te doen. Deze tactische methode werd ontwikkeld door kapi tein Oléjnik. Tijdens een aanval van Amerikaanse B-17's op verschillende Duitse doelen vernietigde hij met de ze tactiek snel achter elkaar drie reuzen B-17's. Na de brandstof op gebruikt te hebben zweefden de „Ko rnets" geleidelijk terug naar hun ba sis, die dicht in de nabijheid lag. Ondanks het succesvolle optreden van het eskader „Kornets" was het bestaan ervan niet van lange duur. Het merendeel van deze operationele kisten werd vernietigd door brand stofexplosies in start en landing. De zeer gedunde aantallen Duitse ja gers, waaronder nog enkele tiental len MK-109's verzamelden zich In april 1945 nog eenmaal om door een laatste, wanhopige krachtsinspan ning in de vorm van zelfmoordaan- vallen op Amerikaanse B-17's de massale bombardementen af te slaan. Met de woorden van een Nazi-om- roepster, „Denk aan dode vrouwen en kinderen, die begTaven liggen onder puinhopen van onze steden" tegen een lugubere achtergrond van „Deutschland, Deutschland über al les", in de oren, stortten de Duitse vliegers zich in een tragische dood, die even zinloos was als weerzinwek kend fanatiek. Het baatte niet meer, de rol van de Luftwaffe was uitge speeld, en teven» de rol van Messer schmitt aan de zijde van het Nazi dom. KING. hel beste dagelijkse middel ter opwekking en verkwikking. POLITIEKE ONRUST Kritiek op wijze van huwelijksinzegening De Noorse politieke partijen, die in het. parlement zitting hebben, zullen vandaag de verloving van prinses Astrid met de (gescheiden) zaken man Johan Martin Ferner bespre ken. Gebleken is, dat de parlements- fracties al voordat üe verloving werd aangekondigd, gepolst waren over hun oordeel: en daarbij hebben vrij wel alle partijen doen verklaren dat een kerkelijk huwelijk van de prin ses met een gescheiden burger niet aan te raden was.. Nu ondanks deze adviezen toch tot een kerkelijk hu welijk besloten is, vragen de frac- 0 In het Graaf-Nassauziekenhuis te Ml- neola in de staat New York heeft men een hond „ln de koelkast gezet", daar een half uur „dood" gelaten en vervol gens weer levend gemaakt. Eric Ponder, de chef van de afdeling onderzoek van het ziekenhuis, die de leiding had bij het experiment, verklaarde dat de hond in een toestand was gebracht, die „vol komen vergelijkbaar" was met de dood. Zijn hart klopte niet meer, zijn hersens gaven geen elektrische prikkels meer, zijn adem stond stil en geen enkel li chaamsdeel functioneerde, aldus Ponder. Men heeft gebruikt gemaakt van een nieuwe koeltechniek, waardoor men het lichaam van het dier kouder kon ma ken dan men tot nu toe voor mogelijk had gehouden. „WATARADORI" TE PAARD Vreemde gewaarwording voor westerling Japan maakt zijn eigen cowboyfilms met Japanse landschappen als ach tergrond en Japanse acteurs. Ho- palong Watanane, de schrik der bandieten, houdt, de Japanse be wonderaars in zijn ban gevangen, terwijl hij galoppeert over de Ja panse vlakte. De zwartogige Soe- soeki loopt langzaam de stoffige straat in, trekt zijn pistool en doet zijn tegenstander in het stof bij ten. Saboeroe Janiagoetsji rijdt de avond in op zijn trouwe paard Kintarie eu bij laai de aanvallige jonkvrouw achter die hij zojuist gered heeft van een lot nog vresc- jker dan de dood. De verhalen zijn hetzelfde, de decors ook, maar de gezichten doen na tuurlijk enigszins vreemd aan voor een westerling. Hoe vreemd het ook moge klinken, cowboy films zijn in Japan een rage ge worden sedert de Nikkatsoe film maatschappij de eerste „echte Ja panse western" uitbracht, getiteld ,,de gokker met de gitaar". De cri tïci hadden er geen goed woord voor over, maar het publiek ging er naar kijken. De Japanse bioscoopganger ziet blijk baar niets vreemds aan een Ja panse held, die een enorme som brero draagt, een rijbroek met cowboylaarzen en een paar met parels bezette zes-schieters in zijn koppelriem. Cowboyfilms worden opgenomen op het eiland Hokkai do, dat er tnin of meer uitziet als het zuidwesten van de Verenigd© Staten. Zelfs aan „Indianen" lieeft men geen gebrek. Daarvoor gebruikt men de bewo ners van Hokkaido, die tot het Ainoeras behoren. Z"' overvallen postkoetsen, nemen de held gevangen en ontvoeren de heldin, precies zoals de westerse bioscoopganger dat van de film- indïanen verwacht. Tets geheel ei gens is echter de naam, die men in Japan voor het begrip „cow boy" heeft. Zo iemand wordt „wa- taridori" genoemd, hetgeen letter lijk de naam van een bepaald soort vogel is, maar de figuurlij ke betekenis van „gokker" of „valsspeler" heeft gekregen. De Nikkatsoe maatschappij is er niet tevreden mee alleen „Japanse westerns" te maken. Men wil nu ook gelijksoortige films gaan op nemen in andere Aziatische lan den en Afrika. „Internationale Ja- Sanse cowboyfilms, dat is ons oei", wordt er gezegd. tics zich af wie de adviseurs van de koning in deze zijn geweest. Verwacht wordt dat na het overleg dat niet gezamenlijk doch afzonder lijk verloopt, de regering zal worden verzocht bij de koning erop aan te dringen dat het huwelijk zoveel mo gelijk als een familiegebeurtenis wordt opgevat. Men hoopt in de ver wachte aankondiging van kroonpiins Haralds verloving dan een „tegen gif" te bezitten tegen de felle kri tiek welke waarschijnlijk zal losbar sten tegen het kerkelijk huwelijk dat al is aangekondigd. Uit verklaringen van geestelijken en artikelen in de oppositiekranten blijkt duidelijk dat een groot deel van dg Noorse openbare mening kri tiek heeft op ae wijze van de huwe lijksinzegening. Men meent dat een Noorse prinses reeds grote conces sies doet als zij met een burger huwt en te ver. gaat als haar aan staande echtgenoot bovendien ge scheiden is. „Deze gebeurtenis heeft diep leed veroorzaakt in de Noorse Kerk" schreef het christelijk blad „Vaart Land" gisteren in een hoofdartikel. „Het«moet vaststaan dat de prin ses na haar huwelijk niet langer als koninklijke gastvrouwe kan optreden", schreef dit blad, dat zich ernstig bezorgd maakte over het aanzien van het Noorse vor stenhuis. Chei Beker heeft zijn trompet terug Guatemala klaagt Cuba aan De regering van Guatemala heeft meegedeeld, dat de revolutie, die de rebellen van het leger hebben ontke tend tegen liet regiem van president Miguel Fuentes, is bezworen. De re gering beschuldigde Cuba 'van mede plichtigheid aan deze opstand, waar van het einde door de president per soonlijk aan het volk werd meege deeld. Hij gaf tevens de luchtmacht opdracht het bombarderen van de po sities van de rebellen te staken, ten einde onnodig bloedvergieten te voor komen. Er was nog wel sprake van enige verspreide activiteit van de opstande lingen, maar dit was van geen bete kenis, aldus president Fuentes. Tegelijkertijd deed de minister van buitenlandse zaken, Jesus Unda Mo rales mededeling van het feit, dat Guatemala onmiddellijk een klacht tegen Cuba zou indienen bij de Orga nisatie van Amerikaanse Staten. De veertien rebellen, die zich sinds zondag met ruim 200 scholieren en enkele officieren als gijzelaars ver schanst hadden in een hotel te Dïri- amba ten zuiden van Managua, de hoofdstad van Nicaragua, hebben de wapens neergelegd en zich overgege ven. Weeldebelasting op taxi's en huurauto's onbillijk Het is onbillijk dat taxi's en huur auto's onder het weeldetarief blijven vallen, zoals dat in het wetsontwerp „Voorzieningen met betrekking tot de tijdelijke maatregelen op het ge bied V3n de indirecte belastingen" is neergelegd. Dit is het standpunt van de Bond voor Bedrijfsautoverkeer in Nederland (B.B.N.), de Federatie van Nederlandse Organisaties voor bet Personenvervoer (F.N.OJP.) en de Koninklijke Nederlandse Vereniging van Transportondernemingen (K.N. v.T.O.). De bonden hebben hun standpunt omschreven in een adres aan de Tweede Kamer. De Amerikaanse trompettist Chet Baker, die sinds 22 augustus in de gevangenis van de Italiaanse plaats Lucca zit op beschuldiging van handel in verdovende midde len, heeft zijn trompet terugge kregen. Maandag heeft de Ita liaanse politie, nadat op Bakers verzoek om zijn trompet tering te mogen hebben, gunstig was be schikt, het instrument aan de ar- restant in zijn cel overhandigd- I g Om in de komende Ja ren in de toe- De trompet was op het ogenblik nemende verkeersbehoeiren te voorzien an ae arrestatie van de Ameri- j heeft de Westduiise luchtvaartmaatschap- Zij stellen voor huurauto's en taxi's van weeldebelasting vrij te steller-. De kentekenbewijzen van huurauto"? zouden daartoe van een opdruk of perforatie „huurauto" kunnen worden voorzien. kaanse musicus in een nachtclub in Marina di Pietrasante achter gebleven. pij Lufthansa haar bestelling straalvliegtuigen Boeing 1 stuks verhoogd. (Advertentie) Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en... doen wonderenI De vier genetsmiddelen van Chefarine „4" worden in de hele .wereld mei uit stekend resultaat gebruikt. Ze hebben hun volkomen betrouwbaarheid wel zeer duidelijk bewezen en millioenen mensen baat gebracht bij pijnen en griep, vaak ook dan wanneer anderen middelen falen. Ttgw pijnen en griep. Geschikt voor dl gevoillgsio maag, treni die wordt brschnrmd doorhit bestanddeel Chelator. 20 ubl. f 0.80. Voordelige gerinnirpikking 100 tabl. 3.60. Tweo artsen uit Sydney, dr. D. F. J. Halmagyl en dr. H. J. H. Colebatch heb ben op het gebied van onderzoek naar longembolle een ontdekking gedaan die van groot belang kan zijn bij het terug brengen van het aantal sterfgevallen der- lijder» aan dor.e.. zic-kle. Exclusieve hoedjes, dezer dagen getoond tijdens een Engelse modeshow: links Sculpture", een creatie van tule, en rechts Lhasa", een cloche van Tibetaans lam-. Beide hoedjes zijn een ontwerp van modiste madame Vernier.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 9